13 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 (Van onze moderedactrice) PARIJS V raag niet wat de mode deze winter zal zijn. Niets en alles. Mini en maxi en alles wat daar tussen zit. Saai en lawaaiig, som ber en uitgelaten. Het is alsof de couturiers de vrouwen één grote verkleedpartij willen laten bedrijven. Dat is dwaas, maar tegelijkertijd zit er voor de vrouwen een goede kans in om zich nu eens niet te laten bevelen, maar dat te doen (en te dragen) wat ze zelf willen! De minirok zal opzien baren, wanneer de vrouwen merendeels de maxirok blijken te verkiezen; maar even sensationeel zal de vrouw zijn, die tussen haar kortgerokte zusters verschijnt in een voetlange kledij! Voor de wankelmoedigen is deze wintermode niets, aan de vrouw met per soonlijkheid worden echter alle kansen geboden. Overigensal te druk behoeft men er zich ook weer niet over te maken, want wanneer we heel kritisch gaan kijken verandert er aan het gemiddelde niet veel. Welke roklengte zal het zijn? Van links naar rechts de keu Laurent en Ungaro. De mantels blijven recht en hebben kragen in elk model, van groot tot klein, van puntig tot rond. De tailleurs variëren van korte bijna .bolero achtige jasjes tot die met driekwart manteltjes, ongeacht de roklengte, die tot ver boven de knie kan blijven, maar ook zakt tot de lengte, die in de jaren dertig opgeld deed. dat is een flink eind over de kuit. Wie zal het winnen? Links een zijden japon in zwart-ivit van het huis Patou; rechts de mannequin van Courrèges, die bij haar luchtige minijurk vinyl laarsjes draagt en dikke nollen wanten plus muts. Die laatste roklengte doet nu erg sloom aan. Ze behoort bij de tijd van stoomtram en fiets, en niet in de jaren van raketten en maan- voertuigen. Gefluister Er wordt in Parijs hevig gefluis terd, dat die verlengde roklijn door de couturiers is gebracht, omdat de stoffenfabrikanten de ontwerpers onder druk hebben gezet. Het scheelt miljoenen metertjes wan neer de vrouwen weer terugkeren tot de lange rokken Maar ook al trappen die vrouwen er niet in, de stoffenfabrikanten ko men toch wel aan hun trekken dooi de vele meters, die de broekpakken zullen verslinden. Die broekpakken zijn er in alle mogelijke lijnen. Meest gangbaar is de iets uitlopende pantalon met tuniek. Er kan een zevenachtste jas op gedragen worden. Ze zijn mooi die pakken. Bovendien warm en gemakkelijk. I rots pieces van ISina Ricci ihet knie- lange rokmaar onmiskenbaar in de stijl van de jaren dertig. De mantel sluit met een lange rits. Links een tailleur uit het huis ISina Ricci in de stijl van de jaren dertig; rechts een pakje uit het huis Dior. Uit het huis Molyneux een tailleur met bever garnering. De overslag rok i> sterk gerend. De japonnen zijn simpel van lijn. De rok meestal even gerend of klokkend, maar behalve voor de avond nooit uitbundig wijd. De taille zit op de normale plaats of zakt tot de heupceintuur. De overhemd-japon met lange wijde mouw op nauwe manchet blijft ge lukkig in het beeld. weken (goulash ƒ0.90, ba mi goreng. kerrv-saus en risotto ƒ0.82). Wilt u snel een hartig rijstgerecht, dan is er nu ook riser- ta-rijst, waarvan het „stijfsellaagje" is verwij derd zodat deze rijst niet kan kleven of klonteren. Tropen-hartig en Hol lands-handig. Een pak van 400 gram voor 1.19. Huishoud- Nieuwe kookboekjes PROEMENKREUZE is eigenlijk een pleonasme, want kreuze en pruim hebben dezelfde beteke nis. Drentse platte landsvrouwen verstaan onder proemenkreuze kar- nemelksepap met prui men, rozijnen en stroop, soms gort met gedroogde pruimen, rozijnen, azijn, boter en stroop. Mevrouw J. C. Wcssels - Xijenhuis schreef onder die vreemd- klinkende titel een IXrents kookboek, dat tot stand kwam dankzij de mede werking van het Drents Genootschap, de Christe lijke Plattelandsvrouwen, de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Het bevat niet alleen pure recepten, maar ook aardige beschrijvingen van ge bruiken: Huispakken Sieraden Voor de vrouw, die er niet mee op straat durft verschijnen zijn er huispakken van soepele wollen jer sey bijvoorbeeld. De pantalon is dan wijd, zo wijd, dat de illusie van een rok wordt gegeven. Dikwijls ook is de pantalon uitgegroeid tot een luxe-hansop, die jump-suite wordt genoemd. Overigens behoeft men er niet in te springen, maar is het een heer lijke huisdracht om des avonds in te relaxen. Opvallend is het, dat de stoffen heel vaak effen zijn, de grote drukke dessins hebben wat afgedaan. De kleuren blijven somber. Veel bruin, veel beige, pruimenpaars en bor- deaurood. Weinig blauw, maar veel wit en zwart, dikwijls ook in com binatie. De hanepoot, in wit-zwart, is bij zonder populair. De sieraden moeten de persoon lijke noot aan de japon geven. Enorme hangers aan lange kettin gen bieden keuze genoeg. Lange gebreide sjaals, al dan niet met muts en dikke handschoenen, completeren de verschijning. De pet en de herenhoed, maar' beide in verfijnde uitvoering zijn nu ook voor de damesmode geannexeerd. En verder kan de pruik als varia bele hoofdbedekking worden ge bruikt. De avondjaponnen zijn voetlang en liefst met lange wijde mouwen. Het borduurwerk met talloze glinsteringen is herleefd, nu de Spaanse thuiswerksters door de couture ontdekt zijn. Minder kost baar maar even effectief zijn de randen van strass of pailletten, die per meter gekocht kunnen worden. Tenslotte moet het merendeel der vrouwen het toch niet direct van de couturiers hebben, die trou wens meer als inspiratie van de confectie dan voor particuliere klanten werken. Zwarte en witte nerts door Saga tot een kunstig geheel ver werkt. Geraniumrode mantel van Givenchy. Het materiaal is re versibel. Het kraagje is van de binnenkant van de stof in wit. Geboorte- lapje aal, patroon en beschrij ving 5,95. Alleen patroon en beschrijving ƒ2.50, dit wandlapje op grove stof zeven a acht draden op een cm. Gewerkt op grof crèmekleurig linnen. Een exclusief kraamca- deautje vormt het geboor telapje van naturelkleurig kaaslinnen, te borduren in kruissteek en stiksteek met olijfgroen, cerise en rose voor meisjes, met olijfgroen, turkoois en middelblauw voor jonge tjes. Het lapje meet plm. 14 x 15 cm, compleet ma teriaal patroon en beschrijving ƒ5,50, alleen patroon met beschrijving 2.50, alleen materiaal voor volgend exemplaar (tweeling?) 3.40, te bestellen uitsluitend per giro nr. 454700 t.n.v. pen ningmeesteres „Goed Handwerk" te Rijswijk Z.H.. op het girostrookje de bestelling en wat u wenst te ontvangen. Bij de prijs is porto inbegre pen. Contributie (een ca deautje voor handwerken de familieleden of vrien dinnen!) van de Stichting Culinaire nieuwtjes Pirns cake is de gezelli ge naam die De Beukelaer gaf aan een nieuw soort koekje: ronde stevige ca ke. daarop oranjemarme lade, het geheel bedekt door een laagje bittere chocolade. Pims cake wordt al sinds jaar en dag door Engelse huisvrouwen bereid en geserveerd bij de tea. Deze fijne lekker nij kunt u ook uitstekend gebruiken, wanneer u naar een peutergebakje zoekt, een gebakje is nu eenmaal een grote hap voor een kleintje. Versier de pim cake met een toef slagroom of mokkacrème, daarop een geconfijt vruchtje, schuimpje of si- nassnippers. Lekkernij voor (kinder) verjaarda gen. Per doos 1.25, intro ductieprijs 1,19. Een snel-klaar-maaltijd behoeft niet te betekenen dat u geen liefde hebt voor koken, 't is alleen een kwestie van goed or ganiseren. United Food Group komt nu met instant-nieuwtjes. Nasi-goreng- en bami kruiden, kant en klaar ge hakte uitjes die het tra nen tot een minimum be perken en de scherpe uie- lucht geen kans geven. (ƒ0.72 per tablet). In ta- bletvorm ook gou- lash-kruiden, risotto-krui- den en kerry-saus, alle ta bletten voor een maaltijd van vier personen. Het ta blet moet met een kopje kokend water vermengd worden, en tien minuten „Het was vroeger ge woonte om bij het uitzet ook een doodshemd mee te geven. Men hield heel nuchter rekening met alle hoogtijdagen, goede of slechte. Zelfs de ham werd bewaard tot het laatst van de zomer, omdat men deze nodig kon hebben voor een bruiloft of een begrafenis. De schinke kwam als het koren gemaaid was pas op tafel, omdat de slacht weer in zicht was. In Da len kreeg de kraamvrouw drie beschuiten in melk met geklopt ei geweekt, in boter gebakken en bestrooid met bruine sui ker". Bontwerk Deze kurketrekker werkt met samengeperste lucht, hij zuigt de kurk met gemak op door met vier bewegingen van uw hand de inoxschroef in de kurk te drijven. Op de voorgrond een citroen persje van roestvrij staal. Kurketrekker kost onge veer 14.50, citroenpers ƒ3.50. in warenhuizen en zaken voor huishoudelijke artikelen. Een hoofdstuk apart is het bont werk. Nu nerts zo algemeen is ge worden en zo in de oorspronkelijke prijs gedaald is, doordat men zelfs de kleinste stukjes afval nog weet te verwerken, zopken de miljonairs vrouwen het iri panter en chin chilla. Voor haar die niet van deze bontsoorten houden en toch willen uitblinken in nerts zijn er modellen, die geheel bestaan uit bontincrus taties, waarbij de figuren een geo metrische lijn hebben. Die mantels worden weer statusverhogend duur door het vele werk dat erin zit! De meest opvallende bontmode is voor de jeugd gereserveerd. Konijn en kat leveren de velletjes, die ge schoren en geverfd tot hippe mo delletjes verwerkt worden. De tijd, dat het dragen van bont was voorbehouden aan dames van rang, stand en oudere leeftijd is voorby. „Saartje met de mof" die de familie Kegge, volgens Hilde- brand, choqueerde bestaat niet meer. Neen, in deze tijd mag iedereen dragen en zelfs niet dra gen wat ze wil Klein recept Snijd drie verse papri ka's in ringen en haal het zaad eruit. Smoor enkele van de ringen gaar in 50 g boter. Kook de andere in een li ter bouillon, waaraan 25 g rijst is toegevoegd. Maak de soep af met de gesmoorde paprikaringen, 100 g in dobbelsteentjes gesneden belegen kaas, fijngehakte peterselie, wat paprikapoeder en iets zout. Bij deze paprikasoep soepstengels of stokbrood serveren. Culinaire folklore dus, die vaak nog springlevend is aldus de schrijfster. Re cepten. gezegden, volksge bruiken bijeengegaard in 88 blz. met foto's voor 6.90, uitgave Kruseman N.V. Den Haag. Bijzonder boekjfe voor wie geïnteres seerd' is in oude recepten en gebruiken: of voor haar die uit Drente af komstig is. 5.50 per jaar, entreegeld voor nieuwe leden 1.- op dezelfde giro over te ma ken. Dit geboortelapje is voor goede ogen, 't betreft handwerk op fijne stof. Een nieuwe uitgave voor oude ogen is het Wandlapje in de tuin, in kruissteek, staande kruis steek, halve kruissteek en stiksteek, grootte 13 x 21 cm, prijs compleet materi- Links de sportieve vróuw, die Ted Lapidus in een broekpak kleedt, er wordt een pel met doorkijk klep bij gedragen; rechts een ttveed pak van Laroche met maximantcl. Groene mousseline werd ge- plissecrd voor deze avondrobe van Extor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13