IIG\ Bij staking ook loon aan werkwilligen onthouden DADER ONTVOERING KIND AANGEHOUDEN „Geen genade betonen aan de genadelozen" Meerderheid in PvdA tegen vrijlating NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN INTER DECOR bernhardhal-MARIJKEHAL VERLICHTING MARGRIETHAL Maxirok Werkgevers: Kritiek op wetsontwerp Kapitein sliep tijdens aanvaring Man schoot op zijn vrouw In proefverlof poging meisje te wurgen al zijn ze nog zo jong NKV laakt standpunt eigen bond Chauffeur mag uit Rusland weg Valkenburg operette- stad VOEDING Zomerse winter mode 5 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS'VERLICHT ING werkdagen van 9 18 uur maandag 1. dinsdag 2 en woensdag 3 sepl zondag 31 aug van 10 18 uur ook van 19 22 uur voordelige trein-toegflngl)i||Ctlen op de stations verkrijgbaar Het is (nog) verboden in minirok de aloude St.-Pieter in Rome te betreden. En hoewel deze maatregel voor zonnige toeristen een onoverkomenlijke barrière betekent zoals be kend is ook aan prinses Paola van België de toegang ontzegd omdat haar rok niet de vereiste lengte had is deze jongedame van meer inventief gehalte: met een paar sjaals als draperie, kon zij zelfs de meest orthodoxe wacht geen ongenoegen aandoen, zodat zij ongehinderd mocht passeren (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De werkgevers hebben ernstige kritik op het wetsontwerp van de regering over het stakingsrecht. Hun gro te bezwaar is, dat de werkne mers alle mogelijke machtsmid delen in handen zullen krijgen, terwijl de zij daar niet collectief tegen mogen optreden. Ook betreuren zij het dat de rege ring in het wetsontwerp geen afkoe lingsperiode verplicht heeft gesteld. Deze grieven zullen de werkgevers donderdag tijdens een hearing in het gebouw van de Tweede Kamer ook kenbaar maken aan de Kamercom missie. Volgens het wetsontwerp mo gen de werkgevers alleen stakers ontslaan. De Raad van bestuur in arbeidsza ken is het daar niet mee eens. Als een deel van het personeel in staking gaat, moet de werkgever de moge lijkheid hebben alle werknemers, dus ook de werkwilligen de arbeid te be letten, waardoor zij geen loon behoe ven uit te betalen. UITSLUITING Deze wens is gebaseerd op het feit, dat een klein aantal stakers een heel bedrijf kan lamleggen. Zoals de vak bonden collectief zo'n aktie kunnen bevelen, zo willen de werkgevers col lectieve tegenmaatregelen. Deze zoge naamde uitsluiting is volgens, hen vooral preventief bedoeld. Deze uitsluiting moet ook gelden voor een hele bedrijfstak, als een vi taal onderdeel door een klein aantal stakers wordt lamgelegd. Een ander verwijt van de werke- vers is, dat in het wetsontwerp te weinig de nadruk wordt gelegd op het nationaal economisch belang. De regering moet in dat geval maatrege- len kunnen nemen om een staking te j voorkomen of te doorbreken. Bovendien moet de regering een afkoelingsperiode afkondigen, zoals in de Verenigde Staten het geval is. De werkgevers willen hiervoor uit drukkelijk geen bepaalde termijn stellen, zoals in Amerika (drie maan- den). Elk geval zal door de regering afzonderlijk moeten worden bekeken. I Tijdens de afkoelingsperiode zullen beide partijen in het geschil rond de tafel moeten gaan zitten om alsnog een overeenkomst te sluiten. In het wetsontwerp inzake de com missies van onderzoek zijn te weinig mogelijkheden opgenomen om een conflict te voorkomen, vinden de werkgevers. Werkstakingen zullen aan deze commissies (verplicht) moe ten worden gemeld, zodat men tijdig alles in het werk kan stellen om het conflict „in der minne" te regelen. NOODZAKELIJK Het wetsontwerp bevat geen rege ling krachtens welke de overheid de bevoegdheid krijgt in te grijpen als het nationale belang door een staking wordt bedreigd. Overigens twijfelen de werknemers aan de noodzaak de werkstaking wettelijk te regelen. Hoewel zij zich er nu niet meer tegen zullen verzet ten, zou het beter zijn geweest de ontwikkeling op dit gebied zonder een wettelijke regeling aan de ju risprudentie over te laten. Op Evans 74 doden MANILLA De commandant en de bevelvoerend officier van de Amerikaanse torpedoboot jager Frank E. Evans zijn beschuldigd van nalatig heid en plichtsverzuim tijdens de aanvaring met het Australische vliegdeksehip Melbourne. Kapitein Albert S.McLemore en luitenant Ro nald C.Ramsey komen volgende week voor de krijgsraad. McLemore sliep op het moment van de aanvaring op 2 juni in de Zuidchinese Zee, toen 74 beman ningsleden van de Evans zijn omge komen. Ramsey voerde toen het be vel. De commandant van de Melbourne was in augustus door de Australische marine vrijgesproken van nalatig heid. VENLO De politie van Venlo heeft de 42-jarige H. B. aangehou den, die wordt verdacht van po ging tot doodslag. Hij heeft op zijn vrouw van wie hij gescheiden leeft, geschoten in het huis van zijn schoonmoeder. De kogel drong door de binnendeur en bleef in de stof zuiger steken. De vrouw, die achter de deur stond, bleef net buiten schot. De politie heeft het pistool in een berghok achter de woning van de zwager van de verdachte gevon den. Na inbraak in Wassenaar Van onze correspondent BAARN De vermoedelijke dader van de inbraak bij de Blaricumse veehouder Piet de Jong en ontvoering van diens 2 Va-jarig dochtertje Mieke is zondagavond na een wilde ach tervolging in Wassenaar aange houden. Het is de 25-jarige psy chopaat W. J. S., die vier dagen tevoren was ontsnapt uit een in richting in Eindhoven. De man heeft geen bekentenis afge legd. maar wel komen zijn vingeraf drukken overeen met die, welke in de boerderij van de heer De Jong zijn gevonden. S. werd op heterdaad betrapt bij een inbraak in Wasse naar. Na een wilde achtervolging kon hij tenslotte worden gearres teerd, maar de man zag nog kans een agent een paar steekwonden toe te dienen. Gestolen De auto waarin hij was gevlucht was in Amsterdam gestolen. Op de plaats waar deze wagen was ont vreemd, had hij een eerder die avond in Laren gestolen auto achtergelaten. Daarmee werden een reeks autodief stallen in laren, blaricum, Soes ten Wassenaar opgelost. Toen bleek dat de man onder meer in Blaricum was teweest. vermoedde de de politie dat hij ook de dader was van de inbraak in Blaricum en de ontvoering van het meisje, dat hij na enkele kilometers weer uit de aut- o had gezet. Kris-kras Uit het spoor dat de man met de gestolen en weer achtergelaten wa gens heeft nagelaten, concludeerde de politie reeds dcrt men of met kwa- jongcnswerk of met een geestelijk ge stoorde man te doen had. De dader blijkt kris-kras door laren en Blari cum tc zijn gereden. Wanneer de ene auto hem niet meer beviel, nam hij een andere, met een wagen, waarmee hij van Wassenaar nasT Soest reed. heeft hij een aanrijding gehad. Hij liet deze auto in Soest zwaar bescha digd achter. Omtrent het motief van de dader ll nog niets bekend. Er is vrijwel I geen redelijk gesprek met de man te voeren. Ook is nog steeds niet dui delijk waarom hij het meisje heeft delijk waarom hij het meisje heeft meegenomen. De politie neemt nog steeds aan dat het kind wakker is gewórden bij de inbraak, waardoor de man in paniek raakte en haar, uit vrees dat zij zou gaan schreeuwen, heeft meegenomen. GRONINGEN De 34-jarige P. J. van der B. is voor de rechter commissaris in Groningen geleid, omdat hij probeerde de 13-jarige dochter van een Groninger café- houder te wurgen. Zaterdag 21 juni nam hij het meis je uit het café mee naar zijn kamer, zoals hij regelmatig deed. De man, j die een half jaar eerder het Van Mesdagasiel in Groningen met proef- s verlof had verlaten, greep het meis- i je bij de keel en trachtte haar te I wurgen. Het meisje slaagde erin de bril van het hoofd van de slechtziende man te slaan. Zij wist zich te be vrijden met behulp van de hospita van de dader, die op het gegil was afgekomen. Aanvankelijk dacht de caféhouder dat v. d. B. met zijn dochter ontucht wilde plegen. De dader meldde zich na zijn daad weer in het Van Mes dagasiel. waar hij opnieuw werd opgenomen. Bloed van doden bij transfusies gebruikt BANGKOK Russische doktoren maken voor bloedtransfusies ook ge bruik van het bloed van doden. Dit werd meegedeeld door een gene- raal-majoor, die terugkwam van een bezoek uit de Sowjetunie. Volgens deze functionaris van het Thailandse Rode Kruis hadden de doktoren daar een methode geperfec tioneerd, waarbij men liters bloed kon onttrekken aan lijken van mensen, die aan een hartverlamming of door verdrinking waren gestorven. UTRECHT Het NKV heeft in krachtige bewoordingen „insinueren de" uitlatingen van de aangesloten bond van werknemers in industriële bedreven „St. Willibrordus" ge laakt. De opmerkingen stonden in het blad „Industria", onder de titel ,.SER-advies: werknemer kind van de rekening?" De veroordeling van het vakbonds- bestuur van het NKV viel na uit voerige beraadslagingen in Utrecht. Hoewel men toelicht het recht te er kennen er een eigen mening op na te houden, zal ook een afwijkende mening te allen tijde objectief moe ten blijven. Dat was volgens het NKV met het bewuste artikel niet het geval. Het artikel, dat een beschouwing wijdt aan het door de SER in juni 1969 vastgestelde halfjaarlijkse eco nomische rapport, bevat naar het oordeel van het vakbondsbestuur een aantal onjuistheden, halve waarhe den en verkeerde interpretaties van het SER-advies. Het NKV is mede verantwoordelijk voor het advies. De voorzitter van St. Willibrordus wil de nog geen commentaar geven op de veroordeling door het NKV. DEN HAAG De Nederlandse buschauffeur C. Balemans (44) zal binnenkort Rusland mogen verlaten. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft dit van de bestuurder zelf vernomen. De buschauffeur uit Breda bestuurde zondag 17 augustus een uit België afkomstige autobus met 42 buitenlandse toeristen. Bij een ver keersongeluk kwamen drie passagiers om het leven. Er waren 27 gewonden. Sinds het ongeluk moest de chauf feur zich ter beschikking houden van de Russische justitie. EINDHOVEN. In het hotel „Het Silvren Seepaerd" in Eindhoven zijn gisternacht een of meer Inbrekers erin geslaagd vijfduizend gulden weg te grissen. Via een bovenlicht van een deur tvaren zij binnengekomen. Het kantoor van de directie werd met een bijl opengebroken. Niemand heft iets gehoord. De Ween se operettecomponist- hoogleraar Robert Stolz is gis teren in Nederland aangekomen en is niet zoals verwacht in de hoofdstad gaan resideren, maar lakoniek in Valkenburg neerge streken vanwaaruit hij een gro te concerttoernee door ons land zal maken. De (voor hem) rus tieke omgeving in Valkenburg is wellicht een grotere stimulans dan het traditionele grachtende cor van Amsterdam. Op de foto de operettegrootmeester met zijn echtgenote. Advies verhoging ziektekostenpremie AMSTERDAM De zieken fondsraad heeft de minister van soci ale zaken en volksgezondheid gead viseerd de premie voor de algemene verzekering bijzondere ziektekosten in 1970 vast te stellen op 1,2 pet. De premie bedraagt nu 1 pet. Een verhoging wordt nodig geacht ter vermijding van een tekort en ter overbrugging van een verschil in tempo bij de vorming van een finan cieringsreserve. ze hebben hun eigen smaak, hun eigen voorkeur. Smaak speelt een grote rol in het spijsverteringsproces. Met de "kindersmaak" is daarom bij Liga terdege rekening gehou den. Fijn, dat Liga ook naar wens kan wor den toegediend: in de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente en droog uit de hand. De kleintjes geven de voorkeur aan ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN President Rotterdamse rechtbank: (Van een onzer verslaggeefsters) De president van de recht bank, mr. G. J. E. Reuder, heeft woensdag tijdens een buitenge wone zitting zijn visie gegeven op de detentie van oorlogsmis dadigers. Mr. Reuder haakte in op de discussie over de vrijlating van het laatste drietal oorlogs misdadigers dat in Breda is ge detineerd. „Dat één hunner (Willy Lages) on langs langs een achterdeurtje is vrij gelaten, zij ons een teken dat dit achterdeurtje niet meer opengezet dient te worden". Voor mr. Reuder is voor hun vrijlating maar één weg mogelijk: de koninklijke weg van de gratie. De rechtbankpresident kan zich voorstellen dat men terugschrikt voor het verlenen van gratie, zijns inziens ook terecht. Naar zijn mening behoeft geen barmhartigheid getoond Ze had een pruik gekocht. Een hele mooie met lange goudblonde krullen. Het stond nog leuk ook en toen het feest kwam, werd dat bestemd om zich voor het eerst te vertonen in de metamorfose. Het was een deftig feest. Althans wat men deftig pleegt te noemen. Iedereen was in het gareel van keu rig donkerblauw pak en het nette japonnetje. De pruik baarde nauwelijks op zien, want die leek zo echt, dat nie mand op het idee van onechtheid kwam. Zelf besefte ze per seconde meei, dat het wel degelijk een pruik was, want onder het nylon kreeg ze het steeds warmer. Toen ze met haar trouwe partner eindelijk in een wat stil hoekje was, bekende ze het: „Het is zo warm, ik wou dat ik het ding kwijt was....'' Hij leefde meteen mee. „Zet hem dan af...." Zij echter zag de praktische be zwaren. Je kon toch niet met een pruik in je hand rond sjouwen Hel petieterige tasje zou de krullen- vracht ook niet herbergen. „Zet hem in ieder geval dan even af. Krijg je tenminste lucht. ad viseerde hij. Met één gebaar was de dos van het hoofd. Een seconde later was het ge beurd. Had hij de pruik op. Goudblond golfden de lokken over de schouders van de correcte jonge ling. Op dat ogenblik kwam een ander Pruik paar in het verschiet. Twee oude heren, die het feestgedruis wel even wilden ontlopen. Ze stonden, het glas in de hand. met de rug naar het jonge paar. Al pratende keerde een zich wat terzijde. Kreeg de blondge lokte in het oog. Met een ruk daaide hij terug, als was de aanblik te schokkend ge weest' Een minuut later keerde hij al pratende zich voorzichtig weer in de richting van het argeloze stel. Langer bleef de blik nu op de jongeling rusten. Toen nam de kij ker zijn partner onder de arm, boog het hoofd in opgewonden 'ge fluister.... Zo van: „Nu niet meteen omkij ken, maar daar, vlak bij het raam. daar moet je straks eens even kij ken.... Ongelooflijk, dal zo Iemand hier uitgenodigd is...." Nog eens keek hij zelf over de «chouder met schuinse blik. „Kijk nu maar. ze hebben niks in de ga ten...." De andere oude heer draaide zich om, keek.... Zag een jonge vrouw met lang blond haar en een jongeman in keu rig donkerblauw pak. die elkaar net een arm gaven en wegwandelden.... Een seconde later waren ze in nieuw feestgewoel verdwenen.... Op dat ogenblik barstte een jaren lange vriendschap tussen de heer tjes. want ze riepen allebei om het hardst: „Je bent gek...." worden aan de onbarmhartigen, geen mededogen aan de meedogenlozen, geen genade aan de genadelozen. „Wil men dit stuk verleden, waar mee we in de persoon van de oorlogs misdadigers worden geconfronteerd, echter tot elke prijs kwijt, dan zal dit openlijk moeten gebeuren", aldus de rechtbankpresident. Hij vindt het in het kader van de grootse vijf-mei herdenking volgend jaar dan maar beter om de vierde mei te vergeten. „Na 1940 is de rechterlijke macht behoorlijk in gebreke gebleven", stelde de president. „Hierdoor heb ben ontelbaren het leven verloren. Het begrijpen en berechten van de schuldigen is voor ons een bovenmen selijke taak in elk opzicht", aldus mr. Reuder. Hij zei het besluit om dit onder werp aan te snijden, genomen te heb ben naar aanleiding van de recente roof van de Amerikaanse Boeing door Palestijnen. „Dan besef je in eens weer wat het betekent vogelvrij te zijn". Tijdens de buitengewone terechtzit ting is maandag mr. L. Janssen als officier van justitie geïnstalleerd. Hij was vanaf 1956 als substituut-officier in Leeuwarden werkzaam. Als rech- i ter zijn geïnstalleerd mr H. J. W. van Duuren. die aan de strafkamer van vice-president mr. Poerink zal wor- I den toegevoegd, en mr. J. A. van I Hasselt die in de familiekamer werkzaam zal zijn. Dick Holthaus heeft de aanval op de winter gelanceerd met een uit zonderlijke collectie, die de rijkdom van de zomer in zijn creaties com primeert tot een soort elegante compensatie voor minder zonnige perioden: hier toont Annemarie een grijs geruit tailleur met lang jasje. Het geheel wordt bekroond door een grote vilten „herenhoed". Voor de presentatie in Amsterdam bestond (uiteraard) veel belangstelling. HILVERSUM De meerder heid van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer is van oordeel, dat de drie Duitse oorlogsmisdadigers die in Breda gevangen zitten niet moeten worden vrijgelaten. De fractievoorzitter, drs. J. M. den Uyl, zei dit gisteravond in een radio toespraak. Hij betreurde het dat spoedig een wetsontwerp zal worden ingediend waardoor het mogelijk wordt dat de drie vrij komen. Er worden daarbij allerlei argu menten gebruikt die mij niet aanspreken, zoals wanneer men zegt dat Nederland eindelijk genade voor recht zou moeten laten gelden. Dat acht Ik hier volstrekt niet van toe passing, aldus de heer Den Uyl. Voor één argument voel ik wel: dat wij in Nederland gehouden zijn recht toe te passen ook ten aanzien van de drie in Breda volgens onze eigen nor men. En volgens deze normen, die ook ik aanvaard, is levenslang geen aanvaardbare straf. Elke misdadiger, elk mens, heeft het recht op een uitzicht om nog ooit in vrijheid tc kunnen leven. Maar, hoe juist dit op zichzelf ook is, deze overweging dient afgewogen te wor den tegen andere overwegingen. Een daad als vrijlating is niet al leen een daad tegenover de drie in Breda, maar ook een daad tegenover de samenleving. Het betekent een krenking van het rechtsgevoel van velen, die vrijlating niet overeen kunnen brengen met dé uitzonder lijke aard en ernst van de misdaden die zijn begaan door deze drie. De heer Den Uyl zei ten slotte dat een minderheid in zijn fractie een ander standpunt huldigt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5