KABINET STAAT ALLEEN Commentaar londerd miljoen erolme - verlies oeharto belooft mnestie BETOGING VAN 800 HAAGSE JONGEREN Barricades afgebroken Het Kwartet (jota) Zonniger Werkgevers rekenen op hogere prijzen Jongen legt beton op rails neer '.V !y 1 ik Rookbommen en straatstenen. oorwaarde garantie aftreden? Proef met waterstofbom Mr. Van Thiel voorgedragen chocolade ananaspuntjes zoo gram van 88 voor 78 niet te geloven voor die prijs! JAMIN Vrije keuze bij afleggen van eed en belofte ONDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT „uw u kiezen Provocerei Arrestaties I Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur "Waar ik ook klimword ik gevolgd door een hond ge naamd .,Ego". NIETZSCHE [Voorzichtig met het rietje ik [eb er maar één!" j DE BILT Zonnige perioden jn vrijwel overal droog. Matige krachtige noordoostelijke Hind. Dezelfde temperaturen als tandaag of iets lagere. DE BILT Een vlak lage drukgebied beheerste ook het af gelopen etmaal het weer in een jroot deel van Midden-Europa, ïi de vochtige lucht die zich bo- fen ons land bevond vormde pch gisteravond en vannacht uaatselijk mist. Boven deze mist bevond zich instabiele bewolking waaruit in Ie noordoostelijke provincies re ien viel. Het komende etmaal zal het veer voor een groot deel be- aald worden door drukstijgin- en boven Scandinavië. Hierdoor al de wind in ons land uit oos- ilijke richtingen blijven waaien 1 wordt minder vochtige lucht angevoerd. Morgen zullen er an ook zonnige perioden voor omen waarbij de temperaturen igeveer dezelfde waarden zul- n bereiken als vandaag. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 4 tot 11; min. temp.: omstreeks normaal max. temp.: van ongeveer nor- laal tot 4 graden boven nor aal; kans op een droge periode van instens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et- aal: 90 procent. Barometerstand: heden 10 uur i.6 cm (1008 millibar), stijgend. Zod en maan september zon op 6.19, onder 1.48; maan op 14.55, onder 21.18; sept. E.K. hloos: alsnog uftvijavu Looneisen auilen hoger uitvullen Nieuw jaar (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Het kabinet-De Jong beeft zich niet gestoord aan een advies van de Raad van State, het hoogste adviescollege van de regering, de BTW-verhoging in 1970 achterwege te laten. De Raad van State wenste dat liet unanieme rapport van de So ciaal-economische raad onverkort zou worden uitgevoerd. Ook een poging van SER-Kroonlid dr. J. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, leed schipbreuk. De Sociaal-economische raad heeft de regering gevraagd de BTW in 1970 niet te verhogen en de belastingcorrectie voor een groter deel, namelijk 150 mil joen, naar 1971 te verschuiven. De regering heeft deze raad niet opgevolgd en de kritiek van werkgevers, werknemers en vrij wel alle politieke partijen spitst zich dan ook op dit punt toe. Tc meer begrijpelijk als men weet dat een in de wind slaan van een advies van de Raad van State in de Nederlandse politiek een tameltfk on gebruikelijke gang van zaken is. Mr. W. Aantjes, wegens ziekte van mr. B. W. Biesheuvel, woordvoerder van de ARP, meent dat de afwijking van het SER-advies een zware be wijslast legt op de schouders van de regering. CHU-fractieleider, de heer J. T. Mellema, vroeg zich af of het wel verstandig is de BTW-tarieven te verhogen. Hij sprak zich uit voor een verhoging in principe, maar dan met een „open datum". Losse schroeven NVV-voorzitter Kloos vindt dat het parlement verstandig moet zijn en de BTW-verhoging moet afwijzen. Ge beurt dat niet dan zit het er in dat het SER-rapport op losse schroeven komt te staan. Ook dr. C. de Galan, lector in de economie in Groningen en lid van de PvdA, denkt dat de vakbeweging zich niet meer aan de I EUROCEL I de heerlijk zachte matras afgesproken loonstijging gebonden zou achten als de grotere prijsstij ging het reële beschikbare loon zou aantasten. De werkgeversvertegenwoordiger in de SER, de heer J. Bosma, is het eens met de kritiek op het rege ringsbesluit. Hij houdt rekening met een hogere prijsstijging door de BTW dan een achtste procent. De psycho logische gevolgen zullen groter zijn daar de regering zich voorstelt, meent hij. Zelf zorgen De heer Klöos vindt dat minister Witteveen van: financiën de doelstel ling van de SER, het bestrijden van de inflatie, genegeerd heeft. „De op- dernemers zullen zich veilig stellen en prijsdalingen komen er niet uit". Het zijn dan ook de prijzen die hem zorgen baren. „Echt niet die 2,8 pro cent verbetering van het reëel besteedbaar loon. Daar kan de vak beweging zelf wel voor zorgen". In Haagse politieke kringen wint de gedachte veld dat minister Witte veen uit de impasse kan komen door nog eens 150 miljoen van de be lastingverlaging naar 1971 te verschuiven en de BTW-verhoging uit te stellen. Met andere woorden: het SER-advies toch onverkort vol gen. Blijft dan de opmerking van de liberale fractieleider mr. Toxopeus gisteravond voor de televisie, dat de verhouding 600 miljoen in 1970 - 300 miljoen in 1971 voor hem nog net aanvaardbaar is. OP MOERD1JKBRVG 'JAKARTA Alle Westiri- se opstandelingen, die vrij- lig naar hun haardsteden te- keren zullen niet worden ge- ift. Deze belofte deed presi- tt Soeharto Djajapoera in een spraak in de Westirianese gevende vergadering, aldus [isteren in Djakarta bekend maakt. Indonesische presiden t ver- 1de in het bijzonder Papoea's die okken waren bij de opstand te 'otali en Waghete, in het gebied de Wisselmeren en de volgelin- van Lodewijk Mandatjan en Awon, in het bergachtige ge- van de Vogelkop, ij deed voorts een beroep op de firianezen in het buitenland, die iviteiten in strijd met de wensen het Westirianese volk" op touw den gezet, naar huis terug te ke en voor hun land te werken. Het °lgens hem zinloos door te gaan het verzet tegen het resultaat de „daad van de vrije keuze", op 'd waarvan West-Irian deel blijft 'aken van Indonesië. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het verlies op de bouw van supertankers bij Verolme/NDSM zou honderd miljoen gulden zijn. Als het Ver- olmeconcern nieuwe kredietga ranties tot dit bedrag zou vra gen, zou de regering eisen dat scheepsbouwer Cornelis Verol- me aftreedt. Op zijn plaats moe ten dan financiële en bedrijfseco nomische experts komen. Inmid dels heeft Verolme nog geen of ficieel steunverzoek tot de rege ring gericht. Vorige week heeft de heer Verolme in een uitzending van NCRV's Hier en Nu het tv-publiek gezegd zich door de regering in de steek gelaten te voe len. Hij is enig aandeelhouder van zijn bedrijf en wil van de regering financiële compensatie. Vandaag zou minister De Block de stand van za ken bij Verolme bespreken met de vaste economische commissie uit de Tweede Kamer. Algemeen wordt aangenomen dat hierbij zal blijken dat het Verolme- concern, een werknemerbestand van 10.000 ma in Nederland, er financieel niet best voor staat. Bij het werk in Amsterdam (NDSM) en in Rotterdam worden grote verliezen geleden. Voor de bouw van het dok voor super tankers (Botlek) is meer geld nodig. Ook dreigen directe betalingsmoei lijkheden, meldt het Algemeen Dag blad. Voor vervolg zie pag. 5 LAGE ZWALUWE De spoorweg recherche heeft gisteravond een veertien- en een zeventienjarige jon gen uit Dordrecht op heterdaad be trapt bij een poging een stuk beton op de spoorlijn van de Moerdijkbrug te leggen. De knapen zijn voor nader onderzoek overgegeven aan de rijkspolitie. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De Nederlandse spoorwegen heb ben in de omgeving van de Moerdijk- brug de laatste tijd ernstige last ge had van op de spoorlijn gedeponeer de voorwerpen. Er werd al eerder een ton op dè rails ontdekt, vorige week botste een trein tegen een stalen kist, zaterdag werd weer hinder ondervonden. Of de knapen ook verantwoordelijk zijn voor deze hindernissen is nog niet bekend. LAS VEGAS Een waterstofbom met de kracht van bijna een miljoen ton tnt, die „zeer belangrijk voor de nationale veiligheid" wordt genoemd, is gisteren diep onder een plateau in de woestijn in de Amerikaanse staat Nevada tot ontploffing gebracht. Mo gelijk ging het hier om een proef met een nieuwe raketkop. Volgens een woordvoerder van de commissie voor atoomenergie is de proef volgens plan verlopen en is er geen radio- activiteit naar de opper vlakte ontsnapt. DEN HAAG De Tweede kamer heeft gisteren mr. F. J. F. M. van Thiel als eerste op de nominatie ge plaatst voor Kamervoorzitter. Mr. Van Thiel, de huidige voorzitter, kreeg 116 stemmen. Als tweede en derde kwamen uit de bus drs. Neder- horst (soc.) en Zegering Hadders (lib.). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een demon- I stratie van ongeveer achthon- derd jongeren in de Haagse bin- j nenstad is gisteravond uitgelo- I pen op ernstige ongeregeldhe den. De politie heeft ongeveer twintig arrestaties verricht. De J demonstratie was aanvankelijk j bedoeld als protest van linkse I jongeren tegen de macht van het grootkapitaal. Pas tegen middernacht keerde de rust terug. De deelnemers verzamelden zich om acht uur bij het station Hollands Spoor. Zij waren voornamelijk af komstig uit Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Al direct na het vertrek van de betogers van het station werd met rookbommen en vuurwerk gegooid. Een aantal van hen wilde naar het gebouw van de afdeling dienstplichtzaken van het ministerie van defensie gaan, maar de politie verhinderde dit. De betogers voerden spandoeken mee met leuzen als „Nederland neu traal en atoomvrij". „we willen een 40-urige werkweek" en „BVD weg ermee". Luidkeels uitten zij kreten die weinig verband hielden met het eigenlijke doel. van de demonstratie, zoals over Ho Tsji Minh, Mao, Luns en de republiek. Voor het gebouw van de Ameri kaanse ambassade aan het Korte Voorhout was een sterke politie macht samengetrokken met honden en overvalwagens. Het terrein voor de ambassade was met hekken afge zet. zodat de demonstraten maar on middellijk doorliepen in de richting van de sprekershoek bij de ingang van het Binnenhof. het Plein, waar een zitdemonstratie volgde voor het ministerie van justi tie. Op het plein haalden de jongelui stenen uit de straat om een politie wagen te bekogelen. Agenten met helm, bamboeschild en lange wapen- lat voerden ook hier charges uit, waarbij een tiental personen werd gearresteerd. De chaos werd nog vergroot toen een brandweerwagen met loeiende si renes op het Plein verscheen. De brandweerlieden moesten constateren dat grappenmakers alarm gegeven hadden. Hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezei stelde zich persoonlijk van de situatie op de hoogte. iHet duurde nog geruime tijd voordat de rust in het centrum van de stad terugkeerde. Na de voorlezing van de Troon rede volgde de traditionele rit met de gouden koets door Den Haag. Als sluitstuk van de dag verscheen de koninklijke familie nog even op het balkon van het paleis aan de Lange Voorhout- Van links naar rechts prins Bernhard, koningin Juliana, prins Claus, mr. Pieter van Vol lenhoven en prinses Margriet. Tijdens de route protesteerden de beeldende kunstenaars tegen het cultuurbeleid van minister Klompé: maar niet tegen de Ko ningin, hetgeen duidelijk blijkt uit de bordenwaarop stond Leve de Koningin. AMSTERDAM In een bakkerij in de Amsterdamse Marnixstraat zijn gisteravond achttien minderjarigen, van wie zes meisjes, aangehouden en overgedragen aan de kinderpolitic. Omwonenden en ook ouders hadden herhaaldelijk geklaagd over de jon gelui. J^E derde dinsdag van september is elk jaar een dag die aan de wen sen van kritickgrage Nederlanders tegemoet komt. Zo is het ook nu. Want een stuk als de Troonrede is als het ware voorbeschikt om voor werp van kritiek te zijn. Daarom doen we er ook niet graag aan mee. Tenzij de aanleiding al te duidelijk mocht zijn, hetgeen ditmaal intussen niet het geval was. Om het ook maar eens als volgt uit te drukken: van een Troonrede is wellicht niet het belangrijkste haar inhoud, maar het feit dat ze er is, als rede dus, en met de bedoeling om te worden uitgesproken. Uitgesproken door de Koningin. Wat overigens weer bijzondere verplichtingen oplegt aan de samenstellers. In het hedendaagse staatsbestel staat het koningschap niet voorop in het blikveld. De grondwettelijk voor geschreven ministeriële verantwoor delijkheid heeft er zich als het ware tussen geschoven. Dat neemt niet weg dat de aanwezigheid van de Koningin in de jaarlijkse eerste bijeenkomst van onze volksvertegenwoordiging een treffende erkenning verleent. We hebben er vrede mee dat aan de entourage daarvan wordt versoberd. Onze tijd is er een waarin men daar aan niet hecht, waarin men integen deel liever niet gehinderd wordt door bijeenkomstigheden in zijn of haar behoefte om door te stoten naar de kern. Nu wordt liet de Troonrede niet ge makkelijk gemaakt, zelf ook zulk een kern te zijn. Soms kan zelfs worden gedacht: elke graad waarin men daarin slaagt is meegenomen. En dan is er in de praktijk voor de billijke luisteraar en lezer gelukkig nóg véél mee te nemen. De kern echter is de ontmoeting zelf van Koningin en volksvertegenwoor diging, haar ontvangst in deze bij eenkomst, een bijeenkomst zo be langrijk dat het houden ervan grond wettelijk is voorgeschreven, zij het dat de Koningin zich bij die gelegen heid kan doen vertegenwoordigen dit laatste gelukkig een ongebruike lijke situatie. Er wacht ons ook als volk weer een belangrijk parlementair jaar. Via on ze krant hopen wij onze lezers in de gelegenheid te stellen, eraan deel te nemen in de ruime mate als burgers van een vrij land betaamt. In Noord-Ierland BELFAST De katholieken van Belfast zijn begonnen met de oprui ming van de barricades. Verwacht werd dat vandaag alle versperringen zouden zijn verwijderd. Het comité voor de verdediging der burgers besloot gisteravond hiertoe, nadat voldoende waarborgen waren verkregen voor militaire bescherming tegen protestanten. morgen (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG Minister Polak heeft een wetsontwerp ingediend, waar door het mogelijk wordt volledig vrij te kiezen tussen het afleggen van een eed en het doen van een belofte. De oude eedswet gaat er vanuit dat iedereen in principe verplicht is een eed af te leggen. Ontheffing was alleen mogelijk uit principiële overwegingen. Dat wordt nu veranderd. Wie de belofte wil afleggen, hoeft dat niet meer nader te motiveren. Een verklaring omtrent het niet geloven in God of omtrent geloofsopvattingen waaruit bezwaren tegen het afleggen van de eed voortkomen, is niet meer nodig. Overigens zal een valse belofte even strafbaar blijven als het plegen van meineed. waf u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzend,n aan Bureau van dB blad De bloemperken in het plantsoen langs de Hofvijver werden groten deels vertrapt. Bij de sprekershoek kwam het einde van de demonstratie, hetgeen tevens voor een groot deel van de betogers het sein was om de politie te provoceren. De hekken, waarmee de poort van het Binnenhof was afgezet, sleepte men op de rijbaan zodat het verkeer werd gehinderd. Op het parkeerter rein aan de Hofweg moest een afsluitboom het ontgelden die op een geparkeerde auto terecht kwam. Hier verrichtte de politie de eerste charges en arrestaties. Na diverse botsingen tussen jongelui en agenten verplaatste het strijdtoneel zich naar Ik geef op als nieuwe abonnee: betaaltpar kwartaal par maand als beloning voor mijn oktiviteit kies ik Cl 1 ONDERZ ET-TEGEL O 1 PLACE-MAT Postzegel is rU0jt nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1