Herstel van Blaiberg gaf stoot tot transplantaties Nigeria heeft dringend docenten nodig Blaiberg Vrijlating van drie oorlogsmisdadigers in Bredase gevangenis? (1 SPANNING IN HET ONDERWIJS IS TE SNIJDEN REPUTATIE BARNARD OP HET SPEL Collins niet meer de ruimte in Kermisattractie stort in: twee zwaar gewonden In Eindhoven Weer weduwe om geld vermoor MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 Smeekschrift Het eerste adres in het nieuwe schooljaar is afkomstig van twee be sturenbonden, die staatssecretaris Grosheide trachten te vermurwen de opleidingsscholen voor kleuter leidsters aan lokaliteiten voor bewe gingsonderwijs te helpen. Het stuk betoogt over aangepaste lichamelijke vorming voor de jonge vrouw, over de noodzaak de aspi rantkleuterleidster voor te bereiden op het lesgeven bewegingsonderwijs aan kleuters, over het ontbreken van eigen gymzalen in de opleidings scholen enz. De toon van de brief is bijna sme kend: bij allerlei andere schooltypes wordt de bouw van een gymzaal toch ook toegestaan en waarom wij nou niet... Zoals vaak kan men ook ln dit geval de zaak van een andere kant bekijken. Er zijn heel kleine oplei dingsscholen; als die een gymnastiek- ruimte krijgen zal het lokaal bij voorbeeld 12 uur per week gebruikt worden en verder leeg staan. Het adres van de besturen wijst er dan 'ook op dat de lokaliteiten buiten schooltijd voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden. Maar de manier waarop deze kwestie anno 1969 nog aangesneden schijnt te moeten worden, doet won derlijk aan: een dringend beroep op de staatssecretaris om de scholen het recht te geven gymzalen te bou wen. Het zal best moeilijk zijn die lokalen tot stand te brengen, maar dat ze, notabene bij de opleiding van llecterleidsters, nodig zijnd- dat hoefa men nu toch niet meer onderdanig naar voren te brengen. Hervormen Bij het aanvaarden van de grote onderwijshervorming heelt men te weinig oog gehad voor de organisa torische en financiële problemen die eraan vast zouden zitten. Een adem pauze zou nu zeer gewenst zijn. De hervorming die destijds op stapel werd gezet, is eigenlijk alweer achl- terhaald. Men zou zich opnieuw op de toekomst moeten bezinnen. Aan het woord een criticus die het over de uitwerking van de Mam moetwet heeft? Nee, de redenering (ontleend aan het maandblad „Be- trifft: Erziehung") slaat op de ver nieuwing van het onderwijsbestel in Oostenrijk. Ook daar een geprikkel de stemming. Toch is het maar de vraag, ginds zowel als hier, of het onderwijs er zoveel verder mee was gekomen wanneer vooraf wél aan alles was gedacht. Had men de administratie ve complicaties en de financiële con sequenties helemaal doorzien, dan was er waarschijnlijk niets onderno men en had men alles bij het oude gelaten. Nu kan met recht druk op de overheid en de publieke opinie worden uitgeoefend om ver der te gaan dan het eeuwige „zich bezinnen op de toekomst". door Ton Elias De Nederlandse vestiging van een Westduits concern biedt „volop kan sen voor jonge mensen met een di ploma hbs-a, havo, economische school, hbs-b". De wervingsadver tentie voegt daaraan toe: „en voor hen die het nét niet haalden". Er staat ook nog bij: „Misschien bent U één van die jonge, energieke men sen die we zo hard nodig hebben nét of zonder diploma". De stelligheid van examenuitsla gen het is slagen of zakken blijkt buiten de school wel eens wat minder absoluut genomen te wor den dan erbinnen. V.tm.) Volgens de leidraad bij de Woor denlijstkan de oude genitief des „niet geacht worden te beoren tot de stijl waarvan het tegenwoordige geslacht zich bedient". Merkwaardig dat de sociaal- psycholoog dr. J. Roggema, die blijkens zjn onderwijs- opvattingen zeker niet tot het vo rige geslacht behoort, het in zijn proefschrift over de schoolse school nu juist heeft over „datgene wat des schools is". Tot voor kort zou dit, zeker bij iemand die afkomstig is uit het onderwijs, een loeier van een fout zijn geweest, maar men voelt het kennelijk niet meer zo m. School is in de Woordenlijst voor zien van: v.(m.). Dus: een zij-woord dat ook als hij-woord gebruikt mag worden. Hierbij mag de oude tweede-naamvalsvorm der gebruikt worden, maar er staat niet bij dat dit moet. Van des heet het, dat dit behoudens in staande uitdrukkin gen „buiten actief gebruik is ge raakt", maar dat blijkt in dit geval niet op te gaan. Pilsje Toen de Amsterdamse universiteit haar turbulentste dagen beleefde, bleef bij de Rotterdamse studenten een serene rust heersen. Maar nu schijnt ook in de Rotterdamse zaken enige beweging te komen: een inlei dend stuk voor een onderwijs- semi- naar dat deze weck wordt gehou den, zet zich af tegen een rapport van de commissie- universitit- Rot terdam dat „in naam van zijne hei ligheid de bestuurskracht het knechtschap van de wetenschap zal vergroten". „Men heeft de bekende truc van de verdinglij king van de maatschap pij toegepast om de universiteit te laten buigen voor zogenaamde ver langens van de maatschappij". For muleringen als „ééndimensionaal ronddolen" en „geloofsbelijdenis van de vakcyclopen" duiden erop dat ook de Algemene Rotterdamse Studenten Vereniging de taal van haar tijd gaat meepraten. In tekenin gen zie de hierbij afgedrukte car toon van Jan Boomsluiter wor den hoogleraren en andere autoritei ten er mooi opgezet. Duidelijk verschilpunt met Am sterdam: na afloop van het congres kan men in de kantine „wat op adem komen met wat muziek en een pilsje van de curatoren". Dat was er in het Maagdenhuis niet bij. En verder En verder gaan het Groninger Stu denten Corps „Vindicat atque Pol it" en de Groningsche Vrouwelijke Stu denten Club „Magna Pete onver schrokken voort op nieuwe wegen Tijdens de verplichte kennisma- kingstijd van dit jaar komt de gelijk heid bij „Magna Pete" lot uitdruk king in het zich mogen opmaken en in het niet langer verplicht stellen van groene kleding. Bij „Vindicat" is het kaalscheren afgeschaft; de kandidaat-leden hoeven geen ver plichte kleding te dragen en op de sociëteit hoeven ze niet langer op de grond, maar mogen ze op stoelen zitten. Schokkende veranderingen. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Dr. Ishaya S. Au dau is op een vakantiereis door Euro pa, maar hij kan het „zakendoen" niet laten. Dat klinkt ietwat vreemd, wanneer men weet dat hij aan het hoofd staat van de Ahmadu Beloo University in Noord-Nigeria. Zijn functie is die van rector magnificus en directeur tegelijk. Hij is verant woordelijk voor de gang van zaken aan de universiteit waar tweeduizend studenten, die een academische graad willen behalen zijn en aan achthon derd leerlingen middelbare vakoplei ding worden gegeven. Het zaken doen van dr. Audau bestaat er in, dat hij ook op vakantie ogen en oren open houdt, wanneer er mogelijk een toekomstige docent gevonden kan worden. Men heeft op elk onderwijs-niveau in Nigeria dringend behoefte aan leerkrachten. Dr. Audau rekent het voor: in veel streken gaat slechts vijf procent van de kinderen naar school. Van die kinderen krijgt één op de tien de kans op middelbaar onderwijs en een op de tien een plaats op de uni versiteit. De leerkrachten betalen het aantal plaatsen. Onder hen zijn op het ogenblik twintig Nederlanders. Zij doceren veeartsenijkunde, landbouw, techniek en natuur- en wiskunde. Het is niet gemakkelijk mensen tfe vinden, die bereid zijn een carrière in eigen land op te geven voor een post in Nigeria. Het financiële aspect speelt ook mee. Nederland suppleert de Nigeriaanse salarissen met 25 procent en geeft daardoor een grote steun. Naast zijn officiële taak. het leiden van de universiteit, is dr. Audau 141) actief als president van de Students Scription Union. Wel legt hij er de nadruk op, dat dit werk gescheiden moet worden van zijn rectorschap. De universiteit van Ahmuda Bello heeft namelijk overwegend moslimstudenten. Nigeria kent verscheidene protestantse kerken en een katholieke minderheid, die in het oosten geconcentreerd is. De Students Scription Union houdt zich bezig met het verspreiden van bijbellectuur in de vorm van kleine blaadjes, die als uitgangspunt voor bijbelstudie moeten dienen. Verder worden de jongens en meisjes in bij zondere bijeenkomsten en vakantie kampen tot verdieping van bijbelstu die gebracht. Het clubwerk en de recreatie, die in ons land een belangrijke rol spe len kent men er vrijwel niet. Dr. Audau heeft een glimlach voor de westerse jeugd en alles wat daar aan vast zit: „Onze jonge mensen moeten veel te hard werken om daar aan toe te komen. Studentenonlusten kennen we niet, of het moet eens wat onte vredenheid zijn over de gang van zaken in de campus. Negentig pro cent van de studenten woont in de campus. Gehuwde studenten kennen we nauwelijks. Er wordt hoofdzake lijk gestudeerd op beurzen en dat betekent, dat iedereen hard moet stu deren om aan de normen te blijven voldoen." De Students Scription Union werkt op ongeveer 250 scholen en kent twee afdelingen de juniores tot twaalf jaar en de ouderen tot ongeveer achttien jaar. Biafra En dan komt onvermijdelijk de zaak Biafra ter sprake. Er is een ge baar van „wat te zeggen Toen het conflict dreigde uit te breken heeft de Christian Council getracht overleg te plegen met de kerk in Biafra, later is door de Christian Council mèt de Moslims samen we derom een poging gedaan. Het is al lemaal op niets uitgelopen. Wel werkt de Christian Council intensief aan hulp en herstel in de gebieden, die op Biafra veroverd zijn. De strijd noemt dr. Audau een on gelukkige zaak. Nigeria is tot elk gesprek bereid, mits het uitgangspunt is, dat Biafra in welke vorm ook deel uitmaakt van de staat. Nigeria wil voedselvluchten door het Rode Kruis toestaan, mits de lading op wapens KAAPSTAD Het aanvan kelijk goede herstel van dr. Blai berg, die negentien maanden en vijftien dagen met het hart van een ander heeft geleefd, gaf de stoot tot een groot aantal hart transplantaties over de hele we reld. Meer dan honderd opera ties zijn al uitgevoerd. Het aan tal mensen dat nog in leven is, is overigens vrij klein. Na de dood van Washkansky. die door een chirurgenteam onder lei ding van dr. Barnard in het Groote Schuur-ziekenhuis in Kaapstad was geopereerd, rees in medische kringen ernstige twijfel aan het nut van de transplantaties tegenover de grote ri sico's voor jde patiënten. Prof. Bar nard zette dan ook ongetwijfeld zijn reputatie op het spel toen hij besloot dr. Blaiberg te opereren. De artsen hadden vier uur nodig om het aangetaste hart van Blaiberg te verwijderen en te vervangen door het hart van de kleurling Clive Haupt. Twee dagen later zei prof. Barnard dat voor de operatie dezelfde tech niek was gevolgd als bij Washkans ky, maar dat men bij het genezings proces andere paden zou bewande len. Volgens prof. Barnard zou min der worden gelet op de mogelijke gevaren van het afstotingsproces om de weerstand van de patiënt niet te veel aan te tasten. In plaats van een kobaltbehande- ling, die bij Washkansky bijzonder onprettig was geweest, moest Blai berg later een behandeling voor ra dio-therapie ondergaan. Barnard wil de zich toen niet uitlaten over de vraag, hoe lang dr. Blaiberg (een Jood) nog kon leven. Voorbij Op 17 januari 1968 kon dr. Barnard verklaren dat ide gevaarlijke periode voor infectie voor zijn patiënt voor bij was. maar dat pas over een maand of drie kon worden gezegd of het hart al dan niet zou worden af gestoten. Op die dag werkten longen en nieren naar behoren, terwijl ook de post-operatieve geelzucbtaanvnl en een opzwelling in een van Blai- bergs benen waren verdwenen. Een dag later was de toestand van de patiënt zozeer verbeterd, dat het ziekenhuis de uitgave van dagelijkse bulletins over Blaiberg staakte. Op 20 januari mocht hij voor het eerst zonder hulp in zijn kamer rond wandelen. Deze 20ste januari Vol gens Blaibergs wouw Eileen een kri tieke dag omdat Washkansky acht tien dagen na de operatie was overle den werd goed ,doorstaan, waar door de tandarts de harttransplanta tiepatiënt werd die zijn operatie het langst had overleefd. Dat is hij dus tot gisteren gebleven. In de volgende weken werd Blai berg van zijn steriele kamer geleide lijk overgebracht naar een omgeving met de normale hoeveelheid bacte riën. terwijl ook het dieet van steriel voedsel werd opgegeven. Op 24 februari mocht Blaiberg voor het eerst de gesteriliseerde ka mer verlaten om in een aangrenzend, eveneens steriel vertrek, de buitenwe reld te kunnen zien. Ontslagen Op 16 maart werd Blaiberg uit het Goote Schuur-ziekenhuis ontslagen. Na een week, toen hij niet meer dage lijks ter controle terug behoefde te komen, bezocht hij de weduwe van Clive Haupt, de man die hem een nieuw hart had geschonken. Naar verwachtingen van prof. Barnard zou hij zijn oude beroep van tandarts weer kunnen uitoefenen. Op de dag dat Blaiberg 59 werd 24 mei 1968 werd hij voor een routineonderzoek in het ziekenhuis opgenomen. Zeven dagen later ver klaarde dr. Barnard hem gezond en mocht hij weer terug naar huis. Maar de volgende dag keerde Blai berg toch weer terug naar het zieken huis. Aanvankelijk werd gezegd dat Blai berg een „lichte inzinking" had, maar op 11 juni bleek dat de patiënt een leveraandoening had en dat de toestand ernstig was. Toch kwam Blaiberg ook 'deze crisis eindelijk weer te boven. Maandenlang ging het heel goed met hem. Hij dronk weer wijn en HOUSTON eb Mike Collins, een van de drie astronauten van de Apollo - 11 heeft meegedeeld dat bij geen ruimtereis meer zal maken. Hij wil wel betrokken blijven bij het ruimte-onderzoek (op aarde) De Apollo-11 was mijn laatste vlucht zei de 38-jarige kolonel van de luchtmacht. „Mijn gezin is veel tekort gekomen tijdens mijn lange afwezigheid. Dagen en weken moest er geoefend worden voor iets dat misschien niet eens zou gebeuren en daarom ga ik niet meer naar bo ven.." Armstrong en Aldrin denken er (nog) anders over. Zij verklaarden zich bereid, nieuwe ruimtevliichten te ondernemen. HOORN Twee jongelui zijn za terdagavond zwaar gewond geraakt toen in Hoorn de kermisattractie Thunderbird instortte. De overige vijftien inzittenden, jongeren van zes tot twintig jaar, liepen lichte ver wondingen op. De draaimolen waarvan de passa giers door kooien worden beschermd, gaat van een horizontale stand draai ende over in een vertikale. Door nog onbekende oorzaak is de molen op z'n hoogste stand ingestort. De bakjes kwamen met een klap tegen een boom tot stilstand. Nog lange tijd na de ramp met de draaimolen kwamen inwoners van Hoorn op de plaats des on- heils een kijkje nemen. kon weer zwemmen. Op 16 mei van dit jaar werd hij opnieuw naar het ziekenhuis gebracht, nhdat hij drie dagen eerder al van de doktoren de opdracht had gekregen het bed te houden wegens „uitputting". Op weg naar het ziekenhuis moest hem zelfs in de ambulance zuurstof worden toe gediend. Toch werd verklaard dat het hart van Blaiberg geen tekenen vertoonde van de gevreesde afstoting. Hij scheen zich te druk te hebben ge maakt. Hij was vermoeid en zwak. Op 23 mei verliet hij het ziekenhuis. Wat hem precies mankeerde werd niet bekendgemaakt De weken daama was zijn toestand niet al te best. Donderdag trad een storing op in de werking van de nieren, maar ook dat kon worden verholpen. De dokto ren wisten evenwel dat Blaibergs hart de laatste dagen slechts op een derde van de normale kracht functio neerde en dat baarde grote zorgen. Aan het leven van de man, op wie de ogen van de wereld bijna twintig maanden waren gericht, kwam niet lang daarna een eind. (Vervolg van pag. 1) Vanmorgen werd een lijkschouwing gehouden. Als vermoedelijke oorzaak van het overlijden werd het falen van het hart genoemd. Vanmiddag werd Blaiberg gecre- meer na een rouwdienst van de libe rale joodse gemeente. De man die thans het langst met het hart van een ander rondloopt is de 46-jarige pater Charles Boulogne, die in een klooster in Marseille woont. Hij kreeg op 12 mei 1968 een ander hart in een ziekenhuis in Pa rijs. Twee van prof. Barnards patiënten die een dergelijke operatie hebben ondergaan zijn nog in leven: de 53-ja- rige Peter Smith (7 september 1968 en de 38-jarige Dorothy Fisher (17 april 1969). Professor Barnard weigerde van daag over de dood van zijn patiënt te praten. „Ik ben bang dat ik niets te zeggen heb, dat is alles". Barnard, die enige dagen ziek is geweest, was niet aanwezig toen Blaiberg stierf. VREDIG Later werd bekend Idat mevrouw Eileen Blaiberg en haar dochter bijna de gehele dag aan het sterfbed heb ben gezeten. De broer van Blaibergs vrouw, mr Abe Abel zei: „Philip is een rustige dood gestorven, en hij wist dat zijn einde nabij was". De derde Zuidafrikaanse patiënt met een ruilhart, Peter Smith, zei „Ik ben nu erg somber gestemd, niet met het oog op mijn lichamelijke ge zondheid ik voel me prima maar ik kende dokter Blaiberg heel goed. Ofschoon ik verwachtte dat iets dergelijks zou gebeuren, had ik niet gedacht dat het zo plotseling zou gaan." Doordat hij de snoeren van het elektriciteitsdraad verwisselde, is de 22-jarige J. H. Heyink uit Hengelo zaterdag door stroom getroffen en om het leven gekomen. De jongeman knutselde thuis aan een verlengsnoer voor een elektrische pomp. Het gigantische achterstuk van de nieuwe mammoettanker Mysella, dat zaterdag bij de NDSM in Amsterdam te water is gelaten, glijdt hier in zijn éle ment. (Van onze parlementsreelactie) DEN HAAG Minister Polak van Justitie meent dat „er iets gedaan moet worden" om de mogelijkheid te scheppen levenslang gedetineerden na verloop van tijd vrij te laten. Een dergelijke rege ling bestaat al voor tijdelijk gestraften. De bewindsman peilt mo menteel de meningen over een dergelijk voorstel. Indien de meerderheid van de Tweede Kamer zich niet tegen een wetswijziging zou verzetten, wil de minister met een voorstel by de Ka mer komen. De consequentie van een wetswijziging zou namelyk zyn, dat de drie tot levenslang veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers in de Bre dase gevangenis zouden moeten worden vrijgelaten. Om bij deze drie, Aus der Fünten, Kotalla en Fischer, geen verwachtin gen te wekken zou de bewindsman er eerst zeker van willen zijn dat de Tweede Kamer zich niet tegen een wetswijziging zou verzetten. Bij eer dere pogingen de drie oorlogsmisda digers vrij te laten werd steeds de nadruk gelegd op het verlenen van gratie. Die mogelijkheid maakt ech ter in de Kamer geen enkele kans. GEEN GRATIE In april 1967 zei minister Polak in een interview met onze krant, dat hij er voorlopig niet aan dacht stap pen te ondernemen die tot vrijlating van Aus der Fünten, Kotalla en Fi scher zouden kunnen leiden. Maar nog in datzelfde jaar verklaarde hij in de Tweede Kamer gratie voor hen niet uit te sluiten. Reeds in 1952 debatteerde de Ka mer over een gratieverlening. De toenmalige minister van justitie Donker zei toen, dat hij Willy La- ges cs. nooit in vrijheid zou stellen. Het grootste deel van de Kamer was het daar mee eens. CH-minister Scholten wilde in 1964 de oorlogsmisdadigers ook geen gratie verlenen, hoewel hij ontken de. dat de deur voor hen definitief was dichtgevallen. In 1966 kwam de kwestie verschil lende malen in de Kamer aan de orde in verband met de „vrijlating" van de toen „doodzieke" Willy La- ges. De drie christelijke frakties keurden het beleid van de toenma lige minister Samkalden goed, even als het grootste deel van de PvdA- fraktie. De VVD. CPN. PSP en Boe renpartij steunden een motie, waar in de vrijlating van Lages werd af gekeurd. De meningen in de Kamer schij nen sindsdien weinig te zijn ver anderd. De liberalen blijven felle tegenstanders van vrijlating, even als de pacifisten en communisten. Daar heeft zich nu ook een deel van de fraktie van D '66 bij gevoegd. De houding van de drie christelijke partijen schijnt ook weinig veran derd te zijn, hoewel in de CH-fraktie verschillend over vrijlating wordt gedacht. De meningen in de PvdA-fraktie zijn moeilijk te peilen. De fraktie had in 1966 wel geen bezwaar te gen de vrijlating van Lages, maar enkel en alleen omdat deze „dood ziek" was. Een deel van de fraktie zal zidh zeker tegen vrijlating van gezonde oorlogsmisdadigers keren. (Van onze correspondent) onderzocht mag worden. Het idee, dat Nigeria daarvan gebruik zou ma ken om het voedsel te vergiftigen is alleen maar belachelijk, aldus dr. Audau, die overigens door de strijd als bijzorg heeft, dat menig docent niet naar Nigeria wil komen omdat men zich voorstelt in het krijgsge woel te komen. „Men vergeet daarbij dat we een groot land zijn met 60 miljoen inwoners". Sociaal De verhouding protestanten, katho lieken en moslims is er een van sa menwerking op sociaal gebied. Het kerkelijk leven bloeit, maar toch, vergeleken met een vijftal jaren ge leden is er een teruggang te zien. Wat een van de beweegredenen is voor de Students Scription Union om hard te werken. Bekering van moslims is een uitzondering, wel ge beurt het omgekeerde. De christen meisjes krijgen over het algemeen meer onderwijs dan moslimmeisjes; menig moslm kiest daarom een christenbruid, die dan prompt toe treedt tot de moslimgodsdienst Leraren richten zich in open brief tot de ouders (Van onze onderwijsredacteur) ARNHEM, 18 aug. „De spanning in het onderwijs is te snijden," zei de voorzitter van de raad van leraren, drs. H. L. C. Michielsen, zaterdag. Op de jaarvergadering van de Alge mene lerarenvereniging, een van de participanten in de Raad van leraren, vroeg hij begrip voor de moeilijke positie waarin dit overkoepelend lichaam verkeert. Er is onder de docenten veel kri tiek ojt de raad, maar hij verenigt nu I eenmaal mensen met zeer verschil lende opvattingen van verschillende organisaties, scholen en streken. Bij- J na zeventig procent van de leraren I zijn in dienst bij particuliere werkge- I vers en besturen. De raad heeft zijn verantwoordelijkheden door het overleg met de overheid en het oor deel van de publieke opinie. Het gaat altijd weer om meer geld en het is politiek onhaalbaar steeds meer miljarden voor het onderwijs los te krijgen als men niet bereid is ook de kwestie van de efficiency in het onderwijs aan de orde te stellen. Maar daarbij zou de raad moeten in gaan tegen de eisen van verschil lende van zijn vakgroepen, waarvan hij juist de stem moet zijn. Men moet niet alles ineens willen. Ontzeg ons uw vertrouwen niet al te lichtvaar dig, aldus de heer Michielsen. Zijn beroep op begrip in tic verga dering kreeg echter maar een matig applaus. Op de huishoudelijke verga dering was juist naar voren gekomen dat er scherper stelling moest wor den genomen. Hierover wordt woensdag in de Raad van leraren gesproken. In AVMOkringen denkt men o.a. aan een nieuwe landelijke demonstratie. Deze week zullen de leraren zich in een open brief (advertentie in een EINDHOVEN Opnieuw is een alleenstaande weduwe slachtoffer ge worden van een roofmoord: de 72- jarige mevrouw C. J. Viveen, die gis termiddag door de politie dood in haar woning aan de Bakkerstraat werd aangetroffen. De politie was gewaarschuwd door buren, wie het was opgevallen dat om drie uur 's middags de gordijnen bij mevrouw Viveen nog gesloten waren. De vrouw had bloedsporen op ge zicht en handen, waaruit geconclu- j deerd wordt dat zij zich nog tegen haar moordenaar(s) heeft verzet. Het hele huis was overhoop gehaald en laden en kasten waren doorzocht. Het was in de buurt bekend dat mevrouw Viveen een spaarcentje van enkele duizenden guldens in huis had. De politie vond geen geld. Zij acht het mogelijk dat de moordenaar(s) aan de weduwe bekend was (waren). De ge dachten gaan o.m. in de richting van leden van een der jeugdbendes, die de laatste tijd vrij intensief in Eindhoven en omgeving optreden. AMSTERDAM De politie heeft een groep van meer dan twintig meis jes en jongens opgepakt die in het voetgangerstunneltje bij de Kamper- brug tegenover het Centraal Station in Amsterdam lagen te slapen. Vijf van hen waren Nederlanders, van wie een werd vastgehouden, ver dacht van bezit van verdovende mid delen. Veertien van de zeventien aan gehouden buitenlanders zijn aan' de vreemdelingendienst overgegeven. Zij bleken over onvoldoende geldmid delen te beschikken. aantal kranten) tot de ouders wenden om hen te informeren over de moei lijkheden bij de uitwerking van de Mammoetwet. Staatssecretaris Grosheide heeft zich in een brief aan de rectoren geweerd tegen vele kri tische opmerkingen van de leraren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9