Oosteuropese predikanten Joegoslavië bijeen in PROF. VEENHO YEROORDEELI FORMAA Op assemblee in Abidjan klinken harde verwijten jegens zending Referaten werden in acht talen vertaald Uw probleem is het onze... Zending ontmaskert een dodelijk virus VISIOEN VAN AMISSAH EIGEN THEOLOGIE krant van Een woord voor vandaag Thema: Evangelisatie Kerkgrenzen doorbroken BEROEPINGSWERK GetuiS Feilbaar mensenwerk bedenkelijk NPB krijgt nie sevicebureai ZATERDAG 13 SEPTEMBER! 96* Gisteren stemden wé stil bij wat ïk zou willen noemen: de mooiste tekst uit het Nieuwe Testament. Paulus schrijft aan de gemeente van Philippi: „En de vrede Gods, die alle ver stand te boven gaat, tal uw harten en uw gedachten behoe den in Christus Jezus. „We schreven wel over de vrede die onze harten zal vervullen. Dat is een gedachte die wel vaker in de bijbel naar voren komt. Maar Paulus zegt ook dat die vrede onze gedachten zal vervullen. Zo vaak weten we precies wat het geloof betekent. We kun nen het iemand anders haarfijn uitleggen. Maar over vrede spreken is nog heel iets anders dan vrede ervaren. We kun nen onszelf aanpraten dat we geloven dat er iets zal gaan gebeuren. Ik geloof dat ik dat nieuwe huis krijg. Ik geloof dat ik slaag voor het examen. Ik geloof dat vader toch weer beter zal worden. Maar als we nachts op bed liggen wil de slaap niet komen. In plaats van Klaas Vaak komen onze gedachten. Ze spelen krijgertje in ons moede hoofd. We spreken van vrede in het hart, maar er is beslist geen vrede in onze gedachtenwereld. In een andere brief zegt Paulus dat we onze gedachten ge vangen moeten nemen en aan Christus moeten overdragen. Dat is het enig juiste antwoord. We moeten Hem vragen niet slechts in ons hart te komen huizen, maar ook in ons hoofd te komen denken. Maar dat kan pas, als we onze toekomst helemaal in Zijn handen leggen. We lezen vandaag: Handelingen 19 1-10. We lezen morgen: Handelingen 19 11-27. (Door dr. Carl F. H. Henry) NOVI SAD, Joegoslavië De Oosteuropese predikantencon ferentie van Novi Sad bewijst dat in de landen achter het ijzeren gorden met nieuwe moed aandacht wordt geschonken aan de kern van de christelijke boodschap. Het was een congres speciaal gewijd aan evangelisatie. Deel nemers kwamen niet alleen uit Joegoslavië, maar ook uit Polen, Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakjje. In 1966 mochten alleen Joegoslaven het wereldevangelisatiecongres van Berlqn bijwo nen. Toch ontbraken ook nu weer genodig den. Geen van de genodigde predikanten uit Rusland, Oost-Duitsland en Bul garije, landen die vijandig staan tegen over een actief christendom, ontvingen een visum. En ook uit Albanië, waar de Brieven die niet «ljn vooralen ven neem en edres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is veraekerd. vragen die niet onderling met eikeer In verbend staan moeten In afzonder- lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden ean poetee gels te worden ingesloten. Vraag: Wat is het adres van de Beethovenclub? Antwoord: Een echte Beethoven- club kennen wij niet in Nederland, maar het adres van de Nederlandse afdeling van de Internationale Beet hoven-beweging is: secretariaat Pre sident Rooseveltlaan 108a te Maas tricht. Voorzitter is de heer W. van Otterlo, dirigent van het Residen tie-orkest. Deze Beethoven-bewe ging zal in 1970 een internationale wedstrijd uitschrijven voor compo nisten. Er worden door haar op drachten aan componisten verleend, propaganda voor muziekwerken ge maakt en concerten georganiseerd. Vraag: Is er in Duitsland een spe ciaal voetbaltijdschrift? Antwoord: Het voornaamste is Kicker Sportmagasin Badestrasse 4-6, 85 Nürnberg. Vraag: Hoe is de positie van perso neel van uitzendbureaus van kan toorkrachten? Antwoord: Hier heeft men niet te maken met „personeel" in de strikte zin van het woord. Bij personeel denkt men aan werknemers en daar op zijn alle wettelijke regels van het arbeidscontract van toepassing. Een „free lance" valt niet onder de ze categorie. De landelijke uitzendor ganisatie Tempo - Team Nederland NV verstrekte ons nadere inlichtin gen hierover. De enige wettelijke regeling, hier bij van belang, is de wet van 1 januari 1966, waarbij jyerd bepaald dat ten aanzien van loonbelasting wetgeving en sociale verzekerings wetten het begrip „dienstbetrek king" ook op uitzendkrachten van toepassing is. Alle overige wetsbepa lingen zoals wettelijke proeftermij- nen, opzegtermijnen, vakantierege ling e.d. zijn niet van toepassing voor de groep free-lance-krachten. De beloningsregeling voor uitzend krachten. aangenomen door de Alge mene bond van uitzendbureaus heeft een heel ander karakter dan de prijsbeschikking van het ministe rie van economische zaken. Deze twee hebben niets met elkaar te ma ken en dienen als twee zelfstandi gen te worden gezien. De belonings regeling is slechts een afspraak tus sen de bij de bond aangesloten bu reaus. waarin een maximum aan de functies wordt gesteld. Wat de afge kondigde prijsbeschikking 1969 be treft, hieronder vallen ook de uit zendbureaus. Vraag: Hoe komt toch die mooie beplanting tot stan<J in de Flevopol- der? Onlangs reden wij over de dijk en het viel ons op dat er zulke prachtige gele en paarse bloemen te zien waren. Antwoord: Zodra de polder op een bepaald peil is drooggevallen, zijn de omstandigheden zeer ge schikt voor de moerasandijvie, een vrij hoog groeiend gewas met gele bloemen. De zaadpluizen vliegen overal heen als kleine parachutes. Waar ze vandaan komen, weet men niet altijd, maar als de omstandighe den gunstig zijn, ziet men ze bij duizenden. Er wordt ook blauw maanzaad gezaaid en later plant men o.a. riet als grondverbeteraar. Verder zijn er nog meer moerasplan- ten, maar de moerasandijvie is in de meerderheid. De bijen halen daar van veel honing van goede kwali teit. Vraag: Wanneer ik pudding of vla maak en ik doe er de eierdooier apart in en dan later het eiwit, dan is de pudding de volgende dag dun. Hoe komt dat? Antwoord: Het eiwit verliest zeer spoedig de bindende werking, dus dit mag u pas vlak voor het gebruik er doorheen klutsen, tot de vla of pudding gebonden is. Gebruik hier voor liefst een houten lepel, daar een metalen lepel verkeerde werkin gen veroorzaakt. Ook kan u inplaats van door de koude pudding het eiwit stijfkloppen door de hete pud ding. (Van een onzer verslaggeefsters) NEW YORK Onlangs is in een ziekenhuis in New York een ontdekking gedaan, die een on bekend virus, dat aan twee zen delingen het leven heeft gekost, heeft ontmaskerd, zodat het nu kan worden bestreden. Voor die tijd nam men ten onrechte aan, dat veel ziekten die zendelingen door dit virus opliepen malaria wa ren. In januari werd een zwaar zieke zendingsverpleegster naar het Bing ham Hospitaal in Jos gebracht. Ze werd verzorgd door dr. Jeanette Troup en de verpleegster Charlotte Shaw van de Soedanese binnenlandse zending. De volgende dag overleed ze echter. Een week later werd Charlotte Shaw ziek. Dokter Troup en zuster Pinneo werkten tegen de klok in om het leven van zuster Shaw te redden. Ze overleed na tien dagen. Dr. Troup had zorgvuldig notities gemaakt en van beide patiënten bloedproeven genomen. Toen bij zuster Pinneo dezelfde ziekte verschijnselen zich openbaarden en de koorts tot bijna 42 graden steeg werd de hulp ingeroepen van de arts, Frame. Hoewel de proeven aanvan kelijk mislukten herstelde zuster Pinneo op wonderbaarlijke wijze. Het onderzoek werd echter voort gezet. Men kwam tot de ontdekking wat het virus was en dat in het li chaam van de laatste patiënte, zuster Pinneo een antistof was ontwikkeld. Het nieuw ontmaskerde dodelijke virus is er een van over de honderd in Afrika. Ziaster Lily Pinneo was cle enige van de drie, die de raadselachti ge ziekte overleefde. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Biezelinge: H. Nobel te Veldhoven; te KloosterTer Apel: H. E. Sterringa te Marssum, c.a. Aangenomen naar Zierikzee: kand. H. Favier te Uithoorn. Bedankt voor Rozenburg (2e""-pred. pl toez.): S. G. J. Goverts te Naald wijk. Geref. Kerken Beroepen te Schoondijke (Z.): kand. J. Mak te Beverwijk. Aangenomen naar Vlaardingen: drs. H. Th. v. Reenen te Londen (Eng.). DEN HAAG De zeven organisaties van ondernemers en van werknemers, op wier verzoek indertijd het bedrijf schap schoenmakerij werd ingesteld, hebben de SER nu gevraagd het schap weer op te heffen en in plaats daarvan een branche-commissie te vormen bij het hoofdbedrijfschap ambachten. De bureaus van beide schappen zullen dan worden samengevoegd, waardoor een aanzienlijke kostenbesparing wordt ver kregen. kerkelijke situatie helemaal onzeker is. kon niemand komen. Toch namen meer dan 130 predikan ten aan de conferentie deel, een aantal dat de verwachtingen van het organi serend comité ver te boven ging. Niet alleen bemoeiden de Joegoslavische autoriteiten zich in het geheel niet met het congres, ze gaven zelfs alle mede werking. De meeste deelnemers waren voor gangers van plaatselijke gemeenten. Sommigen bereisden als evangelisten een bepaalde streek en verzorgden do zijnen kleine gemeenten, of hadden bijzondere evangelisatieopdrachten. Maar er waren ook gewone ge meenteleden, de meesten academici, die zich aan evangelisatiewerk wijden. Waarnemers kwamen bovendien uit Oostenrijk, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland. •fo Evangelisatie De belangrijkste referaten werden ge houden door de predikant van de grote Calvary Baptist Church in New York, dr. Stephen Olford. De kerkdiensten op de eerste dag, een zondag, waarmee het congres werd geopend, boden een prach tige kans voor evangelisatie. De aan- I wezigheid van mensen uit het westen trok velen die zelden of nooit het evan gelie gehoord hadden naar de bijeen komsten. Na afloop van de diensten voerden de plaatselijke predikanten pastorale gesprekken met tientallen. Terwijl dr. Olford hoofdzakelijk aan dacht schonk aan de praktische en pastorale aspecten van het evangeli satiewerk, moest ik meer de theologische benadering geven. Het bleek nodig de referaten in acht talen te vertalen. Toch verliep alles zonder haperen. De deel nemers aanvaardden dit veeltalig ge-| tuigenis als een bewijs van het feit, dat iedere tong Christus zal belijden. Een van de tolken was een bekwame Joegoslavische arts. Hij woonde drie jaar geleden ook het wereldcongres in Berlijn bij. Daar besloot hij zich geheel te gaan wijden aan de publikatie en distributie van evangelische lectuur. Carl F. H. Henry is tien ju lang de hoofdredacteur gewet van het bekende blad „Christi nity Today'. Hij was enkele jan geleden ook voorzitter van k wereldevangelisatiecongres Berlijn. Het afgelopen jaar het hü gestudeerd aan de universit van Cambridge. Hü is nu naar Verenigde Staten teruggeket om hoogleraar te worden van Eastern Baptist Seminary, van de grootste protestantse minaria van Amerika. dat er handen tekort kwamen, rooms-katholieke priesters woonde congres als gast bij, maar ze hadde clericale boordjes en toga's tij afgelegd. Moeilijkhe Sommige afgevaardigden hadd communistische gevangenissen ge anderen mochten jarenlang niet p: Velen kampten met geweldige en financiële problemen. In sa landen, zoals Hongarije en Roe moeten predikanten nog vanuit de het socialisme verdedigen, willen i vergunning om te mogen blijva diken behouden. Bladerend in hun bijbels luisten aanwezigen met intense aandad wij, uit het westen, spraken. M spoedig bleek dat wij veel vai konden leren, vooral als ze sprake de christelijke wandel en het gi getuigenis. Carl. F. H. Henry rechtsin gesprek met zijn tolk, dr. Br on to Lovrec uit Joegoslavië en zijn vriend dr. Stephen Olford, predikant van de Calvary Bap tist Curch in New York. beleggen in Praag voor de Oosteuropese baptisten evangelisten en predikanten. Dr. Billi' Graham, die in Wenen het Congres van Europese Baptisten toe sprak, zou ook naar Novi Sad komen. Aangezien het congres echter gehouden werd toen de Tsjechen de inval van de troepen van het Warschaupact her dachten, vreesde hij dat zijn aanwezig heid verkeerd zou worden uitgelegd en dat hij de christenen in Oost-Europa alleen maar moeilijkheden zou bezor gen. Daarom zag hij van zijn bezoek af. De aanwezigen kwamen diep onder de indruk van de grote mate van vrijheid die de Joegoslaven bezitten, in tegen stelling tot de andere Oosteuropese vol keren. De kerk van Petrovac bijvoor beeld had net een grote evangelisatie- week achter de rug, die per avond minstens 70 niet-kerkelijken trok. Tien van hebben zich al laten dopen. ■fe Mogelijkheden In een andere stad mochten jongeren een christelijke leeszaal openen. Dat lijkt allemaal misschien niet veel ver geleken bij de mogelijkheden die de kerken van het westen bezitten, maar de Joegoslavische protestanten zijn van mening dat zij over meer vrijheid be schikken dan de protestanten in Grie kenland, Spanje en Italië. Niet weinig gedelegeerden woonden voor hel eerst van hun leven een inter kerkelijke conferentie bij. Zy ontdekten christenbroeders die in dezelfde streek werkten. En ze hoorden wat er bij anderen gebeurt. Een'baptist uit Hon onlangs 26 jonge mensen gedoopt wer den. Tsjechen vertelden, hoe ze duizen den Russische bijbels hebben uitgereikt aan het bezettingsleger. Het congres werd georganiseerd door The Evangelical Alliance Mission, de zending van de Amerikaanse Vrije Evangelische Gemeenten. Organisator was Thomas Cosmades. Amerikanen die in hun kerk thuis voor het congres hadden horen bidden, kwamen als toe rist binnenvallen om een kijkje te nemen. De vrouwen van de sprekers moesten bijspringen in de keuken, om- Zij beseften dat voor hen de t evangelisatie, die ze wel van v kenden, niet was weggelegd. Ai wilden helemaal niets weten va genoemd werd „agressieve satie." Bij evangelisatie dachten i aan bijzondere samenkomsten, ma de gewone diensten van de gem en aan het werk van de zondags Maar allen verlangden intern een theologische vitaliteit en een gelistische vruchtbabrheid. Deze mensen, die leven in de van het marxistisch materialism! ben heimwee naar de realiteit i Geest Gods. Mensen, die tot nu t geloof als een angstig geheim vert beginnen er rond voor uit te kom christenen die twintig jaar lang gedwongen opgesloten zaten eigen kerkgemeenschappen be over kerkelijke grenzen heen tc sl Slechts hiin gelovig getuigenis I Waarheid Gods uitdragen aan f joenen die een generatie lang nii Christus hebben gehoord. Interkerkelijk Oorspronkelijk waren de Europese baptisten van plan hun eigen baptistisch evangelisatiecongres te beleggen. Ten slotte besloten ze echter mee te werken aan het interkerkelijk congres van Novi Sad. Zij stelden de ruimten beschikbaar van hun seminarium. Zij zijn nu van plan om in 1970 een eigen congres te'gartfe vertelde dat in zyn gemeente (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN De opvat tingen van prof. C. Veenhof, emeritus-hoogleraar aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) te Kampen, zyn gisteren, evenals die van prof. Jager eer der deze week, door de generale synode veroordeeld. (Van onze kerkredactie) ABIDJAN Niets zal straks meer aan eeuwen Europees zendingswerk in Afrika herinneren, als het visioen van de Afrikaanse kerk van de toekomst werkelijkheid wordt, dat de rooms-katholieke Gha- nese aartsbisschop John Amissah schilderde op de assemblee van de pan- Afrikaanse kerkenconfe- rentie. Hij had voor ogen, dal de lalloze protestantse denomina ties en de ontelbare „onafhan kelijke" christelijke geloofs gemeenschappen zich met de Rooms-Katholieke Kerk zullen verenigen op basis van een ge meenschappelijke en vooral Iandseigen Afrikaanse theolo gie. die voor alle christenen van dit reuzencontinent aan vaardbaar zou kunnen zijn. De pogingen van de zende lingen van alle richtingen, om Afrika een „Europees" chris tendom op te dringen, zijn mislukt, zei hij. Zal het chris tendom in dit werelddeel nog een toekomst hebben, dan zul len er daarom vergaande din gen moeten gebeuren. FOUTEN Inderdaad wordt deze assem blee gekenmerkt door harde verwijten jegens de zending. Drie beslissende fouten hebben de blanke zedelingen gemaakt, werd gezegd tijdens een dis cussie: zij namen zichzelf tot maatstaf en „ontpersoonlijk- ten" de Afrikanen; zij toonden geen begrip voor de menselijke waarde in de Afrikaanse ziel en zij onderdrukten systema tisch de Afrikaanse schep pingsdrang op cultureel gebied. „Voor deze noodlottige fou ten moeten de zendende ker ken de volle verantwoordelijk heid dragen", zei een afge vaardigde uit Kameroen, die de zendeling zelfs „lange tijd de ergste exponent van de wes terse vernielingsdrift in Afri ka" noemde. Uitgerekend de vertegen woordigers van het christen dom heben volgens hem het meest bijgedragen tot de zelf- vervreemding van de Afrika nen en dat enkel op grond van het vooroordeel, dat de Afri kaanse kunst alleen maar fe tisjisme en afgoderij was. PAULUS Paulus timmerde de Griekse tempels toch ook niet in elkaar, zei een andere discussiedeelne mer. H(j leerde hen juist, om op de oude plaatsen van ere dienst een nieuwe Heer te die nen. Waarom hebben de zende lingen dat ook niet gedaan? Zjjn bazuin en harmonium werkeljjk christelijker dan tamtam of gong? Een theologisch student uit Tanzanië pleitte met nadruk voor de inschakeling van tra ditionele Afrikaanse muziek instrumenten, dansen en liede ren in de kerkdienst. .Alleen dan zullen de anderen ons als hun gelijken beschouwen en niet als zwarte Europeanen", zei hij. De kerk moet zich aan het Afrikaanse denken aanpassen. Zij moet „de grote volksstam van God" in Afrika worden. Een voorstelling van de kerk als „gemeente van gedoopte christenen" heeft geen zin in een cultuur, waarin het sociaal stelsel vanouds berust op bloedbanden van familie, ge slacht of stam. Alleen een Iandseigen Afrikaans christen dom zal een rol kunnen spelen in de tegenwoordige culturele revolutie. Vandaar dat vele sprekers ook de kerken kritiseren, die nu nog steeds het westerse kerkelijke leven pogen te ko piëren. „Het is aan geen Afri kaan meer te verkopen, dat alles na de onafhankelijkheid precies zo moet gaan als vroe ger. Hebben wij zelf dan wer kelijk niets te bieden?" CHAOS Inderdaad levert Abidjan het bewijs, dat er zo gauw moge lijk wat moet gebeuren, wli het in Afrika niet komen tot een volledige chaos op geeste lijk gebied. De assemblee geeft zelf een beeld van een hopeloos versplinterd protestantisme en dan zijn nog lang niet alle pro testantse kerken en zendingen aangesloten. Het beeld wordt nog meer verwarrend, omdat naast de traditionele kerken ook ver schillende onafhankelijke ge loofsgemeenschappen verte genwoordigd zijn, die zonder toedoen van blanke zendelin gen vooral de laatste jaren als paddestoelen uit de grond op gerezen zijn. Het is ook duidelijk, dat de Rooms-Katholieke Kerk, waar toe de helft van alle Afrikaan se christenen behoort, een hel derder zicht op de situatie heeft dan het bonte conglome raat van de anderen. Dat bleek wel uit het betoog van aartsbisschop John Amis sah, die als waarnemer op de assemblee is, omdat de Roos- Katholieke Kerk niet bij de pan-Afrikaanse conferentie van kerken is aangesloten. AVONDMAAL Amissah zei, dat de christe nen van Afrika voor een heel nieuw begin staan. En zoals Christus aan het pascha van zyn vaderen een nieuwe in houd gaf als avondmaal, zo zouden ook wy onze geloofs voorstellingen moeten gaan oriënteren aan de bestaande Afrikaanse zeden en gebruiken. Menig stamritieel zou zich op deze wijze laten kerstenen. Waarom zouden de gemeen schappelijke maaltijden bij voorbeeld niet als avondmaal gezien kunnen worden? Amissah kwam zelfs tot het voor een rooms-katholiek aartsbisschop revolutionaire geluid, dat hij intercommunie niet maar alleen als uitdruk king van tot stand gekomen eenheid wilde zien, maar ook als middel om tot eenheid te komen. Daarom zag hij ge meenschappelijke avondmaals diensten in Afrika nu al als legitiem, zij het dan onder ver schillende voorwaarden. Het was van Amissah, zoals men in Abidjan meteen vast stelde, een historische rede. Het zaad viel in leder geval in een vruchtbare akker. Donderdag was er nog verschil van mening tussen de curatoren en de com missie die hierover rapporteerde. De curatoren waren namelijk van mening dat prof. Veenhofs instemming met de belijdenis en zijn belofte zich daaraan te houden, niet het karakter droegen zoals dat door het ondertekenings formulier duidelijk werd gevraagd. De commissie vond, dat voor dat oordeel niet voldoende grond was. Maar gisteren was de commissie met een nieuw concept-besluit gekomen, waarin zij stelde, dat de betuiging van instemming met de belijdenis van prof. Veenhof niet zulk een duidelijk karakter draagt, als naar de mening van de Daarbij kwam ook nog, dal J curatoren het ondertekeningsformulier men geen reden heeft om er duidelijk vraagt. aan te twijfelen, of Amissah J Wel was de commissie van oordeel hoe revolutionair en oecume- j dat de betuiging van prof. Veenhof dat nisch zijn visioen ook klonk i de belijdenis feilbaar mensenwerk is, handelt in overeenstemming 1 hem zonder meer niet in strijd doet ko rnet het Vaticaan. Hij speelde] men met het ondertekeningsformulier enkele weken geleden ook een J aangezien blijkens dit formulier zelf de prominente rol op het bis- j belijdenis appellabel is aan Gods Woord, schoppensymposium in Kam pala. waar de paus voor het eerst voet op Afrikaanse bo dem zette. niet te gemakkelijk wegdoezel de. Dat waren de realisten, die zagen, dat ook in Afrika oecu- Af wijken Maar de wijze, waarop prof. Veenhof (en aanzien van de belydenis steeds T-. weer die term „feilbaar mensenwerk" de. Dat waren de realisten, diegcbruikt, is be<lenke!Uk in dc huidige mSSrfï w i situatie, waarin van de belijdenis wordt rtrSS Z,'.CLn,<Li.n afgeweken .net een beroep „p haar on volkomenheden. I De synode heeft zich met 35 stemmen een handomdraai laten ver wezenlijken. Maar dat een afrikanisering van het christendom noodzake lijk is. daarvan is men alge meen in Abidjan overtuigd. Iemand wees op de kansen die het christendom dan zou krij gen tegenover de islam. De mohammedanen hebben hun grote invloed in Afrika te danken aan het feit, dat zij de bondgenoten van de Afrikanen werden in de strijd tegen de westerse overheersing, zei hij. Maar nu worden de moham medanen steeds meer als reac tionair beschouwd, omdat zij zich ook tegen de noodzake lijke overname van de verwor venheden van de westerse be schaving en techniek ke.ren. Dat is een reactionaire, ver keerde afrikanisering. Laten de kerken tot een goede komen, Toch vroegen sommigen zich af, of de aartsbisschop niet in een synkretisme terechtkwam. En of hij de verschillen toch zei hij. voor (alleen de curator ds, W. Vreug- denhil bleef buiten stemming) met het voorstel van de commissie verenigd. Zij heëft uitgesproken dat prof. Veen- höf de genoegdoening, die de synode van Amersfoort-west 1967 van hem had' geëist met betrekking tot de bescher ming van de leer en de trouw aan de orde der kerken, niet heeft gegeven. Prof. Veenhof is in gebreke gebleven de verklaring en belofte af te leggen die in het kader van het ondertekeningsformu lier van hem werden gevergd. Hij is ook in gebreke gebleven een bevestigend antwoord te geven op de vragen betreffende het vast en bondig houden van de leer, terwijl hij ook metterdaad de overeengekomen schrif tuurlijke orde der kerken, in artikel 31 K.O., bepaald niet in acht genomen heeft. De synode heeft gisteren over deze voorstellen niet lang meer gediscusieerd. Rapporteur ds. S. S. Cnossen. meende, dat de kwestie van de kwantitatieve en kwalitatieve beperking van de binding aan de belijdenis niet in het besluit kon worden opgenomen. Die beperking vond Prof. C. Veenhof' men wel een kwalijke zaak, mat Veenhof is moeilijk grijpbaar, i men niet zeggen dat hij in en uit De commissie meent echter ni doende houvast te hebben om d op te nemen. Prof. Veenhof heeft ook niet woord op alle vragen en door zijr heeft hij duidelijk laten zien dal schriftuurlijke orde niet aanvaai staat als een paal boven water, 'a Cnossen. Gevolgen Over de vraag of er conseq voortvloeien uit de veroordeling twee hoogleraren heeft de synoi in het stadium van deze discuss niet beraden. DEN HAAG De Verenigir traal secretariaat van het vr protestantisme heeft in haar vergadering besloten haar wer heden te staken. Het gehele bed •worden overgenomen door een stichting. Het hoofdbestuur Nederlandse Protestantenbond m oprichting van deze stichting, dochterorganisatie wordt besc bestuurlijk en financieel econ mogelijk. Het binnenkort te modernise! drijf zou een goed geoutilleerd nistratie-service-apparaat wordt staat niet slechts de NPB ten doch alle vrijzinnig protestantse dere groeperingen kunnen oj commerciële basis ervan gebruik In het bestuur worden ook niet leden opgenomen. •Voorzitter van het bestuur is C. Bockel uit Bilthoven. De voo dagelijkse leiding zal berusten heer O. de Haan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2