Akkoord over Europees topgesprek in Den Haag Landing op Mars nieuw hoofddoel Geld voor nieuwe meubelen?. Geld voor een kostbare studie? Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor u: Jacht op monster van Loch Ness VS HELLEN OVER NAAR ISRAËL Ruimtevaartpro gram goedgekeurd Op 1 januari toch btw in Luxemburg Op 17 en 18 november Voltooiing van EEG ondeling: Geen ans op gesprek let deKYP Betogers konden NPD-bijeenkomst niet verstoren In tien jaar half miljard nodig voor Schiphol Rembrandtiek Gemeenten bezorgd over dekking Bakker wil NS gezondmaken Mishandelde man overleden AMRO-Lening (voorbeeld: f3000.- lostu af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) AMRO-Lening (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) AMRO-Lening (voorbeeld: f6000.- lostu af in 18x f367.81 of 24x f285.71) AMRO-Lening (voorbeeld: f 4000,- lost u af in 18x f248.29 of 24xf 193.80) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. MET MODERNSTE SONAR Geen steun aan resolutie DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 WASHINGTON President Richard Nixon heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan plannen om in de jaren tachtig Amerikanen een bemande landing op de planeet Mars te laten uitvoeren. Een precieser tijdstip moet nog aan de hand van studies worden vastgesteld. LUXEMBURG Vermoedelijk zal Luxemburg toch op 1 januari de btw invoeren, ondank het besluit van België om nog een jaar te wachten. De beide landen zijn door middel van een economische unie aan elkaar ver bonden: het financiële stelsel is even wel niet geharmoniseerd. Luxemburg meent dat het de btw kan invoeren zonder dat, zoals in België, gevaar bestaat voor overver hitting van de economie. De regering zou onder druk staan van de Luxem burgse staalindustrie, die de btw op 1 januari ingevoerd wil hebben. Zij zou dan 250 miljoen frank minder aan belasting behoeven te betalen. Minister Luns is gisteren teruggekeerd uit Brussel, waar de ministers van buitenlandse zaken van de EEG unaniem hadden besloten de toegeeflijkehouding van minister Schumann van Frankrijk verbaasde even iedereen, want na jaren gaullistisch isolement was zijn ommezwaai wel opzienbarend een EEG-gesprek tn Den Haag te houden. De leiders van de Zes zullen dan ook de Britse boot niet bij voorbaat afduwen. Hier zit minister Luns, kennelijk goedgemutst, op de voorzittersplaats van de conferentie in Brussel. (Van onze parlementsredactie) |DEN HAAG 1 In een raidio- uit- bnding van zijn partij heeft de voor- Itter van de PvdA, dr. A. Vondeling, fezegd, dat het weinig zin vol is een [esprek met de KVP te beginnen. Hij iet daar geen schijn van kans toe. folgens dr. Vondeling „omarmt" de ,VP het kabinet-De Jong stevig en lijft ministers als Luns en De Block ik en dun steunen. I was wel erg benieuwd naar de iding van de Tweede-Kamerfrac- van de KVP bij de behandeling ide Kamer van het voorstel van de »r Aarden, tot het houden van een luête naar fusies bij grote onderne- ;en. Volgens dr. Vondeling zou houding een toetssteen kunnen daarmee toch niet geheel de mo- jkheid van een gesprek op langer ijn uitsluitend. [BREMEN De politie van Bre- en heeft gisteravond waterkanon- n en traangas ingezet tegen en- ïle duizenden betogers, die een on- leiding van Adolf von Thadden ouden NPD-verkiezingsbijeen- bmst wilden verstoren. [De betogers waren voor het met 'kkeldraad afgezette gebouw sa- ngestroomd en probeerden de binnen te dringen. De bijeen- st zelf verliep rustig. BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap zijn het giste ren eens geworden over een topconferentie op 17 en 18 november in Den Haag. Op deze bijeenkomst zal zowel over verdieping en voltooiing van de EEG, als over uitbreiding van de Gemeenschap met andere landen, zoals Engeland worden gesproken. Het besluit, dat de afgelopen we ken is voorbereid tijdens veelvuldige bezoeken over en weer van de EEG-ministers van buitenlandse za ken, viel gisteren aan een lunch die minister Luns, de huidige voorzitter van de Europese ministerraad, aan bood. sie op de conferentie aanwezig moet zijn als onderwerpen worden behan deld, die onder haar bevoegdheid vallen, d.w.z. technische problemen van de integratie. Vertrouiven Jean Rey, voorzitter van deze com missie, heeft gisteren overigens toe gezegd dat begin oktober een nieuw rapport over de problemen van de Britse toetreding gereed zal zijn. Verwacht wordt dat dit rapport op de volgende EEG-ministerraad, medio oktober, zal worden besproken. Rapport De partners van Franrijk drongen aan op het stellen van een datum voor het openen van onderhandelin gen met Groot-Britannië, maar de Franse minister Schumann wilde zo ver niet gaan. Hij stelde dat de Franse regering zich in het algemeen positief hééft uigespröken over een uitbreiding van de Gemeenschap en dat men daarop moest vertrouwen. Men hoopt dat de Haagse topconfe rentie spoedig zal worden gevolgd door een „top" van de Zes met de kandidaatslanden: Groot-Britannië, Ierland, Noorwegen, Denemarken en Zweden. De ministers van de Zes waren het erover eens dat de Europese Commis- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Schiphol het groei ende luchtverkeer de komende jaren doeltreffend opvangen, dan zal de nationale luchthaven in tien jaar tijd voor minstens een half miljard gul den moeten investeren. Dat schrijft minister Bakker van Verkeer en waterstaat in zijn begro ting, die vandaag aan de Tweede Ka mer is aangeboden. Naast Schiphol speelt vooral Zestienhoven bij Rot terdam een grote rol in het vracht vervoer, met name naar Engeland. De nabijheid van Schiphol dwingt er toe een eventuele vergroting van de capaciteit van Zestienhoven zeer zorgvuldig te bezien. De regering heeft nog geen enkele beslissing genomen omtrent de vesti gingsplaats van een tweede nationale luchthaven. Een interdepartementale commissie bestudeert enkele moge lijkheden, maar het is niet te ver wachten dat dit jaar nog een aanbe veling wordt gedaan. TY7EER helemaal opgenomen in het Haagse leven, de maandag vóór Prinsjesdag. Dat betekent interne koortsachtige drukte over troonrede en miljoenennota. Alle Kamerleden rond en in Den Haag, de ministers wandelend op het Voorhout naar hun gezamenlijke lunch. Je hoeft maar op het terrasje van de Posthoorn te gaan zitten om ze te zien. Waarbij altijd opvalt, dat die ministers er zo opgewekt bijlopen. Nooit een somber gezicht. Misschien is dat een stukje image building. Trekken ze gewoon hun T lachgezicht aan wanneer ze de deur van hun werkkamer dicht trekken. Net zo zeker als ze morgen (voor u vandaag) met heel ernstige trekken in de Ridderzaal zitten. Alle mooie bloemen van het Voorhoutse schelpenpad, ook de zware ijzeren kettingen weg. De Gouden Koets kan er rijden In het weekend was ik dat alle maal vergeten. Opgezogen door Breda. Nu weer op de basis terug opeens de vreemde gewaarwording, dat duikend in de herinneringen het heden helemaal vergeten was. Een van die herinneringen zijn lange ochtendwandelingen langs de Sin gels. En dan altijd de dreigende ronde koepel van de gevangenis, waar je voor huiverde. Daarachter die muren en tralies was het „onvoorstelbare". Daarom stelde je het je ook heel anders voor dan de werkelijkheid. Zoiets van rammelende ketenen en bleke hongerige gezichten. In die verre tijd bestond het woord oorlogsmisdadiger nog niet. En nu pas, weer thuis, ontdek ik, dat ik wel heb teruggedacht aan die ochtendwandelingen, dribbelend naast de oom, maar geen ogenblik aan de problematiek van nu of „de drie van Breda" vrij mogen of niet. Terwijl ik me daar toch wel heel druk over heb gemaakt en er ook een pertinente mening over heb. De mening van de minderheid hoogst waarschijnlijk. Waar zij, die de tegenovergestelde mening hebben, misschien boos om (joiid voor zilver worden, maar dat vind ik onbillijk, want ik word niet boos om hun mening. Meningsverschillen kan men respecteren, mits de meningen maar gegrond zijn op eerlijke motieven. Van beide zijden. Neen, ik heb niet aan ze gedacht. Wel aan die aardige man, die toen in ons kinderleven een belangrijke rol speelde. Hij heette, wonderlijk genoeg en naar ons idee helemaal niet toevallig, „meneer Edelman." Meneer Edelman vonden we stokoud. In mijn herinnering was alles grijs aan hem, zijn haar, zijn gezicht en zijn witte jas. Hij werkte alleen in een atelier, achter in de tuin van de tandarts. Deed daar stille wonderen. Maakte roze ver hemelten en echte bijttanden. Om hem instrumenten en veel grijs stof. Uren waren we muisstil in de tuin, wachtend tot we zijn grijs gezicht zagen voor het raam. Zolang hij achter zijn schuurmachientje, zijn bakjes en zijn boortjes zat, waagden we geen geluid te maken, maar kwam het gezicht, dan vlogen we naar de deur Liefst met een cent in de hand. Want daar ging het om. Die cent legde hij onder een walsje en draai de dan aan het slingertje. De cent was geen cent meer, maar werd een heel lang ovaal stripje. Een blad wijzer, jubelden we. Eens heb ik alleen in de tuin gewacht. In het zweethandje geen cent geklemd maar een dubbeltje Want ik wou de mooiste blad wijzer van de wereld hebben Meneer Edelman draaide het dubbeltje en mopperde niet over de verspilling. Hij zei alleen maar: „Nou, nou, een zilveren bladwijzer, wees er zuinig op Toen ik zaterdag door de Bredase Sophiastraat liep dacht ik opeens, dat ik nu goud zou willen geven voor die zilveren bladwijzer van het dubbeltje die zomaar verdwenen is in een niet terug te grijpen verleden. Minister Schumann legde er tege nover de pers wel de nadruk op dat allereerst het probleem van de vol tooiing van de EEG, in het bijzonder de definitieve regeling van de finan ciering van de landbouwpolitiek, zal moeten zijn geregeld voor men zou kunnen spreken over de toekomstige ontwikkeling, dus ook over een even tuele uitbreiding van de EEG. Hoe kostbaar een Rembrandt nu wel is, blijkt wel uit het gewapend kordon rondom een expositie van de schilder en veelal moet men het dan maar doen met reproduktie als sur rogaat, maar de meester zelf kampte veelal met financiële problemen, zo dat hij door materiaaltekort gedwon gen, vaak over een oud schilderij een nieuw creëerde. Dit blijkt nu, vol gens onderzoek met X-stralen, met dit schilderij het geval te zijn. Het stelt nu een man voor, van wie men aanneemt dat het Rembrandt van Rijn sr. moet zijn geweest, maar on der dit eerbiedwaardig oppervlak moet nog een waardevoller Rem-' brandtschilderij zijn. Voor musea misschien een kans: het werk wordt op 28 november a.s. bij kunsthande laar Christies in Londen door de hui voorzitter van Eagle Star Insurance dige eigenaar, sir Brian Mountain, verkocht. Hij hoopt er vier miljoen gulden voor te krijgen. Zijn vader kocht het voor een „prikje", maar 60.000 gulden Het ruimtevaartprogram op lange termijn is de Amerikaanse president voorgelegd door een speciale werk groep. Het rapport wordt in de loop van deze week gepubliceerd. Het bevat drie keuzemogelijkhe den: twee voor een landing op Mars deze eeuw en de derde voor een lan ding in het jaar 2000. Welke van de mogelijkheden zal worden gekozen door Nixon kon zijn perschef nog niet mededelen. In ieder geval zal een landing op Mars op zijn vroegst in de jaren tachtig kunnen worden ondernomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is bezorgd over de mededeling van minister Wit- teveen in de Miljoenennota 1970, dat het rijk nog dit jaar 650 miljoen gul den op de open kapitaalmarkt moet lenen. De VNG herinnert eraan dat minis ter Witteveen slechts enkele maan- j den geleden heeft gezegd dat nog j maar 150 miljoen zou behoeven te I worden geleend. De VNG gelooft dat de kapitaalvoorziening van de ge meenten hierdoor nog meer in het slop zal raken. Aan de andere kant heeft de Ver eniging veel waardering voor het feit, dat de regering volgend jaar ver geleken bij 1969 „slechts" 850 miljoen gulden op de open kapitaalmarkt vwil lenen. (500 minder dan dit jaar). Ge hoopt wordt dat daardoor weer wat meer ruimte voor de gemeenten en de woningbouw vrijkomt „Dan is wel nodig, dat we gespaard blijven voor verrassingen als de 650 mil joen", aldus de VNG. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal nog dit begrotingsjaar bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp indienen, dat de financiële positie van de Neder landse Spoorwegen gezond moet ma ken. In de begroting van Verkeer en waterstaat is al een extra bedrag van 30 miljoen ter beschikking van de NS gesteld. Minister Bakker verwacht overi gens niet, dat volgend jaar een besluit tot uitbreiding van het huidi ge spoorwegnet wordt genomen, on danks het plan van de NS „Spoor naar '75". Uitdrukkelijk zegt de be windsman in zijn toelichting dat dit plan moet worden beschouwd als een ideeënschets en niet als een concreet plan, dat zonder meer zal worden uitgevoerd. Minister Bakker erkent, dat de Spoorwegen een hoogst waardevolle bijdrage kunnen leveren bij de ont wikkeling van nieuwe woonkernen langs spoorlijnen in de buurt van de grote steden. Maar als enige maatre gel gaat de bewindsman niet verder dan de stelling, dat door het bouwen van kruisingsvrije overgangen en modernisering van de overwegbevei ligingen de Spoorwegen moeten trachten de verkeersstroom uit de randgemeenten naar de steden te verwerken. ALMELO De zestigjarige P. A. Vermaas, die vrijdagmiddag met ernstige verwondingen in het zieken huis in Almelo moest worden opge nomen na mishandeld te zijn door zijn schoonzoon, is in dit ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De schoonzoon, de 32-jarige J. M., is in hechtenis genomen. Hij zal van daag voor de officier van justitie worden geleid. INVERNESS Met behulp van de modernste apparatuur hebben I vandaag twee ploegen Britse ge leerden de „aanvaV' geopend op I het monster van Loch Ness. Men j hoopt eindelijk zekerheid te krij- 1 gen of er in dit Schotse meer ongeveer 250 meter dieplji ki- lometer breed en 35 kilometer j long) inderdaad een of meer pre- I historische wezens leven. NEW YORK De eenstem migheid die in de Veiligheids raad altijd heeft bestaan rond de kwestie-Jeruzalem, is gisteren verstoord doordat Amerika zich van stemming onthield aan een door de Arabieren geïnspireerde resolutie de brand in de Al-Ak- samoskee in verband te brengen met de Israëlische bezetting van het oude stadsdeel. Amerika'» ambassadeur Charles Yost zei dat de Verenigde Staten „geen enkele aanleiding hadden ge vonden om de beweringen te steunen dat dc daad van vermoedelijke brandstichting anders uitgelegd kon worden dan een individuele daad". Het zou zeer ongelukkig zijn als de internationale raad door opruiingen en beschuldigingen ten aanzien van andere onderwerpen zou worden af geleid van het geven van een positief antwoord. Pakistan Overigens werd de resolutie, door Pakistan ingediend namens 24 Islami tische landen, aangenomen met elf stemmen voor en vier onthoudingen (Finland, Amerika. Paraguay en Co lumbia). Bij vroegere stemmingen over deze kwestie was de Raad altijd eensgezind. Frankrijk vroeg een afzonderlijk stemming over de paragraaf in de resolutie, waarin Israël wordt gelast de conventies van Genève te eerbie digen. Het onthield zich evenals de VS, Finland, Columbia en Paraguay toen deze paragraaf in «temming kwam. j Sinds het monster voor het eerst in 1933 werd waargenomen, zijn meer dan drieduizend meidineen binnenge komen van mensen die het gezien zouden hebben. Er is zelfs een film van het monster gemaakt alsmede enkele foto's. Op het moment dat er nu mis schien een tipje van de sluier opge licht gaat worden, circuleren er ge ruchten rond het meer dat het monster Loch Ness heeft verlaten en vta een onderaardse rivier Loch Mo- rar heeft bereikt. Mensen hebben hier de laatste maanden verscheidene malen melding gemaakt van een vreemd zeedier. TELEVISIE Hoe dan ook: vanaf vandaag zal gedurende enkele weken worden ge probeerd het raadsel op te lossen. Er zijn zelfs duikboten ingeschakeld. Tot op de bodem van het meer zullen electronische geluiden doordringen waarvan wordt gehoopt dat dit la waai het monster zal verdrijven naar een deel, waar dit met behulp van de modernste sonarapparatuur zal kun nen worden opgespoord. Vel* tv-maatschappijen. waaronder een Nederlandse, maken reportages van de operatie. David James, directeur van het (permanente) onderzoekingsbureau voor Loch Ness-verschijnselen, zei dat zijn organisatie dit jaar ongeveer 160.000 gulden zal uitgeven aan het zoeken naar het monster. James, een oud-lid van het parlement, maakt reeds acht jaar jacht op het monster. Ais er een wezen wordt ontdekt, dat minstens negen meter lang moet zijn, zal dit een enorme strop beteke nen voor Ladbroke's, een van de grootste Britse bookmakers. Er tal dan zo'n 700.000 gulden moeten wor den betaald aan goklustige Britten. Ook bii andere bookmakers stromen de weddenschappen de laatje we^en binnen. Apparaat tegen luchtpiraterij BELGRADO Dc Zuldllovi- sche technlciif Rama Ahmix heeft natent aangevraagd op een uitvinding, die volgens hem een einde kan maken aan het kapen van vliegtuigen. Een bedreiade piloot kan op een verborgen knop drukken, waardoor gas vrijkomt dat de ka per bewusteloos maakt. Tegelij kertijd stroomt zuurstof vanuit een ander buisje in het gezicht van de piloot, zodat deze geen hinder van het gas ondervindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13