VAN VU-EERSTEJAARS DERDE GEREFORMEERD ad vslvas Creatieve Gerechtigheid: Dè weg naar vrijheid? Heinemann wil (beter) contact met oosterburen Kleinste, doch snelst groeiende universiteit MAAN HEEFT ANDERE GESCHIEDENIS Hitier wilde aanval op New York 3 InVUtasie-stoomcursus in engagement Op het goede spoor... Man in arrest na gewapende overval Breda Felle aanval op gezapigheid Aan de natuur ontleende waarheden Revolutionaire raad Libië enige macht 9 DINSDAG 7 SEPTEMBER 19A9 Wella deodorant en toiletzeep voor een frisse persoonlijke verzorging Wella luchtverfrisser voor een totale kamerfrisheid InVUtasie: ééndaagse manifestatie van een-universitaire expansie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Gisteren zijn aan de kleinste, maar de snelst groeiende universiteit van ons land, de „Vrije", de oriënteringsdagen voor aankomende studenten begonnen. Uitnodigend is de naam van deze manfestatie op zichaelf al. Studenten, die het idee voor deze dagen tot op heden was er slechts één oriënte- ringsdag hadden, bedachten hem: InVUtatie, of, in studentenspelling: InVUtasie, die als een soort stoom cursus in engagement voor eerste jaars is bedoeld. WASHINGTON De maan heeft volgens de geleerden in Houston een „ontwikkelingsge schiedenis" die sterk afwijkt van die van de aarde. Deze conclusie is gebaseerd op de resultaten van het onderzoek van de maanmonsters, die Armstrong en Al- •drin van de maan hebben meege- Misschien probeert Nederland zijn (voormalige) dominerende positie in de (kunst)schaatswereld weer te heroveren: In Den Bosch heeft een groep Nederlandse kunstrijders en -rijdster les van de bekende coach Anton Gerschwiler, die ooTc Sjouke Dijkstra en Joan Haanappel onder zijn inspirerende hoede heeft gehad. Hier Gerschwiler tijdens de training met Truus Gerard. bracht. - Het hemellichaam blijkt be dekt te zijn met een laag stof, die voor de helft uit glasachtige materie bestaat. Onder de oppervlakte liggen vermoedelijk nog grote kraters en spleten van honderden kilometers diepte verborgen. Voordat de seismometer, die de astronauten op de maan hadden geïnstalleerd, vorige week vermoede lijk voor altijd uitviel, heeft deze ge noeg materiaal verschaft voor een in vakkringen als sensationeel opgevatte veronderstelling. Met uitzondering van twee grotere „maanbevingen" op 23 en 24 juli, nog voordat de Apollo 11 weer op de aar de was geland, heeft het instrument slechts enige honderden kleine stoot jes geregistreerd, die vermoedelijk door invallende kraterwanden zijn veroorzaakt. „Komisch" Dr. Latham van het geologisch observatorium Lamont in New York meent dat deze „maanbevingen" in feite door de seismometer zelf zijn veroorzaakt. Daarvoor moet volgens hem „iets komisch in het elektro nische systeem" verantwoordelijk worden geacht. Zijn voornaamste ontdekking is: wij hebben geen sig nalen gekregen die lijken op die van ide aarde. Alle seismografische signalen van de maan zijn zwakker en onsamen hangender geweest dan signalen van bewegingen op aarde. Of er zijn geen grotere bewegingen op de maan, maar dat is moeilijk te geloven, of de maan is een zeer heterogeen lichaam, bestaande uit zeer ver versplinterd materiaal, met een zeer gering ver mogen om bevingen te geleiden. De deskundigen zijn enigszins ver rast dat het maanstof niet, zoals eerst werd gedacht, uit een derde tot een vierde, maar voor goed de helft uit glazen kogeltjes blijkt te bestaan. Dat verklaart waarom de twee maan- vaarders het maanstof als „glibberig" ondervonden. Ook de stukken steen bevatten glas en zijn bovendien bezaaid met kleine kratertjes die met glas zijn bezet. De geleerden willen aan de hand van deze kratertjes berekenen hoe groot de energie is waarmee de kleinste meteorieten inslaan. Alles schijnt er volgens de eerste gegevens op te wijzen dat de maan eens zeer heet moet zijn geweest. Een van de stenen die met de Apollo-11 zijn meegebracht, draagt duidelijk de tekenen van vloeien door smelten. De geleerden kunnen nog niet zeggen of deze grote warmte-ontwikkeling van vulkanische oorsprong is of door het inslaan van meteorieten is veroorzaakt. Het is in ieder geval uitgesloten dat de maan ooit water heeft gehad. Eerst iets over de nogal opzienba rende groeikracht van de VU. Op grond van de voorinschrijvingen komt men nu al op een aantal eerste jaars van meer dan 1600. Dat bete kent opnieuw een record, want vorig jaar werden per september tussen 1300 en 1400 nieuwe studenten in geschreven. Opmerkelijk bij de groei is een verschuiving in kerkelijke gezindte. Was die in 1935 nog voor rond 00 procent gereformeerd, in 1948 was dat 79 procent, in 1955 76 procent, in 1965 65 procent, en in 1968 53 pro cent. Dat gold dan alleen studenten aan de VU. Hoe snel deze ontwikkeling zich voortzet blijkt -uit het percentage ge reformeerde eerstejaars van vorig jaar, dat toen nog maar 37,2 bleek te zijn. Per 1 januari 1968 was behalve 53 procent gereformeerden van de totale toenmalige VU-studentenbevolking 22 procent hervormd, 8 procent ande re protestantse denominaties, 8 pro cent rk en 8 procent geen godsdienst. Van de eerstejaars over 1968 waren de gedetailleerde cijfers: 37,2 gerefor meerd, 19,5 hervormd, 18,8 rk., 17,9 geen godsdienst, vrijgemaakt geref. 1,6, chr. geref. 0,8 en 42 andere pro testantse denominaties. Meer regionaal Als oorzaak van dc percentueel uitzonderlijke groei aan de VU en de daarmee gepaard gaande kerkelijke verschuivingen zijn als voornaamste factoren te noemen dat de VU ten deert naar het worden van gewoon een universiteit onder de universitei ten en dus tevens meer een regionale functie gaat krijgen. In de tweede plaats speelt mee de indeling waar het landelijk gezien „overbelaste" faculteiten zoals de medische betreft via de z.g. POLITIE ZEGT NIETS MALMÖ Hitler had aan het einde van de oorlog plannen New York te bombarderen. Na de geallieerde invasie in Normandië (1944) moest hij deze plannen opgeven. Dit heeft de vroegere Duitse invlieger Hans Pancherz (55) in een vraaggesprek met het Zweedse blad Arbetet verteld. Hitier heeft voor deze bombardementen „Junker 390" bommenwerpers laten bouwen, die brandstof voor een vlucht van 15.000 kilometer aan boord hadden. Pancherz, die nu bij een Zweedse vliegtuigindustrie werkt, heeft met de „Junker 390" de eerste proefvlucht gemaakt van Duitsland naar Kaapstad. BREDA De recherche van Breda heeft gistermorgen al een man aan gehouden, die er van wordt verdacht samen met een ander zaterdagnacht een gewapende overval gepleegd te hebben op de eigenaar van het Chi nees restaurant „Asia". De buit be droeg vier mille aan Nederlands geld en 1000 Belgische Franken. Over de identiteit van de dader hult de politie zich volledig in het stilzwijgen. Zij heeft echter toegege ven voldoende aanwijzingen te bezit ten om in de arrestant de dader te zoeken. De verdachte ontkent hard nekkig. Door een brand in een winkel op de begane grond is een pen sion op de bovenverdiepingen in Brussel in brand geraakt, waar bij negen gastarbeiders om het leven zijn gekomen. Er worden nog enkelen vermist: het zoeken naar hen wordt bemoeilijkt, doordat men niet precies weet, hoeveel mensen er in een kamer zijn gehuisvest. Een trnn de slachtoffers wordt door brand weerlieden uit de overblijfselen van het pension gehaald. plaatsingcommissies, waarbij men een universiteit zonder meer toege wezen kan krijgen. Tenslotte is er de factor van het oecumenisch denken hetgeen zich ze ker juist aan de VU manifesteert, wat met name te zien is aan de vrij forse percentages rooms-katholieken, die er komen studeren. Maar nu dat InVUtasie. Het aantal (vrijwillige) deelnemers was gisteren groot. Twee kerkgebouwen, een gere formeerd en een hervormd, vlak bij elkaar aan de van Boshuizenstraat in Buitenveldert gelegen waren gisteren stampvol. Daar sprak onder meer de rec- tor-magnificus, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die o.m. de democra tisering aan de universiteit in het licht stelde en de nieuw aangekome- nen uitnodigde straks mede aan de discussies daarover deel te nemen. Veel van hetgeen u de komende da gen zult horen zou uitgelegd kunnen worden als indoctrinatie. Maar we hebben vertrouwen genoeg in u allen dat u niet kritiekloos zult zijn en het vaste voornemen hebt deze eerste confrontatie met de universiteit zelfstandig te verwerken. Geloof Bij ale veranderingen, ook in het universitaire leven, wilde prof. Dc Gaay Fortman met nadruk zeggen: vergeet uw geloof niet, dat het enige uitgangspunt is. Elk geloof kent zijn twijfels, misschien komen die er aan de universiteit wel meer; dat is niet erg, als men de kern van het Evange lie maar blijft vasthouden. Vervolgens stelden studentenvere nigingen zich via vijf minuten infor maties aan de novieten voor zoals het corps, de WSVU, SSR, Liber, VGSA, Cyclades (de laatste drie gemengd), de Studentenraad, de sportvereniging ASVU. Gistermiddag werden de stu denten ontvangen door hoogleraren en andere docenten van hun faculteit of onderafdelingen daarvan. 's Avonds was er een wat de orga niserende studentenorganisaties noemden „warming up", of ope ningsmanifestatie, waarvan het in de uitnodiging heette: „U krijgt gewoon een prettige goede film in het Woest- duincentrum te zien, Dreigroscheno- per, naar het toneelstuk van Berthold Brecht. We zijn erin geslaagd de eni ge kopie die ervan in Europa bestaat voor u te pakken te krijgen ('t kost niks)". Maatschappij De verdere dagen tot en met don derdag worden besteed aan het bestuderen in werkgroepen van maatschappelijke problemen, waar van de aankomende studenten uit dertien er één kunnen kiezen. Onder werpen onder meer: secularisatie, re volutie, agressie, communisme, vrede, ontwikkelingsproblematiek, under dog, onderwijs en samenleving. In elke groep werken acht tot twaalf ouderejaars mee als gangma kers. Ruim 120 studenten hebben een deel van hun vakantie eraan opgeof ferd om een en ander voor te berei den. Elke avond zijn er ontspan ningsprogramma's. Groentijd Na InVUtasie houden de gezellig heidsverenigingen voor de novieten een groentijd nieuwe stijl, waarbij zij op voet van gelijkheid worden behandeld en het hele groentijd-ritu eel is afgeschaft. Typisch tijdsverschijnselgezelligheidsver- enigingen blijken minder aantrek kingskracht te hebben dan vroeger, zodat men ook hier naar nieuwe we gen zoekt. Vrij algemeen wordt in studenten kringen wel vastgehouden aan het belang van disputen „omdat deze tenslotte de plaatsen zijn waar ge makkelijk vriendschappen worden aangeknoopt en contacten kunnen ontstaan die men anders*zou missen". BONN De Westduitse bondspresident Gustav Heinemann heeft maandagavond aangedrongen op verzoening met Polen en andere Oosteuropese landen. Hij sprak via de radio en televisie een rede uit ter herdenking van het feit dat dertig jaar geleden de Tweede Wereldoorlog is uitgebroken. Er aan herinnerend dat de oorlog 55 miljoen doden had geëist, zei Hei nemann dat wat Adolf Hitler ook be. wogen mag hebben op 1 september 1939 Polen binnen te vallen „niets voor ons het feit mag verdoezelen dat de toestand tussen Polen en ons niet kan blijven zoals zij op het ogenblik is." Gewetensbezwaarden w eigeren te eten EINDHOVEN t- Negentien gewe tensbezwaarden, die te werk zijn gesteld in de rijkspsychiatrische in richting in Woensel, zijn gisteravond in hongerstaking gegaan. Zij doen dit uit solidariteit met een gewetensbe zwaarde uit het kamp Vledder. De hongerstakers in Woensel 19 van de 28 werken daar als verplegers en technisch personeel. Het lange Amerikaanse weekein de, waarin gisteren Labor Day viel, heeft reeds meer dan vijfhonderd do den in het verkeer geëist. Aangeno men wordt dat het dodental het tries te record van vorig jaar (688) zal overtreffen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de industrie zoekt men naar fusies om sterker te staan. Bij de politieke partijen gaat men ook die weg op. In prin cipe is dat juist, maar het is wel de vraag of men na een concen tratie van partijen door de bomen het bos nog wel zal zien. Een nieuw samenwerkingsverband krijgt men immers niet cadeau. Bun deling van krachten zal veelal leiden tot nog meer uiteenlopende meningen en tot compromissen, die hun doel voorbijschieten. Daar zijn dc meeste partijen het wel over eens. Toch slaat ieder de weg in, die men de ware vindt. Met andere woorden: elke partij denkt de ware te zijn en het eind is een vi cieuze cirkel. Buiten de partijen oin ontstaan op gezette tijden nieuwe ideeën, met alle dezelfde noemer: vrijheid en sociale gerechtigheid. Zo'n idee lanceerde de Amerikaan Henry George (1839 - 1897). filosoof en econoom, meer bekend als de Pro feet van San Francisco. De nieuwe weg die hij uitstippelde: een princi piële reconstructie van het economi sche stelsel, door alle grond te belas ten. Aan de bel trekken Ook Nederland kent een Georgisti- sche organisatie en wel de vereni ging „Vrijheid en Welvaart", vroeger een politieke partij (Grondpartij), daarvoor de Bond tot Hervorming van de Grondeigendom. De vereni ging had omstreeks de eeuwwisseling zelfs een kamerlid, de van huis uit liberale industrieel Stoffel, die de Georgistische gedachte in de Tweede kamer uitdroeg. Overigens zonder het geringste resultaat. Dat het Georgisme in ons land nooit aansloeg, is niet te wijten aan de activiteiten van de groep. De week- en maandbladen van de ver eniging trekken op gezette tijden aan de bel. Zonder evenwel gehoord te worden. Het boekje van de heer S. Seven- ster uit Bennekom Creatieve Gerech tigheid door Grondrecht (verschenen bij uitgeverij Semper Agendo te Apel doorn, 112 blz., ƒ5.90) dat de ideeën van „Recht en Vrijheid" uitdraagt, is ook niet aangeslagen. Het grootste deel van het Nederlandse volk is zelfs niet op de hoogte van het be staan van de groep. En dat is diep treurig, vindt de Amsterdamse predikant dr. J. J. Bus- kes. Want al is hij het niet helemaal eens met de gedachte van grondwaar debelasting, de wil tot vernieuwing van de groep is hem sympathiek. En met hem tientallen andere bekende Nederlanders, allen uit de „linkse" hoek. Dat betekent niet. dat het Georgis me een linkse ideologie zou zijn. Inte gendeel. Creatieve gerechtigheid houdt geen verzorging van de burger door de staat (van wieg tot graf) in. Gezapig Ons huidige economische stelsel heeft alleen inflatie, werkloosheid en hoge belastingen tot gevolg. Daarom een felle aanval op de gezapigheid, waarmee de Nederlandse burger het op en neergaan van de conjunctuur accepteert. Men neemt werkloosheid en inflatie op de koop toe, zonder de ware oorzaak op te sporen. Men klopt bij de overheid aan om steun en subsidies, maar dat zijn slechts lapmiddelen, vinden de Georgisten. Werkloosheid en inflatie zijn maat schappelijke kwalen, die het bestaan van de burger materieel en geestelijk ondermijnen. Belasting maakt de pro- duktiekosten hoger. Dat geeft stagna tie. werkloosheid. Belastingen zijn te gennatuurlijke bronnen van inkoms ten voor de gemeenschap. De juiste bron is de pacht van alle grond. Daardoor kunnen meer huizen wor den gebouwd, daar speculatie niet meer mogelijk is, de bouw- en huur prijzen zullen dalen, inflatie wordt verleden tijd en de zieke maatschap pij wordt weer gezond. Met de op brengst van de grondbelasting kan de ontwikkelingshulp daadwerkelijk worden aangepakt. De indirecte belastingen, die de consument ongemerkt kaal plukken, moeten worden afgeschaft. „Recht en Vrijheid" heeft bij de realisatie hiervan weinig hoop op de bestaande politieke indeling van ons land. Een grote schoonmaak onder de partijen is dringend gewenst. Niet de partijpolitiek moet de eerste viool spelen, maar de creatieve gerechtig heid, die de burger voldoende ruimte voor zelfontplooiing laat. Hergroepering van de partijen: ui terst links: (PSP Nieuw Links uit de PvdA, buitenparlementaire groepen als de Socialistische Jeugd en Sja- loom), gematigd progressief (PvdA, D'66, christen- radikalen uit KVP, ARP en CHU, progressieve VVD'ers), conservatief (WD, KVP. ARP. CHU, Boeren en SGP). Hoop op PPR De PPR neemt volgens de groep in j deze herverdeling de sleutelpositie in, als zij zich tenminste economisch radikaal zal opstellen. Natuurlijk via 1 de weg van de creatieve gerechtig- j heid, meent de groep. Maar de politieke ontwikkeling 1. Grond is niet door mensen ge maakt, maar een gave van God of de natuur. 2. Uit dien hoofde zijn alle men sen gelijkgerechtigd ten aan zien van zijn eigendom. 3. Die gave is eenmalig en al is de mensheid in staat dank zij knappe ingenieurs om grond te bevrijden van waterover last, zij zijn niet in staat om aan het aardoppervlak ook maar één are toe te voegen. 4. De aarde, de grond is de uni versele bron van alle rijkdom en dus is ons aller bestaan daarvan afhankelijk. 5. Grond is een natuurgave, pacht voor grond een over schot dat ontstaat door de groei van de gemeenschap. De pacht is van nature be stemd voor de gemeenschap. De gemeenschap die de pacht van de grond particulier laat genieten, begaat daarmee een grote zonde. >1 van de laatste maanden beweegt zich duidelijk in een andere richting. De hoop op parlementaire invloed door middel van de PPR is voor de Geor gisten wel vervlogen. En daarom zal het regelmatig aan de bel trekken, zoals met het boek van Sevenster, alleen gehoord worden door een klei ne groep Nederlanders, die het overi gens „allemaal allang wisten".... BEIROET De revolutionaire raad in Libië, die gisteren een staatsgreep uitvoerde, heeft bekend gemaakt dat hij de enige macht in het land is en dat een ieder die zijn gezag betwist zal worden terecht gesteld. De raad wil een revolutionair Libië opbouwen. socialistisch progressief en strijden tegen kolonialisme en ra cisme. Alle wetgevende instellingen van het oude regime van koning Idris zijn afgeschaft. De raad hecht grote betekenis aan de landen van de „derde wereld" en aan de pogingen tot ontwikkeling van die landen. De raad waarborgt vrijheid van godsdienst en zal de geestelijke waarden van de Koran verdedigen. De Libische kroonprins Hassan el Soessi, (een neef van Idris, die geen zoons heeft) heeft afgezien van zijn rechten r-u dr froon. Hij heeft zijn landgenoten opgeroepen het nieuwe militaire bewind te steunen. Leider van de junta is kolonel Saadoeddin Aboe Sjweirib. De grens tussen Tunesië en Libië was gisteren gesloten. Ook de tele foonverbindingen zijn nog niet hersteld. Irak en Egypte hebben het nieuwe bewind reeds erkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9