COMPROMIS Ruggesteun voor openbaar vervoer 1970 Binnenkort nota regering midden- en kleinbedrijf Minder belasting Wensen en spanningen MEER GELD VOOR GEMEENTEN Lagere premies voor investeringen in stimuleringsgebieden Begroting 70 economisch bekeken Overheid wordt steeds zuiniger VETTEN KABINET-DE JONG BIJ 9.000: VOORDEEL 79 BIJ 21.000: VOORDEEL 247 DINSDAG 16 SEPTEMBER 196» Er zyn weer tal van noodzakelijke uitgaven, de loon- en inkomstenbelasting gaat naar beneden, maar welke prijs betalen wij daarvoor? Het levensonderhoud wordt ongetwijfeld duurder, maar vooral in de ondernemerswereld zullen de nieuwe belastingmaatre gelen op verzet stuiten. Recreatie kost steeds meer (door onze economische medewerker) E REGERING moest voor 1970 een begroting vaststellen die enerzijds zoveel mogetijk reke ning hield met de wensen die er levenmaar die anderzijds ingepast moest worden in de lische situatie: er zijn spanningèn op de arbeidsen kapitaalmarkt; de betalingsbalans prdt geleidelijk aan wel beter maar wij zijn er nog niet; en een prijsstijging die uit de hand eigde te lopen. De begroting voor 1970 mocht daarom de bestedingen in ons land niet onnodig Irijven. t£ UITGAVEN VAN HET RW BEORAGEN 259 MILUUO I DIT IS 28,9 MILJARD GULDEN! De begroting moet dus een compromis worden tussen wat economisch verantwoord is in het kader van de conjunctuur en wat er aan alle mogelijke wen sen leven. Wensen op het ter rein van het onderwijs, de soci ale verzorging, de ontwikkelings hulp, de volkshuisvesting, de re creatie, het verkeer en de belas tingverlaging. Een compromis kan onmogelijk iedereen bevredigen en dat zal dus ook niet met deze begroting zijn. Economisch gezien, past zij echter goed in het kader. Geen tariefsverhoging PTT (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is het departement waarvan de uitgaven in 1970 sterker stijgen dan ieder "ander ministerie. Dat komt vooral door Waterstaat, dat volgend jaar 350 miljoen gulden meer nodig heeft. Totaal is op de Mil- Denennota voor Verkeer en Waterstaat 3.224.549 miljoen uitgetrok- en, 441.906 miljoen meer dan 1969 (dat is ruim 16 procent) Enkele maanden geleden heeft de Sociaal-economische raad in zijn halfjaarlijkse rapport suggesties ge daan voor de economische politiek. De regering heeft deze in haar begro ting niet geheel gevolgd. Zo houdt de regering vast aan haar uitgangspunt, dat de rijksuitgaven met 6 pet. mogen stijgen, een percentage dat tijdens de kabinetsformatie berekend is als voortgaande groei van de ont vangsten. Dit wordt de jaarlijkse be grotingsruimte genoemd. Verdienste In de begroting is een berekening opgenomen die laat zien in hoeverre het gelukt is binnen die begro tingsruimte te blijven. In 1908 was dat een mislukking, maar in latere jaren blijkt de grens goed aangehou den te kunnen worden. Dat is onge twijfeld een -verdienste van de begro ting van 1970, ook al heeft de rege ring kunnen profiteren van de krach tige toeneming van middelen die niet uit de zakken van de belastingbeta lers komen. De consequentie van het vasthouden aan de begrotingsruimte van 6 pet. was wel dat een groter bedrag aan belastingverhoging moest worden voorgesteld dan de SER heeft aange nomen. Maar dat niet alleen, de rege ring heeft ook vastgehouden aan haar oorspronkelijke voornemen om de belastingen te verlagen waardoor hogere belastingen die voortvloeien uit loon- en salarisstijgingen die weer een gevolg van de inflatie,zijn, ongedaan worden gemaakt. De belastingen gaan dus volgend jaar en ten dele ook in 1971 naar beneden. Politiek is dit een heet hang ijzer, maar economisch is deze maatregel zeker te verdedigen. De nieuwe belastingmaatregelen zullen zeker in de ondernemerswe reld op verzet stuiten. Wij denken dan niet in de eerste plaats aan het handhaven van het tarief voor de vennootschapsbelasting, maar wel aan het verhogen van de heffing van omzetbelasting op investeringen en een verschuiving van een gedeelte van de terugbetaling van omzetbe lasting op voorraden. Daarnaast gaat de omzetbelasting van 12 naar 13 pet. en hetlagere tarief van 4 naar 4,3 pet. Ook al wordt een aantal levensmiddelen van het 13-tarief naar het tarief van 4,3 pet. gebracht, wij zullen er rekening mee moeten houden dat de kosten van levensonderhoud door de hogere omzetbelasting iets zullen oplopen. Dat is de prijs die wij betalen voor het kunnen opvoeren van noodzake lijke uitgaven en het kunnen verla gen van de loon- en inkomstenbe lasting. Uit de begroting blijkt nog eens duidelijk hoe zeer de realiteit een oorspronkelijke opzet onderste boven kan gooien. De begroting voor 1969 had in september van vorig jaar een tekort van f2'/i miljard. Nu zal dit tekort vermoedelijk 3 miljard wor den. De uitgaven bleken namelijk ƒ800 miljoen hoger te zijn dan eerst was geschat; gelukkig konden de in komsten ƒ300 miljoen stijgen, waar door het tekort „maar" ƒ500 miljoen steeg. Hierdoor werd ook het probleem van de financiering weer groter. Als de inkomsten kleiner zijn dan de uit gaven, moet het geld ergens vandaan komen, het moet geleend worden. Zo blijkt voor dit jaar naast de al ge leende ƒ730 miljoen alsnog 650 mil joen door de minister van financiën geleend te moeten worden, terwijl dit bedrag voor 1970 op 850 miljoen wordt getaxeerd. De schatkist zal dus in 1970 als alles loopt zoals de minister hoopt volgend jaar min der op de kapitaalmarkt behoeven te lenen dan dit jaar. Gezien de hoge rente waarmee wij worstelen, kan elke verlichting van de druk alleen maar welkom zijn. Wij moeten hierbij denken aan de gemeenten en het bedrijfsleven die ook om geld zitten te springen en die reikhalzend naar een daling van de rente uitzien. De begroting voor 1970 zal ze ker (veel) kritiek ontmoeten, maar economisch bekeken is het een verantwoord compromis ge worden: de hogere uitgaven zijn op de begrotingsruimte afge stemd, de belastingverhoging zal de kosten van levensonderhoud wel wat, maar niet te veel op voeren, daarnaast gaat de in uit zicht gestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting door. Onderhandelen met Witteveen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beer- nink van Binnenlandse Zaken zal Ie moeilijke financiële positie van stads- en streekvervoer is de nister blijkbaar ter harte gegaan. openbaar vervoer krijgt ten- nste volgend jaar 50 miljoen gul- n meer. 10 miljoen is bestemd voor het tnbaar vervoer in en om de grote den, het streekvervoer ziet haar deel verhoogd van 3 tot 15 mil- n en de Spoorwegen krijgen 30 joen extra om de rentelast over r nemen van leningen die voor 1 liuari 1970 zijn aangegaan. Verder zal dit jaar 1 miljoen be- ied worden voor bijdragen aan ge- eenten die boven hun draagkracht >sidie verlenen aan autobusbedrij- die het lokale verkeer ver ben. Voor de aanleg van parkeerplaat- langs autowegen is 3 miljoen getrokken. Men wil aan weers- den van een autosnelweg om de n kilometer een parkeerplaats aan- !gen, om de twintig een benzine- tion en om de 40 tot 80 km een wegrestaurant, mogelijk met logies- accommodatie. Voor landaanwinning is op de be groting 72 miljoen gulden uitgetrok ken, voor zee- en rivierwaterkerin gen en afwatering is 415 miljoen nodig. De uitgaven voor de aanleg en het onderhoud van waterwegen zullen in 1970 met 92 miljoen stijgen tot 630 miljoen. Hoge bedragen zijn nodig voor de havenwerken bij Hoek van Holland en in Scheveningen. Voor de Spoorwegen is, evenals in 1969, 70 miljoen gulden uitgetrokken. Aangezien dit een relatieve verlaging betekent, krijgen de Spoorwegen dertig miljoen extra. In 1970 wordt een begin gemaakt met de aanleg van het Mark-Vliet- kanaal. Met Provinciale Staten van Noord-Brabant is overeengekomen dat het rijk eenderde deel van de kosten voor haar rekening zal nemen. De PTT heeft 30 miljoen gulden meer nodig voor investeringen. Het totaalbedrag voor dit bedrijf is vast gesteld op 580 miljoen gulden. Er is geen tariefsverhoging nodig. (Van ouze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft besloten de premie voor uit breiding van industriële bedrijven in de stimulerings- en herstructu reringsgebieden met ingang van 1 januari 1970 van vijftien tot tien procent te verlagen, met een maxi mum van 1,2 miljoen gulden. Hiervoor is 95 miljoen geraamd. De uitgaven in de sector handel en nijverheid zijn voor 1970 geraamd op 705 miljoen gulden, 37 miljoen meer dan in 1969. Voor handel en ambacht is 91 miljoen gulden uitgetrokken, waarvan 47 miljoen is bestemd voor het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de middenstand. Voor het industriebeleid is 245 mil joen geraamd. Ter verbetering van het vestigingsklimaat in stimu leringsgebieden (o.a. ter bestrijding van de werkloosheid) is 40 miljoen geraamd. Bovendien zullen met ingang van die datum de regeling „stimulering Slag scheepsbouw iniTndriplp vp^Iipintrpn nntwikkp- Een slag voor de scheepsbouw- industriële vestigingen ontwikke lingskernen" en de speciale regeling voor Limburg worden opgeheven. De regering meent dat de bestaande investeringspremieregeling aan de behoefte voldoet. DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Cijfers in miljoenen guldens (incLaaw posten) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witteveen van Financiën waakt in de Miljoenennota melding van de doorlichting van overheidstaken en de activiteiten van departementen, belangrijke besparingen zijn natuurlijk de geleidelijke Termindering van het contingent woningwetwoningen, de lagere rijksbijdrage voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, die uiteindelijk een besparing van 150 'iljoen oplevert, het gelijk maken van de kindertoelage voor het overheidspersoneel aan de kinderbijslag bedragen. Vermeldenswaard zijn nog: richtlijnen inzake de om- I vang van delegaties naar internationale conferenties, de reorganisatie van de ANVV, de herstructurering van de Dienst der Domeinen, een plan tot reorganisatie van ontvangkantoren der belasting, dat zal resulteren in de opheffing van 37 kantoren in zes jaar. Onderzocht wordt de mogelijkheid van zo weinig mo gelijk bewaking bij korte gevangenisstraffen en ook of personeel van de BB dienstbaar gemaakt kan worden aan andere overheidsinstellingen. Er zijn voorstellen, te besparen op medische diensten bij de rijksoverheid. Daar staat weer tegenover dat de belastingdienst reke ning moet houden met een aanzienlijke uitbreiding van het aantal personen dat wellicht voor een aanslag in aanmerking komt. Dat komt omdat de aanslaggrens op 15.000,gehandhaafd blijft en meer gehuwde vrouwen gaan werken. Dat geeft dan weer werk voor extra men sen, ondanks de automatisering. industrie is, dat de rente-overbrug- gingsregeling wordt gehandhaafd, wat een relatieve daling betekent, omdat de rente met ongeveer een procent is toegenomen. De uitgaven ten bate van de mijn industrie vergen volgend jaar 212 miljoen gulden. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme en de ANVV krijgen tenslotte samen zeven mil joen gulden. De regering is optimistisch over de besprekingen tussen Nederland, West-Duitsland en Engeland over samenwerking bij de verdere ontwik keling en toepassing van de ultra centrifuge methode voor verrijking van uranium. Het ontwerp-verdrag is bijna gereed. De proeffabriek, die in Almelo zal worden gebouwd, zal worden opgenomen In de organisatie die de drie landen zullen oprichten. De regering blijft het als haar taak zien, de inflatie te bestrijden, onder meer door het voeren van een zeer stringent prijsbeleid. Regering wil herziening van garantieprijzen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overschotten aan tarwe en zuivelprodukten en de be langrijke subsidies die nodig z(jn om de export te handhaven, z(jn voor de regering aanleiding om aan te dringen op een herziening van het gemeen schappelijk garantiebeleid. Dat staat in de begroting van Land bouw, die volgend jaar 1.232 miljoen gulden van de rijksinkomsten zal ver gen. Het nadelig saldo van het Land- bouw-Egalisatiefonds stijgt volgend jaar tot 335 miljoen gulden. Dit is vooral te wijten aan de sterk geste gen zuivel kosten. Andere oorzaken zijn het suikerbeleid en de stijgende interventiekosten voor fruit! Dc Rijkslandbouw voorlichtings dienst en de Algemene Inspectiedienst zullen worden georganiseerd, waar door het personeelsbestand op het minliterie kan worden verminderd. nog dit jaar een wetsontwerp in dienen tot herziening van de ver deling van de uitkering uit het Gemeentefonds. Hierin zal worden voorgesteld het bedrag per in woner voor de drie grote gemeen ten met ingang van 1969 te ver hogen. Ook de agglomeratieverfij ning zal vervallen. Amsterdam en Rotterdam zullen be hoorlijk profiteren van de komende verfijning voor slechte bodemgesteld heid en Rotterdam krijgt wat extra's voor de medische faculteit. In totaal betekent het voor Amsterdam 35 miljoen extra, voor Rotterdam ƒ16 miljoen en voor Den Haag 5,5 mil joen. Vooruitlopend op de wijzigingen is aan de gemeenten met grote tekorten een aanvullend bedrag van ƒ55 mil joen beloofd. Ongeveer 140 gemeenten zullen hiervan profiteren. Over enkele maanden zal de werk groep Gemeentelijke uitgaven voor sociale zorg verslag uitbrengen. De sociale zorg is voor een groot deel verantwoordelijk voor het grote te kort van het Gemeentefonds: zonder een extra uitkering van het Rijk 295 miljoen, nu ƒ220 miljoen. Voor 1970 worden de kosten sociale zorg ge raamd op ƒ1,1 miljard, voor 1975 op ruim 2,2 miljard. Deze stijging heeft voornamelijk betrekking op de uit voering van de Algemene Bijstands wet. De regering denkt de zo noodzake lijke bezuinigingen te kunnen zoeken in stroomlijning van het beleid en een grotere doelmatigheid. Maar verschil lende maatregelen zullen pas op lan gere termijn effect sorteren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal binnenkort bij de Tweede Kamer I een nota aanbieden over het midden- en kleinbedrijf. In deze nota zal de lijn worden uitgestippeld voor het beleid dat de regering ten aanzien van de struktuur van het midden- en kleinbedrijf de komende jaren wil gaan voeren. Zo spoedig mogelijk zal ook een j ontwerp voor een nieuwe vestigingswet worden ingediend. MIJNNOTA EN ELEKTRICITEITSWET Nog deze week verschijnt de tweede mUnnota over de industriële her structurering van Zuid-Limburg. In deze nota zal extra-aandacht worden besteed aan de positie van de oudere mijnwerkers. De regering blyft op haar standpunt staan, dat geen mijnen mogen worden gesloten, zonder vervangende werkgelegenheid. Binnen twee jaar zal een nieuwe elektriciteitswet worden ingediend. Het is de bedoeling van de regering de samenwerking tussen de elektriciteits bedrijven te versterken. Deze wet zal voorwaarden moeten scheppen voor een toestand alsof er één landelijk bedrijf was met een aantal over het land verspreide centrales. ONDERNEMINGSRAAD Spoedig kan de indiening worden verwacht van de nieuwe wet op de ondernemingsraden. Dit wetsontwerp beoogt een technische verbetering van de huidige wet. Met name de positie van de ondernemingsraad bij fusies, bedrijfssluitingen en andere ingrijpende maatregelen zal worden verbeterd. BEJAARDEN EN KLEINE ZELFSTANDIGEN Op korte termijn wordt bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, dat een verbetering van de financiële positie van minderdraagkrachtige be jaarden en kleine zelfstandigen regelt. Deze verbeteringen betreffen de ziekenfondsverzekering voor bejaarden, de vrijwillige verzekering met een mogelijke reductie van de premie voor niet-bejaarde minderdraagkrachtige gezinnen, en de verhoging van de inkomensgrens voor het recht op kinder bijslag van kleine zelfstandigen. Op de begroting is hiervoor al 80 miljoen gulden uitgetrokken. De helft van dit bedrag zal worden gefinancierd door de bijdragen aan het Alg. Ouderdomsfonds te verminderen. PLATTELANDSWEGENNOTA Bij de landbouwbegroting van 1970 verschijnt een Plattelandswegennota. Deze nota moet als uitgangspunt dienen bij de aanleg van wegen in ruil- verkavelingsgebieden en in polders. De plannen hiervoor zullen geleidelijk worden uitgevoerd. SPOORWEGEN EN BINNENVAART Nog dit begrotingsjaar zal de regering een wetsontwerp bij de Kamer indienen, dat de gezondmaking van de financiële positie van de Neder landse Spoorwegen regelt. Per 1 juli 1970 moet een wet van kracht worden, die een einde maakt aan het stelsel van evenredige vrachtverdeling in de binnenvaart. Het komende begrotingsjaar zal ook een algemene sloopregeling van kracht worden. Deze regeling geldt niet alleen voor middenstandsondernemingen, maar ook voor grote bedrijven. PROVINCIEEN GEMEENTEWET Eind dit jaar zal het voorlopige ontwerp „De gemeentewet herzien" gereedkomen en begin volgend jaar worden gepubliceerd. Tijdens deze kabinetsperiode zal de provinciewet worden gewijzigd, met name dat deel, dat de verantwoordingsplicht van gedeputeerde staten tegenover Provin ciale 'staten regelt. Bijna alle provinciale besturen hebben minister Beer- nink geadviseerd deze verantwoordingsplicht uit te breiden. BIOSCOOPWET De regering kondigt in de Miljoenennota aan op korte termijn een beslissing te zullen nemen over de voorstellen van de Adviescommissie Filmkeuring over wijziging van de Bioscoopwet. De indiening van een nieuwe wet op de lijkbezorging kan dit parlementaire jaar Worden verwacht. DECORATIES De nieuwe wetsontwerpen over het decoratiestelsel zal waarschijnlijk ook nog dit jaar bij de Kamer kunnen worden ingediend. Hoewel in principe overeenstemming was bereikt over de afschaffing van de cre-medailles, bleek hernieuwd overleg in de Koninkrijksregering noodzakelijk, waardoor de indiening van de wetsontwerpen moesten worden opgeschoven naar een latere datuin. HERZIENING WETBOEKEN Een ontwerp invoeringswet Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek (Rechts personen) zal dit zittingsjaar aan de Kamer worden aangeboden, evenals een wetsontwerp over de besloten vennootschap. Dit wetsontwerp zal de publicatie van de balans van grote besloten vennootschappen regelen. MINDERJARIGE HOMOFIELEN Zo spoedig mogelijk zal de regering een wetswijziging indienen die beoogt artikel 248 bis van het Wetboek van Strafrecht af te schaffen. Dit artikel verbiedt homofiele sexuele relaties met minderjarigen. De regering wil het advies volgen van een commissie uit de Gezondheidsraad die de leeftijdsgrens wil verlagen tot achttien jaar. BEJAARDENOORDEN Tenslotte bereidt de regering een wijziging van de wet op de bejaarden oorden voor, die zo spoedig mogelijk bij de Kamer zal worden ingediend. Deze wet regelt de planning van bejaardenoorden, het prijzen- en opname- beleid. WERKENDE JONGEREN De regering is ook van plan nog dit zittingsjaar concrete maatregelen aan te kondigen voor scholing en vorming van de werkende jeugd. Er is hierover al overleg gepleegd met de organisaties van werkende jongeren. KREDIETWEZEN Op korte termijn kan de indiening worden verwacht van een wets ontwerp tot verbetering van het huidige toezicht op het kredietwezen. m (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zeshonderd mil joen gulden in 1970 en driehon derd miljoen in 1971. Dat is de weinig verrassende inhoud van de wetsontwerpen aanpassing van de tarieven van loon- en inkomsten belasting aan de in de kabinets periode 1967-1971 opgetreden in flatie. Minister Witteveen hoopt dat dit de laatste incidentele cor rectie is. Dit jaar komt er nog een wetsontwerp, dat. de belasting- teruggave automatisch moet ma ken. Voor gehuwden met twee kinderen betekent deze belastingverlaging b(j een inkomen van ƒ9.000,een voor deel van ƒ79,per jaar. B(j een in komen van 12.000,scheelt het 109,—. van 15.000.— 147,— en van ƒ21.000,zit er ƒ247,minder be lasting in. Dat z(jn bedragen die voor 1970 gelden. Wanneer de volledige aanpassing In 1971 doorgevoerd wordt, komt er nog eens eenderde van de genoemde bedragen bjj. In de tarieven is ook verwerkt de belastingverlaging voor de lagere en middelbare inkomens tot ƒ27.000,—. die in 1969 is doorgevoerd. De correc tie geeft volgens minister Witteveen een reële verruiming van het te be steden inkomen voor de lagere In komens met ongeveer 1,5 procent waarvan geen deel afgaat voor extra loonbelasting of sociale verzekerings premies, terwijl de belastingteruggave niet kosten- of prijsverhogend werkt. Gevolg van een en ander is, dat aow-trekkers in de komende jaren niet in de belastingheffing zullen val len. De belastingvrije voet komt nu op 4.950,voor een gehuwde met twee- kinderen. De bejaardenaftrek wordt 1.040,(was 936,en er is een vaste kostenaftrek van 150, De bedragen in de aftrekregeling voor de werkende gehuwde vrouw zijn eveneens met 11 procent verhoogd. Het minimum is gebracht op ƒ555,—, het maximum op 2.200, Minister Witteveen heeft 700 mil joen beschikbaar uit de nominale in komensstijging en de progressie in de jaren 1968/71. Hij krijgt 177 miljoen uil de verhoogde accijnzen en de min dere teruggaaf van dieseltoeslag bij grensoverschrijding, zodat er in totaal maar ƒ23 miljoen ten laste van het dekkingsplan komt. HOE DE STMT 16WDENI 0NT\A\6T (voor aftrek)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7