BOMBARDEMENTEN HERVAT Kinderbijslag en AOW verhoogd Biafra wil onderhandelen Bestand geschonden voor beëindiging Demonstraties bij de Rembrandt-expositie Generaal Foulkes (65) overleden Het Kwartet Trita) het weer Nog warm Na pauze van 36 uur Vrolijk op vaders arm MONUMENT DAM Grenzen van toelaatbare overschreden UITBETALING IN OKTOBER ETMAAL VERTRAGING ONDERZEnEGEL(^^f) OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen van egmond bontmodeshow Minister Schut: zeker 125.000 woningen N.V. v. d. Velde Cïtroën STAP DICHTER BIJ DE VREDE Nieuwe Leidlse Courant Zaterdag 13 september 1969 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer men wil genezen, is men reeds half gezond. SENECA Vandaag in ZO: Dr. M. C. Tideman: Wij lichten de hand met gastvrijheid Ds. F. D. Emous: Verwijs doven niet naar de wereld van stilte Dr. C. Rijnsdorp: Is geloof plus vernuft poëzie? Als dat Binnenhof kon praten Dr. Flentrop, orgelbouwer met wereldreputatie Oplossing kloostermysterie binnen kerkhofmuur zoeken? Spreken in tongen Jeruzalem, fabel en historie Slag om Arnhem: Niet over de brug Lekeprekers kregen kansen in Voorburg Hetty Bergers raad aan jonge artiesten Apolonia (81) kan zwemmen niet laten Hoe vertel ik „het"? „Nog even en u loopt aclit kilonieter per uur, pap!" Een front waarachter zich koe lere lucht bevindt, ligt al vele dagen boven Engeland en komt heel langzaam naderbij. Vandaag bleven wij nog in de warmere lucht en mogelijk ook nog een groot deel van de zondag. Daar na neemt de bewolking toe, even als de kans op een verspreid on weersbuitje. Maandag zal het front wel licht zijn gepasseerd en komt de temperatuur op een niveau van 18 a 1 9graden. Van de oceaan nadert weer een hogedrukgebied, zodat het sep temberweer na enige afkoeling toch nog stabiel en later weer zonnig zal blijven. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm. (1003 millibaar) da lend. Zon en inaan 14 september zon op 6.12, onder 18.58; maan op 9.20, onder 19.30: 19 sept. E.K. 15 september zon op 6.14, onder 18.55; maan op 10.42, onder 19.44; sept. E.K. WASHINGTON President Nixon heeft besloten de bombardementen op Noord-Vietnam te hervatten, 16 uur nadat ze waren gestaakt. Via zijn perschef Ziegler liet Nixon weten flat hij de bombardementen vannacht 0111 twaalf uur (Ned. tijd) liet hervatten, omdat de vijandelijke activiteit weer net zo groot was als voor het driedaagse Vietcong-bestand, dat begin deze week werd afgekondigd. Een gezonde, levenslustige jongen, die het op vaders arm best naar zijn zin heeft: de bij na 2'/2-jarige prins Willem- Alexander, in de tuin van Dra- kensteyn viermaal gefotografeerd door Max Koot. Dit bestand had Hanoi in acht genomen vanwege het overlij den van Ho Tsji Minh. Aan de hand van de bombardements pauze wilde Nixon weten of het communistische bestand een po litieke betekenis had, die ver der ging dan de dood van het Noordvietnamese staatshoofd. De bekendmaking van de hervat ting van de bombardementen met B-52 toescellcn kwam op het moment dat Nixons belangrijkste adviseurs bijeen waren ter bespreking van een verdere terugtregking van Ameri kaanse troepen uit Vietnam. Geschonden Volgens Ziegler heeft de Vielcong het bestand geschonden dertien uur voordat het was afgelopen. Omdat Amerikaanse strijdkrachten weer DEN HAAG Op de Dam zijn bij het nationale monument de grenzen van het toelaatbare overschreden. Er wordt gestreefd naar een oplossing die de vrije toegangkelijkheid tot het monu ment handhaaft, maar het vrijwaart tegen banale benadering, zegt minister Beernink van binnenlandse zaken in antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Joekes en Portheine. De minister geeft toe dat een aan tal personen ongezien het monument veelvuldig bekrast en besmeerd heb ben: met viltstiften, kleurkrijt, lippen stiften en verf. De zachte natuursteen heeft geleden onder de herhaalde schoonmaakbeur ten die nodig waren. De minister ver wijst inzake het vrijwaren van het mo nument voor verdere beschadiging naar een aanvulling van de Amsterdamse politieverordening, waardoor een bete re bescherming kan worden bereikt. werden blootgesteld aan vijandelijke aanvallen, was het noodzakelijk de bombardementen te hervatten. De eerste twaalf uur na afloop van het bestand bedroeg het aantal bombar dementen overigens nog de helft min der dan normaal. Volgens Ziegler heeft de VS met de bombardementspauze de wereld duidelijk gemaakt dat alleen de Viet- cong verantwoordelijk is voor de voortgaande strijd in Vietnam. Hij liet doorschemeren dat de bombarde mentspauze was gehandhaafd, als de vijand niet in alle hevigheid de oor log had hervat. Nixon President Nixon is gistermiddag laat per helikopter naar zijn buiten- 1 verblijf Cap David in Maryland ge vlogen. Hij zou er tot vanmiddag blij ven. Nixon werdv ergezeld door zijn adviseur voor buitenlandse zaken, Henry Kissinger. DEN HAAG Minister Roolvink heeft de verhogingen van de sociale uitkeringen in verband met de aanpassing aan de lonindex bekendgemaakt. Er wordt naar gestreefd de ver- Vanaf heden maandag morgen gesloten en dinsdagmiddag geopend czbu y&uiui/n—i INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING Vergeefs wachten weer honderden Franse treinreizigers op railvervoer. Ze zijn de dupe van de zoveelste staking, die spoorwegemployé's houden om met de regering gevoerde onderhandelingen kracht bij te zetten. Op het station Saint-Lazare in Parijs sprak treinpersoneel met geïrri teerde reizigers over de situatie. Onrust rond het rijksmuseum AMSTERDAM De opening van de Rembrandt-tentoonstel- ling in het rijksmuseum is gis teravond gepaard gegaan met protesten van meer dan hon derd kunstenaars. Voor het tijd- wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden een Bureeu ven dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: l: per kwertee» per meand als beloning voor mijn cktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT stip van de opening hadden zij zich verzameld. Onder leiding van Frans van Bommel, aan voerder van de actiegroep van de BBK, werd er voortdurend „boe" geroepen bij de aankomst van de gasten. Later verspreidde de politie de joe lende menigte inmiddels hadden de kunstenaars bijval gekregen van sympathisanten. Het bleef de hele avond onrustig rond het rijksmu seum. in het bijzonder toen tegen een uur of tien de meeste gas tennar a huis keerden Toen de demonstranten het ver keer in moeilijkheden dreigden te brengen, joeg de politie hen de brug over. richting Weteringschans. Sterke politiebewaking langs alle zijden van het museum voorkwam verdere de monstraties. Greep hoogde bedragen per 1 okto ber uit te keren. Daarbij zal zo veel mogelijk ook de achterstal lige verhoging over augustus en september worden uitbetaald. De hogere kinderbijslagen worden na afloop van het derde kwartaal betaald. De AOW wordt per 1 augustus als volgt verhoogd: Gehuwden bejaarden per jaar van 5262 tot 5358; per maand van 438.50 tot 446,50. Ongehuwde bejaarden: per jaar van 3708 lot 3774; per maand van f 309 tot 314,50. AWW: Weduwe met kinderen per jaar van 5262 tot 5358: per maand van 438,50 tot 446,50; Weduwe zonder konderen per jaar van 3708 tot 3774; per maand van 309 tot 314,50; Wezen tot 10 jaar per jaar van 1176 tot 1200; per maand van 98 tot 100; Wezen van 10 tot 16 jaar per jaar van 1746 tot 1782; per maand van 145,50 tot 148,50: Wezen van 16 tot 27 jaar van 2280 tot 2322: per maand van 190 tot 193,50. Kinderbijslag met ingang van 1 juli (per kwartaal! Voor een eerste kind van 116,22 tot 120.90; voor een tweede en derde kind van 132,60 tot 137,28: voor een vierde en vijfde kind van 177,84 tot 184.08: voor een zesde en zevende kind van 196,56 tot 203.58; voor een achtste kind en elk daarop volgend kind van 217,62 tot 225,42. Verder zullen de voor 1 mei ingegane arbeidsongeschiktheidsuitkeringen in het algemeen met 2.7 procent worden verhoogd. Vervolgens zal het maximum dag loon, waarnaar de uitkeringen inge volge de WAO. de ziektewet en de Werkloosheidwet berekend worden per 1 augustus stijgen van 86.95 tot 89.30. Voor de berekening van de premies zal het maximum dagloon in gaande 1 januari 1970 worden verhoogd tot 89. OTTAWA Op 65-jarige leeftijd is I gisteren in een ziekenhuis te Ottawa overleden de Canadese generaal Char les Foulkes, wiens naam onverbrekelijk verbonden is met de bevrijding van Ne derland. Hij stierf aan een hartaanval. Foulkes was de jongste generaal die ooit werd benoemd tot chef van de generale staf. Dit gebeurde in 1945, toen hij 42 was. Hij was voorzitter van het Canadese comité van chefs van staven van 1951 tot 1960 en comman dant van de Canadese troepen op het Italiaanse en westelijke front tijdens de Tweede Wereldoorlog. CAIRO Commando's van de Egyptische „organisatie van de Si nai" hebben gisteren een commando post van de Israëlische strijdkrach ten vernietigd, zo is in Cairo bekend gemaakt. De Israëliërs zouden zware verliezen aan manschappen en mat erieel hebben geleden. Algerië, Pakistan en Senegal heb ben bij de veiligheidsraad een ont werp- resolutie ingediend, waarbij een veroordeling wordt uitgesproken over het voortgezette streven van Is raël om zijn gezag over geheel Jeru zalem te versterken. Alle drie zijn het Islamitische staten. Van Egmond organiseert dinsdagavond 16 september een bijzondere bont modeshow, in de Holiday Inn Bet entreegeld ie f5, incl. consumpties. Van Egmond - Internationale bontmode - Breestraat 173 - Leiden. Tel. 01710—23337 DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting) verwacht dat dit jaar inder daad 125.000 huizen gereed zullen komen, uitzonderlijk slechte weers omstandigheden voorbehouden. Het aantal woningen dat medio dit jaar voor 80 tot 95 procent gereed was, was ruim 6.000 groter dan een jaar daarvoor. Het aantal gereedkomende woningen zal in het tweede halfjaar volgens minister Schut groter zijn dan in dezelfde periode van 1968, zo ant woordt h ijop vragen van het a.r. Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes. Het standpunt van het Landelijk werkverband huisvestingsnood, dat zich kritisch over het bouwbeleid van de minister had uitgelaten, vindt hij te eenzijdig. Verder zegt de minister dat een even tueel uitstel van de wettelijke huur verhoging „inderdaad een nadelig effect zou kunnen hebben op de financiering van de woningbouw". De maatregel zou anderzijds bijdragen tot de beoogde matiging van de algemene prijs ontwikkeling. ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON 21156 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Bij de opening waren aanwezig Prins Claus, de ministers Klompé en Polak en de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. J. F. Kranenburg. De exposit e onderscheidt zich van vorige Rembrand-tentoonstellingen als een „kleine" expositie. Er zijn 23 schilderijen en 120 tekeningen bijeen gebracht. Niet meer dan een greep dus uit het oeuvre van de Hollandse meester, maar een greep, die er voor al op gericht was het beste bijeen te brengen. OWERRI De regering van Biafra heeft gisteren besloten in te gaan op een Nigeriaaus aan bod vredesbesprekingen te be ginnen. De regering in Lagos werd gevraagd een bevriend land aan te wijzen, dat behulp zaam moet zyn bij het afspre ken van een geschikte plaats en tijd. Een Biafraanse regeringswoord voerder verklaard dat Biafra ook een bevriend land zal aanwijzen. Dit zal waarschijnlijk Tanzania, Zambai, Ga bon of Ivoorkust zijn. Deze landen hebben Biafra erkend. Drie dagen geleden zei de Nige- riaanse leider, generaal Gowon, na zijn terugkeer van de Afrikaanse top conferentie in Addis Abeba, dat Biafra welkom was op onmiddellijke, waar dan ook te houden besprekin gen, zonder voorwaarden vooraf. Slap vooruit „Dat is precies wat Biafra voortdu rend beeft bepleit", zei de regerings woordvoerder in Owerri. Hij noemde generaal Gowons aanbod een slap vooruit. Donderdag nog liet een Biafraanse woordvoerder zich sceptisch uit over de Jongste resolutie van de organisa tie voor Afrikaanse eenheid (OAE), waarin een beroep op Nigeria en Biafra wordt gedaan in te stemmen met een bestand, gevolgd door onder handelingen. In een Biafraanse oorlogscommuni qué is intussen meegedeeld dat de Nigerlaanse luchtmacht deze week het offensief na een pauze van bijna een maand, weer heeft geopend. Fe derale vliegtuigen zouden 28 aanval len hebben uitgevoerd op dorpen en andere doelen. Er zou weinig schade zijn aangericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1