lavona lavona Laarzen soepel en elegant Fotohandel in actie tegen prijsbrekers Meeste B-specials willen wapens niet inleveren Aanrander in arrest Atleten Athene gewaarschuwd Bemadette op kruistocht tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers HAARVERZORGING Plan voor Invoering kenrmerk op goedgekeurd fotomateriaal Ligterink verloor Gelaarsde élégance Frost en Wilson in tv-gesprek Janssen won in Frankrijk De jacht is voorbij BRITTEN IN BELFAST ONTEVREDEN Vrachtschip in moeilij kheden 19 vermisten 9 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 JS met het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. Overval op meisje De bond stelt, dat het geen kunst is goedkoop materiaal te krijgen. Ook de gewone handel krijgt wel eens partijen aangeboden, die 40 tot 50 procent onder de prijs liggen. „Maar daar begint niemand aan, want je kunt er klanten mee kwijt raken." Prijsbreker Grootste prijsbreker in de foto branche is de KIPO-organisatie (lid maatschap een tientje per jaar), die niet alleen de goedkoopste kleuren afdrukken maakt (50 cent voor 9x9 of 9x13 prints, terwijl de normale prijs een gulden of 1,10 is), maar ook diafilms ver onder de prijs ver koopt. Zo krijgt men een film met 36 opnamen voor ƒ8,75 (inclusief ontwikkelen, maar exclusief raamp jes, die men voor 5 cent per stuk kan kopen) en een 20-opnamen-film voor 7,75. Ter vergelijking: de twee grootste merken kosten (voor 36 opnamen) ƒ18,40 resp. ƒ21,95 (in clusief ontwikkelen en inramen). Directeur W. B. Knoops: „Infe rieure kwaliteit? Dat zegt de con currentie misschien. Maar deze films zijn precies dezelfde als die in de winkel worden verkocht." Overigens geeft zijn organisatie op alle foto- en filmartikelen, van het bekendste filmmerk tot de duurste camera toe, een korting van 20 procent. De meeste daarvan be trekt hij rechtstreeks uit het buiten land. De na-service? Knoops: „We hebben een eigen reparatieafdeling. En wanneer een afdrukje niet naar de zin van de klant is, maken we het in ons laboratorium gratis over." Bundeling Hoewel de meeste grote fotozaken weinig hinder ondervinden van de concurrentie (alleen de kleine een manszaken dreigen er de dupe van te worden), stelt de bond, dat de algemene situatie in de fotobranche toch niet rooskleurig is. De kosten zijn, aldus de bond. hoog en de winstmarges worden kleiner. Het is daarom een noodzaak, dat wij eens goed gaan saneren. Meer samenbundeling en de in voering van een keurmerk zullen de eerste maatregelen zijn. grondse organisatie heeft gedreigd met maatregelen tegen de atleten die deelnemen aan de Europese kampi oenschappen van 16 tot 21 september in Athene. De „Vereniging van Democratische Ambtenaren" heeft buitenlandse persbureaus in Athene een verkla ring toegezonden waarin represailles worden aangekondigd tegen hen die, door deel te nemen aan „door een fascistisch bewind georganiseerde len het vrijheidsideaal verraden." STOCKHOLM In de achtste ronde van het eindtornooi om het wereldkampioenschap peugdschaken heeft de Nederlander Henk Ligterink gisteravond verloren van de Ameri kaan K. Rogoff. De afgebroken partij uit de zesde ronde tussen Ligterink en de Philippijn Eugenio Torre is in remise geëindigd. De Belg Richard Meulders verloor zijn partij in de achtste ronde van Tomas Ristoja uit Finland. Zijn afge broken partij uit de zesde ronde te gen K. Harandi uit Iran wist Meul ders echter in zijn voordeel te beslis sen. In groep B heeft Ligterink nu een gedeelde zesde plaats met 4 punten. In groep Cheeft Meulders een ge deelde tiende plaats met 4 punten. In goep A' heeft de Rus Anatoly Karpow zijn achtste achtereenvol gende overwinning behaald. Hij heeft nog slechts een halve punt nodig uit de laatste drie ronden om zijn kam pioenschap zeker te stellen. Strak om enkel en kuit (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Bata Inter national had gisteren heel de nieuwe schoenenmode bijeen ge bracht in het Hilton hotel en er zelfs de Italiaanse meester- ontwerper Antoni Marano voor uitgenodigd. Nieuws vooral in de laarzen, die steeds soepeler en eleganter worden. Van dijlengte tot enkelhoogte zijn ze er. Bij mini wordt de maxilaars en bij maxi de minïlaars gedragen. Ze zijn er in lak en nappa, in slangenleer en vistram. Dikwijls met dun schuimrubber gevoerd, soms elastisch maar altijd strak om enkel en kuit. Versieringen met kniekleppen en sierstiksels. Voor de dag is de schoenenmode stevig en fors met solide hakken en brede voorbladen, die vrijwel altijd zwaar versierd worden met strikken, gespen of incrustaties. Hoger dan drie tot vijf centimeter komt die hak niet. Bijzonder leuk, maar nog wat onwennig, zijn de bottines, de enkel- hoge knooplaarsjes uit overgrootmoe ders tijd. PUMP Bij een gekleed jurkje blijft de pump onverwoestbaar in de mode. De hak is dan iets slanker en reikt tot maximum 6 cm. De versieringen op het voorblad ontbreken niet, maar zijn nu verfijnde ornamentjes van geïncrusteerd leer geworden. Voor wie heel chic wil zijn is er altijd wel een tas bij te vinden van hetzelfde leer en met dezelfde incrustatie. Voor de avond komt alle fantasie los. Schoentjes van satijn'of zijde, de hoog opgesneden klep geborduurd met strassen, pailetten of met glinstereffecten van grote gespen. Heel dikwijls hebben deze schoenen een flinke blokhak, hoewel hier en daar een fijner hakje rondwandelt. Drie schoentjes van geitenleer in sportieve stijl met opvallende wreef versiering. Voor de heren zijn er halfhoge laar zen en brede sportieve schoenen o.a. in het zg. antiek leer. AANGEPAST De voornaamste modekleuren zijn aangepast aan die van de haute cou ture; dus: zwart, bruin, rood en bor deaux met hier en daar wat marine. Het is wel duidelijk, dat het broek- pak en de laarzen, hoewel ze moeilijk bij elkaar gedragen kunnen worden beide tot de modieuze uitrusting van de moderne vrouw zullen behoren in de komende winter. In de winter is de keuze van schoei sel een primaire zaak, want behalve dat het ongerief van kou en sneeuw en wat al niet meer zo goed mogelijk de kop moet worden ingedrukt, vooral de dames zullen de factor élégance niet licht over het hoofd zien. Daarom biedt de nieuwe col lectie van Bata Internationaal een ruime keuzemogelijkheid in de laar zenmode. Hier een van de gisteren in Amsterdam getoonde modellen, een kalfslederen laars, gevoerd met acetaatzijde. De prijs is net onder de honderd gulden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Bond van Nederlandse Fotodetailhande laren treft voorbereidingen voor het invoeren van een keurmerk voor fotomateriaal om tegenwicht te leveren tegen de toenemende concurrentie van laag geprijsde niet gangbare merken. Mogelijk dit jaar nog zal het plan worden verwezenlijkt. Omdat daar ook een mesje en een hamer werd gevonden dacht de po litie aanvankelijk aan poging tot moord of doodslag. De dader bleek het gereedschap bij zich te hebben gestoken na een ruzie thuis. Hij wil de een reparatie aan zijn fiets niet thuis uitvoeren. Aanleiding hiertoe zijn de activi teiten van grote warenhuizen en di verse organisaties, die tegen zeer scherpe prijzen vooral kleurendia films en negatieffilms leveren en bo vendien aanzienlijk onder de prijs gaan met het afdrukken van kleu renfoto's. Al eerder heeft de fotohandel ini tiatieven genomen om hierop een antwoord te hebben. De oprichting van de inkoopverenigingen Info en Combi, waarbij een groot aantal handelaren (maar nog lang niet alle maal) zijn aangesloten en die door massale inkoop, fotopapier en be paalde merken camera's tegen lage re prijzen aanbieden, is er een voor beeld van. Maar veel effect heeft dit tot nu toe niet gehad. Nagegaan wordt dan ook in hoe verre een verdere bundeling moge lijk is. Verschillen Bij de kleurennegatieffilms zijn de prijsverschillen nog het opmer kelijkst. Er zijn warenhuizen die de films zelfs gratis geven en alleen het ontwikkelen en het maken van afdrukken berekenen. De ontwikke lingskosten liggen meestal iets onder de normale, maar de afdrukken zijn wel 20 tot 25 procent goedkoper. De films worden onder eigen naam verstrekt; wat het eigenlijke merk is, wordt niet bekendgemaakt. Volgens de bond betreft het hier meestal niet gangbare merken van fabrieken, die tegen zeer lage prij zen aanbieden, om zich een plaats op de markt te veroveren. Het gratis verstrekken van de film (een normale ncgatieffilm met 36 opnamen kost in de winkel ƒ9,35) is niet meer dan een poging een grotere belangstelling voor het foto graferen te wekken. Men redeneert, dat wie eenmaal op het fotopad raakt, later meer artikelen zal ko pen. BREDA De 28-jarige C. S. uit Breda heeft bekend zaterdagavond te genover het gemeentelijk sportcen trum in Breda een 22-jarig meisje te hebben aangevallen met de bedoeling haar te verkrachten en te wurgen. De Bredase recherche arresteerde de man gisteravond na een tip over de fiets die de dader op de plaats van het misdrijf achterliet. W. B. Knoops: prijsbreker Bernadette Devlin trekt als een moderne Jeanne d'Arc door de Verenigde Staten om overal ge tuigenis af te leggen van de noden van de rooms-katholieke minderheid in Noord-Ierland. En tot nu toe gaat haar pad over rozen, overal stroomt het geld binnen. Hier is zij in New York, op de schouders van twee (Ierse) voetballers in het Gaélicpark in de stadswijk Bronx. Het zal voor de Noordierse parlementsleden, die haar spoor volgen om de andere kant van de zaak toe te lichten, geen gemakkelijke taak worden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond kunt U om 9.45 uur in het NOS-programma op Ned. 2 kijken en luisteren naar een gesprek tussen de Britse presen- tator David Frost en premier Wilson. De laatste jaren hebben steeds meer satirische schrijvers aandacht besteed aan de Engelse premier en zijn vrouw Mary. Zo werd in een Londens theater een stuk opgevoerd 1 onder de titel „Mevrouw Wilsons i dagboek", dat spotte met de dage- j lijkse gebeurtenissen in de ambtswo- ning Downingstreet 10. In dit huis sprak Frost met de premier. George Noordhoff zal de uitzending I inleiden. BUSSIËRES Jan Janssen, die na afloop van de Ronde van Frankrijk uit het nieuws verdween, heeft maandag in Bussiëres een wek- wedstrijd over 112 km gewonnen. Janssen ontsnapte na 30 km in ge- zeischap van de Fransman Desire Le- tort uit het peleton, bouwde een _i voorsprong op en stond die ondanks if een tegenaanval van o.a. Poulidor en j Gimondi niet meer af. In de j eindsprint was Letort geen te- I genstander voor onze landgenoot. Ed- dy Merckx (Belg) staakte de strijd 'm wegens griep. De uitslag Is: l. Janssen (Ned) 112 km in 2.53,10; 2. Letort (FR) op 2 lengten; 3. Guimard (FR) op 20 sec; 4. Gutty (FR) z.t.; 5. Dumont (FR) op 50 sec; 6. Genet (FR) z.t.; 7. Gimondi (IT) op 58 sec; 13. Plngeon (Fr.) z.t.; 14. Anquetil (Fr.) z.t.; 15. Pouli dor (FR) z.t. Michael, de dertienjarige jachthond van mevrouw De Jong-Staal, kreeg twee jaar geleden een ongeluk waar bij zijn achterlijf verlamd werd. Maar dank zij aanwijzingen van het revali datiecentrum in Enschede contrueer- de mevrouw De Jong, met assisten tie van een smid een soort sulky die de functie van de achterpoten over neemt. Michael kan nu wel goed uit de voeten, maar het jachtseizoen is voor hem voorgoed voorbij. Nog voor zijn vertrek wordt hem een rapport overhandigd over de toestand in Noord-Ierland. Dit is op gesteld door drie Britse parle mentsleden die een bezoek brachten aan het door haat verscheurde land. IN ARREST De Noordierse minister van ont wikkelingszaken, Faulkner, zei giste ren dat er tijdens de onlusten 24 mensen zijn gearresteerd. Daarvan Dit systeem wordt ook gevoerd door het Britse postorderbedrijf Gratispool in Amsterdam. Ook hier liggen de prijzen van de afdrukken zo'n 20 tot 25 procent onder de nor male. Voor het ontwikkelen bere kent men ƒ2,20. Een addertje onder het gras noemt de bond echter het feit, dat men voor transport- en ad ministratiekosten een rijksdaalder moet betalen. De bond is tegen deze activiteiten scherp gekant. Niet zozeer, zegt zij, vanwege de lage prijzen als wel om de dikwijls inferieure kwaliteit. Voorzitter J. Wolfslag: „We heb ben bij verschillende bedrijven proeven met kleurenafdrukken ge nomen; in de meeste gevallen waren de resultaten bedroevend. Bij een normale detailzaak zou de klant di rect terugkomen en gratis nieuwe afdrukken eisen. Maar wat doet hij bij deze bedrijven? Hij gaat er meestal niet voor naar de bin nenstad en laat het zitten. Daardoor kan je natuurlijk ook goedkoop werken." Tijdens zijn fietstocht zag hij het meisje tijden. Haar verschijning bracht hem zo in opwinding dat hij zich verdekt opstelde en haar overviel. Het meisje verzette zich he vig en begon te gillen. Een toevallig voorbijrijdende automobilist zag de fiets liggen en hoorde het gegil, waar na hij de politie waarschuwde. De overvaller was inmiddels op de vlucht geslagen. BELFAST Ondanks het verbod van de Britse autoriteiten beschikt het merendeel van de Noordierse reservepolitie, be kend als de B-specials, nog over wapens. Volgens niet-officiële cijfers hebben 7900 van de 8400 reserve-politiemannen, fel ge haat bij de katholieken, hun wapens niet ingeleverd. De Britse militaire autoriteiten zijn ontevreden over de wijze waarop de B-specials te werk gaan. De Britse Luitenant-generaal in Belfast, Ian Freeland, heeft nogmaals uitdrukke lijk opdracht gegeven alle wapens in te leveren. Ook de Engelse minister Callaghan van binnenlandse zaken, die verant woordelijk is voor de veiligheid in Noord-Ierland, zal hierop aandringen tijdens zijn bezoek aan premier Chi- chester-Clark. Callaghan wordt mor gen in Noord-Ierland verwacht Hij zal ook de zwaar gehavende stad Londonderry bezoeken. zijn er nog 21 in hechtenis. Tegen vier wordt een aanklacht ingediend. De overigen worden krachtens een speciale wet, die de regering het recht geeft om arrestanten voor on bepaalde tijd op te sluiten, nog vast gehouden. In de katholieke wijk Bogside in Londonderry blijven de barricaden staan. De bevolking heeft geen ver trouwen in de Britse militairen. Bescherming van deze zijde is door de bond tot verdediging van burgers afgewezen. BERNADETTE Bernadette Devlin, fel voor vechtster van gelijke burgerrechten in Noord-Ierland, heeft in de Ameri kaanse tv-show Today gezegd dat haar al 650.000 dollar is toegezegd voor hulp aan de katholieke minder heid in haar land. Het jonge Britse parlementslid zei ook dat de 70.000 katholieke arbeiders uit Noord-Ier land onlangs in Birmingham een symbolische staking hebben gehou den ter ondersteuning van haar eis voor gelijke burgerrechten. „Wij kunnen een stad als Birming ham volledig lam leggen. Als gevolg daarvan moeten ook andere fabrie ken in deze stad sluiten", aldus Ber nadette. Zij voegde er aan toe dat zij niet om de staking had gevraagd. Luchtvaartpionier Ivanoff overleden PARIJS De in Rusland geboren Franse luchtvaartpionier Zacharie Ivanoff is gisteren in zijn woning in Parijs overleden. Hij werd 85 jaar. In 1905 vestigde Ivanoff zich in Frankrijk, waar hij veertig jaar sa menwerkte met de vliegtuigbouwer Leon Morane. Hij vond diverse boord- instrumenten voor vliegtuigen uit, maakte een van de eerste valscher men en een intrekbaar landingsge stel, maar nam nooit de moeite pa tent aan te vragen. SYDNEY Negentien bemannings leden van het 1400 ton metende Australische vrachtschip Noongah, dat zondag voor de kust van New South Wales in moeilijkheden kwam, worden nog vermist. Er waren 26 man aan boord. Vijf overlevenden zijn opgepikt en twee lijken werden al geborgen. Gevreesd wordt dat de vermisten niet meer gered kunnen worden, omdat zware stormen zijn voorspeld in het gebied waar de Noongah vermoedelijk is gezonken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9