eringa wil ook bestaande instellingen uitbouwen Honderd miljoen verlies bij Verolme-concern? AFVALWATER KAN OP ZEE GELOOSD Terugtrekking druppel op een gloeiende plaat Investering van 400 miljoen gulden ABN Spaar -biljet 1969175 GARANTIE ALLEEN BIJ AFTREDEN Uit de Haagse hof geplukt krant van FORMAAT f.100.- groeit naar f.150.- in vijf en een kwart jaar Algemene Bank Nederland Theaterschool is gestart Gowon wil praten met Ojoekwoe Overschot Britse betalingsbalans 'Nieuwe secretaris generaal bij CRM KTRGPOGING TIJDENS AUTORIT Noord-Vietnam en Vietcong: Verolme: 52 min. opgenomen van garantie-leningen Eisen van 4 jaar voor aanrandingen Medische faculteit tiaar Maastricht Spreidingsbelang geeft de doorslag DEN HAAG Wanneer men het wetenschappelijk onderwijs gelijkmatig over ons land wil spreiden, is het billijk aan Limburg de eerste kandidatuur toe te kennen voor de vestiging van een nieu we instelling. Gistermiddag rond half zes mislukte een roofoverval op het bijkantoor van Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan de Johan Huizingalaan in %msterdam-West. op vermoedelijk drie mannen heeft geopend, is enig resultaat nog uitge bleven. De auto die werd gebruikt is nog zoek en klopt niet helemaal met het kentekenbewijs. Getuigen hadden het kenteken genoteerd. (Mislukte overval op bank Amsterdam AMSTERDAM Zonder een cent krijgen heeft gistermiddag om over half zes een man met een 'varte lap voor zijn gezicht de laarbank van de stad Amsterdam e de Joh. Huizingalaan (Slotervaart) itkdteten verlaten. De bankoverval was ve4or het snelle optreden van het irsoneel verijdeld. - (Hoewel de politie direct de jacht De kas van het bijkantoor van de spaarbank werd door de kassier goed bewaakt. Toen een van de medewer kers de man met pistool zag binnen komen, sloeg hij onmiddellijk alarm. Het vragen om geld schoot er bij in De bankrovers vertrokken in de rich ting van de Haarlemmermeer. Geplaatst voor de keuze nü een concrete bijdrage te leveren tot oplos sing van de spreidingsproblematiek of die mogelijkheid pas in de toekomst onder ogen te zien, heeft de regering Maastricht gekozen voor de vestiging van de achtste medische faculteit. Dit schrijft minister Veringa in zijn nota over het medisch wetenschappelijk onderwijs. De nota is een van de eerste stuk ken van O. en W., waarin niet voort durend „de ondergetekende" aan het woord is, maar de minister gewoon als „ik" spreekt. Minister Veringa schaart zich niet achter de advies commissie-van Walsum die factoren van sociaal-economische en sociaal- culturele aard in verband met de ves tiging van een nieuwe medische facul teit minder belangrijk vond. „Naar mijn oordeel dienen gezondheidspoli tiek, wetenschapspolitiek, sociale poli tiek en ordeningspolitiek samen te werken". De exploitatiekosten van een nieu we medische faculteit (een ryksinstel- I ling) worden geschat op 35.4 miljoen per jaar op het prijspeil van 1967. Voor de investeringen rekent men op een bedrag van 400 miljoen. De achtste faculteit zou omstreeks 1980 moeten starten. De minister wil nu al een commissie van voorbereiding aan het werk zetten. Snel bouwen VOLENDAM „De afvalwa zal in de komende decen- envia tot haast benauwend grote afme- «ïgen toenemen. Bovendien zal door voortgaande technologische ont- Ikkeling de samenstelling van het valwater veranderen. Er zullen euwe soorten afvalwater ontstaan, ms ook van minder onschuldige of zelfs met gevaarlijke ei- nschappen. Deze kunnen een zeer ai nstige bedreiging vormen voor het 20-|ilieu." Symposium Dit staat in het pre-advies van oo of. ir. A. C. J. Koot, buitengewoon id wgleraar in de civiele gezond- "steohniek aan de Technische Ho- hool in Delft. Het advies werd ter gelegenheid van het b< indaag In Volendam gehouden sym- isium. In het bijzonder de betekenis van" !t waterschap en de toekomst van oord-Holland stond op het symposi- n ter gelegenheid van het 425-jarig istaan van het Hoogheemraadschap n de Uitwarende sluizen in Kenne- Jerland en West-Friesland stond '22 arbij centraal. 2üProf. Koot stelt dat de afvoer van t afvalwater naar zee moet worden Hiervoor komen in aan- Het plan in Maastricht een nieuwe medische faculteit te vestigen vormt het sluitstuk van een serie voorstel len waarmee de minister de moeilijk heden bij de medicijnenstudie wil aanpakken. Met de toevloed van stu denten in de afgelopen jaren is de maximale opleidingscapaciteit over schreden; bij te forse overschrijdingen wordt het niveau van onderwijs, we tenschapsbeoefening en patiëntenzorg bedreigd. Om de faculteiten spoedig wat lucht te geven zijn op de nieuwe begroting 35 personeelsplaatsen extra vervroegd beschikbaar gesteld. In verband met een nieuwe opzet van de studie zal merking, moeilijk, of met grote j elke medische faculteit ook nog 13 kosten te zuiveren industrieel afval- j extra plaatsen krijgen. elk geval rekening moet worden ge houden met een toenemend verschil tussen het aantal studenten dat men zou kunnen opvangen en het aantal dat zich meldt; de capaciteit zal voortdurend op een ontoelaatbare wijze overschreden worden. Daarom moet er een commissie komen die per faculteit de uiterste grens van de op leidingscapaciteit vaststelt. Gedacht wordt aan een onafhankelijke com missie van drie leden. Keuze Minister Veringa zal binnenkort een commissie instellen die zich opnieuw met de uitbreiding en spreiding van het wetenschappelijk onderwys gaat 1 bezighouden; die commissie moet een j blijvend advies-orgaan worden. Er zal gewerkt worden met een programma dat uitbreiding van bestaande en op richting van nieuwe instellingen com- j bineert. Hieronder zou zeker moeten j vallen de uitbouw van de hogescholen in Noord-Brabant en Twente. dat is een samengestelde interest van 8 per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de AMSTERDAM Een vereniging Theaterschool is opgericht door de Akademie voor Kleinkunst, de Bal letstudio Nel Roos, de Scapino Dans- academie, de Mime-opleiding, de stu dio voor eigentijdse dans en de Am- j sterdamse Toneelschool. Doel hier van is een Theaterschool die niet al leen meer organisatorische en ad ministratieve efficiency biedt, maar die vooral in onderwijskundig en ar- j tistiek opzicht een bredere basis van het theateronderwys aan de theater- beoefening geeft. De gemeente Amster dam heeft aan het Jonas Daniel Meyerplein een terrein gereserveerd voor de bouw van de nieuwe Thea terschool. Directeur van de school is Jan Kassies, administrateur is J. A. Steinz. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 LIBREVILLE Het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon, heeft aan Gabon verzocht een ontmoeting met de Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe. te organiseren om een op lossing te zoeken voor het conflict tussen Nigeria en Biafra. Dit deelde het staatshoofd van Ga bon, Bongo, gisteren mee. Boeren, die geen belasting wil len betalen, hebben gisteren de ge vangenis in Ibadan in Nigeria aange vallen en vierhonderd gévangenen be vrijd. Bij een vuurgevecht tussen be wakers en aanvallers vielen drie do den. SAN FRANCISCO De president van de Bank of England, Sir Leslie O'Brien, heeft gisteren voorzichtig voorspeld dat de Britse betalingsba lans vanaf heden een overschot zal vertonen in plaats van het tekort dat gedurende vele jaren werd gemeld. Hij dacht, gelet op de economische maatregelen van de regering, dat het ove.rschot verder zal toenemen. Dr. Philip A. Johnson, adjunct directeur van het bureau van de We reldraad van Kerken in New York. is benoemd tot secretaris-generaal van de wereldvereniging voor christelijke communicatie, die zich voornamelijk bezig houdt met steun aan christelijk radiowerk in Azië en Afrika. water. Er moeten echter stringente voorwaarden worden gesteld. Gelijke tred Dr. ir. J. G. de Waal, directeur van de provinciale planologische dienst van Noord-Holland, wijst in zijn pre-advies onder meer op de waarschijnlijke tendenties van de ruimtelijke ordening en stelde, dat de ruimtebehoefte per hoofd zal blijven toenemen met de bestedingsmoge lijkheden. Tenslotte concludeert de derde inleider, prof. mr. J. G. Steen beek, hoogleraar in het staats- en administratierecht aan de rijksuni versiteit van Utrecht, dat het niet te zeggen is of de ontwikkelingen op waterstaatkundig en bestuursgebied gelijke tred houden. Maar daarmee is men er niet: het zal onmogelijk zijn in het kader van de bestaande faculteiten de oplei- plaatsen te waarborgen en al te dingscapaciteit drastisch uit te brei den. Om 1200 klinische opleidings- lange wachttijden bij de vervulling van co-assistentschappen te vermij- j den, moeten de jonge academische ziekenhuizen snel voltooid worden en I de oudere snel vernieuwd. I Voor het beleid op langere termijn is de stichting van een nieuwe medi sche faculteit van groot belang. Blijft bij dit alles de vraag hoe de toeloop van studenten zich zal ontwikkelen. Ondanks het opvoeren en uitbreiden van de opleidingscapaciteit acht de minister het niet mogelijk gewoon de „aanbodslijn" van studenten te blij ven volgen. De minister zegt dat in K DEN HAAG Mr. J van Vliegen. "eoteur bij het ministerie van ai IM, is per 1 november benoemd t secretaris-generaal bij dit depar- - ment. Hij volgt dan mr. Ph. H. M. erner op, die met pensioen gaat. laders aangehouden DEN" HAAG Onder beschuldiging hi een poging tot wurging en be ing van geld en een auto heeft de litie de 21-jarige koopman D. D. de 29-jarige chauffeur M. J. M., den uit Den Haag, aangehouden. 3p 29 augustus stapten zij in de ito van de 35-jarige technisch advi- ur J. H. J. uit Hendrik Ido Ambacht dwongen deze een rit door de igeving van Den Haag te maken, et gezelschap kwam onder meer in 'erschie, Voorburg, Zoetermeer, Ze nhuizen en Nieuwerkerk aan den Wel. Tijdens de rit maakten de ervallers 190 gulden en enkele pieren buit. In Nieuwerkerk greep een van de annen de adviseur bij de keel om »n te wurgen. H. slaagde er in uit rijdende auto te komen. Bang t het tweetal hem nog meer moei- kheden zou bezorgen, sloeg hij een it bij een winkelier in. Deze alar- kerde de politie. Vorige week werden de overvallers "gehouden. Een van hen heeft be nd. De auto van de adviseur had- i de mannen van de Haagse achthuiskade in het water gereden. ®t wrak is inmiddels geborgen. PARIJS Noord-Vietnam en de Vietcong hebben tot dusver niet laten blijken dat zij de te rugtrekking (voor 15 december) van nog eens 35.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam zullen honoreren met gelijkwaardige tegenprestaties. Leden van de onderhandelingsde legaties in Parijs noemden de 35.000 man „min of meer een druppel op een gloeiende plaat". Waarnemers misten in de communistische reacties wel de sarcastische toon van de uit latingen op de eerste aankondiging van Nixon om troepen terug te halen. Een woordvoerder van de Noord- vietnamese delegatie wees erop dat zijn land een totale en onvoorwaar delijke terugtrekking van de Ameri kanen blijft voorstaan. Een alterna tief is er niet, zei hij. De Vietcong liet zich in dergelijke bewoordingen uit. Misleiding99 Radio-Moskou noemde de terug trekking „een druppel in de oceaan". „De wereldopinie ziet dit als een pro- pagandamanoeuvre en een poging om de publieke opinie te misleiden". Overigens zijn lang niet alle Ame rikaanse militairen in Vietnam zo ge- Hel weer in Furopa lukkig met de vermindering van de troepensterkte. Men staat sceptisch tegenover de vraag of het Zuidviet- namese leger het vacuüm kan opvul len, dat door de terugtrekking ontstaat. Bij de wereldpremière van de film The Battle of Brittain (De slag om Engeland) gisteren in het Dominwntheater in Londen waren onder meer aanwezig van links naar rechts: de Britse ac teur sir Laurence Olivier, zijn vrouw Joan Plowright, de Ame rikaanse senator Barry Goldwa- ter en zijn echtgenote. Sir Lau rence speelt de rol van lucht- maarschalk lord Dowling, hoofd van het Britse operationele commando gedurende de slag om Engeland. (Vervolg van pag. 1) Evenals andere bouwers van super tankers in het westen hebben Ver olme en de NDSM (al voor de over name) berekeningsfouten gemaakt. De NRC meent dat het gaat om ƒ60 a ƒ70 miljoen. Samen met het ge raamde verlies van de NDSM van ongeveer ƒ30 miljoen zou het hele concern over een tijdvak van drie jaar een verlies lijden van ƒ90 tot 100 miljoen. De voornaamste oorzaak van de verliezen zou een misrekening zijn met het aantal manuren. Voor de bouw van deze schepen van boven de 200.000 ton ging men uit van een ge leidelijke vermindering van het aan tal manuren, zoals op grond van ge gevens kon worden verwacht. weer max. temp neerslag gisteren Amsterdam 20 0 Brussel half bew. 19 Frankfort regen 20 2 Genève zw bcw. 18 0 Innsbruck zw. bew. 20 0.4 Kopenhagen zw. bew 22 0 Locarno geh. bew. 28 0.1 Londen zw bew. 28 0 Luxemburg mist 19 0 Madrid half bew. 20 0 Majorca 25 0 München licht bew 19 0 Nice onbew 19 5 Parijs mist 20 Wenen Kh'ïX'. 17 14 Zürlch 21 4 Het fijnste plekje om Prinsjesdag te beleven, is voor mij het balcon van hotel Des Indes. Binnen dat tik keltje opwinding van ambassadeurs, die zich klaar maken om naar de Ridderzaal te rijden; buiten het ge wemel van de slenteraars, de plaatsje - vasthouders, de agenten en solda ten. de muziek en de wafelventer. Altijd is er wel een gek verhaal te horen, zoals van de ambassadeurs, die elders wonen en reeds maandag in Den Haag arriveerden. Maandag avond is het een saaie boel in de residentie, maar nu lokten er de lichtjes van de kermis op het Malie veld. Waarom niet ter kermisse? Dat deden de gezanten in de vervlo gen eeuwen ook in het Haagje. Van ballengooienkraam naar vlooi- entent en dan binnenwippen bij de waarzegster om met een heel ernstig gezicht te vernemen dat een van de heren, naar haar idee, „best kans heeft om te studeren..." Omlaag kijkend zie ik goudbesla gen, de graaf de Lesseps, ambassa deur van Monaco, net in de auto stappen, een minuut later gevolgd door, in een ijsblauw gewaad ge huld, de ambassadeur van Senegal Djime Momar Gueye. Ze zijn keurig op tijd, want de afspraak met de politie is dat ze voor kwart voor twaalf Ridderzaalwaarts zullen zijn. Slechter hebben de ambassadeurs van Spanje en Zweden, even verder aan het Voorhout wonend, opgepasl. Ze komen pas om over twaalf aan rijden, en stuiten op een mensen haag en dranghekken. Het wordt een heel gedoe de baan vrij te ma ken. Naast me staat een aardige me- W aai r ne mei* neer, die Na Dakhte N. Baye heet en gouverneur blijkt te zijn van de provincie Thies in Senegal. Hij is uit Brussel met de ambassadeur meegereden en komt echt om nu eens het „land van Luns" te zien. Een poosje geleden was hij namelijk gastheer van minister Luns. Hij wil alles weten over de „jour des petits princes", van de Gouden Koets en later van de Troonrede. Die is keurig vertaald in het Frans voorhanden, dankzij de RVD. Alleen de zin door minister Luns te elfder ure ingelast, ontbreekt. „De rege ring hoopt dan ook. dat de komende topconferentie...." Wat is een top conferentie in het Frans? Confe rence devtop? Vast en zeker niet. .La plus haute point? Dat is het ook niet maar hij snapt het: Conférence de sommet. Alweer wat geleerd. Als de spandoeken te voorschijn komen, glimlacht hij begrijpend. Vo rig jaar mei had Senegal ook zijn studentenrellen. Maar ik moet hel nieuws doorbel len naar de krant en ben tegelijk bang iets te missen. Wat nu? Vooruit, ik waag het: „Let op en vertel het me straks..." Hij is meteen „in" en neemt mijn waarnemerspost op de schouders. Rapporteert later trouw, dat er niets gebeurd is. Vertelt, dat hij nu ook Schevenin- gen en de zee wil zien en iets van het Nederlandse toerisme, want hij heeft grootse plannen voor de mooie stranden van zijn eigen land. die hopelijk in de toekomst een Euro pees vakantieoord zullen rden. Het waren echter gegevens die wer den ontleend aan de ervaringen met de bouw van schepen van 18.000 tot 32.000 ton. Na de sluiting van het Suezkanaal volgde plotseling enorme schaalvergroting van tankers. Maar de arbeidskosten per ton daalden niet, zij gingen bij een bepaald op timum scherp oplopen. De Japanners hebben dat als eersten ontdekt. joen. de inkoop van materialen zal ongeveer 50 miljoen vergen. Het verlies per schip wordt dan op 20 miljoen berekend maar men kan aannemen dat dit gemiddelde in de loop van het bouwprogramma daalt. Minder Verolme heeft gesproken van een verlies bij de NDSM van 55 miljoen. Volgens de NRC zal dat de NDSM op haar supertankerbouwprogramma, dat zich over drie jaar uitstrekt, een ver lies lijden van ruim ƒ30 miljoen. De prijzen zouden ongeveer 10 pet onder de werkelijke bzouwkosten liggen. Dit resulteert in een verlies van vijf a zes miljoen op een schip van 210.000 ton, waarvan de prijs 55 a 60 miljoen be draagt. Op het eerste schip van de serie, de Malania al in aanbonw vóór de fusie Verolme/NDSM een feit werd werd een groter verlies ge- lies geleden. In de Botlek moeten vijf tankers worden gebonwd: drie voor Esso, twee voor Chevron. Het verlies dat daar wordt geleden zou naar rato groter zijn dan bij de NDSM Ook zijn er extra verliesposten te verwadhten. Verolme zou kans lo pen op grote boetes omdat hij de schepen te laat aflevert- Het ont werp zou bovendien niet optimaal zijn afgestemd op de installatie voor uiterst doelmatige seriebouw van de secties waaruit zowel in de Botlek als in Amsterdam de tan kers worden samengesteld- DEN HAAG Ten behoeve van de financiering van de investerings plannen van Verolme, waaronder de bouw van een mamrnoetdok en de overneming van de NDSM, zijn ga ranties afgegeven voor leningen tot een bedrag van ƒ105 miljoen, waar van 75 miljoen ten behoeve van het dok. Tot nu toe werd van de gegaran deerde leningen rond ƒ52 miljoen op genomen (ƒ22 miljoen voor het dok en de rest ten behoeve van de NDSM). Dit antwoordt minister De Block aan de Tweede- Kamerleden Gortzak en Wiebënga (beiden pac.- soc.). De minister antwoordt de socialist Lems dat het niet op zijn weg ligt in te gaan op de publikaties van de laatste tijd omtrent de financiële toe stand van het Verolme-concern. Tot dusverre, zo voegt hij eraan toe, is voldaan aan do voorwaarden, waar onder de kredietgaranties zijn ver leend. Verolme. zo blijkt uit het ant woord, heeft contact met de minister opgenomen over de financiële gevol gen van de overneming van de NDSM. Een schriftelijk verzoek om een nieuwe kredietgarantie is echter niet ontvangen. AMSTERDAM Vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest voor verkrachting van twee Amsterdamse meisjes en medeplichtigheid aan één ge val, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gistermiddag geëist tegen de ne gentienjarige ijzersnijder Ronald W. en de 25-jarige chauffeur W. M. Beide Amsterdammers, al vier keer veroordeeld, ontkenden hardnek kig dat zij een negentienjarige scho liere op de westelijke Merwedcka- naaldijk in Diemen op een avond in april hadden verkracht. In mei had het tweetal op de Nieu- wendijk een zeventienjarige ser veerster opgepikt. Tevoren hadden zij j Ter gelegenheid van de joodse feest Per schip Voor een tanker van 255.000 ton zouden 2.200.000 manuren nodig zijn. Tegen een uurtarief van 17 komt men op een kostprijs van 40 mil joen. De verkoopprijs is 70 a 80 mil- afgesproken dat zij een meisje zou den versieren. De serveerster had Ronald een keer in een dancing ge zien. Ook met haar was hot tweetal naar de Merwededijk gereden. Eerder hadden de twee verdachten een zaak gehad die zich nagenoeg op dezelfde plek op de Merwededijk had afgespeeeld. Het betrof een beroving van een prostituee. dagen verstuurt Beth Sjalom (Huls van Vrede) in Amsterdam aan een groot aantal ministers en autoritei ten in de gehele wereld een aantal gelukwensen, die tekeningen van de Amsterdamse kunstenaar Anton Witsel tonen. Een van deze tekenin gen is de hier afgebeelde Barmits- wall jongen, de Joodse jongen, die op Barmitswah zijn intrede doet in de Joodse maatschappij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5