Saneringsgebieden leefbaar houden tot het moment van ontruiming Burgemeester over WAARDGRACHT-AFFAIRE: )vergrote meerderheid raad achter B. en W. COMMENTAAR Slag in de lucht Vervelend Milieu Out/ 'uiini ns> Amerikaanse organist in Zniderkerk Raad Voorschoten Burgerlijke stand van Voorschoten =UWE LEIDSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 LEIDEN Drie korte vragen van het raadslid Am pi leijer (PSP) Heeft het college kennis genomen van e zes eisen van het ivijkcomité De Waardvindt het 5olie ge deze eisen gerechtvaardigd en wil het college leze eisen inwilligen? vormden gisteravond de aan eliding voor een bijna vier uur durende raadsvergade ring. Deze eindigdezoals gewoonlijk met late raads- ergaderingennogal verward. Namens de fractievoor- ittersuitgezonderd die van de PSPlegde de heer Van ken ten slotte de ook al korteverklaring afdat allen tfiter het door B. en W. geschetste sanering sb el eid van u en straks staan. Met dertig stemmen tegen en drie oor werd daarop een PSP-CPN-motie verworpen (larin van de regering fondsen voor oplossing van de pidse woningnood werden geëist. De discussie over de Waardgracht- ak was begonnen met een zeer Ivoerige beantwoording van de noemde drie vragen door burge- eester Van der Willigen, Namens en W. zei deze onder meer het Igende )e actie houdt duidelijk verband !t en is rechtstreeks op gang ge- icht door het feit, dat twee jonge len in liet voorjaar liet voor >p bestemde gemeentelijke pand- Waardgracht 38 illegaal hebben ikken- Het pand was reeds af- loten van de water-, gas- en itvoorziening en op de gebruike- le wijze dichtgemaakt. 'oen met de sloop werd begonnen, [tstond als gevolg hiervan een ze- ■e protestbeweging, die heeft ge- tot de vorming van het comité •dgracht en omgeving". Dit waarvan een van de voor- tamste woordvoerders niet behoort j it bewoners van dit gebied en niet tot de inwoners van Lei- heeft een aantal op de publi- it gerichte activiteiten ontwik teneinde de aandacht van het ieentebestuur en van de bevol- te vestigen op de noodsituatie de Waardgracht en omgeving, ït is bekend, dat bij de aanvaar- ig van het Basisplan Sanering en idsvernieuwing in 1961 het sane- gsgebied, gelegen tussen de He igracht en de Zylsingel, de hoog- urgentle 'kreeg toegewezen. Daar- werd ook voor dit gebied als ;ste in de oude binnenstad een ital stedébouwkundige maatrege- genomen. üen systematisch woningonder- tk van de 540 panden in het ge- e saneringsgebied leidde tot on- woonbaarverklaring van in totaal n. 200 woningen, die als krotten eten worden aangemerkt en waar de ontruiming, op grond van ik ontoelaatbare woontoestanden, urgent is. Dt ht ^Niettemin richt zich het sanerings- eid van de gemeente op ontrui- ng en sloping van alle 540 pan- omdat eerst hierna o.m. demping van nog bestaan- ke grachten, met het opnieuw iwrijp maken van grotere gedeëT- in het saneringsgebied kan wor- begonnen. 'an de genoemde 540 panden rden er 373 minnelijk aangekocht, voor een groot deel intussen ook i ontruimd en gesloopt- Aange- u de minnelijke aankoop van de Mevrouw Van der Blom: niet alleen Waardgracht erige panden steeds moeilijker I worden een aantal eigenaren ijkt nl. nief bereid tot minnelijke irkoop zal nog dit jaar een ont- eningsprocedure in werking wor- n gezet. Het is een veelomvattende taak i tot aankoop en sloop te komen, aar een nog veel moeilijker opgave de daar tussen in gelegen fase die van de verhuizing der be- oners. Daarmee is in elk afzonder- k geval altijd veel tijd en zorg «noeid. Dragelijk Het college heeft er volledig igrip voor, dat intussen, tengevol- 1 van de voortgang in dit sane- ngsproject voor de nog overge- even bewoners een moeilijke situa tie ontstaat, die onder hen onbeha gen, onrust en onzekerheid doen rij zen. Het leefmilieu verslechtert, ter wijl de woningen steeds verder ver krotten- De onbewoonbaarverkla ring heeft weliswaar als consequen tie, dat de huurprijs die van 1951 is, maar daar staat tegenover, dat de eigenaren ook niet verplicht kunnen worden tot het treffen van verbete ringen. Ofschoon verwerving, ontruiming en de sloop van panden in het be treffende saneringsgebied een flink eind zijn gevorderd en het beleid van Burgemeester en Wethouders erop is gericht, verdere ontruiming van woningen en overplaatsing van bewoners uit het saneringsgebied zoveel en zo spoedig als mogelijk is te bevorderen behoort een snelle afronding niet tot de redelijke ver wachtingen. In deze tussenfase is het van groot belang om voor de overgebleven bewoners van het sa neringsgebied een zo dragelijk mo gelijke situatie te scheppen. B en W hebben, zoals bekend, on langs een bezoek gebracht aan de Waardgracht en omgeving en daar bij tal van bewoners persoonlijk be zocht teneinde hun woonsituatie ter De heer Amptmeijer: niet verantwoordelijk fmiiiiiiimniinmniininmiiiinnntiJiniiiiinnnimniiinnir plaatse te kunnen beoordelen en van hun wensen in persoonlijke ge sprekken te kunnen kennis nemen. Daarbij is vooral duidelijk gewor den, dat een aantal bewoners voor lopig al zeer geholpen zou zijn met een bijzondere service van de zijde van de gemeente, vooreerst waar het betreft gebreken en ongemak ken in de woningen zelf, die het vaak toch al betrekkelijke „woon genot" nog verkleinen: verstopte rioleringen en afvoerleidingen; lek kages en dergelijke. Meer geld Wat de gemeentewoningen be treft hebben B en W besloten aan de Woningstichting een ruimere machtiging te geven voor het tref fen van de noodzakelijke voorzie ningen, uiteraard niet alleen voor wat betreft de Waardgracht en om geving, maar ook voor het overige woningbezit, ingebracht in het Sa- neringsbedrijf. De consequentie hier van is echter, dat hiervoor meer gelden dan voorheen het geval was beschikbaar moeten worden gesteld. Hiermee is rekening gehouden in de ontwerp-begroting van het sane- ringsbedrijf voor 1970. Mét betrekking tot de particuliere, woningen heeft de gemeente uiter aard geen directe zeggenschap. De huurders van deze woningen die nen zich in eerste instantie te wén den tot de eigenaar, als dit geen resultaat oplevert, tot Bouw- en Woningtoezicht. B en W hebben Bouw- en Woningtoezicht op 't hart gedru'kt. om de klachten van bewo ners van saneringswoningen met d'e meeste spoed te behandelen. Daarnaast zijn veelvuldig contac ten met de bewoners van de sane ringsgebieden uiterst belangrijk. Mede met het oog hierop is sinds kort bij de Woningstichting een wo ning-maatschappelijk werker aange- setld, wiens werkzaamheid in deze reeds tot zeer vruchtbare resultaten heeft geleid. Zo is deze' functionaris er b.v. in geslaagd om bewoners, bij wie verhuizing aanvankelijk op be paalde moeilijkheden stuitte, toch te doen besluiten deze stap te nemen. Coördinatie Afgaande op de gunstige ervarin gen, in de laatste jaren opgedaan met een gefaseerde uitvoering van ontruimingen en slopingen ten be- Mevrouw Den Haan: alleen huizen hoeve van vefkeersdoorbraken, wil len B. en W. deze aanpak ook gaan toepassen ten aanzien van het on derhavige saneringsgebied en toe komstige saneringsgebieden. Als dit in de praktijk te verwezenlijken is zal dit betekenen, dat het leefmil- ieeu in deze stadsdelen zo lang mo gelijk wordt gehandhaafd. B. en W. onderzoeken de moge lijkheid om te komen tot een zoda nige organisatorische opzet, dat bin nen het gemeentelijke apparaat écn instantie speciaal zal worden belast met het coördinerende en stimule rende werk op het terrein van dc sanering. Over de vraag of de zes geformu leerde eisen reële suggesties bevat ten. en dus kunnen worden ingewil ligd heeft het College de volgende mening. Eisen EIS 1 „Betaalbare en goede vervangingswoningen voor mensen uit de saneringsgebieden." Met de vaststelling van de nieuwe woonruimteverordening besloot de Raad huren en inkomens te koppe len teneinde te bevorderen, dat wo ningen met een lagere huurprijs ter beschikking zouden komen voor wo ningzoekenden uit de lagere inko mensgroepen. Van 1 mei 1968 tot heden werd aan 64 woningzoekenden uit het sa neringsgebied HerengrachtZijlsin gel een woning toegewezen. Van de 64 geholpenen hebben 53 een woning gekregen met een huur beneden de 100,Bij al deze toe wijzingen is het huurquote naar in komen gehanteerd. B. en W. zullen, zodra de rijksre geling inzake individuele huursubsi dies bekend is, op de kortst moge lijke termijn een voorstel aan de Raad voorleggen. Er is gen sprake van discriminatie door instanties met als motief, dat men uit eeen bepaalde buurt komt. Ook de woningbouwverenigingen passen deze discrimnatie niet toe. Indien in een bepaald geval wordt besloten niet tot verhuur over te gaan, dan gebeurt dit alleen om re denen, welke deze individuele wo ningzoekende zelf betreffen. EIS 2 „Er dient in de sane ringsgebieden onmiddellijk een eind te worden gemaakt aan verdere huurverhogingen." Zoals gezegd, geldt voor onbe woonbaar verklaarde woningen de huurprijs van 1951. De huren van de niet-onbewoon- baar verklaarde woningen, die aan de gemeente toebehoren, zijn sinds april 1960 niet meer verhoogd. Met betrekking tot de huren, die particuliere eigenaren in rekening brengen, heeft de gemeente geen en kele zeggenschap. De huurders van deze woningen kunnen zich echter tot de Huuradviescommissie wenden. Streefdatum EIS 3 „De gemeente dient zo snel mogelijk een streefdatum vast te stellen waarop zy de sane ring denkt te voltooien." Het is onmogelijk op dit moment een streefdatum vast te stellen voor de voltooiing van de sanering. De moeizame aankooponderhande lingen, b.v. maken al, dat de tijds duur van de verdere sanering nog steeds een onzekere factor is; ook de onteigeningsprocedures kunnen een tijdrovende zaak zijn. Daarnaast en wat natuurlijk voor betrokkenen het allerbelangrijkste is, kunnen wij op dit moment beslist niet zeggen, wanneer de laatste be woners uit dit gebied aan een an dere woning zullen worden gehol pen. Het enige wat wij op dit mo ment kunnen doen is om de huis- véstingsnota te citeren de scherp ste kanten afslijpen. EIS 4 „Hogere verhuispremies." Op 28 april jl. heeft de Raad het besluit genomen tot verhoging van de verhuispremie bij krotopruiming van f600,— tot f750,—. Dit? bedrag stemt overeen met de gewijzigde rijksbijdrage. In de gevallen, dat het niet toereikend is, kan eeen beroep worden gedpan op de Bijstandswet. De kosten'van transport en weder- inrichting behoeven dus nooit een reden te vormen om af te zien van verhuizing. Illegaal EIS 5 „Illegale" huisbezetting dient op redelijke wijze getolereerd te worden zolang geen oplossing is gevonden voor de huisvestings moeilijkheden. waarmee vooral jonge mensen te kampen hebben": Het illegaal betrekken van een woning kan nimmer worden getole reerd. Het college kan zich niet voorstellen, dat deze eis kan zijn ge formuleerd door de autochtone be woners van het saneringsgebied, daar zij, niets liever willende dan een betere woning, zich hiermede zelf in de vingers zouden snijden. Om aan het verschijnsel van klan- destiene inwoning paal en perk te stellen ligt het in de bedoeling een verscherpt toezicht te doen uitoefe nen. Voorts beraden B. en W. zich op maatregelen om bewoning van leegkomende woningen, die nog niet kunnen worden gesloopt onmogelijk te niaken. EIS 6 „Het gemeentebestuur d'ent tot hantering over te gaan van artikel 7 van de wet op woonruimte van 1947 betreffende de vordering van woonruimte (voor zover de wet dit toestaat): Aan het vorderingsartikel is in de loop der tijd in de uitspraken van de burgerlijke rechetr en in de be roepsbeslissingen van Gedeputeerde Staten een dusdanige uitleg gege ven, dat vordering een zeer moei zame en langdurige zaak is gewor den, waarbij aan de eigenaar een zeer sterke positie wordt toegekend. Het is daarom geen reëel middel meer voor de hantering in de prak tijk, tenzij in heel bijzondere geval len. Ten slotte zei de burgemeester: Na deze beantwoording van de zes eisen wil ik uitdrukkelijk stel len. dat het college een open oor heeft voor alle reële suggesties om de sanering te bespoedigen. Wij hebben de eisen dan ook zeer zorg vuldig bestudeerd. Indien sommige conclusies misschien een wat nega tieve indruk achter laten, dan dient u te bedenken, dat het misleidend zou zijn om met een boog om de 'realiteit heen te lopen door vage toezeggingen te doen, die in de praktijk niet uitvoerbaar zijn. Wij als college zullen alle pogin gen in het werk stellen om de ont ruiming zoveel mogelijk te bespoe digen en daarnaast zullen wij met kracht streven naar het zo lang mo gelijk leefbaar houden van de sa neringsgebieden ten behoeve van de nog achtergebleven bewoners. Reacties Enige reacties van de fractie woordvoerders: De heer Amptmeijer (PSP): Naar mijn mening kan er meer worden gedaan dan er nu gebeurt; het gaat niet alleen om de Waardgracht en omgeving maar om het hele beleid van krotopruiming en woningbouw; we moeten pressie uitoefenen op parlement en regering; ook in an dere Leidse wijken worden acties op touw gezet. De heer Lambermont (KVP): Wij willen huizen, geen gedonder, werd op de Waardgracht-hearing gezegd: onze fractie heeft al jaren geijverd voor een snelle oplossing van het sanerings- en woningbouwprobleem. De heer Kret (prot.-chr.): Ook Amptmeijer heeft in de afgelopen tijd niet één Waardgrachtbewoner aan een nieuw huis geholpen; van a li es kan je zeggen: er is wel geld maar het wordt verkeerd besteed; wij zijn blij met de toezeggingen van de burgemeester; het is jam mer dat er in deze Waardgracht-af- faire geen bruggen zijn geslagen maar een bom is geworpen daar is geen Waardgrachtbewoner mee geholpen. Mr. Portheine (VVD): Niet geluk kig dat ook niet-bewoners bij deze actie zijn betrokken; de PSP be drijft hier een stuk politeke dema gogie; onjuist, dat wethouder Men ken zich op de hearing heef Itaten verleiden tot uitspraken. De heer Van Aken (PvdA): Voor mij en mijn fractie is het niet zo be langrijk wie de bel heeft geluid; wij zijn nu weer eens geconfronteerd met de woonellende in de sanerings gebieden: blij met gedegen ant woord van B. en W. LEIDEN Het laatste concert, dat de Amerikaanse organist David Ulrich in het kader van zijn toernee door Nederland zal geven, vindt plaats in de Zuiderkerk, op woens dag 27 augustus om 8 uur. David Ul rich studeerde orgel, compositie en musicologie aan de Temple Univer sity en aan het Juillard-Institute te Philadelphia. Hij voltooide zijn stu die aan de Columbia University te New York. Nu is hij organist van de Church of New Jerusalem te Phila delphia. Ulrich concerteerde reeds in Dor drecht, Arnhem, Nunspeet, Noord- wijk en Zaandam. Zijn programma bestaat uit werken van o-a. Louis Couperin, Jean Philippe Rameau, Johann Sebastian Bach, Joseph Jon gen en Marius Monnikkendam. Mevrouw Van der Blom-Vijlbrief (CPN): Acties zijn het sterkst als zij van de bewoners zelf komen was dit hier het geval geweest, dan zou ook de reactie van de raad anders ziin: laten wij niet vergeten, dat er niet alleen op de Waardgracht wo ningnood is, denk bijvoorbeeld maar eens aan de vele jonge, inwonende gezinnen. Wel 25 jaar Oo de wethouders kwamen nog aan het woord (en evenals de raads- Ds. Kret: bom geworpen leden ook nog in tweede instantie): Wethouder Piena: Leiden telt al leen al tienduizend woningen van voor de Eerste Wereldoorlog; bij de aankopen op de Waardgracht en dergelijke is geld niet de grootste handicap; het zal zeker wel 25 jaar duren voordat de ellende van drie duizend krotten is weggewerkt. Mevrouw Den Haan: Huisvesting heeft helaas een tekort te verdelen: jammer dat alles wat wij als B. en W. en raad in het verleden over de woningnood hebben gezegd en be sproken, kennelijk niet goed tot de heer Amptmeijer is doorgedrongen; heb goede verwachtingen van door burgemeester aangekondigde fase sering en coördinatie: alleen huizen kunnen pas de definitieve oplossing geven. Wethouder Menken: Ik ben naar die hearing gegaan omdat anders zou worden gezegd, dat B. en W. zich helemaal niet voor de zaak in teresseerden. Wethouder Harinsen: Pressie uit oefenen in Den Haag?; het „blauwe boekje" van Leiden werkt nog steeds door! Uit de discussie-in-tweede-instan- tie valt nog aan te tekenen, dat de heer Amptmeijer verklaarde, dat de PSP-fractie zich niet verantwoorde lijk voelt voor het beleid. De heer Kret reageerde hierop fel met: De PSP is wel degelijk mede-verant woordelijk. Rest ons te vermelden, dat de goed bezette publieke tribune zich rustig gedroeg. DIJNA de gehele gemeenteraad van Leiden heeft volledig ver trouwen uitgesproken in het college van B. en W. met betrekking tot de leniging van de woningnood in hel algemeen en de sanering in het bij zonder. Een verklaring van die strekking, afgelegd door PvdA- fractievoorzitter Van Aken, sloot te middernacht het langdurige debat over Waardgracht en sanering af. De twee PSP-ers en de communis tische mevrouw Van der Blom kon den deze verklaring niet ondersteu nen. Zij kwamen met een motie, waarin van Den Haag werd geëist Leiden de nodige fondsen te ver schaffen voor de vermindering van zijn woningnood. Op haar beurt kreeg deze motie van de anderen geen steun. Ofschoon wij het jammer vinden, dat alleen mevrouw Kerling het kon opbrengen haar afwijzing van de motie-Amptmeijer toe te lichten, komt het ons juist voor dat de raad zich niet achter dit drietal heeft geschaard. Het belang van de sanering, toe gespitst op het belang van de bewo ners in het Waardgraclit-gebied, zou er niet mee gediend zijn. Wij kun nen ons niet voorstellen dat deze vuist van Leiden, die nog tientallen andere gemeenten met evenveel re den kunnen ballen, in Den Haag een zodanige indruk zou maken dat ras de miljoenen naar Leiden zouden toegolven die nodig zijn om de 3000 slechte woningen binnen de kortst mogelijke tijd op te ruimen. Zo'n eis kan Leiden zelf misschien voor een ogenblik bevrediging geven maar de eigenlijke problemen wor den niet dichter bij een oplossing gebracht. Dan is het veel belangrijker, het eigen college van B. en W., dat er gisteren blijk van heeft gegeven doordrongen te zijn van de ernst van de situatie en volledig bereid is er al het mogelijke aan te doen, te blijven stimuleren. Deze onontbeer lijke stimulans heeft het aan het eind van hel debat dan gekregen door de verklaring van de fraqties, helaas zonder PSP en CPN. Van dit college van B. en W. mag onder meer worden verwacht, dat het Den Haag op de acute nood van Leiden zal blijven aanspreken. Dat heeft meer zin dan een motie, die de weg gaat van zovele moties: na er kennis van te hebben genomen weg ermee De PSP en de CPN hadden gis teravond op dat kritieke moment, geheel vrij van politieke emoties het belang van de Waardgrachtbe- woners centraal moeten stellen. Dat belang wordt ontegenzeggelijk ge schaad als men het stadsbestuur zijn vertrouwen ontzegt. Het wordt ook geschaad als men iets gaat onder nemen dat in de gegeven omstan digheden als een slag in de lucht moet worden gekarakteriseerd. LJET IS onbegrijpelijk dat de heer Amptmeijer in de Leidse ge meenteraad maar blijft hameren op het aambeeld van de goedkope woningbouw met uitsluiting van de andere categorieën. Zodra er een voorstel ter tafel wordt gebracht waarin ook ruimte is voor woning bouw ten behoeve van woningzoe kenden in de hogere inkomensgroe pen, komt hij met zijn radicale af wijzing voor de dag. Het is jammer dat de heer Ampt meijer niet langer in de gemeente raad zit. Dan zou hij waarschijnlijk hebben geweten dat een van de oorzaken van de huisvestingsellen de op dit moment is dat na 1945 aan een gevarieerde woningbouw te weinig aandacht is besteed. Er moeten in de eerste plaats wo ningen voor Leidenaars worden ge bouwd, zegt de heer Amptmeijer, daarbij vergetend dat vele honder den Leidenaars in de achterliggende jaren deze stad hebben moeten verlaten omdat zij hier niet naar hun zin konden wonen. De een zijdigheid in het woningbouwpak ket heeft de bevolkingsstructuur ongunstig beïnvloed. Daar is ge woon geen speld tussen te krijgen. Toch probeert de heer Amptmeijer het steeds weer. Wij vinden dat kortzichtig en het getuigt ook niet van de bereidheid van de fouten in het verleden iets te leren. Als Leiden voor de Leide naars moet bouwen, akkoord, maar dat zullen dan niet uitsluitend goedkope woningwetwoningen moe ten zijn. Er zijn in Leiden heel wat meer goede goedkope woningen dan men oppervlakkig denkt maar vele wor den bewoond door mensen die daar krachtens hun inkomen niet be hoorden te wonen. Als de gemeente zich op één type woning gaat vast leggen, kan ze geen aandrang meer uitoefenen op die bewoners die zon der bezwaar van goedkoop naar duur kunnen verhuizen. Het wordt een beetje vervelend dit steeds maar weer aan de heer Amptmeijer te moeten uitleggen. YANAVOND wordt in een univer sitaire collegezaal een „hearing" (een openbare uitwisseling van ge dachten) gehouden over de plaats van een nieuwe Leidse elektrici teitscentrale. Allen die zich als deskundig aan dienen, zullen het er misschien wel over eens zijn dat deze centrale er moet komen, wil de toekomstige energiebehoefte van deze streek geen gevaar lopen. Als men de stukken die op dit onderwerp be trekking hebben (de protesterende Leidse biologen hebben er een dikke map van gemaakt) leest, valt het op dat de tegenstelling gaat tus sen de technici en de biologen. De biologen zijn van mening dat de vestiging van een centrale met koelwatercircuit in het merengebied ons leefmilieu ernstig zal aantasten en de technici beweren daartegen over dat er voldoende waarborgen voor het tegendeel kunnen worden gegeven. Mogelijke kwalijke gevol gen zijn zo in te tomen dat hun kwalijkheid is te verwaarlozen. Het verlossende woord kunnen wij hier niet spreken maar wel kunnen wij erop aandringen dat de tech nische mensen en de biologen van avond niet tegenover elkaar blijven staan. Als ieder zijn zegje doet er zijn nogal wat inleidingen! en dc discussie bevat niet méér dan een nadere verdediging van de ver schillende standpunten, dan moet de hearing als mislukt worden be schouwd. Dit onderwerp is zo be langrijk dat alle betrokkenen er naar zullen moeten streven tot een samenvloeiing van meningen te ko men, opdat bij eventuele plannen niet alleen wordt uitgegaan van de technische mogelijkheden maar ook zoveel mogelijk rekening wordt ge houden met de ter gelegenheid van deze hearing naar voren gebrachte bezwaren. Inspraak van de biologen kan de technici helpen bij hun op zet om het leefmilieu van deze streek niet nog méér te verontrei nigen. Als deze twee groepen wetenschaps mensen elkaar op deze wijze van dienst willen zijn. moet er toch een plaats voor de centrale zijn te vin den. Maar het zal niet eenvoudig zijn. Het lijkt er steeds meer op dat waar de ruimte aanwezig is, stede- bouwkundige en landschappelijke bezwaren de plannen verijdelen. Henrv Dunant in Gouda LEIDEN De Henry Dunant if gisteren zoals gemeld uit Leiden vertrokken voor de tocht naar Gou da. De veiling Flora uit Rijnsburg had voor een schitterende bloemen- prahet gezorgd. Ook andere geschen ken werden aangeboden, zoals tien krentenbroden door de meelfabriek en een schaal fruit door de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers. Na een voorspoedige tocht meerde de Henr yDunant aan de IJsselkade in Gouda. Daar boden dé scholen van Waddinxveen zelfgemaakte ge schenken aan. De Welfare-afdeling schonk fruit. De fanfare Voorwaarts zorgde voor een voortzetting van de feestelijke stemming. Om half ne gen werd het sein „klaarmaken voor de nacht" gegeven. Ambassade geeft Franse cursus LEIDEN De Service Culturel van de Franse ambassade organi seert van oktober 1969 tot juni 1970 in Leiden wekelijkse conversatie cursussen met grammatica in de Franse taal. Deze lessen worden ge geven voor een ieder die öf Frans wil leren öf zijn kennis van de Franse taal wil verbeteren en uit breiden. Eén der leraren zal op de volgen de dagen in het collegebouw van de universiteit, Eerste Binnenvestgracht 33, aanwezig zijn om de belangstel lenden in te schrijven: maandag 22. dinsdag 23 en maandag 29 septem ber van 19 tot 2i uur. Tropenrooster Leidse scholen opgeheven LEIDEN Met ingang van van daag is het zgn. tropenrooster, dat in verband met het warme weer van de vorige weken op de Leidse scho len werd Ingevoerd, opgeheven. Van nu af aan worden dus de normale schooltijden weer aangehouden. VOORSCHOTEN De gemeen teraad van Voorschoten komt vrij dagavond om 8 uur bijeen ter be handeling van voorstellen inzake voorzieningen ten behoeve van het station; het verkopen van bouw grond in het bestemmingsplan „Boschgeest" aan het Centraal Fi- nancierings Instituut; het beschik baar stellen van een voorbereidings krediet voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester; de verkoop van zes woningwet woningen en het beschikbaar stel len van een krediet ter aanvulling van het „Doorstromingsfonds 1968". VOORSCHOTEN Sedert enige tijd heeft beraad plaats omtrent de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Met de stede- bouwkundige zijn b. en w. van oor deel, dat voor de realisering van dit plan een gedeelte in aanmer king komt van het terrein aan de Van BeethovenlaanBachlaan Grieglaan. Het ontwerpen van een plan kan in eigen beheer worden uitgevoerd, de kosten bedragen f 3000. VOORSCHOTEN Geboren: Yvonne J C, d v Th P M Bakker en F M Duivenvoorden; Jacobus G. z v J S G Dijks en H J Waanders: Franziska K, d v A Schwartz en A Anker; Petrus J z v J C Boon en JAM Teunissen; Jeroen, z v G var. der Poel en M D S Niersman; Kir- sten, d v W C Endstra en H H M Wulf; Hendrikus J, zvHJ van dei- Peet en E H M Klein; Annemieke D. d v W Oudhof en H M Vree; Erik J. z v W J A Homburg en W van Kui lenburg: Gerardus J. z v G Vreeburg en C J M Keijzer; Jeroen, z v H van Steenis en J Smith: Eduard, z v B Vergunst en W C Vroegop; Odette M. d v J van den Oever en E M Remmerswaal; Marlijn L H. z v M J Walraven en A L Middelveld; Mar jolein, d v M Vunderink en J M Dunnink; Marijke, dvH Kramer en M Bakker: Anna E M, d v C A van der Valk en A M Devilee Jan Jaap, z v J S Rijkels en Remke M. Jansen. Ondertrouwd: Hubrecht J de Feiter te Oud en Nieuw Gastel en Paula H Bitter; Gerrit Figee te Delft en Petronella C van Vliet: Willem C L van Luijk te Leiden en Erica Ver hagen; Onno C Blan'kert te Rotter dam en Gerda Middelkoop; Jacobus Zitman en Laura G Berk. Gehuwd: Adrianus Vreeburg en Maria W J M Klauke; Alfred K Wegener en Anna M Ottenhof te Leiden; Antonius C J M Grimbergen te Rijnsburg en Martina M Lamboo: Frans C Poot te 's-Gravenhage en Marion M de Lijster; Egbert J Ger ritsen en Syvia E Berghs te 's-Gra venhage: Maarten Touw en Hen- drika Th M van der Meer; Hielke L Heinsius te Leiden en Evelyn Braggaar. Overleden: Willemijntje van Maa- nen, wed v G Alblas. oud 91 jaar (Willebrordusstr. 2>; Ambrozine F A E Kleering van Beerenbergh, oud 76 jaar (Prins Bernhardlaan 39). VOORSCHOTEN By de jeugd kampioenschappen van de Voor- schotense tennisvereniging „Fores- cate" heeft Henny Koemans zijn kampioenschap van vorig jaar ge prolongeerd zonder ernstig bedreigd te zijn. Kampioene bij de meisjes werd Tineke de Beer, die met zeer constant spel Marleen van der Mijn in de finale op afstand wist te hou den. Aan deze jeugdkampioenschap pen van Voorschoten namen ruim 60 junioren deel. ZOETERWOUDE Op de leden vergadering van de tafeltennisvereni ging Effect '54 is het bestuur ver nieuwd en als volgt samengesteld: H. v.d. Berg jr. voorzitter. J. Hulsbos secretaris en A. d. Jonge penning meester. De eerste trainingsavond is op 21 augustus. Voor de bekercompe titie is ingeschreven met 2 senioren teams en - juniorenteam. Aan de com petitie zal vermoedelijk me» drie se nioren- en evenzo vele juniorenteams worden deelgenomen. ZOETERWOUDE De eerste beat- avond van het nieuwe seizoen wordt zaterdag gehouden in Ons Huis. De jeugdraad heeft hiervoor „The Spi ders" gecontracteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3