RADIO De eilandbewoners als Zweedse televisieserie Zweeds boerenleven van honderd jaar geleden 55 Strindberg, de vrouwenhater 55 Nasser roept op tot mobilisatie Geen stereo van Duitse beurs Dutch Swing College in Nederland Kunstgebitten De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES 11 DlNSDAG 2 SEPTEMBER 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL Pan Laten we hopen dat veel kijkers gisteravond op Nederland 2 de vele malen bekroonde film Pan van Herman van der Horst hebben ge zien, want deze „verheerlijking van het rietland" zat als een juweeltje tussen twee feuilletons ingepakt en wordt dan gemakkelijk overgeslagen. Wie Pan miste, misschien om naar de NCRV-voorlichting over Curagao te kijken, mag er spijt van hebben, want zo'n voortreffelijke natuurfilm is een zeldzaamheid. Geen wonder dat Herman van der Horst er enkele lentes werk aan heeft gehad om het geheimzinnige vogelleven als het ware door de ogen van een zwemmende jongen te ont dekken, om tenslotte de prachtige woede van de zwaan en de idyllische zwanendans zo kunstig vast te leg gen. De AVRO liet ons cabaret van de Utrechtse Vrouwelijke Studenten zien, een prograrhma dat herhaal delijk voor vertoning werd uitgesteld omdat er actuele zaken aan de orde waren. Al was het niet meer splin ternieuw, het bood toch verstrooiing op niet al te grootse schaal. In Televizier besteedde de AVRO o.m. aandacht aan de voorgenomen opheffing van de prijsstop. Het PvdA-Kamerlid mevrouw Brautigam uitte haar waardering voor het voorstel-Goudswaard. De NCRV verrukte vele kijkers harten met een lange aflevering van „De glazen stad" in herhaling. KAïRO President Nasser van Egypte heeft bij de opening van de •kleine Arabische topconferentie in Kairo opgeroepen tot mobilisatie van al het Arabische potentieel tegen Israël. Hij zei te hopen dat de confe rentie een mijlpaal zou worden in de strijd tegen Israël. Vertegenwoordigers van Egypte, Irak, Syrië en Jordanië zullen zich voornamelijk bezig houden met de militaire en politieke situatie in het Nabije Oosten. Ook koning Hoessein van Jordanië en het Syrische staatshoofd zijn aanwezig. 'Israëlische vliegtuigen hebben gisteren een grootscheepse aanval ge daan op militaire doelen in Jordanië, nadat een nederzetting en Israëlische troepen van over de rivier de Jor- daan waren beschoten. Er zouden acht Israëlische straaljagers bij be trokken zijn geweest. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het is niet toe vallig, dat de VARA de Zweedse televisieserie „De eilandbewoners" gefilmd naar Strindberg's eerste grote roman „Homsöborna" heeft gekozen voor vertoning in Neder land. Bij de verschijning van het werk in 1887 schreef Strindberg aan zijn uitgever: „Dit is een ver haal over het ware Zweedse leven, maar ik heb er Nederlandse sfeer in verwerkt, al heb ik de zondige toestanden er uit gelaten". Dit was een van de ongeveer 60.000 brieven die August Strindberg, in 1849 geboren als zoon van een bene pen boekhouder in Stockholm en in 1912 als misantroop en berucht vrou wenhater overleden, in zijn leven schreef. Het is niemand ooit duidelijk ge worden, of hij in zijn brief op Zweedse dan wel Nederlandse „zon den" duidde, genoeg zij, dat in dit heftige verhaal Strindberg's narrige en veroordelende kijk op de mens en zijn fouten niettemin levendig aan de dag komt. Het is niet mogelijk om dit zesdeli ge tv-feuilleton (waarvan de VARA telkens twee afleveringen tezamen uitzendt, de eerste twee vanavond) op de juiste waarde te schatten, zon der iets van de schrijver te weten. Över Strindberg is bijzonder veel geschreven en dat begon al tijdens zijn leven, want zijn onbesuisdheid en in feite diep-tragische kritische houding alsmede de onverbiddelijke aantoning daarvan in zijn werken, bezorgden hem vele vijanden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Omdat de Duitse PTT op korte termijn geen medewer king kon verlenen is de NOS-radio morgen niet in staat haa-r speciale uitzending van Scan (tussen 7 en 7.50 uur op Hilversum I) met een stereo jazzconcert te sieren. Het concert is er wel, maar niet in stereo. De extra-aflevering van Scan komt van de Duitse electronische beurs in Stuttgart, waar het nieuwste van het nieuwste op radio- en televisiegebied is te vinden. Het eerste halfuur zal daarover informatie worden gegeven en wel speciaal in verband met de op de tentoonstelling aanwezige hob- by-apparatuur. Het jazzconcert komt uit een van de vele bij de expositie behorende studio's. De NOS vond de Neder landse PTT bereid om voor de nodige lijnen te zorgen, teneinde hiermee voor de eerste maal een stereoconcert uit het buitenland over te brengen, maar helaas, de Duitse PTT liet verstek gaan. Strindberg was een genie. Hij had een uitzonderlijke en veelzijdige be gaafdheid, die tenslotte het meest culmineerde in zijn toneelschrijf kunst. Niettemin oefende hij vele be roepen uit. Hij studeerde oorspronke lijk voor onderwijzer, stond een tijd lang voor de klas en werd toen tele grafist, later o.a. journalist en criti cus, maar bij alles bleef hij hard studeren. Niet één studie maakte hij af, hij nam voortdurend zoveel hooi op zijn vork dat hij alles tegelijk moest doen. Zo studeerde hij niet alleen Chi nees, maar ook de Chinese historie en kunstgeschiedenis, chemie, biolo gie, archeologie, natuur- en wiskun de. sterrenkunde en sociologie, wijsbegeerte, theologie en taalkunde. Hij werkte altijd en daarbij vond hij nog tijd om eindeloos te schrij ven. Bovendien had hij een eigen la boratorium, waar hij scheikundige proeven nam. Bij dit alles was hij hartstochtelijk geïnteresseerd in mensen. Was hij werkelijk een misantroop, een mensenhater? Was hij ook de be ruchte vrouwenhater, zoals men hem nog altijd noemt? Bekend is, dat hij een treurige jeugd had. Zijn grote begaafdheid zette hem apart. Thuis werd hij niet begrepen, zijn schoolkameraden lach ten hem uit, meisjes giechelden om hem. Waarschijnlijk is dit de reden van zijn onaangepastheid, die hem hemel en hel deed beleven. Ook zijn karak ter was zo: van opgetogenheid viel hij (zeer dikwijls) terug in wanhoop. Hij bemoeide zich graag met mensen en met zijn vrouwenhaterij trouwde hij toch viermaal en alles liep uit op tragediën. De vrouwenemancipatie stond hem tegen: hij hielt} van mooie, welver zorgde vrouwen, niet van suffraget tes, maar hij eiste toch dat man en vrouw gelijke rechten zouden heb ben. Reden, waarom hij in zijn hu welijken geen kinderen wenste: zijn vrouw zou dan in de „lage positie" van huisvrouw terugvallen. Dit alles heeft hij zeer duidelijk gemaakt in zijn literaire werken. Door deze onevenwichtigheid in de levenskunst (die hij niet machtig was) meenden de meeste mensen, dat er met hem geen goed garen viel te spinnen. Al in zijn studententijd volgde hij de gewoonte van vele Zweden, om een zomerhuisje op een van de kleine eilanden te betrekken. Wat betreft de toestanden op het eiland Hemsö ging hij zover, dat hij alleen met veranderde namen een boerenschan- daal beschreef en daarmee ronduit misbruik maakte van het vertrouwen waarmee hem de bijzonderheden werden verteld. Toen zijn roman was verschenen herkenden de eilandbewo- HILVERSUM Sinterklaas heeft blijkbaar het volste vertrouwen in de rekbaarheid van zijn beurs en de voorraad in de winkels, want hij ar riveert elk jaar vroeger in Neder land. Nu komt hij al op zaterdag 15 november aan en wel in Enkhuizen. Vanzelfsprekend zal de NOS er bij zijn, om er een kleurig verslag van te geven. Hilversum I, -102 m. KRO. 18 30 Nieuws. KRO: 18.41 Actu aliteiten. 19.00 Stereo: Luc Lutz. 20.00 Stereo: Bel Canto: klassieke opera-fragmenten (gr). 21.15 Dames doden heren, hoorspel. 21.45 Stereo: Klassiek planoconcert (gr.) 22.25 Over weging. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 De zingen de kerk. 23 00 Tussen Rotter dam en Antwerpen, documen taire. 23.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 Stereo: Promenade orkest met zangsolisten. 19.0» Zoeklicht op het Midden Oosten, klankbeeld. 19.30 Nieuws 19.35 Vergeet 't maar: gevarieerd programma. 21.00 Stereo: Pianorecital (opn.) 21.30 Hierlng: Jeugdprogramma. 22.05 Cabaretprogramma van Jonge artiesten. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. N.O.S. 22.55 .Stereo: Muziek van deze eeuw (opn.) 23.55-24 00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. N.O.S. 16.50 Kleur; De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S. 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. CVK/IKOR/RKK: 19.07 Kenmerk.: over kerk en sa menleving. VARA: 19.32 Kleur: Marty Feldman-show. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Kleur: Tele- vlsiestrlp. 20.22 Achter het nieuws. 20.45 De Eilandbewo ners, TV-spel (dl. I en 2) naar de roman van August Strind berg (Zweedse Televisie). 21.35 Menuhin-Trio: klassieke mup ziek. N.O.S.: 22.25-22.30 Jour naal. Nederland II. N.O.S,: 19.50 kleur: De Fabeltjeskrant. STER: *18.56 Reclame. N.O.S.: 13.00 Journaal. 19.03 Kleur: Wooblnda, TV-serie voor de jeugd. 19.28 Scala: Informatief programma. STER: 19.56 Re clame. N O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. N.O.S.: 20.20 Kleur, Dubbelspion, TV-film. 21.10 30 Jaar gele denoorlog! documentair programma. 21.45 Verbinding met.België, amusementspro gramma. 22.20-22.25 Journaal. BELGIë Kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Docu mentaire over Leonardo Da Vinei (herh.). 19.30 Tienerklan ken. 19.55 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20 25 De kleine hut, tv-spel. 21.55 Verover de aar de. over het leven en de oorsprong van het leven, (herh.). 22.50 Nieuws. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte grammo foonmuziek met nieuws en ac tualiteiten. TROS: 8.30 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenprogramma. (8.30-8.32 Nieuws). 9.00 Gym nastiek voor de huisvrouw. 9.10 Heel toevallig: De Filmster, klankbeeld. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Voor de kleu ters. 8.55 Verzoekplatenpro gramma. 11 00 Nieuws. 11.02 Op sleeptros: Voor automobilisten. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 Gavari- eerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar.13.15 On dernemend). NCRV: 14.00 Ste reo: Omroeporkest (opn.) 14.40 Stereo: Klassieke pianocon cert (gramm). 15.00 In 't zil ver: voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 17.50 Overheidsvoorlichting. NCRV: 18 00 Veel gewaagde gewijde muziek (gr.pl). Hilversum II, 298 m. VARA 7.00 nieuws en ochtendgymn. 7.23 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws en actualiteiten. 8.20 Stereo: Lich te grammofoonmuziek. (Pl.m 8.30-8.35 Voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Studio-opnamen exclusief gemaakt voor VA- RA-radio. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmu ziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Stereo: Klas sieke muziek (gr.). 12.00 Ste reo: Lakmé (3e acte), opera van Dellbes (gr.) 12.35 Stereo: Klassieke pianomuziek (gr.) 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht orgelspel. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Eer de haan kraaithoorspel. 15.05 Stereo: Hobo. klarinet en fa got 15.25 Stereo: Omroepor kest en solisten. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor boven de zestig. 17.02 N.O.S.: oude liedjes. VA RA: 17.20 Voor de jeugd. Pl.m. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m en FM-kanalen NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten met kritisch commentaar. N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 Muzlek-le- zen (12.00 Nieuws). AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojour naal. 13.06 Platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nieuws. 16.03 Licht platenpro gramma. 17.00 Nieuws. 17 02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Pop en countrymuziek. TELEVISIE MORGEN Nederland I. NOS/NOT: 10.45-12.00 School-tv. 17.00-17.35 Voor de kinderen. ners elkaar en kreeg hij nooit meer toegang tot Hemsö. Als een verbitterd, teleurgesteld man, een zeer groot schrijversoeuvre achterlatende, stierf August Strind berg in 1912, maar zijn naam is onsterfelijk gebleven. AMSTERDAM Gistermiddag arriveerden de zeven leden van de Dutch Swing College band als Arabische oliesj eiken verkleed op Schiphol na een tournee van ruim drie weken door Libanon, Maleisië en Indonesië. Zij waren nog opge togen over hun succesvol optreden. Peter Schilperoord zei dat het on juist was te beweren dat hun po pulariteit in het buitenland groter is dan in Nederland. De contracten met het buitenland zijn nu eenmaal aantrekkelijkr dan hier en daarin ligt de oorzaak dat men acht maan den van het jaar in het buitenland speelt. Doch dat de band daarmede aan populariteit in Nederland ver liest is niet waar. gezien de volle zalen o.a. de Rotterdamse Doe len wanneer men hier optreedt. Overigens heeft de band maar weinig rust want overmorgen ver trekt zij alweer naar Zweden voor negen dagen. Overigens staan er nog zo'n vijf tig concerten in West-Duitsland op het programma. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VAR .4 7.07 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.32 uur Marty-show. 8.22 uur Achter het Nieuws. 8.45 uur „De eilandbewoners" van Strindberg, deel 1 en 2. 9.35 uur Menuhin-trio speelt Schubert. Ned. 2 NOS 7.03 uur jeugdfeuilleton Woobinda, daarna Scala. 8.20 uur Dubbelspion; „Moeders jongens worden groot". 9.10 uur documentaire over de aanval op Polen, 30 jaar geleden. 9.45 uur amusementsprogramma van de Belgische tv „Nand in eigen land". VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.00 uur Bel-canto. 9.15 uur griezelig-amusant hoorspel „Dames doden heren". 9.45 uur Beethoven's eerste pianoconcert, solist Daniël Barenboim. 11.00 uur documentaire „Tussen Rotterdam en Ant werpen. Hilversum 11 AVRO 7.35 uur amusementsprogramma „Vergeet 't maar". 9.30 uur Hiering uit de Rijswijkse Scholengemeen schap. 10.05 uur jonge- artiesten in „Muze zonder make-up". 10.55 uur Muziek van deze eeuw. (Advertentie) Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt boven-, dien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij apotheken en drogisterijen. Allan Edwall speelt de rol van Carlsson, die het verlopende boeren bedrijf van mevrouw Flod (Sif Ruud) op poten zet en als dank de weduwe wil trouwen. Tot zover gaat het, tot verbazing van de zoon Gnsten, alle maal goed. Maar nu het huwelijk breken op geheimzinnige wijze rampspoeden los en het is duidelijk, dat Carlsson er op uit is, zich te verrijken met het hele bezit. Hij knoopt daarbij intieme vriendschap aan met een jong meisje en Gusten komt in verzet. Augustus Strindberg beschreef hard en onverbiddelijk dit werkelijk gebeurde stuk Zweeds boerenleven van 100 jaar geleden. Op de foto Carlsson en de weduwe. U ziet bei den vanavond bij de VARA op Ned. I. Tweede uitzending a.s. zaterdag. 58 Kijk nszei hij voldaan en liet het vrijgekomen rafelige strookje aan Terwindt zien. „hier heb je de oorspronkelijke kleur." „Is het wat je zocht?" „Daar ben ik zo goed als zeker van. We zullen het meene men. Het lab bij ons zal mijn mening wel bevestigen. Zit er niets meer in de koffer?" Terwindt opende de klep van een binnentas in de koffer- voering en stak er zijn hand in. Eerst meende hij dat er niets in zat tot zijn vingers iets in een hoek voelden en het eruit haalden. Het bleek een kiekje te zijn zoals amateurs die maken. Hij wierp er een vluchtige blik op en gaf het toen aan Verster die het nauwkeurig bekeek en daarna een tevreden „ah" liet horen. „Ja", zei Terwindt. „die jongeman is Geurtsema en die vrouw is misschien wel zijn moeder, dacht je niet?" „Dat is welhaast zeker. Zij toont een grote gelijkenis met Annichje die ik in Beilen bezocht", antwoordde Verster glunderend. Hij borg het kiekje in zijn portefeuille en keek nog eens speurend rond, liep naar de grote wasmand en sloeg het deksel open. „Da's van mij. Daar zit niks anders in dan wat oude dekens, kussens en kleedjes. Je kan het eruit halen as je dat wilt, as je het er dan ook maar weer netjes in legt", klonk plotseling de stem van hun toeschouwster. Ze waren haar in hun opwinding bijna vergeten. Verster, in zijn blijdschap over hun vondst, glimlachte gemoedelijk. „We zullen natuurlijk aan uw vriendelijk verzoek voldoen, mevrouw", zei hij spottend. „Ik heb toch zeker nog wel wat over m'n eigen spullen te zeggen, of niet soms?" vroeg ze en keek hem aan met een fel. verontwaardigde blik. Ondanks alles kon Verster niet nala ten haar ogen te bewonderen. Haar woede ebde weg onder zijn waarderende blik. „Nou, ga je gang dan maar", zei ze op veranderde toon en schonk hem een aanmoedigende glimlach. Terwindt was al begonnen de mand leeg te halen. De inhoud bestond inder daad uit wat zij gezegd had. Toen alles er weer in lag gingen ze gezamenlijk naar beneden. Zij maakte geen aanmerking erover dat zij het pak meenamen. Met de knop van de voordeur al in zijn hand wendde Verster zich tot haar. Zijn gezicht stond streng en dreigend. „Denkt u eraan dat u geen woord over dit bezoek loslaat. Ons onderzoek betreft een moordzaak en we zouden dat als tegenwerking van de politie beschouwen en dat dat straf baar is zult u wel weten", waarschuwde hij. „Man, maak je niet dik. Wat dacht je nou? Dat ik mezelf in de penarie zou werken? Ik zal d'r wel voor oppassen. Van mij wordt niemand iets gewaar", verzekerde ze hem nadruk kelijk. „Dat is u ook aan te raden als u geen moeilijkheden wilt hebben." „Hou d'r nou maar over op, nou weet ik het wel. Ik zal heus m'n mond wel houden. En vertrek nou maar want enkele van m'n huurders zullen zo wel thuis komen en als ze je dan hier zien kan je mij de schuld niet geven as d'r over gekwebbeld wordt", waarschuwde zij op haar beurt. Mis schien zei ze het omdat zij meer dan genoeg van hen had en hen zo gauw mogelijk kwijt wilde, dacht Verster, maar het leek hem toch wel geschikt nu maar te vertrekken. Dus groetten ze haar met een kort „goedemiddag" en gingen naar buiten. Nadat zij zich een eindje van de woning verwijderd had den keek Verster om. „Kijk 'ns", zei. hij zacht. Ze zagen een donkere jongeman bij de geopende voordeur met haar staan praten en mee naar binnen gaan, waarna de deur werd gesloten. Terwindt en hij keken elkaar aan en dachten hetzelfde. Verster bracht het onder woorden. „Dat zou die Harry Boekels wel eens kunnen zijn. Het klopt met de beschrijving die we van hem hebben. Wat een geluk dat we dat pak net bijtijds te pakken hebben gekre gen", merkte hij op. „Het kan ook wel een van de huurders zijn. Per slot zijn er duizenden slanke, donkere jongemannen", wierp Terwindt tegen. „Natuurlijk. Het hoeft hem ook niet te zijn, maar het is voor mij toch een aanmaning om zo snel mogelijk te hande len." (Wordt vervolgd) Lappie Loep en het geheim van Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1310: Nog juist op tijd had smidje Verholen ge zien hoe Loetje Saloe de boekhandelaar zijn privé- kantoor binnenloodste... „Dat gaat fout, jongens", peinsde hij. „Gozewijn heeft geen ervaring met grote- stads-boeven. Ik zal hem dus moeten helpen. Maar hoeIk kan natuurlijk wel dat privékantoor als een dolle stier binnen stormen, maar wellicht is er een betere manier. Eerst maar eens naar dat binnen plaatsje achter de zaak. Dat vunzige binnenplaatsje, waar Vieze Pietje en zijn kleine matroosje mij bui ten gevecht stelden met die ploertendoder. Ik moet me al héél sterk vergissen, als ik daar niet naar binnen kan kijken in het privékantoorEn zo treffen we de sluwe smid even later op het oude binnenplaatsje aan, waar de situatie in de loop der tijden weinig veranderd wasVoorzichtig wierp de smid een blik door een klein venstertje, en toen trof hem als bij donderslag een wonderlijk tafereel. Aan de wand hing daar een schilderij van oud-oom Jacob van Uylen! Goze wijn stond er nadenkend voor en je kon gewoon ZIEN. dat allerlei gedachten in een sneltreinvaart door zijn schedel joegen. „Wat zei smidje Verholen ook weerpeinsde Gozewijn. „Oud-oom Jacob was een échte heermet een hoge hoed met zilveren gespbakkebaarden en een geruite jas Wel sakkerloot! DAN IS DIT OUD-OOM JACOB!!" 14. Jonas pakte de schep uit de kuil en sloeg daarna met volle kracht met het blad op het slot. Het lukte. Slechts één klap was voldoende. „Klik", zei het slot en toen sprong het open. Jonas gooide de schep weg en bukte zich naar het kistje. Ook Lappie was een en al spanning. (Om maar te zwijgen van Jaap Schraap.) „Het slotje er af...", mompelde Jonas, „en dan het deksel vorzichtig openen..." Jonas voerde de handeling uit. „Wèèt!", riep hij toen, „alleen maar een papieren rol!?" Jaap Schraap was volkomen teleurgesteld, evenals Jo nas, nu hij geen goud zag blinken uit het geopende kistje. „Lappie!" kreet Jonas. „Heb ik daar al die moeite voor gedaan? Al die moeite om een rol papier te vinden!?" Lappie greep de rol uit het kistje en antwordde: „Mis schien staat er wel iets heel belangrijks op geschreven, Jonas. Laten we..." Maar Jaap Schraap, die vond dat zijn tijd gekomen was, viel hem in de rede: „Mag ik misschien van U weten, wat U in mijn tuin doet...?" Lappie en Jonas keken verschrikt op. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11