WV wil doel en beginsel drastisch gaan wijzigen Veel vreemde woorden in overheidsstukken Gesprek ijs niet in Peking: gesmolten „HOUD ONZE TAAL ZUIVER" Arts geeft mishandeling kind doorgaans niet aan Kabinet-De Jong wordt inzet van verkiezingen Bejaarde man al tien dagen dood Ford-president krijgt ontslag GROETEN VAN MAO Het kunstenaarsverzet in Amsterdam heeft de officiële opening van de Rembrandttentoonstelling in het Rijksmuseum niet noemenswaard gehin derd: het werd een min of meer kalme demonstratie van ruim honderd kunstenaars, die alleen protesteerden met leuzen op borden en spandoekjes, vaak geaccentueerd door heftige aanvallen (in toch wel welluidende spreek koren) op de gezeten burgerij, de bourgeoisiecultuur, zoals ze het omschre- Er was een sporadische rookbom, wat gedrang bij het Rijksmuseum, maar de (bereden) politie hoefde niet al te hardhandig te chargeren, het leek erger dan het was ZATERDAG 13 SEPTEMBER 196? Voor de genodigden was de openingsplechtigheid van de Rembrandt- tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam een rustige gebeurtenis. Het had ook niet anders mogen gaan: want welke tegenstellingen er ook leven in de kunstenaarswereld, een expositie zoals deze, waar een keur van werken van de schilder, die ook in deze tijd aan een concrete her- waarding toe is en wiens oeuvre het onvervreemdbaar bezit is van ons allen, moet zonder incidenten verlopen. Na de opening werd prins Claus rondgeleid door museumdirecteur dr. A. F. E. Schendel (links). Hier bei den bij Het joodse bruidje. Nadruk op geloof en levensovertuiging Geen stellingname meer tegen CNV en NVV UTRECHT Het NVV is van plan zijn grondslag en richtsnoer principieel te wijzigen. Een com missie heeft voorgesteld, dat de grondslag van het verbond voortaan wordt gevormd door gemeenschappelijke opvattingen over maatschappelijke vraag stukken, onder erkenning van de betekenis, die geloof en levens beschouwing als inspiratiebron .voor de vakbewegingsactivitei- I ten hebben voor de leden van de 1 aangesloten organisaties. In de nieuwe formulering wordt de udruk gelegd op de belangrijke rol, die geloof en levensovertuiging kun nen hebben voor leden van de vakbe- interpretatie "PR is deze week veel aandacht be- steed aan de toespraak die de Westduitse kanselier Kiesinger maan dag heeft gehouden tijdens een diner ter ere van zyn Franse gast, presi dent Pompidou. Hy zei ervan uit te gaan, dat het wei nig zin heeft naar een verenigd Euro pa te streven dat zou bestaan uit lan den die hun eigen zaken niet geregeld hebben. Een stabiel Europa, aldus de kanse lier, kan niet worden opgebouwd uit zwakke en onstabiele landen. Om die reden hebben wy, zei hy, allen be lang by een zo gezond en stabiel mo gelijke ontwikkeling In onze landen. Het maakt verschil hoe men deze uit spraak wil interpreteren, en in het bijzonder of men er meer achter wil zoeken dan in de bedoeling van de I kanselier heeft gelegen. Hetgeen niet j moeilijk is. Men kan ervan uitgaan, dat Kiesinger tevreden is over zijn eigen land. en het recht meent te hebben anderen j de les te lezen. Dit zou getuigen van gebrek aan tact tegenover zijn gast heer. Oók kan men zyn woorden uitleggen als een nieuwe poging om de Britten duidelijk te maken, dat zij nog niet in aanmerking komen voor toetreding tot het Europa van de Zes. Dit zou evenmin van wijsheid getuigen. Vergelijkt men de situatie in Enge land met die in Frankrijk, dan komt Parijs er niet veel beter af, ondanks het lidmaatschap van de Europese gemeenschap, dat immers zoveel vruchten heeft afgeworpen. Overigens vallen ook Italië en België onder de landen die hun eigen zaken niet geregeld hebben en door inncr- lyke tegenstellingen worden ver scheurd. Zelfs Kiesingers eigen Duits land gaat niet vrijuit. Wellicht moeten we bedenken, dat de redevoering in de eerste plaats werd gehouden tegen de achtergrond van de verkiezingen die voor 28 septem ber in de Bondsrepubliek op het pro gram staan. Meer nog dan tot Pompidou sprak hij tot de Westduitse kiezers die immers „belang hebben by een zo gezond stabiel mogelijke ontwikkeling in hun land" een ontwikkeling die volgens de kanselier bedreigd zou worden als '«ijn CDU ln de oppositiebanken te recht zou komen. weging. In de tot dusverre geldende formulering wordt de nadruk gelegd op de onjuistheid van die opvatting. De normen van naastenliefde, ge rechtigheid, waarheid, verantwoorde lijkheid en eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid, die in de oude statuten nog als richtsnoer gel den, wil het NVV ook afschaffen. Als nieuw richtsnoer wordt voor gesteld: „De grondrechten neergelegd in de universele verklaring van de mens, die de voorwaarde scheppen voor de ontplooiing van de mens". Door deze wijziging wil het NW zijn gedragsregels internationaliseren. De gewijzigde statuten komen aan de orde op het congres, dat van 2 tot 4 oktober wordt gehouden in Amster dam. Als de voorstellen van de reor ganisatiecommissie worden aan vaard, zal het driejaarlijkse congres worden afgeschaft. Door invoering van een nieuwe organisatiestructuur hoopt men tot andere en betere vor men van verantwoording te komen. De enige buitenstaander, die deel uitmaakte van de reorganisatiecom missie is pater dr. H. Hoefnagels,die jaren geleden de vakbeweging een weinig strijdbare houding verweet. Voorzitter Kloos kon hem niet geheel ongelijk geven. Sindsdien is met hem een nauw contact. Weggelaten Pater Hoefnagels vindt de nieuwe tekst beter dan de oude. „Het zijn nu statuten, die bij een eventuele fusie met andere centrales nauwelijks ge wijzigd hoeven te worden. Dit zou den ook de statuten kunnen zijn van een enkele vakbeweging", aldus pater Hoefnagels. Hij vindt het juist, dat alles wat op enigerlei wijze stellingname tegeno ver de confessionale vakorganisaties zou kunnen inhouden of zelfs maar een concurrentieverhouding tot ui ting zou brengen, is weggelaten. Andere voorstellen, die op het con gres ter sprake komen: uitbreiding van de jaarlijkse vakantie tot vier weken, aanpassing arbeidswet aan de veranderende omstandigheden en vergroting van het contingent wo ningwetwoningen uitsluitend voor al leenstaanden. BRUSSEL De vroegere Bel gische wielerkampioen Henri van Steenbergen is gisteren gearresteerd op verdenking betrokken te zijn bij een omvangrijke handel in verdoven de middelen. Kamerlid Aarden: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fraktievoorzit- ter van de Groep-Aarden in de Tweede Kamer, de heer Aarden, ge looft dat het kabinet-De Jong inzet van de verkiezingen in 1971 zal wor den, vooral als de KVP, de ARP en CHU zover zal krijgen, dat men voor die verkiezingen een kandidaat-premier zal gaan aanwijzen. Het aanwijzen van een christelijke „formateur"zal een linkse tegenkan didaat tot gevolg hebben. Na de ver kiezingen zal dan alleen maar een kabinet met de VVD kunnen wrden gevormd, omdat de PvdA het zal la ten afweten. Overigens gelooft de heer Aarden niet, dat het plan van de KVP ook maar enige kans heeft omdat de VVD daar aan moet meewerken. De ze partij zal daar een te hoge prijs voor vragen. Toch lichtpunt in ontmoeting? HONGKONG De onver wachte ontmoeting in Peking tussen premier Kosygin van de Sowjetunie en premier Tsjoe En-Lai heeft het ijs niet doen smelten. Deze conclusie trekken waarnemers uit de „koude" toon van het persbureau „Nieuw China" over het gesprek. In diplomatieke kringen spreekt men van een bijna vertwijfelde po ging van Moskou alsnog tot een over eenkomst met Peking te komen, na dat eerdere poging hadden gefaald Kosygin zou geen andere weg heb ben gezien dan zich daartoe naar het „hol van de leeuw" te begeven, ofschoon hij ervan doordrongen moet zijn geweest, dat dit in de ogen van de Chinezen een ernstig verlies aan gezicht betekende. Het gaat altijd volgens een of mder dolzinnig axioma: amateurs doen het vaak beter dan profes sionals en landmeetkundige Pie- ter Boxma uit Enschede bewijst het: als liefhebberij groenten en fruit verbouwend, mag hij nu het trotse resultaat van zijn geëxpe- rimenteer aan de ongetwijfeld jaloerse beroepstuinder tonen, een meloen van liefst 29 kilo, met een omtrek van 1,45 meter en een doorsnee van 52 cm. Om er van te reuzewatertanden Erkenning (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Algemeen Nederlands Verbond is verontrust door het veelvuldig ge bruik in de schrijftaal en de spreektaal van vreemde woorden en uitdrukkingen. Het geeft daarvan blijk in een brief aan de minister-pre sident. Hem worden maatregelen gevraagd die tot een meer verantwoord taalgebruik in overheids stukken leiden en waardoor in ieder geval uit wassen worden vermeden. Het verbond meent dat toch wel in de eerste plaats van de overheid mag worden verwacht dat zij Nederlanders in gewoon, duidelijk Neder lands aanspreekt en dat zij, zeker in deze tijd, zo ook het goede voorbeeld geeft aan andere taalgebruikers. Het verbond liet een aantal willekeurig ge kozen memories van toelichting behorende bij in 1968 en 1969 ingediende wetsontwerpen on derzoeken; ze bleken te wemelen van moeilijke en voor velen onbegrijpelijke termen. Hieronder een bloemlezing uit de lijst ge wraakte woorden en zinswendingen, met (er naast) de aanduiding van een andere, en volgens het ANV betere tekst Onereus en identiek, cautie en dubia, partitieel en inherent, diligent en relevantEtcetera! Peking wil Moskou zover krijgen, dat het erkent dat de omstreden grensgebieden oorspronkelijk Chinees geweest zijn en door de Sowjetunie met geweld zijn geannexeerd. Zover zou het echter niet zijn gekomen. Het lichtpunt van deze ontmoeting, menen waarnemers, is dat zij be wijst, dat de twee partijen weer of nog bereid zijn over hun geschillen te praten. Moskou noch Peking zou het tot een confrontatie op grote schaal willen laten komen. Peking gaat echter weer gewoon door met de anti-Russische propa ganda, nadat een paar uur lang zowel Moskou als Peking hun propagan- da-artillerie hebben laten zwijgen. Kleine Daf is bij oosterburen onereuze voorwaarden het begrip „toegelaten geldschietbanken" heeft daardoor niet alleen de jure maar ook de facto een betekenis gekregen en de zakelijke renommée van de verzoeker getoetst al dan niet mala fide de veranderende constellatie somt de kosten limitatief op met de restrictie de hoofdsom identiek was met het uitbetaalde bedrag ex artikel indien sociale indicaties daartoe aanleiding zouden geven gemeentebesturen binnen wier territoir de weigeringsgrond is inhaerent aan het ontstaan van dubia het stellen van een cautie als desideratum naar voren is gekomen dit recht is moeilijker te effectueren relevant relatief onbelangrijk mutaties zullen de betrokken organisaties diligent moeten blijven diversificatie de expiratie van de regeling de omvang en de mate van stringentie complementaire voorzieningen wanneer die vorm het sequeel is van een onverbindend- vcrklaring de tolerantie van de betrokkene voor alcoholgebruik alcoholintoxicatie meer effect sorteert incidentele drinkers bloedalcohollimiet de laatste eventualiteit een hernieuwe confrontatie van de motieven met alle factoren enerzijds profiteert de gelaedeerde mede van de voor delen in dat geval zal de schade zich manifesteren in een ver mindering van de bedrijfsinkomsten in de toekomst deze beslissing zal in eerste instantie de noodzaak tot overeenstemming van beide regelingen is overigens dermate evident delimitatiëcontracten relatieve competentie het wetsontwerp is gebaseerd op het (eerste) interim- rapport van de Commissie, die tot taak heeft een partiële herziening van het Wetboek van Strafvordering voor te bereiden andere dan legislatieve maatregelen omdat het niet aankomt, op de ernst van het misdrijf in abstract» maar op die van het in concreto begane feit primo vaccinatie revaccinatie minder immunogecn is eisen c.q. aanbevelingen nadat deze zich had geconformeerd aan de conclusies exploiratoire besprekingen stelde een aantal mogelijkheden voor om enige reci prociteit te realiseren dit overleg heeft geresulteerd in een regeling preferentiële behandeling a posteriori drukkende voorwaarden het begrip „toegelaten geldschietbanken" heeft daardoor niet alleen juridisch maar ook feitclyk een betekenis gekregen en de zakelijke goede naam en faam van de verzoeker getoetst al dan niet te kwader trouw de veranderende stand van zaken somt de kosten uitputtend op met het voorbehoud gelyk was aan enz. ingevolge artikel aanwy zingen grondgebied onafscheidelijk verbonden aan het ontstaan van twyfclpunten het verstrekken van een zekerheidsstclling of borgtocht als eis naar voren is gekomen dit recht is moeilijker te verwezenlijken ter zake dienende naar verhouding onbelangrijk wijzigingen zullen de betrokken organisaties waakzaam moeten blijven het tot stand brengen van verscheidenheid het aflopen van de regeling de omvang en de mate van afdoendheid (dit woord stringentie is naar gemeend wordt niet gangbaar; stringent strak) aanvullende voorzieningen wanneer die vorm het gevolg is van een onverbindend- verklaring de mate waarin de betrokkene alcohol kan verdragen alcoholvergiftiging beter resultaat oplevert gclegenheidsdrinkcrs grens voor alcohol in het bloed de laatste mogelijkheid een hernieuwde afweging van de motieven tegen alle factoren enerzijds geniet de benadeelde mede de voordelen aan de dag treden door in de eerste plaats klaarblijkelijk of duidclyk grensafbakeningsovcreenkomsten plaatselijke bevoegdheid tussentijds rapport gedeeltelijke wettelijke op de ernst van het misdrijf In het algemeen, maar op die van het in een bepaald geval begane feit eerste inenting hcrinenting in mindere mate immuniteit veroorzaakt eisen of aanbevelingen nadat deze zich had verenigd met de conclusies verkennende besprekingen stelde een aantal mogelijkheden voor om enige weder kerigheid tot stand te brengen dit overleg heeft geleid tot een regeling voorkeursbehandeling achteraf zeer in trek AMSTERDAM Van Doorne's j Automobielfabrieken (DAF) verwach- I ten voor 1969 in West-Duitsland een i aanzienlijke omzetstijging in de sec- tor personenwagens. j Het eerste half jaar steeg de omzet in West Duitsland met 26 procent. In 1 1968 werden 6632 Daf-personenwagens i verkocht. De eerste zes maanden van 1969 waren reeds 4282 personenwa- gens verkocht. 1 De kleine Daf heeft sedert jaren in West-Duitsland een vast marktaan deel. De Duitse koper waardeert de auto om zijn behendigheid in het stadsverkeer, om het parkeren en om de automatische versnelling. APELDOORN In een woning aan de Bloemheuvellaan heeft de po litie gisteren het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk aan getroffen van de bewoner van het pand, de 71-jarige C. Schopenhauer. Buren hadden de politie ge waarschuwd, omdat zij al geruime tijd niets van de heer Schopenhauer gezien hadden. Een arts constateerde, dat de be jaarde al minstens tien dagen gele den moet zijn overleden. Aangeno men wordt, dat de bejaarde een na tuurlijke dood is gestorven. Niette min zal sectie op het lijk worden verricht. Inschakeling instanties bepleit AMSTERDAM Bij mishandeling van een kind door de ouders blijkt de arts doorgaans geen aangifte te doen bij de justitie. In een brief aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, drs. R. J. H. Kruisinga, schrijft de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, dat dit, ondanks het beroepsgeheim, wel tot de taak van de arts behoort. De maatschappij meent dat ter op lossing van dit probleem andere we gen dienen te worden gevonden, bij- I voorbeeld door inschakeling van me- j dische of sociaal-medische instanties. Met deze brief antwoordt de maatschappij tot bevordering der ge neeskunst op een schrijven van de staatssecretaris. Beide brieven zijn in Medisch Contact gepubliceerd. Dr. Kruisinga schrijft dat het aantal kin dermishandelingen door ouders op 1200 wordt geschat, waarbij 120 een dodelijk afloop hebben. Exacte cij fers ontbreken echter, omdat het be- DETROIT De president-commis saris van Ford Motor Company, Henry Ford, heeft de president van de maat schappij S. E. Knudsen ontslagen om dat „de zaken niet lopen" zoals hij had verwacht. Knudsen gaat niet akkoord met ont slag en zei dat zijn verbintenis met Ford nog 3 jaar van kracht is. Hij be weert dat in de 19 maanden dat hij bij Ford gewerkt heeft, de maatschappij een aanzienlijke vooruitgang heeft ge boekt. „De maatschappij heeft de afgelopen maanden de beste resultaten bereikt van de automobielindustrie. Ik be schouw mijn ontslag ook als volkomen ongerechtvaardigd". Hij gaftoe dat er onenigheid bestaat in de topleiding van Ford, maar hij zei niet te weten welke rol dit gespeeld kan hebben bij het besluit om hem te ontslaan. halve buren en familieleden in de regel alleen artsen zijn die een mishandeling kunnen vaststellen. Geen gebruik In de praktijk blijken zij echter bijna steeds van hun kennis ten be hoeve van het kind geen gebruik te maken. Gevolg is dat kinderen, die duidelijk sporen dragen van een mishandeling, in de regel naar het zelfde ouderlijk milieu terugkeren. In ongeveer de helft van de gevallen herhalen de ouders de mishandeling. Naar de mening van staatssecreta ris Kruisinga moeten alle betrokken instanties samenwerken om het aan tal kindermishandelingen te vermin deren en recidive te voorkomen. De staatssecretaris acht het blijkens zijn schrijven belangrijk dat artsen, die mishandeling signaleren, hiervan me dedeling doen bij bevoegde instan ties. Het hoofdbestuur van de maatschappij tot bevordering der ge neeskunst is van mening dat handha ving van het beroepsgeheim van de arts schadelijk is. wanneer blijkt dat pogingen om verdere mishandeling te voorkomen geen resultaat hebben. Ex-provo Stolk hoort twee maanden eisen AMSTERDAM Tegen de 23-jarI- ge ex-provo-voorman Rob Stolk heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren in hoger beroep bij verstek twee maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist Stolk stond terecht voor zijn. deelneming aan de bezetting van het Maagdenhuis. In eerste instantie was hij door de politierechter veroordeeld tot zes we ken. De procureur-generaal mr. J. H. Kemper zei, dat Stolk al vele malen voor in hetzelfde vlak liggende feiten is veroordeeld, zodat een gevoelige straf op zijn plaats is. Als een man van internationale importantie is het doodgewoon ste zaak van de wereld dat de leider van de Black Powerbe- weging, Robert Williams, zijn wereldreizen op een exclusieve manier maakt. Hier verlaat hij Londen als enige passagier van eqn speciaal voor hem gechar terd vliegtuig. En Williams zou Williams niet zijn als hij zich niet identificeerde met een ander groot leider, Mao Tse-toeng. Ge heel volgens de Mao-mode stapt hij aan boord van het vliegtuig, natuurlijk de Mao-groet bren gend Een 28-jarige kapelaan uit Berritz, Spanje, is door een militaire rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „revolutionaire activitei ten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9