DE TROONREDE Chr. werkgeversBTW niet aanvaarden Spandoeken maakten weer plaats voor lakeien GOUDEN KOETS GING VOORBIJ Sterke uitbreiding van rijkswegenplan ondanks sterk gestegen tekort Volgend jaar 300 gevangenen minder s 5oep en koekje goedkoper OINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 1~\EN HAAG Koningin Juliana heeft Lvanmiddag met het uitspreken van «e Troonrede de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend. De tekst van deze Troonrede luidt als volgt: Leden van de Staten-Generaal, In 1970 zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de Tweede Wereldoorlog eindigde. Pe vrijheid was herwonnen, de democratie hersteld. Met aller inspanning is sindsdien tot stand gebracht dat van blijvende betekenis is. Er is dan ook alle reden om de- herdenking in grote dankbaarheid te vie- Inmiddels streven velen naar een nieuwe wereld i naar een nieuwe wijze van leven. Ook van die eld moeten de weder verworven waarden van jheid. verdraagzaamheid en democratie de ndslag vormen. De regering wil richting geven een ontwikkeling in die geest. Haar beleid is ook gericht op meer openheid en medeverant woordelijkheid. bE REGERING wil met betrekking tot onderwijs en cultuur een verdergaande democratisering ielpen tot stand brengen. Op korte termijn zal zij ;n wetsontwerp indienen ter hervorming van het stuur der universiteiten en hogescholen. Om de roeiende stroom van studenten op te vangen, zijn itbreiding en spreiding van het wetenschappelijk iderwijs noodzakelijk. Daarnaast is ook een nieu we structuur voor dat onderwijs zelf nodig. Een het medisch wetenschappelijk onderwijs, in de regering haar voorkeur uitspreekt voor ;ing van de achtste medische faculteit in tricht, wordt u heden aangeboden, jrts wil de regering betere mogelijkheden ipen voor onderwijs en vorming van de wer- jongeren. Ter bevordering van het dragen nnedeverantwoordelijkheid zal het beleid wor- ;ewijzigd ten opzichte van jeugd- en jongeren- het nieuwe begrotingsjaar zullen de leerlin- halen bij het kleuter- en het lager onderwijs ir worden verlaagd. Binnenkort zullen u tellen bereiken voor een nieuwe experimen- zt en voor een wet die het toezicht op het Ételijk onderwijs regelt. Ook komt er een nieu- egeling voor de ontwikkeling van bepaalde en van hoger beroepsonderwijs. DRSTELLEN uit de kunstwereld met be- rekking tot het te voeren beleid zullen in nwerking tussen kunstenaars, de raad voor de t en de overheid op hun mogelijkheden wor- ;etoetst. eg voor de samenleving brengt mee dat een (wijziging van de wet op de bejaardenoorden voor wat betreft de planning, het opnamebeleid en het "toezicht op de prijzen, wordt voorbereid. De dienst verlening voor de zelfstandig wonende bejaarden izal worden verbeterd. De bouw van woningen voor bejaarden zal worden opgevoerd. Ter verbetering v.an de leefbaarheid van ons land .zullen meer voorzieningen worden getroffen voor milieuhygiëne, openluchtrecreatie, het veiligstellen van bos- en natuurgebieden en woningverbetering. (Voor krotopruiming en stadsvernieuwing zijn aan zienlijk grotere bedragen geraamd. Teneinde ge luidsoverlast te verminderen zullen maatregelen ivorden getroffen om het lesverkeer op Schiplhol te leperken. ^ET KOMENDE parlementaire jaar zullen u enkele voorstellen bereiken tot herziening van de Grondwet. Een nota over territoriale bestuurlijke (organisatie wordt heden aangeboden. Wetsvoorstel- en zullen u worden voorgelegd onder andere op ■j het gebied van het privaat- en het strafrecht ter aanpassing van ons recht aan de maatschappelijke Ontwikkeling en aan nieuwe inzichten. De regering acht uitbreiding nodig van de mede zeggenschap van de werknemers in de onderne em ming. Weldra zal u een ontwerp voor een nieuwe I wet op de ondernemingsraden bereiken. De rege- s ring zal zo spoedig mogelijk na ontvangst van het 1 advies van de Sociaal-Economische raad met een wetsontwerp ter zake komen. Met de regeringen van Suriname en de Neder landse Antillen zal, na de verkiezingen aldaar. overleg worden gevoerd over hun opvattingen 'aan gaande de onderlinge staatkundige verhoudingen. Door uitbreiding van de financiële bijstand zal in deze landen aan meer sectoren van het maatschap pelijke leven aandacht kunnen worden geschonken. ning houdend met het ter zake door de Sociaal- economische raad uitgebrachte advies de vol gende maatregelen voor. De jaarlijkse optrekking van de huren vindt eerst op 1 juli plaats. De verhoging van de tarieven van de omzetbelasting wordt tot 1 juli 1970 uitge steld; tegelijkertijd wordt voor een aantal levens middelen het tarief verlaagd, zodat de invloed van deze tariefswijzigingen op de kosten van levenson derhoud zeer gering zal zijn. Een aan veranderende omstandigheden aangepast actief prijsbeleid blijft gehandhaafd. '"PEZAMEN MET de voorgenomen gedeeltelijke aanpassing van de tarieven van- loon- en in komstenbelasting op 1 januari kunnen genoemde maatregelen leiden tot een redelijke verbetering van het reële besteedbare inkomen van de werkne mer in 1970. Deze verbetering komt overeen met die welke zou zijn voortgevloeid uit de voorstellen van de Sociaal-economiscihe raad. De regering zal het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven voortzetten. De regering wil bij een voortgaande groei van het nationale inkomen het economisch evenwicht handhaven en een verdere verdeling van de wel vaart tot stand brengen. In de financiële positie van enkele groepen be jaarden en kleine zelfstandigen zal verbetering wor den gebracht via de ziekenfondsverzekering en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. ANZE ECONOMIE heeft zich in 1969 voorspoe- dig ontwikkeld. De werkloosheid is mede ten i® gevolge van het gevoerde beleid gelukkig sterk ^verminderd. In grote delen van het land overtreft de vraag naar arbeidskrachten het aanbod en is er sprake van spanning. Hoewel de noodzakelijke in- Jjj voering van de nieuwe omzetbelasting grote proble- ïen heeft gegeven, is nu een goede basis aanwezig >or een gezonde sociaal-economische ontwikke- ing. Het beleid is gericht op doorbreking van de inflatiespiraal. De regering stelt ernstig reke- een rustige prijsontwikkeling helpt mogelijk maken, zal tevens moeten bijdragen tot een beper king van de spanningen in de conjunctuur en op de kapitaalmarkt. Teneinde onder meer de noodzakelij ke sanering van het gemeentefonds te verwezenlij ken, zijn enkele fiscale maatregelen nodig. Naast de gematigde verhoging van de omzetbelasting per 1 juli 1970 wordt voorgesteld de vermindering van omzetbelasting op investeringsgoederen een jaar uit te stellen en de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting op het huidige peil te handha ven. In het kader van de inflatie-aanpassing zal de motorrijtuigenbelasting worden verhoogd en zullen de reeds bijgestelde tarieven van de accijnzen op benzine, alcohol en bier ongewijzigd blijven. De regering verwacht dat door gezamenlijke in spanning van alle betrokkenen het produktieniveau van 125.000 woningen, ondanks de stijging van de kapitaalrente, zal worden gehandhaafd. Van groot belang acht zij het scheppen van betere voorwaar den voor de huisvesting van économisch zwakke groepen en jonge gezinnen. In dit verband zullen individuele huursubsidies en maatregelen ter bevor dering van de doorstroming worden voorgesteld. TTET BEDRIJFSLEVEN maakt een periode van versnelde aanpassing door. Dit geldt zowel voor grote ondernemingen als voor het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw. Verdere ver sterkingen van de economische structuur is noodza kelijk en kan ook, gelet op de gunstige conjunc tuur, plaatsvinden. De noodzakelijke begeleiding van dit proces en vooral het opvangen van de moeilijkheden die daaruit voor betrokkenen voort spruiten, stellen hoge eisen aan het bedrijfsleven en de overheid. Over de ontwikkeling in het mid den- en kleinbedrijf en het daarbij te voeren beleid kunt u binnenkort een nota tegemoet zien. Het regionaal onderzoekprogramma zal in het komende zittingsjaar nieuwe bouwstenen leveren voor de onderlinge afstemming van planologische en economische maatregelen ten behoeve van de verschillende delen van het land. Dezer dagen zal u een nota worden aangeboden inzake de mijnindu strie en de industriële herstructurering van Zuid- Limburg. Het groeitempo van de uitgaven voor het openbaar vervoer en voor de waterstaat gaat dit jaar dat van de totale uitgaven aanzienlijk te bo ven. Een groot deel van de waterstaatsinvesterin gen gaat naar de zeehavens, waarvan de regering een verdere ontplooiing essentieel acht voor de toekomstige economische ontwikkeling van ons land. Wel noopt de schaal waarop de zeehavenont wikkeling zich thans voltrekt, tot grote waakzaam heid ten aanzien van het leef- en woonklimaat. TN DE LAND- en tuinbouw en in de visserij voltrekken zich snel ingrijpende veranderin gen. Ter vergroting van de arbeidsproduktiviteit in de agrarische sector zal de vernieuwing van het produktie-apparaat gepaard moeten gaan met een verdere vervlechting van het land- en tuinbouwbe drijf met de agrarische handel en industrie. Een voorlopige standpuntbepaling over de structuur- voorstellen van de Europese Commissie wordt u heden aangeboden. Een aantal maatregelen moet worden genomen ter beteugeling van verdere overproduktie van en kele belangrijke landbouwprodukten. De oplossing van dit probleem zal in de eerste plaats moeten worden gevonden in het kader van het markt- en prijsbeleid van de Europese Economische Gemeen schap. Het buitenlandse beleid van de regering wil bij dragen tot de opbouw van een vreedzame en welva rende internationale gemeenschap. Ons koninkrijk is hierbij actief betrokken. YOOR DE EUROPESE samenwerking zal het ko- mende jaar van bijzondere betekenis zijn. Naar het zich laat aanzien, kan op 1 januari 1970 de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke markt worden afgesloten. De regering ziet hierin geen eindstation, maar een vertrekpunt voor een hernieuwde inspanning terwille van de Europese integratie. De voldoening over de gemaakte vorde ringen van de Europese Gemeenschappen zou in aanzienlijke mate worden getemperd, indien in de nabije toekomst niet eindelijk een begin zou kun nen worden gemaakt met de reeds lang verwachte uitbreiding. De regering hoopt dan ook, dat de komende topconferentie in Den Haag succesvol zal zijn. In de Europese Economische Gemeenschap is het noodzakelijk te komen tot een betere coördinatie van het sociaal-economisch beleid van de lid staten. Dit is ook nodig om te komen tot een betere monetaire samenwerking. De Benelux regeringsconferentie, waarbij onder meer is besloten tot spoedige afschaffing van de controles en formaliteiten aan de grens, heeft aan de onderlinge samenwerking een nieuwe stimulans gegeven. TAE ONTWIKKELINGEN in de communistische wereld zijn weinig geruststellend en verplich ten tot onverzwakte handhaving van het Atlan tische bondgenootschap. Ook ons land moet zich daarvoor een aanzienlijke inspanning blijven ge troosten. Inmiddels wordt in het bondgenootschap het onderzoek voortgezet naar mogelijkheden tot het bereiken van een werkelijke ontspanning tus sen Oost en West. Het stemt de regering tot voldoening thans ook actief te kunnen deelnemen aan de besprekingen over wapenbeheersing en wapenbeperking in de ontwapeningscommissie te Genève. Met betrekking tot dc conflicten in Nigeria, in Vietnam en in .het Midden-Oosten zal zij alles doen wat in haar vermogen ligt om het menselijke leed te verzachten en een vreedzame oplossing te berei ken TAE VERENIGDE NATIES blijven, ondanks te- kortkomingen, de belichaming van het verlan gen der volkeren naar een vreedzame, rechtvaardi ge en welvarende internationale samenleving. De regering zal het werk van de Verenigde Naties en hun gespecialiseerde oiganisaties aan een nieuwe internationale structuur van de ontwikkelingssa menwerking in de zeventiger jaren met kracht on dersteunen. Zij treoht haar eigen hulpverle- ningsbeleid reeds thans te passen in een internatio naal kader en de doeltreffendheid verder te vergro ten door meerjarenplanning, inschakeling van zo veel mogelijk geledingen van ons volk en concen tratie van de hulp op een beperkt aantal landen. Leden van de Staten-Generaal, TTET KOMENDE parlementaire jaar is het A laatste volledige voor de verkiezingen in 1971. Het kabinet spant zich in om een groot aantal van zijn doeleinden in deze periode te verwezenlijken. Het vertrouwt daarbij uw steun te verwerven. Een doeltreffende gezamenlijke besluitvorming is nood zakelijk voor ons land en ons koninkrijk in deze jaren van verandering en vernieuwing. Moge op onze gemeenschappelijke inspanning Gods zegen rusten. Hiermede open ik de nieuwe zitting van de Sta ten-Generaal. STEEDS MEER NOM. JAARL'JKSE R'JKSUITGAVEN VCOR ONTWIKKELINGSHULP i A Voor romantische mensen die de pure zonneschijn te hard vinden voor hun dromerige visie op de mensheid, is de regen een uitkomst. Daardoor is een fikse bui in staat de stadsmens meer te ontroeren dan hij zich wellicht bewust is. Dit is een idyllische creatie van de regenna een stortbui konden er op het plein van de Sint-Pieter m Rome enorme plassen ontstaan, waarin de gebouwen rondom zich konden spiegeleneen weemoedige metamor fose (Van onze parlementsredactie) lai S °EN HAAG Geen elektriciteit, ja|gas, water naar het nultarief, maar d jrel een aantal artikelen van het voor been dure tarief van 12 procent naar iet nu goedkope 4,3 procent-tarief. Dat is een van de belastingmaatre- jelen die minister Witteveen moet lie loorvoeren per 1 juli 1970 om aan de ovpodige financiën te komen. De artikelen die van 12 naar 4.3 !aan zijn: aardappelmeel, cacaopoe der, maizena, puddingpoeder, bouil- ons en soepen, vruchtenconserven, ge- »ak, koekjes, biskwies, geraffineerde [e<jjuiker, chocolademelk, condens, kof- uemelk, vol melkpoeder, room en vla. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De christelijke werkgevers zullen de Tweede Kamer adviseren de BTW per 1 juli 1970 af te wijzen en in plaats daarvan te bezuinigen door be perking van overheidsuitgaven. In kringen van de federatie van katholieke en protestants-christelijke werkgeversbonden heeft men vooral kritiek op het feit dat het kabinet-De Jong zich bij de opstelling van de begroting-1970 niet gehouden heeft aan het SER-advies. Dat ging uit van een beperking van de overheidsuitga ven, nog een stukje uitstel van de belastingcorrectie en vermeerdering van de investeringsbelastingen. Dat laatste punt hebben ook de werkge vers aanvaard, omdat het geheel een evenwichtig pakket was. Nu Is ten koste van de onderne mingen in belangrijke mate afgewe ken van het SER-advies. dat ten doel had de inflatie te bestrijden. Van het gat in het dekkingsplan. ƒ645 mil joen, moeten ondernemingen bijna 500 miljoen opbrengen. Maar bo vendien wordt de inflatiebeStrijding op de tocht gezet door de BTW-ver- hoging. Dat betekant een gevaar voor de loononderhandelingen. De werkge vers gaan er namelijk vanuit dat het BTW-effect op de prijzen (1/8 in 1970) in versterkte mate terug te vin den is bij komende loononderhande lingen. Genoemd worden nog andere belastingverhogingen die de onderne mers treffen en de werkgevers constateren: het wordt voor ons wel leuk zaken doen in Nederland! De werkgevers menen dat de over heid zich niet gehouden heeft aan de eis in het SER-advies dat niet-urgen- te overheidstaken afgekapt moeten worden. Overigens wordt in een commen taar in De Werkgever gezegd, dat men waardering heeft voor het conti nueren van de hoofdlijn van het re geringsbeleid. Urgente zaken, zoals Ontwikkelingshulp, Onderwijs, krot- opruiming, technologische vernieu wing en sanering Gemeentefonds krijgen alle aandacht. Maar juist dan zou elders bezuinigd moeten zijn. Men denkt dat de vakcentrales op het punt van de BTW hetzelfde standpunt zullen innemen. Wat de Miljoenennota dus voor gevolgen zal hebben in het SER-beraad is niet te overzien. „Meer nog dan België had Nederland de les moeten trekken uit invoering van de BTW in een hoog conjunctuur". Over de economische verkenning van de regering is men minder kri tisch. Wel wordt een vraagteken ge zet bij de slinkende winsten van vooral middelgrote ondernemingen en dat bij een volledige benutting van de capaciteit. Daar komt bij de sterk stijgende rentelast en het feit dat loonkosten 7 procent zullen stij gen bij een produktiviteitsstijging van 3 procent. Een vierde van dat verschil zal in de prijzen terechtko men en een ander deel zal de winst marges aantasten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eén dag in het jaar maken de auto's en span doeken op het Binnenhof plaats voor de rijtuigen met de lakeien en het gala met de sabels en de glimmende knopen op rood en blauw. Dan steekt de Residentie de vlag uit en luistert naar het paardegetrappél op het schelpen pad en de commando's van de officieren bij de Hofvijver. Onder de goudgeel kleurende bomen van het Lange Voorhout trekt de Gouden Koets met zijn Konink lijke gasten voorbij. Het is Prinsjesdag. Behendig stuurde ook vanmiddag weer de koetsier de door acht paar den getrokken gouden koets door de nauwe poortjes het Binnenhof op. Vooraf reden in rijtuigen de opper kamerheer jonkheer D. G. de Graeff, de grootmeesteres mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin en de grootmeester J. J. L. baron van Lyn- den. Direct voor de Gouden Koets reed het galarijtuig met prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, geflan keerd door adjudanten .van Koningin en Prins. Zoals -bekend gemaakt was, waren de prinsessen Beatrix, Irene en Christina niet bij het gezelschap. De koninklijke stoet werd geopend door hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezei met adjudant en negen ruiter.'» van de bereden bri gade der Haagse politie. H.M. de Koningin droeg een ge drapeerde veelkleurige japon groen, blauw, cyclaamrood met korte sleep en lange mouwen van dunne zijden jersey met zilverdraad doorweven. Hierbij een opengewerk te fluwelen hoed. Prins Bernhard droeg het gala uniform van generaal der mariniers, prins Claus een jacquet, prinses Mar griet een goudkleurige brokaat- japon en een hoed van goudkleurige banden, mr. Van Vollenhoven een jacquet. Prinsjesdag, nu de dag van de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal, was in de tijd van Willem V (1748—1806) de dag van zijn verjaardag, 8 maart. De prinsge- zinden, spottend oranjeklanten ge noemd, verzonnen de troetelnaam Prinsjesdag. Door de jaren heen is Prinsjesdag de dag van het vorsten huis gebleven. Slechts op de derde dinsdag in september wil koningin Juliana toegeven aan een rijke en door velen gewaardeerde traditie. Met prins Bernhard en prins Claus begaf Hare Majesteit zich vanmiddag om één uur naar de Ridderzaal om de Troonrede voor te lezen. Het Koninklijk gezelschap werd begeleid door de chef van het Militaire Huis, luitenant-kolonel H. Schaper, en de adjudant van de Koningin, kolonel mr. R. J. E. M. van Zinnicq Berg- mann. WELKOM Bij de ingang van de Ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door de plaatsvervangend griffier van de Tweede Kamer, mr. T. H. E. Kerk- hofs. De komst van de Vorstin werd aangekondigd door dc voorzitter van de vergadering, mr. M. de Niet. Vorig jaar werd dit nog gedaan door een lid van de hofhouding. Deze en andere wijzigingen ter ver eenvoudiging van de cérémonie pro tocollaire zijn naar de wens van de Koningin aangebracht. Om een direc ter contact tussen Koningin en volks vertegenwoordiging te realiseren za ten alleen koningin Juliana en prins Bernhard op het verhoogde gedeelte in de Ridderzaal. Na het voorlezen van de troonrede keerde de Koninklijke familie en haar gevolg terug naar het paleis aan het Lange Voorhout. De erewacht bij de Ridderzaal werd gevormd door 70 man van het korps Mariniers, bij het paleis door 100 man van de Koninklijke Luchtmacht. Aan de afzetting van de route op het Lange Voorhout, Lange en Korte Vijverberg en Binnenhof namen 1700 militairen in groot c.q. ceremonieel tenue deel. Zes korpsen zorgden voor de muzikale omlijsting. Vanaf het moment waarop de Ko ningin het paleis verliet tot het mo ment van terugkeer, loste een bat terij van zes stukken van de 11e afdeling Rijdende Artillerie op het Malieveld minuutschoten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ondanks het grote tekort op het Rijkswegen fonds, wordt het vijfjarenplan voor de rijkswegen sterker uitge breid dan ooit tevoren. Het gaat hier om zeker 175 kilometer, verdeeld over dertien wegvakken. (van onze parlementsredactie) DUN HAAG In dc begroting van binnenlandse zaken is 138 miljoen gulden opgenomen voor de strafrechtstoepassing. Opmerkelijk is de ver wachting van de regering, dat het aantal gedetineerden volgend jaar niet 300 zal verminderen tot 3.400. Daar staat een sterke stijging van hel aantal misdaden tegenover. Ook het aantal misdaden, dat niet is opgelost, stijgt. Werd vorig jaar nog 47 procent van alle delicten opgelost, dit jaar zal dit percentage dalen tot 46. Hoewel het personeelsbestand bij de gemeentepolitie langzaam groeit, zal de wervingscampagne de komende jaren moeten worden opgevoerd. Voor justitie en politie is, inclusief de civiele verdediging, 1.406 miljoen uitgetrokken. De uitgaven voor de rechtsspraak stijgen tot 118 miljoen, wegens een belangrijke personeelsuitbreiding van 120 man. Dc kosten van de rijkspolitic worden geschal op 221 miljoen, de ge meentepolitie vergt 463 miljoen. Voor de civiele verdediging zijn de uit gaven op 105 miljoen gulden geraamd. Volgens de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. J. Bak ker, zal in 1971 aan een bijstelling van de inkomsten van het Rijks wegenfonds niet te ontkomen zijn. Hoewel de motorrijtuigenbelasting volgend jaar zal worden verhoogd, vzal het tekort van het rijkswegen- fonds verder stijgen, dan de ge raamde 18 miljoen gulden voor 1970. Oorzaak van dit tekort zijn de ge stegen kosten van aanleg, terwijl elk jaar meer wegen in het rijkswegen- plan moeten worden opgenomen om aan de verkeersintensiviteit het hoofd te kunnen bieden. De moeilijke financiële positie van het Rijk maakt een verhoging van de inkomsten van het Rijkswegenfonds uit algemene middelen niet mogelijk, zegt de be windsman in zijn toelichting op de begroting van het Rijkswegenfonds. Tunnel Dordt De uitgaven van het Rijkswegen fonds worden voor 1970 geraamd op 612 miljoen gulden. De minister ver wacht, dat door de verhoging van de motorrijtuigenbelasting, volgend jaar, 25 miljoen gulden meer in het laatje zal komen, dan de 220 miljoen van dit jaar. Voor de uitvoering van de tunnel onder de Oude Maas tussen Dor drecht en Zwyndrecht is op de be groting nog geen bedrag uitgetrok ken. Wel is vier miljoen gulden op genomen voor aankoop van gronden. De bewindsman verwacht, dat de bouw van deze tunnel in de rijksweg Breda-Rotterdam voor 1977 gereed kan zijn. Voor de volgende projekten is op de begroting 1970 geld beschikbaar: ROTTERDAM: in de omgeving van de Maasstad zullen werken worden uitgevoerd tot een totaal bedrag van 62 miljoen gulden. Tot deze werken behoren de aanleg van het gedeelte Maasdijk-Vlaardingen van weg 20 (5 milj.de aanleg van een gedeelte van de noordelijke randweg en het Kleinpolderplein (31 milj.), vol tooiing weg 29 gedeelte Klaaswaal- Rotterdam (3 milj.) en de aanleg van en gedeelte van de zuidelijke rand- eg tussen de rijksweg Rotterdam- l 'ordrecht en de Zoomweg (19 milj.). Tunnel Gomve DEN HAAG: in de omgeving van de residentie worden wegen aan gelegd tot een totaal bedrag van 14 miljoen gulden Hiervan zal 8 mil joen worden besteed voor weg 12 tussen het Koningin Wilhelminaplein in Voorburg en het Bezuidenhout, Wassenaar-Leidschendam (1 milj.), aansluiting Kruithuiswcg-wcg 13 ten zuiden van Delft (5 milj.). UTRECHT: ombouw tot tweemaal drie rijstroken van weg 12 tussen Linschoten en Utrecht (18 milj.), verbreding van deze weg tussen Gouda en Linschoten met de aanleg van een tunnel onder de Gouwe. DEN BOSCH: 20 miljoen voor de voltooiing van de rondweg, 8 miljoen voor verdubbeling van de rijksweg Den Bosch-Eindhoven. Brug Keizersveer NÖORD-BRABANT/ZEELAND: 7 miljoen voor de ryksweg Breda- Gorkum-Vianen, 11 miljoen voor de rijksweg Moerdijk-Roosendaal-Ber- gen op Zoom. Het voor de Breda- Vianen geraamde bedrag zal hoofd zakelijk worden besteed voor on gelijkvloerse kruisingen tussen Breda en Gorkum, de bouw van de brug over de Bergsche Maas bij Keizers veer en grondaankopen in het ge deelte Gorkum-Vianen. Voor de rij baanverdubbeling tussen Oudenbosch en Bergen op Zoom wordt 11 miljoen uitgetrokken. Voor de in het zuiden van het land gelegen verbinding Eindhoven- Breda-Vlissingen wordt 61 miljoen uitgetrokken. Voor de aanleg van de weg Breda-Tilburg is 25 miljoen nodig. De rijbaanverdubbeling in de oude rijksweg Breda-Roosendaal vergt 7 miljoen. Voor de aanleg van het gedeelte op Walcheren cn Zuid- Beveland van rijksweg 58 is 22 mil joen beschikbaar gesteld. ZUID-HOLLAND: de aanleg van kunstwerken tussen Ridderkerk en Gorkum in de rijksweg 15 zal 19 mil joen vergen. Dammen weg Voor over het gehele land ver spreide werken is op de begroting 117 miljoen gulden uitgetrokken. Wij noemen daarvan: de aanleg van de Dammenweg tussen Brielle en de dam door het Brouwershavensegat, de aanleg van het gedeelte tussen de Volkerakdam en Dinteloord van de Zoomweg, toegangswegen naar de dam door het Haringvliet, rijksweg Breda-Eindhoven. In zijn toelichting deelt minister Bakker mee, dat aan het eind van het begrotingsjaar het resultaat van het verkeersonderzoek door het Neder lands Economisch Instituut zullen worden bekendgemaakt. Op basis van dit onderzoek zal het struktuur- schema Hoofdwegennet 1966 worden gewijzigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5