RADIO Kijkseizoen mikt op kwaliteit krant van FORMAAT Thant: Dreiging van kernoorlog met dag groter NCRV heeft het prettig NCRV's luisterplannen Steravond ter ziele Radio Actief start Lappie Loep en het geheim van de degenstok De moord aan de Vestadreef VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN I DINSDAG 16 SEPTEMBER 1961 NEW YORK „De dreiging van «en kernoorlog wordt met de dag groter. Samenwerking van alle vijf nucleaire mogendheden dus ook China is onontbeerlijk om tot de zo noodzakelijke ontwapening te ko men". Dit zei secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties giste ren aan de vooravond van de bijeen komst van de algemene vergadering. Hij schilderde een somber beeld van de internationale politieke situatie. (Van ome radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik heb zo kort na de ledenraadsvergade ring eigenlijk niks te vertellen", zei dr. J. Ozinga op de perscon ferentie van de NCRV, „alles gaat erg prettig. Verleden week boekten we 600 nieuwe leden, daarmee stijgen we ver boven de bedankjes uit. Onze winter- programma's geven niet veel schokkend nieuws te zien, we zijn echter wel uit op kwaliteits verbetering." Op diverse vragen antwoordde voornamelijk NCRV's directeur mi. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na 22 jaar is NCRV's Ster avond op donder dag ter ziele. Er komt nu een avondvullend programma dat Radio Actief heet, maar wie het verschil met de gevallen „Ster" ziet, mag het zeggen. Reden voor de val: er kwam geen publiek meer op zaterdagmiddag in de studio voor het opnemen van het programma. Onder de titel „Radio Actief" wordt nu het hele donderdagse avondprogramma verzameld, in clusief het late magazine Onvoorzien, 't Is dus maar een naam, want de (in Rotterdam op te nemen) strip „Onze man in Manana" blijft, een spel voor verloofde paren die een uitzet kun nen winnen schenkt het oude ver trouwde cachet aan de uitzending, er is een half uur optreden van jonge solisten en cabaretiers. Verder toe ristische informaties. Muziek en spelletje gaan „live" uit en daarbij mag weer publiek aanwezig zijn ora te applaudisseren. i Om de avond verder te vullen zul len twee verzoekplatenpro gramma's 'dienen: de liefhebbers kunnen kiezen uit platen die in de gids worden op genoemd. Het ene programma bestaat uit lichte kost, het andere uit geeste lijke muziek en zang. Het schoolradioprogramma (veelal uitgevoerd in samenwerking met de KRO) staat in het teken van zijn 40-jarig jubileum met allerlei activi teiten, o.a. een wedstrijd in creativi teit met een vliegreis als hoofdprijs. De avondoverdenkingen krijgen weer „bruggehoofden": in de maan den oktober-november richten zij zich voornamelijk op studenten, in februari-maart op jeugdorganisaties. Na het succes van „Sil de strand jutter" komt de NCRV nu op donder dagavond met een seriehoorspel In 30 afleveringen, door Jan Apon geschre ven naar Van Lennep's roman „Fer dinand Huyck". Op zondagmiddag zal een cyclus voordrachten (15 delen) onder de titel „De vroomheid in de literatuur" zijn te horen. Samensteller is de criticus C. Ouboter. Onder de titel „Voorrang" wordt op de late maandagavond een actueel kunstprogramma worden uitgezonden, een enkele maal zal daarbij een spe ciaal thema gelden. Onderwerpen hier voor zijn o.a. programma's over Ja mes Joyce, Roemenië, België, de Por tugese kolonieën, het christelijke ele ment in de kunst en vertalingen. Informatie Ook het vrouwenprogramma wordt opgepoetst en gaat meer informatie geven. De vorderingen van een „eerste klas" worden gedurende het gehele schooljaar gevolgd, en er wordt gedacht aan vraaggesprekken met echtgenotes van bekende Neder landers en een serie uitzendingen over tweelingen. Voor de jubileumavond op 13 no vember wordt een rechtstreekse ge combineerde radio- en televisieshow- avond voorbereid. Hiermee zal de NCRV haar 45-jarig bestaan vrolijk herdenken. A. H. van de Veen. Nee, de NCRV legt zich nog niet vast op een ant woord inzake de in geding zijnde „openheid" van de NOS: Lik sta er persoonlijk niet afwijzend tegenover, maar ik kan nog wel bezwijken voor andere argumenten. Voordeel vind ik, dat openbare bestuursvergaderingen gunstig correctief kunnen werken op de structuur van de NOS, waarin niet zo bijster veel democratie is in gebouwd, nadeel zie ik in het feit dat er teveel in de beslotenheid van de Raad van Beheer moet worden be handeld om te vroege publikatie dooi openbare bespreking van bepaalde onderwerpen te voorkomen". „Ik ben erg blij met de radionacht- uitzendingen tijdens de Firato, en geweldig nieuwsgierig naa.r de luistercijfers, die mee zullen kunnen bepalen op nachtradio nu eindelijk kan worden gecontinueerd: Neder land is bepaald achterlijk met die sluiting om middernacht". OveT de C in de NCRV: „Die is nog nooit in discussie geweest. Als de C niet meer zou gelden, kon de NCRV zichzelf beter opheffen, dan blijft er niets over om een eigen omroep op te bouwen." NCRV's dramaturg David Koning merkt bij het indienen van zijn aan deel in de winterprogramma's triest op: „Het is droevig gesteld met de waardering van de culturele functie van de televisie, we krijgen eenvou dig geen geld voor beter en meer werk. We hebben moeten afzien van grootse plannen, we kunnen ook onze musicaltraditie niet meer voortzetten: alles is wel driemaal zo duur als een paar jaar geleden". Maar er zijn toch wel evenementen voor het komende seizoen. Allereerst de grote jubileumprodukties (zie el ders op deze pagina), dan het plan voor Stille Zaterdag: opvoering van het mysteriespel „Eli", waarvoor Nel ly Sachs in 1966 de Nobelprijs kreeg, en twee spelen van P. W. Franse, waarvan het ene het drama „Abra ham" is. Er zijn diverse co-produkties met het buitenland in voorbereiding, o.a. Zes kinderen verbrand FRANKLIN Zeven mensen, on der wie zes kinderen, zijn omgeko men tijdens een brand, waarbij een huis in Franklin (Ohio) een prooi van de vlammen werd. Buren hoorden de kinderen nog schreeuwen, maar het was al te laat om een reddingspoging te ondernemen. 'TELEVISIE 1 langs de weg - Progr. ter her denking van de tiende sterfdag van Bert Leysen. eerste direc teur van de Vlaams .v i.25 Laatste nieuws. HILVERSUM 1 402 m KRO 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualiteiten. 19.00 Ste reo: Luc Lutz. 20.00 Slotcon- cert Vocalisten—concours Den Bosch. 21.15 Het dankbare Va- terland. hoorspel. 22.25 Over weging. 22.30 Nieuws. 22.37 Parlementair overzicht. 22.45 Mededelingen. 32.50 De zingen de kerk. 23.05 Gif sluipt langs sluwe wegen, documentaire. 23.30 Stereo: Lichte grammo- foonmuzlek. 23.55—34.00 Nieuws. HILVERSUM II 2*8 m AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra diojournaal. met commentaar op troonrede en miljoenenno ta. 18.30 Stereo: Metropole Or kest 18.55 Paris vous parle. door Jan Brusse. 19.00 Tref punt: rubriek voor actuele za ken. 19.30 Nieuws. 19.35 Ver geet 't maar: gevarieerd pro gramma (20.20-20.35 N.O.S.: Europese atletlekkampl- oenschappen ln Athene). 21.00 Stereo: Pianorecital (opn.). 2130 Hlerlng: Jeugdprogram ma. 22.05 Cabaretprogramma. 22.30 Nieuws. 22.38 Radiojour naal N.O.S.: 22.55 Stereo: ln- ternaUonale Gaudeamus Mu- zlekweek 1969. 23 55—24-00 Nieuws. NEDERLAND 1 18.50 Kleur: pe Fabel tjeskrant. STER: 18.58 Recla me. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. CVK/I- KOR/RKK: 19.07 Kenmerk: over kerk en samenleving. KRO: 19—32 Film. over Koe- welt. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 2030 Van avond In Nieuwspoort. 21.05 Holland Festival Muslc-Hall: Metropole-orkest met zangso- Uste. 21.42 wie zijn toch die mensen? documentair pro gramma. HIRO: 22.17 Pro gramma van de Hlro. N.O.S.: 22.37—22.42 Journaal. NEDERLAND II N.O.S.: 18.30 Kleur: Samen vatting van de opening der Staten Generaal. 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N03.: 19.00 Jour naal. 19.03 Kleur: Wooblnda, TV-serle voor de Jeugd. 19.28 Scala: Informatief programma. STER: 19.56 Reclame. N.O.S. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. 20.20 Kleur: Dubbelspi on. TV-fllm. 21.10 Behandeling van de Miljoenennota. 21.35 Verbinding met.-Athene: re portage van de Europese atle- tlek-kamploenschappen 22.20 Curslslnformatie Teleac. 22.35—22.30 Journaal. BELGIE NED. Kanalen 2. 10, 40 en 44. 20.25 Arnhem, september *44 en 44. Gedramatiseerde documejtalre. 21.45 Een zwarte boom staat Hilversum i. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte grammo- foonmuztek met nieuws en ac tualiteiten. TROS: 8.00 Nieuws. (8.30-8.32 Nieuws). 9.00 Gym nastiek voor de hulsvrouw. 9.10 Cabaretteketet. 935 Wa terstanden. 9.40 Voor de kleu ters. 9.55 Stereo: Klassiek ver- zoekplatenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de automo bilisten. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Ac tualiteiten: 13.00 Raden maar....: 13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Stereo: Engels kamerorkest (gr). 15.00 In 't zilver: voor oudere luisteraars 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Voor de Jeugd. 17.00 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 17.50 Overheidsvoor lichting. NCRV: 18.00 veel ge vraagde gewijde muziek (gr) Hilversum n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Stereo: Lle^v grammofoonmuz. (7.30 - 7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws cn actualiteiten. 8.?n Stereo: Lichte grammofoonmu ziek. (8.30-8.35 Voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Studi o-opnamen exclusief gemaakt voor VARA-radio. 9.40 School radio. 10.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 1' Voor de hulsvrouw. 11.40 Ste reo: Vlooi en plano (opn 12.00 Stereo: The Widow, ope ra van Calixa Lavallée (gr.). 12.45 Amusementsmuziek (gr.). 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Lichte orgelmuziek. 13.ar Gesproken Portret 14.00 Bul ten mijn tuin Is de wereld, hoorspel. 15.15 Stereo: Klave- clmbelrecltal (opn.). 15.40 Ste reo: Moderne kamermuziek (opn.). 16.00 Nieuws. 16.02 Voor boven de zestig. N.O.S.17.02 Oude liedjes. VARA: 17.20 Voor de Jeugd. 17.53 Medede lingen. Hilversum Hl. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieu we langspeelplaten met kri tisch commentaar. N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek - lezen (12.00 Nieuws). AVRO: 1.00 Nieuws. 13.03 Radlo-Jour- naal. 13.06 Platenprogramma. <14.00 Nieuws). (Tussen 14.40 en 17.00 Europese atletiekkampl- oensehappen te Athene). 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitami nen. 16.00 Nieuws. (Tussen 16.00 en 17.00 evtl. onderbre king voor een reportage van de Ronde van de Toekomst). 16.03 Licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojour naal. 17.05 Pop- en countrymu- ziek. 17.50-18.00 Reportage Eu ropese atletlekkampi- oenschappen te Athene. TELEVISIE MORGEN Nederland I. NOS/NOT: 10.45 - 12.00 School-tv, AVRO: 17.00 - 17.35 Voor de kinderen. België: Nederlands progr. kan 2 en 10: 14.00 Europ. atle- tiekkamp. in Athene. POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHC' 4 met Zuidslavië: in uitwisseling regis seerde Gerard Reke-rs in Belgrado een vertaling van „De meid" van Heijermans (wordt ook door de NCRV uitgezonden) en maakte een Joegoslavische regisseur hier een tv-voorstelling van het door zijn landgenoot Danilo Kis geschreven spel „De mist". Documentaires De NCRV gaat rustig voort met haar documentaires. Onderwerpen zijn o.m. Schotland, „De slag om de Waddenzee", „Kustvaart", „De huisarts", „Visserij" en „Toekomst mogelijkheden van de jonge vrouw". Ook onderwerpen op sociaal gebied blijven verschijnen. De series „Durf te leven", „Gezond gezin" en „Uit zelfbehoud" vervallen, ervoor in de plaats komen reeksen over gezond heidszorg en -opvoeding. Films van allerlei inhoud blijven op het programma staan, evenals het Circus-feuilleton en Bureau Bristol. Over twee nieuwe buitenlandse se ries vertellen wij U later. De bekende amusante winterpro gramma's van verleden jc^ir keren temg; vermeldenswaard hierbij is, dat „Breng eens een zonnetje" om de 2 weken alleen op Ned. 1 verschijnt, de quiz Tweekamp (laatste seizoen) op Ned. 2 komt (na 1 januari weke lijks) op maandagavond, en Kijkkijk wordt gecompleteerd met ama teur-filmpjes. Joop Doderer Een nieuwe (Engelse) komedie met Joop Doderer als hoofdpersoon is in voorbereiding. Er komen 8 afleverin gen van „Sam en Janett". Op 25 september komt de NCRV met een grote (Firato-) artiestenshow ter opening van het winterseizoen. De gemeentenquiz „Dubbel- zeskamp" is op zaterdag geplaatst en verschijnt van half november af ook 's middags al met een wedstrijd in show*>rogramma's, eigen werk van de deelnemende gemeenten. Bij de KRO kunt U vanavond op Ned. 1 Jasperina de Jong zien in haar „Tour de chant", die de KRO tijdens het Holland Festival opnam in de Rotterdamse Doelen. Jasperina zingt diverse liedjes van haar repertoire, begeleid door het Metropoleorkest onder leiding van Dolf van der Linden. Ned. 1 KRO 7.07 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.32 uur reisfilm over Koeweit. 8.20 uur Vanavond in Nieuwspoort. 9.05 uur Jasperina de Jong in haar Tour de Chant. 9.42 uur voortzetting documentaire „Wie zijn toch die men sen. Ned. 2 NOS 7.03 uur jeugdfeüilleton „Woobinda", daarna Scala. 8.20 uur Dubbelspion: herhaling aflevering „Kelly ver liefd". I 9.10 uur De Miljoenennota. 9.35 uur reportage atletiekkampioenschappen in Athene. Hilversum 1 KRO j 8.00 uur slotconcert Vocalistenconcours Den Bosch. 9.15 uur „Het dankbare vaderland", straatlied met luister- beelden. 11.05 uur documentaire over chemische en biologische be strijding van plagen (deel 1). Hilversum II VARA 7.35 uur amusementsprogramma „Vergeet 't maar". 9.30 uur Hiering in het Prof. ter Veen Lyceum in Emmel- oord, o.a. discussie met Frits van der Poel. 110.05 uur jonge artiesten in „Muze zonder make up". 110.55 uur solistenconcert Gaudeamus Muziekweek. nil i.U 70 Het enige is nu dat wij een oproep tot aanhouding uitzenden en in alle dagbladen plaatsen nu persoonsbeschrijving. Jammer dat we geen foto van| hebben. „Maar die hebben we wel," zei Terwindt opgew< „Verster heeft in zijn portefeuille een kiekje van hl, zijn moeder, dat we in Geurtsema's koffer gevonden ben." „Dat is tenmnste een bof," antwoordde Van der enthousiast, „Dat moeten we dan zo gauw mogqlijk in handen a krijgen om het te laten vergroten. Het kan dan tegelij de persoonsbeschrijving geplaatst worden. Zou jij het ophalen, Timmermans?" „Met genoegen. Ik wou toch nog naar het W.G. horen hoe het met Verster gaat." „Nu ben ik zeker overbodig geworden, is 't niet?" Terwindt. Hij glimlachte, maar de teleurgestelde klank in zijn ontging Timmermans niet. „Rij zover met me mee, dan kunnen we samen overleggen", stelde hij voor; een aanbod dat met gra werd geaccepteerd. „Je brengt dus het kiekje zo gauw mogelijk op om reau? Ik zal daar op je wachten", zei Van der Zande. Timmermans beloofde zich te haasten, waarop ze na wederzijdse, vriendschappelijke groet verdwenen. „Ik kon eigenlijk wel even meegaan naar het W.G. geen bezwaar ertegen hebt", zei Terwindt toen ze in de zaten en wegreden. „Natuurlijk niet, kerel. Jij wilt zeker ook graag wetenj het met Verster gaat. Het is beroerd voor jou dat h? gelopen is, maar je bent de enige niet die het ellendig ij dat hij is uitgevallen. Al is Van der Zande nog zo gescj het is vor mij toch een heel verschil of ik met hem of i Verster samenwerk. Buitendien is er veel kans dat ze ook niet meer nodig hebben. Ze hebben nu alle gege' mensen genoeg om de zaak volkomen over te nemen." „Veronderstel 'ns dat Verster zich uiteindelijk toch] vergist heeft en Geurtsema vrijuit gaat, wat dan?" Terwindt. „Zet die gedachte maar gerust uit je hoofd. Zo li Verster ken en met hem samenwerk heb ik het nooit be'J dat hij zo vasthoudend achter zijn prooi aangaat als hij maar enige twijfel koestert en tot nu heeft hij ook altijd bewijs geleverd dat hij het bij het rechte eind had." „Hij is geweldig goed, hè?" „Ik ken geen betere sepurder. Soms lijkt het alsof hij zesde zintuig bezit dat hem vij intuïtie op het goede brengt." Na deze overpeinzingen zwegen ze tot ze het W.G. bq hadden. „Ik hoop dat je met goed bericht terugkomt en vergei kiek niet", zei Terwindt toen Timmermans uitstapte en de ingang van het ziekenhuis liep. Deze stak even zijn op tot bewijs dat hij hem verstaan had en ging hi verder. Binnen meldde hij zich en na enig geteleft gelukte het hem de dokter, die Verster behandelde, te ken te krijgen. „Feitelijk ben ik blij dat u gekomen bent", zei deze ze even met elkaar gesproken hadden. „Ik kom net bij vandaan. Hij is weer bij kennis en protesteert ertegen, paar dagen rust te houden. Hij heeft wel geen z(esE hersenschudding, maar ik ben er bepaald tegen dat'e* morgen al weer aan de gang gaat. Hij zal nog wel waf°^ zijn. Misschien kunt u hem overhalen nog minstens vi«^? twintig uur rust te houden." „Welke gevolgen kan het hebben, dokter, als hij ook paar mij wil luisteren en morgen toch weer begint te 1 ken?" „Chronische hoofdpijn, zo niet erger." „Ik zal zien wat ik doen kan", beloofde Timmermans. „Probeert u het als hij tenminste nog niet slaapt, maa !er dat hij zich niet opwindt", waarschuwde de dokter. „Daar kunt u op rekenen." „Goed. Dan zal ik nu de zuster zeggen dat zij u bij toelaat. En u wilt wel extra zachtjes zijn terwille vai andere patiënten?" (Wordt vervol] 1322: Wijkagent Mops was geen man van halve maatregelen. Hij had een overtreding geconstateerd en zoiets diende streng te worden gestraft. Het gezag kon immers niet te grabbel gegooid worden door lieden, die ongerechtigd in het fraaie politieuniform lie penDus nam Mops zijn gummilat en diende Loetje daarmee zó'n vlie gensvlugge en vernietigende dreun op zijn helm toe, dat dit anders zo nuttige hoofd deksel tot een vormeloos hoopje in elkaar zakte. De slag dreef de helm boven dien zó diep over Loetje's !oren en ogen heen. dat de schurk helemaal niets meer kon zien of horen. En daarmee was Loetje voor lopig uitgeteldIntussen zag het er in Gozewijn's kelder niet al te best uit Het opkomende water steeg hoe langer hoe hoger en reikte de arme boek handelaar nu al tot aan de lippen. „Ik kan niet zwemmen", steunde hij, een mondjevol vies havenwater vol afschuw uitspuwend. „Oover vijf minuten is het met me gebeurdGelukkig scheen redding nabij te zijn, want smidje Verholen en Kleuntjes de „mepper" hadden de toegang tot de onder aardse spelonken ontdekt. Dapper was smidje Verholen de stenen trapp afgedaald, doch al gauw kon hij niet verder. „Ik stuit op een onwrikbare sta! deur, brigges!" riep hij naar boven. „Geen handvat of slot aan te zien! I krijgen we er dus zomaar niet uit! Er siepelt óók water onderdoor! Het i wel eens kunnen wezen, dat meneer van Uylen erachter opgesloten zat!" „Ik zal hier 'es even rondneuzen!" antwoordde Kleuntjes. „Er moet toch manier zijn om die deur te openen en te sluiten!" 26 Dc schipper van het kleine bootje had proviand inge slagen en twee uur later was het schip vaar-klaar. De knecht van het zeemans - attributen - winkeltje had de be stelling aan boord gebracht. Alles was nu klaar. Doordat de schipper papieren en dergelijke had moeten verzorgen, was het scheepje een uur lang onbeheerd gebleven. Daarvan maakte een lange, magere figuur gebruik. Schichtig keek hij om zich heen, toen hij met rasse schreden naar het vaartuig toe liep. Toen hij dacht dat niemand hem zag, wipte hij, vlug als een haas. aan .boord. Lappie en Jonas zaten achter «cn schaal boterhammen in het zeemans koffiehuis. "Niet erg vrolijk waren de mededelingen van de schipper", zei Lappie, terwijl hij Jonas bezorgd aankeek. "Ach", antwoord de Jonas hem. "Zeelui zijn altijd een beetje pessimistisch. Als zakenman heb ik voor heel wat hete vuren gestaan, dus wat betekent dan een zeereisje.... niets!" Op dat moment kwam de schipper het eethuis binnen. "Heren", zei hij. "wc kunnen vertrekken". Jonas stond op en liep naar de deur. "Mannen!" riep de schipper, "ik ga weer eens ECHT va ren... ik ga naar de woeste golf!" Lappie volgde Jonas naar buiten en keek hel ei .huis rond. Ernstige gezichten keken hen na...._

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 12