IERLAND WIL HULP VN Trein ontspoord bij Zaltbommel Zware orkaan is op weg naar (le VS Suikeroorlog gaat even door Dr. PHILIP BLAIBERG (60) OVERLEDEN Gevaar burgeroorlog voorlopig afgewend Het Kwartet Deel Tilburg 1 -raad komt bijeen -fa Engeland afwijzend -fa Rust aan het front flOïïlïïlP.lltflUr onder water LUlüIllCluadl Crita) Bewolking Beloging voor huis Nixon Albert Heijn en Co-op Moskou lonkt naar Japan Dayan staat partijbreuk in de weg ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvasticb is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 18 augustus 1969-5 lste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TILBURG Grote stortbuien tij- }ns onweer hebben gistermorgen len van Tilburg onder water gezet, toral het verkeer werd daardoor stagneerd. met name in de bin- nstad en op de rijksweg naar Eind- ven en Breda. Vele tientallen au- S bleven in het water steken. Op enkele plaatsen is het in een ortvloed neervallende water huizen kelders binnengelopen. NEW YORK De regering van de Ierse republiek heeft de Veiligheidsraad verzocht binnen twee dagen in spoedzitting bijeen te komen. De Ierse minister van buitenlandse zaken, Hillery, zal de Raad verzoeken een VN-vredesmacht naar Noord-Ierland te sturen. ^tÊÊÊÊÊÊÊM Het past de wijze alle mid- lelen eerder te baat te nemen dan de wapenen. TERENTIUS - I UI Ai Mmmi I. nu ik olie bij beter gedaan DE BILT Een gebied van luchtdruk bevindt zich tus- de Azoren en Frankrijk. Een -jjinupc. van dit hogedruksysteem t erplaatste zich van Engeland i aar de Noordzee en Nederland, lierdoor nam bij ons de buiïg- ~:j die zich gisteren vooral in midden, zuiden en oosten het land nog wist te hand- in de nacht van zondag maandag af. Langs de noordflank van het dergenoemde hogedrukgebied over Engeland vochtige naar het oosten getrans- Deze lucht zal morgen ons land stromen. Er wordt vrij veel bewolking ver- waaruit echter geen re- van betekenis zal vallen. De niddagtemperaturen zullen on geveer dezelfde zijn als vandaag. Strandweer Een gebied van hogeluchtdruk leeft droog en zonnig weer. Mor- :en tijdelijk wat meer bewol- cing, maar over het algemeen natig tot goed strandweer. Tem- >eratuur 21 22 graden, zeewa- er 20 graden. Vooruitzichten: In de komende lagen licht wisselvallig, overwe gend droog en redelijk strand weer. Barometerstand: Heden 10 uur ?6.2 cm (1016 cm) stijgend. Zon en maan 19 augustus zon op 5.30, onder 19.56; maan op 12.55, onder 21.37; 20 aug. E.K. ZALTBOMMEL Vanmor gen omstreeks zeven uur is de sneltrein Amsterdam-Eindhoven bij Zaltbommel ontspoord na een botsing met een melkauto, waarvan de bestuurder de 19- jarige W. Hooymans uit Maas- driel zwaar, maar niet levens gevaarlijk gewond raakte. De treinreizigers bleven op enkele schaafwonden en builen na, onge deerd. De locomotief en vijf rijtuigen liepen uit de rails. De ravage was groot. Het spoor was in beide richtin gen versperd. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten bevei ligde overweg. De bestuurder van de melkauto kende de overgang goed; hij reed al geruime tijd en meerma len per dag deze route. Ook het zicht was goed. Over de oorzaak van het ongeluk tast de politie dan ook in het duister. Bussen Vanaf half negen reden bussen tus sen Zaltbommel en Den Bosch om de treinreizigers te vervoeren. De Spoor wegen rieden de reizigers uit Amster dam aan, niet via Utrecht, maar via Rotterdam naar het zuiden te gaan. SAN CLEMENTE Voor de deur van de woning van president Nixon in San Clemente hebben gisteren on geveer 4000 betogers gedemonstreerd tegen de oorlog in Vietnam. De po litie had een stevig kordon rond het huis gelegd, maar behoefde niet in actie te komen. Veel demonstranten hadden hun vrouwen en kinderen meegebracht waardoor de betoging meer leek op een massale pick nick-partij. Ook hadden velen hun slaapzak meegenomen om de nacht aan zee door te brengen. Nixon slaagde er in zijn woning tc verlaten met een helicopter om een partijtje golf te gaan spelen met zijn vriend Walter Annenberg. Ameri kaanse ambassadeur in Londen. Dit voorstel is reeds door Engeland verworpen op grond van het prin cipe dat de VN niet mogen ingrijpen bij binnenlandse aangelegenheden. Wanneer Ierland er in slaagt de meer derheid van de V-raad achter zich te krijgen, kan Engeland van het veto recht gebruik maken. Het Iers verzoek tot een spoed zitting van de Veiligheidsraad werd gedaan door de permanente vertegen woordiger in New York, Cremin. In een brief wordt vooral gewezen op de dringende verzoeken tot de Britse re gering troepen van de VN of Brits- Ierse troepen naar Ulster te sturen. Deze verzoeken werden allen gewei gerd. Vanmiddag zou Hillery een onder houd hebben met Oe Thant. Voor zijn vertrek naar New York bracht de Ierse minister verslag uit van zijn be zoek aan Londen. Hij zei dat de Brit se regering in geen geval bereid was een gezamenlijke Brits-Ierse troepen macht te vormen om rust en orde in Ulster te herstellen. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen, meldde vannacht uit Bel fast: In de hoofdstad van Ulster, waarvan zeker het tiende deel is ge teisterd door geweld, schijnt de rust te zijn weergekeerd. Britse troepen bij een prikkel draadversperring in de Falls Road-wijk in Belfast. Op de ach tergrond een barricadege maakt van een verwoeste dub beldekker eyi een trekker. mém iv. Een zware orkaan i kilometer per uur trekt de orkaan thans over de Golf van Mexico in de richting van Florida. Men is hier koortsachtig bezig met het opwerpen van verdedigingswerken. Ook zijn reeds vele Rode - Kruismensen en rampenploegen aangekomen. De orkaan, die de naam Camille heeft gekregen, is de hevigste sinds september 1967. toen de orkaan Beu- lah de kust van Texas teisterde. Er kwamen toen 42 mensen om het le ven, terwijl voor meer dan 3,6 mil jard gulden schade werd aangericht. MIAMI is op weg naar het Amerikaanse vasteland. Zaterdag trok zij óver Cuba, waar ernstige schade werd aangericht. In de weste lijke provincie Pinar Del Rio zijn twintigduizend mensen dakloos geworden. De meesten van hen moesten uit overstroomde gebie den worden geëvacueerd. Met windstoten van meer dan 240 DEN HAAG Albert Heijn en Co-op gaan in ieder geval tot woensdag door met de „suiker oorlog". Ze zijn het niet eens met de afspraak die eind vorige week werd gemaakt tussen de Suiker industrie en de georganiseerde groot- en kleinhandel in levens middelen. Co-op meent dat de overeenstem ming niet zonder meer bindend is voor de aangeslotenen. Afgewacht moet worden of iedereen zich aan de afspraak houdt. Bij het besluit om de suiker nog voor een cent per kilo te blijven verkopen heeft bij Co-op ook een rol gespeeld dat zij te voren heeft aangekondigd dat de actie tot en met woensdag zou duren. Albert Heijn is van oordeel dat het akkoord 1.17 per kilo niet waterdicht is Elke regeling die, behalve voor dc Nederlandse suiker, niet ook voor de importsuiker geldt, biedt dan ook geen oplossing, aldus Albert Heijn, die bij het eerder bedoelde overleg niet betrokken is geweest. De overeenkomst die de federatie thans heeft willen bereiken voldoet niet aan deze dubbele garantie, het geen tot gevolg heeft dat de concur rentie met buitenlandse suiker weer in alle hevigheid kan oplaaien. Deze situatie is voor Albert Heijn onaan vaardbaar; Daarom is de suiker bij dit grootwinkelbedrijf tot en met woensdag nog voor 99 cent per kilo te koop. In de gehavende wijken, waar nog altijd een om de slijmvliezen hangen de brandlucht hangt, en waar de ruïnes van huizen, gebouwen en cafés, nog nasmeulen, hangt echter nog een duidelijke sfeer van spanning. Zij wordt benadrukt door de vele barricades, die in stand gehouden zijn, en door de militairen, die met hun wapens in de aanslag achter de zandzakstellingen en prikkeldraad versperringen staan. Er zijn op het ogenblik zo'n twee duizend Britse militairen in de ge teisterde stad. Op daken of gewoon op straathoeken liggen de mitrail- leurschutters achter hun wapens, de vinger aan de trekker en de patroon- banden open en bloot om zich heen. In Divis Street, in Falls Road en in Crumlin Road, die de scheidslijnen vormen van protestantse en rooms-katholieke wijken, rijden pantserwagens met draaibare geschutskoepels heen en weer. Zonder meer kan gesteld worden dat de komst van de Engelse batal jons een gunstige uitwerking heeft gehad. Het gevaar van een burger oorlog, die in Ulster dreigde schijnt voorlopig te zijn afgewend. Voor vervolg zie pag. 5 DR. PHILIP BLA1BERG Hart KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse tandarts dr. Philip Blai- berg, die op 2 januari 1968 als derde mens ter wereld het hart van een ander kreeg, is gister avond in het Groote Schuur- ziekenhuis in Kaapstad overle den. Dr. Blaiberg is zestig jaar geworden. Blaiberg kreeg het hart van de 24-jarige r.iet-blanke fabrieksarbei der Clive Haupt, die even tevoren aan een hersenbloeding was overle den. Deze opzienbarende operatie werd uitgevoerd door prof. Christian Barnard in hetzelfde ziekenhuis waar Blaiberg is overleden. De eerste harttransplantatie die prof. Barnhard uitvoerde was die op de Zuidafrikaanse zakenman Louis Washkansky. Op 3 december 1967 ontving Washkansky het hart van een jonge vrouw. Slechts achttien da gen heeft hij nog geleefd. Blaiberg moest negen maanden voor hij een nieuw hart kreeg, zijn tandartspraktijk opgeven wegens een hartkwaal. Hij wilde graag geope reerd worden hoewel hij wist dat de eerste twee harttransplantatiepatiën ten behalve Washkansky ook een baby in New York kort na de operatie waren overleden. Hij verbleef drie weken in het zie kenhuis voordat de artsen hem een nieuw hart konden geven. Enkele uren na de ingreep kon prof. Bar nard ai verklaren dat zijn patiënt het zeer goed maakte. Bijna 2'a maand later kon Blai berg naar zijn flat in Wijnberg, een voorstad vdn Kaapstad terugkeren. Spoedig daarna maakte hij weer lan ge wandelingen en ging hij zwemmen. In juni 1968 werd Blaiberg weer in het ziekenhuis opgenomen voor een behandeling die vier maanden zou duren. Hij had een leverontsteking en longklachten. Na zijn terugkeer in zijn flat lagen daar drieduizend brie ven op hem te wachten uit alle delen van de wereld. Vorige week donderdag moest hij opnieuw naar het ziekenhuis. Vol gens de artsen was hij er erg aan toe. Bijzonderheden werden toen echter niet onthuld. Zaterdag maak te het ziekenhuis bekend dat een lich te verbetering in zijn toestand was ingetreden. Kennelijk was het afsto tingsproces echter toch te ver doorge woekerd. Gisteravond kwam dan ook hef einde. Voor vervolg zie pagina 7 Beschuldiging China PEKING Het persbureau Nieuw China heeft de Sowjetunie ervan beschuldigd op contra-revolutionair gebied samen te werken met Japan. West-Duitsland, India. Indonesië en Kongo-Kinsjasa. Moskou zou vooral dingen naar de gunsten van Japan door de ..meest vooraanstaande reactionaire Japanse politici zoals de vroegere eerste mi nister Kishi, de meest doortrapte oor logsmisdadiger en huidige eerste mi nister Sato, marionet van het Ameri kaanse imperialisme" uit te nodigen voor een bezoek. Het persbureau zegt dat Rusland en Amerika hetzelfde doel nastreven hoe klein de samenwerking tussen beide landen ook is. opzienbarende prestatie van de Zuidafrikaanse arts Barnard, toen hij de eerste slaagde in de over planting van een hart, is toch nog niet met blijvend succes bekroond ge worden. Patiënt Blaiberg is alsnog overleden. Met weinig patiënten zal ooit zo wereldwijd zijn meegeleefd. De we reld zelf leek zijn ziekenkamer, en heel de mensheid vroeg zich af. of het resultaat van de onvergelijkelijke in greep metterdaad van bestendige aard zou zijn. Deze begrijpelijke algemene belang stelling vond uiteraard haar reden in de omstandigheid, dat het hier ging om het geheimzinnige centrum van het menselijk leven dat wij het hart noemen. Die merkwaardige, altijd stuwende spier in de borst van de mens, die is als de vereenzelviging van het menselijk lichamelijke leven zelf. Zolang bet hart klopt, is er het leven. Dat is zozeer het geval, dat het mens dom, in meer overdrachtelijke zin, de eeuwen door van het hart óók is gaan spreken als van de zetel van wat de mens ook naar geest en naar ziel be weegt. Doorgrond mij cn ken mijn hart, zegt de gelovige als hij zich voor zijn Heer wil openstellen. Geen wonder dat de gebleken moge lijkheid om het lichamelijke hart over te plaatsen vragen opriep als naar de grens van het schier almachtige we tenschappelijke kunnen. Echter óók vragen die het medische kunnen als zodanig te buiten gaan en die meer van ethische aard beschouwd kunnen worden. Hebben wij het wel. dan is er met name op het gebied van de harttrans plantaties inmiddels enige terughou dendheid ingetreden. Een zekere aar zeling is onmiskenbaar. Kan men werkelijk wat men meende te kun nen? Waren alle geheimen werkelijk doorvorst? Het overlijden, nu toch nog, van de Zuidafrikaan Blaiberg, die zulk een centrale plaats leek in te nemen in het medische denken, zal aan dc aar zeling nieuw voedsel geven. In het beheersen van de schepping is de mens nog altijd aan grenzen ge bonden. AI wijken die grenzen tegen woordig wel huiveringwekkend terug. TEL AVIV De Israëlische minis ter van defensie, Dayan. heeft de dreiging van een breuk in de Arbei derspartij afgewend. Onder zyn lei ding stemde de Rafi-groep gister avond In met de plannen van dc party voor de komende verkiezingen. Aangenomen wordt dat de verkie zingen op 28 oktober nu een rustig verloop zullen hebben en dat de Ar beiderspartij grote overwinnaar zal zijn. De Rafi-groep had premier Golda Meir be schuldigd van verzet tegen de benoeming van Dayan als minis ter van defensie in 1967. De ru zie liep zo hoog dat de Arbei derspartij sinds een maand een scheuring boven Ai- het hoofd hing. Dayan wist gisteravond zijn aan hangers te overtuigen van het belang van epnheid in de regering. Hij ver wierp het idee, onder zijn leiding een nieuwe partij te stichten. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzandan un Bur.iu van dit blad M-jn plaili Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: par kwartaal par maand als beloning voor mijn cktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1