Dood kan 1 van Ho Tsji Minh veel veranderen uw levens verzekering verhogen zonder dat het u iets kost Bte; Commentaar TIIAM GAAT MET PILOTEN PRATEN gse hof geplukt sparen- verstandig en handig In Na Ho Gestolen schilderijen zijn terecht zijn leven al legendarisch Verstarring maakt plaats voor ti, nke verivamng Omvangrijk program voor versobering in Frankrijk IVÖKÖL JinJpaJa ïl: alles goed en wel' DONDER DAG 4 SEPTEMBER 1969 Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de KLM zijn twee boeken uitgegeven. Het zijn „Plesman. grondlegger van de gouden KLM", van Anthony van Kampen (uitgave De Boer) en „Vlucht KL 50" van Leonard de Vries (uitgave Meijer Pers in opdracht van Albert Heijn). Op de foto overhandigt de heer A Heijn het boek Vlucht KL 50 aan dr. G. v. d. Wal, president-direc- eur van de KLM. Van links naar rechts de heer D. K. van Hou ten algemeen bedrijfsdirecteur KLM. dr. G. v. d. Wal. drs. J. A. Kamp, directeur KLM. de heer A. Heijn en ir. F. Besanqon, plaatsvervangend president- directeur KLM. - - TT ET WEGVALLEN van Ho Tsji Minh kan veel veranderen in Noord-Vietnam en in de gebieden waar het gewapenderhand placht een overheersende rol te spelen. De oude revolutionair slaagde er het laatst in, de elkaar bestrijdende groeperingen in zUn omgeving in bedwang te houden. Zélf besliste hij. HIJ ontleende zUn unieke positie aan de verering die velen in Noord- en Zuld-Vletnam voor hem koesterden. Ook al waren zij geen communisten. Nu hU overleden is, kan in Noord- Vietnam niet alles bij het oude blij ven. Er moeten beslissingen vallen, uiteraard ook over zUn opvolging. Er is een overgangsfase ontstaan, waarin de machtsstrUd wordt uitge vochten. De benoeming van een in terim-president kan een voorlopige oplossing bieden. In die periode zal dan getracht wor den de eenheid te bewaren, zeker naar buiten. BelangrUke wijzigingen zullen niet onmlddeliyk worden door gevoerd. Voor het verdere verloop bevindt de groep die een harde IUn voorstaat zich, nu Ho dood is. in een goede uit gangspositie. Wat China en Rusland betreft. zU zullen alles in het werk stellen om de balans in het eigen voordeel te doen doorslaan. De beste kansen iykt ook nu Peking te hebben. Een belangrUke factor kan intussen de ontwikkeling in Noord-Vietnam zelf zUn, waar de tegenstellingen ook onder de bevolking leven. Een zekere oorlogsmoeheid is het deel van de mensen daar. De lasten zUn zwaar, en het resultaat is naar ver houding pover. Verheviging van de strijd in het zui den en stopzetting van de onderhan- lingen te Parijs zou in het noorden niet zonder gevolgen blUven. Deze veronderstelling mag voor de Amerikanen overigens geen reden zUn zulk een situatie in de hand te werken. Veeleer behoren ze de „haviken" in Hanoi geen excuus te geven voor een nieuwe uitputtende slUtageslag. In zulk een oorlog zou geen overwin naar zUn. De grootste verliezers zou den de Vletnamezen z(jn, In het noor den en het zuiden beide. NEW YORK De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Oe Thant. zal vermoedelijk zaterdag naar Genève gaan om met afgevaar digden van de Internationale federa tie van burgerpiloten te spreken over het kapen van de Boeing-70 van de Trans World Airlines. Het toestel werd door twee Arabische comman do's gedwongen naar Damascus te vliegen. De Libanese piloten zullen geen ge volg geven aan het verzoek van de federatie van piloten om een stakjng van 24 uur te houden uit protest te gen het kapen van vliegtuigen. Zij verwachten dat een staking zal lei den tot tegenmaatregelen van Ara bische transportarbeiders in de hele wereld. Ook wijzen zij erop dat de federa tie niets gedaan heeft in de 46 geval len van vliegtuigroof in Amerika en na de vernietiging van dertien vlieg tuigen op het vliegveld van Beiroet door Israëlische troepen. Maandag zullen de Nederlandse verkeersvliegers beslissen of zij aan de staking zullen meedoen. Zij verga deren 's avonds in het Hilton hotel in Amsterdam. LAREN De Amsterdamse recher che heeft de vermoedelijke dader van de schilderijenroof uit het Singermu- seum te Laren achterhaald. De acht doeken heeft men gevonden in de wo ning van de 25-jarige S. aan de Fan- nius Scholtenstraat te Amsterdam. Het is nog niet vastgesteld of de rover hel pers heeft gehad. De lijsten waren door wandelaars in het Amsterdamse Bos gevonden. De dief was het museum binnenge komen aan de achterzijde, door een opening te maken in het gaas van het hekwerk. Met grote vakkundigheid heeft hij voorts het dikke glas stukge slagen zonder dat de alarminstallatie in werking trad. Zelfs de modernste oogstmachi- nes weten geen raad met de door langdurige regens geteisterde graangewassen. Een landbouwer in Margraten (Zuid-Limburg) ging zijn haverveld te lijf met een tractor, waarachter een grasmaaimachine. een zoge naamde rondmaaier, was gekop peld. Hij hoopt de haver nog als veevoeder te kunnen gebruiken. MET DE dood van Ho Tsji Minh zal niet onmiddellijk verandering komen in de situatie in Zuidoost-Azië, zoals zij door zijn toe doen is gegroeid. Na verloop van tijd kan echter merkbaar worden, dat het wegvallen van deze legendarische figuur grote invloed kan hebben op de ontwikkelingen in Noord-Vietnam zelf en in de rest van het vroegere Indochina, waar het gewapenderhand de macht in handen tracht te krijgen. Reeds bij het leven van Ho Tsji Minh was onder zijn medewerkers een strijd om de macht gaande, die zich toespitste op de vraag of de lijn van Peking dan wel die van Moskou moest worden gevolgd ten aanzien van de „bevrijdingsoorlog" in Zuid-Vietnam. Tot een beslissing kwam het niet en voorzover kan worden beoordeeld ging Ho Tsji Minh ook tegenover China en Rusland zijn eigen weg: die van onderhandelen terwijl de strijd voortgaat. Climax De strijd om de macht, die alles te maken heeft met de wijze, waarop de „bevrijdingsoorlog" tot een goed ein de moet worden gebracht, zal nu on vermijdelijk een climax bereiken, al zal daar voorlopig naar buiten weinig van blijken. Bij de onderhandelingen in Parijs kunnen nu in het geheel geen vorderingen worden verwacht en de strijd in Zuid-Vietnam zal wel licht worden geïntensiveerd. In Saigon is het opgevallen, dat in de afgelopen maanden de Noordviet- namese pers veel aandacht heeft besteed aan redevoeringen van de belangrijkste militaire leider: Giap, de nu 57-jarige „held van Dienbien- phoe", die in 1954 de Fransen dwong, Indochina te verlaten. Hij wil terug keren naar de guerrillastrijd, on verschillig hoe lang die mag duren. En hij is tegenstander van de Parijse vredesonderhandelingen, omdat hij niet tevreden wil zijn met «en ge deeltelijk succes. Ontevreden De machtsstrijd kan echter worden beïnvloed door de groeiende ontevre denheid onder de Noordvietnamese bevolking, die nu ook nog geconfron teerd wordt met de gevolgen van een grotendeels mislukte rijstoogst. Ook voor de Noordvietnamezen gaat de strijd te lang duren, zelfs nu de Amerikaanse bombardementen op hun grondgebied al geruime tijd tot het verleden behoren. De bereidheid, ontberingen te dragen, kent ook bij hen grenzen. Zolang Ho Tsji Minh leefde wist hij zich verzekerd van de steun van talrijke Vietnamezen, die hem als be- Onverwacht in Shannon Bernadette Devlin brak VS-reis af SHANNON Bernadette Devlin, lid van het Britse parle ment voor Noord-Ierland, is gis teren onverwacht in Shannon aangekomen na een reis door de Verenigde Staten te hebben af gebroken. Ze wilde niet zeggen of ze terug zal keren naar Ulster. „Het gevaar blijft atijd bestaan, dat ze mij om de een of andere reden zullen arreste ren in Belfast en daarom zal Ik pas als ik terug ben laten weten dat ik er ben." Ze zei bij haar aankomst ln Shannon dat ze heel wat geld bijeen had gebracht voor de slachtoffers van de recente onlusten in Noord-ler- land. Het geld, zo zei ze, is niet be stemd voor wapens, maar het zal ten goede komen aan mensen die hun have en goed hebben verloren. In antwoord op een vraag, waarom zij zo snel uit de VS terug is ge komen, antwoordde miss Devlin dat haar werk in Amerika voltooid is. J aanvankelijk, dat Ho in de gevange- nis was gestorven. Hij was er even- j wel in geslaagd te ontvluchten en t naar Moskou uit te wijken. In 1940 verscheen hij in Joenan, de hoofdstad van het toen al commu- nistische deel van China. Daar sticht- I te hij de communistisch georiënteer de Liga van onafhankelijk Vietnam. Nguyen Ai Quoc werd: Ho Tsji Minh. Aan het eind van de tweede we reldoorlog speelde hij Japanners, Chi- i nezen en Fransen tegen elkaar uit met de hulp van Amerika. Lange tijd meende hij. dat het een bewijs van intelligentie is, de voorkeur te geven aan onderhandelingen boven vechten. Op 20 december 1946 was voor hem de toestand echter onhoudbaar ge worden. De Fransen erkenden hem niet langer als hoofd van de voorlo pige regering van de republiek Viet nam. omdat hij een te grote mate van onafhankelijkheid verlangde. vrijder zagen. Voor het oVerige zorg de een keiharde discipline ervoor, dat de anderen in het gareel liepen, zoals ook de Zuidvietnamezen die niet vrijwillig aan de strijd wilden deel nemen, hardhandig daartoe werden gedwongen. Verlichte De eigenlijke naam van Ho Tsji Minh (de Verlichte) is Nguyen Tat Thanh. Hij werd in 1890 geboren als zoon van een mandarijn van het ou de Annamietische keizerrijk. Zijn va der nam een positie in, welke onge veer overeenkwam met die van gou verneur van een kleine provincie. In 1910 werd Ho's vader aan de kant gezet volgens de Fransen wegens dronkenschap, maar volgens vrienden vanwege zijn nationalistische sympa thieën. Eind 1911 verliet Ho zijn geboorte land als hulpkok op een Frans schip. Hij werd echter niet alleen in Franse havensteden, maar ook in New York, Boston en Londen gesignaleerd. In Parijs werkt hij later als sneeuwrui mer, bordenwasser en retoucheur op een foto-atelier. Daar, in de Franse hoofdstad, werd zoals hij zelf later zei de patriot een communist. En zo stond hij in 1920 aan de wieg van de Franse communistische partij. Vluchteling Ongeveer dertig jaar achtereen was hij vrijwel niet in Vietnam. Hij leer de Frans, Russisch, Chinees, Japans, wat Portugees en Engels. In Parijs leverde hij bijdragen voor linkse bla den en schreef het boek: „Franse ko lonisatie voor het gerecht". In 1923 ging hij voor het eerst naar Rusland, waar hij zich Sing Man Tcho liet noemen. Twee jaar later dook hij in Zuid-China op bij een der commu nistische groepen binnen de Kwo- mintang van maarschalk Tsjang Kai-sjek. Hij voegde Ai Quoc (de pa triot) toe aan zijn familienaam Nguy en, een in Indochina veel voorkomen de naam. In Kanton stichtte hij de revolutionaire Annamietische jeugd bond, moest als achtervolgde agitator naar Rusland uitwijken en kwam via Siam in Hongkong terecht, waar de Engelsen hem gevangen zetten. Onhoudbaar De Fransen, die hem bij verstek ter dood veroordeeld hadden, dachten Amerikanen Ho trok zich terug in de bergen en pas in 1954 kwam met het akkoord van Genève een eind aan de bloe dige strijd tegen de Fransen. Totdat Zuid-Vietnam aan de beurt kwam, waar hij later de Amerikanen tegen over zich zou vinden. Hun terugtocht heeft hij niet meer meegemaakt. An deren zullen beslissen of het Vietna mese probleem vreedzaam zal worden opgelost, of dat de strijd tot het bittere einde zal worden voortgezet Intussen zullen de ontwikkelingen in Noord-Vietnam zelf de besluitvor ming langzaam maar zeker gaan beïnvloeden. Amerika dient daar bij de bepaling van zijn Vietnambeleid ernstig rekening mee te houden. Het moet de Noordvietnamese leiders, die het onderste uit de kan willen heb ben, niet in de kaart spelen. Dat kan het door duidelijk te blijven maken, dat een eervolle vrede wenst. Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500.- premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Als u met dift spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. En dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,- Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich ting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag.x^ PARIJS De Franse regering heeft belangrijke versoberings maatregelen afgekondigd, waar door het tekort op de begroting voor dit jaar vermindert van ze ven tot vier miljard frank. Minis ter van financiën Giscard d'Es- taing zei zelfs dat de begroting voor volgend jaar „strikt in even wicht" zal zjjn. Er valt vooral veel nadruk op het sparen. De maatregelen lopen uiteen van invoering van een „premie we gens trouw sparen", een verhoging van de rente met een half tot een procent voor degenen die hun spaar gelden lang genoeg bij de spaarbank laten staan tot fiscale voordelen voor degenen die levensverzekeringen aangaan of obligaties van de Staat of van het bedrijfsleven kopen. Voor de hoge inkomens zal de bij zondere belasting, die alleen voor 1969 gold, met een lager tarief wor den heringevoerd. Aan de andere kant zullen de Fransen met een laag inkomen in 1970 minder directe be lasting betalen door een verlaging van de tarieven. De bijzondere be lastingtoeslag op alcohol en auto's blijft van kracht. Een deel van de investeringsaftrek wordt opgeschort om de investerin gen van het bedrijfsleven af te rem men. De extra belasting voor zelfstandigen en voor de vrije beroe pen zal grotendeels worden af geschaft. De prijsstop, die vorige maand werd afgekondigd, zal worden op geheven, maar wel zullen alle prij zen worden bewaakt. De minister gaf (op een persconfe rentie) de verzekering dat er dit jaar in de genationaliseerde sector geen prijsverhogingen zullen worden toe gestaan. Naar de minister zei is Frankrijk gewikkeld in een strijd om de frank. „Deze strijd zal het winnen, daar het lot van de regering en dat van de bevolking verbonden zijn". Behoud van Uw tanden D008 '■Ji& 'Ais «fes? A/IEN kan in Den Haag natuur- lijk gewoon „klant over de toonbank" zijn in chique zaken. Uit zoeken, betalen en meenemen.... Maar met een beetje overleg kan men het veel verder brengen. Men kan zorgen echt „klant" te worden. Dat betekent, dat men is opgenomen in het kaartsysteem. Men wordt dan klant met een hoofdletter of voluit in hoofdletters geschreven. Men is, om zo te zeggen, vriend des huizes geworden. Verschillende malen in het jaar merkt men dat. Men krijgt dan aar dige brieven thuis bijvoorbeeld. Brieven met de beste wensen voor het nieuwe jaar of met een heel extra aanbieding van een nieuw ar tikel of met de tip. dat de vooruit verkoop. een select voorrecht, openstaat... Het is zeer statusverheffend om zulke brieven thuis te krijgen. Maar hoe komt men in dat kaart systeem? Beslist niet met het beta- len-en-ik-neem-het-wel-mee-systeem Men moet bijvoorbeeld een onmo gelijke kleur willen hebben of ande re maat en dan meedelen te ver wachten opgebeld te worden, zodra dit gearriveerd is. Naam en adres zijn dan genoteerd. Men kan thuis laten bezorgen. Men kan. onfeilbaar systeem, op re kening kopen. Maar er zijn nu eenmaal mensen, die daar geen zin in hebben en zo ontgaat menige zaak de naam van jarenlange trouwe toonbank-klan ten. Een jong en ambitieus directeur van een onzer chique zaken ver droot dat zeer. Zo'n tien jaar geleden kreeg hij. tobbend over de ongrijpbare klan ten, een ingeving: Het kon niet een voudiger... Gewoon bij de kassa een bakje zetten met een stapel aardige kaar ten. De klant had maar naam en adres in te vullen en hem zou al het nieuws over de zaak worden toege zonden... Natuurlijk een kaart, die ongefrankeerd verzonden kon wor den, want zo'n kaart pikt men wel Schouderklop achteloos mee, maar gaat men niet ter plekke invullen... De volgende dag al ging hij naar een drukker. En kreeg de eenvoudi ge rekensom voorgeschoteld, dat hoe meer kaarten tegelijk besteld wer den. des te goedkoper waren ze per stuk. De directeur, een goed zakenman zoals blijkt, bestelde een onvoorstel bare hoeveelheid, want hij calcu leerde ook de te verwachten prijs stijgingen in en stelde zich zo veilig voor de eerste vijftien jaar minstens. Tot verleden week lagen de kaar ten te grijp bij de kassa. Het sys teem werkte prachtig. Het kaartsys teem breidde zich gestaag uit door terugvloeiende adressen. De directeur bleef door de jaren heen tevreden over zichzelf. Elke kaart-met-succes was weer een schouderklopje voor hem. Tot vorige week.... Bij de kapper.... Er was een nieuwe bediende, die hem na het praatje over hel weer. dat toen niet meeviel en een voorzichtig advies dat een haarstukje wonderen deed. vriendelijk vertelde in des direc teurs zaak te zijn geweest en alle bewondering uitsprak over inte rieur, koopwaar en service. En dat hij ook een kaart had mee genomen. maar of hij, eenvoudige bediende, nu wel thuis behoorde in het chique kaartsysteem...? De directeur deed joviaal, dat ie dereen welkom was en dat de kaart maar snel ingevuld teruggezonden moest worden. De bediende zei dit heel aardig van meneer te vinden en dan nu nog een vraag te hebben.... Of me neer hem eens wilde vertellen, waarom op de plaats, waar gebrui kelijk een postzegel geplakt moest worden zo duidelijk stond Ken on- gefrankeerd verzonden Een half uur later stond de direc teur ln de zaak, sleurde de kaarten bak weg. holde naar het magazijn en gaf opdracht tot vernietiging van de voorraad... En zwaar voelde hij de last van de duizenden schouderklopjes nu wegen. Vredesconferentie De opmerking in uw blad van 23 augustus (die werd overgenomen in „Hervormd Nederland" van 30 au gustus), dal de Praagse vredesconfe rentie na de bezetting van Tsjechoslo- wakije nauwelijks meer bestaat, en de Russische Orthodoxe Kerk nu de lei ding heeft genomen om een geheel nieuwe eigen wereldvredesconferentie in het leven te roepen, moet gecorri geerd worden. Stellig heeft het gebeurde, een ernstige crisis in de Praagse vre desconferentie veroorzaakt, maar geen van de deelnemende kerken of" perso nen zijn van plan haar op te heffen, de Russen allerminst. De vredesconferentie die de Russische Orthodoxe Kerk in juli heeft gehouden in Zagorsk was aller minst een concurrerende onderneming, maar had een heel eigen karakter. De ze was namelijk een vredesconferentie van vertegenwoordigers van alle reli gies in de Sowjet-Unie: Orthodoxen, Rooms-Katholieken, Baptisten, Lu- thersen. Joden. Mohammedanen, Buddhisten, Hinduisten en anderen. De leden van de conferentie waren uitsluitend Russen; uit andere landen waren er alleen een aantal gasten. Bovendien was dit niet opgezet als een permanente organisatie, maar als een incidentele conferentie zoals er een jaar of twaalf geleden ook al eens een is gehouden. Zowel uit de voor aankondiging van deze conferentie als uit de daarna gepubliceerde verslagen blijkt dit duidelijk. De waarheid is meer gediend met een berichtgeving hoe men ondanks een crisis de oecumenische broe derschap probeert vast te houden, dan door met een zekere Schadenfreude het voor te stellen alsof deze bepaald niet onbelangrijke vredesbeweging op sterven na dood is. Want zo is het beslist niet. Oegstgrcst Prof. dr. A. J. Rasker Pressie (2) Met het schrijven van mej. J. de Graaf ben ik het volkomen eens. Destijds zag het CNV ook de wense lijkheid van een vervroegde aow-uit- kering voor de ongehuwde vrouw, ge zien het sociaal-politiek program van 1963. Maar thans bezien de vakbonden het anders, o.a. omdat er gestreefd wordt naar gelijke beloning voor man en vrouw. Wat echter blijft bestaan is het feit, dat bij eenzelfde premiebedrag van de gehuwde man en de ongehuwde vrouw het verzekerde aow-pensioen voor de één aanmerkelijk hoger is dan voor de ander. Vanzelf ook de kans, dat er langer betaald zal moeten wor den want de verhouding blijft toch 2 op 1. De onredelijkheid in de verdeling der premiebetaling voor alle sociale maatregelen is in de meeste kringen wel bekend, maar men verwacht soli dariteit van die bepaalde groep en wel op vele fronten! Het verlagen van de aow-pensioenge- rechtigde leeftijd voor de ongehuwde vrouw zou voor juristen een onont warbare knoop zijn? Ik kan het me niet begrijpen! We laten ons rustig houden omdat het de aandacht heeft van de bevoegde instanties en we kunnen er van overtuigd zijn, dat het de aandacht zal blijven houden! Maar worden we daar wijzer van? J. Bijl Dordrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5