Geen ach en wee roepen over de middenstand VIER ONTVOERDERS VS-GEZANT GEPAKT Socialisten net niet de meerderheid Buit bij overval 75 mille Daan Schrijvers brak zijn arm.... Tijdelijk rookverbod op station Maastricht DRS. SCHOUTEN (ETI ASSEN): Somber beeld verdwijnt „Spot"koopje Fondsen: extra verhoging van loongrens nodig NOORSE VERKIEZINGEN Uwe Seeler weer terug Vrouw verwondt haar mail met hamerslagen Imperialisme STOLZ GEBAAR Sir Ali Ramsey experimenteert Stijgende vraag naar diamant i i. l 1 \Y\ M: 'fo-Ê M Ajax-Slowakije OP BIJKANTOOR SPAARBANK IN AMSTERDAM Russische ploeg voor Athene telt bijna 100 koppen 7 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 Ook in de bouwwereld maakt men soms (kostbare) vergissin gen. Zo staan in Heerhugowaard liefst twee straten huizen (voor een spotprijsje?) te koop, omdat de aan vankelijk dolgelukkige bewoners ge leidelijk aan fouten ontdekten in de bouw. Op de meeste huizen staan de klachten op de deuren gefor muleerd. Velen verkiezen nu maar even dakloos te zijn dan door val lend puin bedolven te worden. De foto toont een van de deuren in de straat in opspraak UTRECHT Drie zieken fondsorganisaties hebben de zie kenfondsraad gevraagd de loon grens van de ziekenfondsverze kering extra te verhogen. Deze loongrens (op het ogenblik 13.800) gaat normaliter om hoog met de gecombineerde loonprijsindex. De organisaties zijn: de federatie van door verzekerden en medewer kers bestuurde ziekenfondsen (VMZ), de centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen (CBOZ) en de rk bond van ziekenfondsen. De drie organisaties pleiten in hun brief voor een aanpassing van de loongrens alleen aan de hand van de loonontwikkeling. Hun voorstel is de loongrens uitgaande van de si tuatie per 1 januari 1969 te verho gen tot ƒ16.000. Inwilliging van het verzoek zou dan ook betekenen, dat de loongrens op 1 januari 1970 de 17.500 zou benaderen. Over een extra verhoging van de loongrens voor de ziekenfondsverze kering bestaat geen overeenstem ming binnen het gemeenschappelijk overleg van de organisaties. De orga nisatie van algemene ziekenfondsen in Nederland (AOZ) en de stichting autonome ziekenfondsen (SAZ) steu nen dit voorstel niet. (Van onze soc.-econ. redactie) WOERDEN Het beeld van de beklagendswaardige voor het midden- en kleinbedrijf om daarmee pressie uit te oefenen op de publieke opinie en de overheid, wees drs. A. Schouten, medewerker van het Drents Eco nomisch Technologisch Instituut en lid van de werkgroep Mid den- en Kleinbedrijf van de ARP, gisteren in de jaarverga dering van de bond van christe lijke detailhandelaren in textiel van de hand. De invloed van een pressure- group, die zich zo opstelt, achtte hij niet groot. De consument is ratione ler geworden, minder sentimenteel; hij kiest liever voor een florerend bedrijf dan voor een beklagenswaar dig bedrijf. De overheid kent de feiten te goed om zich door een waas van bekla genswaardigheid om de tuin te laten leiden. In de handen van verkopers en kopers is een dergelijk midden- en kleinbedrijf aan genade overgele verd. Geen reden De heer Schouten vond geen reden aanwezig voor het midden- en klein bedrijf om zich een image van bekla genswaardigheid aan te meten. Tus sen 1950 en 1968 is de omzetontwikke ling, bij het midden- en kleinbedrijf groter geweest dan de toeneming van de particuliere consumptie, resp. 404 en 388; de ondernemersinkomens kwamen op 505 en de loonsom per werknemer op 404, alles uitgaande van 1950 is 100. Alleen de werkgelegenheid en het aantal vestigingen viel minder gunstig uit, maar, zo voegde de heer Schouten er aan toe, dit betekende ook dat een geringer aantal vestigin gen een extra grote toeneming kreeg van de omzet, en een extra stijging van het inkomen. De heer Schouten constateerde, dat het midden- en kleinbedrijf, zich steeds meer positief en dynamisch gaat opstellen en al veel minder het sombere beeld van .het verleden de buitenstaander voorhoudt. De mid denstanders zijn ondernemers gewor den, wat ook in de naamgeving van de centrales voor het midden- en kleinbedrijf tot uiting komt. De woor den fusie en federatie, coöperatie, in koopcombinaties, vrijwillig filiaalbe drijf worden steeds meer gehoord, wat wijst, aldus de heer Schouten, op een nieuw constructief beleid met vi sie in het midden- en kleinbedrijf. Frans persbureau meldt: RIO DE JANEIRO Vier leden van de groep, die vorige week de Amerikaanse ambassa deur in Brazilië ontvoerden, zou den zijn gearresteerd, aldus meldt het Franse persbureau AFP. Twee andere leden van de groep worden nog gezocht. De arrestaties zouden zijn verricht een uur na de vrijlating van ambas sadeur Elbrick. Hierbij zijn een jour naliste en enige van haar vrienden, leden van de revolutionaire bewe ging. De journaliste zou huurster zijn van het huis waarin de ambassadeur gevangen zat. De politie zou al vanaf de eerste dag hebben geweten waar men El brick had verborgen, maar heeft niet willen ingrijpen, omdat men dan ge vaar voor Elbrick duchtte. Onmiddel lijk nadat men Elbrick had vrijgela- BONN Helmuth Schön, de Duitse bondscoach, heeft voor de in terlandwedstrijden van het Duitse nationale elftal tegen Oostenrijk en Bulgarije een beroep gedaan op Uwe Seeler. De bijna 33-jarige Seeler. die op 17 april 1968 in Bazel tegen Zwitserland voor de laatste keer de kleuren van zijn land verdedigde, z'al vrijwel ze- ker in een van beide ontmoetingen zijn zestigstes scapss verwerven. Schön verklaarde zijn beroep op Seeler met de woorden: „De HSV-speler is op het ogenblik in uitstekende vorm, dat heb ik in de wedstrijden van HSV tegen Borussia Dortmund en Werder Bremen kun nen zien". Seeler zelf is blij weer bij de selec tie te zijn. „Als de bondscoach mij een kans geeft zal ik mijn uiterste best doen. Ik ben weer kerngezond en mijn rugblessure is volledig over". OSLO Na een nek-aan-nek- race met de socialisten heeft de huidige regeringscoalitie in Noorwegen de parlementsver kiezingen gewonnen. De coalitie van conservatieven, liberalen, christelijke volkspartij en (agra rische) centrumpartij onder lei ding van premier Per Borton wist 76 van de 150 zetels in de j Storting te veroveren. De socialisten kregen de overige 74 zetels, wat betekent dat zij een winst boekten van zes zetels. De liberalen en conservatieven leden een klein verlies (van resp. 5 en 2 zetels), terwijl de centrumpartij en de chris telijke volkspartij slechts een enkele zetel wonnen. Borton gaf toe dat de socialisten een „flinke winst" hadden behaald. Maar hij verklaarde zich bereid premier te blijven. In de afgelopen EINDHOVEN In de Generaal iff Dibbitsstraat heeft zich gisteren een echtelijk drama afgespeeld. De 28-ja- 'ja rige M. van der D.-A. sloeg haar p-| man, de 32-jarige J. van der D., die nog lag te slapen, met een huishoud- hamer verscheidene slagen op het hoofd gegeven. De man werd met levensgevaarlijk letsel in het zieken huis opgenomen. Onmiddellijk na het plegen van haar daad is de vrouw geheel overstuur naar buiten gelopen waar zij werklieden die in de straat grond werkzaamheden verrichten, aanriep Daarna liep zij naar de buren, waar zij het gebeurde vertelde. Op haar verzoek waarschuwden de buren de politie. Het echtpaar heeft twee dochtertjes van vijf en acht jaar. In het gezin traden vaak span ningen op. De directe aanleiding tot het drama is onbekend. De vrouw is ingesloten. vier jaar is Noorwegen geregeerd door deze coalitie nadat er in 1965 een einde was gekomen aan een on onderbroken socialistisch bewind van ruim dertig jaar. Dc vice-voorzitter van de socialis tische party. Steen, deed een beroep op Borton om af te treden om de socialisten In staat te stellen een minderheidsregering te vormen. „VVü zyn als overwinnaars uit de strjjd gekomen", aldus Steen. De communisten kregen veel min der stemmen dan in 1965: slechts 20.000. De linkse socialistische volks partij verloor de twee zetels die zij in het parlement had. De verdeling van de zetels is thans als volgt: conservatieven 29 (was 31); centrumpartij 20 (18); chr. volkspartij 14 (13); liberalen 13 (18); socialisten 74 (68); soc. volkspartij 0 (2). ten. was de politie het huis binnenge drongen en had daar onder meer wa pens en munitie gevonden en de auto waarin de ambassadeur was ont voerd. De vrijgelaten ambassadeur noem de zijn ontvoerders intelligente fana tici, die hem zeer goed hadden be handeld. Ze hadden zelfs sigaren ge kocht, toen hij door de zijne heen was. „Het waren jonge mensen, allen zeer vastberaden, niet direct he» soort mensen om graag mee in discussie te treden, maar geen toch wel gevoerd met de guerrillo's toch wel gevoerd met de guerrilleros die alle problemen van Brazilië' toeschreven aan het Noordameri- kaansc imperialisme. Intussen heeft de Braziliaanse mili taire junta strengere wettelijke en veiligheidsmaatregelen aangekondigd om tot elke prijs de openbare orde te bewaren. EINDHOVEN In het PSV-kamp ziet men de wedstrijden voor de Eu ropese beker voor bekerkampiocncn tegen Rapid Wicn met grote zorg te gemoet. Aanvoerder Daan Schrijvers brak gisterenavond een arm tijdens het oefenduel van de Eindhovensc eredivisieclub tegen de Wcstduitse regional-Iigaclub FC Saarbrilcken. Na Peter Ressel, Nico Mares. Ab Fafie. Willy van der Heijden en Pe ter Kemper is Schrijvers de zesde PSV-er, die geblesseerd raakte. Het ongeluk gebeurde in de veer tiende minuut van de wedstrijd. De Westduitser Schauss botste toen te gen Schrijvers op. PSV had op dat moment al een voorsprong van 1—0 opgebouwd, dankzij een treffer van de Deen Bjerre in de zevende mi nuut. In de 65ste minuut bekroonde Willy van der Kuylen het PSV-over- wicht met een tweede doelpunt. (2—0). In het Amsterdamse Hilton- hotel is de beroemde compo nist-dirigent Robert Stolz ge huldigd naar aanleiding van de verkoop van de 250.000ste gram mofoonplaat met zijn werk en dit betekende een gouden plaat. Als dank dirigeert Robert Stolz in de tuin van het hotel de Amsterdamse politiekapel, die enkele van zijn melodieën (le gaal) ten gehore bracht. LONDEN Sir Alf Ramsey wil voor het Engelse voetbalelftal, dat in Mexico zijn titel verdedigt, een bre dere kern formeren. Hij heeft hiertoe voor de ontmoe ting van de league elftallen van En geland en Noord-Ierland (op 10 sep tember) geen enkele speler uitgeno digd, die in 1966 deel uitmaakte van het kampioenselftal. Slechts de inter nationals Peter Bonetti (Chelsea) en Norman Hunter en Alan Clarke (Leeds), werden uitgenodigd. Het elftal ziet er als volgt uit: Bo netti (Chelsea) - Reany (Leeds), Clark (Newcastle), Harvey (Everton) en Ma- dely (Leeds) - Hunter (Leeds) en Moore (Tottenham) - Robson (New castle), Coates (Burnley), Jones en Clarke (Leeds). AMSTERDAM Er is 'een stijgende vraag naar het betere juweel en deze vraag zal in 1971 zelfs verdrievoudigd zijn. Dit heeft de heer M. Drukker, voor zitter van het Nederlands Dia mant Comité gisteren gezegd bij de opening van de cursus in het gebouw van de Vrije universiteit ten behoeve van juweliers, die hun kennis willen vergroten. „Hoewel het aantal diaman tairs in ons land in vergelijking met dertig jaar geleden beperkt is, heeft Nederland en met name Amsterdam nog altijd een grote naam in de diamantwereld." Gymnasium Die Grosheide. Altijd kalm en zakelijk; geen man om vernieu- wingsenthousiasme los te slaan. Maar houdt deze nuchtere staatsse cretaris met zijn saaie departemen tale regelingen in de gaten: hij kan in alle rust ineens heel scherp zeg gen waar het op staat. Zo pas opende hij In Groningen het nieuwe gebouw van een catego raal gymnasium een afzonderlijk gymnasium dus, nog niet besmet door lyceum-invloeden en zeker niet verbonden met verderaf groei ende onderwijstakken. Heel vrien delijk sprak de staatssecretaris over een renaissance van het gym nasium; van de wijze waarop het gym zich vernieuwt, zal afhangen of het zijn positie kan handhaven. Maar daarna ging hij meteen over op het openbreken van de catego rale school, die in haar besloten heid niet beantwoordt aan de de- mocratiseringsbehoefte. Als men elke leerling, uit welk sociaal milieu dan ook, de beste kans wil bieden, dan moet meer dan vroeger de eenheid van het gehele voortgezet onderwijs nadruk krijgen, aldus Grosheide. En dan: „Het opslitsen van het voortgezet onderwijs in onderwijskundig ver van elkaar verwijderde en veelal op sociale gronden bepaalde structu ren moet tot de voorbije tijd wor den gerekend". Om de peper van deze uitspraak te proeven, moet men even terug denken aan de totstandkoming van de Mammoetwet. Daarbij heeft zich zoiets als een standenstrijd van de scholen afgespeeld. De clas sici en in het politieke vlak vooral de VVD kwamen op voor het be houd van het afzonderlijke gymna sium; de mammoet draagt er de sporen van. Enkele jaren na de aan- door Ton Elias De Mammoetwet wil de speciale aanleg van iedere leerling tot zijn recht laten komen, maar waarom moet dat gebeuren binnen de vaste omlijning van A- en B-richtingen? Die „profilering" houdt niet vol doende rekening met het ontstaan van een gamma-cultuur. Het oude VHMO heeft de alpha- en bèta-cultuur niet weten te integre ren. Een bèta-afdeling van het gym- was een gematigde alpha-opleiding plus wiskunde en natuurwe tenschappen; de alpha-afdeling was duidelijk eenzijdig op het ver leden afgestemd. En in dat achterhaalde cultuur patroon alpha-bèta was geen goe de plaats te vinden voor sociologie, economie, psychologie, rechts- en medische wetenschappen, be- bedrijfskunde. polemologie en poli tieke en sociale studierichtingen. De profilering dwingt een aantal leer lingen op negatieve gronden een bepaalde afdeling te kiezen. Maak er toch één geheel van en schep daarbinnen variatiemogelijkheden! Aldus de redenering-Hoogbergen. Het zou me verwonderen wanneer zijn idee vroeg of laat niet verwer kelijkt wordt. Nooit met je rug Van Helge Bonset, de neerlandi cus die In Hilversum moeilijkheden kreeg over Camperts „Ellendige Nietsnut", verschijnt binnenkort bij De Bezige Bij een boekje geti teld „Nooit met je rug naar de klas!". De hierbij afgedrukte tekening zal daar wel niet In staan. Die is ontleend aan een geestig geïllustreerde Duitse uitgave „Wer abschreibt, kriegt 'nc 5!", die vol •taat met spitse raadgevingen over het spieken. Ervoor zorgen dat 's leraar» aandacht wordt afgeleid naar de blanke onschuld waardoor minder onschuldigen hun kans i M/ id Ij Ij Söjj Uit: Wer abschreibt. kriegt 'ne 5 vaarding van de wet is het Gros heide echter welletjes: hij bestem pelt het opsplitsen van het onder wijs als een sociaal anachronisme. Dat hebben anderen al eerder ge zegd, maar de staatssecretaris kwam het, heel laconiek, vertellen nu juist bij de opening van een categoraal gymansiumgebouw. Men wist In Groningen in leder geval wat men aan de feestredenaar had. Categorisch Bij de SER sprak men al lang van „categorale" organisaties, maar bij O. en W. ging het tot voor kort altijd over „categoriale" scholen met een 1 er in. Blijkens de tekst van Grosheides rede is O. en W. nu ook gewonnen voor „categoraal" zo ziet U maar weer hoe het bedrijfsleven het onderwijs in z'n greep krijgt. Wat zegt Van Dale? Geen van beide goed: het zou nog altijd moe ten zijn een „categorische" vereni ging en dus ook een „categorische" school. Ongedeeld Het democratiseringsideaal leidt tot de vorming van geïntegreerde scholengemeenschappen, aldus de staatssecretaris. Intussen zijn er mammoet-experimenteerders die het daarbij niet willen laten. Rec tor Hoogbergen uit Deurne loopt al enige tijd warm voor „Het onge deeld v.w.o.". Dat is ook de titel van een zo pas verschenen brochu re die op zijn naam staat (publlka- tie nr. 24 van het Katholiek Peda gogisch Centrum, uitg. Malmberg). AMSTERDAM De vriendschap pelijke wedstrijd Ajax-Slowakije, die woensdagavond in het Olympisch stadion wordt gespeeld, zal worden geleid door scheidsrechter Schalks. Grensrechters zijn de heren Beek en Klopper. krijgen, is een van oudsher aanbe volen methode. Maar spieken zal waarschijnlijk niet behoren tot dc gcdachtenwercld van dc werkgroep Kritische Leraren die de verschij ning van „Nooit met je rug..." aan kondigt. De nieuwe docenten willen een ander soort school waarin de leer lingen met zoveel animo meedoen dat het met de flauwekul van het spieken gauw gedaan zal zijn. „Wer abschreibt kriegt 'ne 5!'" (Verlag Barmeier Nikel, Frankfurt am Main) heeft ook een andere sfeer omdat het boekje gezellig de draak steekt met de zwakheden van het 6choolbedrijf. Het geschrift van Bonset belooft ernstiger te worden: het bevat o.a. een beschrijving met naam en toenaam van actuele mis standen op scholen en een actiemo del om doeltreffend een school lam te leggen. Maar misschien valt het met de grimmigheid ten slotte toch nog mee. En verder Wordt in de kring van het I katholiek onderwijs nogal meesmuilend gesproken over wat het college van bisschoppelijk ge delegeerden heeft uitgedacht aan gaande de benoemingen. Alleen I diegenen zouden benoemd moeten worden die „door hun gedrag en ordening van leven algemeen ver trouwen kunnen genieten". Reactie van een leraar met een niet zo klein gezin: „Op grond van mijn levensordening hoor ik daar vast niet bij". Gas ontsnapte uit ketelwagen MAASTRICHT Gisteravond tussen negen uur en half elf was het op het station van Maastricht streng verboden te roken. Conducteurs vroegen de aankomende reizigers hun sigaren en sigaretten te doven. Oorzaak van deze maatregel was een lek in een van de tanks van een ketelwagen, die was geladen met een propyleengas, afkomstig van de Staatsmijnen. Het vloeibare gas verspreidde ccn onaangename geur. Op last van de brandweer werd het rangeren anderhalf uur gestaakt. Het reizigersverkeer liep geen vertragingen op. Drie mannen hebben gistermiddag 75.000 gulden buitgemaakt bij een roofoverval op de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan de Midden weg. Van links naar rechts G. Stoop- pelsteen. die een vergeefse vlucht poging deedCora Klinkum die met een pistool werd bedreigd en kas sier E. J. C. Polman, die het geld uit de kluis moest halen. De daders zijn voortvluchtig. GRONINGEN De politie heeft een ontvluchte gedetineerde uit het Van Mesdag Asiel te Groningen aan gehouden, die de zogenaamde „dr. Wamsteker" blijkt te zijn. De man W. H. van V. was van een proefver lof niet teruggekeerd. Gedurende zijn vrijheid lichtte hij onder de naam dr. Wamsteker vele garages op. AMSTERDAM Twee man nen van 30 tot 35 jaar ver moedelijk buitenlanders heb ben gistermiddag bijna 75.000 gulden buit gemaakt bij een overval op het bijkantoor van de spaarbank voor de stad Am sterdam aan de hoofdstedelijke Middenweg. Zij vluchtten in een auto, waarin een derde man achter het stuur zat. De wagen die 's morgens was gesto len werd een kwartier na de overval aangetroffen op de Linnaeusparkweg. Van de daders ontbreekt elk spoor. openen, waaruit hij het grootste deel van de bult roofde. Inmiddels had de kassier kans ge zien dc alarmknop in te drukken. Een van de employees, dc 40-jarige G. Stoppelsteen probeerde tijdens de overval vla een zijdeur weg te komen om alarm te slaan maar werd door een van de rovers teruggehaald. Volgens getuigen waren de mannen zuidelijke typen. Een van hen was - ------ lang, droeg een strohoed en had een dwong de kaasieT, de 51-jange E. J. zonnebril op. Van de ander is niet C. Polman de werkkas in een tas leeg l meer bekend dan dat hij een donker te gooien. Ook liet hij de brandkast I blauw pak droeg. Terwijl een van de mannen het in de hal aanwezige publiek en de drie personeelsleden met een automatisch wapen in bedwang hield, sprong de tweede overvaller over de balie. Hij MOSKOU Rusland zal bij de Europese atletiekkampioenschappen In Athene op vrijwel elk nummer uitkomen met het maximale aantal van drie vertegenwoordigers. Dc to tale Russische ploeg bestaat uit 66 heren en 31 dames. Daarnaast zijn de namen bekend gemaakt van de reserves. Niet gese lecteerd is de intussen geschorste hoogspringer Uvaleri Skworzow (beste resultaat in 1969: 2.18 m.), der de bij de Europese kampioenschap pen van 1966 en vierde bij de Olym pische Spelen van 1968, evenals de polsstokhoogspringer Gennadi Blisne- zov (5.10 m. dit seizoen), die na de landenwedstrijden in Chorzov en Los Angeles beschuldigd werd van gebrek aan inzet. Laatstgenoemde heeft zich kennelijk ondanks zijn tweede plaats bij het Russische kam-", pioenschap achter Juri Issakov in de ogen van de keuze-commissie niet' gerehabiliteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7