Balatonmeer: badkuip' voor toeristen in Hongarije Protest van Koopman- Van Doorn tegen diskwalificatie ONTVANGST NOG WAT STROEF Amerika steunt resolutie van Libanon Bekeuring ook te betalen met cheque Twee ongelukken met vijf doden Duidelijke taal Schade bij Zaltbommel hersteld Doelman GJS overleden Mutaties in team district West I 6 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1961 Van onze verslaggever Dick Ringlever) BOEDAPEST Het denkbeeldig gordijn is nog maar aarzelend opgetrokken: Hongarije haalt de slagbomen voor zijn westerse toeristen wel omhoog, maar het gaat nog wat stroef jes. De soldaten op de wachttorens hij de grensposten zijn nog met geweren bewapend en de papieren formaliteiten wekken de indruk, dat de Hon gaar zijn gasten slechts node en met een zekere achterdocht binnenlaat. Geen gastvrij welkom aan de grens; wél wachten, controles, stempels, papieren: de barrière is er nog, al is het dan maar een papieren. Toch: ook Hongarije ziet de aantallen westerse toeristen de laatste jaren stijgen. Het zijn er nog maar enkele honderdduizen den, maar het staatsreisbureau Ibusz verwacht, dat het er de komende jaren veel meer zullen worden. Het voert daartoe ook een doelgerichte actie. Stapels kleu- renfolders gaan de deur uit en binnenslands wordt hard ge werkt aan uitbreiding van de accommodatie. Oude hotels worden gerestaureerd en nieuwe verrijzen. Er worden cam pings aangelegd en bungalowparken gebouwd om het beddentekort weg te werken. En al blijft dat tekort nog bestaan, de toerist van vandaag zal minder moeite hebben onderdak te vinden dan in andere vakantiecentra: Hongarije is een vakantieland, dat nog niet overspoeld wordt door inter nationaal toerisme, dat elders wegen verstopt en stranden in mierenhopen verandert. De toerist, die nu Honga rije bezoekt, is er nog vrij exclusief en krijgt de ruimte. ..Badkuip" De Ibusz-functionaris geeft graag toe: „we hebben geen gouden zandstranden en geen blauwe zee". De toerist, die water voor zijn deur wil, moet het in Hongarije hebben van „Europa's badkuip", het Balaton meer, toeristentrekker nummer één En het is begrijpelijk, dat daar ook het accent op wordt gelegd in de folders. Niet ten onrechte overigens, want het is een van de grootste me ren van Europa. Weliswaar zonder het gouden strand van Mediter- ranné-concurrenten. maar wél van zo- Een van de duurste nieuwe hotels van Siofok: Lido, voorzien van alle gemakken. Onder: Eten in csarda bU niet op houdende zigeunermuzick. ■Esgfete danige afmeting (78 km lang en 14 km op zijn breedst), dat het liefheb bers van zee ruim in hun verlangens tegemoet komt. Watersport Balatonmeer, met zijn 120 badda- gen en zijn warme zon (30 graden in de zomer) wordt door de Hongaar graag de speeltuin van Hongarije ge noemd. In het noorden omzoomd door heuvels en in het zuiden door een laagvlakte met een lange reeks dorpen, ligt het er als een grote met groen water gevulde badkuip, die daarom ook al bijzonder is omdat het water alleen in het midden hoger staat dan een meter: men kan er kilometers waden zonder verder dan het middel onder water te komen. Vroeger was dit het oord van de welgestelden. Zij bouwden hun villa's in de bossen aan de rand van het meer en leefden er een goed leven. Na de oorlog moesten zij het veld ruimen. De villa's werden in beslag genomen en vele ervan worden nu gebruikt als pensions. Daarnaast werden nieuwe hotels gebouwd. De meeste daarvan in Sio fok, de belangrijkste plaats aan het meer. Naast het schiereiland Tihany en Balatonfüred aan de andere (noor delijke) kant en Keszthely aan de westpunt van het meer, is dit het grootste watersportcentrum. Men kan er zeilboten huren (voor vijf gulden per uur), men kan er waterskiën en met motorboten over het water ja gen. En wie daar niet voor voelt, kan er naar kijken, liggend op de grasga zons van de hotels aan de waterkant. I Hotels Hoewel het vakantiegebied nog in ontwikkeling is (pas de laatste jaren timmert men er in het westen mee aan de weg), vindt de toerist er nu alles wat hij wenst waar het om on derdak gaat: hotels, motels, bunga lows en campings. De prijzen daar van variëren. De A-hotels zijn vrij prijzig (40 gulden per nacht voor een tweepersoonskamer met bad), maar men kan ook veel goedkoper terecht met behoud van het nodige comfort. Zo betaalt men in een B-hotel zo'n 22 gulden voor een tweepersoonskamer (met bad) en in een C-hotel 14 gul den. Wat die laatste categorie betreft: als men geen al te hoge eisen stelt wat comfort betreft (wel met bad) kan m?n er best terecht. Voor de motels liggen de prijzen voor de ca tegorieën precies gelijk. De bungalows en appartementen zijn iets duurder (12 tot 15 gulden per persoon per nacht). Zijn dit voor de westerse toerist betaalbare prij zen, voor de Hongaarse arbeider, die gemiddeld een 2000 forinten (240 gul den) verdient zeker niet Men ziet hotels (wat voor de toeristenindustrie overigens aantrekkelijk is omdat ze de zo begeerde westerse valuta bin nenbrengen). De Hongaar zelf en de toeristen uit de andere Oostbloklan den brengen hun vakanties meestal door op de campings of in de zgn. toeristenherbergen, waarvan Honga rije er 85 heeft en die maar een paar gulden per nacht per bed kosten. Muziek Wat biedt het Balatonmeer meer dan watersportgenoegens? Behalve de trips, die Ibusz organiseert naar de poesta en naar het 150 km verder gelegen Boedapest, kan men aan het Balatonmeer paardrijden. In Siofok, Tihany en in Keszthely kan men voor enkele guldens per uur een paard huren en zelfs les nemen. Voor de enthousiaste rijders wor den er zelfs zesdaagse ritten georga niseerd in de omgeving van het meer. Overnacht wordt in stoeterijen. Heel aantrekkelijk, maar wel kostbaar: voor een zesdaagse toer betaalt men 700 gulden („all in"). Wat het avondvermaak betreft: in de grote plaatsen zijn enkele nacht clubs, meestal ondergebracht in de hotels. Maar wie echte Hongaarse sfeer wil proeven, doet er beter aan naar een gewone esarda te gaan, her bergen, waar men bij een zigeu nerstrijkje uitstekend en goedkoop kan eten en de verdere avond door brengen. -• --«7» /'V, Men vindt er in élk dorp wel enke le en het is daar, dat men Hongarije op zijn best ziet en proeft. Voor een paar gulden krijgt men een voortref felijke Hongaarse schnitzel (piritott Het jachthaventje van Siofok aan een rimpelloos Balatonmeer: een van de toeristische trek pleisters van Hongarije. sertésérmek magyarosan) of een spies met heerlijk geroosterd roversvlees (rablohus nyarson). En natuurlijk is er de gulyas, al wordt die dan heel anders bereid dan hier. Er komt geen rijst aan te pas, maar stukjes aardappel en bovendien serveert de Hongaar het in de vorm van soep. Meestal gebruikt men het daarom als voorgerecht, evenals de vissoepen, gemaakt van de produkten van het Balatonmeer, dat volop zoet watervis herbergt. En dat alles wordt rijkelijk besprenkeld met Tokaji of Burgundi wijn opgediend in een sfeer, die ongeëvenaard is, met zigeunermuziek, kaarslicht en zang van de gasten. Want een Hongaar, die zijn muzikale folklore koestert als een kleinood, zingt graag en hartstochtelijk als vi ool en cimbaal de oude volksliederen inzetten. Die sfeer is puur Hongaars en men vindt ze vooral in de kleinere dorpen. In de toeristencentra, waar nogal wat Duitsers komen, heeft ze wat meer een commercieel karakter. Dan blijkt opeens, dat de zigeuners het „Trink Brüderlein, trink" even vlot ten gehore brengen als de liede ren van de pusta In zo'n csarda kan men rustig hele avonden doorbrengen. Tot in de nacht blijven ze geopend. Wil men een aardige onderbreking, dan kan men aan de ober een spies met rauw vlees vragen en die zelf boven een j houtskoolvuur op het erf roosteren. Er worden daarvoor zelfs hele party's georganiseerd. Geen glamour Het is een heel ander soort ver maak dan dat in Spaans en Italiaanse badplaatsen. Geen glamour aan het Balatonmeer, geen palmenboulevards met volgens de laatste mode geklede flanerende dames. De dorpen maken een sobere, wat vale indruk. Nieuwe moderne hotels kunnen die nauwe lijks wegnemen. De zuidelijke oever van het meer is nog het aantrekkelijkst, al zijn Bala tonfüred en het eilandje Tihany aan de andere kant belangrijke vakantie- centra aan het worden. Hongarije is toeristisch nog in het eerste stadium, al verrijzen elk jaar nieuwe hotels en al zijn de wegen, waarlangs het toerisme moet komen, redelijk berijdbaar gemaakt. Maar wie van dat tikkeltje primitieve houdt en de sfeer weet te proeven, zal aan Hongarije exclusieve herin neringen bewaren. NEW YORK De Verenigde Sta ten zullen instemmen met een resolu tie in de Veiligheidsraad waarin de Israëlische luchtaanval van vorige week op Libanon wordt veroordeeld. Deze resolutie moet echter tevens een oproep aan alle partijen bevatten zich van aanvallen te onthouden. Aangenomen wordt dat Libanon, dat de resolutie indiende, met deze voorwaarde akkoord zal gaan en dat de Veiligheidsraad vanavond of mor gen tot stemming overgaat. Vijfvoudige moord Een van gezochte mannen meldt zich LOS ANGELES Een van de vier mannen naar wie de politie in Los Angeles zocht in verband met de vijf voudige moord in de villa van de filmregisseur Polanski heeft zich gis teren bij de politie gemeld. Het is de 27-jarige Steven Harrigan van Cana dese herkomst. Hij was aangeduid als een hippie, maar toen hij op het hoofdbureau van politie kwam. bleek hij „netjes" te zijn gekleed. Hij vertelde dat hij zich op het moment van de moord in een flat in Manhattan Beach. 32 kilometer van Los Angeles bevond. Op uitnodiging van de vermoorde handelaar in ver dovende middelen, Frykowski, had hij op de avond voor de moord een bezoek aan de villa van Polanski ge bracht. Hij had toen kennis gemaakt met filmster Sharon Tate. Harrigan ont kende aan verdovende middelen ver slaafd te zijn. Hij had ze zelfs nooit gebruikt. Hulp aan Israël Er zijn dingen, die zó vanzelfsprekend zijn, dat wij soms vergeten om ze te noemen. Zoals de financiële nood van het Joodse volk in Israël in de strijd om zijn bestaan. Hebt u dit jaar uw bijdrage al gestort? Het gironummer is 23434 Collectieve Israël Actie Johannes Vermeerstraat 22 Amsterdam BRNO Dc kans dat het tandem Koopnian-Van Doorn met eremetaal uit Tsjeclioslowakije terug komt is na gisteren zo goed als uitgesloten. De sprinters hebben dat voor een groot deel aan zichzelf te wijten om dat zij zich in de series en later bij de herkansingsritten gedroegen alsof zij nog nimmer een tandemrace re den. De manier waarop zij bijvoor beeld van de Westduitsers Barth-Müller verloren was die van een stel debutanten. Beangst voor het tandem dat het zilveren koppel van Mexico, Jansen-Loevesijn versloeg, hadden de Duitsers zich al bij voorbaat met een nederlaag verzoend. Toen de aanzet van Jansen-Koopman uitbleef zetten Barth-Müller voor het ingaan van de laatste bocht de aanval in. Een aan val die nauwelijks beantwoord werd door onze nationale kampioenen. Tot grote verwondering van de West duitsers gingen zij dan ook als eerste over de meet. De herkansing was ook al niet in drukwekkend van Koopman-Van Doorn. Er moest zelfs een blunder van de Roemeense tegenstanders aan te pas komen om de eerste her- kansingsrit te winnen. In de finale- herkansing gebeurde het dan. De tandems van de Verenigde Staten, België en Nederland aan de start. Lang voor de strijd ontbrand was wilde het Belgische koppel op het rechte stuk binnendoor lans Koop man-Van Doorn sturen. Van Doorn gaf Koopman een seintje en Rotter damse Wim dook omlaag toen het Belgische voorwiel bij het Neder landse achterwiel kwam, De Belgen, DEN HAAG Vanaf 1 september af kan in geval van verkeersover tredingen, waarbij transactie in handen der politie mogelijk is, het transactiebedrag in plaats van met contant geld ook per betaalcheque worden voldaan. Het bedrag dient hetzij onmid dellijk op straat aan de politieman of parkeercontroleur te worden voldaan, hetzij uiterlijk daags daarna aan het politiebureau. Tot de invoering van de nieuwe betalingsmogelijkheid is besloten omdat nu voor betaling per betaal cheque een bankgarantie geldt. SLEEUW IJK Vanavond om 8 uur speelt Sleeuwijk een licht- wedstrijd tegen de 4de klasser Amei- de. De gisteren aangekondigde wedstrijd Excelsior P-PPSC wordt niet gespeeld. PPSC treedt vanavond aan tegen Excelsior'20 in Schiedam. zeer onervaren op de tandem, kwa men daardoor in het gras terecht. Dat was voor de Russische baan commissaris Bachoejalov aanleiding om de rode vlag hoog te heffen. De rit moest daarna worden overgere den, zij het zonder deelname van Koopman-Van Doorn. Het Neder landse koppel werd namelijk ge diskwalificeerd. Ook al omdat de Ne derlandse combinatie al een waarschuwing zij het intern had opgelopen gedurende de rit tegen Barth en Müller na een zwieper. De Nederlandse ploeg diende daarna wel een protest in, maar of het zal helpen blijft de grote vraag. Geen voorrang verleend SEVENUM Twee ernstige ver keersongelukken hebben gisteren aan vijf mensen het leven gekost. Drie personen kwamen om het le ven bij een ongeluk in Sevenum. De personenauto, waarin zij zaten, werd op een kruispunt in de flank door een vrachtauto met aanhangwagen gegrepen. De bestuurder van de per sonenauto verzuimde namelijk voor rang te verlenen. Deze bestuurder, de 55-jarige heer J. J. van Nijnatten uit Zundert en zijn 58-jarige vrouw waren op slag dood, evenals een derde inzittende, de 44-jarige mevrouw M. L. Jans- sens van Loock uit Westmalle (Bel gië). Haar man werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. VIERLINGSBEEK Op de Radio- weg in Stevensbeek vloog een perso nenauto met grote snelheid uit de bocht en botste tegen een boom. De twee inzittenden, de 18-jarige A. G. van den Berg en de 19-jarige W. J. Thoonen, beiden uit Beugen (ge meente Boxmeer) overleden ter plaatse. Het is of de ANWB-service zich ook wat verkeersborden betreft over geheel Europa uitstrekt maar het is een Franse maat regel deze Nederlandstalige borden bij Marcél-en-Baroeuil Iqjigs de autoweg RN 17 bij de Frans-Belgische grens. Dag en nacht rijden hier Nederlandse en Belgische vrachtwagenchauf feurs en velen behheersen het Frans niet voldoende. Men hoopt nu op deze manier ongelukken te voorkomen. ZALTBOMMEL Tussen bommel en Den Bosch, waar giste op een beveiligde overweg een ij ontspoorde na een botsing met melkauto, is vanmorgen sinds kvf over zes weer treinverkeer over j de sporen mogelijk. NS hebben de hele dag en na gewerkt a?n herstel van het ba vak, dat zwaar was beschadigd. A vankelijk zag het er naar uit dat het begin van de dienstregeling \i morgen slechts één spoor gebri zou kunnen worden, maar met spanning van alle krachten wist n? te voorkomen dat nieuwe vertragr gen zouden ontstaan. Ook het spo Den Bosch - Utrecht kon weer wc den bereden. GORKUM Op 37-jarige leefl is maandagmorgen in zijn won plotseling overleden de heer W. i Maurik. In Gorkum, maar zeker il minder in de wijde omgeving wasi bij de votbalclubs een beki persoon. Bijna 25 jaar was Wout van M rik als aktief lid verbonden aan voetbalvereniging GJS. Ruim twa jaar verdedigde hij het doel van Gorkumse voetballers en deelde in de ups en downs van zijn ven ging, die hem altijd ter harte is gaan. De laatste jaren speelde hij de lagere elftallen. Nog zaterdag vormde hij de sluitpost voor achtste team. Ook op ander gebied heeft hij a voor de vereniging meer dan e» verdienstelijk gemaakt, In verband met dit overlijden a alle voor deze week vastgestelde tij ningsavonden afgelast. UITHOORN In het zaterdag-d tal van West 1 dat vanavond in li hoorn tegen het zondagteam van i district uitkomt, zijn op het laai moment nog vier wijzigingen aané bracht. Eerst gisteren berichtte j vereniging Huizen de KNVB dat I gekozen spelers Westland, Van telen en Baas met vakantie zijn I Veerman vandaag jarig is, zodat I geen van allen gebruik konden nt ken van de invitatie. Aan de select! ploeg zouden worden toegevoegd ka per v. Dijk van HCSC, Van 4 Groep van IJsselmeervogels en B| van Spakenburg. Kruis inga vanavonl in Scala over actie Hartstichting DEN HAAG In verscheid! dagbladen van gisteren stond vei dat staatssecretaris dr. R. J. H. Ki singa in de NOS-rubriek Scala spreken over het nationale appel de Nederlandse Hartstichting d< week doet op het Nederlandse volk.. De staatssecretaris, die eerst gi ren van vakantie is teruggeki vond geen gelegenheid om gistera' in de Hilversumse studio aanwezig zijn. Vanavond dinsdag 19 au| tus zal dr. Kruisinga in de rubriek Scala van 19.28 tot 20.00 op Nederland 2 spreken over het belang van de actie van de Hi stichting. SAN CLEMENTE Preside Nixon heeft een omstreden rechl uit Zuid-Caroiina, Clement F. Hayfl worth, benoemd tot lid van het Am rikaanse hooggerechtshof. Hij vol Abe Fortas op. Deze benoeming zal ongetwijfej protesten uitlokken, zo meent me' De 56-jarige Haynsworth geldt «I gematigd conservatief. Hij heeft »j tijd een aarzelend standpunt, ingem men ten opzichte van de burgerredl ten beweging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6