Debat over de oorlog levert eigenlijk niets nieuws op Hoogleraren in geding op vrijgemaakte synode Jeugdwerk kan en mag geen hobby zijn van ouderen Drempel tussen Rome en Genève is hoog Brazilië Een woord voor vandaag Vrees BEROEPINGSWERK Puzzelboek TWR vernieuwt eontract met Monte Carlo Café-Rest. Belvédère Om aard van binding aan belijdenis Bronchiletten VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 «IIEI De voltooide tijd is een gevaarlijke tijd in het geestelijk le ven. Eigenlijk mag er geen voltooide tijd zijn in het leven dat God ons schenkt, we gaan immers de eeuwige morgen tegemoet. Het karakteristieke werkwoord is „zijn". God is. Christus kan zeggen: ,Jk ben." En zo zal van ons gezegd kunnen worden: Wij zijn. Maar soms duikt die voltooide tijd wel op. Lel maar op de zin die komt als Paulus Euodia en Syntyche vermaant: Want zij hebben tezamen met mij in de prediking van het evangelie gestredennaast Clemens en mijn overige mede arbeiders, wier namen staan in het boek des levens." Zij hebben gestreden. Paulus kan niet zeggen: Ze strijden met mij. Ze zijn weggelopen van het evangelisch pont. Ze zijn gevlucht vanuit de rangen van Christus' soldaten. Daarom moet Paulus hen vermanen. Wie die grote strijd ver geet gaat bekvechten met medechristenen. Is er ruzie in een gemeenteDe strijdende partijen zijn meestal weggelopen van voor het aangezicht des Heren en daarom ergeren ze zich aan elkanders tekortkomingen. We lezen vandaag: Handelingen 15 30-41. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerde synode is gisteren nog niet toe gekomen aan een uitspraak over het oorlogsvraagstuk. In plaats daarvan zijn al de visies die in een zeer lang debat gespuid werden doorgegeven aan de commissie voor preadvies, die met de deputaten tot een voorstel aan de synode moet komen. problematiek bezig zijn", zei de Zwijndrechtse ouderling G. van Ga len. Hij wilde de synode een bewogen brief laten schrijven aan de gerefor meerde leden van de fracties van de Sta ten-Generaal, aan de legerpredi- kanten, de gereformeerde officieren onderofficieren en aan de faculteit Zoals ik schreef kwamen dinsdag avond al zeven sprekers aan het woord. De andere veertien volgden gistermorgen. Toch moest na afloop van deze eerste ronde in dit debat de voorzitter van de synodale commissie van preadvies, dr. O. C. Broek Roe- lofs, zeggen dat in de synode niets gezegd werd dat niet al eerder in de TN TSJECH08L0WAKIJE vreest men een langzame terugkeer naar de methoden van de jaren vtyftig. die gekenmerkt werden door willekeur, terreur en politieke processen. Er worden nog pogingen gedaan, de bitter teleurgestelde bevolking te be wegen, de feiten te aanvaarden zo als z(j zich sinds de bezetting van het land hebben ontwikkeld. Men tracht darbU gebruik te maken van Dubcek en Smrkovsky, die Taje- choslowakjje een socialisme met een menselijk gezicht wilden geven en daaraan enorme populariteit dankten. Moskou-vriend Bilak meent dat de problemen opgelost kunnen worden, als beide politici toegeven, grove po litieke fouten te hebben gemaakt, waardoor de interventie van Moskou niet kon uitblijven. Geen van hen lijkt echter van plan te zijn, deze vernederende on weer zinwekkende stap te doen. Volharden zij in hun weigering, dan kunnen ai) en hun aanhangers in grote moeilijk heden komen. De definitieve beslissing over hun toekomst is nog niet gevallen, naar men zegt vanwege de tegenstellingen onder de Praagse leiders, met name wat Dubcek betreft. Niettemin is de verwijdering van Dubcek en zeker die van Smrkevskj nog slechts een kwestie van tjjd en suilen processen tegen medewerken als Kriegel en Pavel mogelijk niet uitblijven. Partijleider Husak, die er niet in ge slaagd is, zowel het vertrouwen van de Tsjechoslowaken als dat van de Russen te winnen, speelt intussen een duistere en nogal kwalijke rol. Om te voorkomen dat de onversoen- Hike Strougal zjjn plaats Inneemt blijft hU in gebreke de beloften waar te maken, die hjj deed als opvolger van Dubcek. Hiermee heeft hij het respect ver speeld. dat hij door zijn verzet in de jaren vijftig ook bij een deel van de voorstanders van liberalisatie in de partij en daarbuiten genoot. Het ziet er dan ook naar uit, dat hij al te ver is gegaan in sjjn streven, zijn op revanche beluste tegenstan ders uit de jaren vijftig te beletten, de klok vele jaren terug te draaien. Joods verzet tegen vrijlating van oorlogsmisdadigers AMSTERDAM De drie joodse kerkgenootschappen hebben de mi nister van justitie in een brief met klem ontraden een wetsontwerp in t« dienen, waardoor de mogelijkheden van voorwaardelijke invrijheidsstel- ling ook kan worden toegepast op levenslange gevangenen. De bepaling zou dan gelden voor de drie oorlogsmisdadigers in Breda. „Het is heel goed denkbaar, dat zij zich zullen voegen bij de thans weer in Duitsland opkomende neo-na- zistische beweging, door wie zij wel licht als martelaren en mogelijk als helden zullen worden binnenge haald." Voor de grote meerderheid van de tot de joodse kerkgenootschappen be horende leden zou het ook een niet te verdragen gedachte zijn dat de oor logsmisdadigers weer vrij zouden ko men GEREF. KERKEN (vrUfcm.) Beroepen te Hoogkerk: Joh. Stra- ting te Hattem. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam: P. v. Zonne veld te Papendrecht; te Zwolle: S. Wjjnsma, industriepred. te Rozenburg: te Oosterbeek: P. Sneep te Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: D. Hakken- ber* te Dordrechtte H. I. Ambaeht: G. A. Zijderveld te Middelburg. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Goes (vac. J. Karelse ar.l: A. J. Buurman te Bussum. Dr. Visser 't Hooft tot synode (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Dr. W. A. Visser 't Hooft acht zichzelf geen profeet, maar hij verwacht niet dat de Rooms-Katholieke Hor. 1. spleet, 4. Ganzenboer, 9. vaarwel, 10. fraaie zangvogel, 11. tijd rekening, 12. slaag, 14. palmboom, 15. aanw. voornaamw., 16. zwemvo gel, 17 water in N. Brab., 19. twist, 22. jongensnaam, 24. maling, 25. munt in Zwitserland. 27. weefsel. 30. volksnaam voor de kauw, 32. zuster, 33. vreemde munt. 35. rustig, 37. ont heffing van straf, 39. water in Z.H., 40. plat ovale vat, 41. plaats in Gel derland, 42. hechtenis, 43. vlug. Vert. 1. geraamte, 2. meisjesnaam. 8. zwemvogel, 4. speelgoed, 5. voor zetsel, 6. gevangenis, 7. eer, 8. stand. 10. plaats in Limburg. 13. geit, 14. biersoort. 16. overeenkomst, 18. vaar tuig, 20. vis, 21. maling, 23. wijze van doen, 26. schilderstuk öp hout, 28. insekteneter, 29. baan voor balspel, 81. deel van een kachel, 34. voedsel. 36. voorzetsel, 37. opening, 38. dorp in Drente, 40. spil van een wiel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. Vianen - sla; 2. editie - ter: 3. re - dok - gene; 4. sa - al - Eelde; 5. Vaals - nier; 6. al - nest - nog; 7. Roden - imme; 8. Irene - Ee - en: 9. Aalten - Ens. Vert. 1. vers - varia; 2. ideaal- ora; 3. Al da - Andel; 4. N.T. - oele - ent; 3. elk - es - snee; 6. negentien; 7. stel - in - mee; 8. lende - omen: 9. are - ergens. Vrijgemaakte hulp voor dr. Weijland ARNHEM Luchtmachtpredikant ds. K. J. Kapteijn verricht op uitno diging van de gereformeerde kerk raad pastorale arbeid in de wijk van dr. H. B. Weijland, gedurende de we ken, dat deze predikant afwezig is door zijn werk op de generale syno de. Bijzonderheid is, dat ds. Kapteyn behoort tot de groep van vrijge- maakt-gereformeerden, die buiten hun kerkverband geraakt zijn. In de gereformeerde kerk (buiten verband) van Amsterdam-Noord (ds. J. F. van Hulsteijn) is het tot een breuk gekomen. Een groep gemeente leden wil terug binnen het kerkver- taand (Van onze kerkredactie) MONACO Trans World Radio heeft opnieuw een contract voor tien jaar afgesloten met radio Monte Car lo. Het huidige loopt volgend jaar af. Daarmee heeft deze radio-omroep in dienst van de zending tot 1980 het exclusieve recht tot het gebruik van de aendinstallatie. Trans World Radio verzorgt uitzen dingen in dertig talen, deels via Mon te Carlo, deels over de eigen grote zender op Bonaire. Kerk zo snel lid zal worden van de Wereldraad. Op verzoek van de Rotterdamse predikant P. Riemersma legde hij woensdag uit, welke obstakels het lidmaatschap in de weg staan. De r.k. kerk is de enige echte we reldkerk. Als de paus spreekt richt hij zich tot de hele wereld. De We reldraad spreekt ook tot de wereld. Moet nu de paus straks eerst Genève opbellen (via een „zwarte lijn") om te overleggen wie er zal spreken? Dan heeft het Vaticaan een eigen corps diplomatique. Als het Vaticaan diplomatiek gehandeld heeft, kan dan de Wereldraad geen stappen op we reldniveau meer ondernemen? Er is in de derde plaats de vraag van de representatie. Hoeveel zetels moet Rome krijgen? In Nederland is er trouwens een geheel nieuwe ge dachte geopperd. Niet het Vaticaan treedt tot de Wereldraad van Kerken toe, maar de afzonderlijke regionale bisschoppenconferenties. Die gedach te is nog zo nieuw dat hij nog nooit grondig is besproken. Eén ding is volgens dr. Visser 't Hooft zeker. Door het lid maatschap van de Rooms-Katholieke Kerk mag de Wereldraad niet onher kenbaar veranderen. SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken Recepties en partijen Nieuwe entree Telefoon 01823 2377 commissie naar voren is gebracht. Het langdurig debat heeft dus geen nieuwe inzichten opgeleverd. Hoewel het eigenlijk niet toe gestaan is om in een dergelijk debat in te gaan op de opmerkingen van vorige sprekers, gebeurde dit toch wel. Wat dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot dinsdagavond gezegd heeft oorlog is geen ramp, maar een zonde heeft weerklank gevonden. Consequentie Ook de rapporteur van de commis sie, dr. Broek Roelofs, schonk aan diens woorden aandacht. Hij zei: ze zijn goed overgekomen. Maar als ie mand zegt dat ..oorlog zonde is" dan moet hij weten wat hij in de volgen de zin zal zeggen. Het gaat om de consequentie van die uitspraak. Het hele debat maakte duidelijk dat over die consequentie in het ge heel geen eenstemmigheid bestaat. De mannen van het Gereformeerd Vredesberaad zeggen: weg met de atoomwapens; ook als anderen die niet willen afschaffen, moeten wij dat maar eenzijdig doen. Maar in de synode klonken nog veel meer stem men, die juist wilden vasthouden aan die wapens. Vuilnis „Ik zie niet in hoe we daar vanaf kunnen komen van die atoomwa pens dus zonder ze voorlopig aan te houden", zei prof. dr. G. Th. Rot huizen. En hij vervolgde: „Ik weet niet hoe we van die vuilnis zonder vuile handen kunnen afkomen". De Leeuwarder predikant ds. L. H. Kwast zei: „Wie atoomwapens zonder meer overboord gooit kan een chaos veroorzaken". „Ik begrijp niet dat er mensen zijn", zo klaagde ds. P. van Til uit Middelburg, „die de balans der verschrikking willen verstoren". Maar toen kwam prof. dr. J. Firet van de Vrije Universiteit, die als een uitroepteken achter het hele debat als laatste spreker toch herhaalde: „De kerk moet nu de ABC-wapens (atomaire, bacteriologische en che mische wapens) afwijzen en tevens als schuld belijden dat zij dat niet al veel eerder gedaan heeft". Enkele synodeleden vroegen zich nog af hoe dit onderwerp nu eigen lijk verder behandeld moet worden. Na drie jaar is het deputaatschap niet tot een gezamenlijke uitspraak gekomen. Na drie maanden durfde de commissie van preadvies slechts een paar gedachten en nog geen voorstel len aan de synode voor te leggen'. Moest de synode nu in drie dagen al beslissen? „Laten we de hulp inroepen van de deskundigen in onze kerk, mensen die al veel langer dan wij met deze voor politieke wetenschappen van de Vrije Universiteit. „Vraag hen voor 15 november hun visie te geven", was zijn advies. Ds. A. C. van Nood dacht in een soortgelijke lijn. „Ik betreur het dat we vandaag deze discussie hebben. Naar mijn mening is het debat niet goed voorbereid. We zouden eigenlijk over een enkel aspect van deze pro blematiek spreken, maar nu komt al les weer ter tafel", klaagde hij. Ds. Van Nood las een aantal citaten voor uit de Nieuwe Katechismus van de Rooms-Katholieke Kerk, die hem hadden aangesproken. Hij meende dat in die lijn een oplossing te vin den zou zijn. In zijn antwoord ging rapporteur ds. Broek Roelofs op hun suggesties niet in. Ondertussen was op de syno detafel een „aanvullend voorstel" ge komen van de hand van ds. P. N. Wouters, pro*, dr J Firet ds G van Halsema, ds. J. D. B. van der Meulen en ouderling A. C. Ledegang. Belijdenis PROF. DR. FIRET afwijzen Het is bedoeld als een soort belij denis. Daarin wordt uitgesproken dat de synode „onder de indruk van de verschrikking der vernietiging van het leven door ABC-wapens" is geko men. Maar ze willen niet uit vrees spreken, maar „vanuit het geloof in het werk dat Hij volbracht heeft" en ze willen dat dat ook beleden wordt in dit stuk. De ondertekenaars beseffen echter, dat ze daarmee toch lang nog niet PROF. DR. G. TH. ROTHUIZEN genoeg gezegd hebben. De laatste zin is dan ook: „Tot deze belijdenis wor den wij geroepen, niet als ons enige en laatste woord, maar als het eerste woord, dat in ieder geval gesproken moet worden". Dit stuk kwam niet meer ter spra ke, omdat in wezen dr. Broek Roelofs als rapporteur van de commissie naar een heel ander woord zoekt. Hij wil graag met dr. Bruins Slot vele stap pen verder gaan en zeggen „oorlog is zonde" en dan wil hij nog verder gaan en iets zinnigs zeggen over atoomwapens. Maar na twee dagen debat be-ê gint de synode op dat punt ten stotteren, omdat ieder iets an-* ders wil gaan zeggen. De com-^ missie en de studiedeputaten d hebben dan ook geen gemakke-i lijke taak gekregen, omdat de* synodeleden in wezen het voori, hen verlossende woord niet heb- s ben gesproken. 1 (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN Gisteren is de generale synode van de Ge reformeerde Kerken (vrijge maakt) begonnen met dc behan deling van de zaak van de twee emeriti-hoogleraren van de Theologische Hogeschool, prof. dr. H. J. Jager en prof. C. Veen- hof. In de kring van curatoren van de hogeschool bestaan grote bezwaren tegen hun visie op de binding aan de belijdenis. Hoestdrank in tabletvorm. f 1.— (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Het merk waardige verschijnsel doet zich voor, dat we de laatste jaren bij allerlei gesprekken over jeugd- en jongerenwerk steeds minder jongeren tegenkomen. Dat is jammerivant het jeugdwerk kan en mag geen hobby zijn van ouderen, die er op uit zijn zo veel mogelijk jeugd enthou siast te maken iwor bun inzich ten." Dit zijn de woorden van ds. J Goumare, die vorige week nog staf functionaris bij het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugdwerk was. Zoals bekend is hij thans stu diesecretaris voor lcgerpredikanten te Beukbergen. Jeugdiveek j Voor zijn vertrek heeft ds. Gouma re in verband met de zogenaamde jeugdweek enige notities achtergela- I ten over het gereformeerde jeugd werk. Viel tot nu toe de jeugdweek in de eerste week van september, nu beslist iedere gemeente in welke week tussen 15 augustus en 15 sep tember wordt gehouden. Voor het gereformeerde jeugdwerk is het uitgangspunt altijd de bijbel geweest, aldus de predikant. „Deze uitspraak zal waarschijnlijk geen discussie uitlokken. Die discussie komt wel. als men eraan toevoegt, dat in net gereformeerd jeugdwerk moet blijken, dat we ook van de ge reformeerde beginselen moeten uit gaan, -zoals die zijn geformuleerd in onze kerkelijke belijdenisgeschriften. De vragen liggen dan voor het op rapen. Kan men vandaag nog nauw keurig aangever wat het gerefor- meerde in het jeugdwerk is? Is er I sprake van vervlakking, wanneer I men in onze kring het jeugdwerk en de belijdenisgeschriften niet meer op die naar de stem van het evangelie willen luisteren. Daarmee is een bepaalde keuze ge maakt en die keuze heeft konse- kwenties. Ze zullen moeten blijken in het werk. Dat betekent niet, dat kost wat kost bij elke activiteit van jon geren de bijbel op tafel moet komen. Het betekent wel, dat we willen zoe ken naar een bezig-zijn, een le venshouding, die zich laat inspireren en voortdurend corrigeren door het evangelie van Jezus Christus." Vanuit deze vragen vertonen de ac tiviteiten van de jongeren een kalei- doscopisch beeld. Geen mens is nu eenmaal gelijk aan de andere en ook de behoeften van de jongeren zijn zeer uiteenlopend. Een goed gericht jeugdbeleid zal trachten in al deze verschillende behoeften te voorzien. Ds. Goumare somt dan onder an dere op: ontspanning, ontplooiing, training en vorming, engagement en maatschappijkritiek. elkaar betrekt? Is alles, wat in die 1 geschriften onder woorden is ge bracht. nog wel relevant voor het jeugdwerk? Betekent een binding aan de confessie, dat we ons in het jeugdwerk afzonderlijk als gerefor meerden moeten opstellen en het oe cumenisch denken van veel jongeren resoluut de kop in moeten drukken? Achterland Het zijn ook los van het jeugd werk geen vreemde vragen. Als we ze ook in dit verband stellen, bewijst dat eens te meer, dat het jeugdwerk zich niet manifesteert op een terrein, waar het anders toegaat dan in de samenleving. En al kunnen we dan nu niet op al deze vragen ingaan, we zouden in het algemeen het volgende als een kader voor bezinning willen geven: we heb ben de bijbel als uitgangspunt, de gereformeerde kerken als achterland en zoeken samenwerking met allen, Inspraak Hij bespeurt bij de jongeren steeds meer het verlangen om uit te breken uit een jeugdgetto. waarin ze ;n het verleden door de samenleving wer den opgeborgen. Er wordt om inspraak gevraagd en niet alleen door studenten. „Daarom zal met de jongeren on der ogen bezien moeten worden, hoe wij in het kader van een verant woord jeugdbeleid tegenover derge lijke activiteiten en ontwikkelingen moeten staan. Als wij het verzet te gen een consumptief gedragspatroon en de behoefte aan inspraak positief waarderen, zullen we moeten zoe ken naar wegen en middelen om aan deze behoeften tegemoet te komen. Hoe verschillend de vragen dan mogen zijn, ten diepste gaat het gezien ons uitgangspunt om één centrale vraag: Bieden wij vanuit het evangelie de mogelijkheden om jon geren volop mens te laten zi'n naar Gods bedoeling? En zijn onze midde len daarvoor geschikt?" aldus ds. Goumare. Een voorstel van ds. J. C. Janse, om bij de behandeling van deze zaak onderscheid te maken tussen de geestelijke band van de belijdenis aan de Schrift en de formeel berede neerde binding tussen die beide, werd met algemene stemmen ver worpen. Vandaag vergadert de synode niet. Dinsdag wordt de behandeling van deze zaak voortgezet. De synode behandelde gisteren al leen nog maar het eerste deel van het commissierapport. Uit het rap port bleek, dat de moeilijkheden aan de hogeschool in juni 1965 akuut werden. De curatoren stelden aan de hoogleraars toen enkele vragen: Heb ben de huidige onenigheid en ver deeldheid een principiële achter grond? Is er verschil van inzicht in zake de betekenis van de Vrijmaking en de binding aan de belijdenis voor ambtsdragers en gemeenteleden? De antwoorden van de hoogleraars Jager en Veenhof bevredigden de cu ratoren niet. In 1966 spraken de curatoren uit, dat de belijdenis der kerk in de Drie Formulieren van Enigheid een sa menvatting geeft van de leer der waarheid, zoals de kerk die uit Gods Woord heeft leren kennen. Een ambtsdrager, die tegen een onderdeel van de belijdenis bezwaar krijgt, moet dit aan de orde stellen in de weg, die in het ondertekeningsfor mulier is aangewezen. In geen geval kunnen publikaties getolereerd wor den, die de belijdenis aanvallen of wankel stellen, aldus de mening van de curatoren. Onderscheid Ds. Janse had als een van de cura toren een minderheidsrapport inge diend. Hij wilde onderscheid maken tussen de formele theologische rede neergang en het praktische spreken van de belijdenis, tussen de taal en de begrippen van het wetenschappe lijk spreken en het concrete spreken van de Schrift. Gisteren lichtte hij zijn opvatting nog nader toe. De vorige synode (die van Amersfoorl-West in 1967) had de zaak van de hoogleraars Jager en Veenhof zijns inziens niet behandeld op het vlak, waarop dat had moeten gebeuren. Het was ongelukkig, dat de twee hoogleraren de belijdenis mensen werk hadden genoemd, want het was net of ze met de ene hand terugna men, wat ze met de andere hand hadden gegeven. Mapr dat lag aan het discussievlak. Hiermee wilde ds. Janse de vorige synode niet beschuldigen. Hij consta teerde een feit en hij wilde een po ging doen, opdat broeders van het zelfde huis elkaar weer zouden vin den. In de Gereformeerde Kerken houdt het wetenschappelijk denken de geesten gevangen. Daar wordt de Schrift zo terzijde geschoven, aldus ds. Janse. Hoe zal de vraag naar de waarde en de plaats van de belijde nis beantwoord worden? Wat zegt de Geest tot de gemeente? Ds. Janse meende, dat de belijdenis Dag ten volle gaat leven tegen de f^Ytergrond van de Schrift. Onverantwoord Zijn opvatting vond in de synode weinig weerklank. Ds. D. van Houdt zei, dat de synode door ds. Janse op een onverantwoorde wijze opgehou den werd. Ds. Janse bewijst niet wat hij zegt. Wij beloven als ambtsdra gers, aldus ds Van Houdt naar Gods Woord te spreken en bieden weerstand, als dat tegengewerkt j wordt. Ook dr. J. Douma, sprekend na mens de commissie, bestreed het standpunt van ds. Janse. De on derscheiding, die ds. Janse wilde aanbrengen, noemde hij niet bruik baar. Er zijn door mensen als ds. B. Telder en ds. L. E. Oosterhoff kon- krete stukken van de belijdenis gene geerd. Na de verschijning van het boek j van ds. Telder stond dr. Douma an ders bij een graf dan daarvoor. Niet omdat hij overtuigd was door dat boek, maar omdat het ging om zeer konkrete zaken, als de tekst van een rouwbrief. Dr. Douma was er bang voor, dat ds. Janse de zaken in de nevels zette en mensen in bescherming neemt, die van de belijdenis afwijken. Doordat ds. Janse als curator zelf buiten stemming moest blijven, werd zijn voorstel met algemene stemmen afgewezen. (Vervolg van pagina 1) Fors Niemand durfde er toen aan te denken dat men de ambassadeur van Amerika durfde te ontvoeren. Afge zien nog van het feit dat dat niet gemakkelijk was, omdat de ambassa deur fors gebouwd is. De ontvoerders hebben hun slag daarom zorgvuldig voorbereid. Zij gebruikten niet voor niets twee wa gens, een lichte (Volkswagen 1600) voor het „zetten van de val'" en een kleine maar zeer snelle vrachtwagen voor het vervoer van hun „vangst". De Rua Sao Clemente, de straat waar de Amerikaanse ambassade is gevestigd, heeft dagelijks een grote verkeersstroom te verwerken. Ge bruik makend van het betrekkelijke rustige tijdstip (gisteravond rond etentstijd) reden de terroristen achter de Cadillac van Elbrick tot aan het plein Largo dos Leoes. De ontvoering was in enkele minuten een feit. Gewapend De chauffeur van de ambassadeur, die werd vrijgelaten, vertelde dat zijn auto werd klem gereden door de V.W. .Vier met revolvers gewapende mannen stapten uit en namen plaats in de Cadillac. Daarna reden ze in deze auto naar de vrachtwagen. Ze dwongen de ambassadeur uit te stap pen, bedwelmden hem met chloro form, stapten in de vrachtwagen en reden weg. Enige uren later werd de VW in de den. In de wagen lag de brief met de twee eisen. De 61-jarige ambassadeur is pas sinds 18 juli in Brazilië geaccredi teerd. Daarvoor was hij ambassadeur buitenwijk van de stad teruggevon- in Belgrado en Lissabon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2