Barnard gaat door met harttransplantaties Provincies verder dan de landelijke partijen KUNST BEKLIMMEN OP DRIENERLO SAMENWERKING KVP-CHU-ARP GEZAMENLIJKE PROGRAMMA'S illes loed/ en( wer Bob Hope schoonpapa PENSIOEN chaos Verrast over dood Blaiberg Confectiefabriek gaat op slot Militair tijdens veldloop overleden Ontslagen leraar terug op zelfde school Achttien in de elf Thant wil VN- waarnemers bij grens Libanon Havenstaking 5 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 4 Putten komt op voor Nationaal Monument PUTTEN De instanties die ver- Mwoordelijk zijn voor de bescher- ling van het Nationale Monument Dam blijven schromelijk in. «breke. Tenminste volgens de ge- •nteraad van Putten, die gisteren net algemene stemmen een motie in je geest aannam. De raad nodigt de gemeenteraad van Amsterdam uit, „ten spoedigste j)e nodige maatregelen" te nemen en ^egt „niet te dulden dat de nagedach- j enis van de gevallenen op deze wijze iog langer wordt onteerd". B. en W. van Putten moeten vol- 0 ens de motie de Provinciale staten an Gelderland verzoeken aan de voor et Nationale Monument verant woordelijke instanties mee te delen, at de provincie Gelderland er niet anger prijs op stelt voor haar deel lij dit monument betrokken te zijn. De urn met aarde, afkomstig uit n Jelderland, moet worden terugge- svraagd „opdat deze op waardige wij- me in of bij het Provinciehuis in Arn- 1 iem zal worden bewaard totdat el- iers in Nederland een waardige cen- ;*frale herdenkingsplaats zal zijn ge- r ronden". (Van onze parleraentsredactie) DEN HAAG Als de drie christelijke regeringspartijen dit najaar zullen beslissen het gesprek binnen de groep van Achttien voor te zetten en nader uit te werken, zal de samenwerking op regionaal en plaatselijk terrein al een feit zijn. Want terwijl de commissie duidelijkheid van de Achttien nog steeds over het even tuele samengaan in 1971 praat, heeft de samenwerking in de pro vincies reeds gestalte gekregen, parteien De Zuidafrikaanse chirurg icbrof. Barnard gaat door met het a rerrichten van harttransplanta ties, ondanks het overlijden van Jr. Philip Blaiberg. Prof. Barnard, die de eerste hart- ,u ransplantatie ter wereld uitvoerde, chtte het aan geen twijfel onderhe- y ig dat de operatie op Blaiberg de l ïoeite waard is geweest. „Wij heb- ,jl ten zijn leven kunnen verlengen", zei d arnard, „en ook zijn lijden kunnen •erlichten". Volmaakt is een en ander nog niet. Aiaar het is beter gegaan dan wij Pendelen" üonique Floor heeft in uw zon- qigsblad (9 augustus) een artikel s schreven over de belangrijke in- ied die de vrouw kan uitoefenen op t geestelijke en lichamelijke ge- 0, ndheidspeil van haar volk. Daarin 6, a"d o.m. vermeld dat een echtpaar te ie nsterdam met behulp van het zgn. endelen" zieke en zwakke plekken het lichaam van de mens kan jlsporen, alsmede andere harmonieën te disharmonieën. TCu ben ik er zeker van dat „pende nt" (een vorm van wichelarij, zoals k het gebruik van aardstralen- -,r stjes) inderdaad mogelijk is, evenals raadplegen van de geesten van den en het waarzeggen met behulp bijv. handlezen, kaartleggen, ho epen enz. tJlij afvragende wat de Bijbel over ze dingen zegt moest ik onwillekeu- denken aan de tekst „Mijn volk f at te gronde door het gebrek aan nnis" (Hosea 4 vs 6). Dat er een 1 Toot gebrek aan kennis van Gods oord bestaat blijkt wel uit het feit er zo ontstellend veel belangstel- g is voor het lezen van horoscopen andere lectuur op het gebied van ultisme. Of er is wèl kennis, maar en bereidheid om God te gehoorza- en. Ook nu nog geldt: „Wie een oor left, die hore wat de GEEST tot de neenten zegt." )e Bijbel spreekt voor zichzelf, zoals kiteronomium 18 vs 10-15 en Jesaja vs 13. Ik wil echter ook nog verwij- i naar enkele gebeurtenissen uit het euwe Testaent. waaruit blijkt dat ids Woord en Wet onder de eerste ristenen nog volop gezag had: bijv. ndelingen 8 vs 9-12, 16 vs 16-18 en ™vs 18 en 19. tfet dit opmerkelijke verschil: waar het O.T. sprake is van „uitroeien" „ter dood brengen" is met het ko- oi«n van Jezus Christus aan de gelovi- i autoriteit verleend om in Zijn am (Jezus betekent: God redt, God Tijdt God geneest) de mensen, die Ier de invloed van deze occulte chten gekomen zijn en hun zonden len belijden, genade te verkondigen te bevrijden. Dat geldt zeer zeker i voor déze tijd. Rotterdam Mej. L. van Diemen dachten. Wij zijn er bedroefd over dat Blaiberg is overleden aan de ge volgen van het afstotingsproces. Dit chronische afstotingsproces tastte zijn hart zo sterk aan dat het bezweek". Toch bleek prof. Barnard nogal verrast te zijn door de plotselinge dood van Blaiberg. „Ik was veertig minuten voor hij stierf nog in het ziekenhuis. Omdat ik verkouden ben, ben ik niet in de steriele kamer ge weest waar hij lag. Blaiberg had juist iets gegeten en ook nog om water gevraagd. Veertig minuten daarna stierf hij. Blaiberg was een vriend van mij, geen pa tiënt. Hij was een geweldige man." Nief afdoend Tenslotte benadrukte de chirurg nog eens dat een harttransplantatie geen afdoend geneesmiddel is, maar alleen het lijden verlicht. „Door het afstotingsproces wordt het hart zo zwaar beschadigd dat het nooit meer goed functioneert. Thans is het nog niet mogelijk dit proces stop te zet ten. Wij kunnen het alleen maar ver tragen." ARNHEM De herenconfectiefa briek van de NV J. Abas in Arnhem zal worden gesloten. Het bijna zeven tig jaar oude bedrijf zal de najaarsor ders nog uitvoeren en eind oktober definitief de produktie staken. Vooral het gebrek aan arbeids krachten en de verminderde afzetmo gelijkheden hebben tot dit besluit bij gedragen. Over een afvloeiingsrege ling voor het honderd man tellende personeel is met de vakbonden volle dige overeenstemming bereikt, aldus de directie. Een vakbondsbestuurder noemde deze regeling "zeer redelijk" vergeleken met andere overeenkom sten in de confectie-industrie. ROERMOND Tijdens een veldloop van een afdeling van de Ernst Casimirkazerne in Roermond is gisteren de dienstplichtig soldaat P. Burger uit Breda onwel geworden en overleden. De heer Burger was sinds 21 juli van dit jaar in opleiding bij het Korps der technische specialis ten. Hij was gistermorgen terugge keerd van weekendverlof. De militai re geneeskundige dienst stelt een on derzoek in. Breed lachend poseert hier nie mand minder dan Bob Hope voor de camera's, samen met zijn dochter Nora Ai'is en haar brui degom Samuel Doyd McCullagh, na de voltrekking van het huwe lijk tussen het jonge paar. Mevrouw Dorothy Haupt, de wedu we van de man wiens hart in het lichaam van Blaiberg werd overge plant, heeft een beroep op de medici gedaan het hart van Blaiberg (dus dat van haar man) te laten cremeren. Ze wil niet dat het voor wetenschap pelijke doeleinden wordt gebruikt. (Het is echter niet waarschijnlijk dat dit zal gebeuren. Ook het hart dat Washkansky de eerste mens met een ander hart ontving is bewaard gebleven). (Vervolg van pag 4) Een verplichte pensioenverzekering voor alle werknemers zal een aan vulling moeten vormen op het AOW- en AWW-pensioen. De hoogte van de uitkering wordt gekoppeld aan de loonindex. Het CNV wil de werkne mers in overheidsdienst, die een waardevast pensioen genieten' via het algemeen burgerlijk pensioenfonds van deze verplichte wettelijke ver zekering uitzonderen. In het pensioensysteem zou een vloer ingebouwd moeten worden van het minimaal en netto .besteedbare mini muminkomen. Wie het minimum inkomen verdient gaat er bij pen sionering dus niet op achteruit. Het maximum pensioen zou tenminste zo hoog moeten zijn als de inkomens grens van de Wet Arbeidsongeschikt heid, die thans 21.400 gulden bedraagt. De mogelijkheid van bovenwettelijke regelingen sluit het CNV echter niet uit. De weduwen van werknemers zou den 50 procent van het laatst genoten loon moeten ontvangen plus 10 pro cent voor elke halve wees met een maximum van 100 procent. Voor volle wezen wordt een percentage genoemd van 20, ook met een maximum van 100. Ingreep In een artikel in De Gids van het CNV zegt de heer De Graaf dat verder sleutelen aan de bestaande regelingen geen enkele zin heeft. Verbetering van de pensioenen vergt een drastische ingreep. Het voorgestelde plan van het CNV is radicaal, doeltreffend en kost minder dan de meeste pensioen- verzekeringen op dit moment. Het pensioenbeeld zoals dit zich op het ogenblik in Nederland vertoont, ver gelijkt hij met een bonte lappendeken. In het CNV-plan wordt uitvoering van het verplichte pensioensysteem voor alle werknemers toegedacht aan de bedrijfsverenigingen. De meest ge lukkige ontwikkeling vindt het CNV een volksverzekering waarbij de pen sioenen voor iedereen waardevast worden volgens het omslagstelsel. De vakbeweging wil echter alleen spreken over de belangen van de werknemers. Zelfstandigen en beoefe naars van vrije beroepen zullen zelf uitspraken moeten doen over een wenselijke aanvullende verplichte pensioenvoorziening. Naar het oordeel van de heer De Graaf kunnen de vele pensioenfondsen die nu bestaan nooit garanderen dat hun groep verzeker den gelijk blijft. Verandert die groep, dan wijzigt zich de binnenkomende stroom premies, waaruit de pensioe nen betaald moeten worden. Het CNV acht daarom een centrale verzeke ringsregeling noodzakelijk, omdat op deze wijze alleen tot waardevast pen sioen gekomen kan worden. AMSTERDAM De heer F. van Dam, die twee maanden geleden om nogal duistere redenen werd ontsla gen als leraar Nederlands aan de christelijke detailhandelschool in Am sterdam, geeft vanaf morgen weer les aan deze school. Zijn ontslag is onge daan gemaakt omdat was gebleken, dat deze stap van het bestuur niet rechtsgeldig was. Het ministerie van onderwijs en de raad van beroep had den namelijk geweigerd het ontslag te bekrachtigen. De moeilijkheden zijn gisteren op een vergadering van bestuur en per soneel van de school besproken. Over de resultaten hiervan is niets bekend gemaakt omdat de aanwezigen be sloten een spreekverbod in acht te nemen. Een beeld van de ravage in Biloxi, een van de vele plaatsen, waar de wejvelstorm Camille met furieuze kracht heeft huis gehouden. De storm is inmiddels uitgeraasd, maar een spoor van vernieling zal de herinnering nog jar enlevendig houden. Bo ven de oceaan cirkelt echter weer een nieuwe wervelstorm in wording. Amerikaanse vliegtui gen trachten nu, met een poging de kern te bevriezen, het geweld meer in toom te kunnen houden. SOMEREN Bij het oprijden van de rijksweg in Someren verleende de 59-jarige heer A. C. Timmermans met zijn fiets geen voorrang aan het andere verkeer, waarop hij door een bestelauto werd geschept. De man overleed aan zijn verwondingen. Mevrouw Eileen Blaiberg (links) weduwe van de langstlevende harttransplantatie-patiënt ter wereld, kreeg na het overlijden van haar man bezoek van me vrouw Waskansky, weduwe van de allereerste harttransplantatie patiënt. Zo zijn in een aantal provin cies door de drie christelijke partijen gezamenlijke program ma's opgesteld, komt men in Al melo en Amersfoort bij de ge meenteraadsverkiezingen met één lijst uit en gaan de leden van de partijen in een Zuid hollandse gemeente samen op stap om leden te werven. Dat alles is een gevolg van dc brief, die de partijvoorzitters dr. A. Veerman, mr. A. van der Stee en de heer C. J. van Mastrigt begin dit jaar aan de lagere partij-regionen zonden. Daarin werd aangedrongen reeds nu wegen te gaan zoeken, die kunnen leiden tot samenwerking bij de Sta ten- en gemeenteraads-verkiezingen in 1970. Het Centraal Comité van de ARP liet de kieskringen echter duidelijk weten, dat de partij er geen prijs op zou stellen, als men met de lijstbin- ding vooruit zou lopen op de lande lijke ontwikkeling. l?r. Veerman wees een fusie of federatie van de hand. Somber De eerste maanden na de brief kwamen er alleen maar sombere ge luiden uit de provincies en gemeen ten. De wil tot samenwerking was er wel, vooral bij de KVP en CHU. Maar men rekende te weinig met de grotere tegenstellingen tussen de drie. Meestal geen scherpe politieke geschillen, maar persoonlijke. Vooral in orthodoxe gemeenten. Er zijn nog vele plaatsen in Nederland waar ARP en CHU niet met elkaar samen werken. Een andere moeilijkheid is de bin ding, die beide partijen in veel kleine gemeenten hebben met de kleintjes uit de vaderlandse christelijke poli tiek: SGP en GPV. Vooral de SGP schijnt bij een plaatselijke samen werking nog al eens bezwaren te hebben. Een samenwerking met de KVP is voor die partij onmogelijk. Veel kiesverenigingen, met name Anti-Re volutionaire, komen voor de keus te staan: de samenwerking met de SGP op te heffen en te gaan praten met KVP en CH-kieskringen of alles bij het oude laten. In orthodoxe gemeen ten wordt daar danig over geknokt. Zetelwinst Bij de provincies ligt de zaak veel gunstiger. In alle gewesten worden nu gesprekken gevoerd. Dc grote moeilijkheid hier is de vraag: lijst- binding of niet. Voor de KVP is dat geen bezwaar: zij wenst één lijst voor de komende Statenverkiezingen. Ook bij de CHU breekt men zich daar het hoofd niet over, al denkt men in sommige provincies wel verdeeld. En ook de ARP is verdeeld. Want ondanks de brief van dr. Veerman, geen fusie, geen lijstbinding, komen de drie partijen in Friesland en Lim burg wel met één lijst uit. In Limburg heeft dat tot aangena me consequentie, dat de protestanten hier in 1970 twee zetels in de Staten zullen bezetten tegen één nu. Beide AR- en CH-) kandidaten staan name- Friesland was de eerste provincie lijk op een verkiesbare plaats, waar zich een christelijke samenwer king aandiende. Er zijn drie provin cies waar het niet vlot: in Drente schrikt men af van een te nauwe samenwerking. Besprekingen zijn wel gevoerd, maar beslissingen blij ven uit Dat geldt ook voor Overijssel, waar vooral de twee protestantse part ners roet in het eten dreigen te gooi en. De CHU voelt wel voor samen werking op basis van één program: géén lijstbinding. In de ARP heerst grote verdeeldheid over zelfs maar enige vorm van samenwerking. Hier zijn het vooral de oud-gereformeerde (Van onze onderwysredacteur) ENSCHEDE Bij de Tech nische Hogeschool Twente kan men binnenkort kunst beklim men. In het hart van Drienerlo wordt thans de laatste hand ge legd aan een indrukwekkend sportcentrum, gebouwd onder de architectuur van Herman Haan. Een van de grote muren van dit centrum oppervlakte 154 m2 is tot een kletterwandge maakt een zeer apart geval van functionele kunst. De Rotterdamse kunstenaar Kees Franse heeft de muur voorzien van zware reliëfs, die beklommen kunnen worden door wie zich voor de berg sport wil trainen. De kletterwand heeft ƒ30.000 gekost; deze uitgave kon gedaan worden dank zij de één procent-marge voor kunstwerken bij de kosten van onderwijsgebouwen. De campushogeschool heeft al sinds 1964 de beschikking over een voorlopige sportzaal en andere sport accommodaties. Er worden op Drie nerlo liefst 41 sporten beoefend; men krijgt zoveel mogelijk les van specia listen. De sporten die in de te kleine sportzaal niet genoeg armslag had den, kunnen in het nieuwe centrum volledig aan hun trekken komen. Door het samentrekken van twee za len ontstaat een indooratletiekbaan van 67 meter, die het de atleten mo gelijk maakt ook 's winters in trai ning te blijven. De binnenaccommodatie van het centrum omvat: een dojo-boksruimte, schermzaal en schietbanen, spelzaal, sportzaal. sporthal (40 m x 28 m x 9 m), roeibak en tafeltennis- zaal. Een vernuftige vinding bij de tafeltennistafels is de „Stiga-robot": een installatie die continu onder ver schillende hoeken balletjes op de ta fel schiet; men heeft hiermee een onvermoeibare tegenspeler. De ge hele opzet van het sportcentrum is goed doordacht, zo bijvoorbeeld ook de afscheiding van het vuile voëtenge- deelte. De zalen, velden enz. zijn in de eerste plaats bestemd voor de studen ten; waar mogelijk stelt men ze ech ter ook ter beschikking aan anderen. Op het ogenblik worden per week 210 uren besteed voor instructie aan THT-sportverenigingen; 75 uren per week verhuurt men aan scholen, bon den enz. Oudste graf van mens iontdekt? NAZARETH Franse archeologen menen te zijn gestuit op het oudste mensengraf dat ooit ter wereld is ontdekt. In de Qas'Zeh-grot in Gali- lea troffen zij het skelet aan van een kind van tussen de tien en dertien jaar, dat 50.000. jaar geleden moet hebben geleefd, met daarnaast onder een hoop stenen de schedel en het gewei van een kennelijk ten tijde van de begrafenis geofferd dier. De schedel- en beenfractuur van het skelet vertonen een veel hogere ontwikkelingsgraad dan menselijke overblijfselen uit dezelfde periode die in Europa zijn gevonden. De resten zullen naar Parijs worden overge bracht voor nader onderzoek. bolwerken, die zich traditioneel niet met „Rome" wensen in te laten. Zetel in GS Het Brabantse gesprek is een beet je „doodgebloed". De ARP wilde een uitnodiging van de KVP eigenlijk niet aanvaarden, maar op aandrang van de CHU is men toch een gesprek begonnen. Een „open" gesprek, dat deze maand wordt afgesloten. Maar of het resultaat zal hebben betwijfelen velen. De eisen die de ARP stelt, en met name de „angry young man" in de Brabantse staten zaal. radicaal mr. J. N. Scholten, zijn te hoog: minstens vier mensen op verkiesbare plaatsen en een zetel in het college van gedeputeerde staten. Opmerkelijk is, dat de meer behou dende groep in de ARP zich niet te gen de aarzelende houding van mr. Scholten verzet. Het idee „Rome overheerst" is vooral in West-Bra bant de wereld nog niet uit. Eén lyst en één program voor de verkiezingen in 1970: LIMBURG en FRIESLAND. Eén program: GRONIN GEN, GELDERLAND, UTRECHT, NOORD-HOL LAND, ZUID-HOLLAND, ZEELAND. Besprekingen over samen werking binnen een pro gram en zonder lystbinding: NOORD-BRABANT, DREN THE, OVERIJSSEL De kunstzinnige wand, waarlangs het goed klettern is. NEW YORK VN-secretarls-ge- neraal Oe Thant heeft Israël en Li banon voorgesteld ermee akkoord te gaan dat aan beide kanten van de bestandslijn VN-waarnemers worden gestationeerd. Volgens Thant kan het ontbreken van gecontroleerde inlichtingen over dé toestand in het Israëlisch-Liba- nese grensgebied nadelige invloed hebben op het in overweging nemen door de Veiligheidsraad van klachten over inbreuken op het bestand. Gisteravond heeft de Veilig heidsraad uitvoerig gedebatteerd over klachten van Israël en Libanon. Van Libanese zijde is meegedeeld dat Libanon het staakt-het-vuren van 1967 niet erkent omdat het niet aan de zesdaagse oorlog heeft deelge nomen. Men zal alleen VN-waarne- mers aanvaarden in het kader van de wapenstilstandsovereenkomst tussen Libanon en Israël van 1948. LIVERPOOL Als gevolg van een meningsverschil tussen twee vakbon den van havenarbeiders is het werk in de haven van Liverpool, de op een na grootste van Engeland, gisteren stil komen te liggen. Dertig zeesche pen kunnen niet worden geladen of gelost. Het geschil gaat over de vraag welke havenarbeiders belast moeten worden met het laden en lossen. Bij de staking zijn 2500 man betrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5