Ik kan niet zonder veemarkt u f 25 miljoen werd niet afgehaald Geef Weima zes weken de tijd en hij weet het Johnny Verhoeven doel zijn zaak dicht Grootste vrije overspanning in Nederland Voorbouw Vloer Sport sestic produkten bouw-meubilair sestic kastensysteem garderobe - inrichtingen V och voordeférasncordböl'' Werden ^erdervbenekken er> éenken van Aest/c-prodakèen toegepast De afkoop van rentekaarten Laat er in de nieuwe veehal in het begin gerust maar veel ruimte over zijn Mr. Wildeman ziet wel toekomst voor Leiden Culturele Raad Leiderdorp in gesprek met verenigingen ELECTROTECHNISCH INSTALLATIE BUREAU jUk Cvijcm LLctXic Wij verzorgden in de VEEMARKT-SPORTHAL nieuwe leidse courant 7 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 Voor de technici en hun amateur- collega's onder onze lezers volgen hier wat bouwkundige gegevens over de Groenoordhal. De hal meet 100 x 80 meier. Hoog ste punt 19 meter boven de hal- vloer. De vrije vloeroppervlakte bedraagt 7650 m2, omdat aan beide lange zijden stroken van 4 m breedte worden ingenomen door bijruim- ten, waarboven uitstekende bal kons (4,5 x 100 meter) voor het publiek zijn geconstrueerd. Op deze balkons (3,50 m hoog) rus ten de 15 boogvormige spanten van elk 24 ton, die de hele kap constructie dragen. De afstand van spantvoet tot spantvoet bedraagt 75 meter. Daarmee heeft de Groenoordhal de grootste vrije overspanning in Nederland. De dakoppervlakte bedraagt 9000 m2. Het dak telt 30 waterafvoer- punten. De kopgevels van het ge bouw zijn opgetrokken uit alumi nium en glas (2000 m2), de zij gevels uit baksteen, aluminium en glas (1000 m2). De verwerkte hoe veelheid beton voor vloer en on derbouw is pl.m. 4200 m3. Deze bevat ter weerszijden van de hoofdingang op de begane grond: kantoren, café, café-restaurant, keuken en ruimte voor technische installaties. Op de eerste verdieping ter weers zijden van het centrale trappen huis zijn te vinden: drie groepen kleedkamers met wasruimte, di rectie- en conferentiekamers, gar derobes en bar. In de vloeren van de ruimten in de voorbouw zijn 1000 m2 dubbel- hard gebakken tegels verwerkt. Met stoom van de stedelijke licht fabrieken als voedsel levert een „warmtewisselaar" heet water aan 80 cm brede stralingspanelen met een totale lengte van ruim 1 ki lometer. 500 meter hiervan is be vestigd aan de onderzijde van de dakspanten. De halverlichting bestaat uit 96 te- gen het dakbeschot gemonteerde k bakken, waarin per stuk 14 TL I buizen en 12 persglaslampen. Restauratie: deze bestaat buiten de I keukenaccommodatie uit drie ca- r fé-ruimten, twee op de begane grond en 1 aan de galerij op de le verdieping. De drieledige bestemming van de hal, nl. veemarkt, sport en evene menten stelde bijzondere eisen aan de halvloer, de afwatering van de hal en de parkeergelegenheid. De vloer: In verband met het veel soortig gebruik van de hal moes ten bijzondere eisen worden ge steld aan de drukvastheid en che mische bestendigheid van de slijt laag. Deze moest bovendien stroef genoeg zijn voor het vee en niet té stroef voor de sport. Uiteindelijk viel de keus op een 3 cm dikke laag gietasfalt met een speciale samenstelling. In totaal werd hiervan in de hal en de bijgebouwen 9200 m2 aange legd. De schoonmaakwerkzaamheden na de vrijdagse veemarkt vragen om een snelle afvoer van grote hoe veelheden water uit de hal. Dit geschiedt d.m.v. een viertal af- voergeulen, afgedekt met stalen roosters. De acht afvoerpunten van de hal en de 30 van het dak zijn aangesloten op een netwerk van rioleringen rond het complex. In totaal werd 70.700 m2 rond de hal bestraat. Aantal klinkers: pl.m. 3,5 miljoen, lengte van de opsluitbanden: 2200 meter. In het bestrate terrein werden 201 kol ken aangebracht. Bij gebruik voor de sport kunnen in de hal worden uitgezet: 6 velden voor zaalvoetbal, zaalhockey en micro korfbal. 9 tennisbanen, 16 volleybalvelden en 9 basketbal velden. Als toeschouwersaccommodatie be schikt de hal over een standaard- voorraad van 8 verplaatsbare en uitschuifbare tribunes, die elk plaats bieden aan pl.m. 70 per sonen. Op het terrein van de hal bevindt zich nog een bijgebouw met ruim ten voor berging van materialen, het onderbrengen van zieke die ren, zout- en stroberging. t De vette koeien op de Leidse markt vertonen een stijgende aan- voer-curve. In 1939 werden er 7405 aangevoerd; in 1963 - 16.351; in 1964 - 13.052; in 1965 - 13.238: in 1966 - 12.295; in 1967 - 12.704; in 1968 - 12.624. De kleinste aanvoer op de Leid se veemarkt betreft de veulens. Werden er in 1939 nog 182 aan gevoerd, in 1963 waren het er nog maar 6, in 1964 - 8; in 1965 - 4; in 1966 - 16; in 1967 een fikse stijging tot 28; in 1968 handha ving van dit peil, eveneens 28. (door Kees de Leeuw) AU woensdag 1 oktober voor het laatst op de Nieuwe Beestenmarkt veemarkt zal worden gehoudenhoudt ook de heer J. C. G. voor vrienden en bekenden John ny) Verhoeven (69) ermee op. Hij ziet er helemaal geen brood meer in en is van plan zijn zaak te sluiten. Een zaak. waarin voor die tijd veehandelaren, markt kooplieden. personeel van de reinigingsdienst en poli- tie-agenten terecht konden voor een kop koffie, een flesje fris of een pilsje. En dat zo*n vijftig jaar lang. want de heer Verhoevengeboren aan de Lammermarkt en nu wonend Nieuwe Beestenmarkt 23, hoeft men niets meer te vertellen van de veemarkt.. Hij weet er alles van en vindt het maar niets, dat de veemarkt naar de Groen oordhal verhuist. Het is net of je een fabriek binnengaat, zegt hij. De gezelligheid gaat echt verdwijnen. Sinds de oorlog is hij alleen nog maar op vrijdag met de markt open. maar jarenlang heeft hij een bloeiend hotelletje gehad, waar mensen uit Italië, Joego-Slavië, Amerika, Duits land en zelfs uit Chili de nacht door brachten. Vol trots laat hij de nacht- registers zien van 1950 en 1958, waar men bevestigd ziet, wat hij zoëven heeft verteld. De heer Verhoeven heeft behalve zijn marktzaak ook nog restaurant Allemansgeest in Voorschoten, dat hij heeft verpacht, want zoals hij zelf zegt: m'n zaak aan de Beestenmarkt is altijd de hoofdschotel geweest. Ouwe ploeg Vijftig jaar drijft hij deze zaak al. Dat hij moet gaan sluiten, vindt-ie verschrikkelijk. Ik heb mensen mee gemaakt van tachtig jaar en nu zit je zelf bij die ouwe ploeg. Als kleine jongen bracht je toen voor hen de paardenwagen weg naar de stalhou der. Dat is nu allemaal anders, maar vroeger kwamen ze al donderdag aan en logeerden overal, zoals in hotel Rijnland en hier en in al die zaken aan de Breestraat. Dal heb ik nog allemaal meegemaakt. Toen kwa men ze naar de markt met een var ken van Rijpwetering en waren ze drie uur onderweg. Dat is zo'n ver schil met nu. 's Morgens vroeg kwamen de men sen al voor koffie en dan vroegen ze: Johnny, weet je nog wat? Nou, ik weet altijd wat. Een bak of 't een of ander. Ik ben helemaal met de veemarkt opgegroeid. Aporie saak XJET laatste half jaar heb ik het nog wel druk gehad. Gewoon, omdat andere zaken al dicht gingen, maar binnenkort houdt de winst voor m(j ook op. Hfj wfjst naar bui ten en zegt als leek heb ik altijd gezegd, dat ze daar die hoek weg hadden moeten halen. Dan hadden ze met die Bethlehemkerk een prachtige hoek gehad om die hal neer te zetten. Het verkeer had dan ook gewoon door kunnen gaan. In het begin hebben we gedacht, dat we met de veemarkt mee moch ten. Dat er een aparte zaak zou ko men voor ons. Dat een ander de sportevenementen zou doen, maar je moet alles tegelijk pachten en dat gaat niet. Dan ben je dag en nacht in de weer. Duizend gulden Ach, je maakt heel wat mee, hoor, in al die jaren, dat ik hier nu zit. Zoals met die handelaar, die half zat zijn compagnon een briefje van dui zend gaf- Daarna kwam die op de Stationsweg in een gafé terecht, waar die aan het gokken sloeg. Er zaten daar mensen, die zagen, dat hij bestolen werd. Ze gingen z'n geld natellen en kwamen tot de ontdek king dat hij duizend gulden miste. Het hele stelletje moest mee naar het politiebureau. Dat was nog onder het Stadhuis. Enfineen hoofdagent kwam mij ook halen, terwijl ik in m'n zaak zat te kaartenToen ik kwam, zaten daar al die kooplui. Die veehandelaar was inmiddels weer een beetje nuchter geworden en toen ik het tegen hem zei, kon die zich weer herinneren, dat hij het geld aan z'n compagnon had gegeven. Nou ja, iedereen mocht weg. We liepen met z'n allen gearmd over de Breestraat naar huis. Er werd weer gedronken en ballen gehakt gegeten en de volgende morgen ging het hele stel in een taxi naar Utrecht, want toen was daar veemarkt. Weet je wel, die tijd was dat. L\IE AGENTEN kwamen ook alt(jd 's avonds laat hier om iets har tigs te halen. Een balletje gehakt of zo. Die braadde ik zelf. Toen had je nog, waar nu de Turk is, dat Post huisje. Op een avond kwamen ze weer, maar ik had geen ballen meer en heb ze een paar aardappelen in een zakje meegegeven. En die gasten maar schelden, toen ze erachter kwamen. Buitenlanders JA, er is heel wat gelachen hier. Gelukkig wel. 't Was een leuke tijd. Ik heb ook veel buitenlanders gehad, die bleven slapen. Er werd me weieens gevraagd: hoeveel kan je er hebben? Ik zeg: 125. Toen zei den ze: dat kan toch niet. Ik: natuur lijk wel, staande- Ik heb altijd gein gehad. Ik heb doktoren uit Joegoslavië gehad. Die komen steeds terug. Pas nog hadden ze een congres in Luik, maar na afloop kwamen ze hier naar toe. En zo zijn er meer. Als ive koffie dronken, gaven we er gebak bij. En dat werd niet genoteerd. Ik heb nooit van een grote zaak gehou den. Als het maar wat winst gaf. Zelfs kinderen van ouders, die hier de nacht hebben doorgebracht, ko men hier nog, maar ja, we doen het niet meer. Bruine bonen TN DE OORLOG had je die koop man. Kees Verboom uit Ter Aar. Bij hem heb ik een zak bruine bo nen geruild voor grammofoonplaten. Hij moest er honderd nummers voor hebben. De volgende weèk zegt-ie tegen me: Johnny, 't zijn er maar vijftig. Ik zeg: ja, maar die platen kan je aan allebei de kanten spelen. Zulke dingen vergeet je niet. Daar hebben we het nu nog over. Neem nou bijvoorbeeld dat ver haal met de taxi's- Dat was in die tijd wat om daarmee naar Utrecht te gaan. Er waren toen misschien in heel Nederland vijf taxi's. Ik wil niet meer van de markt weg. Hier ben ik geboren en heb ik m'n hele leven doorgebracht. Al geven ze me een villa op Was senaar, ik wil hier niet meer weg. Ik kan niet zonder de markt. Als ik ergens anders ben, kruip ik van de ene stoel op de andere. Toch is er hee] wat veranderd in de loop der jaren. Als je nagaat, dat als vroeger op de markt met een briefje van duizend werd betaald, het bij de bank moest worden ge wisseld. En nu, ze wapperen met briefjes van duizend alsof ze aan het kaarten zijn. Wijziging huurprijs Groenoordhal LEIDEN Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de in 1966 vastgestelde huurprijs van f 3500 per jaar voor de Groenoordhal te niet te doen. Voorzover de hal wordt gebruikt als veemarktterrein en voor de sport beoefening doen zich geen moeilijk heden voor. Hiervoor kunnen de vastgestelde tarieven van kracht blijven. Het ontbreken van vaste tarieven voor verhuur van de ruimte voor zeer uiteenlopende doeleinden houdt echter in, dat de opbrengst van het merendeel van de verhuringen zal uitgaan boven de limiet van f 3500. Het college is van mening dat een zo scherp mogelijk commercieel be leid moet worden gevoerd, vooral omdat de Groenoordhal in een con currentiepositie verkeert met andere soortgelijke accommodaties. Hierdoor zullen snelle prijsafspraken moeten worden gemaakt. De prijs zal wor den vastgesteld naar de incidentele marktsituatie. cromhoutlaan 89 rijswijk zh tel.070-987778 opvallend door vormgeving (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raden van Ar beid, de organen ter uitvoering van JOHNNY VERHOEVEN: ik heb altijd gein gehad. Foto Diirk Ketting/Van der Horst DEN HAAG/LEIDEN ,,Als Leiden de zaak goed speelt dan kon den er voor deze stad wel eens goede mogelijkheden zijn geschapen om import-veemarkt te worden en misschien zelfs ook Randstad-veemarkt. Hoewel je in deze branche nooit alles van tevoren duidelijk kunt zien, waar de ontwikkeling heengaat, staat het vast, dat Leiden met de nu overdekte veemarkt heel goede mogelijkheden krijgt. De ligging van deze stad is bijzonder centraal, tussen Amsterdam en Rotterdam; de na bijheid van Scheveningen (aanvoer van Engels slachtvee) is een voor deel voor een eventuele importmarkt". Aldus mr. B. Wildeman, secretaris van het Bedrijfschap voor de handel in Vee en secretaris van de Ned. Bond van Veehandelaren en de Ned. Bond van Varkenshandelaren. Zij" werk ligt voor tachtig procent op het terrein van de E.E.G.. Hij spreekt metveel bewondering en respect over de Leidse marktdirecteur,de heer Weima. „Met dergelijke expe-ts staat of valt een veemarkt", is zijn mening. Brede blik „Geef iemand als Weima zes weken de tijd om zich bij voorbeeld vol ledig in de mo gelijkheden voor een import- markt te ver diepen. en hij weet het. Hij weet het beter dan een paar ambtenaren of stuurders, die MR. WILDEMAN een heel jaar Als ik in met zo'n onder- Leiden zat zoek bezig zou den zijn. Een goed ingewerkte markt-directeur met een brede blik voelt in de toppen van zijn vin gers, hoe je zoiets moet spelen, waar de mogelijkheden liggen en met wie je moet gaan praten. De tijd is momenteel rijp voor een importmarkt, voor rechtstreekse aanvoer van slachtvee buiten de ge wone veemarkt om. Ik hoorde, dat er in de Leidse raad nog over is gediscussieerd of ze wel „ja" zouden zeggen tegen het principebesluit hiervoor. Belachelijk gewoon. Als bedrijffschap hebben wij ge adviseerd, sommige markten als im portmarkt toe te laten :Leiden, Rot terdam en Utrecht. Het slachtvee uit derde landen, niet-EEG-landen dus, zoals de landen van het oostblok, moet nu nog rechtstreeks naar de slachthuizen. Maar daar valt over te praten. Een import markt biedt als ontmoetingsplaats onder meer moge lijkheden voor de kopers zelf vooraf het te kopen vee te bekijken. Abattoir Dan is er dc mogelijkheid van Randstad-veemarkt. Een interessant probleem. Er is momenteel een heel gedoe rond gemeentelijke slachthui zen. Eén voor de hele Randstad? Dat kwam naar voren toen Amsterdam het buiten de stad moest gaan zoe ken. Een Deens bureau ging de zaak onderzoeken. Ik heb horen verlui den, dat de conclusie van het onder zoek is, dat een Randstad-abattoir niet kostendekkend zal zijn. We blij ven met Rotterdam zitten, waar het voortbestaan van de veemarkt een punt van discussie is. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat Leiden erfgenaam wordt Uit het Leidse gezichtspunt bezien, verdient dit de volle aandacht. Als ik in Leiden zat, ging ik dat alle maal op m'n gemak bekijken en uit pluizen. kanon Wat. afgezien hiervan, de moge lijkheden van de nu overdekte Leidse markt zijn. moet worden af gewacht. Het is, als je naar ervarin gen elders kijkt, altijd praten achte raf. Wij hebben wel sterk de indruk, dat overkapping van een markt de handelsmogelijkheden aantrekke lijker maakt. En het hindert echt niet als in het begin zo'n hal niet volstaat, In de hal van Den Bosch kon je dertig jaar geleden een kanon De aanvoer van geiten op de Leidse veemarkt is in 1968 in ver gelijking met 1967 geweldig toe genomen: van 497 tot 1229. De belangstelling van buitenlandse arbeiders voor dit dier is hieraan niet vreemd. In 1939 was de aan voer 977; in 1963 - 612; in 1964 - 424; in 1965 - 472; in 1966 - 508; in 1967 - 497; in 1968 - 1229. Vorig jaar werd dus een indruk wekkend record geboekt. afschieten zonder veel kans te heb ben, dat je een koe raakte. Leiden wil voorlopig blijkbaar een halve veemarkt door de hal voor de helft of twee-derden te gebruiken.Dat is niet verstandig. Als ze daar in Brus sel achterkomen, zeggen zc hebben wij daarvoor zo'n hoge subsidie ge geven? Laait er in het begin gerust maar veel ruimte over zijn. Dat trékt alleen maar." Leo Verkalk In 1968 bedroeg de aanvoer van schapen op de Leidse veemarkt 13.3 procent van de schapensta pel. In 1938 was dat 11.4 procent. Het hoogste percentage werd in 1960 geboekt: 21.1 procent. LEIDERDORP De Culturele Raad in Leiderdorp heeft gewerkt aan een onderzoek van het vereni gingsleven ter plaatse. Weldra zullen gesprekken plaatshebben tussen en- een groot aantal sociale verzeke ringswetten, heeft nu een jaar er varing opgedaan met de zogenaam de afkoop van de rentekaarten. Hier bij is gebleken, dat ruim 200.000 per sonen hun aanvraag niet hebben ingediend, met het gevolg, dat de Raden van Arbeid over het tijdvak 1 juli 1968 tot 1 juli 1969 met maar liefst f 25 miljoen zijn blijven zitten Men had berekend, dat er Iti dat jaar ruim 900,000 aan aanvragen had moeten binnenkomen toit een totaal bedrag van l 110.000.000. Zoals bekend, loopt over de diverse leeftijdsgroepen verdeeld de uitbetaling tot 1971. Is men vergeten om vorig jaar een aan vraag in te dienen dit gold alleen voor hen die geboren zijn in de jaren 1903 tof en met 1908 en in 1944 tot en met 1950 dan kan men dit alsnog doen, in ieder geval tot en met 1975. Aanvraagformulieren zijn gratis aan de postkantoren of de Raden van Ar beid verkrijgbaar. De Raden van Arbeid waarschuwen tegen assurantiekantoren, die de lsai- ste tijd via advertenties hun bemidde ling aanbieden voor het aanvragen Hiervoor wordt een vergoeding van f 10 gevraagd. „Een dergelijke tussen komst is op het kantje af misleidend. Bovendien is de aanvraag zo simpel, dat niemand tussenkomst van een derde behoefte te vragen", zo menen de Raden van Arbeid. Dit jaar bestaan deze Raden van Arbeid 50 jaar, wat individueel wordt gevierd. Men heeft besloten het perso neel een gratificatie uit te betalen, een unicum bij een overheidsinstantie. Volgend jaar bestaat de Vereniging van Raden ven Arbeid 50 jaar. Dit wordt gevierd met een tweedaags con gres in Amsterdam, waar een aantal inleidingen zullen worden gehouden over de ontwikkelingen van de ouder- domsverzekeringen en over de kin derbijslagverzekering. De Raden van Arbeid zijn van plan om allen, die na 1975 geen aanvraag hebben ingediend om terugbetaling van de rentezegels, via de bevolkings registers op te sporen. kele leden van de Culturele Raad en telkens enkele leden van de vereni gingsbesturen afzonderlijk. Deze fase is reeds in gesprekken met enkele sociologen van de" Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk in Zuid-Holland voorbereid. Ieder bestuur zal worden benaderd voor een gesprek in klein comité. Na deze gesprekken hoopt de Culturele Raad een rapport op te stellen met conclusies, adviezen en prioriteiten voor het gemeentelijk beleid. -TLTLTLTUT- LEIDEN APELDOORN DE GEHELE VERLICHTINGSINSTALLATIE AFSTANDSBESTURING VOOR HALVERLICHTING KRACHTINSTALLATIE GELUIDSINSTALLATIE NOODVERLICHTINGSINSTALATIE OOK VOOR PANELEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7