VERZET LAAIT FEL OP brand in in Jeruzalem DE GRUYTER START APPELOORLOG Het Kwartet Ook in Brno doden en gewonden RUMOER ^A Commentaar Betogingen in veel Europese steden melkhazelnootjes JAMIN Veranderlijk 1 jLl PACHMANN IN ARREST Mogelijk hearing over vrijlating drie Duitsers MOSKEE Sprake Avondklok ingesteld Stil protest Angstige spanning heerst i\ de ef teling Haags museum bleef dicht ONDERZETTEGEL«ÏW OF PLACE-MAT hJ v kiezen I I Nieuwe Leidse Coiiramil Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 22 augustus 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BRNO Terwijl in Praag tientallen tanks de straten schoon veegden, vielen in Brno drie doden en twaalf gewonden door kogels uit geweren van politie en militairen. Dit bleek vanmorgen uit een verklaring van het presidium der Tsjechoslowaakse communistische partij. Deze Moravische stad, even groot als Utrecht, was evenals Praag de gehele dag het strijdtoneel van woedende demonstranten en een niets ontziende politie, die geholpen door militairen, grote moeite had de orde te handhaven. K Het gewelddadig optreden in Brno ■begon in de morgenuren, toen dui- Izenden mensen eerst met waterka- nonnen en later met vuurwapens werden verspreid. Het Vrijheidsplein werd al snel tot verboden gebied ver klaard. De betogers vonden elkaar -hter terug op het Plein van de 25e bruari (de dag waarop in 1948 de ïunisten hun machtsgreep de- 110 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst DE BILT Veranderlijke be wolking met buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest, later ruimend naar richtingen tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. DE BILT Tussen een lage' drukgebied waarvan het centrum vanmorgen boven Zuid-Zweden lag en een gebied met hoge baro meterstanden waarvan de kern in het zeegebied ten noorden van de Azoren lag, werd het afgelopen etmaal onstabiele lucht over West-Europa getransporteerd. Hierin vormden zich talrijke buien die op enkele plaatsen het onweerstadium bereikten. Ook in ons land werd op de meeste waarnemingsstations vanmorgen regen afgetapt. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10, min. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal, max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Strandweer Ook morgen nog te slecht strandweer met een krachtige noordwesten wind. Nu en dan buien, afgewisseld door opklarin- Temperatuur ongeveer 17 graden, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Tijdens het weekeinde langzame verbete ring met een afnemende buienak- tiviteit. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), •tijgend. Zon en maan 28 augustus zon op 5.36, onder 19-48; maan op 18.07. onder 27 aug. V.M. Daar kwam het lot hevige botsin gen, waarbij de demonstranten de straten openbraken en de politie met stenen bekogelden. Met traangasgra naten, gummiknuppels en geweerkol ven werd de menigte van de barrica den verdreven, maar de soldaten hadden te weinig mankracht om de betogers de baas te kunnen. Zij grepen naar hun geweren. Eerst werd in de lucht geschoten, maar het vuur kwam steeds lager. Uit een wegvluchtende groep bleef een man liggen. Hij werd gewond en door de aanvallers zelf weggevoerd. Geschrokken gingen de betogers uit een. Via luidsprekers werd de bin nenstad van Brno tot verboden ge bied verklaard. Ieder die zich na vijf uur vanmorgen in het centrum op hield. was vogelvrij. PRAAG Ook in Praag was het gisteren de gehele dag onrustig. Na de machtige demonstratie van duizenden mensen op het Wenceslasplein gistermiddag om twaalf uur, werden tanks ingezet om de straten schoon te vegen. Een politieman raakte gewond toen 800 betogers in een park uiteen werden gejaagd. Velen zochten een veilig heenkomen in een vijver. De situatie werd steeds onoverzich telijker. Tegen elf uur gisteravond rolden de eerste tanks het Tvl-plein op. Barricades werden omvergereden. Op het Wenceslasplein was het in middels rustig geworden. Over doden of gewonden in Praag werd niets be kendgemaakt. Het bureau van het centrale comité der communistische partij werd zeer streng bewaakt. De Tsjechische lei- i ders waren tijdens de nu drie dagen durende onlusten voortdurend bijeen. Vanmorgen ging het leven in Praag weer zijn normale gang. Tanks en pantserwagens waren van het Wen ceslasplein verdwenen. Bussen en trams waren vol. In de winkels werd druk gekocht. JOURNALISTEN Journalisten worden in het land niet meer toegelaten. De correspon dent van de New York Times, Paul Hofman, werd aangezegd het land binnen 48 uur te verlaten. Overal in Europa werden betogin gen gehouden als protest tegen de Russische invasie. De politie moest ingrijpen in West-Berlijn, Genève, Luzern, Zürich, Bern, Venetië, Ko penhagen, Londen en Bonn. Zie verder de indrukken van Link van Bruggen op pagina 7 en LS op pagina 11 over Tsjecho- slowakije. STADSGEHOORZAAL BREESTRAAT LEIDEN dit blad van maandag j.l. PRAAG De Tsjechoslowaakse schaakkampioen Ludek Pachmann in in zijn woning in Praag gearresteerd. Op 16 juni werd hij geschorst wegens herhaaldelijk protest tegen de inval van de Warschaupact-troepen in Tsje- DEN HAAG Waarschijnlijk zal de vaste Tweede-Kamercommissie van justitie binnenkort een hearing hou den over de vraag of de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de Bredase strafgevangenis moeten worden vrij gelaten. Zoals bekend onderzoekt mi nister Polak van Justitie de mogelijk heid Aus der Fünten. Fischer en Ko- talla op grond van een wetswijziging in vrijheid te stellen. Hoewel de meeste Kamerfracties hierover zijn verdeeld, neemt men aan dat de meeste partijen zich niet tegen een hearing zullen verzetten. Op deze hearing zullen ook tegen standers van vrijlating aan het woord moeten komen. Het initiatief van een hearing is uitgegaan van de KVP-fractie, die de i instanties die voor vrijlating pleiten, heeft aanbevolen een hearing aan te vragen. Hoewel minister Polak met opzet het accent heeft gelegd op een moge lijke wetswijziging, leggen steeds meer partijen ert verenigingen de nadruk op de consequenties die deze wijzi ging zou hebben, namelijk de vrij lating van de tot levenslang veroor deelde Duitsers. Minister Polak van Justitie voelt er in beginsel weinig voor, de drie gratie te verlenen. Hij heeft daarom naar andere mogelijkheden gezocht, waar van een wetswijziging er een is. Jonge Arabieren, woedend gewor den door de brand in de Al Aksa- moskee in Jeruzalem, stromen hier uit het geteisterde gebouw. Luidkeels Jehad (heilige oorlog) roepend, sjouwen zij een marmeren steen met een tekst uit de Koran naar buiten. De boycot in Praag is algemeen geweest. Hoeioe'. de winkels donder dag officieel open waren, kwam er niemand iets kopen. Sommige winkeliers deden daarom de rol- j luiken maar dicht. 's-HERTOGENBOSCH Het grootwinkelbedrijf P. de Gruyter heeft vanmorgen het startschot gelost voor een vermoedelijk hevige appeloorlog. In alle supermarkten en een aantal daarvoor geschikte winkels van het bedrijf wordt een plastic draagtas met twee kilo James Grieves verkocht voor 98 cent. Deze ver beneden de markt lig gende verkoopprijs is mogelijk door dat De Gruyter zo'n kwart miljoen kilo appels van dit ras buiten de veilingklok heeft kunnen aankopen bij de fruitveiling Geldermalsen. Het contract daarvoor werd in mei al afgesloten. Volgens veilingdirecteur G. Ben- tum ligt de prijs van De Gruyter niet abnormaal laag. De Gelder- maldense veiling is het contract aan gegaan omdat zij graag met het Ne derlandse grootwinkelbedrijf op gro tere schaal zaken wil doen. choslowakije, met name in Neder landse bladen. Op 22 april deed hij een beroep op alle sportlieden in de wereld ten gunste van Emil Zatopek die even eens wegens verzet van zijn functie als trainer van de atletiekploeg van het leger werd ontheven. Op het ogenblik neemt het groot- winkelbedrijf in Nederland maar j vijftien tot twintig procent van de fruitveilingen af. Hun lage verkoop prijs is mogelijk door'de grote af- name en omdat zij andere eisen stel len dan de handel die via de .vei lingklok inkoopt. Verwacht wordt dat andere vei lingen in de komende weeken even eens contracten met grootwinkelbe drijven zullen afsluiten. Het Cen traal bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland heeft al een eigen organisatie in het leven geroepen voor verkoop van grote partijen op termijn. Van deze mogelijkheid zou den ook andere handelaars en gros siers gebruik kunnen maken. Deze nieuwe verkoopcentrale maakt het ook de vele exporteurs mogelijk, op langere termijn partijen appels en peren aan te kopen. Het contract dat De Gruyter in I mei afsloot voor levering eind j augustus loopt in feite enigszins op deze regeling vooruit. De centrale i verkooporganisatie zou namelijk 1 oktober van start gaan. De Gruyter ontkent met zijn aan bieding het ontketenen van een ap peloorlog te bedoelen: het bedrijf acht de prijs voor de producent lo nend en voor de consument interes sant. Wel betekent deze ontwikkeling een openbreking van het verkoop systeem dat tol nu toe voor fruit heeft gegolden. JERUZALEM Angstige spanning heerst in Jeruzalem nadat gisteren de beroemde Al- Aksa-moskee in het oude stads deel door brand is verwoest. Een kleine duizend Arabische de monstranten probeerden bij de moskee te komen, waarbij de po litie met stenen werd bekogeld. Er is zelfs een avondklok inge steld om anti-Israëlische beto gingen de kop in te drukken. Arbeiders in de hele Arabische we reld zullen volgende week een uur lang staken uit protest tegen de brand, zo werd gisteravond in Kairo bekendgemaa kt. Tegelijkertijd richtte koning Hoes sein van Jordanië een bewogen op roep tot de leiders van de Arabische landen om spoedig bijeen te komen teneinde Israël terecht te wijzen. Hoessein voegde daaraan toe, dat Israël na de bezetting van grote Ara bische gebieden, ook nog zijn agres sie richt tegen geheiligde plaatsen. Hij noemde deze „ramp" niet al leen een gewetensschok voor de Ara bieren en de Islamieten maar ook voor de rest van de wereld. Eeuwenlang, tot de Israëlische be zetting, hebben de Arabieren en de Islamieten er altijd naar gestreefd onze heiligdommen te beschermen, maar thans moeten wij lijdelijk toe zien dat onze heiligdommen worden vernield en ons land wordt bezet. President Bourguiba van Tunesië heeft een brief gestuurd aan de staatshoofden van alle landen en aan de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. Hij schrijft dat „deze ernstige daad, behalve dat er een duidelijke minachting voor de hoogst geestelijke waarden uit spreekt, in feite bedoeld is om de situatie in het Nabije Oosten te verslechteren." Hij voegt daaraan toe dat de „ver antwoordelijkheid duidelijk ligt bij de zionistische bezetter". Arabische top Men neemt aan dat koning Feisal van Saoedi-Arabië zal instemmen met een Arabische topconferentie, iets wat hij steeds heeft geweigerd. De Arabische wereld zal in ieder ge val in internationaal vlak nieuwe ini tiatieven gaan ontplooien met name ten aanzien van stappen bij de VN. Voor vervolg zie men pftg. 7 attractiesvoor een toegangsprijs in kaatsheuvel ROTTERDAM Het aan de Lijn baan gevestigde modehuis Modéla v.h. Wisburn en Liffmann NV heeft het modehuis Ferry Offerman in Amsterdam overgenomen. Tevens heeft Modéla aan het pand van Offerman grenzende gebouwen ge kocht met de bedoeling, deze zaak uit te breiden. De ontwerper van Offerman, de heer Patel, is in dienst van Modéla overgegaan. |7R GAAT van het Tsjechoslowaak- se volk weer een onmiskenbare sprake uit. Op de „jaardag" van zijn bezetting zijn de golven van woede en afkeer weer hoog gegaan, en opnieuw is ge bleken welk een drang kan betekenen het onweerstaanbare verlangen, de dorst naar vrijheid en naar de mo gelijkheid zichzelf te zijn te lessen. Dit zijn zaken waarop de communis tische leer, zoals die nog te Moskou wordt aangehangen, zich tot op van daag verkijkt. Dan meent men er te zijn met uitschakeling van de mid delen tot vrije informatie en met in schakeling van militie en tanks. Dan kan men wel gaan onderdrukken, maar blijven doet de ingeschapen menselijke geest die naar zelfont plooiing zoekt. Hoe echter moet het daar nu in Praag en in die andere Tsjechische steden en dorpen? Feit is, dat de wereld onverminderd biyft opgesplitst in sfe ren en systemen. Dat moet men be treuren. Ook om zijn ellendige conse quenties voor mensen en volken die nu in situaties zijn beland waartegen over men daarbuiten machteloos staat. Het oostelijk blok betekent: in de greep van Moskou. En het Kremlin heeft al doen weten dat te Moskou de sleutel ligt. Wie over Praag wil praten, moet te Moskou zijn. Elke af wijking van die stelregel wordt afge wezen. En zelf acht het over Praag niet te praten. De vraag van het ogenblik is: wal zegt niettemin dat nieuwe getuigenis van vrijheidswil. zoals het Tsjechi sche volk die heeft geuit, de mannen ginds in het Kremlin. Zal daar de hardheid toenemen en zullen zij nog stugger worden? Of zal ook eens in het Kremlin iets doorbreken van het besef dat aan de geschapen mens. met al het hem in- geschapene, niet blijvend valt voorbij te zien in de mate als tot dusver te dikwijls is geschied? Men ervaart trouwens in het eigen Russische land al toenemend appèls in vergelijkbare richting. Het volk van Tsjechoslowakjje lijkt machteloos. Maar kracht gaat er uit van zijn sprake. En eens zal de Russische politiek het karakter aannemen van achterhoede gevechten tegen de menselijke geest. DEN HAAG Het Gemeente museum heeft vandaag zijn poorten gesloten gehouden. Deze beslissing, die in overleg met het gemeente bestuur is genomen, houdt verband met een soort bezetting door kunste naars, zoals die inlangs in Amster dam in het Rijksmuseum (by de Nachtwacht) is gehouden. De opening van een expositie van werken van de Amerikaan Carl André die even eens vandaag zou zyn, ging mede niet door. De kunstenaars zouden ongeveer met 400 man tijdens de opening van de expositie komen om problemen inzake de zg. bruikleenvergoeding te bespreken. Dat is een vergoeding aan de maker van een kunstwerk voor een geëxposeerd stuk. De beroeps vereniging voor kunstenaars, gewest Den Haag, had tot de „actie" opge roepen. Inmiddels heeft de Amerikaan André meegedeeld de sluiting van het gemeentemuseum „een misdaad tegen de kunst" te vinden. De be roepsvereniging voor kunstenaars in Amsterdam heeft minister Klompé verzocht haar invloed aan te wenden opdat deze afkeurenswaardige handel wijze van het Haagse gemeentebestuur geen doorgang vindt. De uitgeschreven bijeenkomst van kunstenaars zou vandaag in een ander gebouw worden gehouden. waf u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! lluandan aan Burtau van dit blad |K> Ik geef ep als nieuweabonnee: betaalt: par kwartaal O par maand alt beloning voor mijn akliviteil kies ik 1 ONDERZET-TEGEL 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1