SCHIPHOLLÏJN IN 1980? Onze.,, bedrijfs leider doet zijn laatste. inspectie. Twee Israëliërs vandaag vrij? Noordewier uit senaat*' Niet langer dicteren zonder overleg Het Kwartet Rapport: Bouwtijd acht jaar Volgende regering beslist Spoorverbinding van belang voor randstad Vandaag beraad Langs elkaar? Broodprijzen weer herzien Het sein op groen: gevaar! Piloten dreigen met staking WÊÊÊÊÊÊÊSi Op Prinsjesdag nieuws over inflatiecorrectie over opheffing van prijsstop Morgen staat Kennedy voor de rechter Nixon over de toekomst Stabiel DE HUISHOUDSHOW LEIDA Nieuwe leidse Conramt Dinsdag 2 september 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Schiphollijn vormt een uiterst wenselijke aanvulling op het stelsel van verbindingen in de randstad en is met name voor de verbindingen met Schiphol van groot belang. In 1980 zal deze lijn uit bedrijfseconomisch oogpunt verlieslijdend zijn. Uit algemeen-economisch gezichtspunt is de verbinding echter rendabel. Als de spoorwegverbinding zal zijn gerealiseerd biedt dit belangrijke perspectieven voor de verdere ontwikkeling van de Randstad in het algemeen en voor Schiphol in liet bijzonder. Dat is de conclusie van de in 1963 ingestelde werkgroep Spoorlijn Amsterdam-Den Haag (Schiphollijn), vastgelegd in een rapport, dat vanmiddag aan de voorzitter van de Tweede Ka mer is aangeboden. Met nadruk verklaart de werkgroep, dat de nieuwe spoorwegverbinding geen doublure vormt van de be staande spoorwegverbinding Den Haag-Amsterdam via Haar lem. DEN HAAG Er zijn opnieuw voor een aantal gemeenten mini mum-broodprijzen voorgeschreven. Het betreft hier plaatsen in Noord-Holland, Zuid-Holland, Gel derland en Utrecht. |n Zuid-Holland is de maatregel bestemd voor Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Papendrecht, Ridderkerk en Sliedrecht. Dat betekent dat de minimumprijzen bij levering aan de consument zullen bedragen: gesneden en verpakt witbrood 71 cent, ander witbrood 67 cent, gesneden en ver pakt bruinbrood 68 cent, ander bruinbrood 64 cent per 800 gram. Onvoorziene omstandigheden geldt de maatregel voor de in totaal acht tien Nederlandse gemeenten waar onder ook het Gelderse Tiel van vandaag tot 1 januari 1970. Lagere broodprijzen blijven ech ter mogelijk als een bedrijf kan be wijzen dat het zonder verlies goed koper kan leveren. PSP wil Lankhorst (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de PSP zal van daag de heer Noor dewier verzoeken zijn zetel in de Eerste Kamer als- j nog beschikbaar te i stellen aan de oud- fractievoorzitter in de Tweede Kamer,; de heer Lankhorst. Het partijbestuur nam deze beslis sing, nadat een re ferendum onder de leden had uit gewezen. dat de overgrote meerder heid tegen de verkiezing van de heer Noordewier is. Deze werd tegen de wens van het partijbestuur in door vijf van de acht statenleden in Noord-Holland gekozen tot lid van de Senaat in de plaats van lijstaanvoerder Lankhorst. Bijna 75 procent van de ingeleverde stemmen veroordelen het optreden van deze i vijf statenleden. Een kwart van de in totaal 1714 geldige stemmen steunden de heer Noordewier. „Is een statenlid van de PSP vrij om uit de volgens ons huishoudelijk opgestelde kandidatenlijst voor de Eerste Kamer een keuze naar eigen goeddunken te doen"? luidde de vraag, die veertig procent van de bijna 4400 leden beantwoordden. Onafhankelijk van de houding van de heer Noordewier (hij is momen teel met vakantie) zal het congres in oktober opnieuw over deze zaak gaan praten. Blijft de heer Noordewier weigeren zijn zetel beschikbaar te stellen, dan zal het partijbestuur zaterdag weer bijeenkomen om eventuele maatrege len tegen hem te bespreken. De voor zitter van de PSP, de heer P. Burg graaf, heeft echter goede hoop, dat de heer Noordewier zich aan de „partij- demokratie" zal onderwerpen. Dc werkgroep heeft berekend, dat de exploitatie verlieslijdend zal zijn. De exploitatiekosten worden bij de voor 1980 voorziene vervoersomvang en bij een rentevoet van zes procent in dat jaar geraamd op 38,1 miljoen gulden per jaar. De lijn zal in dat jaar 23,5 miljoen gulden opbrengen, een tekort dus van 14,6 miljoen. Daar tegenover staan een reeks voordelen, die buiten de exploitatie om extra geld zullen opleveren: De tijdwinsten van de reizigers in zakelijk- en woon-werk verkeer, geraamd op 18,9 miljoen, i de wegvallende tekorten op niet-nodige parkeervoorzieningen, 1,6 miljoen per jaar, de wegvallende kosten van ver keersongevallen, 2,5 miljoen per jaar, de voor- en nadelen met betrek king tot de reiskosten voor reizigers van of naar Schiphol, 1,8 miljoen per jaar en ==i de wegvallende tekorten op niet nodige parkeervoorzieningen, die de werkgroep op 0,6 miljoen per jaar heeft gesteld. Bedrijfseconomisch en verliesge vende zaak, telt men bovenstaande bedragen echter bij de opbrengsten, dan ontstaat een overschot van 10,8 miljoen per jaar. Een rendabele zaak, meent de werkgroep. Voor vervolg zie pag. 2 De Zaandijkse gevieenschap tobt al wekenlang met een pro bleem: door storingen in het verkeerslichtensysteem bij de spoorwegovergang kunnen le vensgevaarlijke situaties ont staan. De stoplichten zijn namelijk niet synchroon met de ahobs en dan kan het gebeuren dat een auto door groen licht rijdt en plotseling voor de gesloten boom moet blijven staan. De NS zullen deze week nog het euvel verhelpen. Tot zolang is er een permanente overgangswacht. Op de foto: de (gevaarlijke) spoorwegovergang bij Zaandijk. Bezoekt LANGEZAAL'S GROTE SHOW STADSGEHOORZAAL GEOPEND VAN 10 UUR V.M. TOT 11 UUR N.M. TOEGANG VRIJ. Meubelen - Wasautomaten - Gasverwarming enz. 5teartkïaaerU De verkoopsters staan te popelen. Witteveen ieeste^ geopend. i Komt U ook? TEL AVIV Nog vandaag zou den de twee Israëlische passagiers van de Boeing-707 van de TWA, die in Damascus werden vastge houden, in vrijheid worden gesteld. Ruim 44.000 piloten die op interna tionale luchtlijnen vliegen hebben gisteren gedreigd een 24-uurssta- king te houden wanneer de VN geen maatregelen nemen tegen het kapen j van de Boeing door Arabische com- mando's. In een brief die de Internationale federatie van piloten naar VN-secre- taris-generaal Oe Thant stuurde, wordt vrijlating van de twee Israëliërs voor 8 september geëist. „Wij zijn verontrust over het feit dat er steeds meer vliegtuigen wor den gekaapt en wij voorzien dat ei- een ramp ontstaat als het zo door gaat, aldus voorzitter Forsberg. (De piloten van de meeste Arabische luchtvaartmaatschappijen maken geen deel uit van de federatie). Israël denkt er overigens niet aan de twee mannen in te ruilen voor Syriërs die in Israël gevangen wor den gehouden. De regering in Tel Aviv staat nog steeds op het stand- punt dat de TWA verantwoordelijk is I voor de vrijlating. Intussen zijn de vier vrouwen, die in het weekeinde op vrije voeten werden gesteld in Tel Aviv aangeko men. Zij vonden dat zij niet slecht waren behandeld. Een van hen scheen echter uitgeput te zijn. Minister Witteveen: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witteveen van Financiën is van plan zijn voor stellen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting tegelijk met de i begroting 1970 bij de Tweede Kamer in te dienen. De bewindsman ant woordt dat op vragen van het socia listische Tweede Kamerlid drs. J. M. den Uyl. De heer Den Uyl had minister Wit teveen een maand geleden gevraagd, waar de plannen voor de zogenaam de inflatiecorrectie bleven. Minister Witteveen had eerder dit jaar (fe bruari) de Tweede Kamer beloofd de belastingvoorstellen nog voor het zo merreces in te dienen. Dat bleek echter niet mogelijk, om dat enkele problemen rezen bij de financiering van de plannen, nadat de SER hierover advies had uitge bracht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken heeft van daag met de vaste Tweede-Kamer commissie voor economische zaken overleg gepleegd over de mogelijk heid de prijsstop nog deze maand, zo mogelijk deze week al, op te heffen. De algemene prijsmaatregel, die in april van dit jaar werd afgekondigd, zal dan worden vervangen door aparte beschikkingen, waardoor de bewindsman de controle op de prijzen in de hand kan houden. Zodra dc nieuwe wet meldings plicht in werking is getreden, zal de ze "overgangsmaatregel" vervallen. De minister zal vandaag ook spreken met een commissie uit het bedrijfsle ven. Aanleiding voor de bewindsman om de prijsstop mogelijk deze maand al op te heffen is de gunstige ontwik keling van de laatste maanden. In juli is het prijsindexcijfer ruim één procent gedaald, terwijl deze da ling zich in augustus heeft voortge zet. Exacte cijfers over de maand augustus zijn nog niet bekend. EDGARTOWN Morgen begint het gerechtelijk onderzoek naar de dood van de secretaresse Mary Jo Kopechne, die verdronk in de auto van senator Edward Kennedy. De politie in Edgartown (Massa chusetts) heeft versterking gekregen. Waarschijnlijk zal rechter James A.Boyle senator Kennedy al op de eerste dag oproepen als getuige. Ken nedy verblijft tijdens de behandeling op zijn jacht voor de kust van Mas sachusetts. LAGE PRIJZEN fQQ heeft U een prachtige 2-deurs mahonie hang/legkast. Verder keuze uit meer dan 600 modellen. DE KASTENSPECIALIST Hoogl. Kcrkgr. 49 hk. Nieuwstraat Telefoon 01710—33078 COLORADO SPRINGS President Nixon wil het overleg met de buitenlandse bondgeno ten en de regeringen van de vijf tig deelstaten op een geheel nieuwe leest schoeien. Washing ton zal niet langer proberen het alleen te doen, niet langer dic teren zonder overleg. Wij zien nu in dat deelgenootschap een straat met twee richtingverkeer is. De president waarschuwde dat beëndiging van de oorlog in Vietnam niet miljarden dollars zou vrijmaken om uit te geven in Amerika zelf. Er is ontzettend veel geld nodig. De de fensie moet op een zodanig peil wor den gehouden dat de vrede bewaard blijft. De verplichtingen in het buiten land zullen worden beperkt tot die, welke wij kunnen nakomen. Dat al les betekent niet, dat Amerika zijn leiderschap zal neerleggen. De bond genoten worden niet in de steek gela ten. Er zal een nieuwe stabiliteit in de wereld worden gesmeed, waarbij las ten en baten billijk verdeeld zijn, aldus Nixon. De belangrijkste wedstrijd in de hedendaagse wereld is niet de bewa peningswedloop en ook niet de wed loop in de ruimte. Het is een wedloop tussen de mens en de verandering. De grote vraag is: zijn wij een mees ter van de gebeurtenissen dan wel een pion daarvan. Over de uitgaven van de Ameri kaanse regering in het verleden zei hij: "Nog nooit in de geschiedenis van de mensheid is zo veel door zove- len uitgegeven met zó'n negatief re sultaat". De te zeer gecentraliseerde, te bureaucratische centrale regering werd log en ondoelmatig. Eerzucht w het laatste toe vluchtsoord van de misluk king. WILDE „Hoeveel klontjes vilt ti, |»ap?" Zoo eo maan 3 september zon op 5.54, onder 19.23; maan op 21.46; onder 15.00; Laatste Kwartier. TWEER zo'n merkwaardig verschijn sel: een menigte van naar schatting meer dan 150.000 jongeren in voor een verblijf daar van drie dagen saamgestroomd geweest op het Britse eiland Wight voor naar het oog eigenlijk moeten we zeggen: voor het oor niet anders dan om dag na dag te luisteren naar „popmuziek", dit laatste ook weer een merkwaar dig specimen van moderne jeugd cultuur. De bijeenkomst was het kon moei lijk anders, maar het schijnt, zoals bekend tegenwoordig bovendien een eigen attractie te hebben in de openlucht. Dat is op zichzelf al iets opmerkelijks, dat gemeenschappelijk vluchten uit de besloten ruimte van de woningen. Misschien ook wel omdat daar de televisie, die immers meer de oude ren dan de jongeren in haar ban houdt, voor de jongeren het leven bedenkelijk veel aan aantrekkelijk heid heeft doen verliezen. Naast de factor van dc openlucht is cr die van de massaliteit. Men zoekt elkaar op in schier ongekende me nigten. Dc moderne mens is in het algemeen al een massamens geworden. Hij leeft in volle steden, beweegt zich voort in volle straten, rijdt in volle treinen en trams, en zoekt zijn afleiding in volle stations. Maar men kan niet zeggen dat de moderne mens de massaliteit zoekt, althans lang niet in die mate als waarin de jonge mens dat doet. Die doet het zeker. Men gaat daar heen waar men weet vele anderen aan te treffen. Het heeft iets tref fends en zelfs ontroerends, alsof men bescherming Zoekt in dc anonimiteit van het in grote getallen bijeen zijn. Reeds dat massale bijeenzijn heeft in het leven van die jongeren van van daag kennelijk een functie. Daaraan doet niet af wanneer, zoals daar op dat Engelse eiland, men bovendien is saamgestroomd om een van bijkans aanbeden idolen te zien en te horen. Ook dat is dan weer een te vermel den factor: dat bestaan van die idolen: jonge zangers veelal, die blijkbaar welen te verklanken de weemoed zoals die bij deze jongeren leeft. Een weemoed het lijkt ons het juiste woord toch ergens ze ker ook naar de zin van het leven in een tijd waarin alles vraag lijkt te zijn geworden. Drie dagen lang een 150.000 jongeren bijeen. Op den duur, zo begrijpen we, liet dc voedselvoorziening te wensen over. Geen wonder. Wc moesten, dat lezende, denken aan die andere me nigte, in dc toenmalige verhoudingen en dus kleiner, die óók samenge stroomd was in de heimwee naar de zin van het bestaan. Was het niet de volheid der tijden? iets wat dat diepreligieuze volk toch, zij het on bestemd, moet hebben gevoeld. En ook toen geen voedsel genoeg meer. En toen dat wonderlijk diepe woord van de Heer tot dc zijnen: goeft gij hun te eten. Wat is er vandaag toch ook weer een weemoed. Wat een ook zingend j— tasten naar de zin van het bestaan. Wat een vluchten uit de dreiging van het gevaar in dan toch liever het bijeenzijn. En dan dat woord van de Heer. ook laten we eerlijk zijn tot óns: geeft gij hun te eten. En dan niet maar brood en niet maar vis. Als Hij zegt en Hij zegt het dan moet het er toch ook zijn. Of gaan we alleen maar langs elkaar heen? Rakelings misschien, vanwege de volte? Maar niettemin langs elkaar heen? DE BILT Ten westen van Ierland handhaaft zich reeds enige dagen een hogedrukgebied. Een bijbehorende rug van hoge- luchtdruk strekt zich uit van de I Britse eilanden tot over ons land waardoor het weer een rustig karakter had. Met een over wegend zwakke noordelijke wind I stroomde via de Noordzee lucht naar ons land waarin op uitge breide schaal wolkenvelden voor- kwamen. De bewolking was ech ter niet dik en de regen die op I enkele plaatsen viel, was dan ook van weinig betekenis. Inmiddels treffen we op de weerkaart tussen IJsland en Schotland een kleine storing aan die in de richting van Denemar ken trekt. Deze storing zal echter nauwelijks merkbaar zijn in ons land. Het hogedrukgebied blijft het weer in onze omgeving be palen zodat er slechts weinig ver andering in het huidige weertype komt. Barometerstand: heden 10 u.: 76.6 cm (1021 millibar). groenoordhal leidenyuiüOcuuj.Vm. 7sent willem de zwijgerlaan Jf MamsmB

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1