DEZE WEEK NOTA KVP 0LGA Commentaren Vliegers zullen staken Europese topconferentie dit najaar in Den Haag I I Overval op bank VERHOOR JONGEMAN ZONDER RESULTAAT Het Kwartet Afzonderlijk beraad van drie partijen Twee ongelukken: acht doden Boel KZO op Amerikaanse zoutfabriek Voorstel Kiesinger en Pompidou Grote twee ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Staal duurder bij Hoogovens Dit jaar geen monetaire problemen Geheim plan guerrilla oorlog? nachtrust Nieuwe Leidse Coiirauiit Dinsdag 9 september 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70/ p- kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tivaalf beleidspunten centraal is er voldoende grondslag (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De KVP-partjjraad, het Partyconvent van de ARP en de CH-unieraad zullen zich in het najaar beraden over de vraag of er voldoende grondslag aanwezig is voor samenwerking tydens de Kamerverkiezingen van 1971. Dit werd gisteren duidelijk tijdens een persconferentie, die door de Groep van Achttien in Den Haag werd belegd over een rapport, dat over het welzijnsbeleid handelt. Mr. P. J. M. M. van der Stee, voor zitter van de KVP, verklaarde dat de drie christelijke partijen zich eerst af zonderlijk zullen beraden over de SCHIPHOL De Nederlandse verkeersvliegers zullen een even tuele internationale vliegersstaking steunen, die zou worden gehouden om de wereld duidelijk te maken dat het kapen van vliegtuigen niet zo maar kan worden getolereerd. Ze hebben dus positief gereageerd op het verzoek van de overkoepe lende organisatie van vliegersver enigingen (IFALPA) om mee te doen aan een 24-uursstaking die de hele wereld zou omvatten. Van de 52 aangesloten verenigin gen hebben er tot nu toe slechts en kele meegedeeld niet te zullen mee doen. Zij zouden grote moeilijkhe den bij een staking ondervinden om dat de luchtvaartmaatschappij een nationale is en de vliegers dus als ambtenaren worden beschouwd, die geen recht op staking bezitten. De Vereniging van Nederlandse verkeersvliegers besloot gisteravond op een bijzondere ledenvergadering in Amsterdam, de Nederlandse rege ring een telegram te sturen waarin wordt aangedrongen een verzoek in te dienen bij de VN om een besluit te nemen in die geest, dat alle lan den van de VN de inhoud van de in 1963 aangenomen Tokio-conventie (over het tegengaan van het kapen van vliegtuigen) zullen steunen. ARNHEM Koninklijke Zout-Or- ganon NV heeft gisteren een bod ge daan op een miljoen aandelen on geveer 52 procent van het aandelen kapitaal van de in Amerika ge vestigde firma International Salt Company. Het bod houdt in, dat KZO alle haar aangeboden aandelen tot een to taal van een miljoen zal aanvaarden, mits het aantal geboden aandelen 800 000 te boven gat. Het Amerikaanse bedrijf is een van de twee grootste zoutproducen ten in de VS en beschikt over zoutfa brieken en zoutmiinen in verschil lende staten, terwijl zich een zee- zoutbedrijf in aanbouw bevindt op Bonaire. Zowel KZO als ISC streven naar een verdere internationalisatie van hun bedrijfen. Hierdoor komt voor KZO ook de winning van steenzout en zeezout binnen haar bereik. wenselijkheid van een gezamenlijk basisprogramma. Pas daarna zou het vraagstuk om het waar te maken aan de orde ko men. Hierbij zou het gaan om het op stellen van een twaalftal beleidspun ten en de keuze van personen voor het vervullen van ministersfuncties. De heer Van der Stee deelde mee dat intussen een nota van het KVP- parlijbestuur gereed is gekomen waarin uitvoerig wordt ingegaan op de samenwerking tussen KVP, CHU en ARP. Deze nota zal nog deze week worden gepubliceerd. Op 28 en 29 november zal de KVP-partjjraad de nota bespreken. De heer C. J. van Mastrigt, vice- voorzitter van de CHU, was iets minder gedetailleerd, maar ook hij voorzag een soortgelijke procedure. Hetzelfde kon gezegd worden van de directeur van de dr. Kuyperstichting, dr. W. C. D. Hoogendijk, die ARP- voorzitter dr. Veerman verving. Op 8 november zal de voor te stel len samenwerking tussen de drie grote christelijke partijen op het ARP-partijconvent ter sprake ko men. In die zelfde ijd zal ook de Unie raad van de CHU bijeenkomen. Zie ook elders in dit blad Op een met automatische knipperlichten bevei ligde overweg bij Loenersloot is gistermiddag een personenauto door de stoptrein Amsterdam-Utrecht gegrepen. De vieiinzittenden kwamen om het le ven. Ook bij Hengelo is door het negeren van de voorrangsregels een gecompliceerde botsing ont staan, waarbij drie inzittenden van een personen auto en een voorbijganger werden gedood. Op de foto de plaats van het ongeluk bij Loenersloot. Voor een uitgebreid verslag zie pagina 7. BONN De Franse president Pompidou en bondskanselier Kiesinger hebben gisteren tij dens besprekingen in Bonn over eenstemming bereikt over een Europese topconferentie in no vember in Den Haag. Belang rijkste punten van bespreking zullen zijn: de versteviging van de politieke samenwerking bin nen de EEG en toetreding van nieuwe landen, met name Enge land, tot de gemeenschap. De Westduitse regeringswoordvoer der, Gunther Diehl, gaf toe dat er weinig tijd van voorbereiding was, „maar Frankrijk en Duitsland 'zullen trachten dit ambitieuze doel te verwe zenlijken". Hij herinnerde eraan dat Frankrijk reeds eerder Den Haag als conferentie-oord heeft voorgesteld en dat tot nu toe alle betrokken landen hiermee hebben ingestemd. Het Frans-Duits voorstel tot het houden van een Europese top was het resultaat van besprekingen tus sen Kiesinger en Pompidou. Het overleg werd deels ook bijgewoond door de Franse premier Chaban-Del- mas, de ministers van buitenlandse zaken, Schumann en Brandt, en de Franse minister van wetenschappen, Ottoli. Tijdens de gesprekken kwam vol gens Diehl de wens tot uitdrukking klaarheid te brengen over de doelstel lingen van de politieke samenwer king in Europa. Deze samenwerking dient zich vooreerst tot de zes EEG- De president van Frankrijk, nu Georges Pompidou, is giste ren in Bonn aangekomen, waar hij besprekingen voerde met collega Kiesinger, Westduis bondskanselier. Het is zijn eer ste bezoek aan Bonn sedert zijn ambtsaanvaarding. Menn zou het eens zijn over een spoedige top conferentie van Westeuropese regeringsleiders in Den Haag. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzendan aan Bureau van dit blad inMrrain «au bui san «nu Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: per kwartaal O par maand Mijn naam I straat: plaats: n i i I als beloning voor mijn cktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. landen te beperken en later tot Enge land en andere landen, die om toetre ding verzoeken. Vooral met het oog op de land bouwpolitiek in de EEG zijn intensie ve bilaterale inspanningen van West- Duitsiand en Frankrijk te verwach ten. In het licht van de huidige moei lijkheden, mede ontstaan door de de valuatie van de Franse frank. lijkt een reorganisatie van de Europese landbouwmarkt denkbaar. aldus Diehl. Uitbreiding Brandt en Schumann hielden zich in hun afzonderlijke gesprekken in het bijzonder bezig met de EEG-pro- blematiek, die volgende week in de ministerraad in Brussel ter sprake zal komen. Daartoe behoren uitbrei ding en versterking van de gemeen schappelijke markt. Gisteravond voerde Kiesinger af zonderlijke besprekingen met de Franse premier Chaban-Delmas, ter wijl Pompidou overlegde met zijn Duitse collega president Heinemann. De Franse president blijft tot van daag in Bonn. IJMUIDEN De prijs van staal plaat en van betonstaal zal met in gang van de volgende maand met 25 tot dertig gulden per ton omhoog gaan, zo delen de Koninklijke Nederland se Hoogovens mee. Daarmee zullen de prijzen zijn aangepast aan het in het buitenland geldend prijsniveau. Hoogovens zijn van plan de pro- duktie van betonstaal uit te breiden. In verband hiermee zal men op de walserijen in vier ploegendienst gaan werken. Vanavond half ach* op t.v. Ned. II "Scala" korl moor verrassend nieuws over poppen, plaatjes en gebrekkige kinderen in Suriname Da» moei u z BAZEL Dit jaar zullen zich geen belangrijke monetaire proble men meer voordoen, zo verwachten de Westerse centrale bankiers, die gisteren in Bazel hun maandelijkse besprekingen hebben beëindigd. Tot voor kort werd algemeen ver wacht dat er opnieuw een speculatie- golf zou optreden. Deze verwachting was gebaseerd op de hoop op een revaluatie van de Duitse mark na de Westduitse verkiezingen van 28 sep tember. De laatste weken is geen „specula tief geld" West- Duitsland binnenge stroomd en men neemt aan dat dit ook de komende weken niet het ge val zal zijn. 1 Van Verenigde Staten BONN Een zeer geheim plan van de Verenigde Staten om een guerrilla in Europa te ontketenen zou door een voormalig Amerikaans sergeant aan de Sowjetunie zijn ver raden. zo weet het Duitse weekblad Der Spiegel te melden. Dit „operatieplan 101" hield in dat binnen een half jaar na het uit breken van een oorlog in Europa 112.000 verzetsstrijders tegen commu nistische strijdkrachten zouden wor den gemobiliseerd. Zowel Der Spiegel als Der Stern (een ander Duits weekblad) heeft gisteren fotocopieën van deze plan nen gepubliceerd, die volgens Der Stern zouden bewijzen dat de VS een guerrillaoorlog in Europa hebben voorbereid met gebruikmaking van nucleaire, bacteriologische en che mische wapens. Der Spiegel stelt de Russische ge heime dienst verantwoordelijk voor de openbaarmaking in het Westen van dit beweerde plan, dat overigens reeds zeven jaar oud zou zijn. Het blad beweert dat de anonieme brief, die de fotocopieën begeleidde, is geschreven door Heinz Felfe, een voormalige dubbelagent van de Sow jetunie, die in de Westduitse geheime dienst was geïnfiltreerd. De Sowjetunie kreeg het plan in 1965 in handen, aldus Der Spiegel. Het blad weet verder te melden dat de VS het lek op zijn laatst hebben ontdekt in 1967 en de plannen toen direct hebben gewijzigd. Kassier gewond OMMEN Vanmorgen om half negen is een gewapend overval gepleegd op het bijkan toor van de Amro-bank in Om men. De waarnemend kassier, de 64-ja- rige heer H. Boeve uit Dedemsvaart, raakte gewond door een schot in zijn buik. Hij is naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Voorzover thans bekend is de over val mislukt. De daders zouden geen geld hebben kunnen bemachtigen. Kinderen TN de laatste dagen van zijn weer zinwekkende oorlog, toen alles al voor hem verloren was, beging Hit- Ier ook nog de misdaad kinderen naar het front te zenden. We moeten eraan denken, nu het op nieuw kinderen zijn die ditmaal door het Palestijnse volksfront worden ingezet. Het behoort tot de afwezigheid van grenzen in wat de leiding van dit front tegenwoordig aan het bedrijven is. De middelen die worden toegepast getuigen van geweld en van terreur. De kaap van een vliegtuig, de worp van granaten, het behoort alles tot een patroon waarin de wegen der re delijkheid zijn verlaten en gekozen is voor de redeloze agressiviteit. Alsof op deze wijze kan worden be reikt wat men beoogt. Alle toenade ring wordt bemoeilijkt. De tegen stellingen verstarren. Het geweld lijkt meer en meer een plaats te krijgen in het beeld van deze tijd. Men wijkt niet terug voor de inschakeling van kinderen. Van de politie wordt verhoogde waak zaamheid gevraagd. Het ziet er in onze mensenwereld van vandaag niet best uit. Verdoving yERDOVENDE middelen liggen ook in ons land tegenwoordig voor het oprapen, zo heeft gisteren een rechter gezegd die over een ge val het zoveelste van gebruik ervan had te vonnissen. Inderdaad een verschijnsel dat in snel tempo toenemend ernstiger aan het worden is. De politic heeft er mee van doen, de rechter moet er over oordelen. Maar in feite raakt het uiteraard ons allen. Of zegt het ons niets, die steeds wij der oni zich heen grijpende behoef te aan verdoving? W'at is het anders dan een vlucht uit het harde heden in de wereld van de dromen? Maar deze dromen zijn bedrog. Waar in men vlucht, is in de verslaving, en wie eenmaal in het drijfzand va» dit moeras belandt, hij of zij geraakt van kwaad tot erger. Een probleem dat geen van ons on verschillig mag laten. Het is blijk baar onze maatschappij, onze men selijke samenleving, zoals wij die met z'n allen maken, die de behoefte wekt om daaruit te vluchten. Te vluchten in het bedrog. Wie grijpt wie wankelt? o is Dader bomaanslag Den Haag lordaniër? DEN HAAG De politie heeft by het verhoor van de dader van de mislukte aanslag op de Israëlische ambassade aan de Klatteweg enkele tolken in geschakeld, maar tot resultaten was het vanmorgen nog niet ge komen. Hoofdinspecteur J. v. d. Poel van de centrale recherche in Den Haag meent dat de jongeman een Jorda- niër is; hij sprak Arabisch met een Jordaans accent. Hij kon de identi teit nog niet onthullen, evenmin als Wij zijn graag bereid een af keurend oordeel over onszelf uit te sprekenop voorwaarde dat niemand het ermee eens is. EBNER-ESCHENBACH „Ik had geen idee. dat 't zo hard regende!" Zod en maan 10 september zon op 6.06, onder 19.07; maan op 4.14, onder 18.49; 11 sept. N.M. dj E fl wWmm9m:y: DE BILT Boven Polen en West-Rusland bevindt zich een hogedrukgebied. Het stond gis teren nog via de Noordzee en I de Golf van Biscaje in verbin ding met een ander hogedruk gebied ten zuiden van de Azo- ren, maar deze rug van hoge luchtdruk nam voortdurend in betekenis af. Oceaandepressies trekken in middels van het zeegebied ten noorden van de Azoren in de richting van de Britse eilanden en het Engelse Kanaal. In verband hiermee wordt voor morgen boven ons land een 2wakke tot matige zuidelijke stroming verwacht, waarmee vrij warme lucht uit Frankrijk wordt aangevoerd. In deze lucht zal het vrij zonnig zijn en blij ven de regenkansen klein. Vooruitzichten voor donderdag: Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; Max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent; Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), dalend. de leeftijd. „U weet hoe dat gaat, ze liegen dat ze barsten als ze bij de politie zijn", zei de hoofdinspecteur gisteren op een persconferentie. Bij het verhoor zijn enkele tolken inge schakeld. (In Amman werden ech ter al spoedig denamen onthuld van de 15- tot 16-jarige jongens die gis teren in Den Haag, Brussel en Bonn bommen naar Israëlische gebouwen gooiden; zie elders in dit blad.) Op de jongeman, wiens leeftijd op 14 a 15 jaar wordt geschat, werden geen papieren gevonden. De officier van justitie, mr. A. W. Rosing, die het onderzoek leidt, heeft de politie niet de vrijheid gegeven op dit mo ment iets over de identiteit van de dader te onthullen. De granaat die op de jongeman werd gevonden by zijn aanhouding, moet van buitenlandse makelij zijn. Vast staat dat het een aanvalshand- granaat is. Dit is het niet ongevaarlijke pro jectiel dat de jeugdige pleger van de aanslag op de Israëlische am bassade nog bij zich droeg, toen hij werd gegrepen. Misschien wist hij nog niet voldoende hoe met de gra naat om te springen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1