Twickel-staking: een nuttig dagje maatschappijleer KVP-nota stelt zaken op scherp Prof. dr. J. W. van Hulst wordt Unievoorzitter nieuwe stijl Er wordt al te vaak over CDU gesproken „Mammoet, rust in vrede of wordt groter Actie niet algemeen Mammoetdemomtratie WORDT UNIE NU EEN ECHTE PARTIJ? Geestelijk lied bij Top-Tien Qiina verplaatst keriiiiistallaties Kettingbrief voor goed doel Vrouw en kind komen om in brandende auto 7 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 r> RIO DE JANEIRO Vijfhonderd Braziliaanse priesters hebben aange kondigd, voortaan hun eigen weg te zullen gaan, onafhankelijk van de bis schoppen. Zij stellen alle bisschoppen in Brazilië, op enkele uitzonderingen na, in het so ciale vraagstuk in gebreke. „Onze bis schoppen staan liever op goede voet met de dictatuur, dan met hun eigen pries ters", zeggen de vijfhonderd in hun verklaring. (Van onze onderwijsredacteur HENGELO Spandoeken, teksten op de school- 1 borden en leuzen op hip beschilderde kleren: „Twickel staakt, Nederland ontwaakt" „Wij kunnen met de mammoet niet leren, daarom gaan we protesteren" „De mammoet is brutaal, daarom staken we allemaal". Halverwege de vlaggemast voor het college een mam moetbeest, in de school alle klassen bezig met het af werken van een ongewoon rooster: toelichting op actie tegen de mammoetwet, kritische bespreking van een schoolreglement, discussie over democratie op school, verkiezing van klassevertegenwoordigers, massabij eenkomst. Dat was de 12e september op khet Twickelcollege in Hengelo, waar enkele maanden geleden jdrs. A. M. J. Gordijn het initia tief nam tót wat sinds mensen heugenis in Nederland niet ver toond is: een lerarenstaking. Tot een algeheel plat gaan van het 'onderwijs is het niet gekomen. Op !tal van scholen schijnt niets aan de I waren er ten slotte circa dertig scho- i len die openlijk „staakten" wat meest al bestond in het vervangen van de gewone lessen door gesprekken over onderwijs en maatschappij. Nuttig hand te zijn geweest: een enkele school stelde zich principieel tegen de actie op: de problematiek van de invoering van de mammoetwet is veel te ingewikkeld om er leerlingen in te betrekken. Hier en daar gingen echter de leer lingen zelf tot staking over, terwijl hun leraren niet meededen. Op weer andere scholen werd formeel niet ge staakt, maar stond de dag wel in het teken van de protestactie. En dan Overal in den lande rijst verzet tegen het optreden van de Mammoet. Docenten èn leerlingen protesteren tegen de onhanteerbaarheid van de Mammoetwet. Hebben sommige leraren gisteren een soort staking onder nomen, nu komen hier en daar leerlingen in verzet, zoals hier in Amsterdam. Arjos-voorzitter Zuid-Holland: RIJSWIJK „Een program ma kan progressieve punten be vatten, maar het gaat bij de Arjos in de eerste plaats om de uitvoering van dat programma. In bepaalde kringen in de confes sionele partijen wil men per se samenwerken, maar de christe lijk geïnspireerde politiek zien wij anders dan een zucht naar de macht van het getal." Aldus de heer A. Platteel gister avond op een bijeenkomst van Arjos Zuid-Holland in het conferentieoord Overvoorde. Voorzitter Platteel liet duidelijk uitkomen, dat hij geen voorstander is van al te nauwe sa menwerking tussen ARP, CHU en XVP „Er wordt naar mijn mening al te vaak over een CDU gesproken. Het AR-partijconvent op 7 november wil een beslissing nemen over verdere iamenwerking met CH en KVP, een seslissing die de AR in dit stadium echter nog niet kan en mag nemen". De heer Platteel besloot zijn toespraak met de opmerking: de Dost-Westverhouding kan heel wat ïeter, maar wij zoeken te vaak de fout bij het Oostblok. Zolang wij nog een NAVO hebben met landen als Griekenland en Portugal, moeten wij eerst maar de hand in eigen boezem steken. Dat Nederland deelneemt aan het ;,sportfeest" in Athene, dat uitslui- end ter meerdere glorie van het ko- onelsbewind wordt gehouden, vind k betreurenswaardig. Na de opstand in Hongarije in 1956 nam Nederland in Melbourne ook niet deel aan de Olympische Spelen, omdat Rusland meedeed". FRANKFORT Acht inzittenden van een lijntoestel van de Lufthansa, die als gevolg van de staatsgreep in Libië Tripolis niet mochten verlaten, rijn gisteren in Frankfort aangeko men. Zij waren met een speciaal vliegtuig van de Lufthansa opge haald. Het zijn zeven Westduitsers en een Nederlandse steward. Dick Beek. Zij verklaarden goed behandeld te zijn. Bij bestuursverkiezingen heeft de Zuidhollandse Arjos gisteravond een nieuwe voorzitter gekozen. De heer Platteel wordt opgevolgd door de 28-jarige Rien Weststrate uit Vlaar- dingen. Zwartkijkers die vreesden dat er zomaar een hele dag niet geleerd zou worden, kunnen gerust zijn: er zat een nuttig dagje maatschappijleer- net-praktische-oefeningen in. ZO was het althans op de school waar de actie van start ging: het Twickel college, gevestigd in houten noodge bouwen aan de Woolderesweg in Hengelo. Neerlandicus Toon Gordijn begon de dag bij klas la die op het bord de leus „Weg met de mammoet wet, want dit is pet" had staan. Hij vertelde de leerlingen het met die slagzin niet helemaal eens te zijn: de mammoetwet brengt een hele verbe tering, maar men zou er meer geld in moeten steken. Later, in een gesprek op de gang, zegt drs. Gordijn toch ook de ver schijning van het anti-mammoetrap port toe te juichen. „Er moet van twee kanten actie worden gevoerd. Het is goed dat er mensen zijn die zich regelrecht keren tegen een wet die lang niet ver genoeg gaat, maar het is ook nuttig dat anderen probe ren die wet toch nog zo goed mo gelijk uitgevoerd te krijgen." Een mammoet met het onder schrift „Rust in vrede of wordt gro ter" geeft van deze verschillende be doelingen al aardig wat weer. Verder waren er veel teksten die duidelijk maken dat de protesterende leraren zich door hun leerlingen gesteund mogen weten: „De mammoet kan gaan, wij blijven achter onze leraren staan" (enz.). Of afgezien van het gun stige publiciteitseffect de actie voor een royalere realisering van de Mam moetwet veel zal uithalen, is een om streden punt, maar dat zij de interne verhoudingen op het Twickelcollege zelf ten goede komt, hoeft nauwelijks betwijfeld te worden. Roken Algemene verhalen over democrati sering van het onderwijs allemaal goed en wel, maar men moest hét eerst eens over de democratie op de eigen school hebben. Het reglement, hier vriendelijk spelregels geheten, gaf aanleiding tot klachten over het tijdstip van het eerste belsignaal, deu ren die open of dicht moesten blijven enz. In de ene klas na de andere werd nadrukkelijk het roken aan de orde gesteld. De schoolleiding houdt de leerlingen voor dat de ouderen van het roken proberen af te komen, maar de jongere generatie claimde rookrechten ook voor de leerlingen van de laagste klassen. Men wilde buiten zelfs een overdekte rookruim te („rookhol", aldus de rector) heb ben waar inspraak al niet toe kan leiden. Maar soms kwam er ineens iets van echt democratisch bezig zijn te voorschijn. Discussie van 5 mms over moeilijkheden bij de stalling van fiet sen en brommers. Mening A: het moet veranderen, maar het is niet onze zaak hoe men dat doet. Me ning B: je moet realiteitszin hebben; het kan niet goed worden opgelost en dan moet je het niet afschuiven op anderen: democratie is juist dat je Eelf mee-verantwoordelijk bent. Me ning A: maar dat is nog geen reden om niet principieel te zeggen hoe het zou moeten (enz.). Listig Een politica in de dop zei dat men zich over een bepaald voorschrift maar niet druk moest maken omdat er toch niet de hand aan werd gehou den en een jongen van 4 hbs-b begon heel listig de mogelijkheid van me ningsverschillen bij de wederpartij uit te proberen. Tot de ruimten die voor de leerlingen verboden zijn, be hoort de „garage" (ruimte onder een afdak) van de rector. „Waarom heeft de rector eigenlijk die ruimte; de an dere docenten hebben toch ook geen eigen parkeerplaats. Ik snap niet dat de leraren dat nemen..." Over telaatkomers: niet meer mel den; als ze zich wel zouden moeten melden, dan ook leraren die te laat komen. Over de schoolkrant: vrij van censuur ((sexuur, zei iemand bij verspreking) zolang de kritiek op de leraren niet beledigend is. Leraren mogen er in schrijven, want zij ho ren ook bij de school. Ouders? Nee, ouders hoeven zich toch niet overal mee te bemoeien. De gesprekken over de democratie werden de eerste zelfstandige verken ningen op een terrein dat moeilijk bleek. 3 mms ontdekte dat als je iemand kiest het niet alleen van be lang is of hij goed praten; 2 havo verdiepte zich in de vraag wat van meer belang is of een gekozene goe de kwaliteiten heeft of dat hij een bepaalde sector van de school verte- genwoordgt; 2 atheneum wilde een leerlingenbestuur met een proeftijd maar kreeg ook oog voor het risico dat de gekozenen het na hun proeftijd wel zouden geloven etc. Blunder In het algemeen legden de leerlin gen in hun verlangens en bewerin gen een treffende gematigdheid en redelijkheid aan de dag: „het zou een grqtc blunder worden als ieder het voor 't zeggen had", „als je iets ver keerds gedaan hebt, moet je een lo gische straf krijgen" e.d. Dc koplo pers van de scholierenbelangenorga- nisatic zouden ook in het gepraat over een betere kwaliteit soep uit dc automaat en een lokaal voor fuiven weinig heil hebben gezien. Alleen de hogere klassen droegen verlangens voor meer wezenlijke ver anderingen aan: medezeggenschap in de manier van lesgeven, zelf bij ver schillende vakken de onderwerpen mogen kiezen, afschaffing van het eindexamen enz. En van de voorzit ter van het leerlingenbestuur was er een vraag op de man af: de leerlin gen zijn een van de geledingen die mee moeten kunnen spreken in een schoolraad, maar blijft er uiteindeliik toch een veto-recht voor de school leiding? Rector drs. P. H. F. Bakels zei dat hij daarover nog eens moest denken: er zou toch wel iemand moeten zijn die gekke dingen moest kunnen te genhouden, maar men nam nu nog geen beslissingen. De volle kantine stroomde leeg. niet helemaal content. De sfeer was goed geweest, maar mammoet of geen mammoet, staking of geen staking, voor vele klassen wachtte als altijd het huiswerk. Andere scholen DEN HAAG Op ongeveer de zelfde wijze als het Twickelcollege bracht de Haagse rk. middelbare meisjesschool Cor Mariae Immacula- tum aan de Cartesiusstraat de sta kingsdag door. Het actiecomité bestond hier uit vijf leraren en zes leerlingen onder leiding van de lraar Nederlands A. J. Rietdijk. De schooldag was op de gebruike lijke manier begonnen. Na een korte inleiding ontstonden in de klasselo kalen discussiegroepen over de huidi ge problematiek. Ook in deze school waren leuzen opgehangen, waarvan er een luidde: Eer wij wat weten, zijn wij versle ten. Merkwaardig in de discussies DRS. TILANUS, toen nog CHU-fractieleider, was de eerste die destijds aankondigde dat het kabinet-De Jong in het derde jaar van de kabinets periode zou beginnen de oogst binnen te halen. Als de grootte van die oogst afgemeten moet worden aan de ongeëvenaarde activiteit die politiek Den Haag na de zomerslaap nu al heeft ontwikkeld dan belooft het wat. In de Tweede Kamer is trouwens ook merkbaar dat er iets te gebeu ren staat. Volgende week komt de Miljoenennota en daarna de inspannende politieke en financiële beschouwingen. Vóór die tijd wor- was een opmerking die vele leerlin gen onderschreven: de leraar moet de stof overbrengen zonder gebruik van bandrecorders en dergelijke. In de pausez werd gezongen en wenden gecihten voorgelezen. DORDRECHT Leraren van het gemeentelijk lyceum in Dordt hebben minister Veringa een motie, die giste ren met algemene stemmen werd on derschreven, hun verontrusting ken baar gemaakt over de gevolgde vorm van uitvoering van de Mamifloetwet. Hierin wordt gevraagd meer mate riële voorwaarden te scheppen zodat „de Mammoetwet naar behoren kan worden uitgevoerd". Ook word hierin gevraagd tegemoet te komen aan het verlangen van veel leraren om mee te beslissen over de inrichting van hel onderwijs. Afschriften van de motie gingen naar het gemeente bestuur van Dordrecht, naar de inspectie en naar de Tweede Kamer. ROTTERDAM Op d e Rotter damse scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs is het vrijdag rustig geweest. De leraren van het openbare onderwijs betoon den duidelijk hun sympathie voor e verontrusdten, maar zagen van ieere actie af omdat zij liever hun kruit droog wilden houden voor het optre- en van de lerarenorganisaties in no vember. Verbod Het bestuur van de Vereniging voor voortgezet onderwijs te Rotter dam en omgeving heeft de leerkrach ten der verbonden scholenge meenschappen doen weten dat het nadrukkelijk iedere actie van welke aard verbood, daarbij er deze leraren op attenderend, d4t zij in dienst van dit bestuur zijn. Bestuursleden bezochten des mid dags na de lessen de scholen om de Iraren persoonlijk de betekenis van dit verbod voor te houden. Een „Scholieren Actie Centrum" heeft via een op de scholen verspreid stencil de leerlingen tot actie opge wekt. Het had weinig effect. Op een aantal scholen kwamen leerlingen na de ochtendpauze en ook na de middagpauze een kwartier tot een half uur te Iaat binnen maar tot een echte „schoolstaking" is het niet gekomen. Leraren hebben na schooltijd onder elkander de zaak besproken, er zijn vergaderingen geweest van school besturen en leerkrachten den nog de restjes afgewerkt van het afgelopen parlementaire jaar. Maar de Miljoenennota werpt zijn schaduw vooruit. De politici zijn prikkelbaar tijdens de debat ten. Het zijn nog steken onder wa ter: socialisten trekken een vies ge zicht als zij het woord liberaal in de mond nemen en de liberalen laten duidelijk uitkomen dat het socialisme zoals dat zich nu mani festeert, toch eigenlijk maar een slap aftreksel is van wat socialisme behoort te zijn. D'66 verdeelt de opmerkingen ge lijkelijk over WD en PvdA. En het merkwaardige is dat de ARP tussen de regels door precies het zelfde doet. Dat bleek wel tijdens de behandeling van de Loonwet van minister Roolvink. Premier QPZIENBAREND was deze week de nota van de KVP over de samenwerking tussen de christelijke partijen. Er is veel ge discussieerd over het nut van deze nota. Vast staat dat de wensen van de KVP de verdienste hebben dat de discussie over samenwerking nu eens eindelijk op scherp gesteld wordt. Want de KVP kan nu wel zeg gen: het is geen ultimatum. Dat is het ook niet, maar bij het streven naar christelijke samenwerking kunnen de KVP-wensen niet gene geerd worden. De kandidaat-pre mier zal wel niet doorgaan. Dat blijkt uit de reacties vanuit ARP en CHU. KVP-voorzitter Van der Stee heeft ook al gezegd dat hij daar geen punt van maakt. Waar hij echter wel waarde aan hechtte want zonder dat leek hem samenwerking tussen de drie een leeg begrip was de club van personen die het program moeten uitvoeren. Echt wel een waarschu wing aan ARP en CHU, zo in de trant van: hier stellen we toch erg veel prijs op. Superlijst Afgezien van het feit dat de an dere partners moeilijk kunnen wei geren zonder het werk van dc laatste twee jaar teniet te doen, zit er voor de niet-willers onder de protestantse politici ook nog het angeltje onder het g.ras, dat zo'n club van mensen die sleutelposten in het komende kabinet zouden moeten gaan bekleden, een soort superlijst voor de verkiezingen be tekent. Met andere woorden, geen lijstbinding maar toch wel een sa menwerking bij de verkiezingen, die in feite verder gaat dan alleen het program. Vandaar misschien de genuan ceerde reactie uit ARP-kring. Veer man, die zegt: een nuchtere nota, maar de kandidaat-premier moeten we niet veel van hebben. Biesheu vel die zegt: er valt over te praten. Merkwaardig is dan toch wel dat, bij alle kameraadschap tussen de drie, de voorzitters van ARP en CHU deze nota een verrassing von den, terwijl KVP-voorzitter Van der Stee volhield dat zij officieus op de hoogte moesten zijn. Wie? Hoe het zij, de nota stelt de za ken scherper dan De Achttien tot nu toe deden. Zeker als het gaat om de keuze vooraf voor een ande re partner, want zonder dat is Ne derland onbestuurbaar. Wie dat zou moeten worden? Programmatisch de PvdA. Maar er is nog zo iets als: niet meer met deze KVP. De VVD maakt een goede kans en er zijn er heel wat in de confessionele partijen die dat best zouden willen. En op de achtergrond staat D'66. Een koffiedikkijker daar willen we op dit punt graag voor uitge maakt worden zegt, dat dat de eigenlijke wens is van een aantal leidende politici uit de confessione le partijen. Als die vierde partner maar wil! „Collega" pENOEG over dit oude en blijkbaar toch steeds weer nieuwe onderwerp. Na de vakantie zijn er weinig verrassingen op het Binnenhof te beleven. Voor mi nister Luns was er wel eentje. Achter de regeringstafel in het Tweede-Kamergebouw kreeg hij gezelschap van de socialisten Van den Doel en Wierenga die hun ini tiatief-wetsontwerp over meer huurbescherming verdedigden. Luns: „Nu heb ik alles al beleefd". En hij tracteerde hen onmiddellijk op het verfrissende snoepje, dat hij ook altijd voor zijn echte collega's in petto heeft. Verder stond hij snel zijn stoel af toen Van den Doel de Kamer moest beantwoor den en nam ze overigens zo in beslag op zijn bekende fluistertoon, dat ze nauwelijks konden horen wat de Kamer allemaal te berde bracht. Het nam niet weg dat het initia tief van de jonge socialisten aange nomen werd. Van den Doel kon het zelfs opbrengen om met een aardig speechje zijn teleurstelling te ver bijten dat hij nu in de Eerste Ka mer een wetsontwerp moet gaan verdedigen zoals de regeringspar tijen het wilden: „Het is wat beter geworden en het is gewijzigd in gemeen overleg. En ieder legt het woord gemeen maar uit zoals het hem goeddunkt" C. VAN DER WILD (Van onze parlementsredactie) Vanmiddag zal dc Unieraad, het hoogste politieke college van de Christelijke Historische Unie, de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. W. J. van Hulst (58) tot voorzitter kiezen, ondanks het verzet in bepaalde CH-groeperingen. En daarmee sluit de Unie dan voor goed een tijdperk van gezapigheid af. dat de Unie altijd heeft gekenmerkt als een „vereniging van bijzonder aardige mensen". Dat doet niets af aan de voortreffelijke kwalitei ten van eerdere voorzitters, zoals de vorig jaar om gezondheidsredenen afgetreden drs. A. D. W. Tila- nus. En ook niet aan de gemoedelijke oud-vak bondsleider C. J. van Mastrigt, die het voorzit terschap het afgelopen jaar heeft waargenomen. Maar dat was nog in de tijd dat de Unie een unie was. Onder Van Hulst zal de Unie een echte partij worden. ..Zeer links" Een partij, die niet achteraan wil lopen bij de vernieuwing van onze maatschappij. Een partij ook. die nieuwe programs heeft opgesteld, die door veel ouderen in de Unie als „links tot zeer links" wor den gekwalificeerd. Een nieuwe periode voor de Unie dus. onder leiding van de man. die nog niet zo lang geleden een „krypto-communist" is genoemd. Oorzaak van die „beschuldiging" was de rede, die prof. Van Hulst enkele maanden geleden in Schcveningen hield op een studiebijeenkomst van de Nederlandse equipe van de Europese Christen-Demokraten. Hij deed daarin een beroep op de westerse demo- kratieën de hand eens in eigen boezem te steken en minder te „hakken" op de communistische landen. Hoewel hij de communistische ideologie afwees. LONDEN Voor het eerst is een langspeelplaat met geestelijke liederen doorgedrongen op de Britse bestseller lijst. Het is een opname van een concert met acht koren uit Wales, opgenomen in de Tabernakelkapel in Morriston, die de zevende plaats inneemt. Aan de po pulariteit zal wel hebben meegeholpen, dat prins Charles, die bij het concert twee dagen na zijn investuur als prins van Wales aanwezig was, op de plaat spreekt in het Engels en in het Welsh. NEW DELHI China verplaatst op het ogenblik zijn kerninstallaties van de provincie Sinkiang, die aan de Sowjet-Unie grenst, naar Tibet. Dit is gisteren meegedeeld in New Delhi. „De verhuizing" zou op zijn minst al een jaar aan de gang zijn, om de installaties te beveiligen tegen de Sowjets. Fabrieken voor de fabricage I van atoomkoppen en aanverwante in- \„i voordat de meeste partijen zich duidelijk dustriaën van Oost-Sinkiang gouden uitspraken over de demokratisenng van hel we-1 al naar Noord-Tibet gijn verplaatst, tenschappelijk onderwijs, hief hij op een CH-ver-j gadering al waarschuwend de ringer omhoog: erl moest snel iets aan gedaan worden. De Unie zat! verbaasd. De CHJO juichte... Prof. Van Hulst is in 1911 in Amsterdam geboren! en bracht, op negen jaar na, zijn leven in de hoofdstad door. Na onderwijzer te zijn geweest in Oudewater en Utrecht, werd hij in 1938 benoemd tot leraar aan de Hervormde Kweekschool te Amsterdam. Van een onzer redacteuren maar de lanceringsbases voor raket ten met atoomkoppen zijn er nog. wilde hij bewust de ogen niet sluiten voor het falen van onze demokratie. „Misschien zullen de Oosteuropeanen als zij een keuze mochten doen zelfs voor hun eigen systeem kiezen", aldus prof. Van Hulst, daarmee op vele lange tenen trappende. Opmerkelijke ideeën In 1942 werd hij direkteur van deze school. In 1956 ging hij de praktische politiek in door zijn intrede in de Eerste Kamer. Daarvoor was hij al voorzitter van de prot. chr. onderwijzersvereniging geworden. Tijdens zijn kweekschooljaren behaalde hij de hoofdakte en ging pedagogiek studeren aan de Vrije Universiteit. Hij werd leerling van de beroemde prof. dr. J. Waterink en promoveerde op het proefschrift „De beginselleer bij Hoogveld". Daarnaast gaf hij les aan dc kaderschool van liet CNV te Utrecht en aan het Hervormd Semenarium te Driebergen. In 1960 werd hij benoemd tot ge woon hoogleraar in de pedagogiek aan de Vrije Universiteit. Sinds die tijd laat hij binnen de CHU zijn opmerkelijke ideeën horen. Later ook in het Europese parlement en vanaf vandaag In het bestuur van de Unie. Het uitvoeren van de nieuwe programs van dc Unie is hem wel toevertrouwd. Wat niet betekent, dat hij geen bedenkingen heeft. Ook staat hij open voor de andersdenkenden in de Unie. Zijn vernieu wingsdrang ui deze partij ten goede komen. UTRECHT De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van een ongeluk in Vinkeveen, dat gistermorgen het leven kostte aan de 29-jarige mevrouw W. W. M. Jur- gens-v,an Lagaay uit Oudekerk a. d. Amstel en haar 1-jarig dochtertje. Volgens de politie vloog haar auto tijdens het rijden plotseling in brand. Buitenlanders uitgewezen BERGEN OP ZOOM Onder toe zicht van marechaussees zijn gisteren in een autobus dertig Perzen en Pa- kistanen naar de kazerne van dc rijkswacht te Kalmthout in België gebracht. Hier zijn ze als ongewenste vreem- delingen overgegeven. Het gezelschap AMSTERDAM De heer Walle- boom, die in het voorjaar de eerste kettingbrieven -actie in troduceerde, waaraan deelnemers 10.000 gulden zouden kunnen verdienen, gaat een civiele procedure aanhangig maken tegen het onder Belgische vlag opere rende Nederlandse bureau Roulement in Antwerpen. Hij beschuldigt dit bureau van pla giaat omdat het op de formulieren vrijwel dezelfde tekst heeft gebruikt als de door de heer Walleboom sa mengestelde. Zoals bekend, werd de administra tie van de heer Walleboom enkele maanden na de start in beslag geno men. Inmiddels waren er toen al drie andere bureaus, die vanuit Duitsland en België de Nederlandse markt be werkten. Tegen deze bureaus is nog geen actie ondernomen, omdat er nog geen gerechtelijke uitspraak is. De heer Walleboom is na de in beslagneming uitgeweken naar Zwe den. vanwaar hij de zgn. Zweedse roulette naar Nederland bracht. Daarnaast werkt hij thans als propa gandist voor Swedish International Roulette, dat volgens hem een vere niging is met liefdadige doelstellin gen. Op een nogal ingewikkelde wijze wordt het kettirvgbrievensysteem aan deze doelstellingen dienstbaar ge maakt, terwijl er daarnaast voor de deelnemer eveneens de gelegenheid bestaat voor zijn eigen in het voor uitzicht gestelde 10 mille te blijven meedraaien. Een en ander lijkt niet meer dan een juridisch foefje te zijn om *-» wanneer het roulettesysteem eventu eel verboden zou worden te kun nen blijven doorgaan. De heer Walle boom zegt het geld in Nederland te willen bestemmen voor het Biaf- ra-comité. blinden- en doveninstitu- ten, de hulp aan leprozen en het kan keronderzoek. Tienduizend gulden zou hiervoor al binnen zijn. had de nacht In het politiebureau te Roosendaal doorgebracht, nadat en kele leden ervan tegen de lamp wa ren gelopen bij een wisseltruc.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7