K. EN 0. VORMT WERKGROEPEN Subsidie voor 'Maarse' Leidato over de 50.000 Dr. Cramer bli jft remonstrants Funny Girl - Het trieste leven van een clown Voor talen een complete school TUSSEN DE BLADZIJDEN Leidinggevende instanties kunnen rapporten verwachten J Pax Christi-walk vanuit Leiden Kostersechtpaar Remonstrantse kerk vertrekt Eerste veemarkt in Groenoordhal pas op 10 oktober Geen toekomst meer voor Sperwers aan de Lansestraat Tohn Kennis JA. L. de Ronde: 10 jaar in het openbaar vervoer dlEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 196? I LEIDEN K. en O. geeft brood, en spelenzo karakteriseerde een Vrouwelijk bestuurslid het totaal der werkzaamheden. Gisteravond be spraken we de „spelen", nu is dus, zo men wil, het „brood" aan de beurt. I>1 en komt onder de indruk van de bonte verscheidenheid der onder werpen: genetica, kunst-van-nu, leeskringen, mens en natuur, maat schappij, religie,, computers, transplantaties van organen, yoga, maan- jnderzoekingen, enzovoort. Het is de bedoeling, dat uit cursussen en lezingen (niet uit alle) werkgroepen, gespreksgroepen voortkomen. De toehoorders kunnen zelf bepalen of een onderwerp dat ivaard is. De besprekingen staan onder leiding van een deskundige. Maatschappelijke verschijnselen worden geanalyseerd, actuele zaken komen in discussie. Het kan zijn, dat, naar aanleiding van de besprekingen -■een rapport bij leidinggevende in stanties wordt ingediend, zoals ver gleden jaar over de binnenstad van "Leiden, waarvan de discussie door architect was geleid. Het gaat lldeze groepen om positieve bijdragen. De creatieve- en werkcursussen: -beeldende expressie, fotografie, te ken-. schilder- en grafische technie- boetseren, emailleren, gamelan- weven, bloemschikken, auto- iek, pottenbakken en allerlei -het-zelf 's, bieden een schat van lijkheden. Talen K en O organiseren twee soorten talencursussen: volgens de oude klassieke" én volgens de audio visuele methode. Alleen Enschede en Leiden bieden op zo grote schaal de nogelijkheid een taal volgens de lieuwste inzichten te bestuderen. De geluidsbanden en alles wat daar aan visueels bij komt zijn werkelijk een openbaring. K en O is zo gelukkig, Ingezonden Het Interkerkelijk Vredesberaad organiseert van 21-28 sept. a.s. de Vredesweek 1969 met als thema: rijke en arme landen. In het kader van deze vredesweek vindt 20 sept. a.s. „walk" plaats, georganiseerd r Pax Christi Leiden. Deze walk staat voor iedere belangstellende open. Een walk is een wandel- en dis- cussietocht, waarbij de deelnemers van te voren voor elke te lopen kilo meter aan hun familie of kennissen een bepaald bedrag vragen, bijv. een kwartje of meer. Deze Pax Christi walk is bijna 12 km lang. Tijdens de tocht hebben de deelnemers, die in groepjes van 20 lopen, de gelegenheid met elkaar van gedachten te wisselen over het probleem van de rijke en arme landen; dit ook aan de hand van een routeboekje, dat routebe schrijving en discussiestof bevat en dat iedere deelnemer bij inschrijving ontvangt. De walk staat in het teken j van de x-y-aktie en het geld dat door de deelnemers verzameld is komt ten goede aan deze aktie. De aktie wordt georganiseerd door tfovib, Nesbic, Raad van Kerken, sjaloom en de Essai-groep. In deze formule duidt de x op 2 pet van het tionaal inkomen van de rijke lan- n. De y duidt op hetgeen de rijke (landen in werkelijkheid geven en het verschil,x-y, betaalt de deelne mer aan de aktie zelf. De walk is za. 20 sept. Men ver zamelt om 14 uur in de Pieterskerk waar de groep ontwikkelingshulp van de vrijzinnig hervormde ge meente een lekenspel over de Derde Wereld zal opvoeren en een korte inleiding gehouden zal worden over de x-y-aktie. Daarna start men en hoopt ong. 18 uur aan te komen op het eindpunt: het LHJ-gebouw, Le vendaal 101, waar brood en koffie worden verstrekt. Voor aanmelding en verdere in lichtingen: Pax Christi Leiden, post bus 1015. Leiden: of: W. Rikman- spoel, Herengracht 41-43, Leiden, T 40158. het talenpracticum van het vRem- brandt-Lyceum te mogen gebruiken. In het geheel zijn er, volgens beide methoden, niet minder dan 31 talen groepen gepland. Samen vormen ze in feite een complete school. Filmclub K en O heeft met het programma van de „Filmclub 16" rekening ge houden met de wensen van de leden. Er was vraag naar moderne speel films, die niet in dé bioscopen worden vertoond; ook naar films van jonge Nederlandse cineasten en goede oude speelfilms. Op Filmclub 16 worden meestal 16 mm-films vertoond, al of niet door sprekers-met-een-korte-toelichting ingeleid. Men heeft reeds de beschik king over een aantal goede films, echte „toppers" in hun genre. Deze causerieën met illustratie gaan weer over allerlei landen en volkeren, waarmee we steeds meer te maken krijgen: India, Portugal, Roemenië-vandaag, Israël, om maar enkele te noemen. L'dorp-O' geest De afdeling Leiderdorp geeft een serie cursussen over wandlappen ma ken, woninginrichting, planten- en- tuin-verzorging, opfrissen van Frans en Engels. Verder een concert en een lezing door een modern auteur. Ook in Oegstgeest is een K en O- programma (voorlopig tot eind 1969) voorbereid. Men kan hier luisteren naar een inleiding óver en meegaan néar de Rembrandt-tentoonstelling in Intrede ds. Bouhnys LEIDEN Op zondag 14 sep tember zal ds. K. Bouihuys intrede doen als tweede Hervormde stu- denbenipredikant in een dienst in de Hooglandse Kerk, die begint om kwart voor twaalf. In deze dienst zal het avondmaal worden gevierd. Deze ochtend zal de dienst in ds studentenparochie geen doorgang vinden om ook alle r.-k. studenten in de gelegenheid te stellen de intrede van ds. Bou- huys bij te wonen. Amsterdam, deelnemen aan cursussen boetseren, vrije expressie voor vol wassenen en voor kinderen, creatief naaldwerk en Engels-voor-beginners. Op 23 oktober is er een concert in het Rijnlands lyceum, op 29 of 30 december een circus-voorstelling voor kinderen. LEIDEN De dienst dn de Re monstrantse kerk, die zondag ge houden wordt, is mede ter ere van het echtpaar Schrijver, dat het 25- jarig jubileum als koster van de kerk viert en tevens afscheid neemt. Zij zullen hun woning boven de kerk aan de Hooglandse Kerkgracht gaan verlaten. De heer Schrijver en zijn echt genote hebben de afgelopen 25 jaar met veel plezier hun werk in de kerk gedaan. Mevrouw Schrijver zette en schonk koffie na de dien sten en andere gebeurtenissen. De heer Schrijver zorgde voor het glaasje water van de predikant, voor de kachel, voor allerlei klusjes, die op hem lagen te wachten. De heer Schrijver heeft nog een baan bij de afhaaldienst van de Leidse spaarbank. Hij zal dus zeker niet met de armen over elkaar gaan zitten na .zijn drukke kostersbaan. LEIDEN Op zaterdag 13 sep tember zal de Groenoordhal officieel worden geopend, maar de eerste veemarkt zal er pas op 10 oktober worden gehouden. Ook de 3-oktober-kermis maakt een eerdere verplaatsing onmogelijk. Er zal op de dag van de opening wel vee in de hal zijn te zien, maar dat is voor de jaarlijkse Vebo-tentoon- stelling. Intrede ds. Boogaard LEIDEN Kandidaat R. Boo gaard te Nisse hoopt op woensdag 1 oktober zijn intrede te doen als predikant van de Geref. Gemeente te Leiden. Om half 3 's middags zal hij door ds. II. Rijksen worden be vestigd. De intrede 's avonds is om half 7. Een stralende mevrouw Van Duyn vAt Katwijk was het middelpunt van de hulde die de Leidato-standhouders voor de 50.000ste bezoeker hadden ge organiseerd. Ook haar echt genoot, uiterst rechts, deelde in de cadeaus. Er wordt gezocht naar een andere plaats LEIDEN Een der eerste Leidse clubhuizen bestaat deze week 75 jaar. Het is het clubhuis de „Sperwers" in de Langestraat. De oprichters prof. H. Oort en mej. E. O. Knappert, te vens oprichtster van het Leidse Volkshuis) wilden door de oprichting van de „Sperwers" steun verlenen aan de jeugd in de-buurt, waar de Langestraat is gelegen, door onder richt te geven in handenarbeid, ko ken, muziek, tekenen enz. Was de opzet aanvankelijk vrijzin nig protestants, sinds de Tweede Wereldoorlog is deze signatuur be wust op de achtergrond gekomen. Het werk is nu algemeen. Naast het z.g. clubwerk (handenarbeid, sport, judo) en instuifavonden waar ieder kan doen waar hij zin in heeft (biljarten, tafeltennissen, tafelvoetbal, discobar of alleen maar lezen, praten of naai de t.v. kijken) is er elke week een dansavond. Ook voor de volwassenen in de buurt wordt iets gedaan. Zo is een damesgymnastiekclub in oprich ting. De leiding bestaat uit beroeps krachten geassisteerd door vrijwilli gers. De toekomst van het clubhuis ligt elders in Leiden. De buurt van de Langestraat is saneringsgebied en langzaam maar zeker verdwijnen de oude huisjes en daarmee de jongens en meisjes die het clubhuis bevolken. Aan club- en buurthuiswerk is echter een stijgende! behoefte zodat het bestuur in overleg met de L.J.A. omziet naar een geschikte plaats waar het clubhuis zijn nuttige werk kan blijven voortzetten. LEIDEN In een drukbezovhte ledenvergadering van de Remon strantse Gemeente, die tevens werd bijgewoond door predikant fffl en kele kerkeraadsleden van de met de Remonstranten samenw erkende Doopsgezinde Gemeente, legde de Remonstrantse predikant, c'er. A. W. Cramer een verklaring af ten aan zien van zijn houding tegenover de Remonstrantse Gemeente. Hij zei daarin Remonstrants te zul len blijven. Tot de gemeenteleden: „In de Remonstrantse kerk voel ik me verbonden met u, heb met u een taak hier en kan e-r met u de vrijheid van een leven met God als weldadig ondergaan. "Wanneer ook u hierin een basis kunt vinden voor vertrouwen in een toekomst van onze gemeente met mij als voorgan ger. dan wil ik met hart en ziel pro beren met u samei» te werken en te leven tot heil van ons allen". In zijn verklaring stelde de predi kant. dat het hem ging om God toe gankelijk te houden in ons leven en samenleven, om een antwoord op de vraag waar en hoe mensen hun heil kunnen vinden. Het bleef hem gaan om geloofsgemeenschap, die door Gods ^bijheid heilvolle ruimte wordt. Er was in hem een vernieuwd vertrouwen ontstaan, dat dit met Remonstranten en Doopsgezinden samen mogelijk moet zijn. Doordat dr. Cramer verschillen de functies bekleedde, was vooral het persoonlijke contact met de ge meenteleden in het gedrang geko men. Voortaan zal slechts één taak op zijn schouders rusten en in ver- Raad Haarlem nier meer HOOFDDORP De gemeenteraad van Haarlemmermeer accepteerde donderdagmiddag het voorstel een bijdrage in de kosten (f 12.464) te ver lenen ten behoeve van de stichting van een Groene Kruis-gebouw in Abbenes. Een krediet van f 24.00 werd beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van meubilair voor de christelijke lagere Johannes Mcst- steijnsehool. Het meubilair is bestemd voor het handenarbcidlokaal, waar nu een „gewoon" leslokaal wordt ge maakt. Dit is nodig in verband met de snelle toeneming van het aantal leer lingen. In antwoord op een vraag zei wethouder van onderwijs G. J. H. Jongelie dat pogingen in het werk worden gesteld in Nieuw-Vennep het aantal christelijke lagere scholen met één uit te breiden. Dat een handen- arbeidlokaal opgeofferd moet worden, vond de wethouder een nare toestand, maar: ,,'t Kan niet anders". Voor de aanschaf van leermiddelen bestemd voor de lagere school in Lis- serbroek werd een krediet gevoteerd van f 1985, De raad ging akkoord met de ver deling van het woningwetwoning contingent 1969. Enkele opmerkingen van raadsleden betroffen het verschil in huurprijs van de verschillende woningen. Wethouder C. van Stam (A.R.) ant woordde hierop dat tal van oorzaken zijn aan te wijzen. Ondermeer zijn aan sommige woningen meer extra voorzieningen getroffen. Ook wordt voor de ene woning meer subsidie verleend dan voor de andere. De behandeling van het ontwerp- bestemmingsplan „Nieuw-Vennep- Kagertocht" kon met een hamerslag worden afgedaan. Onrendabel Dit was niet het geval met het voorstel subsidie toe te kennen aan autobusonderneming Maarse en Kroon, die enkele lijndiensten in Haarlemmermeer onderhoudt. Drie hiervan zijn onrendabel en overwo gen wordt deze diensten te staken, tenzij subsidie wordt verleend. B. en \V. stelden de raad voor alleen ten aanzien van de lijndienst Hoofddorp- Badhoevedorp-Zwanenburg het ver zoek in te willigen, wat neerkwam oo een bedrag van f 58.750. De overige twee lijndiensten, waar onder Hillegom - Nieuw-Vennep - Hoofddorp-Badhoevedorp-Amsterdam (Surinameplein), hebben, aldus b. en w. een intergemeentelijk karakter. De heer J. Visser (A.R.) vond dat er wat hapert aan de „dienstverle ning" van Maarse Kroon. Zo man keert er iets aan de overstapbevoegd- heid en ontbreken een vijf- en tien- rittenkaart. Ook stelde hij voor kontakt op te nemen met de gemeente Amsterdam, LEIDEN Gisteren was dé dag voor het Leidato-comité. Twee heug lijke feiten. Ten eerste is donderdag, de zesde Leidato-dag, het bezoekers- lal van vorig jaar, om precies te zijn 41837, overschreden. Reden om een kleine hulde te brengen aan de 41838-ste. Dat was mevrouw Koning wit Noorden. Zij was samen met haar dochter, mevrouw hamers uit Oegst geest, naar de Groenoordhal gegaan en werd daar plotseling onthaald op een taart en een waardebon Nog fijner was natuurlijk dat men het, wat betreft de toegangskaarten, geschatte aantal bezoekers over schreed. De vijftigduizendste en echtgenoot zetten om ongeveer tien voor half tien voet over de Leidato- drempel. Voordat zij de volgende voet eroverheen hadden kunnen zet ten was het comité al op hen afge stevend. Mevrouw en meneer Van Duyn uit Katwijk wisten eerst niet wat hun overkwam. Zij werden mee genomen naar het podium, moesten wat vragen beantwoorden en werden toen overstelpt met cadeaus. Een complete keuken bevond zich daar onder, een taart, voor meneer een boormachine, een boeket bloemen, een cheque van 100 gulden en ten slotte vier toegangsbewijzen. Leikaarto Er was gisteravond voor de bezoe kers weer heel wat te beleven. Al bij de ingang stuitten zij op de drum mers, trompetters en majorettes van drumband De Burcht die daar een nummertje weggaven waarvoor veel mensen bleven staan. Zij waren nog niet weg of op het podium begonnen Willy en Willeke Alberti de mensen te amuseren met hun liedjes. Donderdagavond was jde Leikaar- to-Avond. De bezoekers werden re gelmatig aangeschoten door meisjes die vroegen of zij een bepaald voor werp, een krijtje of een schoenveter of wat dan ook, in de zak hadden. Konden zij het gevraagde voorwerp tonen, dan kregen zij een gele kaart. Wie de meeste kaarten verzamelde, had gewonnen. De winnaar was de heer Van Hoven uit Leiden. Hij kreeg onder andere een fototoestel, dat hij aan zijn vrouw gaf, en nog meer geschenken. Nóg jonger Werd zondag de jongste deelnemer van de Leidatoloop gehuldigd, gis teravond bleek dat er een nog jon gere jongedame had meegelopen. Zij telde precies drie jaren en heet Ma rina den Engelsman. De oudste deel nemer, 73 jaar, werd een gratis abon nement op een weekblad aangebo denNa lang aarzelen besloot hij De Lach maar te kiezen. De Leidato is in zijn laatste dagen. Nog altijd praten de standhouders even enthousiast over hun artikelen. De kellners zien wat vermoeid na een avond sjouwen. De bloemen van de rotswand voor de ingang zijn in middels alweer ververst. Op deze grote hoeveelheid bloemen na zijn er op de Leidato overigens wei nig bloemen te zien. Op een enkeling na heeft niemand de noodzaak van een fleurige bloemversiering inge zien. Natuurlijk verleppen bloemen snel, maar zoiets is toch te verver sen. Ten slotte blijft de Leidato een tentoonstelling en dan zijn bloemen onontbeerlijk. om eventueel te komen tot het ver lengen van de lijndienst Hillegom- Amsterdam (Surinameplein) en deze door te trekken naar Amsterdam centrum. Verder zou de gemeentebus 29 (Sloten-Kalfjeslaan) kunnen wor den doorgetrokken tot Badhoevedorp. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester zegde toe stappen te zullen ondernemen. Na langdurge discussie kon de raad zich met het voorstel verenigen. Ook de heer C. Marcussc (PvdA) die eerder had gevraagd het voorstel twee maanden aan te houden, opdat de raad zich kan „bezinnen". band hiermee legde hij de gemeente een programma voor van nieuwe initiatieven, dat nader overwogen zal worden. Zoals bekend, bestond bij dr. Cra mer twijfel of hij bij de Rem. ge meente wilde blijven. Hij koesterde sympathieën voor het rooms-katho- licisme. De kerkeraad had hem in verband hiermee studieverlof ver leend, in welke periode de predikant tot zijn bovengenoemd besluit is ge komen. Om de zaken duidelijk te stellen, had hij de kerkeraad ontslag aan geboden. Gezien de verklaring van dr. Cramer, dat hij remonstrants is gebleven en hij zich met hart en ziel aan de gemeente wilde wijden, wenste de kerkeraad dit ontslag niet te aanvaarden. Tijdens de vergadering bleek, dat de overgrote meerderheid zich ach ter dit standpunt van de kerkeraad schaarde. In verband hiermee heeft dr. Cra mer zijn werkzaamheden inmiddels hervat. Over het aan de vergadering voor gelegde voorlopige programma van nieuwe taken zal de gemeente zich t.z.t. nader bezinnen. LEIIDERDORP De Leiderdorp- se Damclub begon donderdagavond mot een sneldamwedstrijd. De uit slag was als volgt: 1. G. H. Oostergo; 2. A. v. d. Zwan; 3. J. v. Sandijk; 4. J .v. d. Leek; 5, 6, 7. C. v. Sandijk sr., C. Verwey. C. v. d. Leek; 8 en 9. K. de Dood, C. v. Sandijk jr; 10. A. Bloemendaal; 11. W. v. Eek. Speciaalzaken verhuur TR0UWK0STUUMS (ooK In grijs en lichtgrijs) Jacquet-, smoking-, rokkostuums I Voor dames: bontverhuur J OUTSTANDING QUALITY I I ROTTERDAM leMiddellandstr. 78 23 18 15 L J OEN HAAG Zoutmanstraat 24 33 57 26 I 1 AMSTERDAM Singol 462 23 36 80 I HAARLEM Ged. Oude GracM51 31 13 88 F UTRECHT Voorstraat 58 1 00 53 EINDHOVEN Leenderweg 108 1 48 77 I NIJMEGEN Stikke Hezclstr. 19 2 08 38 1 ARNHEM Looierstraat 14 43 68 82 J GRONINGEN 0udeEbblngestr.49 3 31 12 I ANTWERPEN BRUSSEL LUIK GENT I voor GRATIS boekje""! I J TROUW-INFORMATIES enz... I I o.a. het gehele verloop van uw trouwdag U n I Deze bon op briefkaart ol In envelop./ I I (met uw naam en adres) opsturen aan I Firma John Kennis, Singel 462, A'dam. I 01 belt u ons even. jj I HAARLEM Burgemeester L. de Gou overhandigde vanmorgen in het hoofdkantoor van de NZH aan de Leidse Vaart in Haarlem aan de heer J. A. L. de Ronde, chef per soneels- en algemene zaken de ver sierselen behorende bij de benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer De Ronde is n.l. 40 jaar betrokken bij hét openbaar vervoer in Nederland. Hij begon zijn loopbaan op het kantoor van Van Gend Loos in Rotterdam. In de oorlogsjaren ver trok hij naar Hoogezand. Hij trad daar in dienst van de GADO, een dochteronderneming van Van Gend Loos, en heeft daar als chef de bureau de administratie ter hand genomen. In 1945 kwam hij te wer ken onder de heer Hortensius, de latere direkteur van de NZH. On der diens leiding werd de heer De Ronde voor het eerst geconfron teerd met het personeelsbeleid; hij beoordeelde het administratieve personeel. Op 1 mei 1957 werd hij bij de NZH ingeschakeld. Daar kreeg hy te tnaken mét' de omschakeling van trams op bussen. Tevens heeft hij in de beginperiode meegewerkt aan hét onderbrengen van het pensioen fonds in de Pënsioenstichting Trans- ■port. Vanaf die tijd' hield hij zich ook bezig met algemene en perso neelszaken bij de NZH. Contante wisselkoersen AMSTERDAM. 4 september Londen 8 6114—BJ>2, New York 61R—3.81H, Mon- 'treal 3.35^—3.35)1. Parijs 65.24V.-65.29V-. Brussel 7.18J/i—7.19V1, Frankfort 90.93—90.98, Stickholm 60.91—09.96, ZUrich 84 13—84.18. Milaan 57.4814—57.53'/». Kopenhagen 48.09'/» 48.14</»A Oslo 50.651/j—50.70'/:, Wenen 14.00'/. —14 OIV: Lissabon 12.72—12.7314. TRIANON We zyn gewend dat musicals grappig, opgewekt of romantisch zyn. Zelfs zeer droevige onderwerpen worden in een musical opgefleurd door ge zellige of vrolijke liedjes die het leven weer veel dragelijker ma ken. Je stapt daarom wel een beetje argwanend naar musicals toe. Dan zie je Funny Girl. Een complete tegenstelling met Het gebruikelijke musicalpatroon. Re gisseur William Wyler en natuur lijk hoofdrolspeelster Barbra Streisand hebben kans gezien er een soort kunstwerkje van te maken. Funny Girl laat ons eens te meer zien hoe diep-triest het leven van de clown, de man die de mensen moet laten lachen, vaak is. Deze keer is de clown een charmant meisje. „Malle Meid" Fanny Brice is ervan overtuigd dat zij zeer lelijk is. Daar komt nog bij dat ze een hartstocht voor het toneel koestert. En die twee dingen,-zo vinden de mensen uit de achterbuurt waar zij is geboren, gaan nooit samen. Toch wel. Als je maar niet hoeft te spe len dat je wel mooi bent, en dat is iets wat Fanny dan ook zeer be slist niet doet. Zij ziet kans bij een klein thea tertje te komen werken. Ze stuurt de show in het honderd, maar steelt het hart van het publiek. Daarom krijgt zij ook de uitnodiging bij mr. Ziegfeld, dé grote man uit de show business, op audiëntie te gaan. Ze wordt aangenomen, groeit uit tot de ster van het Ziegfeldshow en al les loopt op rolletjes, tenminste, wat haar carrière betreft. Ook in haar privéleven hangt ze meestal de clown uit. Zij is ervan overtuigd dat ze nog altijd even lelijk is. Die overtuiging wordt ge staafd door het feit dat er weinig of geen mannen zijn die naar haar gunsten dingen. Als er dan een man in haar leven komt. en het is nog een beeldschone ook, gaat ze direct voor de bijl. Hevig verliefd reist ze de gokker Nick Arnstein na en trouwt met hem. In het begin is alles rozegeur en maneschijn. Maar Nick werkt zich in de nesten met zyn gegok. Fanny's hart gaat zo naar het to neel uit dat zij weinig merkt van zijn moeilijkheden. Het loopt alle maal erg triest af. Ondanks alle narigheid blijft Fanny voor de bui tenwereld de malle meid. Het muzikale gedeelte bestaat uit de soms lekker rauwe bedjes van Barbra. Helaas gaat Omar Shariff, die de mooie gokker vertolkt, ook één keer zingen. Dat had hij beter niet kunnen doen, want hij zinkt volledig in het niet naast de krach tige stem van Barbra Streisand. Al les bij elkaar is de film zeer zeker de moeite waard. (Trieste musical). Techniek der liefdeskunst REX Het zoveelste Duitse voorlichtingsprodukt heet dit keer „Techniek der liefdeskunst". Even als zijn voorgangers is ook deze film een regelrechte tegenvaller. De enscenering is ronduit slecht. De beelden zijn, ondanks de kleur, van een gebrekkige kwaliteit; beelden die worden voorafgegaan en op irritante wijze worden onder broken door het op het scherm brengen van zedig uitziende spre kers. Na een korte uitleg van de men selijke genitaliën volgt een mora liserend betoog over het nut voor het huwelijksleven. Hierna wordt de kijker een eindeloze reeks va riaties voorgeschoteld, die op de meest kinderlijke wijze, met be hulp van onooglijke poppetjes tot vervelens toe in beeld worden ge bracht. Hoewel subtieler van opzet dan vorige voorlichtingsfilms, blijkt de bijtitel van Techniek, „Uw mooiste levensles", de lading in het geheel niet te dekken. Sexy Suzanne zondigt weer LIDO Het was te verwachten, dat regisseur Antel na het succes van zijn film „De zoete zonden van Sexy Suzanne" terug zou komen met nog zo'n produkt. En ja hoor, onder de titel „Sexy Suzanne zon digt weer" gaat hij het nog een keer proberen. Zijn formule: een min of meer onnozel verhaaltje, hier en daar wat blote scenes en een beetje operette. Zo iets gaat er altijd wel in. Suzanne zwerft met een toneel- groepje wat door het land in de tijd, dat Napoleon Duitsland bezette. Ze raakt verzeild in het Italiaanse dorpje Lucca, waar graaf Enrico bezig is zijn land kwijt te raken aan hertogin Elisa, de zuster van Napo leon. De ene verwikkeling na de andere volgt, maar Suzanne, die dappere meid, weet alles tot een goed einde te brengen. Al kost het haar soms wel wat moeite haar „eerbaarheid" te bewaren voor de graaf, die haar dan ook aan het eind dankbaar in zijn armen sluit. Aan datzelfde eind wordt ook de mededebng gedaan, dat Suzanne nog een nicht heeft en daarmee wordt meteen al de titel van de volgende rolprent verklapt. Het ziet ernaar uit, dat Sexy Suzanne de Sissi van de jaren zestig gaat worden. Alleen natuurlijk wat aan dez.e tijd aangepast met hier en daar een verkleedpartij en een he melbed om het tekort aan inhoud te verhullen en de film voor de grotere publiek aantrekkelijk te maken. (Op naar de volgende). Prolongaties STUDIO „Het Circus". Tweede week. Een film met Charley Chaplin uit 1928, die werkelijk klassiek mag yyorden genoemd. Na veertig jaar kijkt nicn nog steeds met tra nen in de ogen van het lachen naar dat gekke mannetje, dat in zijn naïveteit alles fout doet en daardoor juist het circus van de ondergang redt. Het is een geweldige film over droeve clowns en boze slavendrij vers. Daar moet je naar kijken en niet over praten. CAMERA „Repulsion". Derde week. Beklemmend filmwerk van Roman Polanski met in de hoofdrol Catherine Deneuve. Een aantrek kelijk introvert meisje heeft een walging (repulsion) voor mannen. Het wordt zelfs een obsessie voor haar. Polanski heeft het geheel sober, maar indringend verfilmd. Door een functioneel gebruik van de stilte weêt hij weergaloze span ningen op te wekken. LUXOR „Wie 't laatst lacht*..". Derde week. Schaterfilm met ster ren als Bourvil, David Niven en Jean-Paul Belmondo. Niven is deze keer het brein achter De Grote Treinroof. Hij blijkt later ook ge neraal van de NAVO te zyn, die verantwoordelijk is voor de zich in de trein bevindende NAVO-mil- joenen. Een film vol dwaze verwik kelingen en misverstanden. Kort om, een pakhuis vol kolder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3