Natuurlijk moesten penalties de beslissing weer brengen verloor Aanvallend Quick Boys BERNARDUS PLAATSELIJK KAMPIOEN Matsubara mist marathonrec op paar secondei schutter] RCL VRAAC ARC-Zwaluwen werd voortijdig beëindigd EERSTE PROFZEGE HERM. HOOGZAAD Quick Boys speelde mooiste wedstrijd, maar werd derde SCHEIDSRECHTER GING AKKOORD SVOW verzuimde winnende treffer te scoren: nu 1-1 Ottenbros werd zesde NIEUWE LEIDSE COURANT 12 MAANDAG 18 AUGUSTUS aangewezen. HAZERSWOUDE Wij kunnen gerust stellen dat Ber- nardus en Hazerswoudse Boys van gelijke kracht zijn. Want als de twee voorgaande wedstrijden zelfs na verlen ging nog onbeslist bleven en als de derde wedstrijd (ook na verlenging) daarin geen verandering teweeg brengt, dan lijdt het geen twijfel dat deze plaatselijke clubs aan elkaar gewaagd zijn. Om deze reden (er moet toch dui delijk een winnaar worden aangewezen) werd zaterdag na 120 minuten voetbal besloten dat de ontvanger van de Timmerman-trofee d.m.v. penalties moest worden Bernardus was de meest gelukkige. Rademaker van Hazerswoudse Boys zag n.l. zijn strafschop gestopt. Hoewel het natuurlijk nog geen eenvoudige zaak is vijf strafschoppen te benutten slaagde Bemardws daar wel in, hetgeen tevens inhield dat men de zo fel begeerde trofee mee naar huis kon nemen. Moment u.l de twaalfde internationale marathon van Enschede, zaterdag is gehouden. Voorop de Japanner Matsubare, die winnaar Op de achtergrond (nr. 128 met petje) Aad Steylen, die de beste NedJ landse prestatie zou leveren. ENSCHEDE Kazuo Matsubara stond zaterdagmiddag met een doorgrondeiyk gezicht op het erepodium in het Diekman stadion. z\jn gelaat was geen emotie te zien, maar ook geen spoor van vermoe heid no een slopende marathon over de wegen tussen Enschede Haaksbergen. De twaalfde internationale marathon van Enschede ongetwijfeld de zwaarste geweest uit de 22-jarige geschiedenis vui d grootse tweejaarlijkse evenement. Twee uur lang hebben de 200 deelnemers gelopen onder bijna si.ni tere omstandigheden. Rollende donderslagen en felle bliksemschicht uit de inktzwarte lucht begeleidden een koude regen, die het de Ion extra moeilijk maakte op de 42,195 kilometer. er één minuut later weer in terug te keren. Zonder enig bezwaar van de scheidsrechter. Het was maar goed ook dat V. Wetten terugkwam omdat de zwak leidende scheidsrechter Ha genaar in een meesterlijke act van Hoogervorst trapte. Hij kende hier voor een penalty toe, waarmee ge noemde V. Wetten zich belastte. Van Ark zag geen kans het zuivere schot te stoppen (11). Deze stand leidde tot de verlen ging. In die verlenging zagen geen van beide ploegen kans om nogmaals het doel te doorboren. Ook Elting (Haz. Boys) en Wortman (Bernardus) niet, die beide nog wel in de gelegen heid zijn geweest. Zoals reeds be kend, forceerde Bernardus een beslissing via het nemen van ieder vijf strafschppen. TROFEE Deze toch niet geheel bevredigende zaak werd gehonoreerd met de door Bernardus voorzitter Jac Straver uit gereikte trofee. Qua spelverhouding had het nel zo goed andersom kun nen zijn. AZC 5 werd winnaar KOUDEKERK In het Prins Willem-Alexanderbad te Koudekerk organiseerde de zwemvereniging uit die plaats zaterdagmiddag het eerste waterpolotoernooi, met deel name van de thuisclub, ZPS, de re serves van DKD en het 5e zeven tal van AZC. Het laatstgenoemde team bleek de sterkste, door in de finale ZPS te kloppen. In de voorronde bleek de kracht van AZC al. Zonder een enkel ogenblik in gevaar te zijn geweest boekten de Alphense spelers een 62 overwinning op DKD 2. Kou dekerk leek naar een debacle, te gaan in de wedstrijd tegen ZPS, maar met de moed der wanhoop wist men een 51 achterstand nog terug te brengen tot 53. De strijd om de derde plaats le verde het leukste spel op. Koude kerk en DKD 2 bleken tegen el kaar opgewassen en konden in de wedstrijd niet tot een beslissing ko men. Het 33 gelijke spel beteken de dat er strafworpen moesten worden genomen, en DKD toonde zich hierin niet .sterk. Op deze wijze wist de organise rende vereniging de Leiderdorpers naar de laatste plaats te sturen. In de eindstrijd wist AZC handig ge bruik te maken van de grotere dosis routine, terwijl ZPS vele on besuisde aanvallen opzette, die op niet uitliepen. De uitslag, 31 in het voordeel van AZC, gaf de ver houding goed aan. ALPHEN AAN DE RIJN Juist in de periode dat ARC met een ver woed slotoffensief trachtte de 1 2 achterstand tegen Zwaluwen weg te werken. gaven de Vlaardingse gasten er de brui aan. De blessure van stopper Westerdijk was daar voor de directe aanleiding. Scheidsrechter Honsbeek willigde het verzoek van de gasten in en staakte de vriendschappelijke wedstrijd, tien minuten voor het einde. Een triest slot van een wedstrijd, die toch geen unfair verloop had. Zwaluwen had al snel door dat het gevaar bij ARC van de altijd agres sieve Joop Timmer moest komen en Van Duivenbode was er de oorzaak van dat het schot van Van Schaik een doelpunt werd (2 0). Ook in de tweede helft is Quick Boys nop een paar keer in de gele genheid geweest te scoren. Pech een schot tegen de kruising en het feit dat Arie Haasnoot in prima stelling de Gouda doelman nog niet wist te verschalken waren daar de bet aan. De blessure van Dries v. Leeuwen hij werd vervangen door Teun Barnhoorn is dan ook beslist geen excuus voor de gel den nederlaag. Onder die barre omstandigheden toonde Kazuo Matsubara zijn grote talent. Met een weergaloos wedstrijd inzicht velde hij al zijn tegenstanders in de laatste zeven kilometer. Hoe groot het overwicht van de 30-jarige Japanner in die laatste fase van de strijd was, bleek uit het feit dat hij. bij binnenkomst in het stadion, waar hij van de duizenden toeschouwers een ovatie kreeg, bijna vier minuten voor sprong had op de Pool Bogusz, die tweede werd. Bijzonder jammer was het dan ook, dat Matsubara met zijn tijd van 2 uur 19 minuten 29,8 seconde het wedstrijdrecord dat de Engelsman Jim Peters in 1951 had gevestigd, met 7,8 seconden miste. Ook Aad Steylen, die in Enschede voor de vijfde achtereenvolgende maal kampioen werd, was niet onte vreden. „Ik moet over een maand in Athene lopen. Toen ik m e n kreeg dat het tempo ook in de tweede helft van de wedstrijd zo hoog bleef heb ik uitsluitend op prolongatie van trachtte de spitsspeler uit te schake len. Daarbij kwam vaak de gehele viermansverdediging aan te pas, waardoor felle duels niet uitbleven. Scheidsrechter Honsbeek die nota bene in de reserve klassen van het betaalde voetbal optreedt trad daartegen onvoldoende op en toen hij in de tweede helft ook nog ver keerde beslissingen ging nemen, was bij Zwaluwen de boot vol. Het besluit om te stoppen voor kwam in ieder geval narigheid in de resterende minuten. VERDIEND Zwaluwén won niettemin ver diend. De start was trouwens al veelbelovend. Van Horzen had direct al moeite met een inzet van Van der Giessen en eerst na tien minuten kwam ARC wat uit de omknelling los. De eerste actie leverde een cor ner van Vellekoop op en in de twaalfde minuut werd het zelfs 1 0 door Van der Meent na een één twee combinatie met De Jeu, overi gens volgens velen in buitenspel- positie. Ondanks de snelle openingstreffer was de voorhoede het zorgenkindje. En Zwaluwen, dat dit spoedig door had, hernam het initiatief. ARC kwam zichtbaar in de verdrukking en al haalde Griffioen de bal een keer van de lijn, tegen de inzet van Buitelaar in de 30ste minuut was men kansloos (11). Ook in de tweede helft speelde ARC alles over Timmer, maar Zwa luwen bleef sterker en in de tiende minuut was het van Genderen, die de winnende treffer scoorde. mijn titel gelopen. Regen ligt mi eenmaal niet. Ik heb liever een I temperatuur zoals in Frauenfeli Madrid. Dat het desondanks een van 2.26.29,6, nog geen halve mil langzamer dan bij die andere strijden, is geworden, geeft me gl vertrouwen voor Athene." In Enschede hebben de toescl wers vermoedelijk Aad Steylen het laatst in Nederland in actie zien. De 34-jarige Zutfenaar wil n Europese kampioenschappen loopbaan afbreken. Steylen zal volgend jaar zeer waarschijnlijk coach van de KNAU gaan wijden de opleiding van jong talent oj super lange afstand. Wanneer dat beurt krijgt het lange afstandlo dat door de KNAU altijd stiefmoe lijk bedeeld is, eindelijk ook de i dacht die het verdient. Achter Aad Steylen, die als e« Nederlander op de negende pl eindigde, veroverde Wim Hol l evenals twee jaar geleden de twi plaats in het nationale kampii schap. De Hilversummer Rudi die opmerkelijk fris in het sta binnenkwam, eindigde als 24e kreeg daarvoor de bronzen medl Van de ruim tweehonderd lo uit veertien landen die van i waren gegaan, haalden er 169 de e streep. LEIDERDORP Hoewel F maar met 12 van het Noord wijl) houtse VVSB verloor, blijkt de I derdorpse formatie andermaal n* te gaan aan schotvaardigheid. Sle zelden probeerde men het V -doel onder vuur te nemen en w neer dat wel gebeurde, liep slecht af. Slechts eenmaal in doelman Bader capituleren voor inzet van Blokker na een prach voorzet van John de Lange. Maar dat was eerst vier min voor tijd en toen zat WSB al rozen met zijn 02 voorsprong. VVSB die voorsprong had, dai mem voornamelijk aan Jan v.d. Li (ex-Noordwijk), die stellig de b speler van het veld was en trouï in de 26ste minuut de eerste tr< produceerde. Hij passeerde de derdorpse verdediging met gemak gaf ook keeper Van Egmond p kans. Daarvoor had RCL al een uni kans op de openingstreffer geH Maar toen Anker na een voorzet Ederveen voor open doel kwam, 1 hij zelfs nog over te schieten. V! schoot veel meer en daardoor ki Van Egmond kans zijn kwaliteita tonen. Voor rust hield hij zijn fl dan ook schoon. Beukeboom bleek voor de twf helft vervangen door De Lange er Oostdam bij VVSB door Van Zi maar de wisseling gaf hij RCL in der geval niet meer stootkracht werd in de elfde minuut zelfs I toen v.d. Lippe met een dieptep v. d. Brug bereikte, die keu inschoot. Op de foto de elftallen van Bernardus en Hazerswoudse Boysdie zaterdag speelden voor het plaatselijk kampioen schap. LEIDEN SVOW heeft zich ver dienstelijk geweerd bij het tweede elftal van UVS (zondag). De Leide- naars waren versterkt met bekwame jeugdspelers, maar het wat oudere team van SVOW liet zich niet klop pen. Het werd 11 na een aardige wedstrijd, waarin een met meer rou tine spelend SVOW toch wel de overwinning had moeten grijpen in de slotfase. UVS geloofde er toen niet meer in, maar de winnende treffer bleef uit. Maaskant scoorde in de laatste mi nuut voor rust 10 na een corner en een kwartier voor tijd tekende v.d. Wetering de gelijkmaker aan. Hij schoot in tussen de benen van doel man Glansbeek. SVOW miste Kamer en Borgers, die door Roesen en Zeldentuis on voldoende werden vervangen. In de rust werd J. van Heek die blijft volharden in „pingelen" vervan gen door De Vries. VALKENSWAARD De Aalsmeerder Herman Hoogzaad heeft za terdag zijn eerste zege geboekt als professional. De Willem-2-er, die be gin van dit jaar overstapte naar de prof rijen, zegevierde im de Ronde van Valkenswaard. Hij liet over de 100 km een tijd. noteren van 2 uur 26 min. 53 sec. Hoogzaad ontsnapte drie ronden voor het einde en bouw de een voorsprong op van 16 sec. op het duo De GrootVianen. De uitslag van de Ronde van Val kenswaard is: 1. Herman Hoogzaad (Aalsmeer) de 100 km in 2.26.53; 2. Leen de Groot (Utrecht) op 16 sec.; 3 Gerard Vianen (Kockengen) z.t; 4. Eef Dolman (Klimmen) op 26 sec.; 5. Harry Steveens (Elsloo) z.t.; 6. Harm Ottenbros (Hoogerheide) z.t.; 7. Gerard Koel (Hoogerheide) z.t.; 8 Rini Wagtmans (St. Willebrord) z.t.; 9. Jan van der Horst (Haarlem) z.t.; 10 René Pijnen Woensdrecht) z.t. VLAARDESGEN Voor het eerst sedert de instelling ervan, heeft Zwaluwen zaterdag voor eigen pu bliek het Harry v. d. Berg-wissel- prijs-tornooi gewonnen. Op maan dag 28 mei 1962 overleed deze oud secretaris van Zwaluwen en in 1963 werd het tornooi dat voor spelers onder de 23 jaar bestemd is voor het eerst georganiseerd. Vorig jaar werd Sparta winaar en de Sparta nen drongen zaterdag wel tot de ge deelde eerste plaats op, maar moes ten via vier strafschoppenseries de eer aan Zwaluwen laten. Begonnen werd met de wedstrij den SpartaQuick Boys en Excel sior RFortuna. Sparta moest met 20 de eer aan de Katwijkers laten en wel door twee doelpunten ran v. Leeuwenna een schitterend duel, dat achteraf het mooiste van deze regenachtige dag bleek. Excelsior en Fortuna deelden de punten met 1—1. Sparta bleef in het veld en won van het Vlaardingse Forturia met 10. terwijl op het andere veld Quick Boys en Zwaluwen elkaar be- kampten. Zwaluwen dat met drie elftallen naar ARC was en dus geen topspelers had opgesteld won met 10 door een doelpunt van v. d. Pol. Van Excelsior R won Zwaluwen vervolgens ook met 10 door een treffer van Hofman, gescoord al gauw na het begin. SpartaExcelsior R werd 10 en Quick Boys bracht het tegen Fortu na niet verder dan 11, waarbij v. Leeuwen voor het gelijkmakende doelpunt zorgde. Tegen Sparta kon Zwaluwen geen vuist maken en de Rotterdammers wonnen verdiend met 40, na een 10 stand bij het draaien. STRAFSCHOP Quick Boys kwam in de slotwed strijd tegen Excelsior R tot 20 winst door doelpunten van v. Leeu wen en Haasnoot (uit een straf schop), waarna Zwaluwen tegen plaatsgenoot Fortuna moest aantre den en tot winst moest komen om gelijk in punten met Sparta te ko men. Een doelpunt van Hofman gaf de Vlaardingers een goede kijk hierop en toen v. d. Pijl hard en dia gonaal 20 aantekende, bleken strafschoppen een feit. Die strafschoppen werd voor de toeschouwers een sensationele be weging. Sparta opende met een schot tegen de paal en twee treffers, waar tegen keeper Kruidenier geen ver weer had. Zwaluwen scoorde door v. d. Steen en Zonneveld en miste door Krijgsman (gestopt). De vol gende serie leverde Sparta één doel punt op en twee gestopte schoten door Kruidenier. Hofman schoot raak, het schot van Pijer. werd ge- stop-t en v. d. Schaft mikte naast het doel. Sparta deed het in de derde serie matig door eenmaal raak en twee maal naast te schieten. Weinig beter deed Zwaluwen het: v. d. Pijl scoor de. Kornaat schoot naast en Struys over het doel. Ten slotte mikte Spar ta tweemaal naast het doel en scoor de bij het derde schot, waarna Zwa luwen de wisseltrophee won door doelpunten van Kruidenier en Zon neveld. nadat v. d. Pol zijn schot gestopt zag. Mevrouw C. M. v. d. Berg-Akker- man overhandigde direct na afloop de prijs aan Zwaluwen-aanvoerder Leo Zonneveld. De enige dissonant was de offi ciële waarschuwing, die scheidsrech ter v. Merkesteyn aan Haasnoot van Quick Boys moest geven, omdat deze speler de regels der sportiviteit overtrad. De eindstand luidt: Zwaluwen 46. Sparta 4-*-6. Quick Boys 45. Fortuna 42. Excelsior R 41. Zaterdag werd in de stro mende regen de Ronde van Valkenswaard gereden. Toe schouwers, kampioenen en niet- kampioenen werd gelijkelijk doorweekt. De Hazerwoudse derby gaf anders maar mager voetbal te zien. Wellicht is dit te wijten aan het feit dat beide ploegen nog voor het begin van de competitie staan. In de eerste helft was het vooral het iets technischer Ha zerswoudse Boys dat veelal in de aanval te vinden was. De eerste kans deed zich voor toen Ossevoort van Bernardus door de defensie van zijn tegenstanders in de gelegenheid werd gesteld aan te leggen. Stolk stond echter op zijn plaats. Aan de andere kant zorgden Bos en Entlig er voor dat de Bernar- dus-verdediging voldoende werk ont ving. In de 25ste minuut was Bernar dus dichtbij een doelpunt. Ossevoort scoorde, maar scheidsrechter Kage- naar kende het doelpunt niet toe. Vlak voor rust ontsnapte Bernardus nog aan een treffer toen Pos tegen de lat schoot en de terugspringende bal door de Ruiter naast geplaatst werd. Hoewel er zich nog enkele kansen voordeden, ging de rust met een ge lijke stand in. OPGELUCHT Reeds in de eerste minuut na rust kroop Hazerswoudse Boys door het oog vaai de naald. Men kon echter opgelucht doorgaan met ademhalen aangezien de lat een doelpunt in de weg stond. Rechtshalf Zaal van Ha zerswoudse Boys liet zien hoe je het wel moet doen. Een corner werd door de Bernardus-defensie niet juist weggewerkt, wat voor hem genoeg bleek om met een fraaie boogbal te scoren (01). Intussen lieten Vreeburg (Bernar dus) en de uitstekende keeper Stolk (Haz. Boys) zich vervangen door respectievelijk Koelema en V. Ark. Ook Van Wetten verliet het veld om GOUDA Hoewel Quick Boys zaterdag in en tegen Gouda de meeste tijd in de aanval is geweest, kon men niet tot een positie/ resul taat komen. Vooral in de le helft creëerden de Boys zich een aanzien lijk aantal kansen, die door te slecht richten allen om zeep werden ge bracht. Gouda daarentegen had aan twee reële kansen genoeg om de overwinning in de Kaasstad te hou den. De Katwijkers startten hoopge vend. Reeds in de tiende minuut stond Wim u.d. Plas oog in oog met Gouda's keeper. Het bleef jammer lijk voor hem beperkt tot een oogge vecht. Hoog over. Juist toen iedereen een Boys-doelpunt verwachtte schopte Van Schaik deze hope om ver. Cees van Duivenbode kon een schuiver niet onder controle krijgen en de alom aanwezige Gouda-spits stond op zijn plaats. (1 0). Dit doelpunt kon de aanvalsdrift van de Katwijkers niet verstoren. Dat bleek even later wel. Weer stond Wim v.d. Plas alleen voor het Gouda doel. Helaas schatte hij de afstand van doellijn tot lat verkeerd. Toen Van der Plas één minuut later nogmaals een unieke gelegenheid na een voorzet van Gerard v.d. Plas kreeg om te scoren en nogmaals faalde, was het een ieder wel be kend dat Wim zijn beste schot in Katwijk had achtergelaten. BLUNDER Van Schaik demonstreerde in de 25ste minuut hoe je het wel moet doen. Alhoewel, eigenlijk was het niet Van Schaik die deze daad tot ere strekt. Een grove blunder van

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 12