HUISVESTING HEEFT MAAR TE VERDELEN SCHIJNTJE OPENBAAR VERVOER SNEL VERBETEREN Dr. Cramer biedt ontslag aan Leidse brandweer vormde duikploeg ;>er maand tweehonderd nieuwe gezinnen en alleenstaanden Duitse knaap verveelde zich Brochure Wonen in Leiden met veel verhelderende informatie Leefbaar Leiden schrijft: Prof. Muntendam pres.-curator NOORDWIJK Dagenlang regen en wind stellen gasten en gastheren wel eens voor vreemde problemen. Dat ondervonden de bezoekers van het hotel Dijk en Burg" tussen Noordwijk en Noordwijker- hout. Toen zij namelijk 's avonds aan tafel wilden gaan, zagen zij tot hun verbazing, dat op de voor veertig personen ge dekte dis. het anders zo keurig geschikte bestek finaal dubbel gebogen was. De directie riep de hulp van de rijkspolitie vn om uit te zoeken wie deze prestatie had geleverd en al gauw had men een Duitse knaap op de korrel, die met een reisgezelschap in het hotel verblijf hield. Bij zijn verhoor zakte de 16-jarige jongen spoedig door de mand, als verontschuldiging aanvoerend: „Ich lamgweilte mich so". Blijkbaar was hij op zee. strand en duinen uit gekeken. De schade aan het eetgerei zal door de reisvereniging worden vergoed. LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 Woonvergunning lt®Leiden telde op 1 juli van dit jaar d°f.823 inwoners, een woningvoor- Jeeïd van 29.182, 812 in aanbouw •rnVde woningen en 4527 ingeschre- onVi woningzoekende gezinnen en al- -ttdnstaanden. Per maand komen zich :e yi 200 nieuwe gezinnen en al leenstaanden bij het bureau isvesting laten inschrijven. In de jd staan dus 29182 woningen, ir tweederde is dat particulier ei- idom. Een onbekend deel daarvan dt bij tijd en wijle verkocht en :ocht. Een woonvergunning, ir het betrekken van elke woning «waarde. Een enkele keer is ie- ind zo onvoorzichtig een woning kopen waarvoor hem achteraf woonvergunning kan worden •ekt, bijv. omdat zijn gezin te is. Voor het overige betreft het jr een vrije markt V-Ten geheel andere zaak is het met f1J fticuliere huurwoningen, omdat ?.J hier de verhouding huurder-ver- Sirder (eigenaar) krijgen waaraan n %al wat haken en ogen kunnen :n Sen. Ook dit deel van de particu- vare woningmarkt (tweederde van ent woningbezit) is vrij, met dien rstande dat. iedereen een particu- re woning vrij mag huren, mits I voldoet aan de eisen van een y elmatige verdeling van woonruim- zoals urgentiegroep, inkomen, ge- .isgrootte enz. die in overeenstem- Ipg moeten zijn met de huur en de TJvang van de te huren woning. Idoet men aan die voorwaarden informeren bij het bureau - lisvesting, Hooigracht 79), dan kan k- in verzekerd zijn van een woon- fgurming. Dit geldt dus particulie- se Woningen, een >b'' Plichten ?edi /an3et Burgerlijk Wetboek verplicht ;ft eigenaar het verhuurde te onder- e diden. Komt hij die verplichting it na, dan kan de huurder zich tot Cit gemeentebestuur, in dit geval 3, 4iw- en Woningtoezicht van Ge- eellentewerken wenden. Zo nodig vUi de gemeente in een uiterste ge- achterstalling onderhoud laten an^voeren op kosten van de eigenaar ;ggj is echter een langdurige ge- liedenis. Bij geschillen over de ur kan de huurder advies vragen i de „Huuradviescommissie in de 'flporten Leiden en Alphen aan den p", Breestraat 91 te Leiden. Ook q de huurder onbewoonbaarver- [0jring aanvragen, waardoor o.m. de |ar minimaal mag zijn. Onbewoon- irverklaring betekent echter: he- zattaal geen onderhoud(splicht) 5rMer. Maar ook de huurder heeft verk plichten. Allereerst tot het beta- =inl van de huur. Verder is hij ver- Hht de woning goed en rustig te eefcronen. gad Verenigingen 4o.r de minder draagkrachtigen !ft de overheid zelf woningen ge- je awd zonder winstoogmerk. Daar- (0np staan er ca. 10.000 in Leiden. Ze jrden beheerd door acht woning- 'iwvercnigingen. De woningbouw- nigingen nemen noodgedwongen nieuwe leden meer aan, althans irlopig. Van de 10.000 dateren 3000 lingen van voor de tweede we ioorlog, die dan ook het laagst in ir zijn. Hoewel woningwetwonin- zijn gebouwd voor bewoning minder draagkrachtigen weet reen wel een aantal gevallen te men waarbij dat bepaald niet ir) het geval is. Die mensen wo- in een voor hun geregeld inko- n te goedkope woning, let gemeentebestuur is bezig een f^tal oorzaken uit de weg te rui- (nieuwbouw, doorstroompremies t De verdeling ^ebe ruim 4500 woningzoekenden Het ^uli 1969 kunnen uitsluitend -®|rden geholpen als er zo'n 4000 n/pingen leeg komen. Maar wat is 'cn werkelijkheid het aanbod van omende? Mondjesmaat. En wie moet een leegkomende wo- worden toegewezen? Tweeder- deel van de ruim 29.000 Leidse tningen, de particuliere koop- jpJurwoningen maken de markt uit iarjarop de woningzoekenden zelf t rfreren. Deze wordt door (j^isvesting alleen (op de normen) gecontroleerd. Voor de oplossing van krepeergevallen bieden deze wonin gen Huisvesting geen oplossing. Het bureau is dus aangewezen op de leeg komende woningwetwoningen. Maar ook dat betrekkelijk kleine aantal is aan beperkingen onderhevig. De helft is bestemd voor de woning bouwverenigingen, die daarbij de huisvestingsnormen moeten hante ren. Voor de andere helft heeft Huisvesting het recht van voor dracht. Een aanzienlijk aantal woningwet en premiewoningen valt buiten toe passing van de strikte huisves tingsnormen. „Industrie wonin gen'" (enkel honderden in Leiden) zijn gebouwd met geld van het be drijfsleven, waarvoor het financie rende bedrijf het alleenrecht van toewijzing heeft verworven. Zo kan het voorkomen dat een vier- of vijf kamerwoning wordt toegewezen aan een nog niet of pasgetrouwde werk nemer, die voor een bedrijf van bij zondere waarde is. Men denkt dan dat het bureau Huisvesting zomaar iemand bevoordeelt. Er zijn verder ook rijksvoorkeurwoningen ten be hoeve van (aan de normen tegemoet komende) rijksambtenaren van de fensie, universiteit, PTT e.d. Zoals er ook gemeentelijke voorkcurwonin- gen zijn voor onderwijzend perso neel, politiemensen, brandweerlie den, secretarieambtenaren enz. De lege woningwetwoningen, waarvan Leiden er zo bitter weinig ter beschikking heeft, moeten wor den aangewend om de ergste geval len uit een aantal urgentiegroepen te helpen. Voor deze gevallen is de ge- meente uitsluitend aangewezen op de helft van de leegkomende wo ningwetwoningen. Het heeft volstrekt geen zin bij de gemeente een particuliere woning „aan te brengen". Net zo min kan een wo ningzoekende enige aanspraak ma ken op een woningwetwoning die hij „aanbrengt". Vrijwel altijd is men bij Huisvesting van het leegkomen op de hoogte. Men hoort maar al te vaak: „Ik heb al zoveel huizen aan gebracht, maar er nog nooit een ge kregen". En dat berust dan uitslui tend op misverstand. Inwonen Er zijn geen pennen die sommige gevolgen van inwoning van het ene gezin bij het andere kunnen beschrijven. Leiden heeft duizend gezinnen ingeschreven die onvrijwil lig inwonen. Er is een groot aantal kleine woningen en er zijn weinig gro te. Op de weinige die er zijn doet de alleenstaande kamerhuurder een massaal beroep. Leiden telt ruim 10.500 ingeschreven studenten. De Stichting Studenten huisvestnig bouwt en restaureert woonruimten die voor studenten geschikt zijn. Zij heeft momenteel ruim 2500 studen ten gehuisvest. Van de resterende 8000 woont wellicht de helft bij fa milie in Leiden of elders. De overi gen wonen ergens op kamers. In Leiden, voornamelijk. Grote huizen met veel kamers zijn LEIDEN Het bureau Voorlichting van de gemeente heeft een ochure uitgegeven over wonen in Leiden. Een nogal uitdagende titel ►or een stad met zoveel woningnood. Het lijkt op een reclamefolder om ensen naar Leiden te trekken waar honderden lege woningen op euwe inwoners staan te wachten. Niets is méér onwaar. De bedoeling -*in de brochure is, de Leidenaar even achter alles wat met het wonen deze moeilijke stad heeft te maken te laten kijken. Want er bestaan ►g talloze misvattingen als het over deze materie gaat. Het boekje b»vat een schat van interessante gegevens die veel onthullen, misver- anden uit de weg kunnen ruimen en met taboes afrekenen. Uit deze ^gebreide stof kunnen wij hier uiteraard maar een bescheiden greep ten. Wie er belangstelling voor heeft, kan het boekje krijgen bij het jreau Voorlichting van het stadhuis (achterbordes). „Voorlichting" dpat er ook mee op de Leidato. De gemeentelijke stand daar bevat vele rrieiggestieve foto's over dit veelzijdige onderwerp, eze ningsplitsing voor particuliere wo ningen. Om hiervan een idee te ge ven: a. voor het vervangen van een privaat is de premie maximaal f 133,33; b. voor het maken van een w.c.-ruimte met watercloset maxi maal f 200. c. voor het inrichten van een ruimte tot douche- of badgele genheid maximaal f 133,33; d. voor het maken en inrichten van een douche- of badruimte maximaal f 266,57. Ook andere vormen van woning verbetering komen voor subsidie in aanmerking. Daaronder valt bijvoor beeld de woningsplitsing, waarbij van één pand twee woningen met gescheiden toegangen wordt ge maakt. LEIDEN De schilder- en teken academie ARS Aemula Naturae be gint 1 september met twee nieuwe cursussen. De eerste cursus omvat alle specialiteiten, zoals boetseren, tekenen, schilderen en grafische technieken. De tweede is een expe rimentele cursus onder leiding van Willem Breddels. Algemene infor maties over de cursussen kunnen bij het secretariaat, de heer G. v. d. Post, Tulpenstraat 12 in Leiden worden verkregen. peperduur in onderhoud, belasting e.d. Voor de eigenaren is het veel voordeliger tien kamers aan tien studenten te verhuren, dan aan ge zinnen. Studénten eten meestal bui tenshuis (in de mensa) en zijn veelal het weekeinde weg. De andere woningen, de kleinere, zijn niet geschikt voor inwoning. Toch zijn in Leiden duizend gevallen van onvrijwillige inwoning gere gistreerd. Het zijn vrijwel altijd gezinnen waarvan het geregelde inkomen niet voldoende is om zelf een huis te kopen of van een particulier te hu ren. Het zijn mensen die hun enige hoop hebben gevestigd op de ge meente. En die overheid is voor hen het bureau Huisvesting. Hetzelfde Een verbeterde keuken. Voor dergelijke waardestijgingen van een woning geeft de gemeente subsidie. Foto Van der Horst bureau dat geen woninkje heeft en dat de vergunningen voor leegko mende woningwetwoningen maar aan één gezin tegelijk kan afgeven. Het enige is: nieuwe huizen. Ge lukkig begint in februari 1970 de bouw in de Merenwijk. Van 6000 huizen en flats voor 20.000 personen. Subsidie Tenslotte nog iets over de premie regeling woningverbetering en wo- Leids Remonstrantse predikant overweegt rooms-katholiek te worden cx 'J weer commandant A. C. Broeshart, toen hij vorig jaar in dienst trad bij de Leidse brandweer. Met steun van het gemeentebestuur, dat. de nodige kredieten op tafel wenste te brengen, is daarna een 15 man sterke duikersploeg ge vormd uit het brandweerperso neel. Dag en nacht zijn nu minstens 7 man beschikbaar om uit te ruk ken als er ergens een auto te water is geraakt. Sinds september oefenden de duikers van de brandweer in het Zweilandbad of het zwembad De Vliet. Gister middag was de eerste buitenoefe ning. Men had daarvoor een stil stukje van het Rijn- en Schie- kanaal gekozen. Een wagen met een pop werd het water ingeduwd, waarna twee duikers, een bellen spoor achterlatend, in de diepte verdwenen. Eén minuut nadat de auto op de bodem was aange komen, was de pop aan de opper vlakte gehaald. De laatste fase van het karwei was het ophalen van de wagen. De hoofdbrand wachten N. Roos en H. Zitman daalden weer af om de stroppen op de goede plaatsen te bevesti gen, waarna het sein „halen maar" gegeven kon worden. Tijdens de onderwateractie werd op de kant hoofdbrandwacht T. v. d. Berg gereed gehouden, om eventueel assistentie te verlenen aan zijn collega's. De duikers kunnen met de nat te pakken" ook langere tijd 's win ters onder water opereren. In het pak bevindt zich een laagje water dat zich aan de lichaamstempera tuur van de duiker aanpast, zodat de afkoeling minder snel ge schiedt. Op de cylinder van de duikpersluchtapparatuur per uitriLsting een waarde vam f900 kunnen de duikers ongeveer 30 minuten werken. LEIDEN Dr. E. H. Reerink, die sinds 1 januari 1962 president-cura tor van de Leidse Universiteit was, is met ingang van 1 september eer vol ontslag verleend. Met ingang van dezelfde datum is bij K. B. tot zijn opvolger benoemd prof. dr. P. Mun tendam, thans hoogleraar in de hy giëne en de sociale geneeskunde en prorector sociale voorzieningen aan de Leidse Universiteit. De ambtstermijn van dr. Reerink loopt formeel pas af op 31 december van dit jaar. Aangezien naar zijn oordeel thans meer dan ooit continu ïteit in het beleid gewenst is, leek het hem juist te verzoeken de datum van zijn aftreden te doen samenval len met het begin van het nieuwe au-demisch jaar. HAARLEMMERMEER Volgens een overzicht van het. gemeentelijk sociografisch bureau in Haarlemmer meer stonden aan het eind van het tweede kwartaal 127 werkzoekenden ingeschreven (v. j. 121). De vele opmerkingen, gehoord tijdens de hearing over de parkeer- nota op 21 augustus, geven ons aan leiding tot de volgende beschou wing: De vertegenwoordiger van de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond, ir Barkhof, gaf de hoofdzaak kernachtig weer: met deze parkeer- nota is eruit gehaald, wat erin zit. Dat is nu juist ons grootste be zwaar: er is alles uitgehaald, met name voor het autoverkeer. De vermaarde Engelse verkeers- deskundige Colin Buchanan wist al in 1963, dat by verkeersmaatrege len in de steden niet alleen moet worden gedacht aan de mensen, die met de auto naar de stad gaan. maar ook aan hen, die hun auto selectief gebruiken en aan de niet-autobezit- ters. De laatstgenoemden vormen altijd de meerderheid! Het eerste doel van stedelijke verkeersplanning is, volgens Bucha nan, niet langer maximale verkeers stromen mogelijk te maken, maar door de omgeving bepaalde normen te handhaven en de verkeersstro men aan te passen aan de beschik bare middelen tot verbetering (Traffic in towns; weergegeven in: Peter Hall, Zeven wereldsleden, blz. 36). Wy zullen met spoed het openbare vervoer ingrijpend moe ten verbeteren. Dat kost ook geld, maar beslist een fractie van hetgeen nodig is om de auto straks ruim baan te geven. Laat ons gemeente bestuur eens nagaan, wat wij in Lei den zouden kunnen doen, wanneer de gemeente tien procent van de huidige gemeentelijke uitgaven ten behoeve van wegen voor open baar vervoer zou besteden, d.w.z. één miljoen per jaar. Voor dit be drag kan men b.v. tien autobussen dag im dag uit door de stad laten rijden, gratis toegankelijk! (één bus kost een ton per jaar). Hierbij zou kunnen worden ge dacht aan een gebied met een straal van ongeveer één km (een aan vaardbare loopafstand voor oude ren) rond het stadhuis, reikend tot in de vooroorlogse buitenwijken ten noorden en zuiden van de singels. Dit gebied werd ook bestreken door de oorspronkelijke Eltax-buslijn. De z.g. gordelweg door de buiten wijken, waarvan de belangrijkste delen klaar zijn, zou dan als auto- ring weg voor de stad kunnen gaan fungeren, die weg is ruimer aange legd dan de toekomstige cityring binnen de singels. Het kan nog anders: bij een stadstarief van 25 cent voor een retourtje zou een groot deel van het miljoen beschikbaar blijven voor opvoering van de frequentie van de buslijnen naar de meer af gelegen buitenwijken: Leiden z.w., Professorenwijk, Meerburg, Leiden- Noord. Houtkwartier en Morskwar- tier. Wanneer Oegstgeest en Leider dorp hun belang ook scherp /ouden zien, zou tevens een beter open baar vervoer naar deze ..stadswij ken" mogelijk worden, het geeft geen pas in dit geval alleen Leiden voor de kosten te laten opdraaien. De uit dit alles volgende bespa ringen op de wegenplannen in de oude stad zouden verder kunnen dienen voor verkeers- en parkeer voorzieningen buiten de singels. Zo zouden wij de externe parkeer- voorzienning krijgen, die in de parkeernota niet is uitgewerkt! 1. Zal de combinatie van intern parkeren, extern parkeren en open baar vervoer, waartoe de parkeer nota zal leiden, om aan de toe komstige verkeersbehoeftcn tc kun nen voldoen, onze binnenstad red den? Wij menen, dat de versnip pering van uitgaven, die van deze compromis-oplossing het gevolg is, een onontwarbaar kluwen van pro blemen zal veroorzaken: decentra lisatie van stedelijke functies, af braak voor het verkeer, verval ook van bepaalde buurten. 2. Willen wij het behoud en her stel van de binnenstad of bepalen wy ons voorlopig tot enige winkelstraten, omgeven door ver keersaders. een winkelcentrum dat slechts vaag herinnert aan wat Lei den nu nog is? 3. Hoe liggen de kansen op een oplossing politiek gesproken? Ge zien de getalsverhoudingen van het verkeer naar de binnenstad: 24 pet met de auto, 35 pet met de bus, de rest langzaam verkeer, is men geneigd zich af te vragen, waar eigenlijk nog op gewacht wordi bij het nemen van voor de hand lig gende maatregelen W. M. van Rooijen, Marislaan 11 Leiden Namens „Leefbaar Leiden" LEIDEN Dr A. W. Cramer, Re monstrants predikant te Leiden, overweegt rooms-katholiek te wor den. De kerkeraad van de Remonstr. gemeente te Leiden gaf hem be gin juni drie maanden de gelegen heid tot een beslissing te komen. Volgende week zal dr Cramer op een bijeenkomst van de gemeente duidelijk proberen te maken wat er aan de hand is. Hij zal daar zijn ontslag aanbieden omdat hij meent dat de gemeente de vrijheid moet hebben om na alle onrust van dit laatste jaar de voorkeur te geven aan een voorganger bij wie de sta biliteit in de gemeente misschien beter gegarandeerd is. Dr Cramer zal ook met de Re monstrantse gemeente overleggen wat zij van hem moet kunnen ver wachten wanneer zij zijn aanbod tot ontslag niet zou aanvaarden. De kerkeraad van de Remonstr. gemeente zal in die vergadering te vens met de gemeente van gedach ten wisselen over de te volgen weg inzake de vervulling van de pre dikantsplaats. LEIDEN Het is toch te gek dat een grachtenstad als Leiden met zo'n waterrijke omgeving geen duikploeg heeft, aldus de brand-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3