BRUTALE ROOF BOEING De- staan. rekken 9 Honorering fondsen aan artsen moet anders I liogiuifj 1 rS met II.'I mensen Arabieren reraitiu-oortlelijfli Hom ontploft na lanfliny Syrië houdt nog 6 Israëliërs vast m vm30aitqMn 7sept. Het Kwartet inprbedekking hgt De vloert)»a u paskamers zijn* De rest volgt sneb TÜo„.ierdag«'c"hct nieuwe ll k Wttteveen teesi mee- B N.v.v.d. velde Citroën Brandbeveiliging wordt beter Specialist vrije ondernemer Jonge paling in de Rijn Op ijz 'g avontuur DE HUISHGUDSHOW LEIDATO groenoordhal leiden willem de zwijgerlaan Nieuwe leidse Courant Zaterdag 30 augustus 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De route die het toestel gedwongen was te vliegen. GLIJBANEN De passagiers van het gekaapte toestel kregen opdracht het vliegtuig via glijbanen te verla ten. De gezagvoerder vreesde dat de bom in de cockpit snel zou ont ploffen. Een Boeing-707 vtin de TWA DAMASCUS Twee gewapende passagiers hebben gistermiddag de piloot van een Boeing-707 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij TWA gedwongen koers te zetten naar de Syrische hoofd stad Damascus. Het toestel had 101 passagiers, onder wie zes Israë liërs, en twaalf bemanningsleden aan boord. Enkele bemanningsleden van het gekaapte vliegtuig: gezag voerder Dean A. Carter (boven), boordwerktuigkundige Herbert C. Tomlinson (links onder) en eerste officier Harry D. Oakley. Liefde is als het eekhoorn tje: moedig en schuw tege lijk. SYLVA Veel variatie in ZO Prof. dr. D. C. Mulder tussen Kimbangisten in Afrika Mr. Ahsan (zelf Moslim): Koran predikt geen haat Ford-directeur Peddemors: Recht op perfecte auto-service Dr. C. Rijnsdorp: Naar een iakobuskerk? Slag om Engeland heroïsch herhaald Eigen satelliet voor verkenning Melkweg Kunstoog voor blinden Oud-burgemeester, grossier in blazoenen Gesprek met Tjits Veenstra Veel inzamelaars leggen geen verantwoording af „Ik heb uw horloge gerepareerd, pap wilt u het nu weer in elkaar zetten?" HET lAfilD DE BILT Enkele zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige noordelijke wind en wei nig verandering in temperatuur. Vlak voordat augustus afscheid neemt is er een eind aan de natte periode gekomen. De wolkenvel den gaan oplossen zodat het mor gen zonniger zal zijn bij een temperatuur van 19 a 20 graden. De vrij krachtige noordelijke wind gaat afnemen. Het is nog niet zeker dat september deze ingezette verbetering gaat over nemen op weg naar een mooie nazomer, die door de Engelse weerdienst wordt verwacht. Vooruitzichten voor maandag Aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp: omstreeks normaal; max. temp: 1 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Zon en maan 31 augustus zon op 5.50, onder 19.30; maan op 20.37, onder 11.05; 3 sept. L.K. 1 september zon op 5.51, onder 19.28; maan op 20.54, onder 12.26; 3 sept. L.K. Direct na de landing op het nieuwe vliegveld van Damascus verlieten de passagiers door een nooduitgang het toestel. Vier mensen werden bij deze overhaaste vlucht licht gewond. Nog geen minuut later ontplofte een bom in de cockpit. Hierdoor werd het voorste gedeelte van de romp totaal verwoest. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft verklaard dat Arabische commando's verant woordelijk zijn voor de vliegtuigroof Het was de kapers, die inmiddels zijn gearresteerd, erom te doen, een man in handen te krjjgen die de dood van veel Palestynen zou hebben bewerk stelligd. De man zal volgens een commu niqué van het Volksfront terecht moeten staan. Op de passagierslijst komen evenwel geen hoge Israëlische functionarissen voor. De bekendste passagier was prof. Samueloff, hoog leraar aan de medische faculteit van de Universiteit van Jeruzalem. Vier uur na de landing werden de passagiers naar een hotel gebracht. Vandaag zouden ze Syrië mogen ver laten, met uitzondering van zes Israëliërs. Het toestel kwam uit Los Angeles en was via New York en Rome op weg naar Athene, met als einddoel Tel Aviv. Boven Zuid-Italië kregen de passagiers onder wie misschien ook Nederlanders met de naam Smit te horen dat de „Che-Guevaraeen- heid" het bevel over deze machine volledig in handen had. „Maakt uw veiligheidsgordel-s vast en houdt de handen achter het hoofd. Op redelijke verzoeken zal door ons worden ingegaan." Gezagvoerder Carter zond een noodsein uit en meldde dat zijn ma chine was gekaapt door een ongeveer 30-jarige man en een tien jaar jongere Een verschrikte mevrouw Naomi Samueloff vertelt haar familie leden dat haar man zich aan boord bevindt van het gekaapte Ameri kaanse toestel. Haar man, die hoog leraar is aar? de Universiteit van Jeruzalem, was de bekendste van de zes Israëliërs die in het toestel zaten. rloVrlliS V3D geopend. Hou er even rekening ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 DEN HAAG Minister De Block ziet geen aanleiding tekorten in de brandpreventie nader te onderzoeken. Gemeenten werken reeds met andere belanghebbenden aan een „model brandbeveiligingsverordening" jdie in 1970 klaar komt. De bewindsman gelooft niet. dat er sprake is van een snel verslechteren- j de situatie in het streven naar brand- beveiliging. Weliswaar liep de i brandschade de laatste jaren fors I omhoog, maar dat ligt niet aan meer branden als wel aan grotere schade per brand vanwege kostbaar worden de appratuur en machinerieën bij handel en industrie, zo antwoordt hij I op vragen van het Kamerlid Oele (soc.) I vrouw, die over vuurwapens beschik ten. In de verwarring na de gedwongen koerswijziging werd eerst gemeld dat de Boeing op weg was naar Tel Aviv. Later sprak men van Beiroet en Cairo als bestemming. Tenslotte landde het toestel in Damascus. Phantoms Israëlische vliegtuigen hebben nog getracht de Boeing te onderscheppen. Piloten van deze toestellen hebben een vrouw horen zeggen: „Tel Aviv, wij zijn van het front voor de bevrij ding van Palestina." Zij deelde ook mee. dat het vliegtuig was gekaapt omdat de Amerikanen Phantoms le veren aan Israël. „Als u ons dwingt in Lydda te landen, zullen wij het toestel opblazen", luidde haar laatste mededeling. De achtervolging werd toen opgegeven. Het is mogelijk geacht dal men de Israëlische ambassadeur in Washington in handen wilde krij gen. Deze is gisteren van Amerika naar Israël gevlogen. Het Bevrij dingsfront heeft meermalen laten weten dat het zou proberen voor aanstaande Israëlische politici te ont voeren. Het front was ook verant woordelijk voor de aanslagen op Israëlische vliegtuigen in Zürich en Athene. Stappen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken heeft de Italiaanse ambassadeur in Damascus gevraagd de nodige stappen te ondernemen tot teruggave van het toestel en vrijla ting van de passagiers. Italië behar tigt de Amerikaanse belangen in Sy rië omdat de VS geen betrekkingen onderhouden met Damascus. Ongeveer tegelijkertijd werd een Boeing-707 van de Amerikaanse maatschappij National Aii-lines met 54 passagiers gedwongen koers te zetten naar Havanna. Het was van Miami opgestegen met bestemming New Orleans en Houston. Behoeftenschema onjuiste norm J TTEN juiste inkomens- en vermogens- politiek is een moeilijke zaak. Op Europees niveau lijkt er voorlo pig nog geen sprake van. maar ook binnenlands zijn de problemen nog zo groot, dat er zelfs bij de voorstan ders van een duidelijker beleid nog grote verschillen van mening bestaan. In ons commentaar op het visiepro gramma van het CNV stelden wij reeds, dat het uitsluitend stellen van de behoefte als norm voor de belo- i ning een moeilijk aanvaardbare zaak J «s. Bovendien zou het begrip nog zo te interpreteren zijn, dat de bestaan de toestand zo ongeveer gesanctio neerd zou worden. Dr. Sloof, lid van de KVP-partijraad en hoofd van de afdeling economi sche zaken van het departement van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening verdedigde onlangs in hel KVP-maandblad „Politiek" ook een inkomensverdeling o.m. volgens „een redelijk behoeftenschema". Het NVV heeft zich thans eveneens in de discussie gemengd. NW-secre taris drs. Ter Heide heeft zich in het NVV-orgaan „De Vakbeweging" ge keerd tegen de norm van het redelij ke behoeftenschema. Het gebeurt misschien niet zo veel. maar ditmaal zijn we het met het NW eens. De heer Ter Heide stelt terecht, dat volgens hem deze norm de inkomensverdeling in het geheel niet behoeft te veranderen. Het door de maatschappij aanvaarde levenspa troon kan niet ansders zijn dan hel patroon zoals dat nu bestaat. Wij dachten, dat de heer Ter Heide bijzonder dicht bij de waarheid komt wanneer hij heel nuchter stelt, dat elke poging tot een theoretische fundering van een redelijke inko mensverdeling tot mislukken gedoemd is. De grens van de nivellering zal al tijd worden aangegeven door de eco nomische noodzaak om zekere ver schillen te handhaven, omdat er nu eenmaal een prestatieprikkel moet zijn. Het nemen van risico's moet be loond worden, ook al om kapitaal - vlucht naar het buitenland tegen te gaan. Een geleidelijke ontwikkeling naar billijker verhoudingen is naar onze mening de verstandigste oplossing. De heer Ter Heide voegt daaraan nog toe: betere toegang tot hogere oplei dingen, betere vermogensspreiding door vermogensaanwasdeling en spaarloon, en internationale coördi natie van het inkomensbeleid, waar door kapitaalvlucht naar het buiten land wordt voorkomen. Deze van NVV-zijde uitgestippelde inkomenspolitiek lijkt ons een ernsti ge studie ook van de beide andere vakcentralen waard. Vanaf heden maandag morgen gesloten en dinsdagmiddag geopend GEMEKT Er is veel voor te zeggen af te stappen van ziekenfonds- honorering per abonnement aan art sen, omdat dit ondoelmatigheid in de hand werkt. Aan de ene kant weet de patiënt er zich door gedekt en kan hij onzorgvuldig „op zijn rechten staan". Anderzijds valt er vaak te vlotte 'doorverwijzing van patiënten naar de specialist door te constate ren. De voorzitter van de r.k. bond van ziekenfondsen, ide heer J. P. M. Hen driks, verklaarde dit vandaag op de tweede der sociale studiedagen van het NKV. Wat die doorverwijzingen betreft heeft een onderzoek aangetoond dat deze kunnen variëren van 20 tot 80 procent, een groot verschil, dat niet het gevolg kan zijn van toevallige omstandigheden. Hier speelt mee dal bij het huidige systeem „niemand in de kosten is geïnteresseerd" (het wordt toch al lemaal wel betaald). Datzelfde geldt voor de receptuur: de ene huisarts schrijft een veelvoud van geneesmid delen voor, van datgene wat een col lega in eenzelfde geval nodig acht. De heer Hendriks voelt meer voor een verrihtingentarief, waarvoor 'de overheid bindende richtlijnen zou moeten geven. Een redelijk eigen ri sico voor de patiënt zou daarbij aan bevelenswaardig zijn. Hij vroeg zich over specialisten hulp af, of specialisten niet met een grote mate van automatisme neven werkzaamheden (röntgen-, laborato riumonderzoek e.d.) laten verrichten zonder dat zij zich daarbij de enorme bedragen die hiermee gemoeid zijn goed realiseren. Verdubbeling van dit aantal is elke tien jaar of zelfs elke vijf jaar het geval. Op oname Bij specialisten van dezelfde discip line zijn grote verschillen in opname duur waarneembaar. Zo blijkt de ge middelde opnameduur in Amsterdam se ziekenhuizen viftig procent hoger te liggen dan die in zuidelijke stre ken van ons land. En de gemiddelde opnameduur in Nederland ligt bij voorbeeld weer vijftig procent hoger dan die in Engeland. Er zou meer poliklinisch moeten worden gewerkt en minder via hospitalisatie behan deld moeten worden. BONN iHet geheime document over het gebruik van ABC-wapens in Europa, dat deze week door een on bekende afzender naar enkele Ameri kaanse en Europese tijdschriften werd gezonden, blijkt al zeven jaar oud te zijn en eerder gepubliceerd in Noorwegen en Italië. Dit heeft het Westduitse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Ook het NAVO-kwartier in Brussel legde een dergelijke verklaring af. DüSSELDORF In de komende dagen wordt ruim vijfduizend kilo jonge paling uitgezet in enkele zijri vieren van de Rijn. zoals de Ruhr, de Erft en de Sieg. H'e-mee wil men het aantal palingen in de Rijn weer op dezelfde hoogte Brengen als voor de massale vissterfte tengevolge van versiftiging, begin juli. Men hooDt dat de vissen tegen de tijd dat zij in de Rijn komen min of meer gehard zullen zijn tegen de slechte kwaliteit van het rivierwater. Tegen het einde van het jaar zullen ook andere vissoorten worden uitge zet. zoals karper^ "«"'•"•i zee'ten en baarzen Dit kost de deelstaat Noord rijnland - Westfalen dit jaar 85.000 mark. Hij stelde voorts de vraag of het anno 1969 nog wel juist is dat specia listen min of meer als vrije onderne mers in de ziekenhuizen werken. Toezicht De voorzitter van de r.k. bond van ziekenfondsen pleitte ook voor de aanstelling van een onafhankelijke functionaris in ziekenhuizen, die voortdurend de gang van zaken op juistheid en efficiency beoordeelt. Hij zou er ook voor zijn, dat de minister een commissie in het leven roept die adviseert over de ziekenhuisproble- matiek: samenstelling besturen, be leidsbeslissingen, nieuwbouw. Tenslotte betoonde de heer Hen driks zich voorstander voor het toebe delen van een taak aan de „consu ment" in de medische zorg die ten slotte alles, hetzij rechtstreeks, hetzij via de verzekering, moet betalen. Die taak zou in de controlerende en toe zichthoudende sfeer moeten liggen. [=6u y&utuu/n^i INTERIEURVERZORGING CR JN5BURGCI MEER KEU5 IN 3 PASSENDE OMGEVING De enorme ijsbreker Manhattan, hier gefotografeerd bij het bin nenkomen van de haven van Halifax op Nova Scotia, maakt, binnenkort een historische reis: het schip gaat onderzoeken of de noordwestelijke doorvaart ge bruikt kan worden voor com merciële scheepvaart. Boven het schip twee vliegtuigen, die de reis mee zullen maken om de patrouilles te volgen. De door vaart is belangrijk voor de olie transporten uit Alaska.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1