Zes predikanten verontrust over ruzies in PvdA Uit de Haagse hof gepli India wacht opwindende presidentsverkiezing IERLAND Dr. Blaiberg weer in ziekenhuis opgenomen 30 Chinezen bij treffen met Russen gedood? alles goed i en f wel Voorlopig geen minimumprijs voor suiker C. van Nierop directeur VU Plan-kikkert kost half miljard gulden „ZOEK JE EIGEN VOEDSEL MAAR" Dierentuin-eigenaar liet wolven los Na besluit justitie Defregger kan ambt hervatten Enorme brand in Skoda-fabrieken Gifaanslagen op hoge Duitse functionarissen Mogelijk breuk in Congrespartij' Ambonnezen molesteren politieman Nog 0,39 procent voor ambtenaren VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1959 MOSKOU/PEKING Uit onoffi ciële Russische bron is vernomen dat woensdag bij de gewapende botsing aan de Russisch-Chinese grens bij Sinkiang circa 30 Chinezen zijn gesneuveld en eenzelfde aantal ge wond raakte. Aan Russische kant vielen twee doden en zeven gewon den. Deze cijfers zijn echter niet offi cieel bevestigd. De Russische ambassade in Peking heeft de Chinese protestnota over het incident teruggestuurd naar het Chi nese ministerie van buitenlandse za ken. zo is gisteren vernomen. De nota werd „onaanvaardbaar" genoemd en „niét in overeenstem ming met de feiten" geacht. BONN In de Westduitse steden Flensburg en Hildesheim zijn de monstraties gehouden tegen bijeen komsten van de NPD. De politie maakte een einde aan de betogingen. Intussen heeft bondskanselier Kiesin- ger laten weten niet bereid te zijn tot een openbaar debat met NPD-leider Von Thadden. Dit zou op voorstel van de NPD in Hamburg worden ge houden. Maan reis (23) Het is bedroevend zoals gereageerd I wordt op „de mens" op de maan. Het een bewonderen van 's mensen hoogmoed en stoute daden. De mens wil als God zijn en hij tracht de Heere naar de Kroon te steken. We kunnen aan dit alles zien hoever 1 we afgevallen zijn van de levende I God. Hij laat soms lang toe, maar het I zal toch eenmaal wezen „tot hier toe en niet verder". Men leze psalm 2 de laatste drie verzen berijmd. Daar is heel de maanreis verklaard. Waddinxveen M. Waardenburg Maanreis (24) Volgens mij berust de verwijzing naar psalm 115 vs 16 om op grond daarvan de maanreizen te veroorde len, op begripsverwarring. Immers, dat God de aarde (en niet de hemel) aan de mens ter woning heeft gegeven, betekent niet dat de mens geen con tact mag zoeken met andere planeten, want dat wordt in dit vers niet verbo den, evenmin als bijv. uit het vierde gebod (zes dagen zult gij arbeiden) zou moeten volgen dat we precies zes da ge per week zullen werken. Of ne- mea de „anti-maniakken" geen vrije zaterdag en ook geen vakantie? Leiderdorp A. Wissel Maanreis (25) Voor elke christelijke beoordeling van een gebeurtenis, ook voor de spec taculaire reis naar de maan, geldt slechts één absolute maatstaf: geschiedt dit tot eer van de Schepper? Voldoet deze reis daaraan, dan is er niets in de weg. Ontplooiingsdrang heeft God zélf in de mens gelegd. Kwestie is alleen wat de mens ermee beoogt. Wie het boek der Openbaringen kent is niet bepaald optimistisch gestemdover de uiteindelijke afloop van de wereld. Alles eindigt tenslotte in een bijna totale afval, waarna God zelf voor een nieuwe wereld zorgt. Daarin is de mens opnieuw volmaakt en is er geen behoefte aan spectaculai re zaken, omdat hij zijn bestemming heeft bereikt. De voornaamste zorg is slechts daar te komen. Vlaardingen P.Brok (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Son van Economische zaken heeft gisteren een gesprek gevoerd met het Centraal Bureau levensmid delen bedrijf over de suikeroorlog. Zowel de staatssecretaris als het Cen traal Bureau betreuren deze wat ze noemen „onordelijke ontwikkeling". Het Centraal Bureau heeft de be windsman verzocht een minmum- p rijsvoor suiker vast te stellen om zo een eind aan de prijzenoorlog te maken. De heer Van Son heeft de levensmiddelenhandel echter nog niets kunnen toezeggen. Wel schijnt hij bereid te zyn als bemiddelaar op te treden. AMSTERDAM De heer C. van Nierop te Zeist, sinds 1948 alge meen secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, is benoemd tot lid van het college van direc teuren van de Vrije Universiteit. Deze benoeming is een gevolg van de uitslag van de verkiezing, die tijdens de algemene vergadering (op 19 juni in Assen) werd ge houden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zes predikanten spreken in een brief aan het bestuur van de Partij van de Arbeid hun on gerustheid uit over de interne ruzies in de partij en het uitblijven van resultaten bij het gesprek over een progressief akkoord. De brief is on dertekend door dr. C. P. van Andel, ds. M. G. L. den Boer, prof. dr. K. H. Miskotte, ds. A. A. Spijkerboer, ds. H. W. de Knijff. Dr. J. J. Buskus uit Amsterdam nam het initiatief. (Vervolg van pag. 1) „Dat zijn katholieken", zei een po litieman, die een deksel van een as bak als schild in de hand hield en achter een pantserwagen dekking had gezocht. „Het zijn leden van het illegale republikeinse leger die uit Dublin zijn overgekomen." Thee De gendarmes, die door de straten van Belfast patrouilleerden, waren duidelijk op de hand van de prote stanten. Ze stonden toe dat de laat- sten kisten vol benzinebommen naar de frontlijn zeulden. Ze vonden het de gewoonste zaak van de wereld, thee aangeboden te krijgen van bur gers die in de ene hand een ketel droegen en in de andere hand een gummiknuppel om er een katholiek de hersens mee in te slaan. „Wy vechten schouder aan schou der met onze politie", zei de woord voerder van een groepje militant uit ziende protestanten, dat op het punt stond een aanval uit te voeren. „Het zyn onze mensen en ze haten de rooms-katholieken net zo erg als wy." Wie er begonnen is met de straat gevechten van vannacht, zal' wel niemand kunnen achterhalen. De pro testanten geven de rooms-katholieken de schuld, de rooms-katholieken de protestanten. Men spreekt van de bloedigste dag sinds 1921, toen het grootste deel van de bevolking van Noord-Ierland, de protestanten dus, besloot bij Groot- Britannië te blijven. De grote vraag was vanmorgen wat er vanavond gaat gebeuren, nu men de doden en de gewonden heeft geteld, en men vandaag alle gelegenheid krijgt zich op tegenacties voor te bereiden. Als er ergens Britse troepen moe ten worden ingezet, dan is het hier, in de hoofdstad van Ulster, waar de nationalisten op een complete bur geroorlog aansturen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het c.h. Tweede- Kamerlid H. Kikkert heeft samen met de defensiespecialisten uit de andere drie regeringspartijen, minitser Den Toom (defensie) een nota aangebo den, waarin hij zijn plan voor een militair centrum bij Ter Apel ont vouwt. Het Kamerlid meent, dat het plan niet meer dan een half miljard gulden hoeft te kosten. Dit geld kan bovendien worden ver deeld over vier departementen. Het ministerie van defensie zelf zou zorg moeten dragen voor het oefenterrein en de kazernes, depots en werkplaat sen. Het ministerie van ecoomische za ken is verantwoordelijk voor de uit breiding van de arbeidsplaatsen, Landbouw moet de terreinen zo aan leggen, dat deze ook geschikt zullen zijn voor recreatie en het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk tenslotte zal recreatieve voorzieningen moeten treffen. ENSCHEDE Poelier G. Tieke. eigenaar van de particuliere dieren tuin Tropika in Enschede, heeft gisteravond in overspannen toestand twee wolven uit hun kooien losgelaten. „Zoek je eigen voedsel maar, ik kan het niet meer betalen", moet hy hebben gezegd. De dieren lieten zich dat geen twee keer zeggen. In hetzelfde dieren park doodden ze direct een wild zwijn en sleepten dat naar hun hok. De Nederlandse Middenstands Bank. geldschieter van de Tropika-eigenaar, heeft naar aanleiding van het gebeurde besloten de dierentuin te sluiten Alle predikanten zijn lid van de PvdA. „Nu de discussie over partij ver nieuwing in het slop raakt, willen wij openlijk uitspreken, dat het de mocratisch socialisme nog steeds de mogelijkheid heeft ons volk te be waren voor kortzichtig conserva tisme", schrijven ze. Volgens de briefschrijvers is de PvdA machte loos geworden door de interne te- genstellingen over de vraag hoeveel zetels Nieuw Links in het partij be- j stuur moet krijgen en hoe de ver houding Kamerfraktie-partijbestuur het best kan worden geregeld. Dat zijn problemen van ondergeschikte aard, constateren de predikanten. Ze zien weinig heil in het gesprek over een progressief akkoord met de PPR en de PSP. een gesprek dat overigens duidelijk „in het slop is geraakt". Van de ..kleurloze D'66 ver wachten de predikanten ook weinig. De predikanten doen een felle aan- 1 val op de NAVO-politiek van het kabinet-De Jong en wijzen op België en de Scandinavische landen, die I streven naar een atoomvrij Europa. MÜNCHEN „Hulpbisschop Defregger is volledig gerehabili teerd. Als hij van zijn vakantie terugkeert, zal hij zijn ambt ver moedelijk weer geheel hervat ten." Dit was de reactie van het bureau van kardinaal Döpfner op de beslis sing van dc officier van justitie in Frankfort Rahn, om geen vervolging in te stellen tegen de hulpbisschop. De sluiting van het onderzoek be wijst, dat de vroeger afgelegde ver klaringen van Defregger waar zijn, aldus de woordvoerder. Ook het Vaticaan heeft „met vol doening" op de beslissing van de of ficier van justitie gereageerd. Het Italiaans politie-onderzoek wordt echter voortgezet. De officier van justitie in L' Aquila verwacht over enkele dagen het eerste rapport. Misschien zal hij Rahn om inzage in zijn materiaal vragen. Gisteren zei hij, om de uitlevering van Defregger te zullen vragen, als zou blijken, dat hy op enigerlei wijze verantwoor delijk was voor de executies. Volgens het communistische parle mentslid Cicerone zal binnenkort een nieuwe aanklacht tegen Defregger worden ingediend. Hij beweerde, dat Defregger het bevel had over de een heid, die verantwoordelijk is voor het neerschieten van 18 dorpelingen in Onna, vier dagen na het drama van Filetto. Dit is de oppompbare waterke ring, die in de Weespertrekvaart bij Omval in Amsterdam is aan gebracht en gisteren werd gede monstreerd: een primeur voor Nederland, die van grote beteke nis kan zijn voor de beveiliging tegen wateroverlast. Deze water kering (uitvinding van ir. J. C. Buijze van de provinciale water staat van Noord-Holland) bestaat in hoofdzaak uit een rubber balg, gevuld met water. Dat deze con structie alleszins stabiel en sterk is bewees men door na het oppompen een personenauto over de stuw te laten rijden. In nor male toestand ligt de waterkering op de bodem. PRAAG Het Tsjechoslowaakse persbureau CTK heeft gisteren ge meld dat dinsdagavond een enorme brand was uitgebroken in de Skoda- fabrieken te Mlada Boleslav. De brandweer slaagde er pas de vol gende dag in het vuur te bedwingen. Als gevolg hiervan ondervindt de produktie van het nieuwe model, de Skoda-1970. ernstige moeilijkheden. BONN Het Westduitse ministe rie van binnenlandse zaken heeft gis teren meegedeeld, dat een in Zweden wonende Duitser, een zekere Ger hard Brun, brieven aan politici heeft verzonden die giftige bijtende che mische stoffen bevatten. Een van deze brieven was verzon den aan de Westduitse minister voor vraagstukken die beide Duitslanden aangaan, Herbert Wehner, een an dere aan de gevolmachtigde voor Ber lijn van de Westduitse bondskanse lier, Ernst Lemmer. De secretarissen van beiden liepen bij het openen van de brieven verwondingen op. NEW DELHI Sinds het I land 22 jaar geleden onafhanke- j lijk werd staat India nu voor j de meest opwindende presidents- I verkiezingen omdat een breuk i in de aan de macht zijnde Con grespartij er het gevolg van kan zijn. Een college van 4.137 kiesmannen zal zaterdag beslissen over de vraag wie in de komende vijf jaar staatshoofd zal zijn. Op papier wordt het een duidelijke overwinning voor de 56-jarige Sanjiva Reddy, de offi ciële kandidaat van de Congrespartij. Maar de scherpe meningsverschillen tussen premier Indira Gandhi en en kele „opstandige" partijleiders, die een maand geleden duidelijk naar voren kwamen, hebben tot nu toe alle voorspellingen op de helling ge zet. Twee vooraanstaande congresleden Arjun Arora en Shashi Bhushan, hebben reeds openlijk verklaard dat ze tegen Reddy en voor de 74-jai'ige oud-vice-president Giri zullen stem men. Giri werd enige tijd geleden tegen de wens van mevrouw Gtndhi niet door de partij naar voren geschoven en heeft zich nu als onafhankelijk kandidaat opgeworpen, daarbij gesteund door de linkse partijen. Er zijn sterke aanwijzingen dat tenminste honderd leden van de Con grespartij tegen de officiële kandi daat zullen stemmen een trend die er toe zou kunnen leiden dat Giri wordt gekozen en dat een breuk in de Congrespartij haast onvermijde lijk is. VOORKEUR Het resultaat van de verkiezingen kan afhangen van het systeem van „voorkeurstemmen". Een systeem dat bedoeld is om de nu-m die straks staatshoofd gaat worden te verzeke ren van vijftig procent van dc stem men in het kiescollege. De stem van elk collegelid wordt afgewogen naar de bevolkingsgrootte van de staat die hij vertegenwoordigt. Het totaal aantal stemmen be draagt 861.695 op papier zou de Congrespartij hiervan 52.4 procent moeten behalen, onder normale omstandigheden voldoende om Reddy tot staatshoofd te maken. Als echter volgens de verwachting enkele leden van de Congrespartij tegen hem zul len stemmen, zal het moeilijk worden aan de tweede voorkeur voorbij te zien. Voor de komende verkiezing heb ben zich vijftien personen kandidaat gesteld, doch slechts drie van hen hebben enig gewicht. Het zijn de of ficiële kandidaat van de Congrespar tij. Reddy, de door premier Gandhi gesteunde Giri en de 73-jarige Chin- taman Deshmukh, een vroegere mi nister van financiën die kan rekenen op de steun van de rechtse partijen. UIT DE STRIJD Als bij dc eerste stemming geen enkele kandidaat meer dan de helft van dc stemmen behaalt, zullen alle i kandidaten met minder dan 7'/» pro cent van de stemmen „uit de striid i worden genomen". Bij de tweeede ronde worden dan de ..tweedekeus- stemmen" geteld. Dit climinatiepro- ces gaat voort tot een kandidaat er in I slaagt meer dan vijftig procent van de stemmen te behalen. Als dus bijvoorbeeld Reddy in de eerste ronde niet het voor verkiezing vereiste percentage haalt, kan hij in VENLO De Venlose politie heeft de tweede ronde alsnog worden geko- gisteren zeven Ambonnezen gearres- i zen omdat bijvoorbeeld veel leden teerd en achter slot en grendel gezet. van de rechtse partijen hem als Zij behoorden tot een groep van vijf- tweede keus hebben getipt. tien Ambonnezen die een recher cheur had gemolesteerd. De politie man zou een Ambonnees hebben ge arresteerd, die in het winkelcentrum een 57-jarige wandelaar zonder eni ge aanleiding zou hebben mishan deld. De rechercheur kon eerst worden ontzet nadat politieversterking was aangerukt. Slechts twee van de inge sloten Ambonnezen zijn uit Venlo af komstig, de anderen wonen elders in het land. Naar aanleiding van de rellen van vorige week, waarbij militairen uit de Venlose kazerne en Ambonnezen betrokken waren, is' het ook deze week iedere avond druk in het uit gaanscentrum van Venlo, waar zich drommen op sensatie beluste inwo ners ophouden. Politie en militaire patrouilles blijven echter waakzaam. Wanordelijkheden hebben zich lot dusver niet voorgedaan. De definitieve uitslag wordt pas verwacht op 20 augustus. De nieuwe president zal de plaats innemen van de in de afgelopen maand mei over leden dr. Zakir Husain. Na diens dood werd Giri waarnemend presi dent en toen deze zich een maand geleden kandidaat stelde voor de ver kiezingen werd hij oogevolgd door de jurist Mohammed Hidayatullah. STROMAN De taak van president van India kan in feite vergeleken worden met die van een stroman. Zijn voor naamste werk bestaat uit het ontvan gen van hoge buitenlandse gasten en het optreden als opperbevelhebber v»n de strijdkrachten. Maar de crisis in de Congrespartij is voornamelijk ontstaan door de tot darr toe ongebruikelijke discussies of de president de macht heeft het par lement te ontbinden en te beslissen dcor Negentiende-eeuwse romantiek in de zakelijke twintigste eeuw. Deze tegenlicht-opname werd gemaakt langs de Ringvaart om de Haarlemmermeer: een bruids stoet ver van het stadsgewoel. Indira Gandhi welke partij een regering moet vor men. Deze discussies worden nu al gevoerd in de verwachting dat bij de algemene verkiezingen van 1972 een enkele partij niet meer in staat zal zijn zoveel stemmen op zich te verza melen dat ze een meerderheidsrege ring kan vormen. De nieuwe president wordt het vierde staatshoofd sinds de uitroe ping van de onafhankelijkheid in 1947. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is gisteren overeen stemming bereikt over de hoogte van de nacalculatie, waarop de amb tenaren nog recht hebben. Aan de hand van de gemiddelde loon- en sa- larisverbeteringen in het bedrijfsle ven was het Centraal Bureau voor de Statistiek tot een aanvullende loonsverbetering voor de ambtenaren gekomen van 0.39 procent. De christelijke en algemene centra le van overheidspersoneel verzette zich aanvankelijk tegen de procen tuele uitkering, maar gelet op de ge ringe omvang var. het bedrag en de tegenstand bij de regering legden zy zich tenslotte neer bij de uitkering van 0,39% van het jaarsalaris en za gen af van een gelijk bedrag in gul dens voor alle ambtenaren. In september krijgt het overheids personeel behalve de uitkering ineens die kan variëren van 110 tot 260, ook nog de nabetaling over 1969. De regeringsionen in het bedrijfsleven gingen gemiddeld 7.39 procent omhoog. De armbtenareh onvingen reeds eer der een salarisverbetering van 7%. Met ingang van 1 januari a.s. gaat op basis van de naberekening het sa larisniveau met 0.66% omhoog. Voor de gepensioneerden wordt een gelijk waardige regeling getroffen. Wat betreft de uitkering ineens of duurtetoeslag voor de gemeente-amb tenaren zal het centraal orgaan de gemeenten adviseren deze uitkering voor alle gemeente-ambtenaren te bepalen op 140. Tussen overheid en bonden is hierover overeenstemming bereikt in het centraal orgaan. DEN HAAG De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. drs. J. M. den Uyl, is vanmorgen voor een reis van negen dagen naar Roemenië vertrokken. Hij is uitgenodigd door het Roe meens instituut voor culturele betrek kingen met het buitenland. Hij zal besprekingen voeren met diverse Roe meense autoriteiten. PvdA-voorzRter. dr. ir. A. Vonde ling, en het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel zijn eveneens van daag voor een week naar Israël ver trokken op uitnodiging van de Israëli sche Verenigde Arbeiderspartij. Het allermoeilijkste in een vreemde stad vind ik het doorgron den van het vervoersysteem. Wat een concentratie bijvoorbeeld om te weten dat je in Amsterdam he lemaal achteraan op de vluchtheu vel moet staan om snel in een tram te stappen, terwijl in Den Haag de uiterste kop de strategisch juiste plek is. En dan het kaartjessysteem! Hier in het eigen Haagje heb ik een abonnement, keurig document met foto en al, paspoort voor elke straat of plein. Maar in de vreemde Als er even de kans is van re delijk gebruik neem ik maar een knipkaart. Dat vereenvoudigt de zaak geweldig. Zo'n kaart op zak is nu in Amsterdam eigenlijk onont beerlijk. Op de veel gebruikte lijnen 1, 2 en 4 (naar de R.A.I.) lopen namelijk conducteurloze trams. Men wordt geacht een kaart te hebben, die bij het binnenkomen in een stempelautomaatje te steken en zich daarmee het recht van vervoer te verschaffen. De kunst ls om als niet- Amsterdammer zo'n kaart te ver overen. Ik stond daarover op het stationsplein te piekeren toen ik op eens een kastje zag. Ja hoor. het was een kaartenauto- maat. Twee gulden er in stoppen was het schriftelijk bevel. Er kwam een mooie groene kaart uil. Onbekommerd stapte ik in die lijn 4, knipte mijn kaart en ging met een gerust geweten zitten. Zag twee jongelieden kaartloos binnen komen en prees mijzelf gelukkig niet tot dezulken te behoren, maar mijn plicht te kennen. Ongehinderd kwam ik bij de R.A.I. en keerde na gedane arbeid weer per lijn vier in de manloze tram op mijn kaart (netjes geknipt) naar het station terug. Ook dit keer ontdekte ik enige #t In mli'.s iit'ii klandestiene reizigers en ook ditmaal gaf me dat een heerlijk denkbeeldig klopje van „wat ben jij toch braaf' op de schouder. Over die stiekeme tramgangers zat ik nog na te denken in de trein. Hoe voelt iemand zich als Versteke ling? En wat voor gezicht moet een mens zetten die betrapt wordt? Nooit van mijn leven, zei ik zo zachtjes tot mezelf, zwelgend in eigen braafheid, zou ik me tot zo iets laten .verleiden Trouwens de misdaad loonde de moeite niet. Hoeveel ritten kreeg een mens voor die twee gulden? De kaart had me eindeloos lang gele ken. Ik diepte het document op en telde.... negen ritten met overstap- bevoegdheid Negenmaal drie kwartier in een Amsterdamse tram. bus of boot (er staat op „ritten of vaarten"...) voor twee piek.... Vaag herinnerde ik me een kaart sens van een conducteur gekocht, dat was toch drie gulden geweest? En waren er toen niet zeven ritten op? Een unicum ontdekt, iets wat goedkoper dan vroeger is.,.. Tot ik deed, wat ieder mens altijd moet doen bij elk document.... tot ik de kleine lettertjes op de achterkant las.... iets van: „geldig voor perso nen tussen de 8 en 16 jaar en boven de vijfenzestig, mits voorzien van...." Ik kon me alleen nog afvragen of de controleur mijn stomverbaasde gezicht geloofd zou hebben als hij gekomen was KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg, de langstlevende hart transplantatie-patiënt ter we reld, is gisteren in het Groote Schuur-ziekenhuis opgenomen in verband met een achteruitgang van zijn gezondheidstoestand. De Zuidafrikaanse tandarts, die nu zestig jaar oud is, kreeg ruim negen tien maanden geleden een ander hart. j Het is nu de derde maal dat hij in verband met een verslechtering van zijn toestand weer naar het zieken huis moet. CALCUTTA Veel plaatsen zijn I overstroomd en talrijke verbindingen verbroken nadat in de Indiase staat Bihar acht rivieren buiten hun oe- vers zijn getreden. Veel mensen zou- I den zijn verdronken. Ongeveer een I miljoen mensen heeft te lijden van i de watersnood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5