ZWARE SLAG VOOR NASSER Verkeersramp met 5 doden en 4 zwaar gewonden Scholieren bezetten heide Het Kwartët Crita) Vrij warm Actie grootste sinds de Zesdaagse Oorlog PRINSJES DAG Beraad over korter werken ambtenaren Chaos na ongeluk bij Zaltbommel tgesteld krokantjes JAMIN DE GLAZEN STAD nü met t.v.- foto's KOK - KAMPEN GROEN VERZET Plicht electra )NDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Eerste Kamer neemt werkloos- heidwet aan I I van egmond bontmodeshow PROTEST TEGEN MILITAIRE EXPANSIE Leidse Courant Woensdag 10 september 1969 51ste jaargang elelir: F. Diemer fdredacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwi ofdkantoor Leiden Steensfraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ^rouwen meten elkaar, alleen annen groeten elkander wanneer zij elkaar ontmoe- BAER-OBERDORF DE BILT Een onvveeis- oring trok gisteravond van elgië naar Duitsland. Hierbij ih het zuidoosten van ons ind onweer opgetreden. Achter deze storing draaide e wind in ons land naar rich- ngen tussep zuid en zuidwest, iermee werd zeer vochtige jcht aangevoerd, waarin zich uitgebreide schaal dichte ist vormde. Een hogedrukgebied boven - lusland trekt inmiddels naar ;t oosten weg terwijl storin- :n boven de .Oceaan hun in- oed via de Britse eilanden leidelijk ,meer naar het vas- Vdncl ïtbreiden. Dit geschiedt echter in een ngzaam tempo, zodat de kans regen het komende etmaal iet groot is. Wel zal de zui- ilijke wind iets in kracht toe- men. Het blijft nog vrij warm >or de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: 0 tot 4 graden ven normaal; max. temp.: van ongeveer irmaal tót 3 graden boven irmaal; kans op een droge periode m minstens 12 uur: 70 procent: [kans op een geheel droog et- laal: 30 procent. BAROMETERSTAND: heden uur 75.8 cm (1011 millibar), lend. Zon en maan 11 september zon op 6.07. onder .05; maan op 5.29. onder 18.59; ieuwe Maan. VV Nieuwe afschrik-strategie -A- Weinig terzet Egyptenaren •fe Grote beroering in Kairo De Israëlische actie op Egyptisch ge bied kwam voor president Nasser als een complete verrassing. De succesvolle aan val betekent een klap voor zijn prestige. Zij kwam op een ogenblik dat hij zijn bondgenoten hoopt te mobiliseren voor een versterkt oostelijk front. Egyptische tankwagen onder vuur TEL AVIV/CAÏRO De Israëlische aanval op Egyptisch ge bied, de grootste sinds de Zesdaagse Oorlog, heeft grote beroering gewekt in Cairo. De Egyptenaren waren volkomen verrast. Voor president Nasser betekende het succes van de actie een zware slag voor zijn prestige. Zy kwam op het moment dat hij zyn bondgenoten hoopt te mo biliseren voor een versterkt oostelijk front, teneinde de druk aan bet Suez-kanaal te verlichten en Jordanië in het oosten niet alleen de last te laten dragen. Deze kwestie vormde een der hoofdpunten van het overleg dat de Egyptische, Jordaanse, Syrische en Iraakse leiders vorige week in Cairo voerden. In Tel Aviv is intussen bekendge maakt dat bij de aanval tussen de honderd en honderdvijftig Egypte naren zijn gesneuveld. Tot de doelen die door de Israëlische vliegtuigen werden getroffen, behoorden een ba sis voor luchtdoelraketten van Rus sische makelij, bewakingsposten, le gerkampen en radarstations. In het nachtelijke duister stak een omvangrijke Israëlische strijdmacht met tanks, gesteund door luchtmacht en marine, de Golf van Suez over om vervolgens bij daglicht de Egyp tische kuststrook langs te trekken in wat waarnemers als een „stoomwals- operatie" betitelen. De Israëlische strijdmacht was tien uur lang op Egyptisch gebied waar na zij rond het middaguur najjr haar bases terugkeerde. Het front strekte zich uit van El Khafa.ver. 40 km ten zuiden van Suez, tot Kaap Zaafarana. 50 km zui- j delijker. Volgens Israël kwam de i Egyptische luchtmacht, noch de ma- I rine in actie. Het enige verzet werd geboden door Egyptische gx-ond- strijdkrachten. Uit hoeveel man de Israëlische strijdmacht bestond is niet bekend- j gemaakt. Een Israëlische militaire woordvoerder zei dat ze „niet groot" was. Er waren volgens hem twee- tot drieduizend Egyptische militairen in het aanvalsgebied. „Velen van hen sloegen op de vlucht", aldus de woordvoerder. De Israëliërs waren „zeer methodisch en zeer orderlijk" opgerukt, het ene doel na het an dere aanvallend. Egypte daarentegen spreekt van zware verliezen aan mensen en materieel aan Israëlische kant. In Cairo is meegedeeld dat drie Is- raëlische vliegtuigen zijn neerge schoten en twee Israëlische lan- dingsboten tot zinken gebracht. Over de eigen verliezen werd niets gezegd. „Deze operatie heeft, zoals de eer dere die wij tegen de vijand hebben gevoerd, tot doel de aandacht van de Egyptische autoriteiten te vestigen op het feit, dal de agressie niet onge straft zal blijven", zei premier Golda Meir. Voor vervolg zie pag. 12 AI Onverdeeld is (nog) de aandacht voor prins Maurits, zoon van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven: hier speelt hij on bevangen in de tuin van het pa leis Het Loo, als volleerd be stuurder van zijn (prinselijke) trekwagen eypn pauzerend, om representatief te zijn: een ontwa penende groet voor de fotograaf (Max Koot). Zie voor andere prinselijke foto's elders in dit blad. morgen melk en puur 00 gram van 114 voor 99 )t te geloven voor die prijst ui (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De overheid wil pas na 8 oktober met de organisa ties van overheidspersoneel verder praten over eventuele werktijdver korting. zo is gisteren in het centraal georganiseerd overleg meegedeeld. Staatssecretaris mr. C. van Veen verklaarde dat het overleg in bel kabinet over deze kwestie (na de recente verschijning van het half jaarlijks economisch rapport van de SER) nog niet is afgerond. De vijf centrales van overheids personeel lieten weten het te betreu ren. dat er van de zijde van de be windsman nog geen voorstel kon worden gedaan. De organisaties wil len, zoals bekend, verdere arbeids tijdverkorting uiterlijk per 1 april 1970 doorvoeren. (Van een onzer verslaggevers) ZALTBOMMEL Vijf arbei ders, die op weg waren naar hun werk, hebben vanmorgen bij een verkeersongeluk op de Waal brug bij Zaltbommel de dood gevonden. Ongeveer op dezelfde plaats raakten by een ander on geluk vier personen ernstig ge wond. Twee auto's vlogen in brand. Het eerste ongeluk gebeurde vanmor gen om tien minuten voor half acht, toen een personeelsbusje fron taal tegen een vrachtauto botste. De wagen zou vanuit een file naar links zijn uitgeweken. De slachtof fers waren vrijwel allemaal op slag gedood. Door de verkeerschaos op de Waal brug kon slechts één ambulance de brug bereiken en dit nog pas één uur na het tijdstip van de botsing. Te vergeefs zocht men naar verpleeg bedden in hel Bommelsch Gasthuis, dat binnenkort zal worden gesloten. Er worden geen patiënten meer op genomen. Men was daarom voor de gewonden van het andere ongeluk op Den Bosch aangewezen. De tocht daarheen verliep zeer moeizaam door de chaos op de weg. Op het raadhuis in Zaltbommel vinden op het ogenblik besprekingen plaats het ziekenhuis weer tijdelijk open te stellen voor de behandeling van de gewonden. Het ongeluk op de Waalbrug waar het een grote chaos was en automobilisten trachtten de onherken baar verminkte slachtoffers met de kens toe te dekken veroorzaakte een filevorming op de Noord-Zuid route. De verkeex-scentrale van de rijks politie in Driebergen had vanmorgen nog handen vol werk de file weer in beweging te stellen Het verkeer had ruim twee uur stilgelegen. P J Risseeuw 8e dr., geb. 9,75 Verkrijgbaar bij iedere boekhandel Hel plan van het ministerie van defensie om de Oirschotse hei te „derecreativeren': men wil een stuk ervan bestemmen als oefenterrein voor tanks, ontlokte gisteren een massaal protest van Eindhovense scholieren, die met alle mogelijke middelen van iiun afschuwgewag maakten. Er werden onder meer muziek werkjes uitgevoerd onder het bordje Verboden voor rupsvoer tuigen. men droeg leuzen mee van allerhande aard, maar met één uitgesproken tendens: een absoluut nee tegen de „tankaan- val" op het schaarse groen. pHRISTELIJK onderwijs is een groot goed. Het is in ons land destijds duur bevochten. Toen het er eenmaal was, en met name bij de officiële gelijkstelling met het open baar onderwijs, leek de strijd afge lopen. Maar dat was slechts schijn. Periodiek bleef dan déze dan die het aanvechtbaar achten. Tot op de dag van vandaag toe. De meerderheid van christelijk Ne derland blijft het een groot goed achten. Dat moge dan minder strijd baar naar buiten komen dan vroe ger het geval was, het blijkt eenvou dig uit de keuze van de meeste ge lovige ouders, die hun kinderen bij voorkeur naar een christelijke school zenden. Och ja, we vinden het gewoon. Zó gewoon, dat we er ons niet zo druk over maken. En als het gewoon is, zou men haast vergeten dat we. wat dit betreft, in ons land in een uit zonderingspositie verkeren, waar tal van christenen in het buitenland ja loers op zijn. Die christenen moeten nog wèl voor hun scholen vechten. Ze brengen er. evenals onze voorouders, offers voor. En rekenen op hulp. vooral onze hulp. die we uit dankbaarheid zouden moe ten geven. Bedenken we dat wel eens? Dat het juist voor ons, bevoorrechten, een plicht zou kunnen zijn, eens flink „af te schuiven" voor pogingen om bui ten onze grenzen christelijk onder wijs te verkrijgen of in stand te hou den. De Unie School en Evangelie doel deze week een beroep op ons. Er wordt een dankbaarheidsoffer ge vraagd. Nog zoveel christelijke scho len op de wereld, in Italië, Canada. Afrika, Azië, Zuid-Amcrika, hebben het uiterst moeilijk, kampen met pri mitieve omstandigheden, die bij ons ondenkbaar zijn. Men zit ook dikwijls met het pro bleem van de kadervorming. Daarin geldelijk te injecteren is dubbel ren dabel en kan het christelijk onder wijs voor de toekomst veilig stel len. Vandaar, dat de Unie terecht prioriteit aan deze structurele zaak wil geven. Anderzijds wil de Unie ook met de ontvangen gelden woekeren door z.g. medei'inancieringsprojcctcn te kiezen; dat zijn projecten waarop de de Nederlandse regering uit de „ont wikkelingspot" bijlegt indien op par ticuliere basis een bepaald percen tage van liet benodigde bijeen is ge bracht. Op deze wijze kunnen tien tjes honderdjes worden. Dit alles, maar vooral onze plicht „anderen niet te laten kreperen, ter wijl wij blasé van onze rijkdom ge nieten", moge ons te binnenschieten, wanneer ons de lijst van de Unie collecte wordt voorgehouden. We kunnen ook zélf een initiatief nemen: het gironummer is 5166, ten name van Unie School en Evange lie, Den Haag. 0E ZOMER IN UW SLAAPKAMER vat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! lnz<nd4n Mn Bur„u van nil blad Ik geef op als nieuwe abonnee: DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke j stemming een wetsontwerp goedge- I keurd, waarbij werkloze kostwinners tenminste het wettelijk minimum I van 145,80 per week bruto zullen i ontvangen, inplaats van tachtig pro- I cent van hun laatste salaris zoals nu I het geval is. De VVD kreeg aantekening tegen le hebben gestemd. Minister B. Rool- vink van sociale zaken en volksge zondheid verklaarde, dat het juist is ten behoeve van een groep, die aan de onderste trede van de maatschap pelijke ladder staat, hei behoefte-ele- I ment in de sociale verzekering in te voeren. De minister geloofde niet, dat de nieuwe bepaling misbruik van de so- ciale verzekering in de hand zou i werken integendeel en deelde mee, dat de sociale verzekeringsraad bij de bedrijfsverenigingen een on- derzoek instelt naar misbruik. p«r kwartaal par maand Mijn naam als beloning voor mijn oktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Van Egmond organiseert dinsdagavond 16 september een bijzondere bont modeshow, in de Holiday Inn Het entreegeld is f 5, incl. consumpties. Van Egmond - Internationale bontmode - Breestraat 173 - Leld,n. Tel. 01710—23337 OIRSCHOT Gistermiddag hebben ongeveer vierduizend middelbare scholieren uit Eind hoven de Oirschotse heide bezet. Ze deden dit uit protest tegen het voornemen van de regering het militaire oefenterrein op de ze heide uit te breiden. De demonstranten stuurden een te legram naar minister Schut van ruimtelijke ordening. Ook werden resoluties aangenomen, waarin wordt gevraagd op de scholen niet alleen gelegenheid te geven tot militaire I voorlichting, maar ook de mogelijk- j heden en gevolgen van dienstweige ring te bespreken. De scholieren namen bovendien een resolutie aan, waarin de rectoren en directeuren van de middelbare scholen wordt gevraagd geen maatre gelen te nemen tegen de leerlingen, die aan de demonstratie deelnamen. Gesloten De rector van het Van der Puttly- i ceum in Eindhoven had ge waarschuwd, dat de actie de eindexa mens in gevaar zou kunnen brengen. De deuren van het Maerlantlyceum in Eindhoven, met name die van de fietsenstallingen, bleven gesloten om de leerlingen niet de kans te geven op de Oirschotse heide te komen. Behalve met discussiëren vermaak ten de leerlingen zich ook met zin gen, voetballen en gezelschapsspelen. De actie was geoi-ganiseerd door de redactie van Fenix, het schoolblad van de katholieke academie voor on derwijzers en onderwijzeressen in Eindhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1