Jan van Loon weet wat er zwemt Hij vertelt je echt geen latijn Bejaarde vrouw MIDDENSTANDSDIPLOMA!! W M.E.A.B/S MIDDENSTANDS CURSUSSEN Ie KATWIJK AAN ZEE. DUITS I (voor beginners en ENGELS Onderwijs-Instituut „M.E.AB." dupe van oplichter NIEUWS uitdeSLEUTELSTAD Industriegebied Leiden-Z'woude wordt ontsloten Hearing over parkeernota DOOPDIENST Ds. J. A. VISSER Voorhout bij Gewest Leiden Raadsels rond brandende auto Gust Romijns metalen kmist in Alphen HERENGRACHT4-LEIDEN-TEL. 01710-30660 ywf IÉH>5€ COURANT 7 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 Jan van Loon is een echte onvervalste visser en peurder. In Leiden is hij onder de sport vissers een beroemdheid. Als hij iets vertelt doet hij dat op een ongedwongen en makke lijke manier: hij neemt geen blad voor zijn mond. Hij wil visser zijn en niets meermaar vooral ook niets minder. Hij pretendeert niets. Dit verhaal is een zelfportret vam, Jan van Loon. LEIDEN Tijdens een vergade ring in het stadhuis besloot het In dustrieschap ,De Grote Polder**, dinsdagmiddag het gevraagde kre diet voor verbreding van de Oranje- laan Z.woude te verstrekken. Verder besloot het schap voor ont eigening van grond in de Grote Pol der ten bedrage van 3.607.000,— een lening in rekeningcourant aan te gaan van f4.000.000, Tijdens de rondvraag kreeg de heer Van Hofwegen van voorzitter J. A. Detmers te horen dat met de spoorwegen overleg gaande is om trent de aanleg van een emplace ment bij het industrieterrein. Na een lange, moeizame voorbe reiding zullen binnenkort de eerste uiterlijke tekenen van het industrie- schap, een gezamenlijk project van de gemeenten Leiden en Zoeterwou- de, zichtbaar worden. Maandag wordt een begin gemaakt met de werkzaamheden. Deze omvatten grondwerken in een gedeelte van het industriegebied en de rekonstruktie van de Oranjelaan. Over twee maanden zal de Oranjelaan als be langrijkste toegangsweg geheel zijn gerekonstrueerd. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. v/h D. A. v. .d Linden te 's Gravendeel, die bij de op 4 juli gehouden aanbesteding de laagste was met een bedrag van f 1.884.000. Dit was bijna 4 ton beneden de ra ming. LEIDEN Morgenavond zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal een hearing worden gehouden over de parkeernota. De hearing die onder leiding staat van dr. J. v. d. Poel, gemeentesecretaris van Leiden, be gint om acht uur. Na een welkomstwoord van bur gemeester mr. G. C. van der Willi gen krijgen de diverse belangen groeperingen de gelegenheid in kort bestek hun ideeën te formuleren. Daarna is er een discussie. Donderdagavond 8 uur wordt ln de Baptistenkerk Oude Rijn 3 - Leiden door de Bijbelclub uit Rijnsburg een doopdienst gehouden, waarin zal voorgaan uit Amsterdam. Iedereen van harte welkom. VOORHOUT In de gemeente raadsvergadering van donderdag 28 augustus moet de raad beslissen over het voorstel van B. en W. om toe to treden tot het Gewest Leiden. In een uitvoerig pre-advies zetten B. en W. uiteen waarom samenwerking met de Bollenstreek en de Leidse agglo- moratie zo noodzakelijk is. Wethouder J. Huigsloot is van me ning dat de vorming van een streek- gewest voor de zeven bollengemeen- ten voor Voorhout belangrijker is dan deelneming aan het gewest Lei den. Burgemeester Stolwijk en wethou der De Groot staan op het stand punt, dat naast overleg in de bollen streek oriëntatie in het gewest Lei den niet kan worden gemist. B. en W. stellen de raad voor, toe te tre den tot de gemeenschappelijke rege ling gewest Leiden. De kosten hiervan worden geschat op f 1 per inwoner, wat neerkomt op f 6.500, verdeeld over vijf jaren- Naast dit belangrijke agendapunt stellen B. en W. ook voor om grond aan de Rembrandtlaan te verkopen aan een achttal personen, voor de bouw van acht woningen. NIEUW-VENNEP Dinsdagmid dag moest de brandweer naar de IJweg. nabij de Lisserweg, waar een personenauto stond te branden op een bouwland. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, brand de de auto volledig uit. De bestuurder, de omstreeks 23- jarige J. v. d. M. uit Lisse, lag be wusteloos naast de auto, maar had verder geen verwondingen. De man moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De politie tast over de oorzaak van het ongeval volledig in het duister. Het slachtoffer kon nog niet worden gehoord, zodat ook nog geen antwoord kon worden gegeven op de vraag, hoe de auto op het land terecht kwam. Voetbal in Koudekerk KOUDEKERK Na het jeugdtor nooi van de A-junioren dat zater dagmiddag begint en waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Poliofonds, zal het eerste elftal van Koudekerk in het veld komen tegen Kamerik om de Siem van Klaveren beker. De wedstrijd begint om half acht 's avonds. Vóór de wedstrijd en in de rust zul len zowel de Koudekerkse muziek vereniging „Kunst na Arbeid" als de Alphense harmonie en drumband Crescendo, en het Majorettenkorps van Wilskracht een show verzorgen. praat Jan van Loon rustig door, hij is onverstoorbaar. „Soms kan ik dat wel zeggen, als ik weet dat er een mooie vis zit, dan geeft dat niks, dan kan ik em ook wel even laten lopen. Maar zo gauw ie er aan zit: slaan. Je mag niet geven, dan verspeel je hem. Kijk, ziet u. nou hangt ie er aan hè. Dit is maar een kleintje, die tel len niet mee in een strijd'.. Weer dezelfde handelingen, het ge beurt vliegensvlug, maar niet ge haast. „Kijk, daar gaat ie weer, nou zal ik hem eens laten gaan.Nee, ziet u, dat mot je ook niet doen. Nu is het vlokje weg en je vis ook". Jan toch PR komt een man in een roeiboot voorbij. „O, die woont in de Cornelis Schout laan; nou hij is niet zo'n kleinig heidje; hij is wel een knaap hoor, een geweldenaar in die vishengel- En ik heb zelf knap mee kenne komen, in vroeger jaren en zo, maar die arm hè. Maar ik kom toch te kort bij deze jongens hoor". Hij vertelt dat er de avond tevoor een man in de Zijl zat te vissen die het in geen dertien jaar ge daan had. „Die man zat te suffen, hij zat te suffen, hij zat daar toch een paar vissen te verspelen. Maar als ik hier vanavond ga zitten, kan u wat mee naar huis nemen hoor, en geen kleintjes, zoals deze weer. Ik geloof dat ik maar eres wat die ga zitten". Hij peilt, schuift het pennetje een centimeter of zes hoger en gooit weer in. De vis begint meteen. „Tssj.Helemaal erg Jan, nou moet je even daarmee gaan kappen jon gen. Ja, die vissen zijn slim hoor. Even gaan kappen, want het ge beurt mij niet zo erg gemakkelijk dat ik zo'n kreng van een visje er ook niet aan weet te krijgen. Nou meneer, als dat zo doorgaat, dan kan je mij wel in het water gooien, want ik kan toch geen slag zwemmen. Tsjonge, Jan toch". Een kilo TN de oorlogsjaren heb ik es een keer een paling van een kilo aan de peurstok gehad. Ja, hij woog precies twee pond. En die heb ik toen verkocht an een vrind van me. Ja, want die vent verging natuurlijk ook van de honger. Ik ging altijd met m'n vader, die was een stroper, nou meneer een eerste klasser, hoor. Hij heb toen met me eens een snoek van 25 en één van 27 pond gevangen- Ze smaakten goed. Hup. weer zo'n voorntje. Ziet u, die beestjes ma ken veel meer spats, doen alle voorntjes.Maar in de oorlog p>eurde ik veel, nu vind ik het niet zo leuk meer. Als er dan 's nachts al die bootjes liggen en de één steekt dan een sigaretje op... „Het was eens in augustus- En ik had er maar weinig puf in om naar Duitsland gestuurd te wor den. Nou kan ik ze nog niet luch ten of zien, die Duitsers. Ik zat er op een nacht onder zo'n brugge tje een paar alen te vangen. En daar komen die lui weer aan hè, en ik denk blijven zitten in dat donker hè, maar die vent zet er toch een dot lioht op. Ik denk: „Nou is het gebeurd Jan". En ter wijl voel ik een aaltje rukken hè. dat ding zat er al een paar minu ten aan. me hele lijf beefde zo dat ik het veel later door had. Maar die lui hadden helemaal geen kwaad in het hoofd, want één zei in het Duits dan hè: „Dat is er één", toen ik hem in me em mer gooide. Maar ik was goed van de kaart, man. Want je schrikt je kapot". „Ha, nu heb ik hem toch. Kijk es, wat een mooi beestje. Een pracht exemplaar, Die houdt wel een 2Vt centimeter over (hij meet; pre cies 2xlt cm boven de maat). Mooi visje, maar in een wedstrijd moet ie dat hakie toch niet zo'n end in zn mieter douwen. Daar raak je allemaal tijd mee kwiit. Ver draaid, nou heeft die vent van gisteravond mn stokertje nog. Maar ik heb een ander apparaat, dat is van mijn dochter om d'r ogen mee te bewerken, voor de haartjes, weet u wel. Zo, meneer die kan weer gaan zwemmen hoor. Dat b£#sie noemen we een scheermes. Hij gaat wel veel op mij lijken. Ik ben er ook zo een. Hij heb alleen geen uilebril op zijn gezicht". Snelboten JAN van Loon zit vol verhalen. Hij kan een middag blijven vertel len. Hij vindt het jammer dat er peuraktes in sommige wateren zijn ingetrokken. Hij kan schel den op de mensen van de snel boten; zij halen veel fuiken leeg en daar krijgen de peurders de schuld van. ALPHEN Rond het nieuwe ge bouw van de N.V. MAVOM metaal verzorging zal vanaf vrijdag 22 augustus een expositie van metalen kunstwerken van de Rotterdamse kunstenaar Gust Romijn zijn te zien. Dit naar aanleiding van de opening van het gebouw op 29 augustus. Gust Romijn werkte, dank zij een beurs van de Franse regering, enige tijd bij Ailier 17 in Parijs. Daarna verbleef hij geruime tijd in Spanje en werkte in 1963 een half jaar in New York. Hij heeft al veel exposi ties achter de rug, waaronder de Biennale van Venetië en van Mid- ielheim BelgiëKamakuru Japan en Cincinnatti Art Museum U.S.A. Romijn is een all-round beeldend kunstenaar. In 1955 won hij de na tional e grafiekprijs. Verder is hij lid van de Venstergroep en van de Groep Zero ,twee schildersgroepen. Maar hel meest is hij een beeldhou wer, alhoewel hij zichzelf liever vormgever noemt. Hij maakt het lief sta vormen, die als het ware mee gaan spelen met het licht en de schaduw, die geen voorstelling er gens van zijn en niets speciaals be doelen, maar waar het. publiek naar wil kijken en het spel van lijnen wil meespelen. Zijn vormen willen een inspiratie zijn voor de fantasie van het publiek, zodat hij kan zeggen dat het publiek voor 90 de kunst maakt. Op de foto: de kunstenaar schuift zijn kunst naar de voorgrond en ziet hoe de kijker reageert. Kom VANAVOND tussen half acht en negen uur naar het Jeugdhuis, Voorstraat 72, Katwijk a. Zee, voor inlichtingen over: U kunt zich daar ook opgeven voor de cursussen: en/of 1 gevorderden) Schriftelijke en telefonische inlichtingen dagelijks bij: o.l.v. M. VAN DER HORST, (door het I.M.O. officieel erkende Middenstandsopleiding) De lessen beginnen de 1e helft van september. Hij kent alle viswateren rond Lei den: „Je ken het zo gek niet den ken of ik weet wel waar het leg en wat er zwemt". Vroeger zelfs viste „de ouwe", zoals z'n vrienden hem noemen, tot aan Gorkum. In twintig minuten hengelen liet hij' me zo'n vijftien vissen uit de Zijl zien. Geweldig, zo'n visser. H. Dunant vrijdag in K'kerk KOUDEKERK Op vrijdag 22 augustus tussen 5 en 6 uur zal de „Henry Dunant" afmeren bij „Span beton" aan de Hoogewaard. Heit gemeentebestuur zal verte genwoordigd zijn, de „druivenprin- ses" uit het Westland gaat de patiën ten op druiven tracteren. Om acht uur biedt de Koudekerk- se muziekvereniging Kunst na Ar beid een serenade aan. Tevens zal de zanggroep Cameleon uit Hazers- woude-Rijndijk operettemelodieën ten gehore brengen. Verder zullen leden van de Bond van Plattelands vrouwen, van de Christen-Vrouwen bond en het Rooms-Kath. Vrouwen gilde de patiënten met bloemen ver rassen. LEIDEN Een 78-jarige Leidse vrouw ging gistermiddag om streeks vier uur met haar net van het postkantoor gehaalde pen sioengeld (400 gulden) op weg naar huis. Op de Jan van Hout kade werd zij aangehouden door een haar achterop fietsende man. De man vertelde haar dat hij van de postrecherche was en twijfelde aan de echtheid van de door haar ontvangen biljetten. Toen hij haar vroeg de biljetten aan hem te laten alen aarzelde ze eerst maar zij liet ze toch zien, alhoewel zij ze stijf vast hield. De man wees twee biljetten van f 25 aan, die wel eens vals fcouden kunnen zijn. De vrouw weigerde het geld mee te geven en ver klaarde het zelf wel naar het postkantoor te zullen brengen. Op het plein voor het postkantoor werd zij weer door de man aan gehouden. Hij wist haar deze keer te overreden hem een biljet mee te geven. Daarop verdween hij. Binnengekomen bleek er niet eens een postrecherche te bestaan. De vrouw is nogal slecht van gezicht, en kon geen signalement van de oplichter geven. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Trinette, d v J W Hoogstraaten en J W Paar- dekooper. Gwendolynn Gerritje Geertruida, d v W D N Honders en WAM Blokhuizen. René, z v A J Polane en C A van Dam. Johanna Maria Daniëlle Brigitte, d v C Lang broek en D S Denekamp. Wilhelm Jerardus, z v J Dool en G van Om meren. Johannes Arie Hendrik, z v S P Griffioen en G Dompeling. Ma ria Johanna, d v H Hoek en J van Delft. Belinda, d v P van Biene en M C Duivesteijn. Johan Gijsbert, z v G Honsbeek en J G de Roode. Al- "jertus Martinus, z v H J K Finger en G C Benning.Joacihim Rogier Marius, z v A A Vandecasteele en R M H G Monbailliu. Ciska Julia, d v W van Santen en G J Bakekr. Overleden: P van der Tas, 79 jr, man. J J M van Capel, 5 jr, zoon. C Hakkenbrak, 72 jr, man. M van dor Vijver, 50 jr, echtgenote van J C van den Hoonaard. C Chrispijn, 71 jr, man. M G Hoogenlboom, 6 maan den, zoon. C J van Haastrecht, 64 jr, man. J G M Stijnman, 18 jr, zoon. J G W Bolt, 86 jr, wed van M H Kuivenhoven. E Ruijgrok, 69 jr, wed van M H van Niehoff. C le Febre, 57 jr, echtgenote van F van den Nieuwendijk. M Kret, 63 jr, echtge note van C J Kruijskamo. LEIDEN Gisteren om 11 uur is op het kruispunt Churchilllaan Vijf meilaan een 16-jarige fietser uit Voorschoten aangereden die een 47- jarige Rotterdamse automobilist geen voorrang verleende. De jongen is met schaafwonden aan armen en gezicht en een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. LEIDEN Jan van Loon is 57 jaar. Dat geef je hem helemaal niet als je hem naar een viswater brengt. Hij heeft dan een pijlsnelle reactie en een goed getraind oog, dat het dobbertje bij de felste lonweerkaatsing im het water toch blijft zien. Al zijn handelingen verlopen soepel en vlug: het armgebaar waarmee de klomp voer in het water wordt gegooid (precies im een cirkel), de manier waarop het vlokje aan het haakje bevestigd wordt, of waarop de vis van de lyn wordt gehaald. Hij is een sportvisser die respect afdwingt bij elke toeschouwer; hij is een visser die je geen latijn vertelt: „Dat zijn senscutiescheppers. Die jongens die zeggen dat ze tien pond paling hebben gepeurd op een nachie, nou meneer, stuur die maar vaar ouwe Jan toe, hoor. Want ouwe Jan weet wat peuren is. Als sportvisser kan ik zeggen dat ik dertig jaar lang in de stroperij gezeten heb. Mijn vader was een echte stroper; ik ben er in op gevoed". t lopen naar de Zijl. Het is bloed heet, maar dart is niet erg vertelt Jan van Loon me: „Kijk, die hitte i heeft er niet zoveel mee te doen, maar hert water en de wind; die twee moert je kennen.Het is een lelijke wdnd die er nu staat (wijzend in de Zijl). Kijk, als je de wind op de handen heb, dan eh.. kom je natuurlijk slecht in met die hengel, begrijpt u, en als je wind van achteren heb, dan haal je natuurlijk wel moeilijk naar je toe, maar je ken vissen. En daar gaat het toch om", e gaan de brug over en hij kijkt even naar het water. Wijst dan dat we „daar" moeten gaan zit ten. „Daar" is recht tegen de zon in en met wind tegen („op je han- c den"). 'Je moet kiezen hè, uit veel dingen. Kijk er ligt wat vuil en er groeit wat dotterblom, daar zwemt altijd wel een vissie". Odeklonje erwijl hij zijn hengel tevoorschijn haalt en zijn tuigje in orde maakt zegt ie ineens: „Als je een kame- raad van je beloofd hebt dat je een maaltje paling bij hem zal brengen, dan ken je ze 's nachts noodt vangen. En je zal het zien, nu, dart ik me handen vol krijg om een vis te krijgen", lij gaat op zijn stoeltje zitten, kijkt naar de lucht en zegt dat er wel wat onweder" zal komen, dan grijpt hij in een plastic zakje waar tarwebrood in zit: „Ja, het is ge woon tarwebrood. Ik gooi er geen rommel in en me zoons ook nooit- Een kennis van me vertelde es dat '\i er odeklonje indeed, maar ik niets, hoor meneer.Nu effe roeren". de klompjes tarwebrood vallen prachtig in een rondje; in het midden gooit ie zijn pennetje. Zijn tuigjes worden door zijn kinderen gemaakt. Hij zegt dat ie niet meer kan meekomen op een wedstrijd door dal ie veel last heeft van zijn arm en zijn nek: „Daardoor ver speel je veel vis. Me zoons meneer, die mot u zien vissen. Dat hou je niet voor mogelijk, maar het is net of de vis aan der lui hakie vastzit". Ij kijkt meewarig naar zijn pen netje, schudt even met zijn hoofd: „Ja, me jongens zijn geweldig. Wie dat zijn? Me zoons en me dochters zijn me jongens", i] vertelt weer over de wedstrijd van afgelopen weekeind: „Ja door die versleten arm, mot je korter gaan zitten en dat is voor vijf mi nuten niet zo erg, maar voor vier uur twee maal twee uur is dat voor mijn te veel. En nu ben ik na al die jaren vissen, doordat die hengel dus te zwaar werd, nou zowat eh.pak weg op de veer tiende plek geëindigd". Ij is even stil, en dan cynisch: „Maar ja, je mot de vis ook een kans geven hè, met een dikker garen zal je mij niet zien vissen hoor. D'r zijn nou gewoon meer vissen die vam me winnen, maar die halen me zoons er dan wel uit". Geen stroper J}AT vinden wij het mooiste van de hele sport hè, dat je niet met twintig honderdste garen gaat zitten of zo dat eh. doen de oudere mensen nog wel en dan met zo'n heel grote haak en maar proberen die vis te vangen. Daar kan je een schip mee aan de kant krijgen; mijn interesseert dat niks of die vis ligt, daar geef ik niets om. Ik ben nu geen stroper meer. Ik gooi ook altijd alles terug, soms in de wintermaanden wil ik nog weleres bakken". Terwijl hij zit te praten sabbelen de visjes aan het vlokje brood. Ik zit ook naar het dobbertje te staren. Hij haalt op. Ik zag het pennetje niet eens bewegen: „Kijk meneer dat noemen ze een posje. Dan heb ik net toch nog niet goed genoeg gepeild hoe diep het was. Het vraagt ook een grote precisie- Het hangt van de centimeter af, een paar centimeter te ondiep kan maken dat je niks vangt. Het ligt eran hoe de vis ligt, soms ligt ie wat hoger, laten we zeggen, met het oog op de natuur. Kijk bra sem bijvoorbeeld kan je over de grond vangen, maar hij doet het ook van de grond. Ik vis nu van de grond". Lekker beest TK was zeven jaar toen ging ik met mijn vader naar de ring vaart lopen. En dan gingen we zitten tussen Sassenheim en Lis in, en daar woonde mijn groot moeder en van haar kreeg ik opa mee en dan gingen we dat grapje van twintig kilometer lopen- Kijk meneer, deze hangt eraan. Dit is een lekker beest hè. En dit noemen ze een voorn. Deze is mooi op maat. Die moet je hebben op de wedstrijden.Zo, gaat jij maar weer lekker zwemmen". Even een plonsje, een glinstering van een wit buikje en de vis is weg. „Vroeger dus hè, toen heb ik het al lemaal zelf geleerd; ik zeg ook nooit tegen me zoons hoe ze het moeten doen. Je moet ze zelf op zoeken, dan leer je het. Tijdens een wedstrijd zeg je ook niet: Joh je mot het zo doen". Er spartelt weer een visje aan de lijn. Een snijertje. „Nou, dat heb je natuurlijk niet ge zien hè. Als je naar mijn kijkt kan je dat ook niet zien. En als ik zeg: „Kijk es meneer, daar gaat ie", dan' ben ik te laat. Ik moet meteen slaan". Hij. gooit de vis weer weg en priemt een vlokje aan de haak, zwiert de lijn op de plaats. Ondertussen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7