In Bogside smeulen resten van felle broederstrijd STUDEER- RUIMTE kom VMREEIIWUK Echtpaar verwaarloosde zoontjes schromelijk ...overtuig U Franse kritiek op Israël in V-raad Noordierse volk door haat verscheurd Bommen op stellingen van Noordvietiiamezen v mL TREINBOTSING UW ZOON of DOCHTER de die zij nodig hebben Bernadette huilt van het traangas Kinderen ernstig gewond aan ledematen Sonde-7 weer op aarde terug Ann werd 19 VRIJDAG IS AUGUSTUS 1969 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BELFAST De vermoeidheid deed zich gelden gisteravond in Londonderry. Na 48 uur van onbeheerst geweld waren de aanvallers en de aangevallenen zo moe, dat ze desnoods onder een regen van kogels zouden willen slapen. In de van alle kanten gebarricadeerde, rooms-katholieke wijk Bogside smeulden de resten na van de broederstrijd, die eeuwen van macht en onderdrukking tot achtergrond heeft. i De overwegend rooms-katholieke j armenwijk van Londonderry was, kort voor Britse troepen orde op zaken stelden, het toneel van felle I strijd. Hier dragen twee leden van de oproerpolitie een mélkkrat vol met molotof-cocktails weg, die zij op de opstandelingen hadden ver overd. HANNOVER Gisteren, twee da len. na het spoorwegongeluk op het raject Bremen - Hamburg, zijn op ai baanvak in het district Bremer- jerde (Neder-Saksen) twee treinen j> elkaar ingereden. Drie mensen (zijn om het leven gekomen en twaalf gewond. Oorzaak van het ongeluk is miet bekend. In Belfast, in Armagh en enkele andere plaatsen dreunden nieuwe ex plosies. Geplaagde politiemannen dreven rooms-katholieken en pro testanten uiteen mannen, vrou wen, zelfs kinderen van één volk, dat verscheurd wordt door nationa listische ambities. Slechts enkele fanatici de aan hangers van ds. Paisley bijvoorbeeld benadrukken een religieus geschil. De werkelijkheid bijt zich vast op een tweestrijd tussen naar Eire lon kende republikeinen en trouw aan Londen blijvende unionisten. In mijn hotelkamer dringen het la waai door van voorbijgaande politie auto's en ambulances. In het noorden van de stad, in de richting van het vliegveld, breken ruiten, ontstaan branden en raken mensen gewond. Er vallen schoten, naar men zegt uit geweren van de IRA, de onder grondse Ierse verzetsbeweging. De sfeer is er een van ongebreidel de maar opgeschroefde haat van spontaniteit is nergens sprake. Het KEUZE UIT 69 MODELEEN "IC 10QC IN PRIJZEN VAN I U.TOT ItUU." beter..moDler...goedkoper Rotterdam - Binnenweg 26 - tel. 010-141800 Nederlands grootste Worffnglnrfchtiog Maandags gesloten. ROTTCTDAM.AMSTCTOMl.WlVERSWU-mBUnO.VENlO.ZOTPHOI verzet is georganiseerd. Jonge man nen, jonge vrouwen ook, hebben ge leerd hoe benzinebommen moeten worden gemaakt. Ze hebben de mid delen gevonden om zich tegen traan gas en charges te beschermen. Ze weten hoe ze zich moeten verdedigen, maar óók hoe ze de politie moeten aanvallen. De 300 man Britse troepen, die gistermiddag om vijf uur in London derry werden ingezet, wisten zonder machtsvertoon de gemoederen van de nationalisten in de geteisterde wijk Bogside wat te kalmeren. De militai ren, gewapend met karabijn en mi trailleur, hebben een soort kordon gelegd om dit bolwerk van buiten zichzelf geraakte rooms-'katholieken. De wijk zelf laten ze voor wat hij is. Ze zorgen er alleen voor dat de even woedende protestantse inwoners van Londonderry niet slaags kunnen raken met hen die barricades hebben opgericht en uit een haast onuitput telijk arsenaal van benzinebommen schijnen te kunnen putten. PROVOCATIE Het nieuws van het inzetten van Britse troepen beheerst heel Ierland: de republiek Ierland zowel als Ulster. De nationalisten, ook wel republikei nen genoemd, zien er een duidelijke provocatie in. En als men premier Jack Lynch van de Ierse republiek mag geloven een man overigens, die olie op het vuur in plaats van olie op de golven heeft gegoten is de tijd rijp om noord en zuid na meer dan veertig jaar strijd te vere nigen. Chichester-Clark daarentegen, de premier van Ulster, is tot het vragen van Britse militaire hulp overgegaan om, zoals hij gistermiddag in het parlement zei, de democratie te red den. De banden met Engeland moe ten bestendigd worden. Wat de meer derheid van het volk wil, waar het in een parlementaire democratie voor gekozen heeft, kan volgens hem niet door anarchisten ongedaan worden gemaakt. Dat hij daarbij een felle aanval op de premier van de Ierse republiek richtte, kan, gezien de uitlatingen van de laatste, niet verwonderlijk worden genoemd. Lynch wil, als op Cyprus, een troe penmacht van de Verenigde Naties in Noord-Ierland stationeren. Op de grens, in de onmiddellijke nabijheid van Londonderry, heeft hij vijf veld hospitalen laten inrichten, die ge bruikt worden door zwaar gewapen de Ierse soldaten. WANORDELIJKHEDEN Waarom deze uitdaging, die de woede heeft opgewekt van zijn ambt genoot Chichester-Clark en alle an dere protestantse bewindslieden in Ulster? Het is simpel: Lynch pro beert alleen maar munt te slaan uit de wanordelijkheden. Een VN-troepenmacht is overbodig zolang Noord-Ierland, in feite Lon den dus, zelf orde op zaken kan stel len. En over vijf veldhospitalen met in totaal tien doktoren en met mis schien vijf gewonden, die zich niet aan de geneesheren van het zieken huis in Londonderry wilden toever trouwen, valt helemaal niet te pra ten. De waarnamer in Belfast kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het inzetten van Britse troepen nood zakelijk was. Niet alleen omdat er een burgeroorlog dreigde het ge vaar is trouwens nog niet geweken maar vooral doordat de rooms-katho lieken in de armelijke en door werk loosheid geteisterde wijk Bogside in Londonderry sinds jaar en dag gebe ten zijn op de gendarmerie. TERUGGETROKKEN Deze voornamelijk protestantse po litiemannen die zo werden toegeta keld dat er zeker honderd in het zie kenhuis behandeld moesten worden, hebben zich nu teruggetrokken. Ze lagen gisteravond in bed, doodmoe als ze waren na meer dan 48 uur in touw te zijn geweest. Goed voor hen, maar in psycholo gisch opzicht ook goed voor de rooms-katholieken van Bogside. De gendarmerie was niet meer in zicht, hoewel de noodtoestand blijft, al zou het alleen maar zijn omdat gister middag alle 8.000 politiereservisten onder de wapenen zijn geroepen. Waar deze nationalistische en reli gieuze strijd in Noord-Ierland op uit draait, is nog moeilijk te zeggen. Er is onnoemelijk veel schade aange richt, niet alleen materieel, maar ook ten aanzien van de onderlinge ver houdingen. Maar overal^ in het land worden verzoeningspogingen ondernomen. In Belfast zijn gistermiddag zestig roomskatholieke en protestantse voorgangers bij elkaar gekomen om te proberen de impasse te verbreken. En dan mag natuurlijk niet verge ten worden dat niet alle 800.000 pro testanten en 500.000 katholieken te gen elkaar zijn opgestaan. Zeker 95 procent van hen heeft nog nooit een benzinebom gezien, laat staan er een gegooid... Britse troepen van het regiment Prins van Wales hebben gisteren rust gebracht in Londonderry. Deze foto toont hen (in gevechtsuitrusting) in de straten van de omstreden wijk Bogside. Het jonge Britse Lagerhuislid Bernadette Devlin richt zich vanaf de barricade, huilend van liet traan gas, tot de woedende menigte. „Wij onderhandelen niet zolang de politie, gewapend in actie is", roept zij (foto boven). Maar de politie van Lon donderry stoort zich niet aan deze woorden. Ze neemt alle middelen te baat om een eind aan de onlus ten te maken (rechts). BREDA Een echtpaar uit Bergen op Zoom dat zijn twee zoontjes schromelijk hadden ver waarloosd zodat zij daardoor ern stig aan de voeten werden ge- De opstandelingen in London derry ontzien niets bij hun actie van man tegen man. Straatstenen vliegen over en weer, vernielen honderden ruiten en zelfs het waterkanon van de politie moet eraan geloven. Bekogeld met stenen staat de wagen in de ver laten straat van Londonderry. SAIGON Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben in het bergachtige oerwoud langs de zuidelijke rand van de gedemili tariseerde zone de zwaarste bombardementen sinds begin mei uitgevoerd. Bij zeven vluchten woensdag en donderdag was meer dan duizend ton bommen uitgeworpen, zei een Amerikaanse woordvoerder in Saigon. Daarbij waren kampementen en stellingen van Noordvietnamese troe pen bestookt, die op ongeveer een kilometer van de zuidelijke grens van de zone lagen. De bombardementen volgen op een opleving van de strijd tussen Noord vietnamese en Amerikaanse troepen in dit gebied. Uit de toegenomen pa trouilleactiviteiten van de Noordviet- namezen maakt men op dat meer aanvallen op til zijn. Toegenomen In Parijs zei de plaatsvervangende delegatieleider van de voorlopige re volutionaire regering, Ngoeyen Van Tien, op de 30ste zitt Vietnam-vredesgesprek, rikaanse troepensterkte maar toegenomen. De leider van de Amerikaanse de legatie, Henry Cabot Lodge, legde er de nadruk op, dat Amerika de oorlog wil beëindigen. Na urenlang overleg van president Nixon met zijn voornaamste mede werkers van leger, diplomatieke en inlichtingendienst is bekend gemaakt dat de beslissing over de terugtrek king van Amerikaanse troepen tegen eind augustus genomen wordt. MOSKOU Het Russische maan- verkenningsvaartuig Sonde-7, dat op 8 augustus werd gelanceerd, is giste ren naar de aarde teruggekeerd na zijn program te hebben uitgevoerd. Het ruimtevaartuig maakte een zach te landing in Kazakhstan. De onbemande Sonde-7 beschreef maandag een baan om de maan. Van Russische zijde is gezegd, dat de Son de tot taak had de maan in kaart te brengen. wond, hoorde gisteren voor de Bredase rechtbank een jaar ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met af trek tegen zich eisen. Bovendien eiste de officier van justitie te gen de echtgenoot een voorwaar delijke ter beschikkingstelling met drie jaar proeftijd. *De 21-jarige havenarbeider H. H. en diens 21-jarige vrouw hadden hun zoontjes Richard (2Vi) en Michel (l'/t) vanaf begin januari tot 15 april aan hun lot ove.rgelaten zonder voedsel, kleding of dekens. Door de koude en ondervoeding waren de kinderen ver hongerd, uitgedroogd en aan de voe- ten ernstig gewond. Richard heeft een voetje moeten missen en voor het andere wo-rdt gevreesd; Michel heeft enkele tenen verloren. Beiden ver blijven nog steeds in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Op rand van dood Na klachten had de politie ingegre pen en de beide verwaarloosde kleu tertjes in hun bedjes aangetroffen. Een onbeschrijfelijke toestand, zo noemde de politie het toen zij de kinderen zag. Zij konden alleen nog maar liggen, niet meer huilen en zich nauwelijks bewegen. Zij waren over dekt met vuil en totaal vermagerd, op de rand van de dood Bij de berechting ging het vooral om de vraag hoe de ouders tot hun zeer ernstige misdrijf waren geko men. De vrouw die debiel is, had gezin en huishouden volkomen ver waarloosd en de man, die zijn leven I lang in gestichten heeft geleefd en hard en egocentrisch werd genoemd, had alles maar geaccepteerd en was met zijn vrouw afgegleden in een leven, dat alleen nog maar bestond uit cafébezoek. Goed maken De verdachten, waarvan de vrouw in de gevangenis van een derde kind je is bevallen, zien nu wel in dat zij fout zijn geweest en hopen alles goed te kunnen maken. De officier van justitie zei, gezien de uitzonderlijke ernst van de feiten eigenlijk een paar jaar gevangenis straf te moeten eisen, maar hij wilde rekening houden met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van de. ver dachten en met hun reclassering, waardoor de eis beperkt bleef tot een jaar. De reclassering en een vriend zul len proberen de verdachten te helpen bij het opbouwen van een nieuw le ven. Uitspraak 21 augustus. Ter gelegenheid van haar negen tiende verjaardag vandaag maakte haar oom, lord Snowdon, deze foto van de charmante prinses Ann, het tweede kind van de Britse koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh. NEW YORK Frankrijk heeft gisteren in de Veiligheids raad zijn misnoegen uitgesproken over de Israëlische luchtaanval van maandag op Zuid-Libanon, die als vergelding diende voor Palestijnse commando-acties van uit dat gebied. Gedelegeerde Chayet verklaarde dat de escalatie van geweld in het Nabije Oosten „nu de veiligheid en stabiliteit bedreigt van een land dat steeds een matigende rol in het con flict heeft gespeeld". Zijn regering vreesde dat de Israëlische vergel dingsactie de toestand alleen maar slechter maakte en een belemmering vormde voor „de bijdrage die de Li banese regering kan leveren tot het herstel van de vrede". Van gezaghebbende zijde werd ver nomen dat een groep Afro-Aziatische landen een ontwerp-resolutie heeft opgesteld waarin Israël wordt ver oordeeld en gelast nieuwe acties ach terwege te laten. Er zouden verder „doeltreffende maatregelen" worden genomen als Israë,l de raad niet ge hoorzaamde. Amerika sprak zich tegen een een zijdige veroordeling van Israël uit. Vertegenwoordiger Yost stelde voor, ook aan de Israëlisch-Libanese grens VN-waarnemers te stationeren. Dat zou volgens hem sommige misverstanden en incidenten.kunnen helpen voorkomen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9