Een middagje pijEemfooog met frites Krant van FORMAAT Prawda waarschuwt: Oorlog met China niet denkbeeldig Yvonne Paul nog niet naar VS Dochter voor Beatle Paul Mc Cart ey „Alle continenten erbij betrokken" Onrust op Cyprus B ankovervaller kreeg tbr NU NAAR FRANKFURT NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 s - Alp Een van de circa dertig meter hoge „wippen Het is inmiddels namiddag en de spoeling wordt dun: de wippen raken leeggeschoten. Henny Plasschaert is somber gestemd. „De vorige keer heb ik een hoofdvogel geschoten, maar nu heb ik nog maar een witje." Een oudere schutter lacht: „Dat ventje kan goed schieten, hoor!" Foto's: Herbert Behrens Meer geluk heeft schutter J. Doene uit Ovezande, die trots twee hoofdvo gels aan zijn riem heeft bevestigd. „Val nie omvarre!" roept iemand hem na. Er wordt steeds meer frites gege ten en de pinten worden evenmin vergeten. Als ik naast een van de wippen (28 meter hoog) naar de hoofdvogel sta te turen, vergeet ik even de pijl uit het oog. Gevolg: Pang, op mijn schouder. Risico Als het nu eens in mijn oog was geweest?" Ja, dan ben je een oog kwijt, hé", constateert een schutter nuchter, ,,'t Is het risico, bij voetballenkun je een been breken." Op een bordje, bij de keet waar voor de schieting wordt in geschreven, is te lezen: „De maatschappij (de vereniging) is niet verantwoordelijk voor onge vallen." De maatschappij „Ons Ver maak" deelt wel, naast het geld, prijzen in natura uit: „Wip I een worst geschenk, geschonken door slagerij Plasschaert, wip II een slagroomtaart geschonken door bakkerij Schauwaert en wip III een gevulde kruik, ge schonken door slijterij Herman." Het is zes uur geworden en de prijzen liggen er nog. De pijlen blijven snorren. „We draaien veertien rondes van middag, dus het wordt wel zeven uur." Van twee tot zeven: frites, pijl-en-bogen, bier. In het Vlaams: ,,'t Is schó, hé! Of kende ge ons nie verstao, zulle? MOSKOU/WASHINGTON Amerikaanse autoriteiten tonen zich verontruster over de moge lijkheid van een uitgebreid ge wapend conflict tussen China en Rusland. Nog gisteren wees het officiële Russische partijblad Prawda op een acuut dreigend oorlogsgevaar van de kant van de Chinezen. „Als die oorlog uit breekt, dan zal geen enkel con tinent er buiten blijven", waar schuwde Prawda. In een niet ondertekend hoofdarti kel (wat meestal betekent dat het het oficiclc standpunt van het Kremlin weergeeft) staat dat de huidige Chi nese leiders een militaire psychose ontketenen en dat de dagbladen het Chinese volk hebben opgeroepen zich voor te bereiden op een oorlog met de Sowjetunie. Rusland zou, zou blijkt uit rappor ten van de Amerikaanse inlichtingen- DJAKARTA President Soehar- to zal midden september alle re gentschappen in West-Irian bezoe ken. Dit heeft de Indonesische mi nister van binnenlandse zaken Amir Mahmoed, gisteren meegedeeld, dienst, voorzichtig de reacties hebben gepeild van dc Oosteuropese landen en van communistische partijen in West-Europa over een eventuele strafexpeditie tegen China. Zenuwoorlog Deze berichten zijn „opgevangen" in verscheidene Oosteuropese landen. Omdat niet iedereen de betrouwbaar heid van communistische bronnen hoog aanslaat, wordt er rekening mee gehouden dat de Russen zelf het oor logsgevaar overdrijven om een zenuw oorlog tegen China te kunnen voeren. Een feit is echter dat in alle rap porten wordt gesproken van een eventueel Russisch offensief met kernwapens en conventionele strijd krachten op de Chinese provincie Sinkiang. In dit gebied bevinden zich de centra van de Chinese kernin dustrie. Luchtaanval Washington is het meest bezorgd over een mogelijke luchtaanval van de Sowjetunie. Mogelijk zal China dan reageren met een kernaanval, hoewel men slechts de beschikking heeft over verouderde Russische bommenwerpers om kernwapens te vervoeren. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rogers, acht een kernoorlog zeer onwaarschijnlijk. Wel zei hij te weten dat de Russen over middelen beschikken om een groot deel in de buurt van de Chi nese hoodstad Peking en waarschijnlijk ook de stad zelf te kunnen vernietigen. Kabinet bijeen NICOSIA President Makarios heeft gisteren de ministerraad van Cyprus in buitengewone zitting bij eengeroepen om overleg te plegen over de gespannen toestand op het eiland, die is ontstaan na terro ristische activiteiten van enkele ille gale Grieks Cypriotische organisaties. Het is niet bekend of de regering speciale maatregelen tegen de orga nisaties heeft getroffen. Cypriotische kranten schreven gisteren dat „chan tage, moorden en andere daden van geweld het land rechtstreeks naar een chaos leiden, terwijl ondoelmatig optreden en de slechte wil van de veiligheidstroepen grote angst onder de bevolking hebben teweeg ge bracht." BREDA De rechtbank in Breda heeft gisteren de 24-jarige J. V. ver oordeeld tot onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering en een jaar gevangenisstraf, waarvan 38 weken voorwaardelijk en aftrek van 14 weken voorarrest. Verdachte heeft tussen november 1968 en maart 1969 vier overvallen gepleegd op ban ken in de buitenwijken van Breda. Op 4 maart werd hij door de beheer der van de Boerenleenbank in het Heuvelkwartier na een achtervolging gegrepen. De eis was vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Jhr. Van Rijckevorsel naar Kopenhagen DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van jonk heer mr. H. Th. A. M. van Rijcke vorsel tot Nederlands ambassadeur in Kopenhagen. Jhr. Van Rijckevorsel is thans ambassadeur in New Delhi. SCHIPHOL Na bijna ze ven maanden nauwelijks opge merkt in Nederland te hebben doorgebracht, is Yvonne Paul, de 40-jarige voormalige secre taresse van het Nederlands con sulaat in New York, gistermid dag weer op Schiphol opgedo ken. Ze vertrok per KLM naar Frankfurt om vandaar uit te trachten legaal naar de Verenig de Staten terug te keren. „Ik voel me radeloos ellendig", verzuchtte ze op Schiphol. „Ik ben LONDEN Beatle Pau McCartey is gisteren vader geworden. Zijn vrouw Linda Eastman (26), schonk bet leven aan een zes pond wegende dochter, ge naamd Mary. Paul McCartey trad op 12 maart in het huwelijk. Zijn bruid had al een zes jaar oude dochter, Heather, uit haar vorige huwelijk met een Newyorkse advocaat. Paul was de laatste van de Beatles die in het huwelijk trad. Hij werd kort voor zijn huwelijk als de populairste van de groep be schouwd. een levend begraven, opgejaagd stuk wild. Al drie maanden heb ik niets uitgevoerd. Interesseert het 'dan nie mand dat mijn leven wordt verwoest? Ik heb aangeboden naar Vietnam te gaan, maar de Amerikanen hebben dat geweigerd. Waarom mag ik niet terug naar New York?" Haar verwijten richten zich vooral tegen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in New York, waar zij vijf en een half jaar secreta resse is geweest. „Ze hadden voor me in de bres kunnen springen, maar het tegendeel is gebeurd". Miniem De Amerikaanse toeristenbureaus achten de kans dat zij naar de Vere nigde Staten terug zal keren miniem. Verschillende malen heeft deze een zame vrouw, die van Armeense af komst is en na de oorlog min of meer bij toeval de Nederlandse nationali teit kreeg, zich aan boord van vlieg tuigen naar New York weten te smokkelen, maar steeds weer liep ze op Kennedy Airport in de val. Ze werd meteen teruggestuurd. Twee jaar geleden bivakkeerde zij uit protest drie maanden in de ver trekhal van Schiphol. In december 1967 werd zij met geweld verwijderd. Sindsdien heeft ze uit alle delen van YVONNE PAUL lang haar West-Europa getracht toestemming te krijgen in Amerika te worden toege laten. Op 30 december vorig jaar werd zij vanuit Genève met een Zwitserse arts en verpleegsters naar Nederland teruggestuurd. Op bevel van het Openbaar Ministerie is ze in ons land tot twee keer toe onderzocht in psy chiatrische inrichtingen, maar even- zovele keren was er geen reden haar op te nemen. Op Schiphol vertelde ze gistermid dag dat ze haar haar net zo lang laat groeien tot ze een visum voor Ameri ka krijgt. Het hing al tot over haar schouders.... De mannen in blauwe trui nadat een van de leden dat had gedroomd) van „Ons vermaak poseren met handbogen voor onze fotograaf (boven). Henny Plasschaert, de jongste, probeert een hoofdvogel te ver schalken foto onder). Henny Plasschaert (11), jongste schutter van „Ons Vermaak", hoefde niet naar school. „Ik heb vrij gevrogen" zegt hij zelfbewust in het Vlaams. De andere 97 schutters uit België en Nederland hebben ook een snipperdag genomen. Want vóór de Zuiderling is een „schieting" een gebeurtenis. Als de prijsschieting georganiseerd door de Zeeuwsvlaam- se handhoogsociëteit Ons Vermaak te Axel begint, is het twee uur 's middags. Bij het omhoog snorren van de eerste pijlen, gaan ook de eerste zakken frites (in Vlaanderen zijn het écht zakken) van hand tot hand. Daarna volgen de eerste pinten in een barak voor het consu meren van de verversingen. Dat mag ook wel: een druilerig regentje valt op handbogen en schutters. Brildragers kunnen zelfs moeilijk richten, zodat de glazen steeds moeten worden schoongemaakt. Tussen de regendruppels door vallen de pijlen. De hele middag klinkt het lichte „ting" van het tegen de metalen masten slaan van de pijlen, maar ook het „pof" als de pijlen op de grond belanden. Langs de vier masten („staande wippen" in vaktaal) is een soort vangnet gespannen, waaronder de mannen bescher ming vinden. In een reflex beweging stappen ze trouwens opzij, als ze niet onder het vang net staan. Aan voorzitter A. E. Herman (45) van Ons vermaak vraag ik of de pijlen nooit in ogen, of te hard op hoofden terechtkomen. Hij antwoordt: „Er gebeuren bijna nooit ongelukken, maar nou ja, als je er eens een op je kop krijgt, dan bloei je eens flink." Blauwe truien De heer Herman doet zijn verhaal in een bestuurskeet. Hij wordt tel kens weggeroepen, als hij aan de beurt is om te schieten. Dan schenkt hij nog gauw m'n glas Beaujolais in. Wordt er bij de „schietings" veel gedronken? „Ach, we leggen als we moeten wachten een kaart, en we drinken een pint maar een drink partij is het niet. Ons Vermaak is 72 jaar geleden (28 augustus 1897) opgericht. We hebben het afgelopen weekeinde de 20ste Europese kampioenschappen moeten organiseren; we waren daarvoor aan gewezen. Huib Goudriaan Er was een half jaar voorbereiding voor nodig. Een van de bestuursle den droomde dat wij, van Ons Ver maak, in blauwe truien op de Euro pese kampioenschappen zouden ko men. Nou, toen heb ik de leden ge raadpleegd. Ze gingen er allemaal mee akkoord blauwe truien aan te schaffen." De heer Herman in blauwe trui schenkt de glazen nog eens vol. Hij vertelt dat Belgen, Nederlanders en Fransen aan de kampioenschap pen deelnamen, waarbij de Fransen de eerste prijs, een kristallen schaal, in de wacht sleepten. „Er waren ook Delftsblauwe herin neringsborden en Delftsblauwe krui ken met inhoud als prijzen, maar nu zijn er alleen geldprijzen: dit is een normale schieting, zoals we er elke maand een hebben." Eerlijk en edel Voorzitter Herman was dertig toen hij aan het handboogschieten begon. ,,'t Is een eerlijke en edele sport Je moet het vogeltje eraf schieten en anders heb je niks: er kan niet mee geknoeid worden. Natuurlijk zit er Voorzitter A. E. Herman richten op de eerste prijs naast een percentage kunst, een per centage geluk bij. Zaterdag had ik de tweede prijs van de Grote Prijs van Axel, een zilveren schaal. Met zo'n 162 deelne mers vind ik zoiets wel leuk." Hij legt uit dat een wip 36 kleine mikpunten telt, de zogenaamde klei ne vogels, dan zijn er twee „zijvo gels", twee kallen en de hoofdvogel. Voor het afschieten van de laatstge noemde vijf „hoge" vogels worden de hoogste bedragen uitgedeeld: Hoofd vogel ƒ20; zijvogels ƒ10; kallen ƒ7,50; kleine, rode, vogels ƒ4; witte vogels ƒ3. Het inleggeld van deze middag is 16. Naast het omhoog schieten, op de „staande wip", is er het horizontale schieten, op de „liggende wip". België stamland België telt het grootste aantal hand boogschutters: ongeveer 45.000 met 600 verenigingen In Vlaanderen be staan ook de oudste „handboogmaat schappijen". Er zijn er van 500 jaar oud, die direct van de gilden afstam men. Toen de Vlaamse steden zich met hun poorters schrap zetten tegen de Franse adel, behoorden de handboog schutters tot het puikje van de verde digers van de steden. Bij de opkomst van het geweer verdween de boog als wapen, maar niet als sportief at tribuut. Nederland heeft ongeveer 60 hand boogsociëteiten met 1000 schutters in Zeeuws-Vlaanderen, op Zuid-Beve land en Noord-Brabant. De be faamde Limburgse schutterijen hante ren niet de handboog, maar de kruis boog. Axels „Ons Vermaak" traint elke week: „Donderdagsavonds schieten we onder elkaar maar in de zo mer, want 's winters trainen we in België binnenshuis. In Stekene staat een toren met twee wippen erin. Weet ge dat hier op het ogenblik drie generaties schieten? De Neder landse worstkampioen, slager Plas schaert uit Axel, z'n vader en zoontje Henny Plasschaert." De heer Herman staat op en komt terug met de worstkampioen die hem vraagt: „Hoeveel veugels hadde gij?" Voorzitter Herman geeft geen antwoord, maar -zegt ontwijkend: „Ik zeg dat gij meer verstaot van worst Hij pakt een nieuwe fles Beaujolais, schenkt de glazen in en verdwijnt: „Ik ben weer aan de beurt op te schieten..'

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15