KLEINE BTW-VERHOGING OP 1 JULI Meer VS-troepen verlaten Vietnam Commentaar gehaktvan de chef-kok Het Kwartet HET WAS ALLEMAAL WAT SOBERDER VANDAAG IN DE RIDDERZAAL Lonen 5 procent omhoog Leerlingenschaal omlaag 4 Tekort 2,2 miljard gulden Ondernemer moet veer laten belastingdruk nog niet minder met me* Zelfde weertype Onmondig gehoor Saigon verwacht 40.500 man Op Koningin wordt aanslag gepleegd VS ontstemd over houding van Biafra Punten uit troonrede en nota Afschaffing Rijkspolitie Stakingsgolf over wereld Nieuwe leidse CourauU Dinsdag 16 september 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Jirecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Koningin heeft vanmiddag in de Ridderzaal de Troonrede voorgelezen in een entourage die soberder te noemen is dan wij ge wend waren. In de stoet van paleis naar Binnenhof reed zelfs maar één van de prinsessen mee. Niettemin is ook deze vroege Prinsjes dag (volgend jaar zelfs op de 15de, vroeger kan het niet) weer een waardige en feestelijke Haagse plechtigheid (zie pagina 5). Belasting omhoog: autorijden xoordt duurder. De regering streeft naar kleinere schoolklassen. Groot tekort, maar toch veel nieuwe rijkswegen. (Van onze parlenientsredactie) DEN HAAG Het komende regeringsjaar van het Kabinet-De Jong zal staan in het teken van vrij beperkte uitgavenstijgingen, bet terugdringen van de loon- en prijsspiraal en bet saneren van de aanzienlijke tekorten van Gemeentefonds en van de begrotingen van verleden jaar en dit jaar. Door uitstel van reeds toegezegde verlichtingen in de belastingdruk zullen vooral de onder nemers hun bijdrage moeten leveren'om de begroting-1970 mogelijk te maken. Anderzijds merkt de consument ook wel wat: teneinde onder meer de inflatiecorrectie van ƒ600 miljoen in dit jaar (ƒ300 miljoen in 1971) te kunnen doorvoeren gaat de BTW per 1 juli 1970 omhoog. Het lage tarief gaat van 4 naar 4,3 procent, het hoge van 12 naar 13 procent. \et geluk behoort aan de ivredenen. ARISTOTELES Ik lieb de levertraan in de theepot daan. Dan vergeten *ve liet niet!" DE BILT Veranderlijke bc- olking en op de meeste plaatsen weer maar vannacht plaat- lijk mist. Zwakke tol matige ind uit oostelijke richtingen en matigde temperaturen. DE BILT Een front dat gis- ren over ons land lag en dat scheiding vormde tussen vrij arme lucht in het noorden en pder warme lucht in het zui- n van ons land verplaatste zich uwelijks. Daar de lucht boven s land vrij vochtig was en er vendien vrijwel geen wind was tstond op uitgebreide schaal st. In de dagelijkse gang van de nperatuur was een belangrijk rschil tussen het noorden cn iden van ons land. Het komende etmaal verandert niet veel in de drukverdeling ven West-Europa. Afgezien van t noordelijk deel van Skandi- vië, waar zich een hogedruk- )ied opbouwt, blijven de lucht- ukwaarden verder laag. Er zal in ook vrij veel bewolking zijn larbij zich in de nacht en och- 'd opnieuw plaatselijk mist zal rmen. De temperaturen veran- slechts weinig. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7; Mn. temp.: van ongeveer nor- al tot 4 graden boven normaal: Max. temp.: 0 tot 5 graden bo- n normaal: Kans op een droge periode van nstens 12 uur: 90 procent: Kans op een geheel droog et- •al: 70 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 75.2 cm (10.03 millibar», flstanl. Zou en maan 17 september zon op 6.17, onder '•51; maan op 13.55, onder 20.34; sept. E.K. Om hun onmondigheid in de uni versitaire samenleving overdui delijk den volke kond te doen, hebben studenten zich tijdens de openbare senaatsvergadering in de aula van de universiteit van Amsterdam aan het Spui, gisteren vrijwillig de mond, gesnoerd. Het was wel een onge bruikelijk decor voor de jaarlijk se plechtigheid, het leek soms wel of een infectueuze epidemie zich over de hoogleraren vol trokken had, zodat de studenten zich op een dergelijke wijze moesten wapenen. Het blijkt een ongevaarlijker geste te zijn of leiding op een onrustig studie was het een onheilspellende in leiding op een onrustige studie jaar? Zie ook elders in dit blad. Om de gevolgen voor de prijzen zo klein mogelijk te houden ver huist een aantal artikelen (zoals soep, gebak, koekjes, chocolade melk, koffiemelk, vla en vruchten- conserven) naar het lage tarief van 4,3. De BTW-verhoging zorgt voor een prijsstijging van een kwart procent, Als de lonen met 5 procent stijgen denkt de regering- per saldo te kunnen zorgen voor een reële verbetering van het vrij te besteden inkomen van 2,5 pro cent. Bij een uitgaventotaal van bijna ƒ29 miljard is er een tekort voorzien van bijna 2,2 miljard, 350 miljoen Op de pagina's 5, 6 en 7 vindt u o.m. de volledige tekst van de Troonrede, meer nieuws uit de miljoe nennota, de visie van het Centraal Planbureau en een aantal commentaren. O WASHINGTON Zeker 40.500 Amerikaanse militairen zullen Vietnam gaan verlaten. President Richard Nixon zou vanmiddag om half drie een ver klaring over deze nieuwe troe penterugtrekking geven. Het aantal van 40.500, dat werd genoemd door de. Zuidvietname- se vice-president Ngoejen Cao Ky, werd gisteren door het Wit te Huis bevestigd noch ontkend. Perschef William Ziegler gaf te kennen dat de cijfers uit Sai gon er „niet ver naast zitten". Beraadslagingen Het besluit over de omvang van de vermindering van de troepensterkte was vorige week door de Amerikaan se president genomen, voor hij vrij dag met zijn voornaamste adviseurs langdurig beraadslaagde over de Viet- nam-strategie. Hierna werden de bondgenoten in de oorlog Zuid-Vietnam, Thailand, Man belt politie: (Van onze Haagse redactie) Den HAAG Een onbekende man met een buitenlands accent heeft gisteravond de Haagse politie opge beld met de mededeling, dat er van daag op koningin Juliana een aan slag zou worden gepleegd. De man zei: „Als morgen vóór tien uur de Arabische vrijheidsstrijder, die door de Haagse politie is gear resteerd, niet in vrijheid is geiteld, sterft jullie Koningin." Via enkele publiciteitsmedia heeft de enonieme bedreiger zijn voor nemen ook bekendgemaakt. Philippijnen Australië en Nieuw-Zee- land ingelicht. Als de troepensterkte inderdaad met 40.500 man wordt verminderd, wordt de VS-strijdmacht in Vietnam gereduceerd tot tussen de 470.000 en 475.000 man. De troepensterkte be droeg vorige week donderdag 508.000 man. Vice-president Ky reageerde met: ..Voor Zuid-Vietnam is het ogenblik gekomen om meer verantwoordelijk heid te dragen. Wij zijn nu in staat de Amerikaanse strijdmachten te ver vangen." Hij zei verder nog dat tot de Ame rikaanse eenheden die voor eind no vember zullen worden teruggetrok ken mariniers behoren die op het ogenblik vechten aan het noordelijke front, in het gebied van Da Nang en ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. verder parachutisten en troe pen uit het gebied van Saigon. WASHINGTON Dc Verenigde Staten zijn ontstemd over het afwij zen door Biafra van een plan van het internationale comité van het Rode Kruis om dc hulpvluchten naar het afgescheiden gebied te hervatten. Het ministerie van buitenlandse zaken maakte dit gisteren in 1 Washington bekend. Biafra Radio meldde maandag dat generaal Ojoe- 1 kwoe het plan heeft afgewezen, nadat hof Hnnr rlo fo/forolo Nitrorioonco ro. Vanmiddag als alle jaren op de derde dinsdag van september: de minister van financiën die, in het speciale koffertje, de rijksbegroting aan de Tweede Kamer komt presenteren. minder dan vorig jaar.. De uitgaven stijging komt net iets boven de 6 pro cent-norm van Zylstra. Maar door het tekort van het Gemeentefonds van ƒ220 miljoen moet er toch nog ƒ850 miljoen op dc open kapitaalmarkt geleend worden met alle gevolgen vandien voor woningbouw en ge meentelijke investeringen. Belastingen Voor alle maatregelen die het kabi net wil nemen, zullen („helaas", zegt minister Witteveen) de volgende belastingmaatregelen getroffen moe ten worden: de vermogensbelasting blijft 6 pro mille in plaats van de aangekondigde verlaging tot 5 promille voor de jaren 1970 en 1971. Dat betekent ƒ50 mil joen. handhaving van de vennootschaps belasting op 46 in plaats van 45 pro cent. Baten: ook 50 miljoen. uitstel van de lagere heffing van omzetbelasting op bedrijfsinvesterin gen. Baten: ƒ440 miljoen. verschuiving naar 1971 van een deel van de teruggave van omzet belasting op voorraden, die per 1 jan. 1969 bij hel bedrijfsleven in voorraad waren. hoging van de accijns op benzine, bier en alcohol per 1 januari definitief ma ken (de benzine houdt dus de ver hoging van 2,2 cent in plaats van 4 cent) en de motorrijtuigenbelasting verhogen met het inflatiepercentage van 11 procent. Dat levert 28 mil joen op, plus ƒ25 miljoen voor het Rijkswegenfonds uit de opbrengst van de opcenten op de motorrijtuigbelas ting. Andere belangrijke punten uit de Miljoenennota en het door het kabi net-De Jong te voeren beleid: ƒ80 miljoen voor bejaarden en kleine zelfstandigen om de BTW op te vangen, dc huurverhoging wordt uitgesteld naar 1 juli 1970 en er zijn weer 125.000 woningen gepland, waarvan 45.000 woningwetwoningen en 55.000 premie woningen. de post ontwikkelingshulp wordt met 135 miljoen verhoogd. per 1 juli 1970 zal het huidige subsidiesysteem worden aangevuld met individuele huur subsidies. de post Onderwijs steeg met 900 miljoen gulden en voor 1970 wordt re kening gehouden met een verdere ver laging van de leerlingenschaal (tot 37) bij het lager- en kleuteronderwijs, de gemeenten die in financiële moeilijkheden verkeren krijgen enig zij het weinig soulaas en het aandeel van het Gemeentefonds in de belastingontvangsten wordt verhoogd met 1,08 procent. Prijsverlaging voor enkele ar tikelen. 80 miljoen extra voor be jaarden en minder-draagkrach- tigen en voor verhoging van de premie-grens kinderbijslag kleine zelfstandigen. Vermogens- en vennootschaps belasting niet omlaag. Motorrijtuigenbelasting hoger. Huurverhoging half jaar uit gesteld. Onderwijspost geldverslindend. Overleg met de West. Soelaas voor grote gemeenten. Teruggave omzetbelasting op voorraden uitgesteld. Uitstel lagere omzetbelasting op in vesteringen. Weer 125.000 woningen, waar van 45.000 woningwetwonin gen. Aandacht voor werkende jeugd. Niet zo gek De West Politiek belangrijk is dat de rege ring overleg gaat plegen met de nieuwe regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen over de bij die regeringen levende gedachten om in de rechtsverhouding tot Nederland op welke termijn dan ook in de toekomst wijziging te brengen. Bij de ontwikkeling van het Delta gebied zal de nadruk vallen op het zuidelijk deel, terwijl voor het noor delijk Deltagebied een voorzichtig be leid gevoerd wordt. Uitdrukkelijk wordt gezegd dat te gemoet zal worden gekomen aan de gerechtvaardigde wensen van wer kende jongeren. Minister Beernink tenslotte sluit een gedeeltelijke grond wetsherziening in 1971 niet uit en hoopt op een wijziging van de Kies wet voor Provinciale Staten en Ge meenteraden van volgend jaar. Hoofdcommissarissen vragen ministers DEN HAAG Het landelijk con tact van hoofdcommissarissen en commissarissen van gemeentepoli tie hebben per brief bij de minis ters van justitie en binnenlandse een beroep gedaan om de politie dienst niet langer door twee soorten politie de rijks- en de gemeente politie te laten verrichten. Zij pleiten voor regionale politiekorpsen met gemeentelijk signatuur. De ('hoofid)commissarissen menen, dat alleen op deze wijze een aan de eisen van de tijd aangepaste politie organisatie kan worden verkregen. Al in april van dit jaar maakten zij dit standpunt in een brochure bekend. Accijnzen Omdat die belastingcorrectie een aanpassing betekent aan het duurder worden van het leven, moeten aan de andere kant enkele specifieke accijn zen verhoogd worden. Daarom wil minister Witteveen de tijdelijke ver PARIJS/ROME In Frank rijk is de staking van de trein bestuurders nog steeds niet ten einde. President Georges Pom pidou vloog gisteren van zijn buitenhuis in Midden-Frankrijk naar Parijs voor besprekingen hierover met zijn ministers. lekker eten tips het door de federale Nigeriaanse re gering was goedgekeurd. Het Biafraanse staatshoofd was van mening dat het Rode Kruis-plan niet voldoende garanties bood tegen misbruik van de hulpvluchten voor luchtaanvallen. Braad het gehakt. Opdienen mot stukjes ham Voeg gefruite uitjes, en uitgebakken rookspek peterselie, kerrie en bij oapucijners of knoflookpoeder toe. bruine bonen. een goed stuk vlees hoort erbij Tachtig procent van de grote lijnen die uit de Franse hoofdstad vertrek ken is stilgelegd. Op de voorsteden rijden maar weinig treinen. De on derhandelingen tussen de spoorweg directie en de vakbonden duren voort. Italië De staking van de 32.000 trein bestuurders, die nu alweer zes dagen duurt, moet een verbetering in de arbeidsvoorwaarden opleveren. De reeks van Italiaanse stakingen, waar aan meer dan twee miljoen arbeiders gaan deelnemen, zal deze week grote sectoren van het economische leven gaan verlammen. Vandaag staken 400.000 werkne mers in de chemische en pharmaceu- tische industrie, alsook van de staats metaal- en mechanische bedrijven. De cementindustrie volgt met 20.000 man. Woensdag laten de bouwvakar beiders (900.000) het afweten en vrij dag de arbeiders in de steenfabrie ken. Stakingen joeswn ook nog gemeld uit Buenos Aires (14.000 spoorwegar beiders die in militaire dienst moe ten), Lübeck (1200 arbeiders in de scheepsbouw), Kopenhagen (600 werknemers van de Koninklijke Por- celeinfabriek), en Istanboel (1500 man grondpersoneel op zeventien Turkse vliegvelden). TNE SAMENSTELLERS van de Troonrede hebben elk jaar de ondankbare taak, een mogelijkheid te maken van wat nochtans een onmo gelijkheid blijft. Ze moeten slagen in een stuk, dat uiteenlopende kenmer ken cn niettemin een eenheid ver toont. Billijke erkenning van dit feit heeft ook onze krant stéeds geleid tot een matiging in de kritiek als niet ieder steeds wist op te brengen. \Vy voor ons houden het er maar bij. Dit stellen wc ook ditmaal voorop. Dan blijft verder de nuttigheid om enig onderscheid te maken tussen de achtereenvolgende Troonredes die onder de verantwoordelijkheid van enig kabinet worden uitgesproken. Normaal heeft elk kabinet een re geerperiode van vier jaren. Wel nu. dan ligt dc volgende indeling voor de hand: de eerste rede legt het accent op het te voeren algemene beleid; de tweede en dc derde zijn meer concre ter Van karakter, wijl zy kunnen uit gaan van de bekendheid met het be leid; de vierde en tevens laatste kan dan Iets in zich hebben van de oogst of, zo men wil, de verantwoording. De Troonrede van vandaag is de der de uit het kabinet-De Jong. Dat er nogal veel feitelijks in verwerkt is, verdriet ons uitgaande van bo venstaande globale indeling dan ook niet. Al valt tegelijk te sterker op. dat de regering wel een belangrijke, doch geen alomvattende plaats in ons staatsbestel inneemt. In dat staatsbestel heerst op het ogen blik veel activiteit in en tussen onze politieke partijen. Er is daar een pro ces van aantrekking en afstoting aan de gang. Dit politieke leven gaat goeddeels langs het kabinet heen, al kunnen we ons indenken dat er in de pauzes van de kabinetsbyeenkomsten wel over wordt gepraat. Een andere reden die maakt dat het kabinet thans wat in de luwte zit is. dat er voor het moment geen ander kabinet denkbaar is. Er zyn heel wat veranderingen aan de gang en alles lijkt wel in beweging. Bestendigheid staat tegenwoordig niet hoog genoteerd. Het is ook wel op die situatie dat het kabinet hier en daar doelt. We hadden er al was het dan de derde in de reeks in deze Troonrede toch graag iets meer van teruggevonden. De belangrijke pro bleemstelling bijvoorbeeld van de ver houding tussen welvaart en welzijn had beter uit de verf kunnen komen. Weliswaar zegt het stuk ergens, dal de regering „richting" wil geven aan de vernieuwingen. Dat lykt ons wat stoutmoedig gesteld. Men mag zich trouwens afvragen, in hoeverre dit op de weg van een regering ligt. Wat moet een regering doen? Naar het bybelse woord óók de burger een stil en gerust leven garanderen, wat betekent acht geven op begrippen als openbare orde en algemeen belang. Daarnaast behoort ze open te staan voor. en openheid en kansen te geven aan. onmiskenbare ontwikkelingen, met inachtneming intussen ook hier van «Jie openbare orde cn dat alge meen belang. Nu kan men moeilijk beweren dat dit kabinet zich op allerlei gebied op dringt in het richting geven aan ver nieuwingen. Dat zou bovendien juist bij de vernieuwers, wars als ze zyn van patronisering, ook niet best val len. Ze behoort waakzaam te zyn. nauwlettend acht te geven op wat gaande is of komendeen dan kiezen voor een verstandig cn ver antwoord beleid. Uit dat oogpunt weten we dit kabi net wel te waarderen, ook op grond van de Troonrede van vandaag. De politieke partyen hebben blijkbaar geen behoefte om dit kabinet tot in zet van de verkiezingen te maken. Dat hoeft ook niet. In een samenle ving als dc onze, waarin zoveel in be weging is dat buiten dc regering lijkt om te gaan, voert, algemeen geno men, dit kabinet, globaal genomen, een beleid waarvan we mogen zeggen dat het nog zo gek niet is. En dat is in een verwarde tijd al een heel ding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1