Zilveren eremedalje voor dn Buskes Spaanse regering heeft geen haast met controle Grenzen provincies worden herzien Maatregel tegen Jager en Veenhof Puzzelboek Afrikaanse kerken leggen zichzelf zware last op Een woord voor vandaag Honderden vrienden feliciteren 70-jarige Ook dit jaar nog geen inzage boeken JUBILEUM IN BERLIJN Kleurboek met tekeningen uit Afrika Lacueva terug in Spanje Kortingen op treinreizen GESCHORST ALS ADVISEUR PIKE IN JAFFA BEGRAVEN BEROEPINGSWERK Bisschoppen waken voor kunstbezit WOFN5DAG 17 1 Gisteren schreef ik dat we zo vaak in de wereld denken dat al wat nieuw is beter is, omdat het nieuw is. En in de kerk denken we zo vaak dat al wat oud is beter is omdat het oud is. Maar we zullen al wat nieuw is en al wat oud is moeten toetsen. Zo ver kwamen we en toen was de ruimte op. Waaraan moeten we dat alles toetsen? Het antwoord is te vinden in Phïlippi 4 9, de woorden die wij deze week gebruiken als basis voor deze overdenkingen. Paulus schrijft aan de gemeente van Philippi dat de mensen in toepassing moeten brengen: „al wat gij van mij gehoord en gezien hebt". Al wat we gehoord hébben. Daarbij gaat het om het evangelie dat Paulus verkondigd heeft. De mensen hebben allen ge zondigd. Christus is mens geworden en heeft onze zonden op zich genomen. We mogen Hem geloven en ons leven aan Hem toevertrouwen. Dat is het evangelie van de gekomen Heer, die zal wederkomen. Daaraan moet alles wat oud en wat nieuw is getoetst worden. Maar Paulus spreekt ook over „al wat gezien is". Paulus spreekt nooit alleen over de leer. Hij spreekt altijd tegelijker tijd ook over het leven. Wat we horen, moeten we ook zien. Het evangelie spreekt niet alleen van nieuw leven, maar ook van een nieuw beleven. Het woord moet altijd gekoppeld worden aan de daad. En daarom zullen we al wat nieuw en al wat oud is ook moeten toetsen aan het leven van hen die voor ons heel dicht met God hebben geleefd. Hun levensstijl heeft ook een boodschap. We lezen vandaag: Handelingen 2017-38. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM „Ik ben moe en dankbaar", zei dr. J. J. Bus kes,' de 70-jarige Amsterdamse hervormde predikant gistermid dag. Het was geen wonder, want een eindeloze rij bezoekers was in Krasnapolsky langs hem heen geschuifeld om hem met zijn verjaardag geluk te wensen. Amsterdam had deze ëmeritus- predikant niet vergeten; het volk van Amsterdam niet en het bestuur van Amsterdam niet. Wethouder P. J. Koets kwam hem de zilveren eremedaille van de stad aanbieden. In die medalje, vertelde hij, staat niet alleen de naam, maar ook de reden waarom de medalje is uitge reikt. Wij waarderen vooral het feit dat u altijd radicaal bent geweest, maar toch nimmer doctrinair bent geworden. Uw radicaliteit is altijd gepaard gegaan met een grote open heid. Dat zie je zo zelden samengaan. (Van onze correspondent) MADRID Spaanse regeringsautoriteiten hebben de protes tantse kerken laten weten, dat zij ook dit jaar nog niet van plan zijn, om hun boekhouding en ledenregisters te con troleren. Gelijk bekend is deze jaarlijkse controle het grote bezwaar geweest van vele protestanten tegen de nieu we wet op de godsdienstvrijheid. Ge leidelijk aan heeft toch echter de ge dachte veld gewonnen, dat de voor delen van registratie onder de nieu we wet verre opwogen tegen dit be- De regering wil nu blijkbaar de twijfelaars over de streep trekken door te tonen, dat ze die controle zelf helemaal niet zo belangrijk vindt. Het Is vooral de Unie van Bap tistengemeenten, waar de kwestie van erkenning aanvragen ja of nee oorzaak is geworden van ernstige spanningen. De unie-vergadering in september 1967 sprak zich beslist uit tegen het aanvragen van erkenning. BERLIJN De Nederlandse oecu menische gemeente in Berlijn heeft het afgelopen weekend haar twintig jarig bestaan gevierd. Ze is in deze tijd uitgegroeid tot meer dan alleen een gemeente van protestantse landgenoten in de vreemde. Van grote invloed op het werk is prof. dr. Hendrik Kraemer geweest In januari 1959 werd het centrum van de gemeente naar hem vernoemd. Sinds juli 1965 wordt het werk gesteund door een vereniging van vrienden van het Hendrik Krae- merhuis. Dit huis, waaraan een team van vijf personen onder leiding van ds. Bé Ruys vast verbonden is, werd be kend als ontmoetingscentrum tussen christenen van oost en west, tussen christenen en marxisten, door mede werking aan vredesactiviteiten en door het werk op het gebied van „kerk en samenleving". Inmiddels hebben echter nu al vijf tien plaatselijke gemeenten (van de 52) op eigen houtje erkenning ge vraagd en gekregen. Zij beroepen zich op het baptistenbeginsel van de autonomie van de plaatselijke ge meente. Dertien andere gemeenten hebben in principe geen bezwaar meer om erkenning aan te vragen, maar zij willen eerst de unievergadering af wachten, die binnenkort in Madrid wordt gehouden en zich daar bij de meerderheid neerleggen. De tegenstanders waren tot voor kort nog zo sterk in de meerderheid, dat zij door konden drijven dat de baptisten zich terugtrokken uit de Verdedigingscommissie van het pro testantisme. Nu is er een grote groep, die deze stap weer ongedaan wil ma ken. Radio De Vrije Evangelische Gemeenten, de Gemeenten van Christus en de Adventkerk hebben toestemming ge kregen voor eigen radiouitzendingen. Alleen erkende kerken kunnen toestemming krijgen. Aan het begin en aan het eind van de uitzending AMSTERDAM De Nederlandse Zendingsraad heeft een kleurboek uitgegeven met Afrikaanse kinderte keningen. Ze werden verzameld door R. Lagrave. terwijl de begeleidende tekst is van R. Bomhoff-van Rhijn. De tekeningen stellen bijvoorbeeld het maken van een Afrikaanse hut of mat, het oerwoud en de markt voor. De bedoeling is de Nederlandse kin deren bekend te maken met de Afri kaanse levensgewoonten. Het boek, dat 23 bladzijden telt, kost f2,25. moet duidelijk de naam van de be trokken kerk genoemd worden. Er blijft overigens sprake van discriminatie: de protestantse kerken moeten zendtijd kopen; de Rooms-Katholieke Kerk krijgt gratis zendtijd voor radio en televisie. De pinkstergemeenten hebben deze zomer een maand lang een grote tentcampagne gehouden in Valencia. Dit was mogelijk, omdat zij erken ning gevraagd hebben. Postzegel Aan de posterijen is gevraagd, om het vierhonderdjarig bestaan van de Spaanse protestantse bijbelvertaling met een gelegenheidszegel te herden ken. Daarvoor lijkt het echter on danks de onmiskenbare dooi nog te vroeg. Na zeven jaar (Van onze correspondent) MADRID Francisco La cueva, een vooraanstaand Spaans rooms-katholiek theoloog, die in 1962 zijn ambt neerlegde en Spanje verliet, is teruggekomen als zendeling van de Engelse „strenge baptisten". Lacueva was doctor in de theologie en eerste kanunnik in de kathedraal van Tarazona, toen hij tot bekering kwam. Hij vestigde zich in Engeland, waar hij zich aansloot bij een kleine groep baptisten, volgelingen van de negentiende eeuwse predikant J. C. Philpot. Zijn overgang beschreef hij in een boek, getiteld „Mijn weg naar Damascus". Het duurde zeven jaar, voordat de rooms-katholieke autoriteiten bereid waren, om zich bij Lacueva's stap neer te leggen. Een officieel docu ment, hem verstrekt door de curie in Rome, bewijst d?t hij nu vrij is van elke band met zijn voormalige kerk. Daardoor is het hem mogelijk gewor den, om als predikant in Spanje te gaan werken. Bij zijn aankomst in Spanje zei hij, dat Spanje's werkelijke probleem het gebrek aan bijbelkennis is. Hij zei ook, dat het enige alternatief tegeno ver het rooms-katholicisme en de groeiende onverschilligheid gelegen is in een „onvoorwaardelijk vasthou den aan het oud-gereformeerde calvi nistische standpunt." Elke andere vorm van protestantisme is slap en spreekt niet duidelijk genoeg tot de mensen, zei hij. En we wilden ook graag iets tot uitdrukking brengen van de bijbelse boodschap, die u door de jaren heen hebt gepredikt en van uw jarenlang streven voor de vrede. Uiteindelijk hebben we dat allemaal maar samen uitgedrukt in het ene woord „sja- loom". Prof. VanNiftrik Het werd geen receptie met tien tallen sprekers. Namens de organisa toren had de uitgever Jurriaan ten Have prof. dr. G. C. van Niftrik ge vraagd om als enige het woord te voeren. Ik ben er thuis voor gaan zitten om deze speech in elkaar te zetten, zei de Amsterdamse theoloog, maar het is me niet gelukt. Daarom heb ik ook geen papiertje voor me. Ik had eerst iets willen zeggen over Buskes als prediker en zielzor ger. Nog deze week vertelde de sla ger mijn vrouw, dat hij overal waar je preekte, je achterna liep. Zo zijn er velen geweest. En hoezeer je een zielzorger bent, heb je zelf duidelijk gemaakt door je boek over de ziel zorg aan het "ziek-en sterfbed. Wisselen Daarna had ik iets willen zeggen over Buskes als theoloog. Je hebt zelf eens gezegd, dat je de grote munt van Karl Barth en- prof. Miskotte ge wisseld hebt voor klein geld. Daar zijn we allemaal dankbaar voor. In de derde plaats wilde ik iets zeggen over je politieke en maatschappelijke betekenis. Toen de meeste dominees daar nog niet aan toe waren, bewoog jij je al op dat gebied. Een ding slechts betreurde prof. Van Niftrik: de socialist Buskes heeft onlangs gezegd dat als hij een christelijke partij moest kiezen hij de ARP zou kiezen. Dat kon het Voor 70 tientjes minister Klompé in de verf DEN HAAG Leden van de Fe deratie van beroepsverenigingen van beeldende kunstenaars hebben de gedachten van minister Klompé eens willen afleiden van de recreatie en het maatschappelijk werk, om ze te richten op kunst en kunstenaars. ,,Laat haar eens in een écht ate lier bij een échte schilder poseren", dachten ze en daarom lazen gister middag verbaasde ambtenaren van het ministerie van CRM dat, als ze ventig van hen een tientje storten, een prima Nederlands kunstenaar aan het werk kan worden gezet om minister Klompé te portretteren. Het pamflet waarin dit 'te lezen stond, werd eerst aan de portiers uitgereikt, daarna aan tientallen ambtenaren en tenslotte maakte men er de plaatsvervangend direc teur-generaal, mr. R. Hotke, blij mee, die zowel het geschrift als de meegevoerde borden aandachtig las, maar tenslotte opmerkte het met de kreten niet eens te zijn. Maar mr. J. F. M. J. Jansen, hoofd van dc hoofdafdeling kunst, zei te hopen dat de minister zou willen poseren. ,,We zullen haar met alle beleefd heid en voorkomendheid behande len," zeiden de kunstenaars en gin gen toen naar huis om de eerste tientjes af te wachten. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen en de directie van het in aanbouw zjjnde Jaarbeurs-congres centrum in Utrecht z\jn overeenge komen, dat deelnemers aan in het nieuwe centrum te houden congres sen reductie krijgen op de retourbil jetten voor de treinreis naar Utrecht. Al naar gelang dc afstand varieert deze reductie van 10 tot 30 procent. De regeling wordt van kracht zodra het centrum gereed is, begin volgend jaar. NS legt er de nadruk op, dat deze faciliteiten in principe ook mogelijk zijn voor andere congrescentra in ons land. „Het is gewoon een kwestie van onderhandelen. Tot nu is er ech ter van deze zijde nog geen initiatief genomen". bestuurslid van de CHU, prof. Van Niftrik, maar moeilijk verkroppen. Maar, vervolgde prof. Van Niftrik, eigenlijk is dat allemaal niet belang rijk. Wat belangrijk is, is dat we verbonden zijn door een band van liefde en genegenheid. Daar gaat het om. Veel vrienden Duidelijk bleek gistermiddag tus sen 2 en 4 uur in Krasnapolsky hoe veel vrienden dr. Buskes heeft en uit hoeveel verschillende hoeken en ga ten ze komen. Er waren tal van bekende gerefor meerden, zoals prof. dr. G. C. Ber- kouwer. prof. dr. Herman N. Ridder bos, prof. dr. J. Verkuyl en dr. P. G. Kunst. Er waren veel hervormden, zoals prof. dr. K. H. Miskotte, prof. dr. A. J. Bronkhorst, ds. L. H. Ruitenberg, ds. P. G. van den Hooff. Er was de oud-katholieke bisschop van Haar lem, Van Kleef, er was de r.k. stu dentenmoderator Jan van Kilsdonk. Een eindeloze rij. Geen wonder dat ds. Buskes aan het einde in zijn dankwoord zei: Ik ben moe en dank baar, maar ik ben meer dankbaar dan moe. JAFFA James Pike, de Ameri kaanse ex - bisschop die in de woes tijn van Judea om het leven ge komen is, is verleden week begraven op het protestantse kerkhof van Jaf fa. Naar nu bekend geworden is, werd Pike gevonden in biddende houding. Vijf minuten van de plaats, waar hij stierf was een waterbron. HOOGEVEEN De generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft gis teren disciplinaire maatregelen genomen tegen de emeriti hoog leraren prof. dr. H. J. Jager en prof. C. Veenhof. De synode heeft grote bezwaren te gen de beschouwingen van deze hoogleraren inzake de belijdenis. Verleden week al werden door de synode de opvattingen van deze twee hoogleraren veroordeeld. Prof. Jager had de geëiste genoeg doening met betrekking tot de trouw aan de leer en de orde der kerken niet gegeven en prof. Veenhof had zulks niet gedaan ten aanzien van de geëiste genoegdoening met betrek king tot de bescherming van de leer en de trouw aan de orde der kerken. De synode heeft thans uitgesproken dat prof. Jager en prof. Veenhof, zo lang zij de geëiste genoegdoening niet hebben gegeven, geen recht meer hebben om volgens artikel 10 van het reglement voor de theolo gische hogeschool als lid met raadge vende stem zitting te hebben in de senaat. De synode heeft dat gedaan nadat zij kennis genomen had van het besluit van de curatoren van de theo logische hogeschool van 28 maart 1969, voor de twee hoogleraren met ingang van een nader te bepalen da tum, de uitoefening van het recht op NED. HERV. KERK Beroepen te Vianen (toez.) (vac. A. Stegenga): T. Tijsma te Sexbierum. Aangenomen naar Klooster-Ter Apel: H. E. Sterringa te Marssum (Fr.). Bedankt voor Tholen (toez.): P. Koeman te Bruchem-Kerkwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Lewedorp; te Olde- boorn; te Paesens-Moddergat en te Witmarsum-Schraard: kand. J. Mak te Beverwijk, die geen verdere beroe pen meer in overweging kan nemen. Bedankt voor Halfweg-Zwanenburg: K. J. Arwert te Balk. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Urk en Nagele (in com binatie bij accl.)Joh. Strating te Hattem. Bedankt voor Noordbergum: B. de Vos te Ten Boer (Gr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer: J. C. West- strate te Meliskerke; te Leerdam: W. Hage te Krabbendijke. Bedankt voor H.I. Ambacht: G. A. Zijderveld te Middelburg. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Hilversum: B. G. te Winkel te Gouda. te schorten om als adviseur zitting te hebben in de vergaderingen van de senaat. De curatoren hadden daaro ver van de synode een nader oordeel gevraagd. DEN HAAG Dc laatste jaren is door herinrichting van kerken onno dig veel schade toegebracht aan het rooms - katholiek kerkelijk kunstbe zit. Daarbij is men vaak door on kunde tot transacties overgegaan, die ook financieel niet verantwoord zijn. Daarom hebben de bisschoppen in overleg met het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappijk werk opdracht gegeven voor een heel nieuwe inventarisering van alle mo numenten, die eigendom zijn van een parochie of van een andere kerkelij ke instelling en die van belang zijn voor geschiedenis of kunst. Wat eenmaal op de lijst van be schermde monumenten staat, mag op geen enkele wijze worden vervreemd of gerestaureerd zonder toestemming van de betrokken autoriteiten. Bij verkoop moet het object zo mogelijk een kerkelijke bestemming gegeven worden. Is dit niet mogelijk, dan zijn eerst de kerkelijke musea, dan de andere musea en pas in de laatste plaats partticulieren gegadigden voor aankoop. PRESIDENT Nixon heeft j uitlatingen gedaan die dacht vragen, omdat zij direj band met elkaar houden, omdat zij nieuw lijken en I zijn. De tijd is gekomen om een de oorlog in Vietnam te i Nixon gezegd. Het is een opi die uit zijn mond verbazing^ klinkt. Was zijn verkiezingscampag jaar geleden niet volledig ger j§ de belofte, dat hij als pi spoedig een eind aan de str maken? We kunnen niet aan de indn p komen, dat Nixon tracht tijd gj nen en een gebrek aan daa g tracht te verbergen achter ei dijn van woorden. m Tijd benutten kan voor echter alleen betekenen, zo sn gelijk de strijd te beëindigen be i aanvaardbaar politiek compnjg^ te streven. L t Het is niet voldoende als Nixof stelt te hebben afgezien van etf.. taire oplossing, maar tegelip2 nalaat politieke toenadering teP deren. In een tweede uitlating bei president zich op het recht Zuidvietnamezen, hun eigen U te bepalen zonder buitenland menging. Terecht dachten we, al mo<kr vaststellen, dat de ZuidvietrP*! al vóór de komst van de AmeL van dit recht nooit gebruik maken. Öok moet een vraagteken woi zet achter de bewering, dat lt dige bewind te Saigon geaclr® worden namens de ZuidvietL. bevolking te spreken. Daar komt bij, dat uitoefent het zelfbeschikkingsrecht eerslLj lijk is, als de vijandelijkhed( gestaakt en vrije verkiezingeojj lijk. Zolang Nixon weigert deze j cirkel te doorbreken, kunm vorderingen worden gemaakt niet als hij op bescheiden schi pen terugroept. Een vreedzame regeling isfe mogelijk, als Amerika het miP eens wordt over een snelle tq uit Zuid-Vietnam, dat verd eigen zaken moet regelen. Kortom, Nixon moet zich niet de dienst laten voorschrijven militaire bevelhebbers in Sai n geen politieke toenadering wi reeds openlijk met een greep macht dreigen. ivor at 1®* I Decentralisatie door geivestvorming Horizontaal: 1. plaats in Gelderl - gezamenlijke hoeveelheid. 2. koor van zangers - biersoort meisjesnaam. 3. vloeistof - beneden deel van de rug. 4. bekende afkorting - plaats in Groningen. 5. ontkenning - water in Limb. 6. provincie van Nederl. (afk) - graveur - volksnaam van de kauw. 7. stronkje - droogoven ZN) - Europeaan. 8. bid (Lat) - duister. 9. de maangodin - sociëteit (afk). Verticaal: 1. makker - visje. 2. het zelfde - vreemde munt 3. gevangenis (barg) - meestal. 4. uitstekend - vaar wel. 5. reeds - leeg - gem. in N.Brab. water in Z.H. - klinknageltje - deel van een Franse ontkenning. 7. boom - munt in Nederland (spreektaal). 8. eind - slede - zoutziederij. 9. welaan - stad in Duitsland - slede. Oplossing vorige puzzel. 1. R, 2. os, 3. gek, 4. gaar, 5. edele, 6. Londen - ROGGEL. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beer- nink en staatssecretaris Van Veen van binnenlandse zaken hebben de Tweede Kamer een nota over de bestuurlijke herin deling van ons land aangeboden. Daarin delen de bewindslieden mee, dat zij de raad voor de ter ritoriale decentralisatie binnen kort opdracht zullen geven een onderzzoek in te stellen naar de toekomstige positie van provin cie, gemeente en gewest. Op korte termijn stellen de ministers voor het locale bestuur te versterken door: samenvoeging van gemeenten vol gens richtlijnen die binnenkort aan de Tweede Kamer zullen worden voorge legd; door gewestvorming, waardoor de Wet gemeenschappelijke regelingen zal moeten worden gewijzigd. Verder streven de bewindslieden naar een herziening van de provinciale gren zen. De hele provinciale indeling van ons land zal worden bekeken. Geleidelijk aan zal een struktuurschets voor de bestuurlijke herindeling moeten worden opgesteld, terwijl een financiële regeling voor de te vormen gewesten moet worden getroffen. Ten slotte zullen de bewindslieden bij de Tweede Kamer definitieve wettelijke regelingen vooor de bestuurlijke organi satie van Rijnmond en Groot-Amster dam indienen. Adviezen Minister Beernink en staatssecretaris Van Veen delen in de nota mee. dat zij uit zijn gegaan van de adviezen van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening en de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Het advies van veel Kamerleden om voor het onderzoek naar de toekomstige bestuursvorming in Nederland gebruik te maken van een in te stellen staats commissie, hebben de bewindslieden naast zich neergelegd. Zij menen, dat de raad voor de terri toriale decentralisatie zeer goed ln staat is dit probleem te bestuderen, vooral omdat in de raad zowel vertegenwoor digers zitten van gemeenten als theo retici. Studie-objekten zijn: de verhouding bestuur-bestuurder en de bevordering van de decentralisatie binnen de gemeenten; de wijze van decentralisatie van ta ken: de regeling van toezicht, waarbij de belangrijkste vraag is of dit toezicht op de gewesten bij het provinciaal be stuur moet blijven of aan de centrale overheid moet worden overgedragen; de bevoegdheden van het provinciaal bestuur zelf. Wijziging Instelling van gewesten zal wijziging van de provinciale grenzen noodzakelijk maken, constateren de bewindslieden. Het onderzoek hiernaar kan allen maar goed worden uitgevoerd door de pro vincies zelf in nauwe samenwerking met de centrale overheid. Dit vraagstuk is minder geschikt om door een adviescollege te laten onder zoeken. Bovendien gaat de provinciale herindeling pas op lange termijn spre ken. Wat de gewestvorming en samenvoe ging van gemeenten betreft willen de bewindslieden geen duidelijke keus doen. De Raad van advies voor de ruim telijke ordening en de Vereniging van Nederlandse gemeenten deden dat in hun advies aan minister Beernink weL De raad voelt meer voor de vorming van grote gemeenten, de VNG daaren tegen ziet meer in gewestvorming. (Van onze kerkredactie) ABIDJAN De begroting, die de assemblee van de pan- Afrikaanse kerkenconferentie bij het scheiden van de markt heeft aangenomen, is zonder meer revolutionair. In 1968 was het budget 350.000 gulden. Voor 1970 is 850.000 gulden begroot. Dat is op zichzelf al meer dan een verdubbeling. Maar dan moet men bovendien weten dat in 1968 slechts 25.000 gul den door de Afrikaanse kerken zelf werd opgebracht. De rest kwam van de Wereldraad en uit andere niet- Afrikaanse bronnen. Besloten werd, de geweldige stijging helemaal zelf op te vangen. Dat betekent dat de Afrikaanse kerken twintig maal zoveel zullen moeten gaan betalen aan het werk van hun organisatie. Deze daad des geloofs (want an ders kan men het toch niet noemen) demonstreert beter dan welke fraaie resolutie dan ook, dat de kerken in Afrika de gigantische uitdaging die de huidige situatie hen biedt, aan vaard hebben. Het kon gewoon niet anders. Er waren dan ook maar drie stemmen tegen. De sectierapporten werden in de slotzitting aanvaard. Sectie I (samen leving, economie en politiek) vraagt een afdeling voor ontwikkelings vraagstukken bij de kerkenconferen tie. Deze sectie dringt er ook bij de kerken op aan, zich duidelijk uit te spreken over hun politiek engage ment Sectie II (culturele revolutie) pleit voor een permanente theologische afdeling. Zij signaleert het gevaar, dat het streven naar een eigen Afri kaanse theologie leidt tot syncij en een zich afwenden van de bi grondslagen. Ook een AfrikaaJ interpreteerde theologie moet cl centrisch zijn. De sectie waara tegen een „afrikanisering va kerk tot elke prijs", om het bi dringen van heidense element vermijden. Het moet erom I „Gods stem tot Afrika begrijpa maken, zodat de Afrikanen va trouw kunnen blijven aan het telijk geloof." Sectie III (vernieuwing der neemt de stelling van de n katholieke aartsbisschop John sah over, dat intercommun» bijzondere aanleidingen en kerkelijk toezicht nu al toela is. Deze sectie wil, dat daaroj over de doop doorgepraat zal met de Rooms-Katholieke KerkJ vraagt ook om een gesprek ij conservatief-evangelische en dl damentalistische kerken. DANK Deze sectie doet een beroep Europese en Amerikaanse kert te houden hun onderlinge veri i nAfrika over te planten, maar hen ook, „zonder wier opofl arbeid wij hier niet zouden stl De assemblee besloot nog m( mene stemmen, een commiss 'goede diensten te zenden naar ria en de voormalige oostelijk vincie". Deze commissie moet probe christenen van beide kanten i tafel te brengen. E enzwaar vi men bedenkt, dat het de as.' in vorige dagen zelfs niet gelti de ledenkerken in Nigeria alsnog te bewegen tot het zeni afgevaardigden naar Abidja was bij „waarnemers" en bij liere bezoekers gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2