Nederland moet onrust helpen wegnemen Conrad en Bean moeten vlak bij Surveyor landen mag niet oefenen Prinses kleedt Edgar Christina zich bij Vos VS Amerikanen 40 uur vast op Schiphol EIS ZES JAAR VOOR MOORD OP ZOONTJE Kunstzon brandt in Noordwijk aan Zee Overschot van be j a ardencentra in Friesland Speurtocht naar ex-bisschop Veranderingen meten Lange wandeling 7 DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 (Van onze correspondent) AAN DE vooravond van de verkiezingen in de Neder landse Antillen is het goed zich te realiseren wat er gaande is. Dit wordt des te dringender als berichten over aanhouding van vakbondsleiders ons bereiken, vooral wanneer allerwegen, ook hier in Nederland, aan de juist heid van die aanhouding getwij feld wordt. Wel heeft de tijdelijke regering uit dit gebied zich teweer gesteld door de wereld erop te wijzen, dat op de Nederlandse Antillen werkelijk recht gepleegd wordt en dat men geen vraagtekens behoeft te zetten bij de onkreukbaarheid van de justitie; wel heeft men uitdrukkelijk op Curacao gestipuleerd, dat de minister van justitie niets met deze aanhouding uit te staan heeft (in een democra tisch geregeerd land gaat zoiets nu eenmaal buiten een minister om!), nog heeft dit de onrust niet weg kun nen nemen. De vraag, of deze arrestaties nog onlusten tot gevolg zullen hebben, zoals op 19 augustus in een uitzen ding door de AVRO werd gezegd, is tot op het moment dat wij dit schrij ven onbeantwoord gebleven, maar onrust gaven ze wel. Dit niet alleen doordat het op deze eilanden gesprekstof gaf; neen, er was meer. Na het bekend worden van dit nieuws gingen er geruchten rond dat stakingen weer op handen waren, als antwoord hierop. Wel gebeurde er niets: de spanning was voelbaar en hier en daar zichtbaar. Benzinesta tions werden ongewoon druk be zocht: de hamster in de mens stond op. Arrestaties juist? Uiterst moeilijk blijkt het zich een objectief beeld te vormen uit de veel heid van stemmen, die elkaar trach ten te overschreeuwen. Van officiële zijde zegt men, wel degelijk juri dische documentaties te hebben die arrestaties van dit kaliber rechtvaar digen (de heren Godett en Ong A Kwie zouden zich zodanig uitgelaten hebben, dat de uitbarsting van 30 mei onvermijdelijk was), maar deze bewijzen zijn „officieel" nog niet ge leverd. Vanuit de contra-groep wordt dit met minder woorden aangevallen, maar legt men er vooral de nadruk op, dat het moment van de gevan genneming „verdacht" vlak voor de verkiezingen plaatsvond, waardoor de regering gecompromitteerd werd. Uiteraard kan in een politiekgevoe- lig gebied als dit, uit zulk een situa tie van alles gebeuren, maar het merkwaardige is hier dat de demo- men nog niet zijn teruggekeerd. Men vreest ze, men huivert reeds bij het denken eraan, omdat men ze op 30 mei gezien heeft als mensgeworde- nen: het proletariaat - van binnen", dat, blind geworden van ellende, zich tot tegenmaatregelen uitgelokt wist, nadat het zijn woede had uitgeleefd. Dit moge alles minder sensationeel klinken en gerubriceerd worden on der gewoon nieuws over dingen van alle dag en waar ook ter wereld, het komt ons toch ernstiger en bedenke lijker voor. Vooral als men bespeurt dat er een terreur van de minderheid Doch de terreur van de minderheid schijnt tot dit „bezinnen" geen steen tje bij te dragen: men zou beter kun nen zeggen, dat zij eerder verlam mend werkt. Velen durven voor hun mening niet uit te komen, want mocht de vorige regering niet terug keren, dan zou men, door voor de verkiezingen een exclusieve mening uitgesproken te hebben, zich zodanig gecompromitteerd hebben, dat men zich in de nesten gewerkt bleek te hebben. Dit bang zijn voor elkaar is hier zeker geen ongewoon verschijnsel, maar de revolutiemannen van voor en op 30 mei hebben de greep op de massa niet losgelaten. Het „als er geen soldaat bij het verkiezingslokaal staat, ga ik niet stemmen", laat de mensen niet los. Vanzelfsprekend laat niet ieder zich daardoor intimideren, maar verlammend is het wel. Men weet dat het gewoonte is, voor de deur van elk stembureau een ambtenaar van politie neer te zetten, en toch deinst menigeen ervoor terug zijn stemplicht te gaan vervullen: men waant zich niet veilig. Natuurlijk zullen vele twijfelaars hun gang ten slotte toch moeten gaan, omdat ze weten dat dit van- MINDERHEID OEFENT STILLE TERREUR UIT rondgaat, die bij velen boven onrust, angst stapelt. Van boven af heeft men de verkie zingscampagnes uitermate goed gere geld: elke politieke groep heeft een beperkte zendtijd toebedeeld gekre gen en in de stad, bijv. op Curasao, en „op Banda Abao" (is „platteland") mogen maar zoveel en beslist niet meer politieke bijeenkomsten gehou den worden. De anders zo lawaaieri ge geluidswagens hoort men niet en op die manier kan de kiezer zich deze keer beter „bezinnen". Dit zou een winstpunt kunnen zijn, immers de nieuwe regering zal straks niet alleen representatief moeten zijn, neen zij zal, met de hulp en de morele steun van dit volk, de hand aan de wederopbouw van de verniel de stad moeten slaan. daag temeer hun plicht is en dat elke burger op zo'n dag zijn verant woordelijkheid voelt, waar zoveel in het onmiddellijke verleden gebeurd is. Bovendien betwijfelt men zeer te recht, of die revolutionaire minder heid werkelijk in staat zou zijn ant woord te geven op haar eigen uitda ging. Onbekend in Holland Het is goed en zelfs noodzakelijk dat men in Nederland over de zuster landen in de West wordt ingelicht. Hoeveel miljoenen van ons belasting geld gaan er niet heen en hoeveel ondernemers zouden er in de tóe komst hun bedrijven niet kunnen openen? Toch blijkt er elke keer weer iets aan die voorlichting te „rammelen", want hoe weinig weet men in Holland eigenlijk! Men beklaagt zich daar in Wil lemstad dan ook vaak over en het hoeft ons niet te zeer te verwonde ren, dat in de Staten iemand n.a.v. 30 mei zei: „Yankee come home", om daarmee langs een omweg de „Ma- camba" (is Hollander) tot zijn gewe ten te spreken. Wel hebben 's mans tegen-standers er een zich dekken te gen eigen falen in gezien (de toen zittende D.P. regering trachtte de schuld op Holland af te wentelen, omdat de Nederlandse bijdragen tot verbreding van de welvaart ook niet zo groot waren geweest zo zeiden de contra's); het is goed, dat men zich dat hier in Nederland realiseert. De Nederlandse regering dient dan ook alles in het werk te stellen, om de zich uitbreidende onrust in de West, mede helpen te verkleinen of liever nog, weg te nemen. Het is niet haar taak. dit zelf te doen: het Statuut van 1954 staat dit niet eens toe. Elk rijksdeel is auto noom in eigen aangelegenheden. Maar daar staat iets tegenover. In hetzelfde Statuut werd vastgelegd, dat Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen elkaar wederzijds hulp en bijstand zouden verlenen. Toeristen gevraagd Vaak werd gedacht in dit verband aan leningen en voorschotten en het was juist. Maar er kan nog zo veel meer gedaan worden. Het toe risme vanuit Nederland is nog maar zeer beperkt, hoewel de beter gesitu eerde Hollander hier een unieke va- kantietijd zou kunnen doorbrengen. De belangstelling van het Neder landse zakenleven is eveneens niet groot te noemen. Hazeleger's hotel is een prachtig voorbeeld van zakelijke interesse voor de West en we kunnen erbij vertellen, dat deze „zaak" het bijzonder goed doet. Misschien een prikkel voor anderen, zijn voorbeeld te volgen. Het is de moeite waard, zich hiero ver te beraden. Komt en ziet en overtuigt ii. Enige transformatie is daarvoor wel nodig, maar die ligt niet buiten het bereik van de Neder landse geest. Prins Claus was gistermorgen gast in Ede. Hij verrichtte er de opening van het nieuwe land bouwscholencomplex. De foto toont de prins tijdens een rond leiding in een van de klas lokalen. SCHIPHOL Vannacht is het er voor een groep van 250 merendeels jeugdige Amerikaanse onderwijzers, leraren en studenten dan toch van gekomen. Na bijna twee dagen ge wacht te hebben kwam gisteravond lot grote opluchting om half tien een DC-8 van Universal Airlines aan om de gestrande onderwijzers op te pik ken. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling dat de groep dinsdagmorgen om zeven uur naar New York terug zou keren. Het vliegtuig van een zeer kleine Amerikaanse charter maatschappij die goedkope retour vluchten organiseert liet echter verstek gaan. Men klaagde bij de consul en ging over tot een sit-downstaking in de vertrekhal van Schiphol. De Amerikanen waren in twee groepen begin juli naar Europa geko men en gingen daar ieder huns weegs. Dinsdagmorgen voor bijna iedereen een ongunstig tijdstip, om dat men een dag eerder weer in Ne derland moest zijn kwam men weer bij elkaar. Halverwege dinsdag werd haastig aan de onderwijzers medegedeeld dat het toestel van Saturn Airway enkele uren was vertraagd. Zonder toiletbe nodigdheden de koffers waren al verstuurd werd de nacht in een hotel doorgebracht. Het toestel kwam niet. Woensdag werd gezegd dat het toestel in aantocht was. He* kwam maar niet, althans niet eerder dan tegen middernacht. AMSTERDAM Zes jaar met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. Dit eiste de procureur-ge neraal van het Amsterdamse ge rechtshof, mr. ir. W. H. Folmer, gisteren tegen de 26-jarige plaatwer ker J. K. J. M. uit Hilversum, die vorig jaar zijn tweejarig zoontje Hans vermoordde. Een weerzinwekkend gebeuren, noemde de president de moord, die M. pleegde „om het jongetje een hoop ellende te besparen." De man had tegen zijn vrouw ge zegd het kind te zullen vermoorden als zij nog een keer met een ander uit zou gaan. De verdediger maakte bezwaar te gen het psychiatrisch rapport waarin stond dat M. een gevaar opleverde voor de maatschappij. Hij vroeg dan ook in het vonnis de terbeschik kingstelling achterwege te laten. fes Fi -« '■r<- NOORDWUK Mocht u in de donkere dagen van december hevig helmwee krijgen naar het zonnige strand van de afgelopen zomer en echt geen tijd (en misschien geen geld) hebben om eens uit te vliegen naar Mallorca of de Canarische eilanden, dan gaat u even naar Noordwijk. Daar is dan bij Badhotel Zee- rust een overdekt zwembad met kunstzon, waar ze allemaal net doen of het zomer is. Terwijl de regen buiten tegen de ruiten klettert, of nog erger: de sneeuwschuiver door de straten ploetert gaat u lekker in de kunstzon liggen om daarna een verfrissende duik in het (licht ver warmde) water te nemen.' Dat is dan dank zij een ingewik keld apparaat, met lampen die ul traviolet en infrarood licht produ ceren, waarvan het stralingseffect overeenkomt met dat van een zon nige zomerdag zo omstreeks twaalf uur in de middag. Alles medisch helemaal verantwoord. En u bruint er prachtig van bij. Maar na dit ideaalbeeld moet toch wel over enkele beperkingen wor den verteld van deze kunst-Riviera in het klein, die dokter A. C. van Swol (u weet wel, van Het Dorp) op vrijdag 26 september officieel zal openen, naar het heet als een pri meur voor het vasteland van Europa. Wellicht moet u even in de rij staan, of een paar rondjes gaan zwemmen voor u onder de lekkere warme stralen mag gaan liggen, want het bestraalde oppervlak van de overdekte ruimte is maar 25 m2 groot, wat betekent dat er maar acht liefhebbers tegelijk onder kun nen. En dat niet ongelimiteerd. De eerste keer een half uur en als men „ingezond" is per dag ongeveer twee uur, te verdelen over de och tend en de middag. Ten minste als u gezond bent. Voor liefhebbers met bijvoorbeeld een huidafwijking is een doktersattest noodzakelijk. Maar een goede greep blijft het. LEEUWARDEN Er komen te- veel bejaardentehuizen in Friesland. Deze oorspronkelijke verwachting wordt reeds «door cijfers bevestigd. Gedeputeerde H. de Wilde, zei dit gistermiddag bij de opening van het nieuwe -dienstencentrum voor bejaar den in Drachten. Het centrum is het tweede in deze provincie. Leeuwarden kreeg als eerste in het land enkele jaren geleden een dienstencentrum. De meerdere be jaardentehuizen worden gerealiseerd in kleinere Friese steden, zoals Bolsward, Franeker. Dokkum. Har- lingen en Workum. TRIPOLI De bevelhebbers van de Amerikaanse en Britse troepen in Libië hebben het verzoek van het nieuwe revolutionaire bewind in Tri poli de oefenvluchten boven Libisch grondgebied voorlopig te staken, in gewilligd. Amerika heeft een grote luchtmachtbasis bij de hoofdstad Tri poli en Engeland heeft troepen bij de Egyptische grens. Grote Amerikaanse en Britse olie- bedrijven in Libië lijken geen gevaar te lopen. Gisteren werd opnieuw de verzekering gegeven dat alle interna tionale overeenkomsten gehandhaafd blijven. In Tripoli werd gisteren een mas sale demonstratie gehouden ten gunste van de militaire leiders. Dui zenden mensen gingen tussen 12 en 4 uur (pl. tijd) de straat op. Zij riepen leuzen tegen de afgezette „verraders en uitbuiters" en eisten hun strenge bestraffing. Ook Libiërs in het buitenland heb ben hun steun toegezegd aan het nieuwe bewind. In Cairo de monstreerden Libische studenten voor de nieuwe machthebbers. In Athene en Milaan bezetten enkele Libische marinemensen de ambassa de en veranderden het naambordje in „Libische Arabische republiek". Verzet Uit berichten van radio-Tripoli blijkt dat legereenheden de stad Benghazi zijn binnengetrokken. Deze tweede hoofdstad van Libië ligt op 1000 kilometer ten oosten van Tripoli en 450 kilometer van de Egyptische grens. Van gevechten werd geen mel ding gemaakt, maar aangenomen wordt dat er verzet is tegen de revo lutionaire leiders. Benghazi is de geboorteplaats van kolonel Chouirreb, een van de nieu we leiders, maar ook de hoofdstad van de provincie Cyrenaica, die als zeer koningsgezind bekend staat. I Inmiddels hebben zes Arabische landen de nieuwe regering in Tripoli erkend. Het zijn Irak, Algerije, Soe dan, Syrië, Egypte en Jemen. Volgens radio Tripoli neemt de regering aan I dat alle landen, die hun betrekkingen met Libië blijven onderhouden, het nieuwe bewind automatisch hebben erkend. In stadion Peking Berechting tijdens massa-bijeenkomst PEKING In het grote stadion van Peking is gistermiddag een mas- sa-byeenkomst gehouden van onge veer 100.000 mensen, voor het me rendeel jongeren. Voor het eerst heeft men hierby aan de ingang van het stadion met mitrailleurs bewapende bewakers gezien. De bijeenkomst was niet aangekon digd, Waarnemers menen dat de re den van deze massa-bijeenkdmst ge zocht moet worden in de berechting van „contra-revolutionairen". In het buitenland zijn berichten gepubliceerd over terdoodveroordelingen, die tij dens deze massale processen zouden zijn uitgesproken. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Wanneer prinses Christina zaterdag in het vliegtuig stapt dat haar te rug brengt naar haar studie in Canadazal ze haar wintergar- derobe volledig meenemen. Een gaderobe hoofdzakelijk bij de Amsterdamse ontwerper Edgar Vos uitgezocht. Wat die garderobe omvat, blijft het geheim van ontwerper en prinses, maar de collectie van Edgar Vos heb ben we wel uitvoerig bekeken, en ook gehoord, wat zijn Ideeën zijn over de mode van nu. Zijn eerste principe is dat de mode vrouwelijk moet blijven, ondanks pantalon en uni-sex. Daarom geeft hij graag wat zwier aan de rokken. Zwier ontstaan door losse overpan- den of heel geraffineerd, door de rok in smalle losse banen te snijden. On der die rok wordt dan bijvoorbeeld een kantgestrookt, iets korter wijdge- pijpt broekje gedragen. De kanten strookjes kijken bij elke beweging door de dansende losse panden. Praktisch Mantels en tailleurs hebben losse achterflappen, die ook praktisch nut hebben, want men komt nooit „ver kreukeld" uit een auto. Tussen mini en maxi is een compromis gevonden, door tunieken de mini-jurklengte te geven, ze kunnen zo in huis worden gedragen, maar er behoort altijd een rok of pantalon bij, die de straatleng te bepaalt. Die pantalon kan lang zijn en heeft dan een siersel bij de zoom. Soms een brede opgeiiunte omslag, soms een paar knoopjes, soms een sierrits. Nieuw zijn de plusfours, die onder de knie sluiten en echt wijde pijpen hebben, Onder de maximantel bij zonder leuk. Die maximantels zijn volumineus en zwierig. Er was een exemplaar in zwart met vossenrand langs de zoom en lakleer schou derstukken, mouwbeleg, zakken en strikgespen- Nederlands Edgar Vos werkt graag met Neder landse materialen. Schuttersvelt en Menko zijn de leveranciers van cor duroys en katoenen brocaten. Verder geschoren bedrukte velours, dat aan voelt als luxe trijp. In Zwitserland liet Vos ontharste pure zijde weven, in Ierland kleur rijke tweeds en uit India haalde hij jerseys. Van die jersey maakte hij heel lange pullover-mini-jurkjes, die op lange pantalon, plusfours of zo gedragen kunnen worden. Een deel van de collectie kan in couture-confectie worden geleverd, wat betekent, dat het model dus wel vermenigvuldigd wordt, maar naar kleur en maat toch apart gemaakt wordt. Boeiend Een bezoek aan zijn boutique in de P. C. Hooftstraat is een boeiende be zigheid en men kan er, zoals wij de den, prompt tegen Jasperina de Jong of Ina van Faassen aanlopen, want Edgar Vos is ook specialist in het „aankleden" van toneelstukken. Zo zal Ina van Faassen binnenkort met haar man Ton van Duinhoven optreden In Geheugenstunt, een stuk waarin zij zevenmaal van kleding moet verwisselen. Eenmaal komt te op In een fladdertoiletje van zwarte zijden jersey, die Edgar Vos de „frommeljurk" noemt... 4f Schouwburgjurkjes van Edgar Vos: losse rokpandan. De cein tuur van het zwarte jurkje bestaat uit gevlochten koord met een kwast van struisveren. -if Maxi-mantels van Edgar Vos: links in corduroy met diepe stolpplooi en losse zijpanden; rechte zwart laken met lakleer, gedragen op een plusfour van wollen jersey. JERUZALEM Honderden Israëli sche militairen en politieagenten zijn op zoek naar de voormalige Ameri kaanse episcopaalse bisschop James Pike. Sinds maandag wordt hij ver mist in de woestijn bij de Dode Zee. Dinsdagmorgen werd mevrouw Pi ke in uitgeputte toestand gevonden. Zij vertelde, dat haar 56-jarige man en zij de vorige dag van Bethlehem vertrokken waren voor een autotocht naar de Dode Zee. Midden in de woestijn, op een eenzame, onge baande weg kreeg hun auto panne. Zij gingen toen te voet verder, maar na twee uur was Pike dermate vermoeid, dat hij zijn vrouw adviseer de alleen verder te gaan. Vermoede lijk heeft Pike na rust getracht haar te volgen en is hij daarbij verdwaald. De temperatuur in dit gebied stijgt vaak tot boven de 40 graden en er is totaal geen water. Volgens de po litie is nog de enige kans, dat Pike een toevlucht heeft gevonden in een van de grotten in het gebied. HOUSTON De astronauten Conrad en Bean zullen met hun maanspin in november zo dicht bij de Surveyor-3 moeten landen dat zij naar deze ruimtesondé kunnen wandelen. Zij zullen twee maanwandelingen maken van elk drie uur. Er zal dus een uiterst precieze lan ding moeten worden uitgevoerd. Zij zullen met de Apollo-12 op 14 no vember van Kaap Kennedy worden gelanceerd. Gaat het die dag niet door, dan kan het ruimtevaartuig ook twee dagen later vertrekken. De Surveyor-3, een van een serie onbemande ruimtevaartuigen die ter voorbereiding van de bemande Apol- lo-vluchten een zachte landing op de maan moesten maken, werd op 17 april 1967 gelanceerd. De kleine terugstootraketjes wei gerden bij de landing op 20 april echter hun dienst, waardoor het ruimtevaartuig driemaal van de maanbodem opkaatste voordat het tenslotte op achttien meter diepte in een krater in de Oceaan der Stormen belandde. Ondanks deze ruwe erva ring en de schuine stand, ongeveer halverwege op de kraterwand, deed de Surveyor-3 het voortreffelijk Volgens plan schepte het instru ment maanstof op en zond het meer dan 6.300 televisiebeelden en we tenschappelijke gegevens naar de aarde totdat de batterijen waren uit geput. Kamerlid vraagt: Inkomstenderving PTT-contracten? DEN HAAG De minister van ver keer en waterstaat is door het Twee de-Kamerlid dr. A. P. Oele (soc.) uit genodigd mee te delen in welke mate de onlangs gesloten contracten voo'- postvervoer tegen een speciaal tarief zullen leiden tot inkomstenderving bij de PTT. De heer Oele vraagt de toezegging dat deze inkomstenderving niet zal leiden tot tariefsverhoging voor de „kleinere klanten", die niet kunnen profiteren van deze tariefstoepassing. Westduitsers zien te at in grote coalitie BONN In de Westduitse openba re mening is een duidelijke ontwik keling in de richting van hernieu wing der „grote coalitie" gaande, on danks de huidige verbitterde verkie zingsstrijd tussen de christen- en so ciaal-democraten. Dit blijkt uit een onderzoek dat namens het Westduitse tweede tele visienet is gedaan. Bedoelde ontwik keling geldt voor de aanhangers van alle drie in het parlement vertegen woordigde partijen. De cijfers zijn: christen-democraten, 58 procent voor een groot coalitie, 21 tegen. Soci aal-democraten, 41 voor, 33 tegen en vrije democraten, 37 voor en 34 pro cent tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7