Accent Noorse op noor delijl te verdediging „flessehals" Kofferdieven gegrepen NA VO ONMISBAAR IN NOORDEN Egyptische luchtaanval op Israëlische doelen Minister treedt af als hervormingen zullen uitblijven Raketten Kamer: plan Van den Doel wijzigen Mobilisatie Peugeot komt met 304 Homeguard Jaar geëist tegen hasjiesj- handelaren KVP geschokt door Belgische maatregel In flat geheim laboratorium voor antibiotica Bedreiging JARIGE PAOLA China opnieuw beschuldigd Haagse hof acht bezwaren van mr. R. ongegrond AMERIKAANSE STUDENT TRAD KORDAAT OP PONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 (Van onze verslaggever Dick Ringlever) OSLO In de mess van het NAVO-hoofd- kwartier even buiten Oslo is de zeer Britse generaal-majoor P. E. M. Bradley, chef-staf van de geallieerde strijdkrachten in Noord- Europa in geanimeerd gesprek met de Duitse admiraal Guggenherger, lid van diezelfde staf. Een tafereel, dat zo'n dertig jaar terug de hoogste verbazing zou hebben gewekt. De admiraal was toen commandant van een Duitse U-boot met als speciale opdracht de bestrijding van Britse vliegdekschepen en de generaal streed als para in de geallieerde rijen. Het toneel en de rollen zijn drastisch veranderd. Nu zitten zij heiden in dezelfde staf. De generaal als chef, de Duitser als lei der van de verdediging ter zee, belast met de bestrijding van Russische vliegdekschepen. Samen met Deense en Amerikaanse stafleden voeren zij het commando over Afnorth, de noordelijke flank van de Navo, die van Ham burg tot aan de noordkaap de verdedigingsgor del vormt van dit deel van Europa. Generaal Bradley In deze samenwerking op staf-niveau weerspiegelt zich de organi satie van Afnorth: zij bestaat slechts door internationale integratie van de strijdkrachten. Want daarvan zijn de militaire autoriteiten in Denemarken en Noorwegen wel overtuigd: zonder steun van buiten zou de verdediging van de noordelijke flank vrijwel onmogelijk zijn. En dat daarbij vooral de hulp van de Duitsers nodig is, lijkt van zelfsprekend. Immers ook zij hebben een deel in handen van de poort, die de Russen via de Oostzee toegang tot de open Noordzee kan verschaffen. Die poort, de Sont met de Grote en Kleine Belt en het Kattegat, vormt een van de meest strategische punten van de gordel. Het tweede ligt hoog in het noor den: daar waar Finland met een die pe wig in Noors gebied een spring plank naar de zee lijkt te vormen. Op de zeestraten in het zuiden en op de „flessehals" onder de Finse wig lig gen de accenten van de verdediging, - waarvoor zowel Denemarken als Noorwegen dit jaar elk 1,2 miljard gulden hebben uitgetrokken, zijnde 3,4 resp. 4 procent van het nationale inkomen. Wat de steun van buiten betreft: de Duitsers hebben in Denemarken enkele brigades gestationeerd en zor gen verder zelf voor de verdediging van hun gebieden aan de Oostzee. Daarnaast biedt o.m. ook Nederland nog steun in de vorm van een lucht machtsquadron, dat elk jaar naar Noorwegen gaat om er te oefenen. Overigens heeft Noorwegen in te genstelling tot Denemarken geen bui tenlandse eenheden binnen zijn gren zen gestationeerd. Dit om dezelfde reden, waarom het geen atoomkop pen in depot heeft: om de Russen, die met vijf divisies aan de noorde lijke grens liggen, niet te provoceren. Een belangrijke plaats in de verde diging van de noordflank nemen de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een initia tief-wetsontwerp van de socia listische Kamerleden Van den Doel en Wiercnga tot wat meer rechtsbescherming voor de huurder die in geliberaliseerde gebieden uit zijn huis gezet dreigt te worden, maakt slechts kans door de Tweede Kamer aangenomen te worden als een amendement van de liberaal Wiegel aanvaard wordt door de in dieners. Wanneer huurder en 'verhuurder het niet eens worden over een hogere huur kan de huurder tegen ontrui ming van zijn woning uitstel vragen aan de kantonrechter tot maximaal twee jaar. De indieners willen er nog een jaar bijdoen. De heer Wiegel echter, die mede het woord voerde namens KVP, ARP en CHU, wilde de Huurwet zodanig wijzigen dat de kantonrechter telkens voor een jaar uitstel kan geven. In feite ook maxi maal drie jaar, maar de huurder moet er wat meer moeite voor doen. Over de gedachte van de heer Van den Doel had de Kamer weinig te zeggen. Zolang het Burgerlijk Wet boek niet goedgekeurd is, is het een ergerlijke zaak dat de eerste ontrui mingen per 1 oktober van dit jaar al gaan beginnen. Uitstel is redelijk. Maar de heer Wiegel en de heer Van Rossum (s.g.) vonden het een rammelend stuk wetgeving: gelegen heidswetgeving. Bovendien wilden zij dat ook bedrijfspanden onder een nieuwe regeling zouden vallen. De heer Van den Doel wilde de laatste wijziging wel opnemen, maar hij sputterde erg tegen het amende ment-Wiegel. Een ander amende ment, van de heer Janssen (rad.), die maar een keer uitstel wilde verlenen, ineens voor drie jaar, sprak hem meer aan. Het was voor de anti-revolutionair Aantjes allemaal aanleiding om te vragen of de heer Van den Doel zijn Wetsontwerp nog wel aanvaardbaar zou vinden als alle wijzigingen wer den aangebracht. Vandaag wordt gestemd en krijgt de heer Aantjes antwoord op zijn vraag. ATHENE Premier Papadopoulos heeft de Athecnse hoogleraar prof. dr. Johannes Karmiris ongevraagd emeritaat verleend. Op deze wijze zijn al meer dan honderd Griekse hoogleraren met emeritaat gestuurd, maar het geval- Karmiris heeft in de oecumene een schok gegeven. raketten (Hawks en Nikes) in. Ze staan o.m. opgesteld op het eilandje Oeresund voor Kopenhagen, midden in de Sont, enkele kilometers van de Zweedse kust, waar dezelfde installa ties zijn aangebracht. De Denen doen er nogal geheimzin nig over. Ook hier is fotograferen streng verboden, althans als men de camera op het eiland zelf ter hand wil nemen. Vanaf het water kan vrijelijk wor den gefotografeerd, wat de Russen dan ook niet nalaten. Alleen vorig jaar al zijn er zeker 1500 Sov jet-schepen gepasseerd, waarvan 700 marineschepen (60 onderzeeërs). Zij houden, volgens de militaire autori teiten, de stellingen goed in de gaten. Onder meer ook tijdens de crisis in Praag toen een van de schepen tegen de voorschriften in enkele uren in de Sont voor anker ging om de activitei ten op het eiland te observeren. Oeresund wordt door de Denen beschouwd als een strategisch bol werk, evenals het dat was in de laatste wereldoorlog, toen er tiental len stukken geschut stonden op gesteld. Toen de Duitsers echter kwamen, werd er geen schot gelost.... Een ander strategisch punt in de Oostzee vormt het verder naar het oosten gelegen eilandje Bornholm, dat in de laatste oorlog door de Rus sen werd bezet en pas in 1946 weer werd vrijgegeven. Bij de overdracht werd echter overeengekomen, dat er geen aanvalswapens op zouden wor den geplaatst, zodat de Denen zich daar moeten beperken tot een waarschuwingsinstallatie. In de ver dedigingsgordel heeft het eiland nu de functie van een voorpost, van waar men 450 km diep in oostelijk gebied kan „kijken". Ook in het noorden zal de eventue le eerste klap van een vijandelijke aanval moeten worden opgevangen door de luchtmacht. Hiertoe beschik ken de Noren in het gebied ten zui den van de Finse wig, bij Tromso en Bodo, over een aantal goed geoutil leerde vliegvelden, voorzien van in de bergen uitgehouwen hangars en werkplaatsen. Met de bouw hiervan zijn de Duitsers in de oorlog begon nen. Volgens de luchtmacht-leiding kunnen de hier gestationeerde vlieg tuigen Starfighters en F-5's - binnen tien minuten na alarm in de lucht zijn. (Van onze auto-redacteur) UTRECHT Peugeot introduceert maandag in Frankrijk zijn nieuwste model, de 304. een auto, die de ruimte tussen de 204 en de 404 moet gaan op vullen. De motor, die een cilinderin houd heeft van 1288 cc, levert een ver mogen van 70 SAE pk bij 6100 omw/ min. Een hydraulisch bediende diafragma koppeling en de de met de motor sa- mengebouwde vier-versnellingsbak en differentieel brengen de aandrijfkracht via aandrijfassen met homokinetische kruiskoppelingen op de voorwielen over. Alle wielen zijn onafhankelijk ge veerd. Vóór door middel van als fusee dienst doende schroefveerelementen en achter met schroefveren. Door de voorwielaandrijving is de vloer van het interieur vrijwel geheel vlak. Van de vier portieren zijn de twee achterste uitgerust met zgn. kin- dersloten. De top van de wagen, die eind okto ber in Nederland leverbaar wordt, be draagt 150 km. De prijs is nog niet bekendgemaakt. Een probleem, waarmee men bij de verdediging van Noorwegen kampt, is het feit, dat men in het zuiden de grootste bevolkingsconcentraties heeft terwijl juist het dunbevolkte noorden de sterkste verdediging be hoeft. Dit vereist in tijd van oorlog, een snelle mobilisatie. Volgens de le gerleiding is de organisatie thans zo, dat men grote troepen binnen 24 uur met Hercules-vliegtuigen (capaciteit: 100 man) naar het noorden kan over plaatsen. Deze troepen zijn alle getraind in het noorden en vertrouwd met het barre klimaat. Ook de uitrusting is gericht op een lang verblijf in een omgeving, waar door sneeuw en ijs leven bijna onmogelijk is. De militai ren zijn geoefend in het skilopen, uitgerust met witte bontpakken en hebben alle overlevings-oefeningen gehad. Voor het meest ontoeganke lijke terrein beschikt men naast tanks ook nog over 100 pakpaarden, die op vele plaatsen in het onher bergzame gebied het enige transport middel vormen. Wat het aandeel van de marine in de gordel is, laten militaire autoritei ten in het vage. Men volstaat met te zeggen, dat op vele plaatsen kustbat- terijen zijn gevestigd. Uniek in zowel het Deense als Noorse mobilisatiesysteem is het bestaan van de Homeguard. een or ganisatie van reservisten, die zich duidelijk onderscheidt van die in an dere Navo-landen. Zij krijgen, als zij de dienstplichtige leeftijd hebben be reikt, een opleiding van drie maan den, zwaaien dan af, maar moeten tot hun 44ste jaar elk jaar op herhaling komen. Toetreding tot het korps, dat vrijwel geheel uit specialisten bestaat,- is vrijwillig. Wie niet in de Homeguard wil, dient normaal een jaar en moet elk derde jaar daarna (in totaal driemaal) voor herha lingsoefeningen opkomen. Een belangrijk voordeel van de Homeguard is behalve, dat zij specia listen levert, ook dat zij snel is te mobiliseren. De leden houden hun wapens en verdere uitrusting thuis en kunnen direct aantreden. Een voordeel, dat vooral voor Noorwegen met zijn grote afstanden van belang is. En al zullen die afstanden ook voor een eventuele vijand een bar rière vormen, de Noren willen voor komen, dat die vijand zelfs ook maar een bruggehoofd vestigt. Want het bezit van ook maar één haven aan de Noorse kust. zal de vijand troeven in handen geven, die zich als een ge vaarlijk wapen tegen de Noren zullen keren. Voor automobilisten of automobilisten-in-spe die het veelal zoeken in de Franse sector wat de aanschaf of lieraanschaf van hun voertuig betreft is de Peugeot 304, die een schakel vormt tussen de 204 en 404, een (welkome) overweging waard: de topsnelheid van de nieuwe Peugeot is ca. 150 km/uur, alleen de prijs is (nog) niet bekend. Oefenen in het winterse noorden AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank heeft giste ren een jaar gevangenisstraf geëist tegen vier buitenlandse hasjisjhan- delaren. Het zijn de 24-jarige Per zische werkstudent P. K. S., zijn landgenoot de 27-jarige reparateur H. A., de 29-jarige Pakistaanse radio- en tv-technicus S. W. H. en de 26-jarige Duitse handelaar H. D. B. Uitstel invoering BTW DEN HAAG De fractie van de KVP in de Tweede Kamer ia geschokt door het besluit van de Belgische regering de invoering van de BTW een jaar uit te stellen tot 1 januari 1971. De fractie is met name verontwaardigd, omdat het uitstel zonder overleg met de Europese com missie in Brussel en met de Bene- lux-landen is aangekondigd. Hoewel de Nederlandse exportposi tie door deze maatregel niet wordt geschaad, zal de Horeca er nadelige gevolgen van ondervinden. De Bel gische horeca-prijzen blijven relatief lager. Ook zal de afbouw van de grensproblematiek worden vertraagd. HOOGEVEEN In een kantoor ruimte in een flat is een geheim labo ratorium ontdekt, waarin antibiotica werden vervaardigd. Het betrof medi cijnen die voor veehouders werden ge maakt, maar die alleen door veeart sen verkocht mogen worden. Waar schijnlijk hebben de betrokkenen hun medicijnen tegen een lagere prijs aan de markt gebracht. De kantoorruimte werd al sinds drie jaar niet meer verhuurd. Toen een werkman van de bouwvereni ging Hoogeveen, die eigenares is van deze ruimte, hier een elektriciteitsme ter wilde weghalen, ontdekte hij een soort laboratorium met gasflessen, weegschaal en andere apparatuur. De in beslag genomen partij anti biotica (voornamelijk sulfonamide) vertegenwoordigt volgens het ministe rie van landbouw een handelswaarde van enige tienduizenden guldens. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Twee vliegtuigen neergehaald TEL AVIV Egyptische vliegtuigen zijn vanmorgen het Israëlische luchtruim binnenge drongen en hebben doelen aan het zuidelijke deel van het Suez- kanaal bestookt. Volgens Tel Aviv zijn twee vijande lijke vliegtuigen door Israëlische jagers neergeschoten. Een derde werd beschadigd. De Egyptische luchtactie kwam drie dagen na de Israëlische massale lucht en tankaanval op de Egyptische kust van de Golf van Suez en 24 uur na een luchtactie op Egyptische doelen. Bij de laatste aanval werden colonnes militaire voertuigen in de buurt van Ras Aboe Darag en Ras Zafarana be stookt In Tel Aviv deelde een woordvoer der mee dat de nieuwe luchtaanval een antwoord was op de Egyptische bestandsschendingen aan het Su- ez-kanaal. Hij doelde daarbij op Egyptische beschietingen van Israëlische posten in de nacht van BELFAST De minister van binnenlandse zaken van Noord- Ierland Robert Porter heeft gis teren verklaard te zullen aftre den als de hervormingen, die de Noordierse regering wil invoe ren, niet hun beslag krijgen voor kerstmis. Het is o.a. de bedoeling om algemeen kiesrecht in te voe ren bij plaatselijke verkiezingen. Onder gejoel van katholieken en protestanten zijn Britse troepen in middels begonnen met de aanleg van een „vredeslinie" in Belfast. Met bulldozers ruimden zij eerst de barri caden op die gebouwd zijn in de ka tholieke en protestantse wijken. Daarna werden gaten in de straat gemaakt voor prikkeldraad versperringen. De versperringen, zullen dag en nacht worden bewaakt door Britse militairen. De Britse opperbevelheb ber Sir Ian Freeland heeft verklaard, dat het om een tijdelijke maatregel gaat. „Wij willen hier niet een per manente toestand zoals met de muur in Berlijn'" zo zei hij. Veel katholieken zijn gisteren uit angst voor een wederoplaaien van de onlusten uit Belfast weggetrokken naar de vluchtelingenkampen, die het leger van de Ierse republiek even over de grens met Ulster heeft inge richt. De katholieken zijn bang, dat zij zonder barricades opnieuw met brandbommen en kogels bestookt zullen worden. dinsdag op woensdag. Hij sprak be richten tegen dat bij de laatste actie een Israëlisch vliegtuig was neer geschoten. Waarnemers geloven dat Israël op nieuw aanviel om duidelijk te maken dat Egypte een dure tol moet betalen voor verwerping van het bestand en proclamering van een uitputtingsoor log. IS iet moeilijk De Israëlische stafchef, generaal Bar-Lev. verklaarde gisteren „dat het voor de Egyptenaren niet moeilijk is aan het Suez-kanaal te zitten en dui zenden Russische granaten naar de overkant te schieten. Het vinden van een oplossing voor werkelijke proble men, zoals Israëls suprematie in de lucht en bescherming van hun gren zen, is een heel andere zaak", aldus Bar-Lev. Granaat Een Arabier heeft gisteren een gra naat geworpen naar de auto van de Israëlische militaire gouverneur van Hebron, David Ben Offer. De ambas sadeur zelf sprong uit de wagen en gooide het projectiel, dat nog niet was ontploft, een eind weg. Hij zette de achtervolging in op de dader, die in de verwarring wist te ontkomen. In het gebied van Hebron hielden Israëlische militairen tachtig ver dachten aan. Er werd onmiddellijk een uitgaansverbod afgekondigd. He- bron ligt aan de Westelijke Jordaan- oever, die door Israël bezet wordt gehouden. BONN Duizenden mijnwerkers in het Roer- en Saargebied hebben gisteren in weerwil van tussen vak bonden en werkgevers bereikte ak koorden hun wilde stakingen voort gezet. In het Saargebied bleven giste ren 20.000 mijnwerkers thuis. Zij wa ren niet tevreden met de loonsverho gingen, die hun bonden hadden be dongen. De Westduitse minister van econo mische zaken Kurt Schiller gelooft dat de golf van wilde stakingen in de steenkool- en staalindustrie gedeelte lijk geweten kan worden aan het besluit -de waarde van de mark niet te verhogen. Ook in België is het vandaag misschien een beetje feest: prin ses Paola van Luik, die onlangs nog in het nieuws kwam omdat haar de toegang tot de Sint-Pie terskerk in Rome werd gewei gerd omdat ze volgens de cle- ricale begrippen aldaar zich te weinig decent kleedde, viert vandaag haar 32ste verjaardag. Op de (recente) foto blijk ove rigens dat wat de keuze van garderobe betreft, zij heus wel over een grote dosis (vorstelij ke) smaak beschikt Koekoek: Arabische ambassadeurs moeten het land verlaten DEN HAAG De voorzitter van de fractie van de Boerenpartij in de Tweede Kamer de heer H. Koe koek, heeft minister-president De Jong gevraagd of de regering bereid is op korte termijn ernstige maatre gelen te nemen tegen de door Ara bische staten georganiseerde en gesteunde wandaden. „De ambassa deurs van de Arabische staten in ons land zouden moeten worden gedwon gen op de kortst mogelijke termijn ons land te verlaten." De heer Koekoek vraagt verder of de door deze aanslag aangerichte schade door de Nederlandse staat moet worden betaald en zo ja, waar om die schade niet op de Arabische staten wordt verhaald. MOSKOU De Sowjet-Unie beschuldigt China ervan in de perio de van juni tot midden-augustus 488 maal de Russische grens te hebben geschonden. Volgens persbureau Tass zijn meer dan 2500 Chinezen betrok ken geweest bij deze schendingen. Zoals bekend gebeurde op 13 au gustus het laatste ernstige incident, waarbij twee Russen en een onbe kend aantal Chinezen werden ge dood. Tass beschuldigt de Chinezen ervan niet te willen ingaan op voorstellen van Moskou de grenscon flicten via besprekingen te willen beëindigen. DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft gisteren een beroep van de Haarlemse rechter mr. H. G. R. onge grond verklaard. Mr. R. heeft nu drie dagen de tijd om hiertegen cassatie aan te tekenen. Wanneer hij hiervan afziet zal hij in een openbare zitting voor de rechtbank in Den Haag moeten ver schijnen. De rechter wordt ervan verdacht in februari van het vorige jaar in Haar lem onder invloed met zijn auto een ongeluk te hebben veroorzaakt, waarbij de 17-jarige Henk Lammers uit Haar lem werd aangereden en dodelijk ge wond. Al eerder had de Haagse rechtbank het bezwaarschrift van de Haarlemse rechter tegen zijn dagvaarding onge grond verklaard. Mr. R. was toen hier tegen in beroep gegaan bij het Haagse gerechtshof. SCHIPHOL De Amsterdamse politie heeft gistermiddag op het Museumplein een echtpaar gearresteerd, dat leefde van de diefstal van koffers. Het kordate optreden van een Amerikaanse student, die op Schiphol het kenteken van de auto noteerde en de snelle alarmering van de politie zün het echtpaar fataal geworden. Dankzij dit succes kreeg de 24-jarige Amerikaanse onderwijzers Doric Stevens uit Los Angeles haar koffer en schoudertas terug, die gister middag in een onbewaakt ogenblik uit de vertrekhal van Schiphol ver dwenen, precies op tyd voor het vliegtuig naar huis. De Amerikaanse student Nick Saribalis uit San Fransisco had gezien dat Dorie haar bagage neerzette. Toen hjj even later opkeek was de bagage verdwenen en ontwaarde hij aan de overkant van de hal een man met de koffer en schoudertas. De student liep de man achterna en no teerde het autonummer. Hjj waarschuwde de politie, die de onbekende aanhield op hel Mu seumplein. Zjjn auto bleek helemaal vol met gestolen koffers te zitten. Het was de 40-jarige H. A. V. uit Antwerpen met zyn twaalfjarige jon gere echtgenote. DORIE STEVENS

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15