Ondanks meer kosten hogere winst bij PTT I Speelse tekenfilm van Joegoslaaf Zlatko Grgic Australiërs vlogen ruim twee de wereld jaar gratis rond DUO OP SCHIPHOL AANGEHOUDEN „Ik beu er min of meer inge Verlies van postdienst verminderd Wachtlijst voor telefoon kleiner mmm §m$Êt KANAALTRIOMFSLAG Claus even populair als schoonvader Massale staking teistert Italië KLM fouilleert geen passagiers voor Tel Aviv CHU positief over inflatiecorrectie Duitser wil de Rijn afzwemmen Filmfestijn trekt velen Renerino wil verkiezingen vroeger houden Organisator Jan E. Lamme: 13 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 Jk Het Kanaal, de scheidslijn tussen liet trotseAlbion en het Europese contingent, heeft altijd al een soort uitdaging gevormd voor zwemsters en zwemmers die een record willen breken of 'zo maar wat in het nieuws proberen te komen. De Hagenaar Jan van Scheijndel heeft gisteren een met succes bekroonde poging gedaan Het Kanaal over te zwemmen. Zijn tijd was 12 uur en 47 minuten. Geen record, maar toch een schitterende prestatie. AMSTERDAM Sinds 1965 is het aantal voorstanders van de monar chie in Nederland (toen 74 procent) toegenomen tot 85 procent. Prins Claus blijkt even populair als prins Bernhard te zijn. In populariteit scoren ze beiden 44 procent, na ko ningin Juliana (53 procent) en prin ses Beatrix (46 procent). Dit blijkt uit een NIPO-enquête, die het week blad Elsevier aan de vooravond van Prinsjesdag heeft laten houden. Laag gewaardeerd werden prinses Christina (7), mr. P. van Vollenho- vcn (7) en prins Karei Hugo (4 pro cent). Worden de drie schoonzoons van koningin en prins apart bekeken, dan haalt prins Claus 82 procent, mr. Van Vollenhoven 12 procent en prins Karei Hugo 4 procent. „Goed tot bijzonder goed" acht 90 procent van de ondervraagden prins Claus; zelfs onder de republikeins-gezin den, die 10 procent van alle onder vraagden uitmaken, vindt 72 procent hetzelfde. Mannen blijken iets meer republi keins gezind te zijn (14 procent) dan vrouwen (7 procent). Qua kerkelijke gezindte zijn gereformeerden nog altijd het meest monarchaal gezind (98 procent), waarna de hervorm den (90 procent) en de rooms-ka- tholieken (87 procent) komen. On der degenen die geen kerkelijke ge zindte opgeven blijkt 73 procent voor de monarchie te zijn. Over de toekomst van het ko ninklijk huis verwacht 90 procent dat prinses Beatrix koningin zal wor den, voor Willem-Alexander acht men de kansen op de troon lager: 54 procent gelooft aan realisering De koningin haalt de hoogste score: 91 procent kwalificeert haar als goed tot zeer goed. Kritiek op haar optreden is te verwaarlozen, aldus het NIPO-rapport. Van de on dervraagden vindt 82 procent dat zij belasting zou moeten gaan betalen. De officiële voorlichting over het koninklijk huis wordt niet hoog aan geslagen: 4 procent vindt deze ma tig en 15 procent slecht tot zeer slecht. ROME De arbeiders in de metaal industrie in Italië zijn sinds vannacht een 24-uursstaking begonnen om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Zij willen een verhoging van 20 procent en een verkorting van de werkweek van 44 tot. 40 uur. Ook de bouwvakarbeiders en werk nemers in de chemische en farmaceu tische industrie hebben aangekondigd het werk te zullen neerleggen. SCHIPHOL Directie en vliegdienst van de KLM hebben besloten niet lan ger passagiers voor Tel Aviv voor de vlucht op Schiphol te fouilleren. De afgelopen weken is het tweemaal voor gekomen, dat een KLM-gezagvoerder alle passagiers liet fouilleren. In het vervolg zulley alleen passagiers, die verdacht worden, worden onderzocht. De maatschappij acht de tot nu toe genomen veiligheidsmaatregelen ruim schoots voldoende. DEN HAAG Ondanks de aanzienlijke kostenstijgingen is 1968 een goed jaar voor de PTT geweest. De totale bedrijfswinst over dat jaar bedroeg 189.909.000. Dat is 27 miljoen meer dan het voorgaande jaar, zo blijkt uit het verslag van de PTT dat vandaag is verschenen. De kostenstijging heeft de PTT kunnen opvangen door de produktivi- teit te vergroten. Deze ligt in de orde van grootte van 100 miljoen, het geen neerkomt op een stijging van 5,6 procent. De PTT bedrijfsleiding schrijft het gunstige resultaat toe aan drie facto ren: actieve commerciële politiek, het voortdurende streven naar pro- duktiviteitsverbetering en het snelle herstel van de algemene conjunctuur in de tweede helft van 1968. In het verslag wordt nadrukkelijk gesteld dat de PTT onder de huidige verhoudingen dit bedrijfsresultaat no dig heeft om de noodzakelijke groei van het bedrijf te blijven financie ren. De PTT moet zijn investeringen vrijwel geheel zelf 'verdienen' en daarnaast een redelijke rentabiliteit boeken. Verlies beperht Uit de algemene verlies- en winst rekening blijkt dat de Postdienst erin is geslaagd het verlies te beper ken. In 1967 was er een nadelig saldo van ruim 44,7 miljoen, maar het daar opvolgende jaar werd dit beperkt tot 40,4 miljoen. De telefoondienst had een aanzienlijk beter saldo: 108,8 miljoen (in 1967 ruim 76 miljoen). De winst van de Postgiro is echter terug gelopen van ƒ23,5 miljoen tot ƒ15,9 miljoen. Een blik in het cijfermateriaal in het jaarverslag laat voorts zien dat de lasten omhoog gingen met ƒ112 miljoen, namelijk van ƒ1688 miljoen tot ƒ1800 miljoen. De baten stegen echter met 143 miljoen. De ƒ112 miljoen hogere lasten wa ren samengesteld uit ƒ77 miljoen voor loon- en prijsstijgingen en slechts ƒ35 miljoen voor uitbreiding van het produktie-apparaat. De rentabiliteit van het vermogen dat in het PTT-bedrijf is geïnves teerd, kan worden berekend op 7 pro cent. In 1967 was dit 6,6 procent, in 1966 2,9 procent, in 1965 3,7 procent en in 1964 2,5 procent. Dienstverlening De bedrijfsleiding schrijft in het jaarverslag dat op alle niveaus en in alle geledingen van de PTT veel aan dacht aan de kwaliteit van de dienst verlening wordt besteed. Verder wordt aangekondigd dat de sociaal- psychologische begeleiding van het personeel intensiever zal worden. Dit in verband met de vele veranderingen in de organisatie. Te vens wordt ernaar gestreefd door middel van verschillende experimen ten de basis te leggen voor een be tere werkstructurering. De PTT-bedrijfsleiding zegt verder dat zij vormen van dienstverlening waarvan de handhaving op den duur hoge kosten vergt, aan een kritisch onderzoek zal onderwerpen. Een ac- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als eerste partij heeft de CHU positief gereageerd op het voorontwerp van wet tot automa tische correctie van de loon- en in komstenbelasting wegens inflatie, dat minister Witteveen cn staatssecreta ris Grapperhaus hebben gepubli ceerd. De belastingcommissie van de jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- manstichting vindt het nieuwe sys teem niet helemaal ideaal, maar toch met voldoende aantrekkelijke kanten om het in de komende kabinetsperio de toe te passen. Voorwaarde Is echter dat de jaar lijkse automatische belastingcorrectie geen absolute prioriteit heeft en dat het ook mogelijk moet zijn bij aparte wet de correctie op te schorten, bij voorbeeld wanneer collectieve voor zieningen dat noodzakelijk maken. De CHU-commissie vindt de auto matische correctie bij de voortschrij dende inflatie een zaak van recht vaardigheid. Het maakt een einde aan sluipende verhogingen van de belastingdruk buiten het parlement om. Bovendien werkt een jaarlijkse teruggave van teveel ontvangen geld conjunctureel, budgettair en ook poli tiek minder storend. Een scène uit ,JJeze Dagvan Ne- deljko Dragic: twee partijen vechten om het individu. MAINZ De 28-jarige zilver smid Klaus Pechstein uit Linz am Rhein wil in 21 dagen de Rijn van Ilanz in Zwitserland naar Rotterdam afzwemmen. De man heeft gisteren gezegd, dat hij de ze afstand van 1.244 km wil afleg gen in dagelijkse etappes van 16 tot 99 km met gemiddeld elf en een kwart uur zwemmen per dag. Hij begint op 20 september. Alleen het deel van Schaffhau- sen naar Neuhausen, waar de wa terval ligt, slaat hij over. De langste delen Mainz - Koblenz en Koblenz - Keulen elk 99 km lang, denkt hij in 18 uur te kunnen zwemmen. tueel voorbeeld is hiervan de postbe stelling. Vastgesteld is dat een besparing van ongeveer 15 miljoen kan worden bereikt door de twee bestellingen per dag tot één samen te voegen. Door een hoge produktie bij de aan leg van telefoonaansluitingen is de wachtlijst kleiner geworden. Een „scène" uit de Joegoslavische tekenfilm Tolerancya, van Nedeljko Dragic. (door Dammis de Geus) LAREN De openings dag van het Na tionaal Film festijn van de Stichting Film centrum en het Neder lands Filminstituut in de Singer Concertzaal in Laren (NH) heeft grote belangstelling getrokken. Bij elke voorstelling was de zaal praktisch vol, hetgeen een succes betekent voor beide stichtingen die zich beijveren de te vertonen fihns ter beschikking te stellen van het sociaal-cultureel vor- Deze twee (avontuurlijke) Austra lische jongens hebben wel een bij zonder record op hun naam: bijna twee-en-een-half jaar lang al heb ben ze nagenoeg zonder kosten de wereld rondgereisd. SCHIPHOL Twee beschaaf de Australische jongemannen, Leonard Lucas (24) en William Moore (23), zijn er in geslaagd gedurende ruim twee jaar de wereld rond te vliegen zonder te betalen. Gistermiddag liepen ze op Schiphol tegen de lamp. Ze hadden in Vancouver voor 34 dollar een reisbiljet voor een binnen landse vlucht naar Calgary gekocht. Het Canadese toestel had echter als eindbestemming Amsterdam. Tijdens de tussenlanding in Calgary bleven de jongemannen rustig zitten, zonder dat iemand hun reisbiljetten contro leerde. Een steward herkende hen echter. „We hebben stomme pech gehad", vertelden zc gistermiddag op Schip hol. „Toen we in Vancouver aan boord gingen stond bij de controle toevallig de steward vam het vlieg tuig. Hij maakte enkele grapjes en zei dat we zeker plezier zouden heb ben in Calgary. Dezelfde steward' herkende ons echter op het moment dat we na de tussenlanding opstegen voor de vlucht naar Amsterdam. Zo iets was ons nooit eerder overkomen." Duizend dollar De uit Melbourne afkomstige jon gemannen werden op Schiphol opge vangen door marechaussees. Een ver tegenwoordiger van de Canadian Pa cific Airlines, eigenaar van het toestel waarmee de jongens in Ne derland aankwamen, wilde hen direct op transport stellen naar Canada. De Australiërs bleken echter ruim dui zend dollar bij zich te hebben. Ze waren bereid de reis alsnog te beta len. De marechaussee gaf de knapen toestemming in Nederland te blijven, onder voorwaarde dat zij eerst een enkele reis Londen zouden boeken voor het geval zij in Nederland zon der geld zouden komen te zitten. De Australiërs verlieten daarna Schip hol, overigens zonder hun koffer, die zij op hun wereldreizen steeds mee wisten te smokkelen. Deze was al op transport naar Canada gesteld. Koffer terug De jongens hadden in Vancouver kans gezien de naam Calgary op het label te veranderen in Amsterdam. „Ze hebben ons beloofd de koffer morgen weer op Schiphol af te leve ren", aldus een van de Australiërs. De tussenlanding in Calgary was overigens een hachelijk moment in hun avontuur. „Er kwam daar een congres aan boord en ieder kreeg een bepaalde stoel toegewezen. We moesten dus telkens met excuses voor de vergissing onze stoelen afstaan. We wipten vlug van de ene naar de andere stoel om ons gedekt te houden. In totaal bleken vier zit plaatsen leeg te blijven, zodat we toch mee konden reizen naar Amsterdam. Het was alleen jammer mingswerk. Ook zijn tientallen leerlingen van pedagogische academies (kweekscho len) en sociale academies aanwezig die dit festijn als studieobject willen gebruiken. Burgemeester N. J. Eisen van het Gooise schildersdorp had de taak het filmevenement officieel te openen, hetgeen hij met vlakke woor den deed. De eerstvertoonde Joegosla vische tekenfilms spraken in elk ge val duidelijker taal en vormden met een al het bewijs dat beide stichtin gen het „gevecht" voor de cultureel verantwoorde films ter harte gaat. Humor Joegoslavië heeft een bekende naam op het gebied van de teken film. Een van de beste vertegen woordigers van deze kunst is Zlatko Grgic die twee filmpjes maakte vol vitaliteit en enthousiasme: „De Worm" en „Deze Dag". In „De Worm" laat Grgic zien hoe moeilijk het is een kleine, glibberige worm te grazen te nemen. Hij scha kelt de vreemdsoortigste dieren in om de worm te pakken, o.a. het stof- zuigdier, het kaperbeest en het darmdier: kostelijk getekende figuur tjes waarin ware humor ligt opgeslo ten. De worm is wéllicht het symbool voor de vrijheid van de mens, ge tuige het geestige slot. In „Deze dag" schetst Grgic de tole rantie van de mens door een groepje te laten zien dat benaderd wordt door een lilliputter; steeds maar weer. Vier playboys (verrukkelijk ge tekend) dansen er lustig op los, maar als de lilliputter mee wil doen wordt deze letterlijk een kopje kleiner ge maakt. Een andere representant van de Joegoslavische tekenfilmkunst (Za- grebstudio's) is Nedeljko Dragic die in zijn filmpje „En de dagen gingen voorbij" laat zien hoe zeer de mens naar zijn vrijheid en zijn rust ver langt. Hij wordt al maar bedreigd door vreemde machten en slaagt er op den duur niet in om daar ook werkelijk aan te ontkomen. De enige hoofdfilm die in het och tendprogramma werd vertoond was het Tsjechische filmwerk „Marte laars der Liefde" van Jan Nemec. De film bestaat uit drie episoden die alle het thema van de menselijke een zaamheid hebben. In het eerste deel zoekt een bleke kantoorbediende naar contact met zijn medemens. In zijn dagdromen beleeft hij de wildste avonturen, maar als eenmaal het uurvan de waarheid is aangebroken blijft hem niets over dan de zo trieste leegte. De trieste ondertoon van Nemecs melancholische film kan het best geïl lustreerd worden met de woorden uit een lied in de film „De liefde is sterk, net als de dood. Maar weldra zal je een nieuwe liefde kennen". In de tweede episode droomt de serveerster Nastenka over ontmoetin gen met een knappe zanger en een baardige legerofficier. De beelden zijn surrealistisch en doordrenkt van melancholie. Als zij eenmaal haar dromen vergeet is er de werkelijk heid van het alledaagse bestaan, dat zo vaak thema is geweest in het werk van Tsjechische cineasten. Het laatste deel over de wees Ru- dolf is het verwarrendste van de drie. Droom en realiteit zijn met el kaar vermengd, hetgeen aan Fellini's stijl doet denken. Een eenzame jonge man wordt uitgenodigd op een tuin feest dat op een orgie uitloopt. Maar als hij de volgende dag terug wil gaan naar het adres kan hij dit niet meer vinden. Nemec laat zijn hoofdpersonen zo weinig mogelijk aan het woord. De beelden voor zich spreken duidelijke taal. Men zal niet aan de indruk kunnen ontkomen dat bepaalde beeldinstellingen verouderd zijn. De belangrijkste film die 's mid dags werd vertoond: „Edipo Re" van Pier Paolo Pasolini, een indrukwek kend filmwerk waarover wij reeds eerder hebben geschreven. JAN LAMME „ik ben er gewoon in gerold" dat we zoveel indruk op die steward hadden gemaakt...." De beide Australiërs willen niet lang in Nederland blijven. Hun uit eindelijk doel is München, waar eind september het bierfestival wordt ge houden. o (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beemink van binnenlandse zaken heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend, waarin hij voorstelt de verkiezingen voor de Tweede Kamer in het ver volg vroeger in het jaar te houden. Gewoonlijk zijn deze verkiezingen in juni. Het houden van verkiezingen ih de winter heeft grote voordelen voor het nieuwe kabinet, dat dan tijdig de begroting kan opstellen. De rege ring deelt niet de grondwettelijke be zwaren van de kiesraad. Zij voelt er evenmin voor de ver kiezingen voor gemeenteraden, Pro vinciale Staten en Tweede Kamer op één dag te houden. Ook ziet men weinig in de combinatie Staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Men kan van de partijen onmogelijk eisen, dat zy twee of drie verkiezingscampagnes tegelyk organiseren. LAREN De 29-jarige Jan E. Lamme uit Hilversum is de organisa tor van het tweede Nationaal Filmfes tijn waarvoor maandenlang bespre kingen moesten worden gevoerd met filmverhuurkantoren en andere in stanties. Thans is hij 4e-jaars student sociale geografie. Hij werkt al twaalf jaar bij de Stichting Filmcentrum en begon als werkstudent. In die jaren studeerde hij muziek (dwarsfluit). „Ik ben er min of meer ingerold", zegt hij en thousiast op de vraag naar zijn inte resse voor het medium film. Hij ver hult niet dat het een geweldig probleem vormde alle te vertonen films op tijd naar ons land te krij gen. Vele films moesten immers uit landen achter het IJzeren Gordijn komen. Jan Lamme betreurt het dat hij de film „Wonder in Milaan" van Vitto- rio de Sica niet naar ons land kon krijgen. Daarvoor in de plaats komt nu „Banda a part" van Jean-Luc- Godart, welke film het festijn zater dagavond zal besluiten. Zijn taak op het Filmfestival is er op toe te zien dat de organisatie vlot verloopt. Met drs. J. A. Hes, direc teur van het Nederlands Filminsti tuut en de Stichting Filmcentrum stelt hij elke dag een mededelingen blad samen voor de bezoekers van het Filmfestijn, waarin het laatste nieuws is geschreven. Twintig stafle den werken van vroeg tot laat om het festijn zo goed mogelijk te doen slagen. Het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heeft voor dit filmevenement een beschei den subsidie verleend. Jan Lamme: „Het ligt in onze bedoeling volgend jaar het Filmfestijn te herhalen en er dan een echt festivalkarakter aan te geven met vrije inzendingen van films die beide stichtingen nog niet hebben aangekocht. Hij legt momenteel de laatste hand aan de tiende Bijbelgrammofoonplaat voor geestelijk gehandicapten in op dracht van het Nederlands Bijbelge nootschap. Het genootschap geeft daarbij ook speciale boekjes uit die betrekking hebben op de tekst van de plaat. Hiervoor worden speciale liedjes gecomponeerd. Op de ene kant kan men de Bijbeltekst in ver eenvoudigde voj-m horen en op de andere kant wordt de tekst vrij na verteld met muzikale intermezzi van Louis van Dijk. De oplage van de tiende plaat (thema: Bijbelverhaal over Abraham) is 3.000, van de boek jes 10.000. Volgens Jan Lamme wor den de grammofoonplaten op kleu terscholen èn lagere scholen ge bruikt. Terwijl hij zijn werkzaamheden toelicht zijn op het filmscherm beel den te zien uit Pasolinis' „Edipo Re". Paula Romijn. die alle films kort in leidt kijkt geobsedeerd toe. DAMMIS DE GEUS

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13