Ontwerpbrief belijdt het falen van de Wereldraad Chroesjtsjef kwam in 1964 tot bekering Geruchten steeds sterker Een woord voor vandaag M. Defregger spreekt niet met de pers Geen revolutionairen Geen excuses Uw probleem is het onze... SSR-Delft fel tegen gebruik Nieuwe Kerk Filipino evangelist zegt: Deuren in Azië open voor het evangelie BEROEPINGSWERK Het Kwartet DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 Gisteren schreef ik weer eens dat God van ons niet een vol- maakt geloof vraagt. Zelfs het geloof van Paulus was niet volmaakt. Hij zegt alleen dat hij ernaar jaagt, „of ik het ook grijpen mocht." Is dat dan voldoende? Is het niet gevaarlijk om ons bij dergelijke uitspraken neer te leggen? Zoeken we dan geen excuus voor onze tekortkomingen? Ja, als er tegenover deze gedachte niet een andere weten schap staat. Paulus spreekt verder. Hij grijpt ernaar „omdat ik ook door Christus Jezus gegrepen ben." Tegenover het on volmaakte grijpen in geloof staat het volmaakt gegrepen zijn door Christus. Want in Christus is niets wat half is en onaf. Hij maakt geen fouten en Hij kent geen tekortkomingen. Hij heeft overwonnen. En daarom kan Hij ons grijpen op onze weg naar de ondergang en ons een nieuwe toekomst geven. Uw geloof garandeert op geen enkele manier de zekerheid van de uiteindelijke overwinning. We kunnen proberen nog zo'n goede belijdenis op te stellen die geloofd moet worden, maar zelfs de beste belijdenis kan ons niet garanderen dat we door God worden aangenomen. We worden niet door God aangenomen op grond van wat wij geloven, maar omdat wij door Christus gegrepen zijn. En als Hij ons vast heeft, laat Hij ons niet meer los. We lezen vandaag: Nehemia 4 1-14. MüNCHEN De hulpbisschop van München, Matthias Defregger, zal de pers niet toespreken. Hij had inder tijd toegezegd dat hij op een perscon ferentie een verklaring wilde afleg gen over zijn aandeel in de moord op de 17 mannelijke inwoners van het Italiaanse gehucht Filetto. Oorspronkelijke beloofde Defregger zijn persconferentie te geven als het onderzoek door de officier van justi tie was afgesloten. Dit is inmiddels gebeurd, maar het heeft geen onschuldig verklaring opgeleverd. In plaats daarvan kwam de officier van justitie tot de conclusie, dat er geen sprake is van moord maar van doodslag en dat die misdaad verjaard is. Het feit dat Defregger niet in het openbaar verschijnen zou werd mee gedeeld door een woordvoerder van kardinaal Doepfner. Hij gaf geen re den op voor de verandering van de plannen. GENEVE Biafra gaat akkoord met het compromis- voorstel van het Internationale Rode Kruis voor hulp- vluchten naar Biafra, die overdag zullen worden uitgevoerd. De lan- dingsstrook in het oerwoud bij Oeli moet evenwel ook voor andere doel en open blijven. Het plan van het Rode Kruis komt neer op het instellen van een hulp- luchtbrug van buiten Nigeria. (Van een onzer medewerkers) LONDEN De 120 leden van het Centraal Comité van de We reldraad van Kerken zijn weggedoken achter de schermen van sub-commissies, om voorstellen uit te werken die de laatste dagen in de plenaire vergaderingen besproken moeten worden. Het ge volg was dat de dagelijkse persconferentie weer eens in het teken kon staan van de jeugd. Op deze en andere wijze probeert de We reldraad duidelijk te maken dat de jeugd niet wordt vergeten, ook al vergeten de meeste ledenkerken wel om jongeren af te vaar digen. Vier jonge mensen werden achter de tafel met de microfoons gezet om vragen van journalisten te beant woorden. Twee van hen waren zelfs onder de dertig, David E. Johnson van de Protestants Episcopaalse Kerk in Amerika en Carmencita P. Karagdag, een jonge Filippijnse, lid van de Onafhankelijke Kerk van haar land. Zij werden vergezeld door een Rus- sisch-orthodoxe monnik Kirill Goun- diaef, die ook afgevaardigd was naar Uppsala en Neville Cheetham, een Engelse onderwijzer, die helpt als Drieven die Diet «Un voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten tn afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik woon al twee jaar in een pension, maar heb nu tegen de 15de van de maand opgezegd. Ik deed dit iets meer dan een maand van te voren. Nu is mij te verstaan gegeven, dat dit de eerste van de maand moet gebeuren en dat ik tot 'het einde van de maand zal moeten betalen Aangezien ik op de 15de een nieuw pension betrek, en dus over de tweede helft van de maand zou moeten betalen, vind ik dit onrede lijk. Een maand opzegging is toch redelijk, te meer daar ik nooit enig stuk heb getekend, dat ik per de eerste zou moeten opzeggen. Antwoord: Als u per de eerste der maand betaalt, moet u per de eerste van de maand opzeggen. De termijn Is dan ten minste één kalender maand. Iets anders wordt het als de pensionhouder op de 15de een nieu we gast kan krijgen. Vraag: Ik heb drie hulstboompjes. Ze staan op het noorden tegen een muur. De hele dag is er vrijwel zon. Mijn huis staat in een kustplaats. Elk jaar vallen alle bessen af, hoe de boompjes er bijzonder mooi uit zien. Antwoord: Daar hulstbessen over het algemeen zeer lang blijven zit ten, tenminste wanneer de vogels ze niet wegpikken, moet er een bijzon- defe oorzaak zjn. U schrijft niet of de bessen al rood zijn wanneer ze afvallen. Vermoedelijk zit er een ziekte in. spint of bladluis. In dat geval moet u spuiten met een insec ticide en dit acht of tien dagen later herhalen. Andere oorzaken kunnen zijn: droge grond of zee lucht (omdat veel planten daar niet tegen kunnen). Ga eens na of de grond niet te droog is. Vraag: Als iemand geld op de spaarbank heeft staan om de kosten van zijn begrafenis te betalen, kun nen er dan moeilijkheden ontstaan, als hij overlijdt en een zijner kinde ren dit van de spaarbank wil halen? Antwoord: De betrokkene kan in een codicil (een eigenhandig geschreven, gedateerd en onderte kend stuk) of in een testament be palen dat dit geld bestemd is voor de bestrijding van begrafeniskosten. Hij kan daarin tevens aangeven, wie gerechtigd zal zijn dit geld voor dit doel te besteden. Na zijn overlijden kan de aangewezen persoon in over leg met de spaarbank (waarschijn lijk na verkrijging van een verkla ring van erfrecht) dit geld van de spaarbank halen en voor het aange wezen doel besteden. Vraag: Hoe kan ik een zelfbedach te vinding aan de Nederlandse artsen aanbieden? Antwoord: Indien u dit niet door een advertentie wilt doen, omdat u zich persoonlijk -ot de artsen wil wenden, kan u alle gewenste adres sen vinden in het Geneeskundig Jaarboek 1969 II. uitgegeven door H. W. Blok. v/h W. J. van Hengel. Schiedamsevest 51, Rotterdam. Dit tweede deel kost 35. Het eerste deel behandelt uitsluitend ge neesmiddelen; dit heeft u dus niet nodig. Of de uitvinding succes zal heb ben, kan alleen de toekomst leren. Het is beter het woord uitvinding niet zo gauw te gebruiken, want er Is weinig nieuws onder de zon. Voorts zal uw brief of proefzending niet de enige zijn die de artsen be reikt, want deze ontvangen dagelijks tal van nieuwe aanbiedingen en monsters geneesmiddelen, buiten de normale post. Bovendien zijn er vele artsenbezoekers op pad, die wel een tas met speciale instrumenten of nieuwe preparaten bij zich hebben. Een reclamecampagne moet dus goed zijn voorbereid. NIKITA S. CHROESJTSJEF (Van onze kerkredactie) LONDEN De geruchten worden sterker dat de vorige leider van de Sowjetunie, Chroesjtsjef, tot geloof is ge komen. Het Engelstalige blad van ds. Richard Wurmbrand, „Europa's miljoenen" brengt nu een verhaal van iemand die er b(j was toen Chroesjtsjef van zjjn geloof getuigde tijdens een kerkdienst in een vakantieplaats aan de Zwarte Zee. Reeds in februari 1967 publiceerden wij een bericht uit Amerika van soortgelijke strekking. De Ameri kaanse predikant Paterson Lee zei in een preek dat de Russische politicus Wanneer beslissing achtste medische faculteit? DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid ir. Cornelissen (kath. v.) wil van premier De Jong precies weten wanneer het kabinet een beslissing neemt over de vestiging van de acht ste medische faculteit. Ook vraagt hij of het bericht juist is dat de meerderheid van het kabinet voor Maastricht zou zijn. Hij wijst erop dat door dit bericht in heel Bra bant nog steeds toenemende ernstige verontrusting heerst. 3 i 7 8 9 Horizontaal. 1. hoofddeksel - stad in België; 2. uit vroeger tijden af komstig - voorvoegsel; 3 onderwijzer - gebod: 4. zwemvogel - hoekbalkon; 5. voorschrift - biersoort; 6. palm boom - gil; 7. Noorse godheid - soort van hond - voorzetsel; 8. graveur - rekening: 9. vervoermiddel - zwak. Verticaal: 1. werktuig - water in N. Brab. - emeritus (afk.); 2. telwoord (Eng) - rangtelwoord; 3 voedsel - spook; 4. spijstafel - water in België; 5. plant - term bij het boksen (afk) - radio omroep (afk); 6. putemmertje - gekleurde plaat; 7. zonnescherm - oriënt express (afk); 8. plaats in N. Brab. - voorzetsel; 9. deel van de bijbel (afk) - slede - oogziekte. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. kapper - som; 2. olie - no tie; 3. moe - lis - are; 4. Bets - go - pos; 5. uk - Ede - eens. 6.1er-es- pos; 5. uk - Ede - eens. 6. Ier-es- Ee - at; 9. Anna - Irene. Vert. 1. kombuis - la; 2. aloë - keten: 3. pieterman: 4. pels - Dee - la; 5. enige - saai; 6. ros - oester; 7. stapel -Lee; 8. oir - one - aan; 9. mees - se - sté. DELFT De Delftse protestantse studentenvereniging SSR heeft van de hervormde gemeente geëist dat zij de Nieuwe Kerk op de Markt in Delft niet meer voor de jaarlijkse taptoe ter beschikking stelt. Het SSR-bestuur is diep veront waardigd over het ter beschikking stellen van het kerkgebouw voor het laten opkomen van mariniers en an dere militaire korpsen tijdens de tap toe. Tevens vraagt men dat de kerke- raad zijn strengste afkeuring uitspreekt over de taptoe-Delft en dat men „door prediking en onder richt de ware aard en het ware doel van het leger aan de leden doet zien". zijn functie had moeten neerleggen, omdat hij tot geloof gekomen was. Volgens dr. Lee had Martin Niemöller een persoonlijke brief van Chroesjtsjef pntvangen. Hij had aan de brief geen publiciteit willen ge ven, maar hem wel aan een paar Amerikaanse vrienden laten zien. Niemöller zelf heeft op deze be richten nooit gereageerd. Maar nu komt het bericht van een totaal an dere kant. In het blad van de Euro pean Christian Mission staat het volgende verhaal: Oekraiiie .,De greep naar de opperste macht in de Sowjetunie door Chroesjtsjef is een gruwelijk verhaal. Duizenden mensen zijn bezweken onder zijn druk. Maar in de Oekraïne, waar zo veel bloed vergoten is en zoveel tra nen geschreid zijn door zijn daden, getuigde hij van het feit dat God hem ontmoet had." „Een kapitein van een Russisch schip Vertelde het volgende verhaal: In een van de vakantiesteden aan de Zwarte Zee waren christenen uit alle landen van achter het ijzeren gordijn bijeen voor een belangrijk congres." „De laatste avond was gewijd aan getuigenissen over de kracht van het evangelie. De gemeente zag tot haar stomme verbazing dat een oudere man door het middenpad naar voren liep en achter de microfoon ging staan." Getuigenis „Het was Nikita S. Chroesjtsjef. Op dat podium getuigde hij van zijn ge loof in Jezus Christus en hij zei dat zijn grootste verlangen was dat de Russen in de voetstappen van de He- re Jezus zouden gaan." „Als kind had Chroesjtsjef het evangelie van Johannes geheel uit het hoofd geleerd en hij kende de andere bijbelboeken ook goed. Hij ging naar de universiteit om politieke wetenschappen te studeren. Toen keerde hij zijn christelijke vrouw de rug toe en liet zich van haar schei den. Zij werd naar Siberië verbannen en hij greep uit alle kracht naar poli- tieke macht." „Na deze geloofsbelijdenis werd hij in oktober 1964 afgezet als eerste se cretaris van de Communistische Par tij en voorzitter van de ministerraad. De buitenwereld werd verteld dat hij vrijwillig was afgetreden." Het bekende anglicaanse blad Church Times, in Londen hechtte voldoende waarde aan dit bericht om het op de voorpagina af te drukken. „steward", een Engelse term die nau welijks te vertalen is of het moest al zijn met het woord „loopjongen." •fc Niet apart Cheetham omschreef zijn werk ten minste als „Van hier naar hier gezon den worden met een document, dat je niet verondersteld wordt te lezen." Meer dan veertig jonge mensen hel pen deze vergadering achter de schermen. En, voegde Cheetham er aan toe: „Zij kunnen de heleboel la ten vastlopen als ze een uur zouden staken." De vier waren het er ovpr eens dat de jeugd niet als een aparte groep een dergelijke vergadering moet mee- maiken, maar dat de jongeren deel uit moeten maken van hun eigen ker kelijke delegaties. Johnsen meende dat er niemand lid van het Centraal Comité is „die een revolutionair is of er opruiende opinies op na houdt." Daarin moest volgens hem gauw ver andering komen. De jonge sprekers hielden zich ech ter op de vlakte toen journalisten begonnen te vragen, hoe groot het percentage jongerer moet zijn op een dergelijke kerkelijke of boven- kerkelijke vergadering. De Russisch- orthodoxe monnik zei dat in zijn kerk de jongeren helemaal niet staan te trappelen om afgevaardigd te wor den. Boodschap Gistermorgen kwam het Centraal Comité even in plenaire zitting bijeen om een ontwi :p te bespreken van een „brief aan do kerken". Dit is een soort boodschap of pastoraal schrijven, maar dan gericht aan de kerkelijke vergaderingen van de aan gesloten kerken. In de commissie van ontwerp zit ook de Leidse hoogle raar, prof. dr. H. Berkhof. Het ontwerp, dat weer teruggezon den werd naar de sub-commissie, werd nogal stevig' aangevallen door bisschop James K. Mathews, een Amerikaanse methodist, die het „veel te vroom, te pretentieus en te triom falistisch" vond. «fe Bekentenis Dit kan al of niet waar zijn lang niet allen waren het met de bisschop eens maar als één bepaalde alinea onveranderd wordt aangenomen, dan zal dè Wereldraad geen doekje win den om eigen falen. Heel eerlijk wordt bekend: „We hebben niet zo duidelijk en moedig tegen allerlei uitgesproken en pijn lijke schendingen van de mensenrech ten kunnen getuigen, als we wel wil den. Wc zijn vaak selectief te werk gegaan, als we wat wilden zeggen over probleemgebieden in de we reldWe hebben practisch niets kunnen doen om groepen die raciaal onderdrukt werden of op een end ere wijze leden daadwerkeliik te hel pen.... We kunnen niet wijzen op be langrijke successen op htt gebied van kerkelijke eenheid." Maar ik betwijfel echter of dit de uiteindelijke versie zal worden. Be slist niet als dr. Robert L. Tavlor een negerbaot'st uit Virginia zijn zin krijgt. Hij zei: „We maken veel te veel excuses. Ik vraag me af of we wel iets gedaan hebben waarvoor we onze verontschuldiging moeten aan bieden. Tegen het einde van deze week zal deze „brief aan de kerken" nog weer eens op tafel komen. Werelddiakonaat Intussen heeft de afdeling voor de werelddiakonale hulpverlening het Centraal Comité verzocht „allereerst een oproep te richten aan de kerken om vijf miljoen dollar bijeen te bren gen voor hulp aan Nigeria en Biaf ra." Het verzoek vervolgt dat, mocht het Centraal Comité beslissen twintig procent van de reserves te storten in een fonds voor de bestrij. ding van apartheid, met de afdelin) voor het werelddiakonaat, interkerk® lijke hulpverlening dus, overlegd za worden, hoe dat geld wordt besteed De wijze waarop de reserves worde besteed mag de richtlijnen van he werelddiakonaat niet doorkruisen. Kennelijk is de afdeling voor inter kerkelijke hulpverlening bang daifl een mogelijk fonds voor de bestrij ding van apartheid het werk van h< werelddiakonaat zal doorkruisen. D afdeling gaat zelfs zover dat ze he H Centraal Comité vraagt om het uit voerend bestuur te adviseren, mef haar te overleggen. (Van onze kerkredactie) LOS ANGELES Hoewel veel westerse theologen van me ning zijn dat Azië langzaam maar zeker de deuren sluit voor het evangelie, zegt de Filipino evangelist Max Da Atienza dat h(j ontdekt heeft dat het tegen deel waar is. Hjj sprak in Los Angeles tijdens zijn bezoek aan het hoofdkantoor van de Far East Broadcasting Company, liet christelijk radiostation van Ma nilla. Azië heeft nog nooit zo open gestaan voor het evangelie als op dit moment, zegt hij. Steeds meer mensen bezoeken .evangelisatiesa menkomsten en als ze gesteld worden voor een keuze, komen er steeds meer mensen naar voren om in een persoonlijk gesprek te horen hoe zij christen kunnen worden. De evangelist waarschuwde zijn gehoor niet te denken dat het feit dat deuren in Azië zich sluiten voor blanken ook betekent dat er geen be langstelling voor het christelijk ge loof zou zijn. Nationale evangelisten, die de taal spreken, zei hij, hebben veel meer kansen dan blanken om het evangelie uit te dragen. Zij begrijpen de cul tuur en het denken van de mensen ook beter. Atienza, die tevens deel uitmaakt van de programmastaf van het christelijk radiostation dat program ma's in alle talen van Azië verzorgt, is op weg naar Zwitserland, waar hij aan het wereldcentrum voor evangelisatietraining evangelisatie methoden voor Azië zal doceren. Het instituut is in het leven geroepen door de Amerikaanse evangelist John Het neer In Europa weer max. t. gist n.sl. Amsterdam 1. bew. 21 0.4 Brussel mist 0 Frankfort zw. bew. 0 Gènève 1. bew. 20 0.2 Innsbruck 1. bew. 15 9 Kopenhagen onbew. 23 0 Locamo 1. bew. 27 0 Londen zw. bew 22 0 Luxemburg zw. bew. 17 3 Madrid onbew. 31 0 Majorca zw. bew. 31 0 München zw. bew. 18 9 Nice onbew. 27 0 Parijs onbew. 25 0 Rome 29 0 Wenen zw. bew 22 3 Zürlcn geh. bew. 15 8 NED. HERV. KERK Beroepen te "s Grevelduin-Capelle: J. P. Verkade te Nleuwe-Tonge: te Zegveld: W. van Tuyl te Rijssen; te Nieuw-Buinen: T. Tijsma te Sexbierum. Bedankt voor Ooltgensplaat (toez.): D. van Vliet te Zetten: voor Buurse Ov.: M. J. Pool te Sloten. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Noord: J. van Dalen te Rotterdam-Overschie. Aangenomen naar Maasland: C. Pad mos te Edmonton, Alberta, Canada; naar Utrecht-West: H. J. van Duinen te Voorburg. Benoemd tot bijstand in het pastoraal te Utrecht-Zuid: J. Booy. emeritus predikant te Utrecht. Beroepbaarstelling door de classis Leiden: C. C. Smitskamp. kandidaat te Hazerswoude. Kandidaat W. H. Duker, Conollyweg 1 te Bloemendaal is in ver band met verdere studie nog niet be roepbaar. maar kan wel 's zondags de kerken dienen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden: J. C. West- strate te Meliskerke. Met uitzondering van bisschop Hanns Lilje, die nog altijd ziek is zijn alle presidenten van de Wereldraad in het Londense Canterbury bijeen. Het zijn van links naar rec't's bisschop A. H. Zulu, uit Zoeloeland in Zuid-Afrika; dr. John Coventry Smith uit Amerika; ds. Ernest A. Payne, emeritus secretaris-generaal van de Britse unie van baptistengemeenten; dr. D. T. Niles, voorzitter van de Oostaziatische conferentie van kerken; patriarch German van di kerk van Serbie en de ere-president, de Neder lander dr. W. A. Visser 't Hooft. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers (Van onze kerkredactie) AUCKLAND Na een lang durige discussie hebben de Ge reformeerde Kerken van Nieuw- Zeeland besloten zich uit de In ternationale Raad van Christe lijke Kerken, de ICCC, terug te trekken. Het besluit werd ge nomen met stakende stemmen, 14 tegen 14. Maar gezien hel grote aantal tegenstanders van deze raad, die geleid wordt door dr. Carl Mclntire, werd besloten uit te treden. Tevens zullen de Nieuwzeelandse kerken een brief zenden aan de Ge reformeerde Kerken van ons land. De synodale commissie kreeg opdracht de brief op te stellen. Daarin moet uitdrukking worden gebracht aan de bezorgdheid die in Nieuw-Zeeland leeft. Vooral artikelen waarin wordt afgeweken van „onze gemeenschap pelijke belijdenisnormen" worden be treurt. Daardoor zijn de kerkelijk» betrekkingen tussen Nieuw-Zeeland en Nederland in gevaar gekomen, zo wordt gezegd. Voor de ICCC betekent dit een nieuwe klap, nadat de grootste Ame rikaanse kerk, de General Associa tion of Regular Baptist Convention, deze „kleine oecumene", zoals de ICCC wel genoemd is, in juni van dit jaar de rug besloot toe te keren. Een van de redenen was dat men ziel niet langer achter de voorzitter, dr Carl Mclntire, kon stellen. Bijzonder pijnlijk voor Mclntire ii het feit dat ook de gemeente die in dertijd haar kansel openstelde voo zijn afgescheiden presbyterianen hen de rug toekeerde. Vanaf de kanse van de Spruce Street-kerk las prol dr. J. Gresham Machen in de jarei dertig zijn Acte van Vrijmakin voor, die leidde tot de vorming val de Bible Presbyterian Church, waar van Mclntire een van de leidend predikanten is. De Spruce Stree Baptist Church behoort tot d GARBC, een unie waarbij 981 ge meenten zijn aangesloten. Mclntiri geeft toe dat de unievergadering haai banden met zijn OCCG verbroken heeft, maar zegt dat dat niet geldt voor de tot de unie behorende ge meenten. Slechts 24 van die gemeenten heb ben zich officieel onttrokken. De an deren hebben niet gereageerd. De unie redeneert echter dat door haar besluit iedere band verbroken is. DJAKARTA President Soeharto heeft in een radio toespraak aan de vooravond van de onafhankelijkheidsdag ver klaard dat West-Irian nu offi cieel deel uitmaakt van Indo nesië en dat het hele volk „dank baar en blij" kan zijn. De keuze van de bevolking van West- Irian is onherroepelijk en kan door niets meer ongedaan worden ge maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2