Londen wil ook katholieken in regering Noord-Ierland Schrikbeeld van Ulster in greep IRA houdt van angst Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor nieuwe meubelen?. Geld voor hoge rekeningen? Geld voor u: Meer Britten naar Ulster I L. Mies van der Rolie (83) overleden VERZETSORGANISATIE STEEKT KOP OP Grimmige vrede CHICHESTER-CLARK MOET ZICH VERANTWOORDEN AMRO-Lening (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18 x f363.30 of 24xf280.89) Slechts gewapende vrede in Ulster AMRO-Lening (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18xf244.20 of 24 xf 189.39) AMRO-Lening (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18xf 183.15 of 24xf 142.04) AMRO-Lening (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18 x f213.67 of 24xf 165.71) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. Munitieus onderzoek 7 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 LISBURN De sterkte van de Britse gevechtstroepen in Noord- Ierland wordt de komende dagen i verdubbeld. Het betekent dat acht duizend Britse militairen in Ulster worden ingezet De bevelhebber van de Britse troe- II pen in Noord-Ierland, luitenant- generaal Sir Ian Freeland, zei dat de taak van zijn troepen is de partijen gescheiden te houden en de vrede te bewaren door onpartijdig op te tre den. Vanmiddag zou premier Chiches- ter-Clark een verzoeningspoging doen. Hij belegde een bijeenkomst met invloedrijke rooms-katholieken en protestanten. BELFELD Twee jongetjes die op de spoorrails waren gaan zitten heb ben gistermiddag op de spoorbaan tussen Roermond en Venlo een treinstel laten stoppen. Aan de waarschuwingssignalen stoorden zij zich niet Om ongelukken te voorkomen bracht de machinist zijn locomotief met enkele goederenwagons tot stilstand. De jongens sloegen op de vlucht toen de machinist hen in de kraag wilde pakken. Ze zijn later door de politie aangehouden. Het is er (nog) rustig in Belfast, maar Britse troepen houden toch de wacht bij de ingang van Falls Road in Belfast. Hoewel de sol daten alles doen ojn hun aan wezigheid door een gemoedelij ke houding van een zekere grim migheid te ontdoen, is een zekere „bezettingssfeer" toch niet weg te denken. Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen BELFAST In Londen hebben premier Wilson en premier Chichester-Clark van Ulster hun eerste gesprek gehouden. De laatste, die de protestantse regering van Noord-Ierland leidt, is door Whitehall op het matje geroepen om zich te verantwoorden voor zijn beleid, dat, hoe men dit ook keert of wendt, tot de recente hysterische uitbarstingen van geweld heeft geleid. Sedert 12 augustus is vermist: Peter Henk Vercrugge, 17 jaar, wo nende te Voorburg. Signalement: 1,75 lang, donkerblond haar, twee gebro ken voortanden, gekleed in spijker broek, grijs overhemd met ritssluiting, lage bruine schoenen. Duidelijk is dat premier Wilson garanties wil hebben dat Ulster niet opnieuw op de rand van een burgeroorlog wordt gebracht. Niet voor niets heeft Chichester- Clark gisteravond een soort vredesconferentie belegd, waarop zo'n twintig politieke en reli gieuze leiders kardinaal Conway liet overigens verstek gaan de slechts door leger- bajonetten in de hand gehouden noodtoestand hebben besproken. 22 t/m 30 augustus (behalve zondag 24 augustus) aanvang Kaarten bij de V.V.V. s te Delft, 21.00 uur Den Haag. Rotterdam, Schiedam, Utrecht en via de V.V.V.- theaterbespreekbureaus. Prijzen der plaatsen f 12.50, f9.-, f7.-, f5.50, f4.50, f3.50 en f2. Pionier der moderne architectuur CHICAGO Een der grootste ar chitecten ter wereld. Ludwig Mies van der Rohe. is, 83 jaar oud, in Chicago overleden. 5Iies van der Rohe was tegen het eind van dc twintiger en het begin van de dertiger jaren leider van het bekende „Bauhaus" in Dessau in Duitsland, de door Walter Gropius opgerichte school voor nieuwe archi tectuur en toegepaste kunst. Mies van der Rohe geldt daarmee als een der pioniers van de moderne architectuurrichtingen, die na de oor log niet alleen in Europa maar ook eiders op de wereld het gezicht en karakter van stad en landschap to taal zouden veranderen. Hij had een grote bewondering voor de Neder landse architect Berlage. Hij moest van het Duitse natio- naal-socialisme. dat hij cultureel als een terugval in barbarendom beschouwde, niets hebben en nadat de nazi's zijn „Bauhaus" hadden gesloten vluchtte hij dan ook in 1937 naar de Verenigde Staten, waar hij verder bleef werken en de ideeën van het „Bauhaus" uitdroeg en in praktijk bradht: een der oorzaken dat de moderne Amerikaanse architec tuur een zo nabije verwantschap toont met die van Noord-West-Euro- pa. Ludwig Mies werd op 27 maart 1886 in Aken geboren als zoon van een steenhouwer-metselaar. Ook zijn vader gaf blijk van kunstenaarschap. De jonge Mies kreeg zijn basis opleiding op de vakschool voor de bouwnijverheid. Hij volgde twee leerjaren in architectenbureaus en kreeg ten slotte zijn architectenoplei ding van Peter Behrens, die zelf een leerling was van Gropius en Le Cor- busier. Hij vestigde zich in Berlijn en daar voegde hij de familienaam van zijn moeder, Van der Rohe, bij zijn eigen naam. Stijl-groep Er werd een verzoeningscommissie ingesteld, die door dc leden van de Ulsterbeweging voor burgerrechten al is aangeduid als een huichelachtig lichaam, dat slechts tot taak heeft de daden van de regering te dekken. Waarnemers in Belfast nemen aan dat er in Londen belangrijke sleutel vragen ter tafel komen. Men ver moedt dat de hervormingen, vooral op electoraal gebied, zullen worden versneld. Men neemt aan dat White hall op Chichester-Clark druk zal uitoefenen zijn protestantse kabinet te verbreden. Men denkt in dit ver band aan de vorming van een coali tieregering een kabinet dus dat naast protestantse ook rooms-katho- lieke ministers telt hoewel Chi chester-Clark dit al bij voorbaat van de hand gewezen heeft. Een van de moeilijkst te beant woorden vragen zal wel zijn, hoe lang de Britse troepenmacht in Ulster tussen de onverzoenlijke en van bittere haat vervulde bevol kingsgroepen moet blijven staan. Premier Wilson wil hier zo spoedig mogelijk een einde aan maken, ook al omdat het inzetten van Engelse I militairen tot ongewenste repercus sies in de Ierse republiek heeft ge- I leid. I Tenslotte, en beslist niet op de I laatste plaats, zal de positie worden I herzien van de politiereservisten, de j zogenaamde B-Specials. Dit geheel j protestantse gezagsapparaat, waarvan alle 8.000 leden de vorige week gemo biliseerd werden, wordt, niet ten on-' rechte, in de schoenen geschoven ge- weldadig en vooral partijdig te zijn opgetreden. Ze boden bescherming aan de protestanten, terwijl ze de rooms-katholieke burgers in de kou lieten staan. Tijdelijk De opperbevelhebber van de thans 6.000 man sterke Engelse troepen- I macht in Noord-Ierland, luite- nant-generaal Sir Ian Freeland, heeft j gistermiddag verklaard dat automa- j tische wapens slechts een tijdelijke j barrière kunnen vormen tussen het protestantse en het rooms-katholieke j volksdeel. Hij toonde zich bevreesd dat zijn soldaten door beide partijen spoedig als indringers en zelfs als vijanden zouden worden beschouwd. Hij hoop te dan ook dat de Londense confe rentie constructieve resultaten zal opleveren voor een spoedig herstel van de rust en de orde, zonder dat daarbij troepen behoeven te worden ingeschakeld. De vraag is alleen of dit zomaar lukt. De onderlinge verschillen zijn al eeuwenoud, terwijl de haat en wraakgevoelens groter geworden zijn dan ze ooit zijn geweest. Aan de wortel van het Noordierse probleem ligt een stuk sociale, poli tieke en religieuze discriminatie. De hervormingen, die het protestantse kabinet van premier Chi chester-Clark voornemens is uit te voeren, liggen weliswaar in het naaste verschiet, maar misschien gaat de verwezenlijking daarvan de rooms-katholieke minderheid toch nog niet snel en ver genoeg. Gewapende vrede De ogenschijnlijke vrede, die thans in de hoofdstad van Ulster heerst, is voor alles een gewapende vrede. De rooms-katholieke en de protestantse kranten blijven elkaar bestoken. waarbij meer strijdbijlen worden blootgelegd dan begraven. De politie ke en religieuze leiders blijven el kaar met verwijten overladen. Nie mand onder de toch niet van gezond verstand verstoken voormannen doet ook maar een poging de sporen van de nachten van geweld en schande uit te wissen. Op de r.k. begraafplaats Milltown heb ik vanmiddag de begrafenis mee gemaakt van enkele slachtoffers van de straatterreur, die acht doden en 800 gewonden eiste. De kisten waren bedekt met de republikeinse tricolo re, terwijl ze door burger-erewachten werden begeleid. De rouwstoeten trokken langs het grote monument, waarop de namen van de Noordierse verzetsstrijders gebeiteld staan, die door de Engelsen opgehangen zijn, vermoord werden, of bij gevechten tegen de Britten zijn omgekomen. Bij de geopende grafkuilen spraken priesters vertroostende woorden uit. Een van hen hoorde ik de honderden mannen, die om hem heen stonden, waarschuwen tegen het veroorzaken van nieuw geweld. „Laat deze droeve gebeurtenis niet nog veel tragischer worden door nieuwe wanordelijkhe den", zei hij. „Geef geen aanstoot op uw weg terug naar huis. Zeg niets en doe niets waar andersdenkenden aanstoot aan zouden kunnen nemen." Moorden De roep om een diepgaand onder zoek naar de omstandigheden, onder welke acht burgers werden dood geschoten, wordt inmiddels groter en groter. Men wil weten wie van de drie betrokken partijen de moorden hebben begaan. Was het de politie, die de vuurwapens hanteerde, of wa ren het protestantse dan wel rooms-katholieke sluipschutters? Waarschijnlijk is dat extremisten van alle groepen aan de schietpartij en hebben meegedaan. Met de grote vooroorlogse figuren uit de Nederlandse architectuur hield hij nauw contact. Vooral de „Stijl-groep" had zijn bijzondere aandacht. Een heel bekend werk uit die tijd is zijn gedenkteken voor de omgeko men communisten Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. Zijn interesse ging bijzonder uit naar de volkswoningbouw. Na de oorlog zijn van zijn hand vele monumentale gebouwen in Duitsland gekomen: een hoofdkan toorgebouw voor het Krupp-concern, de „Galerie des 20-sten Jahriiun- derts" in Berlijn, het Mannheimer Theater. Ondanks zijn bijdragen aan het moderne Duitsland bleef hij in de Verenigde Staten wonen. Bekende gebouwen in Amerika: het „Seagram Building" in New York en het Ame rikaanse consulaat in Sao Paulo in Brazilië. Britse soldaten die in Bel fast doorlaatposten bewaken controleren nauwgezet iedere voorbijganger. Zelfs boodschappentassen werden op wapens onderzocht. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BELFAST Het schrikbeeld van de IRA houdt Ulster iu een beklemmende greep gevangen. Deze illegale verzetsorganisatie, die ook in Ierland verboden is, hoewel zij de grondslag legde voor de republiek, heeft al laten verklaren verantwoordelijk te zqn voor een deel van de schietpartijen van de vorige week. Of dit werkelijk zo is, zal voorlopig wel een vraag blijven. Er moet reke ning worden gehouden met de moge lijkheid van intimidatie, omdat deze past in de zenuwenoorlog, die pro testanten (800.000) zowel als rooms-katholieken (500.000) tegen el kaar voeren. Gisteravond werd in de hoofdstad Ulster bekend dat de IRA al zijn leden had gemobiliseerd. De guerrillastrij ders zouden met hun wapens onder weg zijn om de rooms - katholieken in Noord-Ierland te helpen hun hui zen te verdedigen tegen de brutale aanvallen van protestantse politie- reservisten". Het nieuws kwam uit Dublin, uit een overigens onduidelijke IR A-bron. Ook bij vorige uitbarstingen in het Britse gebied zijn soortgelijke mede delingen gedaan. De sluipschutters zijn tot nog toe echter nooit en masse komen opdagen. KRANTEN De protestantse kranten in Ulster staan sinds een paar dagen vol met vreemde aktiviteiten van de IRA. De verboden organisatie van romantisch getinte Ierse vrijheidsstrijders zou niet alleen In Belfast opereren, maar ook over de grens. Ze zou verant woordelijk zijn voor een vrijdag avond gepleegde gewapende overval op en politiepost in het graafschap Armagh. Met bebloede koppen zouden de Ie ren zijn afgeslagen en weer in de richting van Dublin verdwenen zijn. De bus, waarmee ze gekomen waren, zouden ze in een op het grondgebied van Noord-Ierland gelegen bos heb ben achtergelaten. In het geteisterde Belfast, waar vrijdag- en zaterdagnacht 400 wonin gen in vlammen zijn opgegaan het aantal daklozen, zo is gisteren offi cieel bekend gemaakt, bedraagt liefst 2.000! zou zondagavond een complete IRA-zender gevonden zijn. De protestanten trachten dit althans met grote foto's in hun pers te bewij zen. ETHERPIRAAT De radio-apparatuur, die men op deze platen ziet. kan overigens in el ke dumpstore worden gekocht, en kan zelfs van deze of gene etherpi raat afkomstig zijn. De bewijsvoering is dus bijzonder zwak, maar ln Ulster wordt op dit moment helaas meer op het gevoel dan op het verstand ge werkt. Volgens Ingewijden bestaat de WA uit enkele honderden jongeman nen. die gezworen hebben onder geen enkele omstandigheid hun identiteit te verraden. Het legertje, dat Dublin nogal w-at zorgen baart, zou over geheime depots beschikken, waar moderne wapens zijn opgeslagen. De financie ring zou nooit problemen hebben op geroepen. Rijke, van Ierse afkomst zijnde Amerikanen, zouden altijd voor voldoende fondsen hebben ge zorgd. In Dublin, zo weet men in Belfast te vertellen zijn oproepen verschenen zich als vrijwilliger bij de IRA te mei twintig Amerikanen zUn gerecru- teerd. GEEN RISICO „De tientallen Ieren, die zaterdag avond bij grensposten zijn terugge keerd" dit wisten tenminste enkele protestantse kranten te melden zouden nauw met de IRA zijn geli eerd, hoewel ze nog niet bij de eigen lijke gevechtskern zouden behoren. Hoe het ook zij, of de IRA nu wel of niet in aktie gekomen is, de Britse autoriteiten nemen geen enkel risico. Naar Belfast zijn thans per schip enkele tientallen pantserwagens on derweg, die voor patrouilles langs de grens met de Ierse republiek zullen worden ingezet. Reizigers, die zich naar Ulster begeven, worden uitzon derlijk streng gecontroleerd. Op Lon den Airport bijvoorbeeld gaat alle bagage open. En op vele wegen zijn politievallen opgesteld om passerende auto's op aanwezigheid van bommen of ander wapentuig te onderzoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7