Nieuwe impulsen voor Uniecollecte INFILTRATIES UIT N.-VIETNAM MINDER Zeventig procent naar buitenland Vraag naar christelijke scholen weer aan orde NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN alles goed en wel Vrolijke confectie voor jeugd Men durft rekenen op een miljoen Verschil van mening in Washington Dieven sloegen creatieve slag Sterke stijging Franse reserves Maxi: eerste Brit met vijf versnellingen Tweedehands auto's getest: VW no 1 9 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 kon. ned. jaarbeurs utrecht ^^iJWTSTfS^L OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING ÊHB zondag 31 aug van 10 18 uur ook van 19-22 uur voordelige trein-toegangbiljutten op de stations verkrijgbaar INTER DECOR bernhardhal-marukehal VERLICHTING margriethal *fe_ Kleuterschool in Italië. Een beetje andere entourage, maar verder net als bij ons: kindertjes, keurig in de kleren, die aan kleine tafeltjes prachtige tekeningen kunnen maken, zo zou men op het eerste gezicht bij deze foto kunnen zeggen. Maar dat is bepaald niet zo. Vraag het aan dominee Vinay op Sicilië, die te midden van bittere armoede daar o.m. via onderwijs een teken van het Koninkrijk van zijn Heer tracht op te richten. Vraag het ook aan de Santi's, die elders in Italië een pro ject leiden in de geest van Albert Schweitzer. Forse bedragen uit de komende Uniecollectie zullen daar heengaan. ]%oord-Ierland (2) Over de godsdienststrijd in foord-Ierland tussen rooms-katholie- ken en protestanten onder leiding van Is. Ian Paisley zouden de Nederlandse kerken ook wel eens hun stem kunnen laten horen in de vorm van b.v. een >pen brief. Wat betreft de inhoud en formule ring van deze open brief kan dan mo gelijk en hopelijk een scheiding ge maakt worden tussen het principe c.q. dc beweegreden en de opzet en vorm van het protest tegen het rooms ka tholicisme dat daar in een sterke min derheid is. De benadering van de katholieke medemens mag ook niet uitmonden in discriminatie, waarmee sommige sa menlevingen zo inherent zijn. Het ingezonden stuk van de heer W. Dirkson bepaalde zich tot de taak der ■taat. Doch ook voor de kerken is hier een roeping, ja plicht om een geluid te laten horen vanuit Schrift en belijde nis, om de naasten, ook de katholieke naaste, in vrede te wijzen op Gods wil en wet. Hopelijk komt ds. Paisley ook spoedig hiertoe. Onze Nederlandse kerken mogen hun open brief inzake Noord-Ierland publiceren en onder Gods zegen zal dit effect hebben. We wachten met belangstelling en interesse o.a. deze open brief af. Rijswijk (Z.-H.) G. Rood been. Sophie en Johnny (Van onze moderedactric AMSTERDAM Sophie cn Johnny (Lion) hebben een collectie getoond, die niet alleen in hun eigen boutique te koop zal zijn, maar ook •n vele andere zaken, want de confec tie heeft Sophietjes ontwerpen grif opgenomen. Modellen voor jonge mensen, zoals de jumpsuits in leer en jersey. Gezel lige pakken voor dag en avond. Leer en suède ook voor de jurkjes, die een duidelijke taille vertoonden en kort gerokt bleven. Bij de tuniepakken behoren jersey mouwloze mantels, soms in dikke rib bels. Maar mag dit alles wat stoer klinken, dan opeens zijn er ook jurkjes met smockwerk. Soms het he- 'e lijfje tot de taille gesmockt; soms alleen de mouwen en een schouder- pas. En fijne applicaties van bloem motieven, waardoor de romantiek herleeft. Heel lange sjaals kunnen overal bij gedragen worden evenals A-V (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In het hele land staan collectanten weer klaar om de Uniecollecte (814 september) te doen slagen. De huidige opzet die hoofdzakelijk op steun aan noodlijdend christelijk onderwijs in het buitenland neerkomt, heeft nieuwe impulsen gegeven. Vorig jaar was het resultaat zo gunstig dat men voor de komende inza meling op een miljoen durft rekenen. Daarvan gaat twintig procent naar Europese- en vijftig procent naar ontwikkelingslanden buiten ons werelddeel. kalen tot soms subsidie voor de bouw van een complete school. Het gaat in Indonesië vooral om het ver hogen van het onderwijspeil. ENERGIE Meer prozaïsch is de hulp die men in Kamerun, Afrika, behoeft. Een middelbare school aldaar met een bij zonder grote faam, waaraan tal van regeringsleiders hun vorming te dan ken hebben, het Collége Evangélique in Libamba, heeft een deplorabel geworden elektriciteits- en water voorziening, die de goede gang van zaken zeer bemoeilijkt. Dringende hulp daarom geboden. Da nhet Pumwani Centrum in Nai robi (Kenija), dat in feite basis en uitgangspunt voor het hele op gang komende technische onderwijs in dit land vormt. Zo ooit dan is hier de zg. vermenigvuldigingsfactor van een maal verstrekte fondsen in alle op zichten aanwezig. Opvallende projecten zijn voorts te vinden in Italië. Daar is het werk van dominee Vinaij in Riesi op Si cilië (de man die onlangs door de Koningin op Soestdijk werd ontvan gen). Hij tracht onder uiterst moei lijke omstandigheden onderwijs te ge ven aan de jeugd, die in barre ar moede op dit eiland leeft. De NCRV- televisie hoopt dinsdagavond 9 sep tember om half tien een reportage te geven van dit werk, die een uur in beslag zal nemen. Dat gebeurt dan via Nederland 1. Het andere Italiaanse project is dat van Cas Materna aan de voet van de Vesuvius, waar honderden thuisloze kinderen zijn opgenomen en vele vor men van onderwijs kunnen ontvan gen. Er is hier in feite sprake van één groot, christelijk gezin dat zeer veel geld behoeft omdat geen der kinderen uiteraard iets kan betalen. Een en ander is uitvoerig te lezen in het boek The Santi Story, dat binnen kort in Nederlandse vertaling uit komt. EMBLEEM Omdat dc mogelijkheid altijd blijft bestaan dat men door collectanten, die doorgaans met intekenlijsten zul len komen, wordt overgeslagen volgt hier het gironummer dat ten dienste van de Uniecollecte staat: no. 5166 ten name van de Unie School en Evangelie, te Den Haag. Het embleem van de actie symboli seert de noodzaak van christelijk on derwijs over de gehele wereld. Domi nerend zijn de letters C en O, door sneden door het kruis. In dit geheel is de wereldbol omvat. Dit jaar voor het eerst zullen alle ingezamelde gelden centraal naar Den Haag gaan, waar raden van ad vies over de besteding beslissen. Ook In eigen land want bij het gewone onderwijs is het leerlingenvervoer uit afgelegen plaatsen nog altijd een netelig (lees: onvoldoende gesubsi dieerd) probleem, terwijl voorts het onderwijs aan schipperskinderen (vooral de erbij horende internaten) en het buitengewoon onderwijs nog tal van "levensgrote behoeften kennen ACHTERSTAND Grote achterstand bestaat met na me op het gebied van scholen voor slechthorenden en slechtzienden, scholen voor zeer moeilijk opvoedba re kinderen en imbecielenscholen. Het buitenland vermeldt zo'n der tigtal projecten, variërend van vijf mille tot driekwart ton. Daarbij komt Indonesië vrij uitvoerig voor, waar het christelijk onderwijs nog rechtstreeks missionair is. De hulp varieert van een eenvoudige stencil machine via de bouw van enkele lo- Dr. Rietveld: merkwaardige geluiden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Deconfessionalise ring van het onderwijs is een thema, dat de laatste tijd herhaaldelijk aan de orde wordt gesteld. In een van de laatste nummers van AR- Staatkun de ook weer. Kan het christelijk on derwijs wel standhouden? zo is de vraag. Gesteld wordt onder meer, dat het christelijk onderwijs toch niet de oogappel kan blijven waar naar niemand het zou mogen wagen een vinger uit te steken. U begrijpt, dat bij uitspraken als deze de mensen van Unie School en Evangelie de oren spitsen, zo zei gis teren dr. B. Rietveld, de voorzitter van deze organisatie bij het presente ren van de jaarlijkse Uniecollecte, die hulp aan christelijk onderwijs in nood (vooral in het buitenland) beoogt. Merhivaardig Dr. Rietveld wilde, met alle begrip voor dit uitdagend aan de orde stel- LISSABON Gistermiddag is een Portugese munitiefabriek te Cor- roios, aan de rand van Lissabon, in de lucht gevlogen. Volgens de eerste berichten zijn er drie doden en zeven gewonden. len van een hernieuwde bezinning, niet aarzelen van op zijn minst en kele merkwaardige geluiden te spre ken, die hij daarbij meent te horen. Zo wordt in datzelfde artikel ge steld, dat bij noodzakelijke maatschap pelijke veranderingen de school een belangrijk instrument is. Als dege nen die daarbij inspraak moeten heb ben worden dan de ouders, de leerlin gen, de leraren, het bedrijfsleven en de overheid genoemd. Ik mis daarbij, aldus dr. Rietveld, de kerk. Niet dat de kerk medezeg genschap in scholen zou moeten heb ben. Maar wel moet daarin de kern zijn datgene wat de kerk draagt: het Evangelie van Jezus Christus. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat we, zo redenerende, volledig in de mist komen. Andere hoek In het artikel denkt men ook het christelijk onderwijs bij komende Maatschappelijke hervormingen een taak toe. Betekent dit „ook", zo WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van defen sie heeft bekend gemaakt dat Noord-Vietnam in de eerste zes maanden van dit jaar ongeveer 100.000 gewapende mannen in Zuid-Vietnam heeft geïnfil treerd. Daarmee is het aantal ver liezen bij de Noordvietnamezen dat 93.653 bedraagt, goeddeels teniet gedaan. Het aantal gewon den, deserteurs en krijgsgevan genen is niet bekend. Vorig jaar bedroeg het aantal infiltraties in dezelfde periode 200.000. Er blijkt verschil van mening te bestaan tussen het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken en dat van defensie over het belang van de verminderde communistische troe pen in Zuid-Vietnam. Het State De partment noemde deze vermindering „aanzienlijk", het Pentagon „niet veelbelekcnd." Duidelijk is dal het „burgerlijke" ministerie in Washington de situatie optimistischer bekijkt dan <Je „militai ren". Terwijl buitenlandse zaken te kennen gaf. dat de vermindering van de infiltraties hetzelfde resultaat zou kunnen hebben als de door Amerika voorgestelde terugtrekking van niet- Zuidvietnamese troepen, verklaarde defensie dat ook de verliezen van de communisten lager zijn geworden. Daardoor blijft de Noordvietnamese troepensterkte op hetzelfde peiL Gisternacht hebben kunstminnende inbrekers hun creatieve slag gesla gen. Uit het Larense Singermuseum zijn acht schilderijen gestolen, waaronder de Sleperswagen in Lim burg van Breitner. De dieven heb ben geen ongewone methoden ge hanteerd: zij zijn gewoon via het hek achter het museum, na het gaas te hebben doorgeknipt, binnenge wandeld, sloegen het glas van een achtervertrek stuk en zijn door een raam, na het glas te hebben stuk geslagen. binnengekomen. Vijf schilderijen werden door de dieven met lijst en al klaargezet, maar zijn niet meegenomen. Later werden de lijsten, waarin de gestolen schilde rijen hebben gezeten, ontluisterd in het Amsterdamse Bos teruggevon den. De politie in Laren, die het onderzoek leidt, onderzoekt inmid dels de vijf achtergelaten schilde rijen op vingerafdrukken. Op dé foto links bekijken deskundige wat de dieven hebben achtergelaten Rechts: een (gestolen) aquarel polt Jacob Maris* vroeg dr. Rietveld zich af. dat men tevens uit andere hoek genezing ver wacht, of kan die ten diepste alleen uit het Evangelie komen? Ik wil maar zeggen, zo besloot de Unie- voorzitter, dat de vraag naar school en bijbel, nu weer hyperac- tueel is en er nog veel over gespro ken zal (moeten) worden. Binnenkort te houden bezinningsdagen over dat thema zijn derhalve alleszins op hun plaats. Miskraam Joan Kennedy HYANNIS De echtgenote van de Amerikaanse senator Edward Kennedy, mevrouw Joan Kennedy, heeft gisteravond een miskraam ge had. De bevalling werd verwacht in februari. De Kennedy's hebben al drie kinderen. PARIJS Vanaf 21 augustus zijn de Franse deviezen aan goud en con verteerbare deviezen met 32 miljoen frank gestegen tot 18.18 miljard frank. De verplichtingen ten opzichte van buitenlandse banken, instellingen en personen daalden met 111 miljoen frank. De reserves stegen daardoor met 434 miljoen frank. Dit heeft de Bank van Frankrijk meegedeeld. Sinds de devaluatie van de frank zijn de reserves in twee weken tijd met 576 miljoen franc toegenomen. Wat te kiezen? Een jurkje in suède of een warm broekpak? Twee voor beelden uit de collectie van Sophie en Johnny. de enorme hangers aan lange kettin gen. De pantalons lopen meestal aan de voet wijd uit, maar voor de heel praktische zijn er de modellen die in de laars gedragen kunnen worden en dan even over de laarsrand poffen. Naast het bruin en beige, het zwart en wit, vooral veel helder rood, rose, geel en okergeel. -De jongetjes behoorden vast en zeker op school te zitten, maar misschien was er wel een staking of ander protest aan de gang. In ieder geval liepen ze vrij rond en deden wat bij hun hoort, namelijk katte- kwaad. Het wilde appelboompje in het plantsoen leverde het materiaal. Kei harde groene vruchtjes. Eerst had den ze een bus voor het stoplicht gebombardeerd en nu stonden ze klaar om de overstekenden te beko gelen. Toen schalde opeens een stem.... Een heel stijve, heel bezadigde heer bulderde zijn verbod dwars over de rijweg, zo in de trant van „kwaje apen, wil je wel eens...." Wat ze wilden, was wegwezen. Op een draf.... Ik staarde ze stomverbaasd na, dit effect had ik nooit verwacht. Veel eerder dat ze. toch wel wetend harder dan wie ook te kunnen lo pen, die boze meneer op de korrel zouden hebben genomen. Ik blikte hem dan ook vol bewon dering aan en ongetwijfeld vond hij die bewondering verdiend, want hij gaf prompt commentaar: „Gezag, dat hebben ze nodig..." Het klonk zo zwaar beladen, dat ik prompt in een lach schoot, waar op de heer zich woedend omdraaide en de weg die hij juist gekomen was. terugmarcheerde. Ik kon hem dus niet meer uitleg gen. dat het minder zijn gezag, dan wel de schrik van stentorstem was geweest, die ze de benen had doen nemen. Maar terwijl ik zijn kaarsrechte rug na keek, dacht ik opeens aan het stel vijftigers, dat ik onlangs verhalen uit de jeugd hoorde opha len. En hij Dorpsjongens weleer, nu gezeten burgers met huis en hof. de auto, de status en het waardevast pensioen in het vooruitzicht. Het ging zo van „weet je nog wel?" Op dat dorp was (en een nazaat is er nog) een bakker, die de toepasse lijke naam van Klontje droeg. Op een dag wilde hij zijn pand yerfraai- en en liet de dorpsschilder in heel kunstige letters zijn naam om de winkelruit schilderen.... Twee dagen later was er een let ter uit de naam verdwenen. Men mag raden welke dat was! De schilder kwam terug en vulde de letter in. Die letter leefde drie da gen.... Na veertien dagen en vijfmaal schilderen, gingen alle letters van de ruit en verrichtte de schilder het moeizame karwei de naam aan de binnenzijde van het venster aan te brengen Verder hadden ze een merkwaar dig sterk geheugen voor de vruch ten, die de verschillende notabelen in de tuin hadden. De peren bij de dokter; de appelen bij de dominé, de pruimen van de notaris.... Waarbij ze bekenden dit ooft al leen in absoluut onrijpe toestand ge proefd te hebben.... Het gezag, dat was de veldwach ter. kwam alleen te voorschijn in een verhaal dat over ongeoorloofd slootjespringen ging. Waarbij zij wel iswaar het hazepad kozen, maar de veldwachter de sloot toebedeeld kreeg. En hij, de meneer van de straathoek, wat zou hij aan jeugd herinneringen hebben? (Van onze autoredacteur) NOORDWIJK De Austin Maxi is nu ook in Nederland: gisteren werd hij in Noordwijk geïntroduceerd en half septem ber wordt hij leverbaar. De prijs ervan is nog niet vastgesteld, maar zal ergens tussen de 9000 en 9500 gulden liggen. De nieuwe conceptie van British Leyland betekent voor de Britse in dustrie een primeur, want als eerste Engelse in serie geproduceerde auto is de Maxi uitgerust met een 5- ver snellingsbak en 5 deuren. Die eerste primeur (in wezen een overdrive") heeft als voordeel dat men er hoge kruissnelheden door kan handhaven zonder de nadelen van meer slijtage en een hoogbrand- j stof verbruik (bij 115 km nog geen 1 I op 10. volgens de fabriek). De tweede noviteit komt tegemoet aan het zo Britse verlangen ook op de weg een „home" te hebben. Die vijfde deur zit van achteren en klapt naar boven open, waardoor de (roya le) bagageruimte gemakkelijk toegan kelijk wordt. Die ruimte wordt nog groter als men de rugleuning van de achter bank neerklapt: de Maxi geeft dan de indruk van een caravan. Slaap comfort biedt de Maxi eveneens, als men zowel de rugleuning van de ach ter- als van de voorbank neerklapt. Er ontstaat dan een royaal tweeper soonsbed. De technische conceptie berust op het beproefde idee van de combina tie voorwielaandrijving. dwarsge- plaatste motor en volledig afhankelij ke zgn. hvdrolastic ophanging van de vier wielen, waarbij de vering aan weerszijden van de wagen hvdrau- lïsch verbonden is. De wagen ligt daardoor zeer stevig op de weg. i De motor (inhoud 1485 cc) is een volledig nieuw ontwerp. Volgens dc fabriek levert hij een top van 148 (Van onze auto-redacteur) DEN HAAG Bij bepaalde on derdelen van een auto blijkt onge acht het merk, het optreden van mankementen met de levensduur toe te nemen; bij andere onderdelen ech ter zijn vooral merk en type van de auto bepalend voor optredende sto ringen. Dit zijn enkele globale conclusies van een onderzoek, dat de ANWB samen met de Nederlandse Consu mentenbond instelde naar de condi tie van een aantal automerken in de prijsklasse tot 5500 na een ge bruiksduur van één, twee of drie jaar. Geput is voor dit onderzoek uit 25000 keuringsrapporten van vorig jaar door de ANWB uitgevoerde techno-keuringen. Daaruit zijn de rapporten gelicht van tenslotte acht merken, waarvan het aanbod zo groot was, dat een vergelijkend on derzoek statistisch verantwoord was. Het ging om de bouwjaren '67, '66 en '65 van de merken Citroën 2 CV, DAF 750, Fiat 600 D, Fiat 850 S, NSU Prinz IV, Renault 4, Simca 1000 en VW 1300 (kever). Hoewel de ANWB in haar Auto kampioen stelt, dat men niet door op telling van een aantal ongelijksoor tige grootheden tot een totaal-resul taat kan komen, komt zij tot de con clusie, dat de VW 1300 uitgesproken meer plus-warderingen heeft verwor ven dan de andere merken. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9