Na moord en diefstal wordt het hier toch wel angstig' K Sta V rachtscheep je overvaren Incidenten verstoorden rectoraatswisseling Commentaar Arts moet verkoop drugs registreren Spoor naar dieven loopt dood Nog geen spoor van dader roofmoord Zilver (40 mille) weg Vlak bij pompstation Einde Kwis MAN WERD ACHTERVOLGD - fp wl Vrouw en kind verdronken Vrouw tracht kind en zichzelf te vergiftigen Geen gratie voor bezetters van Maagdenhuis DR. KRUISINGA KONDIGT AAN: DUBBELDAM/WILLEMSDORP „Natuurlijk vinden we het erg van al die sieraden en dat ilver maar we zijn blij dat we nog leven. We zitten hier 300 meter van het benzinestation en a het neerschieten van die pompbediende zijn we wel geschrokken." Aan het woord een wat erveuse mevrouw Stehouwer. Samen met haar man, de Dubbeldamse landbouwer J. Stehouwer, ewoont zij de uiterst luxueuze bungalow aan de Rijksweg 16, vlak bij het benzinestation waar orige week in de nacht van donderdag op vrijdag de 47-jarige pompbediende G. J. Alewijn ferd doodgeschoten. In het afgelopen weekeinde rerd het echtpaar zelf met dief- al geconfronteerd. Tijdens hun fwezigheid werd er voor veer- ig mille aan zilver, sieraden en leren gestolen. Of er verband estaat met de roofoverval, weet politie nog niet. Er zijn geen an wij zingen die in die richting rijzen, maar toch Zittend in de fraai ingerichte liskamer vertelt de heftr Stehouwer relaas. Samen met zijn vrouw hij zondagmiddag omstreeks vier op visite bij familie. Om tien voor negen 's avonds kwamen zij weer thuis en terwijl hij de auto in de onder het huis gelegen garage reed, ging zijn vrouw binnendoor het huis in. „Toen ik de deur van de keuken naar de huiskamer opende, brandde het licht en zag ik een enorme rava ge. Ik schrok heel erg, deed de deur weer dicht en rende weer naar bene den", zo vertelt mevrouw Stehouwer, die duidelijk nog gespannen is van het gebeurde. Onmiddellijk ging het echtpaar naar de politiepost vlak bij het ben zinestation. Pas bij terugkeer dit maal met de politie bleek dat de voordeur open stond. De onderste ruit van de deur was beschadigd. Met een groot stuk natuursteen, dat zo voor het grijpen lag voor het huis, hadden de dieven het dikke glas ver nield. Speurhond „We mochten niet naar binnen, omdat eerst de speurhond uit Den Haag moest komen". Tijdens deze wachtperiode wist het echtpaar nog steeds niet wat er precies gestolen was. De hond vond inderdaad een spoor, dat leidde naar de sloot die aan de zijde van de Rijksweg voor het huis ligt. De politie vermoedt daarom dat de dieven daar over de sloot zijn gesprongen en zo naar een wach tende auto zijn gegaan. Nadat het spoor van de hond was doodgelopen, ging men het huis bin nen. Hier vond men een enorme ra vage. Alles was overhoop gehaald. Alle laden vaft kasten waren over de grond verspreid. Na enige tijd kwam men tot de ontdekking dat voor zeker veertig mille was meegenomen. „Alle zilveren bestek was weg en ook al de prijzen, die mijn man met zijn paar den heeft gewonnen. Dat vinden we eigenlijk het ergste. Dat zijn dingen waar je persoonlijke waarde aan hecht." Het blijkt dat de heer Stehouwer een verwoed paardenliefhebber is. Jarenlang is hij al actief in deze sport en op dit moment is hij secre taris van de Nederlandse Hippische Sportbond. „Ja, ik ben wel verzekerd, maar daar heb ik die prijzen niet mee terug", zegt hij triest. Alle kamers van het huis, zo is gebleken werden systematisch onder zocht. Dat zou erop kunnen wijzen dat hier „vaklui" aan het werk zijn geweest. „Als echte juweliers zijn de dieven te werk gegaan. Alle imita tie-zilver hebben zij laten staan en al het echte is verdwnen". Geschrokken Het echtpaar Stehouwer woont nu al bijna vier jaar in de wat afgelegen Van het benzinestation, waar vorige week pompbediende Ale wijn werd neergeschoten, is dui delijk het huis van de familie Stehouwer te zien. J TV-COMMENTAAR Bij de AVRO was Judith de Nijs 'steravond even op het scherm om vertellen hoe het was geweest za- 'ig, om een klein stukje door haar opgenomen film mee te bekijken een bloemetje in ontvangst te ne- I Daarna beleefde Fred Osters Keer ijfuiis een voorlopig einde in een aan- p! plotseling zeer moeilijke vragen iaarop maar weinig prijzengeld be- tefde te worden uitbetaald: Jan van ierpen had er de encyclopedie voor li tgespeld. [Het eerste deel van een lange misdaadfilm zal er wel best egaan zijn bij een groot kijkpu- iek en het was dan ook bepaald hinnend om te zien hoe Conny's ei- Walter in de rol van su- r-misdadiger om een duistere re- door een nog onmenselijker col- werd omgebracht. Er komen nog wee afleveringen, eer de tot inkeer tëkomen boef en het natuurlijk fischuidipe mooie meisje het van ''Otland Yard gaan winnen. GREETJE Een bijzonder goed jazz-concert 'aarin ook Greetje Kauffeld triomfen ierde, besloot het AVRO-program- ia. Wij keken in die tijd ook naar CRV's Hier en Nu, dat een opmer- elijke (gekochte) reportage had over idianen in Frans Guyana en zelf ink in de weer was voor de de- onstrerende ongehuwde en geschei- f en vrouwen en hun eis uan ver- roegde AOW. 3" Heel zinnige informatie werd gege- 11 en door het PvdA-Kamerlid me- rouw Singer-Dekker, die in een oog- Is. 'enk de keerzijde van de mdeaille tafel had en door het KVP-Ka- 'erlid de heer Boot, die wel iets oelde voor de Zweedse keuzemoge- r ikheid voor ongehuwden: een klei- er staatspensioen vroeg of een gro- T op latere leeftijd. Vroeg op de fond maakte de AVRO een begin 'et de seriereportage uit Engeland het speuren naar het monster ön Loch Ness. Er werd boeiende, zij et niet nieuwe voorlichting gegeven T inleiding op de komende expedi- Le. HET MONSTER Bat het de Britse televisie ernst is let het onderzoek van het meer, blijkt wel uit de grote kosten die zij poch ervoor getroost: behalve het hu- pi)ren van de duikboot en hef aanbren- -Cen van de technische installatie aarop voor het onder water rondkij- en, heeft zij op de oever maar liefst - r j*fjen camera's opgesteld om alle JU 'ktiviteiten van mens en hopelijk a(jook dier boven water te filmen. Dat nog wat worden! DUBBELDAM WILLEMS DORP De politie heeft nog geen reële aanknopingspunten, die kunnen leiden tot de aanhou ding van de dader van de moord op de 47-jarige pompbediende G. Alewijn uit Hooge Zwaluwe, die vorige week vrijdag werd neer geschoten. Men hecht veel waar de aan een verklaring van de echtgenote van het slachtoffer dat haar man in de avonden voor zgn dood steeds -met tegenzin naar zijn werk ging. Dat kwam, omdat hij argwaan koesterde tegen een man en een vrouw, die hem begin vorige week in een lichte Citroën ach tervolgden, wanneer hij 's nachts naar huis reed. Aanvankelijk werd deze verklaring in verband gebracht met de medede ling van enkele havenarbeiders, die op het tijdstip van de moord bij het benzinestation een man en een vrouw met een lichte Citroën hadden gesig naleerd. Districtscommandant S. de Vries, die het onderzoek leidt, zei gisteravond echter dat „uit niets is gebleken dat iemand een hekel had aan de heer Alewijn en hem wilde doden anders dan om geld". Ook een verklaring van de automo bilist, die het slachtoffer dood in zijn kantoortje aantrof, leidde niet tot resultaat. Deze had gezegd dat hij in de buurt van het pompstation een lichte Peugeot had gezien toen hij stopte om te tanken. Drie kwartier voor de roofmoord was in Den Haag eenzelfde wagen gestolen. Beide za ken houden evenwel geen verband met elkaar. De eigenaar van het benzinestation heeft inmiddels besloten het bedrijf 's nachts te sluiten. In de avonduren is het station dubbel bezet. De heer Alewijn is vanmiddag in Hooge Zwa luwe begraven. bungalow, maar het is nog nooit bang geweest. Na de gebeurtenissen van de afgelopen week is het echter wel geschrokken. „Er is wel meer gepro beerd om in te brken, maar men was nog nooit binnen geweest", zo ver zucht mevrouw Stehouwer. „Na die moord en deze diefstal wordt het toch wel angstig". De medaille die mijn man van prins Bernhard heeft gekregen heb ben ze echter niet meegenomen. Daar ben ik blij om, maar al die andere dingen -zullen we wel niet terugzien. Daar ben ik van overtuigd..." Eén man is daar nog niet zo zeker van en dat is opperwachtmeester H. van Burgel van de Dubbeldamse rijkspolitie die de zaak in handen heeft. Ook hij vindt het natuurlijk opvallend dat er zo dicht bij het ben zinestation van de roofoverval is in gebroken. Verband tussen de twee zaken is echter niet gevonden. Net zo min als er op dit moment verband bestaat met de vreemde geschiedenis van de kist met accu's, die vorige week een dag voor de roofmoord op de trein- rails van de spoorlijn Dordrecht - Breda werd gevonden. Later vond men hier ook nog twee ijzeren drums en aan de andere zijde van het Hol lands .Diep werd een fiets over de rails aangetroffen. Men krijgt de indruk dat men pro beerde om een trein uit de rails te laten lopen, maar, nogmaals, tussen al deze zaken bestaat geen verband. Het onderzoek in de drie zaken is druk aan de gang. „Ik zit hier nu negen jaar," vertelt wachtmeester W. Redert van de rijkspolitiepost Willemsdorp," maar we hebben het nog nooit zo druk gehad". "u' DORDRECHT Op de druk bevaren Dordtse Kil was een bergingsploeg van de firma Van der Ende uit Dordrecht vanoch tend vroeg bezig met een triest karwei. Met een drijvende bok werd getracht de twee stukken van het gisteren gezonken mo torscheepje Katwijk III te ber gen. In één van deze twee stuk ken, het voorschip, moesten zich de stoffelijke overschotten bevin- Het millimeters dikke glas van de voordeur werd met een stuk natuursteen „bewerkt". NIJMEGEN Zondagnacht heeft een 30-jarige vrouw uit Arnhem, die samen met haar vierjarig zoon tje bij familie in Nijmegen logeerde, gepoogd haar kind en zichzelf van het leven te beroven. De vrouw had na een ruzie met haar man haar wo ning verlaten en was met haar zoon tje naar Nijmegen gegaan. Zij ver keerde in een zeer depressieve bui. Het kind gaf zij een glas limonade met een grote dosis rattengif. Zelf nam zij een kleinere dosis. Een medebewoner van het huis alarmeerde de politie. De moeder is gistermiddag uit het ziekenhuis ont slagen en onmiddellijk in arrest ge steld. Het kind verkeert nog in ern stige toestand, maar is buiten levens gevaar. ROTTERDAM De recto raatswisseling aan onze univer siteiten en hogescholen is giste ren niet zonder incidenten ver lopen. In Utrecht is een student-activist gearresteerd nadat hij de rede van rector-magnificus prof. dr. Lanjouw voortdurend stoorde en in Eindhoven probeerden betogers het gestoelte van prof. Van Trier te beklimmen. In Am sterdam snoerden de studenten zich zelf met een doek de mond om te protesteren tegen de ideeën van prof. Belinfante. Ook aan de Vrije Universiteit in Amsterdam poogden betogers door interrumpties de rede van prof. De Gaay Fortman te verstoren. Het enige incident van ernstige aard was wel dat in Utrecht. Student- activist David Douwes verwekte con sternatie door prof. Lanjouw openlijk om rekenschap te vragen over de „kapitalistische westerse maatschap pijstructuur". Twee rechercheurs in burger grepen Douwes beet en poog den hem tot rust te brengen. Toen de jongeman een agressieve houding aannam gaf commissaris R. Trip op dracht de man naar het bureau te brengen. De scheidende rector-magnificus van de Universiteit van Utrecht le verde bij zijn rectoraatoverdracht scherpe kritiek op de pers. „De pers ziet in de studenten kennelijk ook de belangrijkste bron voor nieuws en pleegt doorgaans dat 'nieuws' zo op te nemen, dat duidelijk blijkt dat men geen poging, heeft gedaan de feiten te controleren. Prof. Lanjouw vervolgde: „In onze van lawaai ver vulde tijd lijkt nieuws slechts nieuws te zijn als het luid is en sensationeel. Koppen worden er boven geplaatst, die de zaken uit hun verband rukken. Voorlichting is voortreffelijk en nood zakelijk maar laat deze dan ook objec tief en juist zijn en laat het commen taar opbouwend zijn", aldus prof. Lanjouw. De rectoraatsoverdracht trok maar weinig belangstelling, omdat vele studentenverenigingen de bijeen komt hadden geboycot. W aarschuwing In zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar drong prof. Belinfante er op aan in gemeenschappelijk overleg mee te werken aan de totstandkoming van een interimbestuursregeling en een uiteindelijke nieuwe bestuursstruc tuur. Hij waarschuwde voor de ern stige gevolgen, indien men niet hier en nu tot een goed werkende demo cratische bestuursorganisatie zou ko men. Een voortdurende onbestuurbaar heid, die een gevolg kan zijn van de huidige tegenstellingen binnen de universiteit, zal volgens de rector de besten onder de universiteitsbevol king bewegen hasur te verlaten* door dat de rust en daarmee de vrijheid van wetenschapsbeoefening niet meer gewaarborgd zijn. De studenten, die als waarnemers op de tribunes tijdens de vergadering aanwezig waren, gedroegen zich dit keer redelijk rustig. Een aantal van i de aanwezigen bonden de witte lap jes demonstratief voor om aan te duiden, dat de autoriteiten de in spraak van de jongeren niet dulden en hun de mond snoeren. Na de toespraak volgde een lang durig handgeklap op het ritme van I „Wij gaan door met de strijd". Rapport Na acht maanden van overleg en discussie is de werkgroep bestuurs structuur van de universiteit van Amsterdam met een rapport uitge komen, dat bestemd is om aan de gehele bevolking van de universiteit ter discussie voorgelegd te worden. Duidelijk heeft de werkgroep ge steld, dat dit voorstel niet moet wor den gezien als het standpunt van de universiteit van Amsterdam. De voornaamste punten uit het voorstel van de werkgroep: de in stelling van een nieuw inter-univer- sitair orgaan (een academische raad in nieuwe stijl), een soort federatie van instellingen van wetenschappe lijk onderwijs, gekozen door de ver tegenwoordigende lichamen (uni versiteitsbesturen of -raden). den van de Katwykse schippers vrouw en haar tweejarig kindje. De Katwijk III werd omstreeks 8.30 nur overvaren door een groot zandschip, de Atlantic, dat ten gevolge van een defect aan de hydraulische stuurinrichting uit het roer liep. Het ongeluk gebeurde op de Kil ter hoogte van 's Gravendeel, tussen het Wieldrechtse Veer en de watertoren. De 180 ton metende Katwijk III die, geladen met ijzer, in de richting van het Hollands Diep voer, werd met kracht aangevaren door het tot bin nenschip omgebouwde zeeschip At lantic, één van de zandschepen van de Rotterdamse aannemingsmaatschappij Boele en Oisterwijk die op weg was naar Rotterdam. Even voordat beide schepen elkaar zouden passeren, verloor de schipper van de Atlantic, de heer J. Vilters uit Rotterdam de controle over zyn vaar tuig. Het schip liep uit de koers en ramde de nietige Katwijk III. Het scheepje werd omgegooid en brak ten gevolge van de kracht waarmee de aanvaring gebeurde, in twee stuk ken die onmiddellijk begonnen te zinken. Twee, in de buurt zijnde schepen van de rijkspolitie te water, R.P. 7 en de R.P. 9 schoten onmiddellijk toe. De bemanning ervan slaagde er gezamen lijk in een gedeelte van de Katwijk III zo goed en zo kwaad als het ging bo ven water te houden en naar de oever te trekken. De 26-jarige schipper J. de Bruin kon worden gered. Zijn echt genote, de 23-jarige mevrouw C. de Bruin-Duivenvoorde, en haar 2-jarig dochtertje Helena bevonden zich op het moment van het ongeluk in het andere gedeelte van het schip, dat snel was gezonken. Men ondernam tal van pogingen om de schippers vrouw en de kleuter te redden, maar tevergeefs. Later op de avond ver scheen een drijvende bok van de ber gingsbedrijf Van der Ende, dat te hulp geroepen was om het gezonken scheepsgedeelte te lichten. De 4000 ton metende Atlantic werd na de aanva ring naar de Julianahaven gesleept, waar het schip, vooroverhellend met de kop vrijwel onder water, ligt. AMSTERDAM Minister Polak (Justitie) wil geen gevolg geven aan het verzoek van de rector magnificus van de Amsterdamse gemeentelijke universiteit, prof. Belinfante. om gra tie te verlenen aan de Maagden huisbezetters. Overweging van ambtshalve gratie zou op dit moment volgens de minister de indruk kunnen wekken dat hij invloed op de straftoemeting van het hof zou willen uitoefenen. „Ik meen, dat ik zelfs de schijn daar van moet vermijden." De rector had gratie gevraagd om de jonge mensen voor hun verdere leven niet met een strafregister te belasten. Vertrouwen MEDERLAND kan met wat meer vertrouwen de topconferentie van de EEG-landen tegemoetzien die op initiatief van Frankryk in november in Den Haag zal worden gehouden. De vrees dat de Franse regering de conferentie wil gebruiken om de Europese gemeenschap uit te hollen is voor een belangrijk deel wegge nomen. Gesproken zal worden over verdie ping, vooltooiing en uitbreiding van de gemeenschap. Vooral de Fransen wensen deze volgorde aan te houden. Nog altyd wekken zy de indruk, het derde agendapunt voornamelyk te hebben aanvaard om een gesprek over de andere onderwerpen mogelijk te maken. Zo blijft Frankryk weigeren een datum te noemen waarop de al vele jaren uitgestelde onderhandelingen met Engeland kunnen beginnen. De partners moeten het doen met de verzekering, dat Frankryk zich posi tief heeft uitgelaten over toetreding van Engeland en dat zy daarop moe ten vertrouwen. Helemaal gerust erop is minister Luns nog niet, die veel heeft bijgedragen tot het resultaat van gisteren. Maar wellicht gaat ook hier de aanhouder winnen? Aarzeling MA lange aarzeling heeft president Nixon besloten voort te gaan met het terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Vietnam. Hij gaat voor zichtig te werk. Dit neemt niet weg, dat er nog altijd ongeveer 470.000 Amerikanen over blijven, als eind november de tweede groep Vietnam heeft verlaten. Het vertrek van de Amerikanen Is afhankelijk gemaakt van de vorde ringen van Saigon by het overnemen van de militaire verantwoordelijk-* heid. Als gevolg daarvan bepaalt het Zuid* Vietnamese militaire bewind het tempo van de terugtocht en de moge lijkheid van zinvolle politieke onder handelingen. Nixon heeft nu een beslissing geno men, omdat hy moeilijkheden in eigen land wilde voorkomen, die zeker niet uitgebleven zouden zyn. Bovendien trekt hy niet meer troe pen terug dan de generaals die achter Saigon staan zuiver militair gespro ken toelaatbaar achten. Het wordt tyd, dat de zaken omge draaid worden en dat Saigon en de generaals van Nixon te horen krygen, welke vastomlijnde plannen hy heeft om alsnog de strijd tot een einde te brengen. liet weer in Europa weer max. temp gisteren neerslag Amsterdam mist 24 0 Brussel mist 17 1 Frankfort geli. bew. 17 7 Gcnève zw. bew. 4 Innsbruck mist 19 5 Kopenhagen 1. bew. 22 0 Locarno h. bew. 22 3 Londen motregen 17 1 Luxemburg mist 0 Madrid h. bew. 23 5 Majorca 1. bew 26 0 München geh. bew 18 5 Nice zw. bew. 23 0 Parijs h. bew. 17 8 Rome 1. bew 23 14 Wenen geh.bew. 21 4 Zürich mist 20 0.2 SCHIPHOL Er zal spoedig met een eindreactie gekomen moeten worden op het ontwerp van de wet tot wijziging van de geneesmiddelenwet, opdat dit voorstel tot verscherping van de controle op verdovende midde len aan de Kamer kan worden voorgelegd. Dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecre taris van volksgezondheid zei dit gistermiddag bij zijn terugkomst uit Boedapest. Hij kondigde aan dat zij bij de destijds door hem ingestelde commissie zal aandringen op can eind- reactie. Zoals bekend is in het begin van dit jaar al een eerste verscherping doorgevoerd. Deze hield in, dat aller lei wekaminen die tot dan toe zonder meer bij de apothekers konden wor den betrokken nu nog slechts op dok tersattest mogen worden afgegeven. Op het ministerie van volksgezond heid is voorts een wijziging in voor bereiding van de opiumwet, die in houdt dat de controle bij de arts en de apotheek op het verbruik van opi- umhoudende stoffen wordt verscherpt. Zowel de apotheekhouder als de huisarts zullen beiden precies moeten registreren hoeveel opium zij betrekken en aan wie zij dit verstrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11