Kerel. Kerken moeten zich volwassei voorshands afzijdig houden O O O O 0 O O O O O O O O O Geref ormeer de- studie van amR Eerste oecumenische kerkblad Prof. Nauta vreest zilveren koorde JJIBl KT! Brief van gemengd gehuwden aan paus en kerken in ons land Een woord voor vandaag Als politici gaan praten over uitkering JONGEREN C i» T7" I 1 ACHTTIEND Uw probleem is het onze... pnimzwAAR UnlLr f VERKOUDEN? Cl/i/if/ti/t/i/'/ie Machtig Instituut voor missiologie en oecumenica Verzoek om vicarissen iVERSCHENEN IN HOOGVLIET: Een film cm Defregger ii de maak i Vrijzinnigen pral over aggiornamei Ook student! bij senaat VRIJDAG 29 AUGUSTUS 19<j Gisteren luisterden we naar Paulus die de gemeente van Phi- lippi toeroept: Want wij zijn burgers van een rijk in de he melen." Waar wij altijd over struikelen is het feit dat de bij bel vrijwel constant het woord hemel in het meervoud ge bruikt. Wij spreken altijd over „de aarde en de hemel". Maar in het Onze Vader" bidt Christus tot God die in de ..hemelen" is. Stefanus zag de hemelengeopend. Wij heb ben volgens Paulus een gebouw, dat niet met handen gemaakt is, in de „hemelen." En Christus is zelfs volgens Paulus op gevaren „ver boven alle hemelen." Paulus spreekt ook over een man die opgenomen is in de der de hemel. En als wij zelf erg gelukkig zijn, zeggen we dat we ons bevinden in de zevende hemel." Dat is een uitdrukking die uit de verre oudheid tot ons komt. Toen had men meer besef van het feit dat er meer boven de aarde is dan „een he mel". Met al onze technische kennis hebben wij een brok geestelijke kennis verspeeld. Er zijn te veel hemelen om te zeggen dat de eerste hemel de wolkenhemel is, de tweede de sterrenhemel en de derde de hemel van God. Zo gauw we het woord hemel gebruiken, treden we uit deze aarde weg, naar een totaal andere wer kelijkheid, die noch in de lens van een telescoop noch onder de microscoop is te vinden. Dat zijn aardse instrumenten. Al leen het oog van het geloof kan iets van de hemel zien. We lezen vandaag: Handelingen 13 13-25. Raad voor jeugdvormyC 11 (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Als in november de Kamercommissie een „hearing" houdt over de vraag of de regering al of niet een (jaar lijkse) uitkering moet geven aan de kerken, dan moeten de Gere formeerde Kerken zich afzijdig houden. Dit is het advies dat prof. dr. D. Nauta gisteravond gaf aan de synode die zich liet voorlichten door hem en mr. dr. J. Donner. Onderwerp was de suggestie van het rapport van de Commissie- Van Walsum om de kerken jaarlijks 50 miljoen gulden uit te keren en de nota van de regering, waarin wordt voorgesteld haar verplich ting met een bedrag ineens af te kopen. Brieven die niet zUn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe komt het dat aan kerk leden zo weinig informatie wordt verstrekt ovar Brandpunt-Bij belstudie? Waarom moedigt men dit niet meer aan, vooral nu men aller- wege klaagt over verslapping van het geloof? Zijn er meer instellin gen, die leken willen bekwamen? Hoe kom ik aan brede informatie? Antwoord: Wij menen dat er be kendheid genoeg was. Hier geven we enige adressen voor Bijbelstudie: „Mens en Bijbel" van het Ikor p.a. ds. H. Noordermeer, Amersfoortse- weg 8, Naarden, Het Licht des Le vens, postbus 66, Harderwijk, „Navi gators", Koningin Wilhelminalaan 13, Voorburg, Internationale Bijbel- bond, Tuilland, Postbus 50, Doorn. Vraag: Kan u me inlichten over dc toekomstige MO-studie geschie denis? Thans bestaat alleen de mo gelijkheid geschiedenis MO-B te studeren. Nu las ik onlangs dat er besjttekingen gaande zijn om ook deze studie in een deel A en B te splitsen. Hoe ver zijn deze bespre kingen gevorderd? Wanneer zou de opleiding voor deel A beginnen? Welke eisen zullen er dan nog wor den gesteld aan de buitenlandse li teratuur? Antwoord: De besprekingen over de Middelbaar Onderwijs-akte zijn ïog gaande. Het ministerie van on- lerwijs en wetenschappen deelde ons mee, dat de kans op een wijzi ging in de bovengenoemde vorm •eer gering is. Dit houdt namelijk erband met de toekomstige uitwer- :ing van de onderwijsbevoegdheden Iste. 2de en 3de graad, waarbij het :ehele systeem op de helling komt. Vraag: Er schijnt in Duitsland, oiet ver over onze grens, een soort vildernis te bestaan, waar paarden n het wild vertoeven en uiteraard iok vermeerderen, en waaruit eens ler jaar een aantal jonge dieren ge- angen wordt. Dit moet een unieke gebeurtenis zijn. Waar en wanneer s dit? Antwoord: De door u bedoelde .Weltpferdefang" geschiedt elk jaar op de laatste zaterdag in mei in Oulmen. Nadere inlichtingen kan u olgend jaar vragen bij het Duitse •eis- en informatiebureau. Spui 24, \msterdam. Er is een voorprogram ma met concert en ruiterdemonstra- 'ie. De prijzen bedragen maximaal f 10. Kaarten kunnen worden oesteld p a Schlosvpark 1. Dülmen, 'ostfach 4408 (tel. 02594-3036). Vraag: Wat is de juiste Latijnse •ertaling van „Door vrijheid ver- oonden"? Antwoord: Libertate conjuncti. Vraag: Een huis is bij schriftelijk •ontract verhuurd. De kosten van ■entrale verwarming en water en gebruik van het verwarmingsappa raat zijn in de huur inbegrepen. Thans wil de verhuurder deze costen in rekening brengen. Kan dat? Antwoord: Dat kan niet zo maar, in gevallen waarin de huurprijs niet vrij is. Deze kosten zijn volgens het contract begrepen in de huurprijs. Indien echter die kosten inmiddels gestegen zijn, mag de verhuurder dit meerdere in rekening brengen. Vraag: Hoeveel vitamine-verlies is er bij diepvriesprodukten? Ik heb wel gehoord dat er bijna geen vita minen in zaten. Antwoord: In diepvriesgroenten zitten juist wel veel vitaminen (meer dan in week of in zout), mits men aan enkele voorwaarden vol doet: (a) produkten zo vers mogelijk en van goede kwaliteit, (b) diepvrie zen tot minstens -20 graden Celsius, c) blancheren en koken, niet te lang in dan zo snel mogelijk tot -20 af koelen. Zo gaan er zo weinig moge- ijk vitaminen verloren. pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets (Van een onzer verslaggeefsters) LAAG ZUTHEM (Ov.) Bij na honderd kerkelijk gemengd verloofden en gehuwden (rooms- katholieken en protestanten) hebben een brief 'geschreven aan de paus, de Wereldraad van Ker ken, de Raad van Kerken in Ne derland en aan de afzonderlijke kerken in ons land. Zij pleiten in dit schrijven voor „een meer po sitieve benadering van het ker kelijk gemengd huwelijk". Omdat zij zich nog vaak slachtof fers voelen van de institutionele gescheidenheid tussen de kerken, maar ook juist pioniers van de oecu mene dringen ze er bij de kerken op aan maatregelen te treffen om volle dig geaccepteerd te worden. Een lijstje wensen hebben de briefschrijvers samengesteld, waarin onder andere wordt gevraagd te sti muleren. dat priesters en kerkeraden gezamenlijk zonder aarzeling mee werken aan oecumenische huwe lijksdiensten van kerkeliik-gemengd huwenden, en om deze diensten als volwaardig te erkennen Een doopboek Ook wil men. dat er mogelijkheden komen om volwaardig lid te zijn van meer dan een kerkgenootschap. De onderlinge doop(sel)-erkenning moet zichtbaar worden gemaakt in de oe cumenische doopdiensten en elke doop moet geregistreerd worden in een boek, namelijk het doopboek van de ene Kerk van Christus. Als overgangsmaatregel kunnen kinderen, geboren uit gemengde hu welijken, in beide doopboeken wor den ingeschreven om niet aan de doop, evenmin als aan de huwe- lijksdienst voorwaarden te verbinden voor een opvoeding en een bepaalde kerkgenootschappelijke richting. Verder ziet men graag, dat haast wordt gemaakt met intercommunie en intercelebratie en dat „nu reeds op communie ruimhartig wordt gesti muleerd". In de catechese zou van de jonge ren veel meer aandacht gevraagd moeten worden voor de mogelijkhe den van het gemengde huwelijk. „In veel streken van ons land heeft de helft van de jongeren een kerke- lijk-gemengde verkering". Tot slot zeggen de gemengd ge huwden en verloofden, die deze brief op een van hun conferenties op het vormingscentrum Den Alerdinck te Laag Zuthem hebben opgesteld, dat de bestaande kerkelijke verdeeldheid voor hen niet meer relevant is. „Wij hebben evenwel geen behoefte aan nieuwe groepsvorming buiten de bestaande kerken om. Helaas heeft het kerkelijk pastoraat aan gemengd gehuwden er, zeker in het verleden, maar ook nu nog wel vaak ertoe bijge dragen, dat mensen van de kerk en zo van Christus vervreemd raakten". Het n eer in Europa 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 weer max. t. eist. n.sl. Amsterdam regenbui regenbui 17 11 Brussel 17 3 Frankfort Genéve zw.bew. 16 0.3 Innsbruclc 12 Kopenhagen geh.bew. 17 0 Locamo zw.bew. 22 0 Londen h.bew. 19 0 Luxemburg motregen 12 7 Madrid 30 0 Majorca zw.bew. O llünchen 1 regen 11 11 24 Panjs geh.bew. 18 0 Rome h.bew. 23 0 Wenen 18 0.4 Zürlcn geh.bew. 13 3 Mr. Donner gaf een historische uit eenzetting. Dit hele probleem dateert eigenlijk al uit de tijd van de refor matie, toen de republiek de eigen dommen van de kerk naastte en in plaats daarvan de plaatselijke kerken ging helpen om de salarissen van de predikanten te betalen. In de grondwet van 1815 is de situ atie bevroren. Inmiddels wijzigde de kerkelijke situatie zich aanzienlijk, daalde de gulden opmerkelijk in waarde en is de bevolking vervier voudigd. Het gevolg is dat de rege- j ring nog steeds 3.2 miljoen gulden als bijdrage in de salarissen en pensioe- i nen van predikaten van bepaalde I kerkgenootschappen uitkeert. Herhaald a malen is geprobeerd om een oplossing te vinden voor deze i situatie, die niemand meer bevredigt, i De jongste poging begon al in 1946 met een commissie die later de Com- 1 missie-Van Walsum werd genoemd. BIJDRAGE i Deze commissie gaat ervan uit dat de overheid collectieve voorzieningen j is gaan verstrekken. Onderwijs, maatschappelijk werk en vele andere zaken worden gesubsidiëerd. Daar door zijn de belastingen zo hoog op geschroefd, dat de. eigen financiering voor bijvoorbeeld het kerke werk in gevaar komt. Toch mag er geen parallel zijn met het maatschappelijk leven. De over heid mag geen vinger in de kerke lijke pap hebben, daarom moet de subsidie niet zo hoog zijn, dat het hele kerkelijke leven daarop drijft. Zo is men uiteindelijk gekomen tot het voorstel van een bijdrage van 50 miljoen gulden, ongeveer 15 procent van het budget van de kerken. Mr. Donner vindt dit een redelijk bedrag. Gezien de groei van de ker ken had de 3.2 miljoen gulden allang opgevoerd moeten zijn tot ongeveer 6 miljoen gulden. Maar in 1815 was de gulden zeker acht maal zoveel waard als nu. Zo gerekend is de 50 miljoen gulden in wezen niet meer dan inder tijd werd vastgesteld als jaarlijkse bijdrage. BUDGET De bijdrage zou dus ongeveer 5 gulden bedragen per kerklid. Voor de gereformeerde kerken houdt dit in dat zij dan ongeveer 4.3 miljoen gul den zouden ontvangen. Het budget was vorig jaar rond 61 miljoen gul den. dan wil dat dus zeggen dat het slechts gaat om 8.3 procent van het jaarlijks budget. Mr. Donner, die deel uitmaakte van de Commissie-Van Walsum had geen enkel bezwaar tegen een dergelijke bijdrage in de kosten. De overheid subsidiëert al veel kerkewerk, zoals bijvoorbeeld de kerkbouw. Zelf meent hij dat zijn kerk deze regeringshulp kan aanvaarden, maar hij liet de synode vrij om anders te beslissen. Maar ook als de bijdrage geweigerd wordt, moeten de Gerefor meerde Kerken niet proberen de an dere kerken een weigering op te dringen, meent hij. Prof. dr. Nauta die grote waarde ring bleek te hebben voor het werk van de Commissie-Van Walsum ad viseerde echter dat de Gereformeerde Kerken niet met uitgestoken handen voorop moeten staan dringen op het Binnenhof in Den Haag. AFSTAND Hij herinnerde de synode eraan dat in 1836, toen de afgescheiden kerken erkend werden, zij beloofd hebben nimmer een beroep op de staat te zullen doen. Ze hebben hun rechten toen vrijwillig laten vallen. „Ik betreur dat besluit niet", zei prof. Nauta. „We doen er verstandig aan om in eerste instantie te zeggen: laat de regering en de kerken die op het ogenblik steun ontvangen eerst met elkaar gaan praten. Wij staan er buiten. Wij zijn geen partij", ver volgde hij. „In de toekomst zullen we dan wel een standpunt moeten innemen. We kunnen deze regeringssteun altijd weigeren, maar dat moet dus te zij ner tijd bepaald worden. Daar heb ben we nu nog tijd genoeg voor." ARGUMENT Toch was het feit dat de kerken van de afscheiding afstand hebben gedaan van hun rechten, niet het sterkste argument van prof. Nauta. Afgevaardigde dr. H. B. Weijland uit Arnhem vroeg hem of die belofte niet afgedwongen was indertijd. En in de beantwoording van de vragen gaf prof. Nauta dat ruiterlijk toe. Veel zwaarder woog daarom bij hem het „gevaar van de zilveren koorde", het feit dat praktisch gezien de staat de kerk subsidieert. En dat in een tijd waarin de kerk volkomen vrij moet staan tegenover de staat. Hij wilde niet zeggen dat iedere subsidie afgewezen moet worden. Er zijn bepaalde kerkelijke taken die rustig steun van de regering kunnen ontvangen: „Maar als het erom gaat dat wij het werk niet meer aankun nen dan is het de kerk onwaardig om gesteund te worden ook al bedraagt die subsidie maar 15 of zelfs slechts 10 procent". Prof. Nauta voelde noch iets voor het advies van de Commissie-Van Walsum, noch iets voor het voorstel uit de nota van de regering over deze materie. Hij dacht dat er een andere oplossing was, maar hij zette niet meer uiteen welke oplossing hij be doelde. DEN HAAG De Raad voi} jeugdvorming adviseert mil Klompé van cultuur, recreatie maatschappelijk werk de leef| grens voor meerderjarigheid va jaar tot achttien jaar te verlagei Aangedrongen wordt de verb van de leeftijdsgrens bij de opsM van een nieuwe Grondwet doe voeren. Ook andere instanties,! tieke partijen en de staatscomij| Cals-Donner hebbert gepleit voori wassen worden met achttien". Een deel van de Jeugdraad j voorstander van de burgerdienst} voor meisjes in te voeren. De, jeugdraad tenslotte meent, dat dienstplichtige jongen de mogj heid moet krijgen een keuze te ken tussen normale dienstplicht, gerdienstplicht, uitzending naai ontwikkelingsland of dienstnemi de politiemacht voor de Verej Naties. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT In de kringen van universitair Nederland is onlangs een studiecentrum opgericht met de naam Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica. Een werkgroep, samengesteld uit verte genwoordigers van Theologische fa culteiten, de Nederlandse Zendings raad, de Nederlandse Missieraad, de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en de Sint Willibrordver- eniging, heeft de weg gebaand. In het nieuwe instituut werken mee de universiteiten van Utrecht, Leiden, Amsterdam (VU), Nijmegen en Groningen en de Theologische Ho geschool te Kampen. Tot leden van het dagelijks be stuur zijn benoemd prof. dr. W. C. van Unnik (voorzitter), prof. dr. H. Fiolet (vice-voorzitter), prof. dr. J. Verkuyl (secretaris) en mr. C. C. W. Uffelie (penningmeester). Het domicilie van het instituut is in Utrecht. De afdeling oecumenica, waarvan prof. dr. A. J. Bronkhorst directeur is. komt in Utrecht. De af deling missiologie, waar prof. dr. E. Jansen Schoonhoven aan het hoofd staat, is in Leiden. Schorsing lectoren in openbare zitting HOOGEVEEN De generale sy node van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft besloten de kwestie van de schorsing van de lectoren drs. D. J. Buwalda en dr. H. M. Mulder in het openbaar te be handelen. In overleg met de beide lectoren is de aanvang van de be handeling op dinsdagmiddag a.s. Drs. Buwalda en dr. Mulder wer den in november 1967 als lectoren aan de Theologische Hogeschool te Kampen geschorst, omdat zij zich verzetten tegen het „attestenbesluit" van de senaat betreffende de studen ten. •g (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De hearing die de gereformeerde synode gister avond organiseerde en waarin mr. J. Donner en prof. dr. D. Nauta informatie verschaften over een mogelijke subsidie aan de kerken, maakte een saaie synodedag toch weer goed. De hele middag trok de synode zich in besloten zitting terug voor de bespreking van financiële zaken. Het enige interessante onder werp was het debat van de och tend dat resulteerde in een studiecommissie die het ambt zal gaan bestuderen. Duidelijk werd tijdens de bespre king dat de Gereformeerde Kerken met dezelfde problemen worstelen als de Hervormde en de Rooms-Katho- lieke Kerk. De totaal gewijzigde omstandigheden hebben levensgrote vraagtekens gezet achter aloude ambtsopvattingen. Het gesprek kwam op gang door het verzoek van de kerkeraad van Leeuwarden om naast de predikant ook de „bediening van vicaris", een soort hulpprediker, te erkennen. Leeuwarden wil trouwens meer ruimte in de kerkorde maken voor allerlei „bedieningen". Deze kerk wilde bovendien de vrij heid dat ook een niet-predikant voor zitter van de kerkeraad zal kunnen zijn. Dat laatste voorstel werd gesteund door de kerkeraad van Utrecht. Afwijzend De commissie die de synode ad viseerde bij monde van prof. dr. .J van den Berg voelde niets voor deze voorstellen, hoewel erkend werd dat het voorstel „de moeite van het over wegen ten volle waard is". Ook wer den „de verschuivingen die zich in onze samenleving voordoen" erkend. In zijn antwoord aan de kritische opmerkingen van synodeleden gaf hij toe dat in de toekomst de kerk wel eens een heel andere structuur zal kunnen krijgen en dat daardoor to taal andere ambten zullen kunnen ontstaan dan die er zijn. Maar nu het nog niet zover is, moet er zeker geen vicaris komen als een soort halve predikant, zei het rapport van de commissie. Studeren De hoogleraar kreeg maar heel weinig steun uit de synode. Dat wil niet zeggen dat de synodeleden al precies wisten te zeggen wat er moest gebeuren. Maar een flink aan- BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk Beroepen te Willemstad (toez.): H P. Bos te Blerum (Gr.) Aangenomen naar Kethel (vac. W. Vons): S. Gerbrandy, pred. v. bijz. werkzmh. te Curasao. Bedankt voor Resteren (toez.): J P. Varkade te Nieuwe-Tonge. Vul hor. in: 1. houten hamer, 2. houten klepper. 3. breinaald. 4. ge kleurde plaat, 5. bloeiwijze 6. adel lijke titel. 7. verschil tossen bruto en netto gewicht, 8.metaalsoort. 9. ku bieke meter, 10. drukte, 11. platvis, 12. deel van het jaar. 13. zinledige uitdrukking. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van rivieren in Frankrijk. Oplossing vori ge puzzel 1. Marne, 2. Ree, 3. Sneek. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vandaag is het eerste oecumenische plaatse lijk kerkblad van ons land ver schenen. Het is het officiële or gaan van de gereformeerde kerk, de hervormde gemeente en de beide rooms-katholieke parochies in Hoogvliet en het heet „Kerk blad voor Hoogvliet". Het blad is een offset-uitgave van de Hoogvlietse offset- en kopieerin richting Mucop en het formaat is 25 x 17 cm. Het eerste nummer telt veertien pagica's en is verschenen in een oplaag van 2500 exemplaren. De driehoofdige redactie, bestaande uit de heren H. Bos (herv.), P. Brob- bel (geref.) en F. A. van Kessel (r.k.), beschouwt haar produkt als een stuk lekenwerk. In haar „presentatie" beschrijft zij het blad als „een geza menlijk blad tot voorlichting en gesprek en een nieuwe stap Ind e sa menwerking van de kerken in Hoog vliet". De inhoud van het eerste nummer onderscheidt zich weinig van de ge wone kerkbladen. Zij bestaat hoofd zakelijk Uit kleine berichten, aankon digingen enz. Het bijzondere is alleen dat ze nu van drie verschillende kerkgenootschappen komen. TEKENTJES Op de eerste binnenpagina staan alle kerkdiensten voor aanstaande zondag vermeld. De hervormde diensten zijn aangegeven met een vierkantje, die van de gereformeerde kerk met een driehoekje en de rooms-katholieke met een cirkeltje. Onder de „predikbeurtenlijst" staat een leesrooster voor de radio-bijbel lezingen van de NCRV en de KRO voor de komende week. In de toekomst is participatie van meer kerkgenootschappen mogelijk. Voorlopig gaat het blad van de drie genoemde groeperingen uit, omdat hun onderlinge samenwerking ook op andere terreinen het grootst is en er bij hen de grootste behoefte aan een kerkblad bestond. Ook de uiterlijke vormgeving wil men zo mogelijk in de toekomst verbeteren. Het „Kerkblad voor Hootvliet" heeft strikt genomen nog geen abon nees. Bij de leden van de drie kerken wordt het blad vandaag als proef nummer bezorgd, maar het is wel de bedoeling dat zij (en mogelijk ande ren) zich zo spoedig mogelijk abonne ren voor de prijs van drie gulden per kwartaal. Dat bedrag kan worden overge maakt door overschrijving op postre kening 45.90.99 ten name van „Kerkblad voor Hoogvliet", of door opgave bij de administratie, Overha- ge 10, Hoogvliet (Vaste Burchtkerk). Omdat de basis van een verant woord aantal abonnees bij de start' ontbreekt, is de uitgave van het blad zakelijk gezien een waagstuk. De in breng van de gereformeerden schept wel vertrouwen omdat het gerefor meerde kerkblad Echo nu is opgehe ven. Verwacht wordt dat alle Echo-a bonnees zonder meer op het nieuwe blad zullen overstappen. Bij de hervormden en rooms-ka- tholieken ligt dat wat moeilijker om dat zij tot dusver geen plaatselijk kerkblad kenden. De hervormde ge meente publiceerde lot nu toe haar berichten in „Hervormd Rotterdam" en de rooms-katholieke parochies de den dat in „Onderweg", beide Rotter damse bladen met een regionaal ka rakter. Maar omdat de Hoogvlietse kerken in deze bladen maar heel weinig ruimte kregen was de be langstelling ervoor bij de Hoogvlie- ters gering: er waren maar weinig abonnee». Voor de hervormden en de rooms-katholieken is het nieuwe blad dan ook een enorme verbetering. De gereformeerden hebben „met pijn in het hart" afscheid genomen van hup Echo, die achttien nummers in de negende jaargang heeft gehaald. Verleden week is de laatste Echo verschenen. In een „Tenslotte" schreef ds. J. E. Hendriks dat het offer van de Echo ten dienste van het plaatselijk kerkelijk leven en hope lijk ook van heel de woonge meenschap moest worden gebracht. De winst van het nieuwe blad ziet ds. Hendriks in het feit dat men nu een kijkje kan nemen in eikaars keu kens en we misschien wel gaan neu zen in eikaars vuile was. „Misschien leerzaam én heilzaam voor ons allen, of wilt u: voor de Kerk van Jezus' Christus." Als het met het nieuwe blad niet mocht lukken, zo schreef ds. Hen driks, zullen wij niet schromen een stap terug te doen. Lukt het wel, dan komen we een heel klein stapje ver der op een weg, waarvan we weten dat die ons dichter kan brengen bij het ideaal: de ene kerk. opdat de wereld kan erkennen dat de heer Je zus door de Vader gezonden is." tal afgevaardigden vond dat d0' echt wel rijp begint te woidejg een studiedeputaat zich op deze gen diepgaand gaat bezinnen. Omdat de bezinning in de vormde Kerk ook al enige tijd ai gang is werd zelfs de gedachte perd dat dit ontwerp niet doT gereformeerden alleen bestudeeL moeten worden. Maar gisterrty, is nog geen besluit genomen on^ studie interkerkelijk op te zettejr synode zal nog vender op deze sing terugkomen, omdat alleeijr principebesluit werd genomen. Presidium n Tevens bleek dat een flink r leden (vooral ouderlingen) wir afwilde van de gedachte dat r een predikant de vergaderingef de kerkeraad kan leiden. Enkelf dikanten spraken andere taal, als prof. Van den Berg, die nl dat een predikant speciaal votf taak is opgeleid en hem dus he[j kan vervullen. L Toch kon hij ook dit voorstee van de synodetafel vegen. Hij r, de synode althans niet mee. In f daarvan kreeg het studia^ laatschap ook.de opdracht om bezinnen op de vraag of een f kant alleen het presidium va^. kerkeraadsvergadering kan ent voeren. r. co i ROME Twee Italiaanse j asten willen een film maken Mathias Defregger, de hulpbis van München, die in de tweedl reldoorlog als kapitein vani Duitse leger de executie heeft i len van zeventien Italiaanse d lingen uit de plaats Filetto. De beide filmers, Oswaldo Ci en Tito Carpi, hebben gezegd, opnamen voor het grootste deell omgeving van Filetto zullen gemaakt. Eerder is in Polen reeds aan| digd, dat een film over Defregj worden gemaakt. VELSEN Vrijdag 19 en zal 20 september wordt in „Het Bra; te Velsen de algemene ver ring gehouden van de vereniginj vrijzinnige hervormden in K land. Het hoofdbestuur voert ee tie, opdat de algemene vergat („de enige jaarlijkse samenkoms de landelijke vrijzinnige hervi heid") meer aandacht krijgt,, d laatste jaren het geval was. Vrijdag zullen de hervormde i kant ds D. Oosten en de roorr tholieke studentenpastoor J I Kamphuis, beiden uit Utrecht, dingen houden. Ds. Oosten s| over een „vrijzinnig aggiornam Hi.i ziet als gevaar voor de vrijz heid. dat zij zichzelf blijft situe: de negentiende eeuw en da; niet meer bij de tijd is en beple mondiaal denken en een vernii spiritualiteit. Studentenpastor Y huis zal spreken over „pe tieven van een vrij-catholicismi zaterdag is gewijd aan huishoi ke zaken. AMSTERDAM Naast de toren en vertegenwoordigers wetenschappelijke staf, zulh de openbare senaatsvergaderii het begin van het akademisch aan de Universiteit van Amsti dit jaar ook vertegenwoordige de studenten en van het tec en administratief personeel v uitgenodigd. De bijeenkomst zal een op „werkvergadering" zijn, waar discussie aan de orde wordt j een ontwerp-verordening op d versiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2