Dr. Visser 't Hooft antwoordt op vragen van synodeleden Krant van FORMAAT Synode van bisschoppen moet eenheid herstellen Schorsing lectoren unaniem goedgekeurd Zendings-bijeenkomst Een woord voor vandaag I)r. Kunst over Wereldraad: studie geen excuus meer Uw probleem is het onze. Billy Graham twintig jaar campagnes VRIJGEMAAKTE SYNODE Geen gesprek over celibaat of pil Europees beraad Kerk Overzee BEROFPÏNGSWERK Zendingsdag van EEZ in Utrecht Ik ben geen revolutionair Perspectief ontbrak door tijdgebrek Dr. HoutzagerNooit meer moderne kunst DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 De bijbel is het boek van God, maar spreekt vaak over he le gewone mensen. Paulus in zijn brief aan de gemeente van Philippi richt zich bijvoorbeeld tot twee vrouwen die elkaar dwars zitten en maant hen eensgezind te zijn. Hij roept zelfs de hulp van een gemeentelid in: „Ja", zegt hij, „ik vraag ook u, mijn trouwe metgezel: wees haar behulp zaam." Twee kijvende vrouwen mag je in de kerk niet aan hun lot overlaten. Dat lijkt een wat lastige opdracht. Het merk waardige is dat als je je met ruzies bemoeit, je tien tegen een beide partijen tegen je krijgt. Heel wat predikanten hebben dat tot hun schade ervaren. Maar een dergelijke ervaring mag ons niet doen zeggen: Ik bemoei me er niet mee. Gemeenschap betekent dat we voor elkaar verantwoordelijk zijn. We mogen niet spreken en handelen alsof we alleen op de wereld zijn. We mogen ons niet terugtrekken, als mensen zichzelf en anderen geestelijk pijn doen. We helpen als iemand over een drempel struikelt en zijn voet verzwikt. Zo hebben we ook tot taak te helpen als ie mand geestelijk struikelt en zijn ziel verwondt. We zijn im mers geroepen om vredestichters te zijn. En we zullen die taak moeten vervullen ongeacht de consequenties. Dat deed Christus ook en Hij werd gekruisigd. We lezen vandaag: Handelingen 15: 12—29. (Van onze kerkredactie) „In de hele wereld mislukt alles wat op centralisatie lijkt. Een heidspannen die een eenvormig ka rakter dragen hebben geen enkele kans. Wel slaan de pluriforme plan nen aan. We beginnen meer en meer te verstaan dat het Nieuwe Testa ment in die zin over eenheid spreekt". „De Wereldraad van Kerken is geen kerk, maar een instrument van de kerken om samen te werken en te spreken om tot groter eenheid te ko men". „In de laatste jaren hebben de ver gaderingen van het Centraal Comité Drieven <Ue niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe zwaar weegt de aar de? Antwoord: Duizend miljard maal duizend miljard kilogram. Vraag: Hoe kan ik inktvlekken uit cocos-matten verwijderen? Antwoord: Men heeft wel eens succes met oxaalzuur. Bestrooi hier mee de vlekken. Dan worden ze soms bruin (roestkleur) en dan moet men ze bewerken met zuringzout (oppassen want dit is vergiftig). Goed naspoelen met water. Aan dit laatste middel is enig risico verbon den. Pas dus eerst maar de behan deling met oxaalzuur toe Spoel goed na en herhaal dit desnoods. Vraag: Zijri er geen sluizen in het Suezkanaal en hoe staat het met eb en vloed? Antwoord: In het Suezkanaal be vinden zich geen sluizen. De wa terstand van de Middellandse Zee en de Rode Zee is bijna gelijk. De getijdenwerking is in beide zeeën zeer gering, doordat het water slechts door betrekkelijk nauwe openingen deze zeeën kan binnenko men en het kanaal zich bovendien op grote afstand van deze openingen bevindt. De „waterberg" die op de oceanen ontstaat door de aantrekkingskracht van zon en maan, loopt door de oce anen om de aarde heen, maar wordt j door de nauwte van de toegangen van beide zeeën tegengehouden, zo dat deze niet snel genoeg kan toe- en afvloeien. Doordat er in het Su ezkanaal stroom van betekenis ont breekt, moet men ook steeds bagge ren om verzanding te voorkomen. Vraag: Ik heb een los blad van een ficus in een glas water staan. Er komen worteltjes aan. Kan ik dit blad poten? Antwoord: U kan het proberen. Zodra de worteltjes lang genoeg zijn verpot u het blad in een potje voed zame aarde. Plaats het niet in de zon. Zet er om uitdroging te voorko men een glas of omgekeerd jampot je over. Vraag: Wat Is het adres van het Angola-comité? Antwoord: Klarenburg 253. Amsterdam, tel. 020 - 196511. Vraag: Wat is het adres van het blad Waarheid en eenheid? Antwoord: W. Karssen Zoon, Wilhelminastraat 1-3, Bodegraven. Redactie dr. J. Schelhaas Hzn, Nieu- wendammerdijk 407, Amsterdam, post Nieuwendam. ANAHEIM (VS) Eind deze maand zal de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham herdenken hoe hij twintig jaar geleden begon met zijn grote evangelisatie-campagnes. Hij doet dit tijdens een campagne in Anaheim (Zuid-Californië), niet ver van Los Angeles, waar hij in september 1949 begon. De nu vijftigjarige evangelist heeft sindsdien gesproken tot meer dan vijftig miljoen mensen in vijftig lan den. Hij hield bijna tweehonderd grote campagnes en sprak daarnaast nog eens in honderden afzonderlijke sa menkomsten en rallies. Zijn organisatie gaat binnenkort een groot zendstation bouwen op Ha waii, waarmee men vooral Australië, Nieuw-Zeeland en Indonesië wil be reiken. HOOGEVEEN De twee lec toren aan de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) te Kam pen. drs. D. J. Buwalda en dr. H. M. Mulder, die door de curato ren van deze hogeschool in 1967 werden geschorst, omdat zij niet wilden meewerken aan het zoge naamde attestenbesluit, zullen hun arbeid niet mogen hervat ten. De synode heeft gisteren de maatregel van de curatoren goedgekeurd. In de discussie op de synode bleek; dat men wel begrip had voor de ge wetensbezwaren van de lectoren, maar dat men meende dat zij een andere weg hadden moeten gaan, na melijk die van appel. De gewetensbe zwaren waren geen reden om de ar beid tc staken. Weliswaar wilde de synode dit niet beschouwen als een staking uit revo lutionaire mentaliteit, maar uit gewe tensnood, maar dat neemt niet weg dat deze staking toch in strijd was met de gehoorzaamheid, die het 5e gebod vraagt. De raporteur, dr. J. Douma, ver zette zich tegen de opvatting dat het attestenbesluit zou genomen zijn om de moeilijkheden in de kerk van Kampen. Het besluit vond zijn oorsprong in de beslissing van de sy node van Amersfoort-West 1967, in zake de Open Brief. Weliswaar kwam de klap in Kampen bijzonder hard aan, omdat de situatie daar explosief was, maar dat neemt niet weg dat het synodebesluit overeind bleef staan. De synode was van mening dat on danks de kritiek op de curatoren de lectoren verkeerd hadden gehandeld. Zoals de rapporteur het zei. de discussie over de gewetensbezwaren 1 2 3 4 5 S 7 8 9 2 J 4 5 6 7 8 9 Hor. 1. plaats in Z.H., groente. 2. uitgave - voorzetsel. 3. muzieknoot - ligplaats voor schepen - gindse. 4. welaan - reeds - plaats in Drente. 5. plaats in Limburg - inwendig li chaamsdeel. 6. telwoord - broedplaats voor vogels - bijwoord. 7. plaats in Drente - honingbij. 8. godin van de vrede - water in Friesland - voeg woord. 9. plaats in Gelderl. - zijtak Donau. Vert. 1. gedicht - verscheidenheden. 2. droombeeld - bid (Lat). 3. opera van Verdi - plaats in N. Brab. 4. deel van de bijbel (afk) - gekheid - boom- loot. 5. boom - boom - snede. 6. tel woord. 7. bij elkaar behorende voor werpen - voorzetsel - bijwoord. 8. benedendeel van de rug - vorteken (Lat). 9. vlaktemaat - op een of ande re plaats. OPLOSSING VORIGE OUZZEL Hor. 1. Griek, 4. paard, 8. Ee, 10. ar, 12. een. 15. Aaron, 17. elite. 19. gas, 20. gat. 22. las, 23. reder, 24. sla, 26. lel. 27. sta, 29. Eelde, 30. ineen. 31. nog, 33. na, 37. hé, 38. erica, 39. staar. Vert 1. gelag, 2 re, 3. en, 5. af, 6. ra, 7. dries, 9. te, 11. Ars, 12. enge len, 13. netelig, 14. pil, 16. Aarle, 18. tante. 21. adé, 24. Seine. 25. als. 27. set, 28. anker, 32. o* 34. ar. 35. PC. 36. Ot. 37. ha. LUNTEREN Met intense aandacht luisterden de leden van de gereformeerde synode gisteren op de Blije Werelt in Lunteren naar de erepresident van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft. Deze man die zijn leven in dienst heeft gesteld van de oecumenische beweging en daarom de erenaam: „Meester Oecumene" heeft verkregen, zei o.m.: „Het feit dat ik hier spreken mag is de vervulling van een wens. En deze wens is eerder vervuld dan ik had gedacht". en de assemblees zich uitgesproken over de grote vragen van onze tijd. Ik acht dit niet al te wenselijk. Ter wijl de Commissie voor Internatio nale Zaken haar uitspraken met zorg kan voorbereiden is het Centraal Co mité te kort bijeen voor grondige be zinning." En over een mogelijk toetreden van de rooms-katholieke kerk tot de Wereldraad van Kerken zei hij: „Ons probleem is deze wereldkerk zo op te vangen dat de Wereldraad van Ker ken daarna niet volslagen onherken baar is geworden". Lang gestudeerd De 69-jarige erepresident kreeg een luid applaus van de synode voor zijn uiteenzettingen. Praeses dr. P. G. Kunst had hem voor hij sprak al een „heel bijzonder welkom" toegeroe pen. „We hebben lang op de mogelijk heid van toetreden tot de Wereldraad gestudeerd", zei hij, „der kerk kan zich nu niet langer excuseren met de opmerking dat we nog langer moeten studeren." Van tevoren ontving dr. Visser 't Hooft op papier een groot aantal vragen van synodeleden. Opmerkelijk was dat vrijwel al die vragen zich naar hij zei concentreerden op het politieke spreken van de kerk. Daar om greep de erepresident van de We reldraad eerst de kans aan om een aantal andere punten aan te snijden die hij zeker zo belangrijk achtte. Hij sprak over de vraag in welke richting de Wereldraad zich ontwik kelt of het waar is dat horizontalise- ring de toekomst zal beheersen. Ver volgens vroeg hij zich af om welke eenheid het eigenlijk gaat. Hij besprak de relatie tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk, schonk aandacht aan de basisformule en ging in op het probleem of een aangesloten kerk zonder meer verantwoordelijk is voor de uitspraken van de assemblees. U hebt, zo begon hij, de Wereld raad tot nu toe vooral op papier liep dood door de schuld van de lec toren. Daardoor was een gesprek heel moeilijk geworden. Alle aanwezige leden van de syno de (behalve zij, die al eerder met deze zaak in aanraking waren ge weest, en die zich daarom van stem ming onthielden) waren voor het voorstel van de commissie om de schorsing van de lectoren te handha ven. bestudeerd. Daardoor kreeg u echter slechts een deel van het gezich in het vizier. Dr. Visser 't Hooft zei blij te zijn dat veel gereformeerden nu ook persoonlijk met het werk in aanra king komen. Het is onvermijdeljk ,zo vervolgde hij in zijn voorwoord, dat u ook een beeld uit de pers ontvangt. De kranten die niet in staat zijn lan ge verslagen te publiceren kiezen vaak wat een klein sensationeel tin tje heeft, of op het politieke vlak ligt. Daardoor wordt in veel kranten nim mer geschreven over belangrijker as pecten, zoals het werk van „Geloof en Kerkorde", de zendingsafdeling e.d. Met nadruk sprak dr. Visser 't Hooft tegen dat de Wereldraad langzaam maar zeker geheel p een „horizontale toer" begint te draaien. Het is waar, zo erkende hij, dat bin nen de Wereldraad de vragen aan de orde komen die op het ogenblik ook in de wereld aan de orde zijn. Maar zowel in Uppsala (assenblee) als in Canterbury (Centraal Comité) is ge bleken, dat de grote meerderheid de vertikale dimensie beslist niet wil verliezen. Garantie „Ik geloof niet dat we de slag ver loren hebben wel dat we er midde nin zitten. Als echte.r over tien jaar zal blijken dat we dan die slag wel verloren hebben", vervolgde hij, „zult u moeten erkennen dat u mee had kunnen doen, maar u buiten de strijd gehouden hebt." Deze opmer king lokte een spontaan applaus uit. Ds. D. N. Wouters vroeg hem in dit verband f hij ook de garantie kan geven dat de Wereldraad niet geheel overstag zal gaan naar de horizontale benadering. „Dat kan ik niet", was het antwoord. „Zulke garanties krij gen we niet van de Heer. Het is zaak dat we blijven strijden." Natuurlijk kwam ook het politieke spreken van de Wereldraad ter spra ke. Dr. Visser 't Hooft zette uiteen hoe dit spreken gegroeid is. Na de oorlog is zelfs een speciaal rgaan in het leven geroepen voor bezinning op dergelijke kwesties. Op het feit dat de kerk een profetische taak heeft in de wereld, meende hij niet te behoe ven gaan: „Wij zijn immers allemaal vrucht van Calvijn", zei hij. Tsjechoslowakije Het orgaan voor buitenlandse za ken heeft de Wereldraad enorm/ge holpen door grondige bezinning op de (Van onze kerkredactie) ftOME De tweede rooms-ka- tholieke wereldsynode van bisschoppen, die op 11 oktober begint, zal vooral in het teken staan van een poging van de paus, om de eenheid in zijn kerk te herstellen. Het is niet de bedoeling, dat er een gesprek komt tussen de paus en de bisschoppen over omstreden zaken als het priestercelibaat, geboortenbe- perking of de verhouding tot de an dere kerken. Het zal er om gaan, dat plaatselijke bisschoppen of bisschop penconferenties, die het beginsel van de collegialiteit wat al te vrijpostig gehanteerd hebben, tot de orde zullen worden geroepen. Dat blijkt uit de agenda, die deze week in Idoc International is gepu bliceerd, maar meer nog uit een in terview, dat het Milanese blad L'A- venire d'Italia verleden week had met de Franse curiekardinaal Jean Daniélou. Nog niet zo lang geleden (maar toen was hij nog gewoon pater) gold Daniélou als een van de progressie ven. Meer en meer is hij een verde diger geworden van het instituut en het gezag in de kerk. In het vraag gesprek legt hij zware nadruk op het primaat van de paus. Hij zegt zelfs, dat het gebruik van het woord „collegialiteit" grote ver warring onder het kerkvolk heeft ge bracht. Natuurlijk kan het niet zo zijn, dat de paus volmachten alleen nog maar in afhankelijkheid van het bisschoppencollege kan uitoefenen. Integendeel. Niet het gezag van de paus hangt af van de bisschoppen, maar omgekeerd, hun gezag van hem, zei hij letterlijk. Daniélou noemde het een willekeu rige bewering, als men zegt, dat in het centrum van de kerk overwegend juridisch gedacht wordt, terwijl aan de periferie het zwaartepunt van al het werk op de verkondiging en de zielszorg ligt. Hij vond het een „absoluut valse voorstelling" van vele theologen, als zij spreken van een kwalitatieve voorrang van de inspiratie op het instituut. Zo miskent men het „diep zegenrijk karakter" van het centrale gezag. „Het zou een zeer zware dwaling zijn, als een bisschop zou denken, dat hij zijn gezag ten koste van dat van de paus zou kunnen vermeerderen, want het zijn beide een en dezelfde zaak." Tenslotte keerde Daniélou zich ook tegen anti-hiërarchische stromingen zoals de experimenten met „onder- Het bestuur van de STICHTING RHODES IA-ZEN DING wil u gaarne opwekken de D.V. op zaterdag 6 september a.s. te houden in gebouw „TIVOLI" op het Lepelenburg te Utrecht te bezoeken. Aanvang 10.30 uur. ^tbusUjn™ b0reike" De agenda luidt als volgt: Opening door de voorzitter. ds. E. DU MARCHIE VAN VOORTHUYZEN te Urk. ds. T. H. BROWN te Londen, secretaris van het „Trinitarian Bible Society", een Engels Bijbelgenootschap te Londen met dezelfde grondslag als de oude Statenvertaling in Nederland. Er is nauw contact tussen dit Londens Bijbelgenootschap en de orthodox Gereformeerde gezindte in Nederland. ds. A. UITSLAG te Oldebroek. ds. J. W. KLOOT te Gouda. Zendeling J. D. VAN WOERDEN uit Rhodesia hoopt te spreken over de Bijbelverspreiding in Rhodesia. Slotwoord door de Eerw. heer L. VAN DER SLUYS, Ned. Herv. voor ganger te Kollum. grondse kerken", die zelfs door „be paalde bisschoppen" gesteund wor den. „Het accent op de basis van de organisatie leggen in plaats van op de top, is geen kerkelijk beginsel maar de toepassing van een mar xistisch stokpaardje op de godsdienst", aldus de kardinaal. Eentonig Wie de agenda van de synode be kijkt, krijgt de indruk, dat het nogal een eentonige boel wordt. De agenda is verdeeld in vier punten: communi catie onder de bisschoppen, collegiale activiteiten van de bisschoppen, ver nauwing van de betrekking tussen de (nationale en regionale) bisschoppen conferenties en het Vaticaan; moge lijkheden ter verbetering van de be trekkingen tussen de bisschoppencon ferenties en de paus zelf. Het is bekend, dat met name de bisschoppenconferenties van Neder land, België en West-Duitsland veel meer punten ter behandeling hadden opgegeven. Door sommige waarne mers is er op gewezen, dat het feit dat bepaalde punten niet op de agen da staan, niet betekent dat de bespreking van deze vraagstukken uitgesloten is. Maar kardinaal Giovanni Urbani, die het Italiaanse episkopaat op de synode zal vertegenwoordigen, zei dinsdag bij de opening van een bij eenkomst van Italiaanse bisschoppen, dat hij bezwaar zal maken tegen de eventuele behandeling van onderwer pen, die niet op de agenda staan. Het is goed mogelijk, dat zijn ver klaring was ingegeven door de paus. met wie hij de vorige dag nog over de synode gesproken had. Priesters Net als bij de Europese bisschop penconferentie in Chur zullen ook in Rome kritische priesters weer voor een „begeleiding" van de synode zor gen. In Chur wilden de bisschoppen niet officieel met deze priesters spre ken, omdat zij niet representatief zouden zijn. Daarom heeft de priesterraad van het bisdom Haarlem pastoor J. Reu ten en kapelaan W. Al officieel be noemd tot waarnemers om naar Ro me te gaan. Beiden waren ook in Chur. In een brief aan alle priesterraden in Europa roept de Haarlemse raad op, om dit voorbeeld te volgen. Ook wil Haarlem, dat er na de synode een gemeenschappelijke kritische studie van de resultaten komt. De raad hoopt, dat door deze actie de onder linge verbondenheid tussen de priesterraden zal groeien. politieke problemen. De laatste jaren is hét echter gewoonte geworden dat ook de assemblees en de vergaderin gen van het Centraal Comité derge lijke uitspraken doen. Zij kunnen echter slechts weinig tijd voor derge lijke vragen uittrekken. Zijn con clusie was: „Ik acht dat niet al te wenselijk". Heel in het bijzonder kwam Tsje choslowakije ter sprake. Dr. Visser 't Hooft zei dat de kerken van Oost-Europa niet bereid waren af keuring over de inval in Praag uit te spreken. De kerkelijke leiders uit Tsjechoslowakije hadden bovendien meegedeeld op dit moment geen prijs te stellen op een resolutie. Zij hech ten geen enkele waarde aan een eventuele uitspraak. Veel liever wil den zij dat het Uitvoerend Bestuur zijn volgende vergadering in Praag zal beleggen. Maar dat wil niet zeggen dat tij dens de vergadering met geen woord over deze kwestie is gesproken. Op de eerste dag al kwam in Canterbury Tsjechoslowakije ter sprake, zei dr. Visser 't Hooft in zowel het rapport van de voorzitter, dr. M. M. Thomas, i als van secretaris-generaal dr. Euge ne Carson Blake. De situatie in Rusland stelt dr. Vis ser 't Hooft teleur. Enige jaren gele den, zei hij, leek het erop dat de kerken meer vrijheid kregen. De si tuatie is op dit ogenblik echter weer treurig. Het is echter niet zeker dat die verbeterd zal worden door open bare protesten. De bezorgdheid van velen is echt wel achter de schermen uitgesproken, aldus de voormalige se cretaris-generaal van de Wereldraad. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST In samenwerking met het vormingscentrum Oud-Poel geest organiseert „Kerk Overzee" van 10 tot 15 november een grote Euro pese conferentie, waar kerkleiders uit de meeste Europese landen worden verwacht. De conferentie zal gaan over de verantwoordelijkheid van de kerken voor haar leden, die door hun beroep in andere werelddelen wonen. In Nederland heeft de verant woordelijkheid van de kerken voor degenen, die uitgaan naar de ontwik kelingslanden, al vorm gekregen in de arbeid van Kerk Overzee. In som mige landen (Skandinavië, Midden- en Oost-Europa) hebben de kerken zich nog weinig aan de uittrekkende leken" gelegen laten liggen. NED. HERV. KERK 1 Beroepen te Dinteloord: A. Ste kelenburg te Lexmond; door de ge nerale synode tot pred. v. bijz. werkzaamh. (legerpredikant): J. J. Tigchelaar, laatstelijk zendingspred. wonende te Ede. Bedankt voor Noordwijkerhout: J. Noordmans te Tjamsweer (Gr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen (vac. Y. J. Tiemersma)drs. H. Th. v. Ree- nen te Londen (Eng.): te Winsum- Obergum (Gr.) - 2e pred. pl.: J. v. Eijk te Soesterberg; te Marrum (Fr.): K. Hoogsteen te Boerakker. Bedankt voor Aalten: W. Haver kamp te Aalsmeer. ZEIST De Europese Evange lische Zending houdt zaterdag 27 sep tember een grote zendingsdag in Utrecht. Deze dag zal in het teken staan van de uitzending van Bram en Ank Markusse naar Frankrijk. Ook zal de nieuwe zendelinge voor Oostenrijk Elsa Strecker worden voorgesteld. Verdere sprekers zijn ds. W. E. van Petesem. vrij evangelisch predikant te Utrecht, de Amerikaan dr. R. J. Reinmiller en ds. Jaap Zijlstra, gere- LUNTEREN Sprekend over het modewoord van onze tijd: revolutie, zei dr. Visser 't Hooft gisteren tot de gereformeerde synode: ik ben geen revolutionair. Hij „bewees" dat door zijn band met Groen van Prinsterer te laten zien. In zijn boe kenkast bezit hij twee exemplaren van een van de beroemdste werken van Groen. Het ene erfde hij via zijn vader van een neef van Groen, het andere exemplaar erfde zijn vrouw via een nicht van Groen van Prinsterer. Er wordt veel te gemak kelijk over revolutie gesproken, waarschuwde dr. Visser 't Hooft. LUNTEREN De aanwezigheid van dr. W. A. Visser 't Hooft op de gereformeerde synode zette al het andere werk in de schaduw- Daar kwam bij dat er andere gasten wa ren, zoals dr. M. H. Woudstra uit Grand Rapids majoor Eva den Har- tog uit Kinsjasa (Kongo), waardoor de deputaten' die het belangrijke rapport „Kerk in perspectief" op stelden, een beetje het gevoel kre- per, die zei dat dit „rode boekje" dale pastei. Het rapport, gewijd aan de nood zaak van nieuwe gemeentelijke structuren, ontving lof van prof. dr. W. D. Jonker, maar buitengewoon felle kritiek van ouderling T. Sche per, die zei dat dit „rode boekje hem verdriet had gedaan. Het grote probleem was dat dooi de hele gang van zaken dit rapport toch niet de aandacht kreeg die het verdiende. Uiteindelijk werd beslo ten dat de commissie zich nog eens op het rapport zal beraden, samen met de amendementen die erop zijn ingediend. Vanmorgen werd bekend dat de commissie met een geheel nieuw voorstel in de loop van deze dag zou komen. Paus vermaanl rebellen ROME Paus Paulus heeft giste ren een waarschuwing gericht tot die leden van zijn kerk, die het gezag van bun bisschoppen blijven uitda gen. Hij zei, dat zij zich wel eens buiten de kerk gesloten konden vin den. Zij, die zich niets aantrekken van de autoriteit van de kerk en zich langzaam losmaken van haar gemeen schap, maken zich daarmee los van „de celebratie van de volledige barm hartigheid". Zij sluiten de institutio nele structuur van de authentieke kerk buiten. Dit loopt uit in een breuk met de kerk. „Wie niet bouwt, die breekt af. De bisschop is de hoeksteen van de plaatselijke kerk, zoals de paus dat is voor de hele kerk." Zijn woorden, in een toespraak tot bedevaartgangers, leken in eerste in stantie te zijn bedoeld voor Don Maz- zi en zijn volgelingen in Isolotto, die deze week een verzoeningspoging van; hun aartsbisschop hebben afge wezen. formeerd predikant te Duurswoude. Ken en Kathy Benjamin en Frannie Faassen zorgen voor zang en muziek, terwijl ds. George Brucks de algehele leiding heeft. De samenkomsten (half vier en zes uur) worden gehouden in de Jeru- el-kanel, Ivoordreef. stadsdeel Over- vecht. UTRECHT Op een perscon ferentie naar aanleiding van de boycot van het Centraal Museum door vijf kunstenaars verzuchtte de directrice van het Museum, mevrouw dr. M' E. Houtzager, gisteren: „Ik houd nóóit meer een tentoonstelling van moderne kunst." Dit naar aanleiding van vragen over een bruikleenvergoeding voor de deelnemers aan de tentoonstel ling „Beeldhouwkunst '6465". Zij zei dat het budget voor deze tentoonstelling bijna een ton be draagt: „Wij kunnen niet nog eens een bedrag van dergelijke grootte voor vergoedingen uittrekken.". Over het niet afstaan van deelne merslijsten aan de kunstenaars zei mevrouw Houtzager dat het niet tot het beleid van het museum behoort deze af te geven. De tentoonstelling zal dus nu geen werken tonen van Lancelot Sam son, Ray Staakman, Bonies, Otto Hamer en Birgit Janssen. Op vragen over redelijkheid van de de museumdirectrice: „Het werk de de museumdirectrice: „Het werk staat hier twee eft een halve maand. De kunstenaars hebben de kans om zich te laten zien. Over een bruik leenvergoeding heb ik absoluut geen mening. Ik weet niet wat ie kunste naars willen. Dit is een zaak van het ministerie. Ik hoef mij als ambtenaar niet te bemoeien met po litiek „Indertijd hebben de kunstenaars toen zij de bruikleenovereenkomst tekenden, geen enkel bezwaar ge maakt. Ik zou van de gemeente nooit extra gelden hebben gekregen op een dergelijk korte termijn (Op de persconferentie, die nog al emotioneel verliep, heeft mevrouw Houtzager dingen gezegd die zij ze ker niet kan verantwoorden, zoals: „Nóóit meer moderne kunst". Maar daar zijn; wel enkele verontschuldi gingen voor aan te voeren: de kun stenaars vroegen pas om een deelne merslijst en een bruikleenvergoeding toen zij hun medewerking aan de tentoonstelling al lang hadden toe gezegd en de voorbereidingen in vol le gang waren. Het zou verstandig zijn in het vervolg de eisen te stellen alvorens een overeenkomst te teke nen. Red.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2