„Grote schoonmaak" op komsl in Tsjechoslowakije Praag weer in het gareel Herdenking Russische inval Lente werd geen zomer TOCH SCHOOL IN UDDEL De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES 9 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL PRAAG Noch Alexander Dubcek, noch Josef Smrkofsky, noch Jan Palach, noch de verbe ten strijdende Tsjechoslowaakse ijshockey'ers hebben het kunnen beletten. De Praagse lente heeft geen zonnige zomer gekend, maar is teruggedraaid naar een mistige kille winter. Een jaar na de brute inval van de Warschaupacttroepen loopt Tsje- choslowakije weer in het gareel van het Kremlin en het ziet er naar uit, dat het land zich daar niet binnen afzienbare tijd aan zal kunnen ontworstelen. Het communistische partijapparaat in Praag zal daartoe ook voorlopig geen pogingen onder nemen. Moskou is er nu reeds, zo kort na de inval in geslaagd alle leidende li berale figuren in de partij uit te ran geren of op een lager plan te plaatsen en de opengevallen plaatsen te doen bezetten met „orthodoxe" Russisch-gezinde communisten. Onder vrijwel de gehele bevolking echter smeult een vuur. waarvan de omvang weliswaar niet precies is vast te stellen, maar dat de Tsje choslowaakse en Russische leiders toch de nodige angst inboezemt: Waarom? Waarom anders zouden de Russische leiders zo kort voor de eerste „verjaardag" van de inval in de Krim geheime besprekingen heb ben gevoerd met president Svoboda en partijleider Husak, waarom moe ten de Warschaupacttroepen nu juist grote troepenmanoeuvres in Tsje- choslowakije houden en wat te zeg gen van de dagorder die minister van defensie Martin Dzur vorige week uitgaf en waarin met een duidelijke verwijzing naar de 21ste augustus het Tsjechoslowaakse leger opdracht krijgt zich gereed te houden om alle APELDOORN De oudgerefor- meerde gemeente in Uddel krijgt toch haar eigen lagere school. De mi nisters van onderwijs en van binnen- /andse zaken hebben namelijk laten weten er geen bezwaar tegen te heb ben, dat de gemeente (Apeldoorn) een lening aangaat voor een bedrag van 180.000, die door de ouders van J de leerlingen was bijeengebracht. De Apeldoornse gemeenteraad zal don derdag beslissen of men de aanbie- i ding accepteert. Zoals bekend, is de strijd van de iouders al gaande sinds 1961. Omdat er ook dit jaar niets bleek te komen van een eigen school, besloten zij uit protest de kinderen, die dit jaar voor het eerst naar school gingen thuis te nouden. „uitingen van emoties en hartstocht die schadelijk kunnen zijn voor de verhouding met Rusland te onder drukken". In ieder geval de studenten hebben via hun „tien geboden" de bevolking opgeroepen tot passieve demonstra ties op 21 augustus door het boycot ten van het openbaar vervoer, cafés, bioscopen e.d. Studenten Het waren ook de studenten die het eerst pogingen ondernamen een meer liberale ontwikkeling door te voeren. Deze ontwikkeling kwam pas goed op gang toen op 4 januari 1968 de stalinistische Tsjech Novotny zijn functie van partijleider verloor aan de Slowaak Alexander Dubcek. Deze begon met voortvarendheid tegemoet te komen aan de wensen van tegenstanders van de „oude gar de": hij kondigde meer openheid in het staatsbestel aan, bevorderde de uitvoering van bestaande plannen van moderne economen als professor Ota Sik, zegde toe dat de schendin gen van het socialistisch wetsbestel onder het oude regime zoveel moge lijk ongedaan zouden worden ge maakt en ijverde voor meer vrijheid op het gebied van pers en cultuur. Toen Novotny ook zijn functie van staatshoofd verloor en „de held van de Sowjetunie" Ludvik Svoboda zijn plaats innam scheen Tsjechoslowa- kije regelrecht op een van Rusland onafhankelijke politieke status af te koersen. Ultimatum Na korte tijd echter werd op pijn lijke wijze duidelijk dat Rusland de ze ontwikkeling niet wenste te tole reren. Het vond de andere partners van het Warschaupact (behalve Roe menië) bereid Tsjechoslowakije een ultimatum (de zg. brief van Warschau) te stellen: de commu nistische partij in Praag moest haar absolute heersersrol hervatten, de censuur herstellen en de „rechtse an tisocialistische krachten" resoluut aanpakken. Dubcek weigerde daarop in te gaan maar verklaarde zich bereid tot tweezijdige besprekingen. Deze wer den van 29 juli tot 1 augustus in het Slowaakse grensplaatsje Cierna Nad Tisou gehouden. Het compromis dat daar werd bereikt, werd later in Bra tislava bekrachtigd. Inval Spoedig daarna echter begon de Sowjet-pers opnieuw antisocialisti sche krachten in Praag ervan te be schuldigen dat zij de „geest van Bra tislava" schonden. De geruchten over grootscheepse troepenmanoeuvres werden steeds sterker en nadat van uit Moskou werd vernomen dat daar het centrale partijcomité in buitenge wone zitting bijeen was, vielen op 20 augustus tegen middernacht strijd krachten van usland, Polen, Oost- Duitsland, Hongarije en Bulgarije het land binnen. De Russen verklaarden te hebben gehandeld op verzoek van „partij- en staatsfunctionarissen van de Tsjecho slowaakse socialistische republiek", zonder ooit te onthullen wie dat dan wel waren geweest. Dubcek, Cernik, Smrkovsky en an deren werden weggevoerd maar toen de Russen niemand konden vinden om een marionettenregering te vor men waren zij gedwongen Dubcek en de zijnen als gesprekspartners te er kennen. Wat er bij de besprekingen in Mos kou is afgesproken is nooit bekend geworden. Hoewel Dubcek en Svo boda, die bij hun terugkeer tot tra nen toe bewogen waren, zeiden dat de in januari ingeslagen koers zou worden voortgezet werd »I spoedig duidelijk dat ze veel concessies had den moeten doen. Een van de voor naamste was een verdrag over „tijde lijke legering" van troepen van het Wargchau-pact. Bergafwaarts Vanaf dat tijdstip ging het bergaf waarts met de liberale koers in het land. Aanvankelijk verzekerden de leiders het Tsjechoslowaakse volk nog dat de liberalisering zou worden voortgezet doch de bevolking scheen er niet veel vertrouwen in te stellen. De populariteit van Dubcek en Svo boda verminderde en toen bleek dat de Russen parlementsvoorzitter Smrkovsky als een van de gevaarlijk ste opponenten zagen bleef die al gauw als voornaamste symbool van de liberalisering over. De Russen slaagden er echter in Smrkovsky zonder veel omhaal van zijn functie te ontheffen: in januari van dit jaar werd hij benoemd tot president van de Volkskamer. Ondertussen had premier Oldrich Cemik bij diverse geheime besprekin gen met de Russen bereikt dat alleen de Russische troepen in het land zou den blijven. Nieuwe crisis Op 16 januari van dit jaar kwam het land in een nieuwe crisis terecht. De student Jan Palach stak zichzelf uit protest tegen de politieke ontwik keling op het Wcncscslasplein in brand en werd door zijn dood een levend symbool van het verzet tegen de partij en tegen de Russen. Er volgden meer gevallen van zelf verbranding en de studenten hielden weer demonstraties. Begin april kwam het verzet tot een dramatisch hoogtepunt: de Tsjechoslowaakse ijs hockeyers slaagden er tot tweemaal toe in de Russen bij de wereldkam pioenschappen te verslaan. Bij hun terugkeer in het land werden er hef tige anti-Russische demonstraties ge houden, waaraan volgens de Russen ook diverse partijleden deelnamen. Moskou protesteerde krachtig en slaagde erin een passend antwoord te geven: 15 april: Smrkovsky uit zelfkri tiek; 16 april: vele „verraders en colla borateurs" worden gerehabiliteerd; 17 april: Alexander Dubcek wordt als partijleider vervangen door de meer Russisch-gezinde Gus- tav Husak. In Praag werd meege deeld dat de vervanging op eigen wens van Dubcek geschiedde. De to tale ondergang van de in januari in gezette liberalisering werd hiermee een feit. Bedreigd Op 22 juli slaagden de Russen erin vele uitgerangeerde liberale leiders te laten zeggen dat het land voor de inval inderdaad werd bedreigd door anti-socialistische krachten. Dit was een grote overwinning voor Moskou, omdat bijna alle communistische partijen in het buitenland de inval hadden veroordeeld. Een nog duidelijker bewijs dat het land weer geheel onder de vleugels van het Kremlin was teruggekeerd werd onlangs geleverd door het Tsje choslowaakse partijblad Rude Pravo die de „Praagse lente" toeschreef aan het werk van Westerse geheime diensten.... Nu, aan de vooravond van dc eerste „herdenkingsdag" van dc Russische inval biedt het land een zelfde rustig beeld als voor 21 au gustus 1968. Doch „achter de coulis sen" broeit het. Zogenaamde „illegale vlugschrif ten" worden in het openbaar verspreid en ondanks het feit dat de partij diverse waarschuwingen heeft geuit kan men soms dagenlang op grote uithangborden vlugschriften te genkomen zonder dat ze door trouwe communisten worden weggehaald. Het is duidelijk dat deze vlugschriften de werkelijke houding en bedoeling van de bevolking tonen en dat de machthebbers in Praag zich niet erg zeker voelen. Het valt op dat Praag thans een groot aantal geüniformeerde politieagenten heeft en men verwacht dat ook militairen zullen worden ingezet. De toekomstige ontwikkeling van het land is nog niet te over zien. Opmerkingen van verant woordelijke politici dat men in ieder geval niet terug zal keren naar de methoden van de jaren vijftig worden niet door feiten gestaafd. De vrees is algemeen dat het na 21 augustus tot een „grote schoonmaak" zal komen. Dit is de Amerikaanse tenor-saxofonist Don By as, samen met zijn collega Johnny Griffin de voornaamste gast op het Hammerveld-jazzfestival, dat op 9 en 10 augustus tcerd ge houden in het Stadspark van Roermond. De KRO maakte er tv-ópnamen, die vanavond op Neder land 1 worden vertoond. Er u-aren belangrijke artiesten uit Amerika, Tsjechoslowakije, België, Nederland en andere lan den. Waarom de grootste bijval juist de twee Amerikanen gold, zal u vanavond duidelijk worden.indien u jazzliefhebber bent en het programma tussen 8.20 en 9.10 uur volgt. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.07 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Ken-merk. 7.32 uur Tommy Cooper-show. 8.20 uur reportage Hammerveld jazz-festival. 9.10 uur serie Advocaat Judd: „De bekentenis". 10.00 uur verhaal over een „kosmische ontmoeting". 7.03 uur aflevering Woobinda. 8.20 uur Dubbelspion: Kidnappers in Tokio. 9.10 uur documentaire „Vrouw in Polen". 10.10 uur reportages wereldkampioenschappen wielren nen amateurs in Brno (Tsjechoslowakije). VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 KRO 8.00 uur Bel Canto. 8.30 uur hoorspel „Als een naaktslak". 11.05 uur Toeristisch magazine Horizonten: West-Fin land. Hilversum 11 AVRO 7.35 uur „Vergeet 't maar", amusementsprogramma met veel muziek. 9.30 uur Hiering in de Scholengemeenschap „De Amersfoortse Berg", met o.a. Jan Wolkers. 10.05 uur jonge amateur-artiesten in „Muze zonder make up". 10.55 uur Muziek van deze eeuw. „Hoegenaamd niets. De man leek te bevriezen toen lk Geurtsema's naam noemde. En ik had het nog wel zo voor zichtig aangelegd", antwoordde Verster en vertelde onder welk voorwendsel hij Boekels benaderd had. „Da's jammer, want hij zal waarschijnlijk wel de enige zijn die weet waar Henri te vinden is. Maar dat hij niets wilde zeggen verwondert me niet. U moet niet vergeten dat zijn Harry zich bij Geurtsema bevindt. Hij zal bang zijn dat hun bezigheden het daglicht niet al te best kunnen verdra gen en natuurlijk is hij er niet op gesteld dat u dat ontdekt."' „Heeft Henri Geurtsema wel eens met de politie te doen gehad?" „Tweemaal, maar hij is geen van beide keren gearresteerd. De eerste keer betrof het een vechtpartij waarbij hij een man een messteek toebracht. Gelukkig slechts een ongevaar lijke vleeswond. Harry was er ook bij betrokken en door toedoen van Boekels is de zaak in de doofpot gestopt. Het heeft hem heel wat gekost, zegt men." „En de tweede keer?" vroeg Verster toen Burgers in gedachten verdiept bleef zwijgen. De waard keek hem aan en haalde zijn schouders op. „Een poging tot diefstal van auto-onderdelen uit de garage waar hij werkte. Hij werd gesnapt toen hij ze aan Harry probeerde te overhandigen. Hoe het hun gelukt is die dans te ontspringen zou ik niet kunnen zeggen. Waarschijnlijk heeft de garagehouder terwille van de ouders er verder geen werk van gemaakt. Er wordt gezegd dat Geertje zelf naar de man toe is gegaan. Ik krijg hier natuurlijk heel wat te horen, maar veel is er niet over gekletst, daartoe respecteerden ze Geertje te veel en ze hadden medelijden met haar." „Waar staat het huis waarin ze gewoond heeft?" „Aan de Iepenweg. Feitelijk een doodlopende straat waar maar vijf huisjes in staan, alle aan dezelfde kant, elk in een eigen tuin. De iepen zijn al lang geleden verwijderd wegens iepeziekte. Ik meen dat het eens de bedoeling was de weg om het kerkhof heen te leiden naar het marktplein, maar daar is nooit iets van gekomen. Een stille buurt om te wonen. Het huisje van Geertje is het laatste dat er gebouwd is", vertelde Burgers hem terwijl hij opstond na een bik op de ouderwetse, eiken hangklok geworpen te hebben. „Tijd om uw tafel te dekken", zei hij glimlachend, „be dankt voor de borrel." Verster verzonk in gepeins. Hij stond nog steeds voor een blinde muur waar het Henri's adres betrof. Het enige licht punt was dat, wat hij over hem te horen had gekregen niet in tegenspraak was met een mogelijke poging tot chantage. En verder...? Het meisje Boekels? Misschien was zij door middel van 'n vriendin te bereiken en de naam van haar vriendin, of vriendinnen zou hij waarschijnlijk wel door Burgers gewaar kunnen worden. Even later dwaalden zijn gedachten naar Timmermans. Hij was benieuwd wat deze hem te vertellen zou hebben en of hij iets bereikt had. Of het hem gelukt was ergens tastbare bewijzen van schuld te vinden. Dat zou dan een verheugend bericht zijn natuurlijk. Hel werd tijd dat er schot in kwam. Maar Verster wist dat het hem eigenlijk teleur zou stellen, omdat hij, ondanks zijn vergeefse pogingen tot nu, inwendig overtuigd was dat hier het spoor van de moordenaar te vinden was. Hij stond op en ging naar zijn kamer om zich wat op te frissen. Terwijl hij de trap op liep zag hij Burgers met een volgeladen blad naar de gelagkamer gaan. „In een paar minuten ben ik weer beneden", riep hij naar de waard. „Als u het eten maar niet koud laat worden, want dan krijgt u het met mijn vrouw aan de stok", waarschuwde de waard lachend. „Gebeurt ook niet", verzekerde Verster hem. Hij volstond ermee zijn gezicht en handen te wassen en een kam door zijn haar te halen en haastte zich toen weer naar beneden vanwaar de heerlijke geur van gebraden kip hem tegemoet kwam. Hij genoot van de overvloedige en goed toebereide maaltijd en maakte Burgers een compliment over zijn vrouws kookkunst. „Nu ziede dat ik niet opgesneden heb toen ik zei dat ze lekker kan koken", antwoordde de waard voldaan. Verster had zijn sigaret halverwege opgerookt toen de telefoon ging. Burgers die erheen was gelopen kwam hem waarschuwen dat de oproep voor hem was. Zoals Verster al gedacht had was het Timmermans. Aan de toon van diens stem hoorde hij dat er iets te vertellen was. (Wordt vervo Igd) RADIO VWO.M) Hilversum I. 402 m. KRO: 18.30 Nieuws; 18.41 Actualitei ten; 19.00 Stereo: Luc Lutz; 20.00 Stereo: Bel Canto: Ope ramuziek (opn.); 21.20 Wereld kampioenschappen wielrennen op de baan voor amateurs te Brno: 21.30 Als een naaktslak, hoorspel: 22.25 Overweging; 22.30 Nieuws: 22.40 Mededelin gen; 22 45 De zingende kerk; 23.05 Horizonten: toeristisch magazine: 23.35 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws; 18.11 Radiojour naal; 18.25 Stereo: Promenade orkest met zangsollsten; 16.00 Trefpunt: discussierubriek voor actuele zaken; 19.30 Nieuws: 19.35 Vergeet 't maar: gevarieerd programma; 21.00 Stereo: Pianorecital (opn.); 2130 Hiering: jeugdprogram ma; 22.05 Jonge cabaretar tiesten: 22.30 Nieuws: 22.40 Ra diojournaal: NOS: 22.55 Ste- .eo: Muziek van deze eeuw: 23.55-24.00 Nieuws. vmmamaimumuia TELEVISIE;- VANAVO Nederland L NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje; STER: 18.56 Reclame; NOS: 19.00 Journaal; STER: 19.03 Reclame: CVK/I- KOR/RKK: 19.07 Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving: KRO: 19.32 De dwaze wereld van Tommy Cooper, tv-serle; STER: 19.56 Reclame; NOS: 20.00 Journaal; STER: 20.16 Reclame; KRO: 20.20 Hammer veld Jazz Festival: 21.10 Kleur: Advocaat Judd: De bekente- n-« tv-film; 22.00 Kosmische ontmoeting: programma over vliegende schotels...: HIRO: 22.25 Attentie Rennerskwar- tter: 22.30 Hart voor het Hart: 22.35 Uit boven 60; 22.40 Mani festatie Nederland; NOS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland II. NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje: STER: 18 56 Reclame; NOS: 19.00 Journaal; 19.03 Kleur: Woobinda. tv-serle voor de Jeugd: 19.28 Scala: in formatief programma: STER: 19.56 Reclame; NOS: 20.00 Journaal; STER: 20.16 Recla me: NOS: 20.20 Kleur: Dub belspion, tv-filmserle; 21.10 Vrouw in Polen, documentaire film: 22.10 Verbinding met... Brno: Reportage wereldkampi oenschappen op de baan wiel rennen voor amateurs; 22.40-22.45 Journaal. België. Nederlands progr. Kanalen 2 en 10. 18.55 Zand mannetje: 19.00 De laatste grens, (uit de BBC-reeks/Ad- venture): 19.25 Filmpje: 19.30 Tienerklanken; 19.55 Medede lingen; 20.00 Nieuws; 20.25 De vijanden, eenakter; 21.25 Vero ver de aarde. De stand van onze kennis van de aarde, haar evolutie en de huidige onderzoekingsterreinen; 22.15 Inter- en Eurovisie: Wereld kampioenschappen wielrennen voor amateurs te Brno. Sa menvattende reportage; 22.45 Nieuws. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende woord; 7.15 Lichte grammo- foonmuziek met nieuws en ac tualiteiten; TROS: 8.00 Nieuws: 8.11 Veraoekplatenpro- gramma: (8.30-8.32 Nieuws): 9 00 Gymnastiek voor de hulsvrouw; 9.10 Heel toevallig: Het Bont, licht programma; 9.35 Waterstanden: 9.40 Voor de kleuters; 9.55 Stereo: Ver- zoekprogramma; 11 00 Nieuws; 11.02 Op sleeptros: voor auto mobilisten; 11.45 Actualiteiten; 11.55 Mededelingen: KRO: 12.00 Gevarieerd programma; (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac- t'irilteiten: 1300 Raden maar...); NCRV: 14 00 Stereo: Radio Kamer-orkest en solist: 14.40 Stereo: Omroep Orkest en zangsoliste; 15 00 In 't Zil ver: voor oudere luisteraars; 16.00 Nieuws; 16.02 Gevarieerd vakantieprogramma voor de jeugd; 17.00 Lichte grammo- foonmuziek voor de tieners; 18.00 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.). Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek; 7.23 Lichte grammo- foonmuziek; (7 30-7.35 Van de voorpagina): VPRO: 7.54 Deze dag; VARA: 8.00 Nieuws en actualiteiten; 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek; (Plm. 8.30-8.35 Van alle mark ten thuis); 9.00 Stereo: Studi o-opnamen exclusief gemaakt voor VARA-radlo; 9.40 Jeugd programma; 10.00 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws: 11.02 Voor de hulsvrouw: 11.40 Stereo: Oude muziek (gr.); 12.00 Stereo: Lakmé. opera van Delibes (gr); 12.54 Voor het platteland; 13.00 Nieuws: 13.11 Actualitei ten; 13.25 Licht orgelspel; 13.45 Gesproken portret: 14.00 Mu ziek voor Potemkln, hoorspel; 14.50 Stereo: Planorecital; 15.35 Stereo: Bariton en piano; 16.00 ui-hws; 16.02 Voor boven de zestig: 17.02 NOS: Oude lied- les: VARA: 17.20 Voor de jeugd: Plm. 17.55 Mededelin gen. Hilversum in. 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws; 9.02 Lichte vocale mu ziekjes; 10.00 Nieuws; 10.03 Nieuwe langspeelplaten met kritisch commentaar; NOS: 11.00 Nieuws: n.03 Muziek - lezen: (12.00 Nieuws): AVRO: 13.00 Nieuws: 13.03 Radiojour naal: 13.06 Platenprogramma: (14.00 Nieuwst; 15.00 Nieuws: 15.03 Arbeidsvitaminen: 16 00 Nieuws: 16.03 Licht platenpro gramma 17.00 Nws. 17.02 Ra diojournaal; 17.05-18.00 Pop- en countrymuziek. TELEVISIE MORGEN Lappie Loep en het geheim van de degenstok OH&eziev we£T sreve uit DÊ BUUBT /avdérrahdêmdé. MTTO re treo/fiev..... t/ETtAWAA/ hm DÉ bm£t7£B£ald£ hlmmm tS &BcnEC DM DAT vm/ DÉ srJJtrfMiXEB. Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1298: De volgende och tend marcheerde de plichts getrouwe diender Eelco Eelkema het Rijkhuyzer Bos in om poolshoogte te gaan nemen bij Gozewijn van Uylen. De burgemees ter had namelijk gezegd: „Eelco, ga eens kijken wat die kale op zijn terrein uitvoert En als-ie toeval ligerwijze een schat mocht Vinden, let er dan op of die op ONS of op ZIJN terrein ligt Geef hem des gewenst ook de nodige be scherming, want je weet hoe* alles gaat vandaag de dag.....'." En dat wist Eelco maar al te goed. „Boev'n koom'n op schatt'n laf zoals vlieg'n op de honing", mompelde hij, geoefende blikken in het rond I werpend. Maar mogelijk verdachte figuren nam hij niet waar. Alleen de voor trekker Loetje Saloe toefdé in het bos en daar had Eelco geen bezwaar tegen, i Hij was immers vroeger zelf ook bij de welpen geweest en wist dat voor- trekkers zeer betrouwbare lieden waren. „Móge, welp'nleider", groette hij vriendelijk. „Al uil de veer'n om de dagelijkse goeie daad'te verricht'n?" j— „Ik zou niets liever doen, veldwachter", glimlachte Loetje. „Eilaaser I schijnen weinig mensen in het bos te zijn, die verlangend uitzien naar mijn goede daden." „Dan weet ik er misschien wel eenzei Eelco geheim zinnig. „Hij is daarginds op een stukkie privé-terrein bezig een schat op te zoek'n. Misschien kan-ie wat hulp gebruik'n. Kom maar meeIntussen had Gozewijn van Uylen de oude familieschat gevonden. Ongewonden knielde hij bij de kuil, waarin een met ijzer beslagen koffer lag, boordevol kostbaar goud YIP-PIE-IE-IEIk ben RIJK!!!" juichte hij. En juist op dat moment traden de veldwachter en Loetje Saloe naderbij. „Mijn vermomming werkt uitstekend', peinsde Loetje. „Ik geloof dat er hier gelegenheid komt voor een héél goede daad!" 2. Lappie wilde bukken, maar Jonas duwde hem opzij. •■Weg, ik zal wel eens zien, waar ik tegenaan geschopt het gras. „Hé, het is een wandelstokje," riep hij, zich oprichtend. „Wat een grappig stokje is dat..enne.Jonas hekeek het stokje nauwkeurig „het is al een héél oud stok je..." „Dat is echt iets voor jou. Jonas zo'n stokje", grapte Lappie, „het zal je geweldig staan....!" Jonas knikte. „Dat is heslist geen gek idee Lappie, ik houd dit en voortaan ben fc onafscheidelijk met dezewandelstok'. Lappie schaterde het uit, toen hij merkte dat Jonas wérkelijk van plan was om voortaan met eenwandelstok te gaan lopen. „Ha ha ha ha, die Jonas, man, je weet toch, dat dat al lang uit de ha ha, die Jonas, man, je weet toch, dat dat al lang uit de mode is...er loopt nu toch niemand meer met een vvan- destok rond...ha ha ha, ik zie....' Toen werd Jonas een beetje boos. „Moet je nu zo'n brutale rekel horen!' riep hij, op Lappie toelopend, het stokje dreigend geheven

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9