Modeshow met bont en beat Winkeliers contra B enWV'schoten Wie is verantwoordelijk voor het wegbreken van brug van Griffioen? Criminaliteit is vorig k jaar sterk gestegen Beswaren tegen centrumplan Zuster Winter 25 jaar in Di aconessenhuis Chaos tijdens verkiezings bijeenkomsten in Duitsland Arnhem weer filmstad van 6-11 oktober Minder belasting (ƒ200 miljoen) terug betalen Vrouw doodde twee kinderen en zichzelf Verhoging is onaanvaardbaar Meer bankbiljetten terug dan gevraagd Marokkanen zonder papieren in haven werkzaam PvdA wil interpellatie Yerolme Nieuw wagenpark voor de radio directe eis Proces-ver ha al voor eigenaar sexboetiek Michel Block in Mozartconcert NIEUWE lEIDSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 LELDEN In een bonte show van „bont en beat." presenteen-de bonthuis Van Egmond gisteravond in Holiday Inn zijn collectie. De haute couture in bont werd afge wisseld door de t.v. beat-group van Helen le Clercq, die in enkele wilde dansen toonde wat er voor het jonge volk te koop is aan bont mode. Die haute couture bestaat uit een gerie zeer modieuze mantels en avondjasjes. Natuurlijk ontbraken enkele klassieke modellen niet, maar voor het overgrote deel hoorden de mantels echt bij deze tijd. Het bont wordt tegenwoordig zo weinig mogelijk geverfd. Men houdt het liever in zijn natuurlijke kleur. Erg opvallend zijn de mantels van nertspoten of poten van andere die ren. Men beeft een grote hoeveel heid van dezelfde soort pootjes in een mantel verwerkt, vaak op zig zaggende manier, wat een grappig effect heeft. Ocelot is, geloof ik, wel de duur ste soort bont. Schitterend ver werkte tekening. Het dier is name lijk te klein om er een hele man tel van te maken. De bontmaker moet daarom diverse pelzen zó verwerken dat het één pels lijkt. Maar, je moet niet schrikken van prijsjes, die de 10.000 gulden ake lig dicht benaderen. Breitschwanz is erg zacht. De lam metjes die ervoor worden gebruikt zijn 7 a 10 dagen oud. Dan komt er een mantel waarvan je denkt: „Hé, een panterjas". Mis. Het is geitevel dat men heeft bedrukt met een pantermotief. Kalfsbont wordt vaak gescho ren. Dat geeft een glanzend ef fect. Een zeer frappant voorbeeld daarvan in de collectie is een blau we mantel die met wit is afgezet. De mantel doet een beetje satijnig aan. Ook de snit is erg aantrek kelijk. Soms scheert men alleen de harde bovenharen weg. Een bruine nutriamantel krijgt daar door het effect van beverbont. Al deze mooie bruine, witte, beige, zwarte en fantasiebontjassen wer den onderbroken door twee jongens en vier meisjes met wilde pruiken op. Ondanks de warmte, ondanks de warme bontjassen die zij tijdens hun dans moesten showen, gaven zij een behoorlijk nummertje weg. Wel do ken zij na afloop in het zwembad. De show van deze dansgroep van Helen le Clerq wordt 16 oktober voor de televisie uitgezonden. De hoeden die bij de bontmantels werden geshowd zijn van Gérard Brussé. Ook enkele broekpakken en jurken waren van zijn hand. Vol gens presentatrice Karin van Wame- |len gaat deze modeshow tot een hechte samenwerking tussen de heer Van Egmond en Gérard Brussé lei den. De pruiken waren afkomstig van haarboutique L. van Tongeren, de tassen van Antilope. Op de foto: een jas van dwars - verwerkt Toscaans lam. met zwart leer. Ronny Vink. Burgerlijke stand ^OORSCHOTEN Geboren: Soszika G M, d v T M J v>an dei- Geest en B M A Groen; Paula H, d v Mooijmams en P Berkhuizen; Ariënne L, d v H J van der Cirngel en M. van der Does; Johannes L R, z v J Dörr en R Rook; Reinier C, z v G W M van der Ploeg en M Pet; Lucia J A, d v S H Zitman en A L J Zeldenithu'is; Maarten W, z v P A M Kloeg en L F Auping; Johannes T, z v B Q Schouten en M A Rijniers; Martha, d v E Id&ardi en M Grootenboer: Franciscus A J, z v A G Moerkerk en A P M A Mulder: Ronald, z v H Tuijl en A F Buitelaar; Mark, P A, z v R F van Oostrom; Erik, z v P Struik en M C Knoppert; Reinier, z v W Willems en L Paanakker; Iris M, d v A C A Calon en A M P Wagemans; Caroline R, d v R Bleijenberg en C Kerkhof; Jaqueldne, d v W A Mugge en J van Klaveren; Martinus C R, z v C J L R Vellenga en J Kapitein. Ondertrouwd: Adrianus Q van der Wal en Adrian a M P Sfcraver te Boskoop; Jan P Mol en Charlotte van der Salm: Hans Bonnet te Leiden en Hendrina H A Brongers: Roger Hofland en Ohristiane Michalet; Petrus W J van Pradion en Maria Zwaan. Gehuwd: P S F Kienjet te Leiden en M A J E Dolmans: A Zwaveling te Oegsbgees't en M F Bloem; J C Duijnisveld en J C van Zwam te Rotterdam: G Adema en M Bakker; T J Lie te Rijndijk en J A Broomans; 0 C BI ankert te Rotterdam en G Middelkoop. Overleden: M J J A van Turnhout, e v P Schillings, 70 j; P. de Graaf, 68 j. VOORSCHOTEN De algeme ne winkeliersvereniging „Voor schoten" heeft zich tot de gemeen teraad gericht met het verzoek het voorstel voor een voorbereidings krediet van f 42.000 voor de aan leg van een kernringweg in het „Centrum" voorlopig niet in be handeling te nemen. De winke liersvereniging wijst er in het schrijven op, dat tydens een be spreking tussen b. en w. en het bestuur van de A.W.V. door het college uitdrukkelijk verklaard is, dat het ontwerp-bestemmingsplan „Centrum" geen „kant en klaar" plan is. Het college heeft tijdens deze be spreking het plan een „praat-plan" genoemd. Tijdens de burgeravond over dé centrumplannen is vooral van de zijde van de winkeliers een aantal bezwaren geuit. Het verschil tussen- b. en w. en de winkeliers is vooral te vinden in de toekomst. B. en w. willen van de School- en Voorstraat een soort „flaneerbaan" Suiker en cijfers in zaterdag-marktstand LEIDEN In de marktstand van ds. Schoonhcim en pater Matthee a.s. zaterdag aan de Hooglandse Kerkgracht wordt door jongeren van het Rietsuikercomité Leiden suiker verkocht. Zij hebben in de afgelopen weken reeds vele kilo's verkocht op de Leidato en in een marktstand. In de zaterdagstand zijn boekjes Riet verkrijgbaar. Daarin wordt de bete kenis van de rietsuiker uiteengezet. Temidden van de uitgebreide acties voor de Vredesweek wil de markt stand met suiker, cijfers, vredeskrant en affiches de .aandacht trekken van het marktpubliek. LEIDEN Een tweejarig jongetje uit Leiden rukte zich gistermiddag om kwart voor vier in de Pieter de la Courtstraat plotseling van zijn moeder los en rende de weg op, waar hij door een bestelauto werd gegre pen. Met hoofdletsel is hij naar het Diaconessenhuis vervoerd. Vragen nan Gedeputeerde Staten (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN Het lid van de Provinciale Staten, drs. H. van Stee nis (PSP) te Voorschoten heeft aan het college van Gedeputeerde Staten gevraagd, of het college heeft kennis genomen van de ongerustheid by de bewoners van de Leidseweg Noord en Noord-Hofland, ontstaan door het afbreken van het zogenaamde brug getje by Griffioen over de Korte Vliet. Drs. Van Steenis zegt, dat dit brug getje dagelijks werd gebruikt door ruim lOo kinderen, die in Leiden scholen bezochten en door vele huis vrouwen, die dagelijks in Leiden hun boodschappen gingen doen. De heer "an Steenis merkt op, dat door een gebrekkige voorlichting de kinderen, die in de morgen van 18 augustus nog *an de brug gebruik hadden gemaakt, V middags voor open water stonden. De heer Van Steenis wil nu van Ged. Staten weten, welke instantie ver antwoordelijk is voor deze gebrek kige voorlichting en in hoeverre hier sprake is van een falende commu nicatie tussen de provinciale water staat, de gemeente Leiden en Voor schoten. Hij merkt op, dat door het wegbreken van de brug voor de kin deren, die nu noodgedwongen in Voorschoten naar school moeten, op korte afstand weinig schoolruimte is. „Aangezien de noodgedwongen uit tocht van Voorschotense kinderen van Leidse scholen tot gevolg kan hebben, dat daar leerkrachten wor den ontslagen en gezien het feit, dat vele kinderen nu dagelyks een ge vaarlijke tocht naar school moeten maken, wordt door de bewoners ge pleit voor een tydelyke oeververbin ding over de Korte Vliet ter vervan ging van de weggebroken brug", al dus drs. Van Stecnis. maken, de winkeliers zien liever een centrum, dat per auto snel be reikbaar is. De A.W.W. schrijft, dat het bij zonder voorbarig is reeds nu om een kredietverlening te verzoeken, ter wijl het plan nog in de midden standsadviescommissie besproken moet worden. De winkeliersvereni ging verzoekt de raad het voorstel van b. en w. niet te honoreren, maar eerst de normale procedure van het plan af te wachten, waardoor voor komen wordt, dat gemaakte finan ciële aanloopkosten de beoordeling van het plan gaan beïnvloeden. LEIDEN Zuster J. HWinter, in het Diaconessenhuis beter bekend als zuster Jo, was vanmorgen het middelpunt van een huldigingZij was óp 1 september precies 25 jaar aan het ziekenhuis verbonden. Re den genoeg dus om er een feestelijke dag van te maken. „Gelukkig is er aan deze blijde dag geen afscheid verbonden", zei dokter P. A. Coumou, directeur van het ziekenhuis. „Vijf en twintig jaar geleden, vlak voor de hongerwinter, kwam. u vanuit het toen nog rijke oosten naar het arme westenvan Overijssel Vriezeveennaar Leiden. U was eerst verpleeghulp, kwam daarna in de opleiding maar werd al spoedig overgeplaatst naar de ope ratiekamer, als hulp. Anderhalf jaar bleef u daarU zwierf tot 1951 over de afdelingen van het ziekenhuis. Dat jaar kwam u definitief naar de operatiekamer toe. In 1958 werd u benoemd tot subhoofdDe heer Cou mou had alle waardering voor zus ter Winter. Hij zei slechts in posi tieve zin over de 25 jaren te kunnen praten. Dokter H. G. Ruhaak had vooral veel bewondering voor de manier waarop zuster Winter de verpleeg sters had opgeleid. De zusters van de operatie-afdeling hadden een „ABC van zuster Jo" samengesteld en droegen dat voor. Zuster Nelly, die namens het perso neel sprak had een gedicht gemaakt voor zuster Winter. De jubilerende, nog als enige dia cones werkzaam zijnde verpleegster kreeg vele geschenken waaronder een koffiesel, bloemstukken, een dia projector en nog veel meer. KASSEL De politie heeft in het Wcstduitse Kassei een verkiezingsbij eenkomst van dc uiterst-rechtse nati- onaal-democratische partij (NPD) verboden. Het Beierse Augsburg heeft een dergelijk verbod voor van daag doen uitgaan. In Bielefeld trachtten driehonderd demonstranten een CDU-bijeenkomst onmogelijk te maken. Bondskanselier Kurt-Georg Kiesinger noemde ze „bendes uit het stenen tijdperk en horden". De Westduitse minister van finan ciën, Josef Strauss, werd op een ver kiezingsbijeenkomst in Flensburg het spreken 25 minuten onmogelijk ge maakt. Leden van de buitenparle mentaire oppositie riepen „Sieg heil" en maakten dierengeluiden. (Van de filmredactie) ARNHEM Veel jeugd, en veel Frans, dat zijn de voornaamste ken merken van de zevende internatio nale filmweek Arnhem, die volgens haar organisatoren in het leken staat van het generatiekonflikt. Vier Franse hoofdfilms, waarvan twee van het echtpaar Trintignant dat naar de stichting filmweek hoopt zelf het feest zal opluisteren, prijken op het hoofdprogramma in het Rembrandt- theater, naast de première van Pim de la Parra's speelfilm Obsessions. Verder worden in Rembrandt ge draaid Last Summer van Frank Per ry; Horoskop van de Joegoslaaf Boro Drascovic en Bo Widerbergs Adalen 31. In de middagprogramma's verder onder meer Francis Ford Coppola met The Rain People. Aantal zedenmisdrijven hoger dan ooit (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De criminali teit is vorig jaar in ons land toegenomen met tien procent in vergelijking met 1967. Deze stij ging was voor driekwart het ge volg van het grotere aantal ver- mogensmisdrijven. In de toelichting op zijn begroting zegt minister Polak van Justitie, dat het aantal verkeersdelicten met ruim (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een studiegroep van a.r. radicalen heeft gisteren aan de Tweede-Kamerfractie van de ARP een plan overhandigd dat voorziet in uitstel van de BTW-verhoging en een beperking van de belastingcorrectie in 1970 tot 360 miljoen. Mr. A. G. Smallenbroek. voorzitter van deze commissie, zei dat de a.r. radicalen de BTW-verhoging in prin cipe niet afwijzen en zelfs instemmen met een structurele verhoging van het tarief tot 15 en 5 procent in 1972. De financiering van een progressief program leidt onvermijdelijk naar zwaardere belasting door de BTW, meent hij. De radicalen willen de ƒ220 mil joen die vrijkomt als de belastingcor rectie tot 360 miljoen beperkt wordt, gebruiken voor ontwikke lingshulp en krotopruiming. Tezamen met de Breedband miljoenen en het uitgetrokken bedrag voor sanering en stadsreconstructie zou de krotoprui ming op grootse wijze aangepakt 'kunnen worden. Over tien jaar, aldus de radicalen, gaat de kwalitatieve woningbouw een rol spelen en dat kost miljarden. De a.r. radicalen wensen verder de belastingcorrectie beperkt te zien tot de groep inkomens tussen 8.000 en ƒ20.000. Da_arboven zou het voordeel moeten verdwijnen. De hogere inko mens zouden weliswaar benadeeld worden, maar de radicalen vinden dit toch wel een juiste afweging van pri oriteiten. Bovendien menen zij, dat de hoge re inkomens veel meer kansen heb ben hun lasten af te wentelen en zij ■wijzen op artsen, advocaten en ook wel een deel van de ambtenaren. Twee jaar voor messteek Getuigen op de loop voor familie ROERMOND Twee jaa.r gevan genisstraf met aftrek van voorarrest I en verbeurdverklaring van het mes eiste de officier van justitie mr. XV. Bartels gistermiddag tegen een 39- j jarige koopman uit Weert, die op Tweede Ke.rstdag van het vorige jaar i een collega- koopman Sjef L. zéven keer met een mes stak. Eén van de steken, die in het café De Koestal werden toegediend, ging negen centimeter diep en trof het hart van het slachtoffer. Kort daarna trad de dood in als gevolg van inwen dige bloedingen. Strijdlustig Deze zaak zou veertien dagen gele den reeds voor de Roermondse recht bank gediend hebben, maar twee ge tuigen namen toen van schrik vlak voor de zitting de benen toen zij zagen dat de familie van het slachtof fer in groten getale was aangetreden en zich zeer strijdlustig opstelde bij het gerechtsgebouw. De toen verdwenen getuigen waren nu present onder polïtiegeleide. Nu waren twee anderen niet komen op dagen, maar hun afwezigheid was geen belemmering. De nare affaire was op Tweede Kerstdag begonnen met een ruzie tussen de zoon van verdachte en het slachtoffer L. Daar bij was de zoon van verdachte nogal toegetakeld. Toen verdachte met zijn vrouw op weg naar huis was, passeerden ze het café, waarop de vrouw naar bin nen kijkend riep: „Kijk. daa.r zit de messesteker." Hierop volgde een woe de-explosie van de nogal primitieve man. Hij rende naar binnen, opende al lopend zijn zakmes, en stak in het wilde weg naar het slachtoffer. zestien procent is toegenomen. Het totaal aantal misdrijven steeg van 193.757 in 1967 tot 212.931 in 1968. Er zijn vorig jaar meer zede- misdrijven gepleegd dan ooit tevo ren: bijna tienduizend. Ook het aan tal misdrijven tegen de openbare or de steeg sterk. Als oorzaak van het steeds groter wordend aantal niet-opgeloste zaken noemt de bewindsman ondermeer de mobiliteit van de misdadiger. De bewindsman deelt verder mee, dat naarstig gezocht wordt naar mo gelijkheden om de gedetineerden grotere verantwoordelijkheid te ge ven. De vrije meningsuiting van de gevangenen moet worden vergroot. De mogelijkheid wordt onderzocht licht gestrafte gevangenen de week ends vrij te laten. Volgend jaar zullen vijf territoriale inspekties van de rijkspolitie worden opgeheven. Het komende parlementaire jaar zullen bij de Tweede Kamer de vol gende wetsontwerpen worden inge diend: een wet tot wijziging van de ont eigeningswet, wijziging van het wetboek van strafrecht, artikel 117 dat het beledi gen van bevriende staatshoofden strafbaar stelt, een wet met enkele wijzigingen van het wetboek van strafvordering over opschorting van vonnissen en arresten in verband met gratiever zoeken, aanpassing wapenwet en verlen ging van de stilettowet. MtlNCHEN Een twintigjarige vrouw heeft gisteren in het Duitse dorpje Untersteinach by Miinchen haar twee kinderen van één en twee jaar doodgeschoten en vervolgens zelfmoord gepleegd. Volgens de po litie had de vrouw van het balkon van haar huis geroepen: „Help mij, ik heb mijn kinderen doodgescho ten." Voordat iemand te hulp kon komen had de vrouw echter zichzelf ook doodgeschoten. De jeugd is sterk vertegenwoordigd in o.m. het festival der korte Neder landse films en in „Open doek", een initiatief waarvoor van heinde en verre al voor tien uur films is inge zonden. Woensdag om twaalf uur be gint dat programma in Saskia, waar bij onder meer „Gokhol" van Jac. Verheul en „Lifever geen bloemen" van Max Arab. Rond de filmweek zijn er dan de Nederlandse „broodfil- mers"die aan de weg willen timme ren met een aantal voorstellingen, en is er in De Korenbeurs een „uitprate- rij". Dr. S. H. Visser treedt op als discussieleider voor een ochtend waarvan men hoopt dat het de ton gen losmaakt. JONGEREN ACTIEF Leerlingen van de school voor journalistiek in Utrecht maken elke dag een pagina over de filmweek in een plaatselijk dagblad, terwijl ze zich' nu al inspannen voor de speciale Filmkrant, die iedere Arnhemmer in licht over de gebeurtenissen. Het projektonderwijs zet ook leer lingen van de Nederlandse filmaka- demie aan het werk. Ze hebben mi nister Klompé al gefilmd in haar werkkamer, en doen het nog eens over als ze de staatsprijs voor de filmkunst komt uitreiken. Verder is er dan nog de studiecon ferentie „De toekomst in het oog", waarop de toekomst van die film wordt besproken en belicht door vak- en wetenschapsmensen. C.R.M. FILMS Het programma Open Doek. woensdag de 8ste oktober om twaalf uur, begint met een achttal films in gezonden door het ministerie van C.R.M. uit haar voorraad gesubsidi eerde films. Het festival voor korte Nederlandse films wordt donderdags vertoond, om twee uur in het Saskia- theater. Rembrandt staat van 6 tot 11 okto ber in het teken van de filmweek, waarin de Nederlandse bioscoopbond, de gemeente Arnhem en C.R.M. hun zegje hebben. In Arnhems grootste theater worden na de openingsavond, maandag, elke dag zowel 's morgens als 's middags en 's avonds voorstel lingen gegeven. De te vertonen films worden in eerste instantie aangebo den door de Nederlandse filmver huurders. Het is daarom dat het aan tal Franse, Amerikaanse en Zweedse films vrij groot is. Twee Russische inzendingen zijn evenwel beide afge wezen vanwege de geringe kwaliteit; enkele Italiaanse die de filmweek graag had willen hebben bleken daar tegenover niet verkrijgbaar. AJSWB-reactite DEN HAAG Het is voor de ANWB onaanvaardbaar dat de mo torrijtuigenbelasting met elf procent wordt verhoogd. Deze belasting is al tijd al onevenredig hoog geweest en het is steeds dezelfde groep mensen die het gelag moeten betalen. De gelden verdwijnen in een alge mene 'pot. Van tevoren wordt niet vastgesteld welk percentage aan het verkeer ten goede komt, aldus de ANWB. Dat de opbrengst van de opcenten met eenzelfde bedrag hoger wordt, is voor de ANWB wel aanvaardbaar, aangezien deze gelden rechtstreeks worden gebruikt voor de aanleg van nieuwe rijkswegen. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK AMSTERDAM De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 15 september geeft opnieuw een terug keer van bankbiljetten te zien na de ultimo opvragingen. De terugkeer be droeg ditmaal ƒ121 mln„ aegen de vorige weekstaat 212 min. In totaal is er dus een bedrgg aan bankbiljet ten teruggekomen van 332 min De totale opvragingen beliepen ƒ253 min. Er is dus een belangrijk bedrag meer teruggekeerd dan er was uitgegaan. Dit is echter in deze tijd van het jaar gebruikelijk. De schatkist is met ƒ21 min. gedaald tot ƒ11 min. De goud- en deviezenvoor raad steeg met 15 min. tot 6814 min'., waarvan ongewijzigd 6137 min. aan goud. De banken hebben van hun verbe terde positie gebruik gemaakt om voor 217 min. aan dure voorschot ten af te lossen. Deze rekening be draagt thans nog ƒ519 min. Het te goed van de banken bij de centrale bank geeft een niet onaanzienlijke (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De" Schiedamse po litie heeft vanmorgen om zes uur bij Tankercleaning N.V. aan de Ha venstraat een controle gehouden op het aantal personeelsleden. Er bleken maar liefst 32 buitenlanders aanwe zig te zijn, voornamelijk Marokka nen, die niet in het bezit waren van geldige papieren. Een groot gedeelte van hen was aangenomen door kop pelbazen in Rotterdam. Met politiewagens werden de bui tenlanders naar het bureau gebracht. Daar zou in de loop van de dag wor den uitgemaakt of zij wel of niet wettig in Nederland verblijven. In dien blijkt dat het laatste het geval is, zullen de vreemdelingen over de grens worden gezet verbetering te zien en wel met een bedrag van ƒ219 min. tot ƒ229 min. De post „wissels, schatkistpapier en schuldbrieven door de bank gekocht" steeg met 280 min. tot 1261 min. Kredietexpansie Blijkens een mededeling bij de weekstaat ging de kredietverlening van de handelsbanken en van de landbouwkredietbanken tezamen per ultimo 1969 de in de kredietrestrictie- regeling vastgelegde norm van de toe laatbare kredietexpansie te boven. In verband met deze overschrijding zul len de bankinstellingen welke niet aan de norm voldeden bij de Neder landse Bank van 15 september 1969 tot en met 14 oktober 1969 renteloze deposito's aanhouden tot een bedrag van gemiddeld 144 min. Op grond van het met de bank gesloten seizoenarrangement heeft de staat in de afgelopen week voor een bedrag van 280 min. aan schatkist- papier bij de bank ondergebracht. Enkele jaren geleden waren de ban ken eveneens verplicht dergelijke sal di bij de Nederlandsche Bank aan te houden. Per 9 juni 1967 werd deze verplichting echter opgeheven. Stand schatkistpapier resp. 8 en 15 september 1969: promessen 1047.200.000 en ƒ1318.600.000. biljet ten 4995.600.000 en 4995.600.000. De geldmarkt is thans minder krap als gevolg van de maandelijkse uitke ring op 15 dezer van het rijk aan de gemeenten ad circa ƒ350 min. Toch zal deze verbetering slechts van kor te duur zijn, aldus geldkringen, om dat op 18 dezer betalingen moeten plaatsvinden van olieaccijnzen, plus belastingbetalingen. Activa vSÜr ,n 6.136.877 6.136.877 vorder, in goud, enz. 1.162.911 1.144.064 Buitenl. betaalm. 163 193 Guldenvord. op buitenl. 3.780 5J64 Papier in disconto 208.366 205.425 Pap. door bank gek. 1.261.300 981,300 Voorsch. en beleningen 518.901 736.163 Nederlandse munten 25.211 23.603 Passiva Bankbiljetten 3.756.467 8.877.328 s Rijks schatkist 10.598 31.605 Banken in Nederland 228.896 9.880 Andere ingezetenen 491355 Banken in buitenland 138 799 Andere niet-ingez. Saldi buitenl. geld Totaal goud en dev waavan eonvertibel Dekkingspercentage 137.433 12,170 11.167 5.183 5.273 6.814.020 6.798.925 1.157.89) 1.344.227 79. 32 78. 81 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fraktie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft vanmiddag bij het beigin van de ver gadering de Kamer verzocht een in terpellatie toe te staan over de „zaak-Verolme". Hoewel de Kamer commissie voor economische zaken vanmorgen met de minister De Block hierover heeft vergaderd, wil de PvdA-fraktie, dat de kwestie in het openbaar zal worden behandeld. Minister De Block zou de commis sie vanmorgen hebben meegedeeld, dat de regering bereid is het Verol- me-concern financieel de hand te rei ken op voorwaarde, dat de heer Ver- olrne aftreedt en plaats maakt voor een financieel-economisch deskundi ge. De heer Verolme wil daar niets van weten. „Schandelijke veroudering" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Het is een schande, zoals het wagenpark voor de radio er uit ziet. De reportage-au to's dateren uit 1957 en de meeste hangen nog net in elkaar. De instal laties zijn totaal verouderd en vol doen niet meer aan moderne eisen", zegt mr. A. H. van de Veen in zijn kwaliteit van technisch commissaris van de NOS. „Ik heb opdracht gege ven voor het ontwerpen van een plan om alles direct te vernieuwen." Hoeveel dat gaat kosten, weet de heer Van de Veen nog niet: „Er is nog geen plan en dus geen begroting. Maar we hebben niet alleen geld voor de televisie, hoor, de NOS bouwt maar kostbare studio's en de radiowagens vallen zowat uit elkaar". „Binnen 2 jaar moet het hele wa genpark vernieuwd zijn, dat is een dringende eis. We moeten dat maar betalen". Volgens de papieren wet zou er een lening voor te sluiten zijn, maar: „Een lening? Breek me de mond niet open! We hebben al zó vaak nul op 't rekest gekregen, nee, daar vra gen we niet meer naar." Nodig zijn 1 of 2 grote wagens met complete moderne apparatuur en ze ker wel 20 kleine wagens die eenvou dig zijn geïnstalleerd en heel be weeglijk zijn. „Wij nemen op 't ogenblik de proef met twee stationcars, waarmee re porters zomaar kunnen wegrijden, maar een dergelijke toestand is na tuurlijk weer te primitief: 't ls lap werk uit geldgebrek". ,,'t Is te belachelijk, dat we de gro te technische vooruitgang in onze re portagewagens niet hebben kunnen volgen, we hebben zelfs geen stukje apparatuur voor stereo er in. Dit moet snel veranderen. Ik ben niet alleen de „bouwpastoor" voor tv-stu- dio's en al zal de minister wel duch tig met haar vinger in de geldpap roeren, hét budget voor nieuwe radi owagens moet op tafel komen!" ROTTERDAM Maandag hebben rechercheurs van het bureau Bijzon dere Wetten proces-verbaal opge maakt tegen de 46-jarlge winkelier D. A. D. die een sexboetiek drjjft in de Putselaan. Ter stimulering van de verkoop van zijn artikelen vertoonde hij voor klanten, die een bepaald bedrag in zijn winkel besteedden sexfilms. D. handelde hiermee in strijd met de bepalingen van de bioscoopwet De filmapparatuur met de daarop ge monteerde film is in beslag genomen. ROTTERDAM Het Philharmo- nisch heeft onder leiding van Jean Fournet dinsdagavond in de zoals te verwachte viel geheel gevulde Grote Doelenzaal het eerste abonne mentsconcert van serie CD gegeven met solistische medewerking van pia nist Michel Block. Nadat het concert was geopend met een herhaling van de zaterdag jl. al met groot succes gespeelde Egmont ouverture van Beethoven, heeft Mi chel Block zijn gehoor tot intens luis teren gedwongen met zijn ragfijne spel, wars van alle uiterlijk vertoon, tijdens een stijlvolle interpretatie van Mozart's pianoconcert in G, K.V. 453. Een enkele ongelijkheid in het samengaan met het attent spelende orkest onder Fournet deed geen af breuk aan deze muzikaal uiterst bevre digende weergave. Hoogtepunten wa ren het potaisch voorgedragen mid dendeel en de variatiereeks aan het slot, waarin het speelse element het volle pond kreeg. Na de pauze gaf het orkest een verzorgde lezing van één van Ton de Leeuws best geslaagde werken: de reeds eerder hier ter stede uitgevoer de, vaak zeer sfeervolle. „Mouve- ments rérétrogrades" uit 1957. Het werk kreeg bepaald meer dan een gelegenheidsapplaus. Tot slot van de avond dirigeerde Fournet Schumann's bekende sym fonie in d, op. 120. Ofschoon deze verklanking werd gekenmerkt door een soms wat rustige tempokeuze, vermocht zij toch sterk te impone ren. niet alleen door de ingehouden spanning, maar vooral door de sterk sprekende ritmiek en de tot in de meest compacte klankmassa's volge houden helderheid, waardoor de structuur van het werk tot in de kleinste finesses duidelijk overkwam op de hoorder. Terecht toonde het publiek zich steeds dankbaar voor het gebodene. - P.V

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13