Ook christenen hebben het in Irak zwaar te verduren Rijnmond geen interesse voor industriepredikanten Puzzelboek VERVOLGING AAN RAND VAN KOERDENOPSTAND Schiphollijn een planologische stimulans Gereformeerde synode nodigt zusterkerken van Zuid-Afrika uit SSS-actie: ook gift voor ander doel Een woord voor vandaag Beschuldigd van steun aan rebellen Tweehonderd dorpen gebombardeerd WEER" VISA Mannenbondsdag op 18 oktober Ds. Pel en ds. van Koningsveld overleden Vredesberaad achter ds. v. d. Akker en prof. Fiolet Zonder toestemming classis bevestigd Keus DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 Gisteren doken we in het vierde hoofdstuk van de brief van Paulus aan Philippi. Het begint met de naar ons gevoel wat overdreven taal van de oosterling. Maar we ontdekten dat die taal een gevolg is van een uiterst persoonlijke gemeenschap, met elkaar die wij in onze tijd dreigen te verliezen. Van die persoonlijke band uit roept de apostel de gemeente toe: „staat alzo vast in de Here." De gemeenschap met elkaar is gebaseerd op gemeenschap met de Heer. Het is tegenwoor dig mode om te spreken van „horizontaal" en „verticaal." Hier heb je die beide facetten bij elkaar. De horizontale gemeen schap met elkaar is een gevolg van de verticale gemeenschap met de Heer. Maar gemeenschap is geen monument dat er altijd staat. Je kunt niet zeggen: eens gemeenschap, altijd gemeenschap. Het is net als in het huwelijk. De gemeenschap moet altijd weer vernieuwd worden. Zo is het ook met de gemeenschap met de Heer. Van alles dreigt tussen ons in te komen. De duivel en de wereld zijn altijd weer bezig ons uit elkaar te drijven. We moeten steeds weer uit de grond van ons hart zeggen: Heer ik hou van U. We lezen vandaag Handelingen 14 1928. „Pendelen" (3) In een cursus „gebedsgenezing", uit gaande van de Nederlandse her vormde kerk, hebben dr. K. J. Kraan uit Rotterdam en ds. Van Leeuwen uit Den Haag gewezen op de ontstel lend grote gevaren van magnetiseurs, kruidendokters, oogkijkers, wiche laars e.d., allen opererend op het ter rein van het zgn. occultisme. Ook het „voor de lol" naar een waarzegster gaan is een zonde waar van God gruwt. Ds. Kraan vertelde o.a. dat het het niet voldoende is deze en dergelijke occulte zonden te belijden, maar men moet ook bevrijd worden van deze machten der duis ternis, die op deze geraffineerde wij ze beslag leggen op de menselijke geest. Dit bevrijden of het verbreken van deze demonische banden moet en kan gebeuren, door mensen, die daartoe de kracht van de Heilige Geest hebben ontvangen. Den Haag C. Beekman jr. Oorlogsmisdadigers (5) De heer C. H. J. IJzelenberg deelt Wernher von Braun in bij de oorlogs misdadigers en schrijft hem 51.000 moorden toe. Een kleine, geschied kundige opfrisser kan m.i. geen kwaad. Von Braun werkte in Peene- münde waar uitsluitend de ontwer pen en prototypen van de VI en V2 werden gemaakt. De eigenlijke serie- fabricage had plaats in een aantal ver verwijderde fabrieken, o.a. in het Ruhrgebied. Dat er in de Duitse oorlogsindu strie veel slachtoffers zijn gevallen is bekend, al heeft men daar dan ge makshalve ook hen bijgeteld die door bombardementen om het leven kwa men. Het is echter onjuist om de portie van 51.000 aan Von Braun toe te schrijven. Was dat wèl juist dan hadden met name de Russen (die èn hun raketten èn hun atoombom plus nog wat dan ken aan ijlings gekaapte Duitse ge leerden) in 1945 Von Braun in Neu renberg beslist wel in staat van be schuldiging gesteld, te meer, toen hun (tot hun grote spijt) bleek dat hij in Amerikaanse handen was. Von Braun weigerde trouwens SS-lid te worden en heeft daarvoor gevangen gezeten. Ik vind het uitstekend dat men oor logsmisdadigers opspoort en berecht maar men moet er geen ketterjacht van maken. Kortgene D. v. d. Boomgaard WENEN Tsjechoslowakije geeft weer toeristenvisa uit voor twee of drie dagen. Kort voor 21 augustus de dag waarop een jaar geleden de Sowjetunie en andere Oosteuropese landen Tsjechoslowakije bezetten was de uitgifte van dergelijke visa gestaakt. Voortaan kunnen staatsbur gers van landen die diplomatieke be trekkingen met Praag onderhouden, op vertoon van hun paspoort en met inlevering van twee pasfoto's aan de grensposten een toeristenvisum krij gen. Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden invullen die betekenen: 1. insekt, 2. bekende, 3. horizon. 4. één enkel. 5. veter, 6. tegelijkertijd, 7. ver zoekschrift, 8. onderste molensteen, 9. soldatenkost. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. kloek, 2. loper, 3. opera, 4. eerst, 5. krats, 6. Sneek, 7. neder, 8. edele, 9. Eeld». 10. kreet. UTRECHT Zaterdag 18 oktober houdt de hervormde mannenbond op gereformeerde grondslag haar jaar lijkse toogdag in Tivoli. De onderwerpen van deze dag zijn „Schriftgezag en Schriftgeloof in on ze tijd" en „Oecumene van nu: een heid in Christus?", respectievelijk in geleid door ds. J. den Besten uit Hui zen en drs. K. Exalto uit Noordeloos. Aanvang tien uur. (Van onze kerkredactie) BERLIJN Niet alleen de joden, maar ook de christenen Jn Irak lijken in toenemende mate blootgesteld te worden aan- vervolging. De verscherpte pogingen van het Iraakse leger, om de opstand van de Koerden in het noorden van het land neer te slaan, richten zich evenzeer tegen de christenen, die in het Perzisoh-Turkse grensgebied wonen. Berichten, die in Berlijn ontvangen zijn, spreken van geestelij ken, die gevangen genomen, gemarteld, terechtgesteld of ver moord zijn, terwijl kerken, kloosters en andere kerkelijke gebou wen zijn verwoest. Men schat, dat van de 8,3 miljoen inwoners van Irak ongeveer 300.000 christen zijn. De meesten van hen zijn „assyrische (of nestoriaanse) christenen", die meest nog de oude Syrische taal spreken. Zij behoren tot de (met Rome geünieerde) Chal- deeuwse Kerk of tot de zelfstandige Kerk van het Oosten. Een kwart van de christenen woont in de onrustgebieden in het noorden van Irak, bij de grenzen met Turkije en Perzië. Hier is ook het stamge bied van de 1 a 1,5 miljoen Iraakse Koerden, die al sinds 1951 strijden voor autonomie. Daarbij rekenen zij op de sympatie van de christenen, die zij volledige godsdienstvrijheid hebben beloofd. Om de opstand neer te slaan heeft de Iraakse regering nu vooral de luchtmacht ingeschakeld, die de dor pen, waarin rebellen vermoed wor den, bestookt met brisant- en na palmbommen. Maar ook in de andere delen van het land zijn christenen gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd met de Koerden te sympatiseren of voor hen te spioneren. Meermalen is de beschuldiging ook spionage voor (Vervolg van pagina 1) Men is er vanuit gegaan dat de rentevoet over tien jaar nog steeds zes procent zal zijn. Financiële krin gen verwachten echter, dat de rente voet, die nu al tot 8 procent oploopt, tegen 1980 zal zijn gestegen tot zeker tien procent. Dat zou betekenen dat de exploita tiekosten in 1980 geen 38,1 miljoen zullen bedragen, maar bijna 46 mil joen. Wat de werkgroep nu in het rapport aangeeft als een overschot, zal dan in werkelijkheid een tekort zijn. Bedrijfseconomisch zal het tekort nog groter zijn, namelijk 23,5 miljoen gulden, evenveel als de opbrengst van het reizigersvervoer. De bouwtijd is geraamd op acht jaar en het te investeren bedrag (ex clusief de rente tijdens de bouwtijd) op 390 miljoen gulden. De bouwrente stelt de werkgroep op zes procent, zodat de totale aanlegkosten moeten worden geraamd op 459,4 miljoen gulden. Besuidenhout Ten behoeve van de Schiphollijn is reeds een bedrag van 25 miljoen gul den geïnvesteerd. Tegen de aangeno men bouwrente van zes procent komt dit overeen met een bedrag van 40 miljoen gulden aan het eind van de bouwperiode. In totaal zal in de lijn dus 419 miljoen gulden moeten wor den geïnvesteerd. De Schiphollijn is duidelijk ge baseerd op Amsterdamse voorzienin gen. De nieuwe lijn sluit immers aan op de in 1980 weer „oude" lijn Lei- den-Den Haag, die bij het nieuw te bouwen station Bezuidenhout Den Haag binnenkomt. Het beginpunt in Amsterdam is ge- projekteerd op het Museumplein en omvat een ondergronds emplacement met een bovengronds stationsgebouw. Via een ondergrondse dubbelspori- ge baan loopt de lijn naar de voor goederenvervoer geprojekteerde bo vengrondse Ringbaan, vandaar paral lel aan rijksweg 4 naar Schiphol. De ze luchthaven wordt geheel onder gronds in een gesloten tunnelbuis (weer dubbelsporig) gekruist. Het tracée komt ten zuiden van de lucht haven weer boven de grond en wordt langs Hoofddorp, Abbenes en Sassenheim in de richting van Leiden gevoerd. Nieuwe stations zijn geprojekteerd in Amsterdam (Museumplein en Mi- nervalaan) en op de luchthaven Schiphol, ter hoogte van het nieuvve stationsgebouw. De spoorweg kruist alle bestaande weg- en spoorwegver bindingen ongelijkvloers. Voordelen van de lijn: verschil lende wijken in Amsterdam en in Den Haag en plaatsen als Amstelveen en Badhoevedorp komen dichter bij een spoorwegverbinding te liggen, waardoor het aantal reizigers zal toe nemen. De reisduur Amsterdam Den Haag kan met tien minuten wor den verminderd, de frequentie kan hoger worden. Tenslotte krijgt Schip hol een aansluiting op het landelijk spoorwegnet. De Schiphollijn zal tot de drukste van ons land gaan behoren, als de raming van het aantal reizigers juist blijkt te zijn. De werkgroep raamt het aantal op het baanvak Amster dam Schiphol op ruim twoalf mil joen per jaar, op het baanvak Schip hol Leiden op ruim elf miljoen. Tenslotte meent de werkgroep, dat de luchthaven Schiphol in een betere concurrentiepositie komt te verkeren, als de lijn is aangelegd. Bovendien zal de lijn zorgen voor een evenwich tige planologische ontwikkeling in het westen van het land. Een ander voordeel noemt de werkgroep de ver mindering van de luchtverontreini ging en het lawaai. In een begeleidende brief schrijft de staatssecretaris M. J. Keyzer, van verkeer en waterstaat, dat een beslis sing over de aanleg van deze spoor wegverbinding niet meèr tijdens deze kabinetsperiode kan worden ver wacht. Allereerst is het ondenkbaar dat de regering op de begrotingen voor 1971 en 1972 veel geld voor het projekt kan uittrekken. Bovendien wil de regering wachten op de uitslag van het verkeers- en ver- voersonderzoek van het Nederlands Economisch Instituut. De Nederlandse Spoorwegen en de KLM zjjn verheugd over de inhoud van het rapport van de werkgroep, maar teleurgesteld over de medede ling van de regering, dat in deze ka binetsperiode geen beslissing meer is te verwachten. ^LEEUWARDEN Dit weekend zijn twee Friese gereformeerde eme ritus-predikanten overleden, ds. M. P. Pel en ds. H. van Koningsveld. Ds. Pel. is 85 jaar geworden. In 1912 werd hij predikant. Hij diende de kerken van Eestrum, Kommerzijl en Witmarsum. In de laatste plaats stond hij ruim dertig jaar, waarvan de eerste twintig jaar in combinatie met Pingium. In 1952 werd hem eme ritaat verleend. Ds. Van Koningsveld werd 60 jaar. Na zijn studie in Kampen was hij eerst huloprediker in Helmond en in de Noordoostpolder. In 1946 werd lij predikant te Leidschendam. In 1950 vertrok hij naar Heeg, waar hem in 1955 om gezondheidsredenen ver vroegd emeritaat werd verleend. De begrafenis van ds. Pel is woensdagmiddag in Lunteren na een rouwdienst in de gereformeerde kerk, die om twee uur begint. Ds Van Koningsveld wordt woensdagmiddag op de Noorderbe- graafolaats te Leeuwarden begraven, nadat een rouwdienst om half twee in de aula van het diaconessenhuis is gehouden. DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in ons land heeft zich in een brief aan de Raad van Kerken in Nederland achter de open brief gesteld van de hervormde ds. N. K. van den Akker uit Den Bnsch en de rooms-katholieke prof. dr. H. A. M. Fiolet. Beide theologen hebben vorige week aangedrongen op werkelijke verzoeningspogingen in Noord-Ier- land. Het Vredesberaad verzoekt de NED. HERV. KERK Beroepen te Drachten (vac. S. de Jong - toez.): A. J. Hollander te Gie ten; te Souberg: J. Bezemer te Augus- tinusga; te Hollandscheveld: J. Bos te Lunteren. Aangenomen naar Heiloo: A. C. v. Dam te Zwijndrecht. Bedankt voor Ouddorp: J. P. Ver kade te Nieuwe Tonge. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nieuwerkerk a.d. IJssel: kand. C. J. v. d. Drift te Ber- kel. Kand. C. v. d. Linden, Amazone straat 381, Amsterdam is i.v.m. stage nog niet beroepbaar, maar wel bereid 's zondags de kerken te dienen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Capelle a.d. IJssel (2e maal, accl.): T. Dekker te Goes; te Emmeloord (tevens voor Creil)B. de Vos te Ten Boer, Bedankt voor Leens en voor Hou werzijl: K. D. van Dijk te Terneuzen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist: P. Honkoop te Kampen. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen de benoeming tot pred. in algem. dienst voor zending en evan gelisatie: M. Vink te Pematang-Sian- tar (Indonesië). Israël. Ook wordt melding gemaakt van algehele uitsluiting uit het open bare en economische leven. Volgens berichten, die een hulpco mité voor de Koerden in West-Berlijn ontvangen heeft, zijn in het gebied van Erbil (zie kaart) tweehonderd dorpen, die voornamelijk door christenen bewoond worden, zwaar getroffen door militaire aanvallen. In Alkosj bij Mosoel drongen mili tairen een klooster binnen. De 'non- nik Dano Taleskopy werd gedood. Verschillende andere kloosterlingen werden gewond. Het altaar werd af gebroken. Niet ver daar vandaan, in Raban Hornez, is Raphael Chauriz, gene- raal-superleur van de monniken van de Chaldeeuwse Kerk, ter dood ver oordeeld op beschuldiging van sa menwerking met de Koerdische opstandelingen. De nieuwe kathedraal en een bi bliotheek in Amadia zijn verwoest, evenals een kerk en de ambtswoning van bisschop Bidwin in Aradin. Bevrijd Volgens deze berichten hebben de christenen in Irak een eigen hulpco mité voor oorlogsslachtoffers ge vormd, dat zijn zetel heeft in Galala, een plaats in het „bevrijd gebied" van noordelijk Irak. Dit comité wordt geleid door bisschop Mariawalla van de Kerk van het Oosten. Gevreesd wordt, dat nu een christen verantwoordelijk is voor de brand in de Al Aksa-moskee ïn Jeru zalem, de houding tegenover de chris tenen nog zal worden verscherpt. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN In de Rijn mond is geen belangstelling voor het werk van industriepredikan ten, klagen de deputaten voor kerk en bedrijfsleven in hun rap port aan de gereformeerde sy node. ,?In dit gebied met de grootste haven ter wereld, Rotterdam, en met oude en nieuwe concerns in het industriegebied van Euro poort, blijkt er bij de kerken voor de arbeid van kerk en be drijfsleven over het algemeen weinig interesse", schrijven zij. De uitspraak riep nogal wat te genspraak op. Dr. F. L. Bos uit Vlaardingen zei met nadruk, dat er wel degelijk interesse voor deze pro blematiek is, maar dat de Rijnmond geen behoefte heeft aan industriepre dikanten. „Steeds meer specialisme en speci alisten brengen het gewone ge meentewerk in verdrukking", zei hij. „De werkers in het industriegebied worden het best benaderd op een rustige zondag en tijdens een rustig gesprek op een avond in hun huiska mer." Ook voelde hij weinig voor het voorstel van deputaten om voor dit werk te komen tot toerustings- en vormingswerk. „Is het niet mogelijk dat de industriepredikant in algeme- (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De Gerefor meerde Kerken hebben hun Zuidafrikaanse zusterkerken ge vraagd afgevaardigden naar Ne derland te zenden, omdat op het ogenblik de „band tussen de ker ken in Zuid-Afrika en Nederland beproefd wordt". De uitnodiging is gericht aan de Nederduitse Gereformeerde Kerk en de daarmee geliëeerde Kleurlingen- kerk en Bantoekerk en aan de Gere formeerde Kerk (dc „Dopperkerk"). Vorige week sprak voorzitter dr. P. G. Kunst een bericht van Synood- kreet tegen dat dr. J. D. Vorster en ds. Gericke zouden zijn uitgenodigd. Uit een mededeling aan het begin van de tweede zittingsweek blijkt nu, dat hun kerk verzocht is „twee afge vaardigden" te zenden. De andere kerken kunnen ieder één afgevaardig de sturen. Alle zusterkerken in de gehele we reld ontvangen voor iedere generale synode een formele uitnodiging. Dit keer draagt de uitnodiging echter een bijzonder karakter, want Ln de brief, die verzonden werd door de deputa ten voor oecumenische zaken, wordt gezegd dat de genodigden tien dagen lang de gast van de Gereformeerde Kerken zullen zijn. Zelfs zijn de Ge reformeerde Kerken bereid om bij te springen in de reiskosten. AANDACHT Volgens de brief trekken de ont wikkelingen in Nederland „sterk de I aandacht, vaak de kritische aan dacht" in Zuid-Afrika. Omgekeerd is er in ons land „kritische belangstel ling" voor het kerkelijk beleid in Zuid-Afrika. De brief spreekt over een verschil in beleidsbepaling ten aanzien van de oecumene, de vrouw in het ambt, apartheid, en ook hermeneutische en andere vragen. De deputaten „menen goed te doen door over wederzijdse verwondering en teleurstelling heen te zien naar wat wij voor e'kaar die nen te betekenen". Dr. F. L. BOS ne dienst (bedoeld werd dr. L. Ziel- huis) een soort lectoraat krijgt aan de Vrije Universiteit? Dan is zo'n vormingscentrum helemaal niet no dig", zei hij. Kritiek Er vielen gisteravond op de eerste zitting van de synode nog meer kri tische opmerkingen. Drs. A. J. de Bakker uit Zuidland, zei dat zijn kerkeraad zich had laten voorlichten door de christelijke gereformeerde industriepredikant ds. S. Wijnsma. „Wij zien het veel breder", zei hij, „dan de deputaten, want wij hebben een interkerkelijke commissie voor het Deltagebied." Nog feller in zijn kritiek was ds. Th. Boersma uit Grootegast die toe gaf dat hij altijd in agrarische ge meenten gestaan had als predikant. „Wat is eigenlijk de taak van de vier industriepredikanten", vroeg hij. „In onze tijd wordt in de maatschappij de dienstensector steeds belangrijker en ook de agrarische sector staat voor heel nieuwe problemen moeten we nu ook niet voor die sectoren van het leven predikanten benoemen?" Verdediging Opmerkelijk was dat juist een Rot terdamse predikant, de industriepre dikanten en de deputaten van dit werk de hand boven het hoofd hield. Ds. P. Riemersma zei, dat hij geschrokken was van de aanval. Hij zei een voorstander te zijn van een eigen functionaris in het Botlekge- bied. nationale Raad van Kerken dringend op korte termijn aandacht te geven aan de open brief van ds. Van den Akker en prof. dr. Fiolet. Hun suggestie, dat dr. E C. Blake en kardinaal J. Willebrands samen naar Ierland gaan noemt het Vre desberaad de moeite van het overwe gen waard. Het IKV hoopt, dat de Raad van Kerken zich in deze geest zal richten tot de Wereldraad van Kerken en het Secretariaat voor de eenheid in Rome. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Stichting Steun Kerken (SSK), de kerk- bouwstichting in de Gerefor meerde Kerken is de tegenstan ders van kerkbouw ter wille. Aan liet begin van de synodezitting deelde praeses dr. P. G .Kunst mede, dat h«>t bestuur besloten heeft hen in de gelpgenheid te stellen hun geld te «reven voor een ander doel, ais eind deze maand een kerkbouwactie ge houden wordt. Op de zitting van vrijdag vroegen de Amsterdamse jongeren van Sy- noodkreet om een alternatief voor hen die menen dat kerkbouw de noodzakelijke wiiziging van kerke lijke structuren in de wegstaat. Dr. Kunst zei toen reeds dat hij persoon lijk bij het bestuur wilde aandringen dat verzoek in te willigen. Tijdens het weekeinde heeft hij contact gehad met het bestuur van de stichting. Besloten is in overleg met dr. J. van Klinken van het Alge meen Diaconaal Burpau een speciaal project in de derde wereld uit te zoeken voor hen die daaraan wel, maar voor kerkbouw niet willen ge ven. DOORN Naar het zich laat aan zien, raskt ook de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Doorn buiten het verband. Ds. K. B. Holwerda, gekomen van Zalk, heeft hier zondag zijn intrede gedaan zonder dat de classis Utrecht zijn overkomst had goedgekeurd. Hij werd bevestigd door de buiten het verband staande ds. H. Stolk uit Dronten. De classis weigerde approbatie, on der de classis Zwolle geen akte van ontslag had gegeven, daar de kerk van Zalk de laatste tijd zich niet meer op de classis vertegenwoor digde. In Voorthuizen is een scheuring ge komen. Een aantal gemeenteleden wil komen tot herinstituering van de gemeente. Zij verwijten de kerkeraad onder meer het laten voorgaan van predikanten, die ondertekenaars wa ren van de Open brief of die daar mee smDathiseerden, en de predi kant ds. E. Zwarteveen, dat hij heeft gepreekt in gemeenten buiten het kerkverband. Ouderling H. F. Ros zei, dat hij er een beetje moeite mee had om inte resse voor dit werk te tonen, want noch in zijn kerkeraad, noch op de classis Rotterdam, noch op de verga deringen van de particuliere synode had hij ooit iets over dit werk verno men. Namens deputaten stelde dr A.. L. van Schelven de synodeleden gerust die bang waren voor te veel specia listen. Het viel nogal mee, zei hij. Alleen dr. Zielhuis is in algemene dienst en ds. H. Willems is in dienst van de particuliere synode van Over ijssel. Drs. Joh. Pasveer is geheel in dienst van Evangelie en Industrie in de IJmond en drs. W. Struys combi neert dit werk met een functie als adjunct-directeur van het vor mingscentrum Den Alerdinck. De taak van deze predikanten is vooral de plaatselijke kerken en de predi kanten te helpen via voorlichting. Na •die geruststellende woorden bleek de synode bereid het rapport zonder meer te aanvaarden. yAN de staatsgreep in Libië is no| te weinig bekend dan dat mer de betekenis voor de ontwikkelinger in het Middellandse zeegebied en hei Nabije Oosten kan aangeven. Er zijr nog veel onbekende factoren. De greep naar de macht heeft veel weg van de poging keizer Hailc Selassie af te zetten, terwijl deze zicli buiten Ethiopië bevond. De oud( vorst wist echter bij terugkeer zijn belagers ten val te brengen. Te betwijfelen valt, of koning Idrif over middelen beschikt om het uit roepen van een socialistische repu bliek ongedaan te maken. Hij lijkt dc zoveelste koninklijke banneling te zijr geworden. Intussen is de situatie in het Nabije Oosten nog gecompliceerder gewor den. Libië is niet langer het eilanc van rust te midden van de op drifi geraakte Arabische landen. Het wordi nu zelf meegesleurd. Alles hangt af van de politieke keus der militaire leiders, en niet van dc leus die zij nodig hadden om hun greep naar de macht de onontbeer lijke schijn van revolutionair elan tc geven. Als militaire factor legt Libië weinig gewicht in de schaal van de anti- Israëlische Arabische samenzwering Belangrijker is zijn geografische lig ging en de aanwezigheid van grot* olievoorraden. Gaat het nieuwe bewind nauw sa menwerken met Nasser, dan komi Bourguiba's Tunesië klem te zitten tussen het militante Algerije en aarts vijand Egypte- dat dan in Libië dc vrije hand zou hebben. De strategische ligging van het land werd reeds onderstreept door dc Britse en Amerikaanse militaire ba ses, die nu wellicht ontmanteld wor den of een andere bestemming krij gen. Rusland zal er ongetwijfeld grote belangstelling voor hebben. Of hei kans maakt, zal afhangen van hel gezond verstand dat de nieuwe lei ders kunnen opbrengen. En dat zou wel eens kunnen meevallen. Libië heeft zijn betrekkelijke wel vaart van de laatste jaren tc danken aan de olie, die rijkelijk vloeit en afnemers vindt in het Westen. Zo'n bron van inkomsten brengt men niel licht in gevaar. Dat de militairen naar de macht gre pen hoeft niet te verbazen, als men de ontwikkelingen in andere Arabi sche landen (en niet alleen die) in aanmerking neemt. Dc belangen van het eigen land hebben er niet altijd onder te lijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2